0% found this document useful (0 votes)
171 views1 page

cc4 4 HSC en

Rounding is used to find values that are close to a correct answer. If you buy two pairs of pants for $18 each, the total should be about $40. Rounding is a useful skill to check if an answer is reasonable.

Uploaded by

api-259655926
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
171 views1 page

cc4 4 HSC en

Rounding is used to find values that are close to a correct answer. If you buy two pairs of pants for $18 each, the total should be about $40. Rounding is a useful skill to check if an answer is reasonable.

Uploaded by

api-259655926
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 1

Home-School

Connection
Topic 4 (English)

Name

Addition and Subtraction


of Whole Numbers
Dear Family,

Your child is learning to add and subtract whole numbers with and without
rounding. Rounding is used to find values that are close to a correct answer.
Rounding is a useful skill to check if an answer is reasonable. For example,
if you buy two pairs of pants for $18 each, the total should be about $40.
If you get a very dierent answer to the problem 18 ! 18, then you
probably did something wrong.
Your child will get a lot of practice doing mental math, either by solving
an addition problem or a rounded version without paper and pencil. He or
she will also learn how to use computation aids like number blocks. The
activity below is an example of the types of problems your child will solve
in this chapter.

Time for a Party


Materials: paper and pencil
Step 1 A two-liter bottle can serve about 10 cups and each
person will probably have two cups. Ask your child how many
students are in his or her math class and estimate together how
much juice you will need.
Step 2 About how many bags of chips and jars of salsa will
you need?
Step 3 The next time you go to the store, take your child along
and get prices for what you would buy. Make a table together
showing the approximate cost of each item, the number you
would need, and the estimated cost of what you would need.
Step 4 Estimate how much your party would cost.

Topic 4

Copyright Pearson Education, Inc., or its affiliates. All Rights Reserved. 4

You might also like