na zdjęciu władze uczelni i Pani Minister
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 13.07.2024     Aktualizacja: 14.07.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Otwarcie Studenckiego Centrum Kreatywności

Studenckie Centrum Kreatywności oficjalnie otwarte. Centrum mieści się w zrewitalizowanym budynku dawnych stajni przy ulicy Akademickiej. Uroczystość połączona była z podsumowaniem Szkoły Letniej Design Thinking.

Z udziałem wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Marii Mrówczyńskiej, władz uczelni i Gliwic oraz studentów – 12 lipca 2024 roku, oficjalnie otwarto Studenckie Centrum Kreatywności. To miejsce, w którym studenci Politechniki Śląskiej będą mogli realizować swoje projekty, brać udział w warsztatach, szkoleniach, spotkaniach i prezentacjach.

- To miejsce jest nie tylko stworzone dla studentów, a też kreowane przez nich od samego początku. Już na etapie projektowania, studenci realizując projekty PBL decydowali jakie technologie powinny znaleźć się w tym budynku, jaka powinna być jego funkcjonalność i jakie działania powinny być tu prowadzone – mówił podczas otwarcia rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Studenckie Centrum Kreatywności powstało w ramach programu Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza a inspiracją do jego utworzenia była szkoła d.school na Stanford University, która jest miejscem kreowania nowoczesnych projektów i rozwiązań dla nauki i biznesu.  – Chcemy, aby Studenckie Centrum Kreatywności na Politechnice Śląskiej również było miejscem inspirującym i integrującym, gdzie rozbudzana będzie kreatywność studencka – powiedział rektor-elekt prof. Marek Pawełczyk.

OTWARCIE SCK PŚ _ fot. T.STOKŁOSA-31

Obecna na uroczystości wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Maria Mrówczyńska podkreśliła, że takie miejsca, jak SCK są niezbędne, ponieważ dają młodym ludziom szansę na rozwijanie swoich talentów i kreatywności.  

- Dla uczelni najważniejsi są studenci, dlatego należy im zapewnić możliwość realizowania swoich pasji i projektów, czy to poprzez uczestnictwo w kołach naukowych czy poprzez tworzenie takich miejsc jak Centrum Kreatywności – podkreśliła wiceminister.  

- To miejsce było niezwykle potrzebne studentom naszej uczelni - dodaje dr inż.  Agata Guzik-Kopyto, pełniąca obowiązki dyrektora Centrum Aktywności Studenckiej. - Studenci odwiedzają nas tutaj codziennie, zapraszając też swoje koleżanki i kolegów. Spotykają i uczą się razem. A my każdego dnia oferujemy im coś nowego. Uruchamiamy małe working room-y, gdzie studenci będą mogli pracować, drukować, wykonywać drobne prace elektroniczne. Jest także mini warsztacik, który doposażamy w profesjonalne narzędzia, z których będą mogli niebawem korzystać. Natomiast od nowego roku akademickiego będziemy ich zapraszać na liczne warsztaty i szkolenia. Będziemy pracować w zespole ekspertów, nauczycieli akademickich i opiekunów kół naukowych – powiedziała dr inż. Agata Guzik-Kopyto.

W centrum swoją siedzibę znajdą także studenckie koła naukowe, które do tej pory funkcjonowały głównie na swoich wydziałach i nie było przestrzeni do wspólnych działań projektowych.

na zdjęciu studenci na zajęciach ze szkoły letniej

- Na takie miejsce czekaliśmy, przede wszystkim dlatego, że jest to przestrzeń stworzona specjalnie dla nas – mówiła Aleksandra Kołodziej, studentka III roku architektury, członkini Rady Studenckiego Centrum Kreatywności. - Już podczas budowy byliśmy ciekawi co tutaj się dzieje i cieszyliśmy się, że powstaje coś dla studentów. W Centrum możemy pracować, rozwijać swoje pasje i realizować projekty. Co ważne nie jest to miejsce tylko do pracy, ale także do rekreacji i integracji. Mamy tu kawiarenkę, ping ponga, wygodne pufy – dodaje studentka.

Otwarcie Studenckiego Centrum Kreatywności połączone było z podsumowaniem Szkoły Letniej Design Thinking. Podczas uroczystości podsumowano efekty tygodniowego programu, w którym studenci różnych kierunków Politechniki Śląskiej oraz uczniowie szkół średnich, zgłębiali tajniki metodologii design thinking, pracując nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla miasta Gliwice.

- Szkoła Letnia Design Thinking została zorganizowana z inicjatywy rektora Politechniki Śląskiej i Studenckiego Centrum Kreatywności. To wydarzenie, które wspiera rozwój talentów i pozyskiwanie nowych kompetencji i umiejętności. Studenci i uczniowie pracowali nad stworzeniem rozwiązań potrzebnych dla mieszkańców Gliwic. W wyniku tych prac powstały cztery pomysły na to, co można byłoby ciekawego zrobić dla miasta i jego mieszkańców - mówiła Beata Michalska-Dominiak z firmy Klientocentryczni, prowadząca warsztaty design thinking.

na zdjęciu młodziez prentująca przed jury swoj projektet

Młodzież zaprezentowała 3 aplikacje i jeden projekt:

-  Projekt dla mieszkańców Kociam Gliwice, który ma pomóc gliwiczanom znaleźć ciekawe miejsca i dobre restauracje

- GlivINTO – aplikacja, dzięki której można poznać nowe osoby oraz dowiedzieć się, gdzie warto spędzić czas wolny

- sPotter – aplikacja, pomagająca znaleźć kierowcom wolne miejsce parkingowe

- Hasiok – aplikacja, która pomoże zlokalizować miejsca, gdzie w mieście zalegają śmieci, jak je segregować i jak oddać niepotrzebne nam rzeczy.  

Patronat honorowy nad Szkołą Letnią Design Thinking objęła Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydentka miasta Gliwice, która wzięła udział w finałowych prezentacjach uczestników.  

- Problemy, które zdiagnozowali studenci są realne i faktycznie dotyczą nas – gliwiczan a rozwiązania, które zaproponowali warte są wdrożenia. Niektóre są trudniejsze w realizacji, inne łatwiejsze, ale na pewno wszystkie są bardzo interesujące - podkreśliła prezydent.

na zdjęciu prezydent Gliwic

Dla studentów udział w Szkole Letniej Design Thinking był szansa na zdobycie doświadczenia i poznania nowej metody projektowania. – W takich projektach rodzą się bardzo dobre pomysły – mówił Marcin Widuch, student Informatyki na Politechnice Śląskiej, który w swojej grupie pracował nad aplikacją pomagającą kierowcom znaleźć wolne miejsce parkingowe. - U nas były osoby z architektury, zarządzania czy informatyki. Każdy z nas miał inne spojrzenie, więc mogliśmy się wymienić wiedzą i doświadczeniami – podkreśla student.

- Umiejętność wspólnego projektowania, wymiany myśli, czyli po prostu udział w burzy mózgów na pewno przyda mi się w przyszłości. Dla mnie zaskoczeniem jest to, jak wiele jest sposobów na pobudzenie kreatywności – dodaje Magdalena Michalak, studentka architektury, która brała udział w stworzeniu narzędzia, pomagającego znaleźć mieszkańcom miejsca, gdzie można ciekawie spędzić czas wolny.  

Efekty pracy studentów zostały zaprezentowane władzom uczelni i miasta. Jak zapowiada prezydent Kuczyńska na początek, może być wdrożony eko-projekt czyli aplikacja Hasiok.

na zdjęciu jury

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej ([email protected])

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie