Článek
Německý kancléř Olaf Scholz ve středu telefonicky jednal s prezidenty USA a Francie Joem Bidenem a Emmanuelem Macronem a premiéry Británie a Itálie Rishim Sunakem a Giorgiou Meloniovou o zbrojní pomoci Ukrajině. Všichni se shodli, že další kroky budou úzce koordinovat, sdělil novinářům Scholzův mluvčí Steffen Hebestreit.
„Všech pět šéfů států a vlád mělo jednotný názor na to, že zbrojní podpora Ukrajiny bude pokračovat v úzké euroatlantické shodě,“ řekl Hebestreit.
„Rusko si myslelo, že budeme rozděleni,“ uvedl Biden o USA a jejich evropských spojencích, když oznamoval poskytnutí tanků Abrams. „Jsme ale plně, naprosto a důkladně jednotní,“ dodal.
USA pošlou Ukrajině 31 tanků Abrams, oznámil Biden
Jednání se uskutečnilo v den, kdy USA slíbily Kyjevu tanky M1 Abrams a Německo se oficiálně rozhodlo dodat ukrajinské armádě německé tanky Leopard 2. V prvním kroku Berlín přislíbil 14 tanků Leopard 2A6.
Německo rovněž souhlasí s tím, aby Ukrajině německé tanky dodaly i ty spojenecké státy, které je mají ve výzbroji. Učinit tak chce mimo jiné Polsko.
Také Norsko pošle Ukrajině v Německu vyrobené tanky Leopard 2. Informovala o tom ve středu norská televize NRK s odvoláním na tamního ministra obrany Björna Arilda Grama. Kolik jich bude, neupřesnil. Vedle dodávky tanků typu Leopard 2A4 počítá ministr i s výcvikem ukrajinských vojáků.
Bývalý šéf norské armády Harald Sunde vyjádřil přesvědčení, že tanky mohou Kyjevu pomoci v tom, aby ukázal svou sílu a donutil Moskvu vyjednávat o míru. Dostat by jich podle něj Ukrajina měla od různých zemí mezi 100 a 300.