Lecture Project-Appendix C
Lecture Project-Appendix C
Lentil Soup
Recipe Item
Yield 310
Raw AP
Yield %
EP Cost
Cost/person
Lentil Soup
38.75 gallons
$116.25
100%
$116.25
$0.38
Total: $0.38
Tortilla Soup
Recipe Item
Tortilla Soup
Yield 241
30.125 gallons
Raw AP
$90.38
Yield %
100%
EP Cost
$90.38
1 Week Total $90.38
Cost/person
$0.38
Total: $0.38
Yield 457
172lbs
86lbs
86lbs
57 gallons
Raw AP
$619.20
$28.10
$30.96
$137.10
Yield %
100%
100%
100%
100%
EP Cost
$619.20
$28.10
$30.96
$137.10
1 Week Total $815.36
Cost/person
$1.35
$0.06
$0.07
$0.30
Total: $1.78
Yield 273
102lbs
51.10lbs
34.05lbs
34.13 gallons
Raw AP
$306.50
$130.76
$28.26
$81.91
Yield %
100%
100%
100%
100%
EP Cost
$306.50
$130.76
$28.26
$81.91
1 Week Total $574.4
Cost/person
$1.13
$0.48
$0.10
$0.30
Total: $2.00
Yield %
100%
100%
100%
100%
100%
EP Cost
$283.50
$378.00
$15.44
$26.15
$10.80
1 Week Total $713.89
Chicken Entre
Recipe Item
Chicken
Potatoes
Carrots
Broth
Steak Entre
Recipe Item
Steak
Mushrooms
Broccoli
Broth
Yield 36
94.5lbs
63lbs
47.25lbs
47.25lbs
4.5 gallons
Raw AP
$283.50
$378.00
$15.44
$26.15
$10.80
Cost/person
$1.13
$1.50
$0.43
$0.73
$0.30
Total: $4.09
Yield 228
57 lbs
57 lbs
94 lbs
141 lbs
Raw AP
$25.23
$9.57
$240.64
$78.02
Yield %
100%
100%
100%
100%
EP Cost
$25.23
$9.57
$240.64
$78.02
1 Week Total $353.4
Cost/person
$0.11
$0.04
$1.06
$0.34
Total: $1.55
Yield 256
Raw AP
Yield %
EP Cost
Milk chocolate
Apples
Bananas
Pears
64 lbs
32 lbs
32 lbs
32 lbs
$172.16
$17.28
$13.17
$16.80
100%
$172.16
100%
$17.28
100%
$13.17
100%
$16.80
1 Week Total $219.41
Yield 215
53.75 lbs
Raw AP
$209.63
Yield %
100%
26.88 lbs
26.88 lbs
26.88 lbs
$14.52
$11.10
$14.11
100%
100%
100%
Yield 256
64 lbs
Raw AP
$172.16
Yield %
100%
32 lbs
32 lbs
32 lbs
$17.28
$13.17
$16.80
100%
100%
100%
Yield 181
22.63 lbs
22.63 lbs
22.63 lbs
Raw AP
$45.02
$27.15
$14.82
Yield %
100%
100%
100%
Cost/person
$0.67
$0.07
$0.05
$0.07
Total: $0.86
EP Cost
$209.63
Cost/person
$0.98
$14.52
$11.10
$14.11
1 Week Total $249.36
$0.07
$0.05
$0.07
Total: $1.17
EP Cost
$172.16
Cost/person
$0.67
$17.28
$13.17
$16.80
1 Week Total $219.41
$0.07
$0.05
$0.07
Total: $0.86
Fruit Bowl
Recipe
Mangos
Persimmons
Oranges
EP Cost
$45.02
$27.15
$14.82
Week Total $86.99
Cost/person
$0.25
$0.15
$0.82
Total: $1.22
Recipe Item
Chicken
Steak
Shrimp
Price
$3.60
$3.00
$6.00
Unit
1 lbs
1 lbs
1 lbs
Number of
Units
172
196
63
Yield 1209
172
196
63
Cost
$619.20
$588.00
$378.00
29.75
38.5
57.13
29.75
38.5
57.13
$89.25
$115.50
$137.10
45
188
43
94
29
29
133
94
86
141
57
57
$44
$240.64
$30.96
$78.02
$9.57
$25.23
Tortilla Soup
Lentil Soup
Chicken Broth
$3.00 1 gal
$3.00 1 gal
$2.40 1 gal
Potatoes
Mushrooms
Carrots
Broccoli
Squash
Yams
$0.98
$1.28
$0.72
$0.83
$0.33
$0.87
Pesto Cheese
Garlic Jack
Skinny Pepper
Jack
$4.80 1lbs
$4.80 1lbs
34.5
21
34.5
21
$165.60
$100.08
$4.80 1lbs
30.5
30.5
$146.40
12-Grain Bread
$2.40 1.5lbs
121
181.39
$290.22
Pears
Mango
Persimmon
Apple
Banana
Oranges
$1.05
$1.99
$1.20
$1.08
$0.72
$1.31
68
22.75
22.75
68
77.25
22.75
135.19
22.75
22.75
135.19
135.19
22.75
$71.40
$45.30
$27.30
$74.45
$55.65
$26.69
Milk Chocolate
Skinny Dark
White Chocolate
$2.69 1 lbs
$2.69 1 lbs
$3.90 1 lbs
63
63
55
63
63
55
$169.50
$169.50
$214.50
$4.20 1 gal
$45.00 32oz
$45.00 32oz
28
12.25
11
28
12.25
11
$117.60
$551.25
$495
Apple Cider
Black Tea
Green Tea
1 Week Total
3 lbs
.5 lbs
2 lbs
1.5 lbs
2 lbs
2 lbs
2lbs
1lbs
1lbs
2lbs
1.75lbs
2lbs
$5,076.01
Chicken
Veggie
Steak
25
17
14
20
15
19
22
19
11
32
17
12
34
18
10
25
16
14
28
14
13
26
17
11
28
18
14
26
17
14
27
18
16
28
19
14
Average
26.75
17.08333
13.5
40
20
25
35
35
15
30
38
35
20
28
30
30
19
25
29
45
12
28
36
39
17
26
33
37
14
27
39
43
13
26
38
38
13
24
39
42
14
23
35
39
18
25
35
40
11
18
42
Average
38.583333
15.5
25.4167
35.75