0% found this document useful (0 votes)
206 views4 pages

Recipe Calculator Template 4

Uploaded by

api-255108712
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
206 views4 pages

Recipe Calculator Template 4

Uploaded by

api-255108712
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

NOTE: You can only enter information into the yellow cells.

The worksheet will do the rest of the calculations for you.


Amount Needed 200
Batches 20
Amount Produced 200
Unit Cost 0.56 $
Min. RRP 0.60 $
Retail Price 1.50 $
Sell through % 80%
Total Revenue 240.00 $
Profit 127.55 $
Recipe Contents
Ingredient Amount
Unit of
Measurement
Unsalted Butter 114 grams
Salt 3 grams
Water 250 grams
All Purpose Flour 128 grams
Eggs 3 eggs
Vanilla Essence 5 grams
Sugar 100 grams
Napkins 10 grams
Plastic Plates 10 grams
Chocolate Melt (Sauce) 100 grams
Rent 50 cents
Ingredient 12 0 {measure}
Ingredient 13 0 {measure}
Ingredient 14 0 {measure}
Ingredient 15 0 {measure}
Ingredient 16 0 {measure}
Ingredient 17 0 {measure}
Ingredient 18 0 {measure}
Ingredient 19 0 {measure}
Ingredient 20 0 {measure}
Shopping List
Ingredient Amount
Unit of
Measurement
Purchase Amount
Unsalted Butter 2280 grams 250
Salt 60 grams 500
Water 5000 grams 4720
All Purpose Flour 2560 grams 2000
Eggs 60 eggs 12
Vanilla Essence 100 grams 100
Sugar 2000 grams 2000
Napkins 200 grams 100
Plastic Plates 200 grams 10
Chocolate Melt (Sauce) 2000 grams 375
Rent 1000 cents 1000
- 0 -
- 0 -
- 0 -
- 0 -
- 0 -
- 0 -
- 0 -
- 0 -
- 0 -
NOTE: You can only enter information into the yellow cells. The worksheet will do the rest of the calculations for you.
Produces Item
10 Churros
Cost Per Purchase No. Required Total Cost Excess Material Measure
$1.53 10 15.30 $ 220 grams
$0.98 1 0.98 $ 440 grams
$0.00 2 - $ 4440 grams
$1.50 2 3.00 $ 1440 grams
$3.80 5 19.00 $ 0 eggs
$6.88 1 6.88 $ 0 grams
$4.29 1 4.29 $ 0 grams
$1.00 2 2.00 $ 0 grams
$1.65 20 33.00 $ 0 grams
$3.00 6 18.00 $ 250 grams
$10.00 1 10.00 $ 0 cents
- $ 0 - $ 0 -
- $ 0 - $ 0 -
- $ 0 - $ 0 -
- $ 0 - $ 0 -
- $ 0 - $ 0 -
- $ 0 - $ 0 -
- $ 0 - $ 0 -
- $ 0 - $ 0 -
- $ 0 - $ 0 -
Total Cost 112.45 $

You might also like