0% found this document useful (0 votes)
12 views4 pages

31 Time For A Snack - NsMSsushifruit3

The document presents a word problem involving the prices of different snack items purchased in various quantities. It lists the prices of two sample purchases and asks to determine the price of additional purchases containing different combinations of munchy bars, pickpopple nuts, and chocolate Easter eggs. It also asks to determine the price difference between a chocolate Easter egg and two munchy bars.

Uploaded by

Nora
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
12 views4 pages

31 Time For A Snack - NsMSsushifruit3

The document presents a word problem involving the prices of different snack items purchased in various quantities. It lists the prices of two sample purchases and asks to determine the price of additional purchases containing different combinations of munchy bars, pickpopple nuts, and chocolate Easter eggs. It also asks to determine the price difference between a chocolate Easter egg and two munchy bars.

Uploaded by

Nora
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

1

Time for a snack


By Mark Saul Two munchy bars, six pickpopple nuts, and two chocolate Easter eggs cost $9. Three munchy bars, seven pickpopple nuts, and two chocolate Easter eggs cost $12. Find the price of: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 5 munchy bars, 13 pickpopple nuts, and 4 chocolate Easter eggs 8 munchy bars, 20 pickpopple nuts, and 6 chocolate Easter eggs One munchy bar and one pickpopple nut Two munchy bars and two pickpopple nuts Three munchy bars, seven pickpopple nuts, and two chocolate Easter eggs Four pickpopple nuts and two chocolate Easter eggs Two pickpopple nuts and one chocolate Easter egg Two munchy bars, four pickpopple nuts, and one chocolate Easter egg Whats the dierence in price between a chocolate Easter egg and two munchy bars? Which costs more?

Problems with a Point: May 23, 2001

c EDC 2001

Time for a snack: Hints

Hints
There is not enough information to nd the price of each object. However, combining information, one can nd the cost of a group of objects without knowing individual prices.

Problems with a Point: May 23, 2001

c EDC 2001

Time for a snack: Answers

Answers
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. $21 $33 $3 $6 $3 $1.50 $7.50 Two munchy bars cost $4.50 more than an Easter egg.

Problems with a Point: May 23, 2001

c EDC 2001

Time for a snack: Solutions

Solutions
Two munchy bars, six pickpopple nuts, and two chocolate Easter eggs is purchase A (cost $9); three munchy bars, seven pickpopple nuts, and two chocolate Easter eggs is purchase B (cost $12). 1. 2. 3. 4. 5. 5 munchy bars, 13 pickpopple nuts, and 4 chocolate Easter eggs is the two purchases combined. 8 munchy bars, 20 pickpopple nuts, and 6 chocolate Easter eggs is one purchase A and two purchases B. One munchy bar and one pickpopple nut is the dierence between the two purchases. Two munchy bars and two pickpopple nuts is twice (3). Four pickpopple nuts and two chocolate Easter eggs is the dierence between three purchases A and two purchases B. Two pickpopple nuts and one chocolate Easter egg is a half of (5). Two munchy bars, four pickpopple nuts, and one chocolate Easter egg is (4) and (6). The dierence in price between a chocolate Easter egg and two munchy bars is the dierence between (5) and (7).

6. 7. 8.

Problems with a Point: May 23, 2001

c EDC 2001

You might also like