This document provides an overview of the Network Time Protocol (NTP). It describes NTP's purpose of synchronizing clocks over a network. It explains how NTP works by establishing a hierarchy of servers synchronized to external time sources like atomic clocks. It also outlines different NTP structures, connection methods, and the role of public time servers in maintaining accurate time on the internet.
This document provides an overview of the Network Time Protocol (NTP). It describes NTP's purpose of synchronizing clocks over a network. It explains how NTP works by establishing a hierarchy of servers synchronized to external time sources like atomic clocks. It also outlines different NTP structures, connection methods, and the role of public time servers in maintaining accurate time on the internet.
9.NAJNOVIJE VERZIJE NTP-A I PLANOVI ZA BUDUNOST...16
3
1.UVOD
Mreni Internet protokol (NTP) brzo se razvio iz obinog modela u model s velikom pouzdanou. Potrebe za veim razvijanjem mrea vodile su do znanstvenih istraivanja u pravcu definiranja metrikih i mjernih sposobnosti koje karakteriziraju ponaanje mrea.
Veina mjernih metoda temelji se na mjerenju vremena. Potrebe za tonim vremenom javile su se pri transakcijama u bazama podataka, kod kontrole leta aviona,detekcije pozicije aviona,kod sinkronizacije za real-time telekonferencije,kod simulacija mrenog nadzora Zbog toga je razvijen NTP kojim moemo definirati neko standardno vrijeme.
NTP inicijalno je raen za potrebe UNIX-a,servera,radnih jedinica. Da bi smo koristili NTP ne trebamo imati UNIX raunala, NTP podravaju Windows-i,Solaris,Linux NTP je najdue koriteni,najkontinuiraniji i najprisutniji protokol na internetu.
4 2.OPIS PROTOKOLA
Sistemski sat je temelj mjerenja vremena. Sistemski sat kree od onog trenutka kada se sustav pokrene i pokazuje trenutno vrijeme i datum. Moe biti namjeten na vie naina ovisno o koritenom sustavu. Neki ruteri imaju sat koji se pogoni na baterije i pokazuje vrijeme i kad se sustav restarta ili ostane bez napajanja. Interni sat slui za inicijalizaciju vremena kod svakog restartanja. Moemo ga koristiti kao glavni izvor vremena koji se prosljeuje preko NTP-a, ukoliko nam bolji izvor vremena nije dostupan. Nadalje, ako je NTP pokrenut,vrijeme moe biti periodiki osvjeavano sa NTP-om koji uklanja odstupanja nastala u prikazu vremena. Kada se ruter sa sistemskim satom ukljui, njegovo vrijeme inicijalizira se na vrijeme baterijskog sata. Ukoliko takav kalendar, odnosno sat ne postoji vrijeme se namjeta na neku predefiniranu vrijednost.
Sistemski sat moe biti namjeten preko:
- NTP-a
- Simple Network Time Protocola (SNTP-a)
- Virtualnog mrenog vremenskog servisa (VINES)
- Runo
Ukoliko nam je nedostupna veza sa mreom NTP moe mjerenjem utvrditi trenutano vrijeme i smanjiti pogreku.
Neki ureaji podravaju SNTP. To je pojednostavljena korisnika verzija NTP-a. SNTP moe samo primati vrijeme sa NTP servera, a ne moe se koristiti za prosljeivanje vremena drugim sustavima. SNTP osigurava tonost vremena u granicama do 100 milisekunde, ali zbog manje tonosti od NTP-a smije se koristiti u sustavima gdje se ne zahtjeva pretjerana tonost. Sistemski sat odrava vrijeme preko UTC-a,odnosno GMT(Greenwich Mean Time). 5 Informacije o lokalnom vremenu dobivaju se relativnim pomakom na UTC za pojedine vremenske zone. Sistemski sat odrava vrijeme bilo ono valjano ili ne, ukoliko ono nije valjano nee biti prosljeeno dalje. 6 3.NAIN RADA NTP-a
NTP je napravljen da sinkronizira vrijeme na mrei. NTP pokree User Datagram Protocol (UDP), koristei port 123 kao izvorni i odredini. Mrene toke konfigurirane su sa NTP-om i sa sinkronizacijskim podmreama. Ukoliko je dostupan primarni server nije potrebno izabirati protokol.
NTP mrea dobiva vrijeme iz nekog izvora vremena, npr. radio sat koji je prikljuen na server vremena,i onda NTP prosljeuje to vrijeme preko mree. NTP korisnici obavljaju komunikaciju sa serverom u intervalu za prozivanje od 64 do 1204 sekunde,koji se mjenja ovisno o konfiguraciji mree izmeu NTP servera i korisnika. Za sinkronozaciju 2 raunala nije potrebno vie od jedne NTP transakcije po minuti. NTP koristi pojam razina, da bi se odredilo koliko je neki sustav udaljen od izvora vremena. Nakon toga poalje svoje vrijeme 2. razini servera vremena. Sustav koji pokree NTP automatski bira sustav sa najmanjim brojem razina, koji moe komunicirati preko NTP-a koristei ga kao izvor vremena. Tako se stvara sreeno stablo NTP klijenata. NTP protokol koristi nedeterministiku duljinu paketa podataka jer time dobivamo jednostavne kljueve po kojima mogu komunicirati korisnik i server vremena. NTP osigurava nominalnu tonost u granicama 10 ms za WAN (widearea networks )na udajlenost 2000 km, i 1ms na LAN-u (localarea networks)
NTP izbjegava sinkronizaciju sa sustavima koji nemaju tono vrijeme po 2 kriterija:
1. NTP se ne sinkronizira sa sustavima koji nisu interno sinkronizirani
2. NTP se ne sinkronizira sa sustavima kojima se vrijeme znaajno razlikuje od drugih sustava, sa kojim ih je NTP usporedio iako je njihova razina prioriteta najnia.
7
Komunikacija izmeu 2 sustava koji koriste NTP je statiki konfigurirana. Svako raunalo daje IP adrese svih sustava sa kojim je povezano. Tonost vremena se postie razmjenom NTP poruka izmeu raunala. U LAN okruenju NTP moe se konfigurirati da alje ili prima broadcast poruke,time je tonost vremena smanjena jer se moe koristiti samo jednosmjerna komunikacija. Vrijeme koje se pohranjuje na raunalu mora se dobro zatititi da ne bi dolo do krivog namjetanja vremena,koriste se ifrirani algoritmi i posebne liste . 8 4.DIZAJNIRANJE NTP-a
Svaki korisnik u sinkronizacijskoj podmrei, koji moe biti i server za vie razine korisnika izabire jednog od dostupnih servera i s njim se sinkronizira. To vrijedi najee za najniu razinu servera za koji imamo dozvoljen pristup. Ovo nije uvjek najbolji nain jer NTP mora vrijeme uzimati od svakog servera s odreenom dozom nepovjerenja. Korisnik koji prima vrijeme iz najnie razine stabla nema direktni pristup serveru ,ali moe isto prikazivati dobro vrijeme.
9 5. NAINI POVEZIVANJA
1. Korisnik/Server
2. Simetrino aktivno/pasivno
3. Broadcast
5.1.Korisnik/Server nain povezivanja
Zavisni serveri i korisnici normalno rade u korisnik/server nainu rada u kojem korisnik ili server mogu biti sinkronizirani na grupu raunala,ali tada se niti jedno od tih raunala iz grupe ne moe sinkronizirati sa korisnikom ili serverom,ime su oni zatieni. To je inae najednostavnija konfiguracija. Korisnik alje zahtjev za komunikaciju serveru i oekuje odgovor. Korisnik je konfiguriran u korisnikom modu, ali koristi naredbe servera i DNS naziv ili adresu. Server izmjeni adrese prebrie odreene djelove poruke i vrati poruku. Podaci u NTP poruci omoguavaju korisniku da odredi vrijeme koje mu alje server i koje odgovara lokalnom vremenu,a poruka sadri podatak o tonosti i pouzdanosti odabranog servera. Serveri mogu raditi u grupi od 3 ili vie servera,to osigurava tono vrijeme ukoliko koji server ispadne iz rada.
5.2.Simetrini aktivno/pasivni nain povezivanja
Koristi se kad ravnopravni serveri na istoj razini uzajamno slue kao zatita jedan za drugoga. Svaki je povezan sa jednim ili vie referentnih satova,i ako bilo koji izgubi vezu sa referentmim satom ,ostali iz grupe slue mu za rekonfiguraciju(push-pull).
Predvien je za konfiguracije u kojima je vie redundantnih servera povezano uzajamno mrenim vezama. Razina je konfigurirana kao simetrina .
10 5.3.Broadcast nain povezivanja
Koriste se tamo gdje zahtjevi za tonost nisu preveliki. Prednost je ta da korisnici ne moraju biti posebno konfigurirani za server. Zahtjeva se broadcast server na svakoj podmrei. 11 6.NTP STRUKTURA
Postoje 3 strukture:
1.Ravna jednorazinska struktura
2.Hijerarhijska struktura
3.Zvijezdasta struktura
U jednorazinskoj strukturi svi ruteri su meusobno povezani sa jo nekoliko odvojenih rutera koji su povezani na vanjske sustave. U hierarhijskoj strukturi centralni ruteri povezani su klijent/server nainom sa vanjskim sinkronizacijskim izvorom,interni serveri vremena takoer imaju klijent/server vezu sa centralnim ruterom.
Sl.2 NTP prikazan dijagramom 12
Sl.2 NTP arhitektura
Sa vie servera/razina osigurava se redundancija,filtri selektiraju i izdvajaju uzorke dok algoritmi za kombinaciju izraunavaju promjenu vremena. Izlazni filtar i VCO u povratnoj vezi minimiziraju odstupanje i promjene vremena.
13 7.TEHNOLOGIJA I JAVNI SERVERI VREMENA
Internet NTP podmrea ukljuuje preko 50 javnih primarnih servera koji su sinkronizirani sa UTC-om,preko radio veza,satelita,ili modema. Serveri sa relativno malim brojem korisnika ne sinkroniziraju se sa primarnim serverom, nego je oko stotinu sekundarnih servera sinkronizirano na primarne na koje je mogue prikljuiti oko 100 000 korisnika interneta. Lista javnosti dostupnih NTP servera se redovito obnavlja,a pored njih jo postoje i brojni privatni serveri nedostupni za javne potrebe. Takvi serveri se koriste u sluaju da se zahtjeva velika tonost npr. kod mjerenja,za potrebe laboratorija i sl.
Sl.3 Poveanje tonosti s razvijanjem tehnologije
14 8.NAINI SPAJANJA I RAVANJA MREE
Sl.4 konfiguracija sa 3 javna servera, WAN konfiguracija
Sl.5. Vii nivo ravanja mree
15
Sl.6. Nii nivo ravanja mree
16 9.VERZIJE NTP-a I PLANOVI ZA BUDUNOST
Razvijena je nova verzija NTP-a pod imennom NTPv4,ali generalni standard je i dalje NTPv3. Koji od njih koristiti ne moe se precizno odrediti jer postoje neke razlike u novom standardu, pa ga neki stariji hardware ne prihvaa.
Novosti koje su uvedene NTPv4:
- Run-time postavke mogu biti automatski utvrene i sauvane u sluaju rekonfiguracije mree
- automatski se odabire najbolji server koji je dostupan
-periodiki se osvjeava lista da bi se prilagodio topologiji i odrala najbolja tonost
-dodatno se provjerava svaka primljena poruka sa novorazvijenim protokolom
-mijenja kljueve za pristup u odreenom vremenskom intervalu
Namjerava se usavriti NTP da se povea stabilnost u mreama sa velikim brojem korisnika,te razvijanje protokola koji e sprijeiti ispadanje sustava iz rada i jo poveati tonost.