0% found this document useful (0 votes)
106 views2 pages

Do-Anytime Activities For Grade 1: Home Connection Handbook

Do-anytime Activities for Grade 1 reinforce skills and concepts your child is learning in school. These activities are easy and fun to do with your child at home.

Uploaded by

api-316957213
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
106 views2 pages

Do-Anytime Activities For Grade 1: Home Connection Handbook

Do-anytime Activities for Grade 1 reinforce skills and concepts your child is learning in school. These activities are easy and fun to do with your child at home.

Uploaded by

api-316957213
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

Do-Anytime Activities for Grade 1

These activities are easy and fun to do with your child at home, and they will reinforce the
skills and concepts your child is learning in school.
Unit 1

Have your child help create a number line (015) outside with sidewalk chalk.
Call out a number and have your child jump on that number. Then, make up
directions and questions such as Hop back (or forward) two spaces. What
is the new number? Take turns giving directions. If you dont have chalk, use
paper, crayons, and fingers.
Divide a deck of cards evenly between you and your child and put the cards
facedown. For each turn, players flip their top card faceup and decide who
has the larger number. That player collects both cards. Continue playing
until the deck has been used. Play a second round, but have the player with
the smaller number take both cards. Assign points to Aces, Kings, Queens,
and Jacks or remove them.
Give your child an addition problem with two numbers smaller than 10, such
as 4 + 5. Then give a related addition problem, this time with the two
numbers in a different order (5 + 4). Ask if he or she notices anything about
the two problems. Ask your child to give you similar addition problems.
Count groups of objects, such as toys, books, or blocks, together and then
write numerals to represent the numbers of objects using various tools and
materials: pens, markers, crayons, paint, and sand. Try forming numerals
using cotton balls, craft sticks, toothpicks, or rocks.

Unit 3

Tell parts-and-totals number stories in which you have to add the parts to
find the total. For example, There are 2 white socks and 4 black socks. How
many socks do I have all together? Solve problems in which you know the
total and one part and have to find the other part: There were 10 crackers
on this plate. Now, there are 5 crackers on the plate. How many crackers did
we eat?
Choose three small objects, such as shoes, pencils, books, or toys, and
compare their lengths. Ask your child which object is the longest and which
is the shortest.

Unit 4

Label each cup of an egg carton with the numbers 011. Put two pennies in
the carton, close the lid, and shake it up. Using the numbers of the two cups
the pennies landed in, make up and solve addition and subtraction problems.
Add a third penny and make up addition problems with three addends. Look
for doubles and numbers that add up to 10.
Have your child measure three different objects in the house using multiple
paper clips, pencils, or other same-size objects. Before measuring, estimate
how many of the same-size object it will take to cover the object you are
measuring, then compare the estimate with the actual number. Ask your
child to place the three objects in order by length.

48

Home Connection Handbook

Copyright McGraw-Hill Education. Permission is granted to reproduce for classroom use.

Unit 2

Unit 5

Tell your child you are thinking of a number. Give the number of tens and the
number of ones in the number and ask your child to guess the number. For
example, I am thinking of a number. It has 2 tens and 3 ones. The number is
23. Invite your child to think of a 2-digit number and to give you the number
of tens and ones in the number so you can guess the number.
Take turns giving each other true and false number sentences with addition
and subtraction facts and saying whether the number sentences are true or
false.

Unit 6

Say a 2-digit number. Have your child identify the value of the digit in each
place. For example, in the number 52, the value of the 5 is 5 tens, or 50, and
the value of the 2 is 2 ones, or 2.
Choose a time on the hour (7:00, 2:00) and help your child set an analog
clock or watch to that time. Also, ask your child read an analog clock when
it has reached a time on the hour.

Copyright McGraw-Hill Education. Permission is granted to reproduce for classroom use.

Unit 7

Use Fact Triangles to practice addition by covering the sum (the number by
the dot). Practice subtraction by covering one of the other numbers.
Ask what the difference is between two numbers and have your child tell
you how they can think addition to find the difference. For example, What
is the difference between 7 and 5? Think addition. Your child may say,
What can I add to 5 to get 7? or 5 plus what number is 7? (2) Take turns
giving pairs of numbers and finding the difference between them using
addition.

Unit 8

Practice mentally finding 10 more or 10 less than a 2-digit number. For


example, What is 10 more than 42? (52) or What is 10 less than 86? (76).
Take turns with your child answering 10-more and 10-less questions.
Help your child use paper and scissors to make various shapes such as a
rhombus, hexagon, trapezoid, pentagon, square, or circle. Take turns holding
up each shape, naming it, and telling what makes that shape different from
the other shapes. After naming all of the shapes, make a design. Together,
use a crayon, marker, or pencil to partition each shape into two or four
equal shares. Ask your child to name the shares, such as _21 or _41 .

Unit 9

Create and solve number stories that involve two or three items. For
example, I want to buy a cheese stick for 45 cents and a juice box for
85 cents. How much money do I need? ($1.30) Explain your solution
strategies to each other.
With your child, cut or break food, such as pizza, sandwiches, crackers, or
pies, into two equal shares and then into four equal shares. Describe the
shares, using words like halves and quarters. Talk about the how the size of
the shares change as you make more shares.

Teacher Masters for Family Communication

49

You might also like