0% found this document useful (0 votes)
36 views1 page

Linear Word Problems Algebra 1 Homework Applications

Wade purchased 3 videos and 1 CD for a total of $42.96. The CD was $12.99. He paid the same amount for each video, so each video was $42.96/4 = $10.74. Xiang bought bananas for $0.35 per pound and a frozen pizza for $4.99, totaling $6.04. So he must have bought 6.04/0.35 = 17 pounds of bananas. Yamir bought a bag of dirt for $3.99 and tulip bulbs for $0.75 each. He spent a total of $12.24. So he must have bought 12.24

Uploaded by

Joel Gentry
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
36 views1 page

Linear Word Problems Algebra 1 Homework Applications

Wade purchased 3 videos and 1 CD for a total of $42.96. The CD was $12.99. He paid the same amount for each video, so each video was $42.96/4 = $10.74. Xiang bought bananas for $0.35 per pound and a frozen pizza for $4.99, totaling $6.04. So he must have bought 6.04/0.35 = 17 pounds of bananas. Yamir bought a bag of dirt for $3.99 and tulip bulbs for $0.75 each. He spent a total of $12.24. So he must have bought 12.24

Uploaded by

Joel Gentry
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 1

Name: ____________________________________

Date: ___________________

Linear Word Problems


Algebra 1 Homework
Applications
1. Wade purchased three videos and one music CD. The CD cost Wade $12.99. If he paid the same
amount for each video and spent a total of $42.96, how much did each video cost?

2. At the market, Xiang bought a bunch of bananas for $0.35 per pound and a frozen pizza for $4.99.
The total for Xiangs purchase was $6.04 without tax. How many pounds of bananas did Xiang
buy?

3. Yamir went to the store to buy gardening supplies. A bag of dirt was $3.99 and tulips cost 75 cents
per bulb. He bought one bag of dirt and some tulip bulbs and spent a total of $12.24 without tax.
How many bulbs did Yamir buy?

4. Zoe is comparing two local yoga programs. Yoga-Weigh charges $90 dollars a month and a
registration fee of $35. Essence of Yoga charges $80 per month with a $75 registration fee. After
how many months will the two schools charge the same amount?

Algebra 1, Unit #3 Linear Algebra L6


The Arlington Algebra Project, LaGrangeville, NY 12540

You might also like