Proiect de Activitate Didactica

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 16

UNIVERSITATEA DE VEST TIMISOARA

FACULTATEA DE SOCIOLOGIE SI PSIHOLOGIE


STIINTELE EDUCATIEI
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
PROPUNATOR: prof Lorent CORINA
anul IV Pedao!e "!anuar!e #$$%&
TEMA: 'METODE SI PROCEDEE DIDACTICE(
DISCIPLINA: TEHNICI SI METODE DE INSTRUIRE "T)M)I)&
SCOPUL: For*area +! de,-oltarea !n-atar!! ef!.!ente
TIPUL: A.t!-!tate de +e*!nar
MODURI DE ORGANI/ARE: frontal0 !nd!-!dual0 pe rupe
METODE DIDACTICE: .on-er+at!a0 .on-er+at!a eur!+t!.a0 e1pl!.at!a0 e1er.!t!ul
2I2LIOGRAFIE: 3 'Pedao!e( "Cu.o+0 C3t!n0 Ed) Pol!ro*0 Ia+!0 #$$#&
3 'St!!nta !n-atar!!( "Neret3Do4r!dor0 I)0 +! Pan!+oara0 I)0 Ed) Pol!ro*0 Ia+!0 #$$5&
3 'Ele*ente de pedao!e enerala( "Il!e0 M0 Ed) M!rton0 T!*!+oara0 #$$5&
O4!e.t!-e operat!onale:
La +far+!tul a.t!-!tat!!0 +tudent!! -or f! .apa4!l!:
O6: Sa a+ea+.a -ar!ante de def!n!t!! ale +trate!e! d!da.t!.e7
O#: Sa def!nea+.a !n *an!era .ore.ta .on.eptele de: *etodolo!e0 *etoda0 pro.edeu7
O8: Sa pre,!nte rolur! +! .ara.ter!+t!.! ale *etode! d!da.t!.e !n .adrul pro.e+ulu! de !n-ata*ant7
O9: Sa a*!ntea+.a pr!n.!palele fun.t!! ale *etode! d!da.t!.e7
O5: Sa *ot!-e,e t!polo!a *etode! d!da.t!.e porn!nd de la pr!n.!palele .r!ter!! de .la+!f!.are7
O4!e.t!-e afe.t!-3-ol!t!-e:
Man!fe+tarea !ntere+ulu! pentru a.t!-!tat!le .ole.t!-e +! pe e.:!pa7
De,-oltarea part!.!par!! a.t!-e pr!n a+!rea de ra+pun+ur! oportune)
Nr)
.rt)
SECVENTELE
ACTIVITATII
O2
OP
CONTINUTUL
INVATARII
METODE DIDACTICE FORME DE
ORGANI/ARE
O2S
6 # 8 9 5
F I G
;
%
6) Oran!,area
a.t!-!tat!!
Se preate+te rupa
pentru a.t!-!tate0
a+!urandu3+e
.ond!t!!le ne.e+are une!
4une de+fa+urar! a
a.t!-!tat!!)
#) Captarea atent!e! Se real!,ea,a tre,!rea
!ntere+ulu! +tudent!lor
pentru +u4!e.tul
a.t!-!tat!! .e ur*ea,a a
+e de+fa+ura)
3.on-er+at!a:
'In .ap!tolul 'For*e de oran!,are a
!n-ata*antulu!(0 a* .on.lu,!onat .a
lectia e for*a nu.leara de oran!,are a
!n-ata*antulu!) Unul d!n !nd!.ator!! de
ef!.!enta a! le.t!e! !l .on+t!tu!e
strategia didactica)
Strate!a d!da.t!.a +e pre,!nta +u4
for*a unu! +!+te* de ta.t!.! .e au la
4a,a o +tru.tura .u ur*atoarele
ele*ente:
3metode si procedee d!da.t!.e

3*!<loa.e edu.at!onale
3for*e de oran!,are a rupe!
3e1per!ente de !n-atare +ol!.!tate
8) Anuntarea
o4!e.t!-elor +! a
+u4!e.tulu! a.t!-!tat!!
Se real!,ea,a
!nfor*area +tudent!lor
.u refer!re la +ar.!n!le
.e ur*ea,a a f!

!ndepl!n!te pe par.ur+ul
a.t!-!tat!! de +e*!nar)
9) Rea.tual!,area
.uno+t!ntelor de 4a,a0
anter!oare
O6
Se real!,ea,a pr!n
punerea !n apl!.are a
pro.e+ulu! de
rea.tual!,are0 .a
+e.-enta *a<ora)
Def!n!t!! ale +trate!e!
d!da.t!.e:
3Con+tru.t!e pra.t!.3
!ntu!t!-a !n
de+fa+urarea a.t!-!tat!!0
.e ura*re+te
!ndepl!n!rea +.opulu!
f!nal)
3Modal!tate de
.on.epere0 !n -!,!une
+!+te*!.a a pro.e+elor
edu.at!onale)
3An+a*4lul *etodelor0
3.on-er+at!a:
'A* rea*!nt!t faptul .a le.t!a e nu.leul
oran!,ar!! !n-atar!! +! ur*are+te
f!nal!tat! at!n+e .u a<utorul +trate!e!
d!da.t!.e) Def!n!t! +trate!a d!da.t!.a(
I*portanta f!e.aru!a d!n .ele 9
ele*ente .o*ponente d!n +tru.tura
trate!e! d!da.t!.e0 e *a<ora0 ne.e+!tand
o a4ordare +eparata)

O#
*!<loa.elor +! for*elor
de oran!,are d!da.t!.e
propu+e edu.a4!l!lor !n
-ederea at!ner!!
o4!e.t!-elor)
5) Inten+!f!.area
retent!e!
Def!n!t!!:
3Metodolo!a
an+a*4lul *etodelor +!
pro.edeelor d!da.t!.e0
po+!4!l de ut!l!,at !n
pro.e+ul de !n-ata*ant
+! pre.!,ea,a natura0
fun.t!!le +! po+!4!lele
.la+!f!.ar! ale
*etodelor
3Metoda .alea
d!da.t!.a ur*ata !n
-ederea at!ner!!
o4!e.t!-elor
3 e1pl!.at!a:
'Con.ret!,area !n a.t!un! d!da.t!.e a
f!nal!tat!lor edu.at!e! +e real!,ea,a pr!n
pro.e+ul de predare3!n-atare3e-aluare a
.aru! 'ATOM( .entral e METODA
DIDACTICA0 !n.adrata !n ur*atoarele
+!nta*e ter*!nolo!.e(
3 Metodolo!e
3 Metoda
3 Pro.edeu
Le def!n!* pe f!e.are !n parte:
3.on-er+at!a: O *etoda apare .a un
an+a*4lu de pro.edee0 .on+!derate a f!
.ele *a! oportune

O8
edu.at!onale) Metoda
+e apl!.a pr!ntr3o +u!ta
de operat!! .on.rete
nu*!te pro.edee)
3Pro.edeul +e.e-enta a
*etode! "detal!u&0 o
te:n!.a *a! l!*!tata de
a.t!une0 part!.ular!,are
a *etode!
Cara.ter!+t!.! ale
*etode! d!da.t!.e
3e+te +ele.t!onata de
.adrul d!da.t!. +!
apl!.ata .u a<utorul
ele-!lor
3pre+upune *a! *ulte
operat!!0 .on.ret!,ate !n
pro.edee
3o *etoda poate de-en!
pro.edeu +! !n-er+0 pr!n
3.on-er+at!a eur!+t!.a: Anal!,a lo.ulu!
+! a rolulu! *etode! !n .adrul
pro.e+ulu! de !n-ata*ant ne rele-a
unele .ara.ter!+t!.!) A*!nt!t! .ate-a
d!ntre a.e+tea)

adoptare la
.ara.ter!+t!.!le +!tuat!e!
de !n-atare
3are .:ara.ter
pol!fun.t!onal0part!.!pa
nd +!*ultan +au
+u..e+!- la !ndepl!n!rea
unor o4!e.t!-e
!n+tru.t!-e edu.at!-e
3e+te +u4ordonata +tr!.t
f!nal!tat!! ur*ar!te
3e+te alea+a !n fun.t!e
de .ont!nutul tran+*!+
3tre4u!e ade.-ata
part!.ular!tat!lor de
-ar+ta +! !nd!-!duale ale
edu.a4!l!lor
3+e +ele.tea,a !n
fun.t!e de
.ara.ter!+t!.!le
O9
p+!:o+o.!ale ale
rupulu! !*pl!.at !n
a.tul de predare3
!n-atare3e-aluare
3aleerea e! *a! poate
f! deter*!nate +! de
*!<loa.ele folo+!te de
.atre .adrul d!da.t!.
Fun.t!! ale *etode!
d!da.t!.e:
3fun.t!a .on!t!-a:
.on+t!tu!e o .ale de
a..e+ la .unoa+tere
3fun.t!a for*at!-e3
edu.at!-a pre+upune
'L!teratura de +pe.!al!tate a.orda
*etode! d!da.t!.e .ate-a fun.t!!
+pe.!f!.e !n .adrul pro.e+ulu!
!n+tru.t!-e3edu.at!-)( Enu*erat!
fun.t!!le *etode! d!da.t!.e)
O5
e1er+area +! ela4orarea
d!-er+elor fun.t!!
p+!:!.e +! f!,!.e ale
edu.a4!l!lor
3fun.t!a !n+tru*entala
+er-e+te .a te:n!.a de
e1e.ut!e0 *!<lo.!nd
at!nerea o4!e.t!-elor
3fun.t!a nor*at!-e
arata .alea opt!*a de
ur*at a+tfel !n.at +a +e
at!na .u *a1!* de
randa*ent o4!e.t!-ele
ur*ar!te
S!+te*ul *etodelor
d!da.t!.e:
G6 *etode de !n-atare
pr!n re.eptare:
e1punerea0
3.on-er+at!a: 'Metodolo!a d!da.t!.a +e
pre,!nta +u4 for*a unu! +!+te* de
*etode +! pro.edee0 .are +e .orelea,a +!
+e .o*pletea,a re.!pro.0 .on+t!tu!nd
a1a .entrala a pro.e+ulu! !n+tru.t!-e3
de*on+trat!a0
po-e+t!rea0 e1pl!.at!a0
de+.r!erea0 !n+tru.ta<ul0
e1punerea0 .on-er+at!a0
alor!t*ul0 !n+tru!rea0
*odelarea0 et.)
V+
G# *etode de !n-atare
pr!n de+.oper!re:
o4+er-area0 +tud!ul de
.a,0 re,ol-area de
pro4le*e0 le.tura0
de+.oper!rea0 !n+tru!rea
prora*ata0 <o.ul de
rol0 dra*at!,area0
e1er.!t!ul0 .on-er+at!a
eur!+t!.a0 alor!t*ul0
!n+tru!rea0 *odelarea0
et.)
3Cele doua e.:!pe !+!
edu.at!-) In a.e+t +!+te*0 .ea *a!
.ontro-er+ata pro4le*a e .ea a
.la+!f!.ar!! ele*entelor) Pro4le*a
ta1ono*!e! *etodolo!.e ra*ane !n.a
de+.:!+a0 pentru .a d!-er+ele
.ara.ter!+t!.! ale *etodelor +!
pro.edeelor +unt .on<un.turale
"-ar!ante *etodolo!.e&) A+tfel
ta1ono*!!le *etodolo!.e +e pre,!nta
.a +! .on+tru.t!! teoret!.e or!entat!-e0 .u
tend!nta de a a.t!-a edu.a4!lul !n
pro.e+ul !n+tru.t!-e3edu.at!-()
3e1er.!t!ul: 'Porn!nd de la .r!ter!ul:
radul de !*pl!.are al edu.a4!lulu! !n
a.tul de predare3!n-atare3e-aluare(0
pre,entat! pe doua rupe: 'Metode de
!n-atare pr!n re.eptare( -+ 'Metode de
!n-atare pr!n de+.oper!re(
3.on-er+at!a:
%) In.:e!erea a.t!-!tat!!0
apre.!er!
-or pre,enta pe rand
*etodele a+!te "pot f!
e1e*ple de *etode .e
+e !n.adrea,a !n
a*4ele .ateor!!&
Se for*ulea,a <ude.at!
a+upra *odulu! de
de+fa+urare a a.t!-!tat!!
+! a *odulu! de
!*pl!.are a +tudent!lor)
Se -or da !nd!.at!!
pentru real!,area
!nd!-!duala a unu!
*ater!al pentru
ur*atorul +e*!nar ".u
4!4l!oraf!e
Se -or fa.e pre.!,ar! .u pr!-!re la
or!entar!le pedao!.e *oderne !n
a4ordarea *etodolo!.a0 !n+!+tand pe
e1pl!.area .on.eptulu! de '*etode
a.t!-e3part!.!pat!-e(
O *etoda d!da.t!.a nu e *a! 4una +au
*a! rea de.at alta0 .! raportarea e! la
+!tuat!a d!da.t!.a re+pe.t!-e o poate
fa.e*a! *ult +au *a! put!n ef!.!enta(
3e1pl!.at!a: 'Ga+!t! o +er!e de e1!ente
+! .er!nte +pre .are ar tre4u! +a
e-olue,e *etodolo!a de !n+tru!re( "+e
-or da or!entat!- .at!-a para*etr!! de
at!n+:
3d!*en+!unea a.t!-e a *etodelor
3!nterarea *etodelor !ntr3un +!+te*
te:nolo!. alatur! de *!<loa.e
3ade.-area la +!tuat!a edu.at!onala
3folo+!rea *etodelor .e +ol!.!ta a+pe.tul
.on-er+at!onal et.(&
or!entat!-a&)
Suport de .ur+
'L!*4a<ul non-er4al(
'Into.*!t! un pro!e.t de a.t!-!tate
d!da.t!.a(
"-e,! ane1a&
Mater!ale .olle.t!-e de
lu.ru: "-e,! ane1a&
I 'Conta.tul pr!n
pr!-!re(
II '2ar!ere ne-er4ale !n
.o*un!.are(
III 'Po+tura +!
relat!onare(
%) In.:e!erea a.t!-!tat!!
"Apre.!er!&
3.on-er+at!a:
Se for*ulea,a <ude.at! de -aloare
a+upra *odulu! de de+fa+urare a

a.t!-!tat!! +! a *odulu! de !*pl!.are a


+tudent!lor)
Se -or da !nd!.at!! pentru real!,area
unu! referat pentru ur*atorul +e*!nar0
.u !nd!.at!! 4!4l!oraf!.e refer!toare la
te*a: 'Interpretarea l!*4a<ulu!
ne-er4al()

You might also like