Writing Linear Equations Review
Writing Linear Equations Review
Name_____________________
Homework
m=
5
3
b=2
2.
2x - 3y =8
3.
m = -2
y intercept (0, 5)
4.
0
4
8
-12
-16
1
2
3
4
5
5.
____________________
2
1
0
5
7
-4
-15
40
Temperature
Calories
Burned
Per day
68F
62F
56F
50F
3030
3130
3230
3330
6..
____________________
________________________
7.
8.
9.
10.
(-3, 4)
_____________
11.
____________
(3, 6)
x
IV: Application
12. Amy opened her bank account with $100. She adds $30 each month.
a. Identify m and b.
__________________________________________
13. David started a new diet when he weighed 270 pounds. He lost an average of 3 pounds each
week.
Identify m and b. _____________________________________________
Write the equation of the line ____________________________________
How long did it take him to reach 180 pounds? _________________________
x +5
$30.50
$61
$91.50
18. To calculate the charge for a load of bricks, including delivery, the Redstone Brick Company charges
$0.36 for each brick with an initial cost of $30 for set up.
a. Write an equation which represents this situation.
b. Does this represent a discreet or a continuous function? Explain.
Write an equation of the line in Point-slope form and Slope-intercept form, then graph.
19. (3, 6), Slope = 4
20. (2, -4), m =
21. (2, -5) and (3, -3)
Point-Slope _____________
Point-Slope ____________
Point-Slope ___________
Slope-Intercept _________
Slope-Intercept _________
Slope-Intercept _________
Write the following in slope-intercept form, graph each equation, and fill in each blank.
22. x + 2y = 18
_______________
23. 7x 2y = 4
_______________
24. y = 3x 2
x-intercept __________
y-intercept __________
slope ______________
x-intercept __________
y-intercept __________
slope ______________
x-intercept __________
y-intercept __________
slope ______________
_______________
25. Write the equation of the line through: (0, 2), (-4, 2) in slope-intercept form.
26. An online company is running a special on candles, including a flat rate on shipping.
Customers can order 4 candles for $35 and 12 candles for $95. Write an equation to model
the total cost, y, for ordering x candles.