0% found this document useful (0 votes)
284 views3 pages

HW

The computer receives a timestamp of 52,453,000 ms at 2:34:20 P.M. with the sender clock being 5 ms slow. The one-way time is calculated as 6,995 ms by taking the difference between the receive timestamp and original timestamp minus the sender's clock delay.

Uploaded by

ApPle Ple
Copyright
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOC, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
284 views3 pages

HW

The computer receives a timestamp of 52,453,000 ms at 2:34:20 P.M. with the sender clock being 5 ms slow. The one-way time is calculated as 6,995 ms by taking the difference between the receive timestamp and original timestamp minus the sender's clock delay.

Uploaded by

ApPle Ple
Copyright
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOC, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 3

21.

A computer receives a timestamp request from another


computer at 2:34:20 P.M. The value of the original timestamp is
52,453,000. If the sender clock is 5 ms slow, what is the one-
way time?
original timestamp = 52453000 milliseconds
Receive timestamp = 2:34:20 P.M = ((14x3600) + (34x60)
+20) x 1000
= 52460000 milliseconds

Time difference = Receive timestamp - (Original timestamp + one


way time)
5 = 52460000 – (52453000 + one-way time)
5 = 7000 - one-way time
one-way time = 7000 – 5
one-way time = 6995

22. A computer sends a timestamp request to another computer.


It receives the corresponding timestamp reply at 3:46:07 A.M.
The values of the original timestamp, receive timestamp, and
transmit timestamp are 13,560,000, 13,562,000, and 13,564,300,
respectively. What is the sending trip time? What is the receiving
trip time? What is the round-trip time? What is the difference
between the sender clock and the receiver clock?
Return time = 3:46:07 A.M.
Original timestamp = 13560000 milliseconds
Receive timestamp = 13562000 milliseconds
Transmit timestamp = 13564300 milliseconds

What is the sending trip time?


Sending trip time = Receive timestamp - Original
timestamp
= 13562000 - 13560000
= 2000 milliseconds

What is the receiving trip time?


Return time = 3:46:07 A.M. = ((3x3600) + (46x60) +
7) x 1000
= 13567000 milliseconds

Receiving trip time = Return time - Transmit timestamp


= 13567000 - 13564300
= 2700 milliseconds
What is the round-trip time?

RTT = Sending trip time + Receiving trip time


= 2000 + 2700
= 4700 milliseconds

What is the difference between the sender clock and the receiver
clock?
one way time = RTT/2
= 4700 /2
= 2350 milliseconds
Time difference = Receive timestamp - (Original timestamp + one
way time)
= 13562000 – (13560000 +2350)
= - 350 milliseconds

You might also like