Kam na výlet Žacléř

Skiareál Žacléř - Prkenný Důl

Skiareál Žacléř - Prkenný Důl

Žacléř

Na nejvýchodnějším okraji Krkonoš v těsné blízkosti města Žacléřokrese TrutnovKrálovéhradeckém kraji nabízí své služby lyžařům skiareál Žacléř Prkenný Důl. Toto lyžařské středisko je vhodné pro všechny úrovně lyžařů, protože nabízí sjezdovky všech obtížností. Spolehnout se tu můžete na denně upravované a technicky zasněžované tratě.

Ve skiareálu Prkenný Důl – Žacléř najdete celkem 7 sjezdovek od modré po černou obtížnost s celkovou délkou 5,9 km. Nejkratší, modrá 80metrová sjezdovka je určena dětem. Dopravu na sjezdovkách zajišťují 4 vleky, které za hodinu přepraví až 3 500 osob, takže se nemusíte bát dlouhého čekání ve frontách. U dojezdu sjezdovek si pak můžete dát pauzu ve zdejším moderním skibaru, kde můžete využít i posezení na terase. Naopak horní stanice sjezdovky je skvělým výchozím bodem pro běžkaře, kteří se tu mohou napojit na Krkonošskou lyžařskou cestu po hřebenech nebo projet lokální turistický okruh po Rýchorách.

Vydáte-li se do skiareálu Žacléř autem, potěší Vás bezplatné parkoviště se stovkou parkovacích míst přímo v areálu. Pokud je lyžování spontánní nápad během dovolené v Krkonoších, přijde Vám vhod půjčovna lyžařského vybavení, kde Vám půjčí vše potřebné. Kdo vytáhl lyže po dlouhé době, ten si je může nechat ve ski servisu seřídit a opravit.

Rodiny s dětmi ve skiareálu Prkenný Důl mohou využít lyžařskou školku, kde Vaši drobotinu naučí zkušení instruktoři lyžovat zábavnou formou, zatímco Vy můžete zkusit černou sjezdovku. Takzvaný KidPark lyžařským kolotočem však můžete využít s dětmi i mimo lyžařskou školku. Je ale možné, že jste stejní začátečníci jako Vaše děti. Potom se zapište i Vy do lyžařské nebo snowboardové školy pro dospělé, kde se naučíte vše potřebné.

Jestli jste se vydali na vícedenní lyžovačku, budete určitě shánět ubytování u skiareálu Žacléř Prkenný Důl, abyste si lyžování užili dosyta. Nejlépe uděláte, když se ubytujete přímo v Žacléři, který nabízí ubytování zejména v chatách a chalupách. Nedaleko jsou také Bernartice, kde kromě chalup najdete také penziony. Preferujete-li spíše komornější ubytování, pak vyzkoušejte apartmány v Horním Maršově nebo v Mladých Bukách.

Až budete mít lyžování dost, přijdou Vám vhod i další tipy na zajímavá místa. Kam se tedy vydat? Krkonoše nabízejí mnoho krásných výhledů, proto byste si neměli nechat ujít příležitost vidět tu krásu z ptačího pohledu. Můžete zamířit k rozhledně Eliška nebo na Rolandovu vyhlídku. Z přírodních památek stojí za vidění Slunečná stráň nebo Celní jeskyně. Pokud byste se potřebovali pro nepřízeň počasí schovat pod střechou, pak zavítejte do Muzea Podkrkonoší. Věříme, že si pestrý program naplno užijete.

Více

Retropark Sejfy - Lesní plovárna

Retropark Sejfy - Lesní plovárna

Mladé Buky

Retropark Sejfy – lesní plovárnu najdete u obce Mladé Buky, asi 1 km na sever. Je to jedno z mála koupališť v Krkonoších. Nejdůležitějším prvkem plovárny je v 50 m dlouhý bazén s postupným dnem. Zároveň je zde prostor pro různé sportovní aktivity a relaxaci. Příjemné prostředí si zde užijete díky přírodnímu charakteru plovárny. Pravidelně se zde pořádají tábory nebo školy v přírodě.

V areálu kromě bazénu najdete i travnaté a antukové hřiště, prostor pro plážový volejbal, odpaliště pro softball, dva ping-pongové stoly i nafukovací horolezeckou stěnu. K zapůjčení jsou potřeby a náčiní ke všem nabízeným sportům. Pro děti je zde nejen brouzdaliště, ale také dětské hřiště a pískoviště. U bazénu nechybí lehátka a lavičky, nebo se rozložíte na slunné stráni, která nabízí i místa ve stínu. Neodmyslitelnou součástí koupaliště jsou převlékárny a sprchy (na studenou vodu zdarma, na teplou vodu s mincovním automatem). Pokud se sem chystáte autem, vězte že parkování je zdarma. Přijet můžete i na kole, stojany jsou připraveny.

Návštěvníci koupaliště jistě ocení i možnost občerstvení. Součástí areálu je restaurace s kapacitou pro 80 hostí a dalšími desítkami míst na letní terase a pod pergolou. Rádi pro Vás uspořádají i rodinné oslavy nebo firemní posezení. Restaurace kromě jídla a výhledu do přírody nabízí i dětský koutek a šipky či deskové hry.

Koupaliště zde vzniklo již v 30. letech 20. století, kdy Josef Siegel z Mladých Buků vybudoval betonový bazén, jenž napájel potůček z Rýchor. V tomto přírodním koupališti nechyběla stylová roubená hospoda. Od první sezóny, která začala 24. 7. 1932, se koupaliště stalo velmi oblíbeným cílem rekreantů, na dobových pohlednicích je možné vidět plný bazén i přilehlé travnaté svahy. Po 2. světové válce zde vyrostla sokolská župní žákovská osada s roubenými chatičkami a stanovým táborem. Po únoru 1948 se změnila na pionýrskou osadu. Podle toho, kdo plovárnu právě vlastnil, střídavě zažívala lepší a horší časy, až byla nakonec uzavřena. K znovuotevření plovárny došlo 21. 7. 2002 a to po nákladné rekonstrukci nejen bazénu, ale i budov a areálu. Rok 2006 přinesl i novou multifunkční budovu Rotundu. V roku 2009 se provedla rekonstrukce táborové části areálu.

A kdybyste měli dost koupání a chtěli zažít i něco dalšího? Můžete se projít naučnou stezkou Dolní Sejfy – Zlatá cesta. Nebo si zajeďte do Svobody nad Úpou, kde navštívíte Farmapark Muchomůrka, ve kterém se zabaví Vaše děti. Pokud zajdete i dál do Janských Lázní, dopřejete si léčivé účinky termální vody. Nebo vyjdete až nahoru na Stezku korunami stromů a vychutnáte si neuvěřitelný výhled. Zaujalo Vás toto proslulé krkonošské koupaliště a rádi byste se osvěžili v jeho vodách? Najděte si ubytování u Retropark Sejfy jednoduše přes náš portál. V okolí najdete chalupy, ale také penziony nebo apartmány v rodinných domech. Pokud se Vám zamlouvá nedaleká Svoboda nad Úpou, tam se nabídka rozšiřuje o hotely. I ve městě jsou k dispozici apartmány a penziony. Pokud se rádi koupete v přírodním prostředí, ale otevřená jezera nebo přehrady nejsou nic pro Vás, tak přírodní koupaliště bude pro Vás ideálním řešením. Zarezervujte si ubytování a balte plavky!

Více

Skipark Mladé Buky

Skipark Mladé Buky

Mladé Buky

Skipark Mladé Buky je rodinný lyžařský areál ve východních Krkonoších, v okrese TrutnovKrálovéhradeckém kraji. Ačkoliv obec Mladé Buky možná vůbec neznáte, nevadí. Pohodlně se sem dostanete po silnici spojující Trutnov a Pec pod Sněžkou. Zatímco jinde budou davy turistů, tady budete více lyžovat než stát ve frontách. Tak proč váháte? Sbalte kufry a vyrazte na parádní lyžovačku.

Lyžařské středisko Mladé Buky nabízí klidné svahy a vleky bez dlouhých front, jelikož stojí mimo hlavní nápor turistů. To však neznamená, že by Vám tu něco chybělo. Právě naopak – sjezdových tratí je tu víc než 5 kilometrů a pohodlně Vás nahoru vyveze 6 vleků a třísedačková nebo čtyřsedačková lanovka. Sjezdovky jsou v případě potřeby uměle zasněžovány a několikrát denně upravovány. Navíc 4 kilometry tratí jsou osvětlené, takže si tu můžete zalyžovat i po setmění. Běžkaři ocení upravovaný 5kilometrový běžecký okruh, začínající u horní stanice lanové dráhy.

Místní Snowpark využijí nejen snowboardisté, ale také rodiny s dětmi, které chtějí zkusit trochu dobrodružství při lyžování. Začátečníkům se tu věnují školní instruktoři v lyžařské a snowboardové škole Hellish Hill a pro děti je tu i oddělený Baldapark, kde je k dispozici pojízdný koberec, lanový vlek, průjezdy a figurky pro větší zábavu při výuce lyžování.

Co se týká zázemí, můžete se na Skipark Mladé Buky zcela spolehnout. Na svazích se občerstvíte v několika skibarech a posedět můžete také v místní restauraci. Během večerního lyžování od 18 do 21 hodin bývá v provozu také půjčovna lyží, takže pokud budete mít spontánní nápad jít si zalyžovat, nic Vám nebrání přijet i bez vlastní výbavy.

Chystáte se přijet na několik dní? Pak budete potřebovat ubytování u Skiparku Mladé Buky. První variantou je samozřejmě ubytování v Mladých Bukách. Jelikož se však jedná o menší obec, může se stát, že ubytovací kapacity budou ve Vašem termínu již obsazené. Proto Vám navrhujeme podívat se například na hotely ve Svobodě nad Úpou nebo penziony ve Vlčicích. Jen pár minut cesty autem od Mladých Buků najdete také chaty Rudník, kde jsou k pronájmu i stylové horské roubenky.

Až budete mít ubytování vyřešeno, můžete se vydat na další zajímavá místa v okolí. Největší turistickou atrakcí v okolí je zřejmě Stezka korunami stromů, kam můžete vyrazit i s dětmi. Odpočinek i relax v chladných dnech si můžete užít v lázních Janské Lázně. Pokud jste však vyrazili zejména za turistikou, pak můžete zamířit k Modrým kamenům, na Rolandovu vyhlídku nebo na Černou horu, která přeje sáňkařům i skialpinistům. Věříme, že až si zamluvíte to správné ubytování, vychutnáte si svůj pobyt plnými doušky.

Více

Ski areál Malá Úpa

Ski areál Malá Úpa

Malá Úpa

Blízko polských hranic, v oblíbené lyžařské oblasti Krkonoše - východ, naleznete jeden z nejvýše položených skiareálů u nás - Ski areál Malá Úpa. Jak je z názvu patrné, nachází se v horské obci Malá Úpa v okrese Trutnov, v nadmořské výšce 1 000 m n. m. Vznikl sloučením dvou původních lyžařských středisek - Pomezky a U kostela, mezi kterými se pohodlně přesouváte na lyžích i pomocí vleků. V případě, že vlek není v provozu, funguje na přesun mezi středisky bezplatný skibus.

Díky nadmořské výšce a kvalitní zasněžovací technice je zde zajištěno dostatečné množství sněhu po celou zimní sezónu. Využít můžete 3,7 kilometrů sjezdových tratí, obtížností označené jako modré a červené, které jsou obsluhovány 8 vleky. I během hlavní lyžařské sezóny zde nebývají velké fronty a tak si užijete kvalitní lyžovačku bez nudného čekání.

Na sjezdovkách se můžete kochat výhledem na naši nejvyšší horu Sněžku, která se majestátně tyčí nad krajinou a pomyslně dává pozor na všechny návštěvníky, kteří do Krkonoš zavítají. Děti jistě potěší dětský provázkový vlek, lyžařská školička i zábavné doprovodné programy.

Ve Ski areálu Malá Úpa můžete využít i večerní lyžování. Díky kvalitnímu nočnímu osvětlení se budete prohánět na sjezdovce jako za bílého dne. Samozřejmostí je půjčovna a servis lyžařské výstroje. Připraveni jsou pro Vás i lyžařští instruktoři, kteří naučí lyžovat všechny odhodlané začátečníky.

Součástí areálu je i kluziště a slalomový svah - další z možností, které v Ski areálu Malá Úpa máte, aby jste si den tady užili opravdu na plno. A i na spojení s okolním světem provozovatelé mysleli. Celé středisko je pokryté WiFi signálem, nic Vám tedy nebrání, informovat o Vašich lyžařských pokrocích přátele a známé třeba prostřednictvím sociálních sítí.

V lyžařském středisku v Malé Úpě najdete i množství chutného občerstvení, které Vám jistě po výkonech na svahu padne vhod. Svoje automobily zaparkujete na parkovištích s dostatečnou kapacitou a můžete vyrazit vstříc novým dobrodružstvím.

Ski areál Malá Úpa má nabídku i pro běžkaře. Stopy v délce 10 kilometrů Vás povedou krásnou krkonošskou přírodou. Přes Malou Úpu vede i Krkonošská magistrála s délkou 80 kilometrů, která začíná v Harrachově. Můžete si "zaběhnout" do Špindlerova Mlýna nebo Pece pod Snežkou. A pokud Vaše děti běžkování ještě nezvládají, svěřte je do rukou babysitterům, jejich služby Ski areál Malá Úpa také nabízí.

I nabídka ubytování u Ski areálu Malá Úpa Vás jistě potěší. Dovolená v Krkonoších se totiž opravdu vyplatí. Kromě malé Úpy se zde nachází velké množství kvalitních lyžařských středisek, takže si vybere opravdu každý. Můžete tak strávit jeden den ve Skiareálu Špindlerův Mlýn, druhý den se přesunout do SkiResortu Černá hora - Pec a třetí den si odpočinout, případně vyrazit na procházku v okolí. Z pobytu na horách budete určitě nadšení!

Více

Janské Lázně

Janské Lázně

Janské Lázně

Město Janské Lázně patří je v zimě oblíbeným lyžařským střediskem a v létě jej turisté a cyklisté vyhledávají jakožto zázemí pro výlety do Krkonoš. Proslulé je také svými lázněmi na úpatí Černé hory, jsou to jediné lázně v české části Krkonoš. Ve zdejších lázních léčí nejen termální voda ale také krásné horské prostředí v nadmořské výšce víc než 650 m n. m. Relax si zde užijí všechny generace.

Janské Lázně své jméno získali opravdu díky jistému Janovi, jelikož léčivý termální pramen objevil podle kroniky panský zbrojnoš Jan z Chockova a to již v roce 1006. Zpočátku se pramen využíval k pohánění vodního kola, které umožňovalo činnost hamru na železnou rudu v blízkosti pramene. Jako léčivý se pramen začal užívat až ve čtrnáctém století. V té době zde na příkaz majitele panství z rodu Silbersteinů vzniklo primitivní lázeňské zařízení. Ty skutečné lázně pak založil v 17. století Jan Adolf Schwarzenberg. Výstavba prvních lázeňských budov začala v roce 1675. Z té doby se dochovala nejstarší lékařská zpráva o Janských Lázních. Janské Lázně se v roku 1876 oddělily od Svobody nad Úpou. V roku 1902 se obec rozhodla koupit lázně, vlastnila je ale jen do roku 1920, kdy je převzala akciová společnost. Tehdy došlo k největšímu rozvoji lázní. Důležitý byl i rok 1928, kdy začala jezdit kabinová lanovka na vrchol Černé hory. Lázně se světově prosluli v 1. polovině 20. století, kdy se zde úspěšně léčili následky obrny. V roce 1989, po změně režimu, zůstaly lázně jako takové státním podnikem, ale některé hotely a penziony přešly do soukromých rukou.

Zárukou kvality je ve zdejších lázních nejen termální minerální voda, ale také lokální podhorské klima a v neposlední řadě moderní rehabilitační přístroje. Úspěšně se zde léčí nemoci pohybového aparátu, včetně poúrazových a pooperačních stavů, onemocnění nervového a nervovosvalového charakteru, obrna a roztroušená skleróza. Prokazatelné jsou i výsledky v léčbě pacientů s nemocemi dýchacího ústrojí a po onkologických diagnózách. Dětská léčebna Vesna se věnuje malým pacientům s dětskou mozkovou obrnou, dýchacími obtížemi a s různými pohybovými onemocněními.

Kulturním centrem města Janské Lázně je secesní budova Kolonády, ve které se pravidelně konají hudební vystoupení a taneční večery. Od Kolonády vede vycházková trasa po stopách rakouského korunního prince Rudolfa ke katolickému kostelu, dále ke Staros­tovu prameni až se dostanete na Zlatou vyhlídku, která je označována jako jedna z nejhezčích. Město je situováno na úpatí Černé hory (1 299 m n. m.), na vrchol se vyvezete přímo z města kabinovou lanovou dráhou. U dolní stanice lanovky se nachází lanový park, kterého součástí je i baby park pro děti. Ty potěší i návštěva Farmaparku Muchomůrka s domácími zvířaty a přírodními herními prvky. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí v této lokalitě je Stezka korunami stromů Krkonoše, která je od centra města vzdálená jen 2 kilometry a která nabízí nejen unikátní výhledy ve výšce, ale vede i pod zemský povrch ke kořenům stromů. K dispozici je ve městě půjčovna kol, koloběžek a lyží. Město je zároveň oblíbeným střediskem zimních sportů a to i díky moderním lanovkám a vlekům, či kilometrům běžeckých lyžařských tratí.

V Jánských Lázních najdete ubytování na každém kroku, na turisty jsou zde skutečně připraveni. Jako v každém lázeňském městě, i zde je k dispozici hned několik hotelů a penzionů, které nabízejí široký výběr pokojů a služeb. Pravděpodobně nejvíc rozšířeným typem ubytování jsou apartmány, jsou dostupné v různých velikostech a častokrát se nachází na výhodných místech, v centru města nebo u sjezdovky. Oblíbené jsou i chaty a chalupy a to zejména u rodin s dětmi nebo skupin, které hledají soukromí. Janské Lázně jsou mnohem víc než lázně, okouzlí Vás okolní příroda, turistické atrakce i nabídka služeb a jistě se sem budete chtít vracet, abyste tuto lokalitu poznali i v různých ročních obdobích.

Více

Sněžka

Sněžka

Pec pod Sněžkou

Nejvyšší horou České republiky je Sněžka, který se vypíná do výšky 1 603 m n. m. Nachází se Krkonoších a prochází přes ni státní hranice s Polskem. Na vrchol se můžete pohodlně dostat moderní lanovkou, která Vás vyveze z Pece pod Sněžkou a nebo z mezistanice na Růžové hoře.

Mimo stanice lanovky se na na vrcholu Snežky nachází i další stavby. Je to například Polská bouda, jejíž součástí je meteorologická stanice nebo Kaple sv. Vavřince, která je nejstarší stavbou v těchto místech. Byla vysvěcena už v roce 1681. V těch dobách se na Sněžce konaly bohoslužby až 5 krát do roka a zúčastňovalo se na nich množství poutníku z širokého okolí. Během dalších let kaple několikrát vyhořela. Poté byla znovu vysvěcena, zrekonstruoval se oltář i nástěnné malby a nyní se v ní opět slouží mše za horské vůdce a záchranáře, jejichž patronem je právě sv. Vavřinec.

Další a pravděpodobně pro veřejnost nejznámější stabou je Česká poštovna. Plně funkčí poštovní úřad zajistí odeslání Vašich pohledů i další poštovní služby. Součástí je i stánek s občerstvením a vyhlídka, která Vám poskytne nádherný rozhled do dalekého okolí. Zároveň se jedná o nejvýše položenou stavbu u nás.

Mimo výše uvedené lanové dráhy je možné se dostat na Sněžku několika různými turistickými trasami. Zdolání nejvyšší hory je velmi oblíbenou výzvou a proto patří k nejnavštěvovanější atrakcím v Krkonoších. Nejvíce využívaná trasa vede z Pece pod Snežkou. Tady stále ještě máte na výběr, zda si troufnete pěšky nebo využijete výše zmíněnou lanovku. Pěší trasa z části kopíruje dráhu lanovky, vede přes Růžovou horu a měří asi 6,5 kilometru. Odměnou za našlapané kilometry Vám budou nádherné výhledy a svěží horský vzduch.

Nejméně náročný výstup můžete začít v Malé Úpě. Zhruba 4 kilometrová Cesta česko - polského přátelství Vás povede po červené turistické značce přes Obří hřeben až na vrchol. Naopak nejnáročnější, ale na výhledy nejkrásnější trasa, začíná opět v Peci pod Sněžkou a vede přes Obří důl a Obří sedlo.Její délka je 7 kilometrů a za letního období můžete po cestě navštívit i důl Kovárna, který připomíná historii hornictví v Krkonoších.

Výchozím bodem může být i Špindlerův Mlýn. Tato modrá trasa vede Údolím Bílého Labe. Všechny trasy můžete vzájemně kombinovat a vytěžit tak z výstupu na Sněžku maximum. Ale Krkonoše nejsou jen o Sněžce. Tyto hory jsou atraktivní pro návštěvníky během celého roku.

A opravdu nabízí pro každého něco. Proto se dovolená v Krkonoších jeví jako skvělý plán, který nemůže zklamat. Zarezervujte si komfortní ubytování v blízkosti Sněžky nebo jiné krkonošské zajímavosti, která Vás láká a užijte si svoje zasloužené dny oddychu s rodinou nebo přáteli. Krkonoše patří právem k nejnavštěvovanějším místům naší vlasti a můžete si být jisti, že si je také zamilujete. Stačí už jen vyrazit.

Více

Černá hora

Černá hora

Janské Lázně

V nadmořské výšce 1 299 metrů, tři a půl kilometru od Janských Lázní ve východních Krkonoších se vypíná vrchol Černé hory, který je pro turisty atraktivní jak v zimě, tak v letních měsících. Dostanete se sem pěšky, na kole, lanovkou, na běžkách i koloběžkách. A že v jejím okolí můžete strávit příjemnou dovolenou v průběhu celého roku, o tom vůbec není pochyb. A když budete mít štěstí, můžete odtud vidět startovat i rogalisty a paraglidisty.

Na Černou horu se nejpohodlněji dopravíte 8místnou kabinovou lanovkou zvanou Černohorský express. Dolní stanice je v Janských Lázních a můžete spolu s Vámi přepravit i kola, koloběžky nebo kočárky. V létě je lanovka v provozu podle jízdního řádu. Pěšky se dostanete z Janských Lázní na Černou horu po červené turistické značce, ovšem není to jediná cesta. Vydat se můžete taky z Pece pod Sněžkou nebo z Horního Maršova. Turistické trasy se na mnoha místech křižují, a tak je můžete i kombinovat podle jejich náročnosti a Vašich sil.

Na vrcholu Černé hory se tyčí 78 metrů vysoký vysílač a 26 metrů vysoká rozhledna Panorama, ale najdete tu spoustu dalších budov, včetně zábavního parku s umělou lezeckou stěnou. Je tu také půjčovna koloběžek a elektrokol, takže se můžete z vrcholu dolů svézt a přitom si vychutnat zdejší přírodu. Jednu ze zastávek směrem nahoru nebo dolů si udělejte u Černohorského rašeliniště, kudy vede také naučná stezka. Jen pamatujte na to, že v září a říjnu je stezka uzavřena z důvodu jelení říje.

Nesmíme však opomenout ani zimní dovolenou na Černé hoře, protože SkiResort Černá hora – Pec je největším lyžařským střediskem v České republice. Lyžuje se tu na neuvěřitelných 41 kilometrech propojených sjezdovek. Kromě kvalitního lyžování si tu užijete taky jízdu na sáňkách po 3,5 km dlouhé Černohorské sáňkařské cestě, výlety na sněžnicích, snowtubing, bruslení a v poslední době oblíbenou turistiku na lyžích, tzv. skialpinismus.

Teď už určitě nemáte důvod váhat, jestli bude Černá hora tím správným cílem Vaší cesty. Najdete tu totiž v každém ročním období pestrou paletu zážitků, za kterými stojí za to přijet. Abyste si všechno dosyta užili, budete potřebovat ubytování u Černé hory. Některé možnosti v okolí jsme naznačili již výše, ale pojďme si to shrnout. Sázkou na jistotu je ubytování v Janský Lázních, odkud můžete vyrazit lanovkou. V Peci pod Sněžkou však můžete vybírat ze široké nabídky penzionů, apartmánů i hotelů. Zajímavým místem je také Černý Důl, kde zejména skupiny rády využijí ubytování v chatách. A kousek dál od hlavního náporu turistů se můžete uchýlit do chalupy v Rudníku. Záleží na Vás, zda chcete být v centru dění, nebo si užít také trochu klidu.

Až budete mít pocit, že jste kapacity Černé hory vyčerpali, určitě ještě neodjíždějte zpět domů. Pokud se totiž nevydáte na Stezku korunami stromů, určitě budete později litovat. Tento pohled z výšky na Krkonoše si nemůžete nechat jen tak ujít. Stejně tak zajímavým místem je Muzeum Podzemí Krkonoš a Historický důl Kovárna, který Vás zavede do nitra Sněžky. Kromě toho určitě budete uchváceni, až uvidíte krkonošské vodopády, nebo až vystoupáte na některou z krkonošských rozhleden. Dohlédnout odtud můžete často až Orlické hory a Jeseníky. Naplánujte si tedy dovolenou, začněte na Černé hoře a pak pokračujte, kam Vás budou nohy a srdce táhnout.

Více

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů Krkonoše

Janské Lázně

Jedinečný pohled na naše krásné Krkonoše i daleké okolí se Vám naskytne, když vyrazíte do města Janské Lázně a vystoupáte na místní Stezku korunami stromů. Nachází se mezi lesy přímo v centru Krkonošského národního parku.

V roce 2018 byla Stezka korunami stromů Krkonoše vybrána jako Stavba roku 2018 v Královéhradeckém kraji a v tom samém roce získala cenu i jako absolutním vítěz soutěže DestinaCZe, kterou vyhodnocuje veřejnost.

Celková délka trasy je více než 1 500 metrů. Chodník se nachází ve výšce 24 metrů a jsou na něm 3 zastávky s info tabulemi. Máte tak mimo jiné možnost vidět z výšky například i stromy, které jsou staré více než 150 let.

Součástí Stezky korunami stromů Krkonoše je i unikátní 45 metrová věž. Při stavbě se myslelo i na handicapované a rodiče s malými dětmi v kočárcích, takže celá stezka je bezbariérová. Odvážní návštěvníci se mohou dolů spustit tobogánem, dlouhým přes 50 metrů.

Pro organizované skupiny je možné zajistit průvodce, který Vám sdělí spoustu zajímavých informací, které byste možná při individuální návštěvě přehlédli. Stezka korunami stromů Krkonoše se také může stát zajímavým místem pro školní výlety nebo teambuildingy.

Během celého roku probíhají na stezce různé zajímavé akce a speciální dny. Můžete sem tak přijet např. během Vinných dní nebo na Den seniorů. Děti jistě potěší Den s Krakonošem a nebo Den s maskoty Emilem a Emilkou. Zajímavé je také Večerní stmívání na stezce, které sledujete za zvuků smyčcového kvarteta.

Program pro rodiny s dětmi, ale i pro ostatní návštěvníky je opravdu pestrý a vybrat si to svoje může opravdu každý. Pokud tedy bude probíhat Vaše další dovolená v Krkonoších, určitě byste Stezku korunami stromů Krkonoše měli zařadit do svého programu.

A jestliže jste zatím jen ve stádiu příprav a nevíte, kde složit hlavu, nezoufejte. Díky velkému zájmu turistů i ostatních návštěvníků je nabídka ubytování v Krkonoších opravdu široká. Na výběr máte horské hotely i menší penziony. Mnoho původních obyvatel také nabízí ubytování v soukromí, případně pronájem apartmánu. Pro rodiny s dětmi jsou nejlepší variantou chaty a chalupy na pronájem, které zajistí soukromí a veškerý komfort.

Stačí se tedy už jen dohodnout s ostatními účastníky zájezdu a zarezervovat si to, co bude všem vyhovovat. Pokud si vyberete ubytování u Stezky korunami stromů Krkonoše, nemůžete šlápnout vedle. Přejeme Vám příjemný pobyt.

Více

Krkonošský národní park

Krkonošský národní park

Strážné

V České republice najdete 4 národní parky – Národní park Šumava, Národní park České Švýcarsko, Národní park Podyjí a nejstarší a zároveň i nejnavštěvovanější Národní park Krkonoše. Jeho rozloha je přes 36 300 hektarů. Vyhlášený za národní park byl 17. května 1963, necelé čtyři roky po založení jeho polské části (Karkonoski Park Narodowy). Oddělené jsou státní hranicí. V roce 1986 byl rozšířen a ochranné pásmo. Hlavním účelem národního parku je zejména ochrana a zlepšování přírodního prostředí, živočichů, rostlin i regulaci turistiky a aktivně stráveného času bez nepřiměřených zásahů do struktury přírody.

Krkonošský národní park, označovaný i zkratkou KRNAP, leží v geomorfologické oblasti Krkonoše, nacházející se v Severních Čechách. Převážná část národního parku leží v okrese Trutnov, ale patří sem i část okresu Jablonec nad Nisou a okresu Semily. Západní část národního parku je ohraničena obcí Kořenov a line se směrem na východ přes Vysoké nad Jizerou, Jilemnici, Vrchlabí, Rudník, Mladé Buky až k městu Žacléř.

Národní park Krkonoše je mezi návštěvníky velmi oblíbený. Svůj podíl na tom má i fakt, že se zde nachází nejvyšší bod České republikyhora Snežka, která je častým cílem turistů z tuzemska i ze zahraničí. Nástupním bodem na túry na tzv. „střechu Čech“ jsou lokality Horní Malá Úpa a Dolní Úpa, příslušící katastrálně k obci Malá Úpa, dále Špindlerův Mlýn nebo Pec pod Sněžkou. Cestu z Pece si můžete usnadnit lanovkou. Na vrcholu na Vás kromě uchvatných výhledů čeká i rotundová kaple sv. Vavřince a nejvýše položená česká poštovna. Můžete tak přímo odtud dát svým blízkým vědět, že jste zdolali nejvyšší českou horu.

Veškerou činnost, týkající se tohoto národního parku má ve své kompetenci Správa Krkonošského národního parku ve Vrchlabí. Území je rozdělené do tří částí – okrajové, řízené přírodní a přísné přírodní. Podle tohoto rozdělení se řídí chod celého parku. V přísně přírodní zóně je zakázáno vstupovat mimo vyznačené trasy, v ostatních dvou se návštěvníci mohou pohybovat téměř volně. Od roku 1992 je český i polský Krkonošský národní park součástí biosférické rezervace UNESCO. Najdete zde mimo jiné i rašeliniště, která jsou na seznamu významně důležitých mokřadů podle Ramserské úmluvy.

Klimatické podmínky Krkonošského národního parku jsou ovlivněné Atlantským oceánem. Díky tomu je zde poměrně proměnlivé počasí. Sníh na vrcholcích Krkonoš se běžně vyskytuje až 180 dní. V podzimním a zimním období nejsou žádnou výjimkou inverze, které často trvají i několik týdnů. Z několikaletého měření vyplývá, že nejchladnějším měsícem je tu leden, naopak nejteplejším červenec. Podle slunečního svitu a proudu větrů se zde vyskytují rostliny, typické právě pro toto podnebí jako jsou rašeliníky nebo ostružiníky.

Samozřejmě i živočišná říše tu má svoje hojné zastoupení. Najdete tu přes 400 druhů obratlovců, desítky druhů obojživelníků, ryb i plazů. V minulosti nebyl ojedinělý výskyt medvěda hnědého, vlka, kočky divoké, ryse ostrovida, sysla nebo křečka. Tyto druhy však v Krkonošském národním parku postupně vyhynuli.

Jak už jsme zmínili na začátku, Krkonoše je častým cílem turistů. Aby ne, možnosti jsou tu nekonečné. Není to totiž jen o Sněžce nebo krásných horských tůrách. Navštívit můžete i známá místa např. Mumlavský vodopád, pramen Labe, rozhledny v Kořenově nebo množství lyžařských středisek.

Dovolená v Krkonoších se zkrátka vždy vyplatí. A je celkem jedno, jestli přijedete v zimě nebo v létě. I možnosti ubytování v Krkonošském národním parku jsou velice rozmanité. Pokud Vás lákají spíše objekty vyššího standardu, poohlédněte se po horských hotelech. Ty nabízejí  množství služeb, které zregenerují Vaše tělo i naladí Vaše chuťové pohárky.

Pro rodiny s dětmi jsou oblíbenou variantou např. horské chaty, které Vám zajistí potřebné soukromí nebo apartmány. Pro horské prostředí jsou také typické nádherné sruby a roubenky, jejichž provozovatelé dokáží zachovat přírodní ráz ubytování, dokonale zapadající do této oblasti. Ať už si však vyberete jakékoli ubytování v Krkonoších, věříme, že Vás naše nejznámější hory naplní množstvím krásných vzpomínek. Ne nadarmo sem jezdí více než milion návštěvníků ročně.

Více

Adršpašsko-teplické skály

Adršpašsko-teplické skály

Adršpach

Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály se rozkládá na území dvou okresů - okresu Náchod a okresu Trutnov, na ploše 1 771 hektarů. Její zhruba trojúhelníkové území je vymezeno obcemi Adršpach a Teplice nad Metují a vrcholem Čáp, náležící do Kladského pomezí. Jako přírodní rezervace byla vyhlášena už v roce 1933. Oblast vznikla po ústupu křídového moře, díky tektonické a erozní činnosti. Postupným zvětráváním se vytvořily mohutné pískovcové tabule dvou izolovaných skupin. Jednou jsou Adršpašské skály, druhou Teplické skály a odděluje je hluboká Vlčí rokle. Jsou významné nejen z geomorfologického hlediska, ale i díky výskytu řady chráněných živočichů a rostlin.

Jelikož se jedná o opravdu výjimečnou přírodní zajímavost a ochrana tohoto území je velmi důležitá, byly skály od roku 1991 zařazeny do Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Proto je nutné při návštěvě Adršpašsko-teplických skal dodržovat všechny zásady ochrany přírody a pohybovat se pouze po vyznačených trasách.

Skalní města byla po dlouhou dobu nepřístupná a během válek poskytovala nedalekým ubytovatelům úkryt. Až na začátku 18. století se sem vydali turisté a následně se pověst o nich postupně rozšířila a Adršpašsko-teplické skály se staly oblíbeným turistickým místem pro rodiny i skupiny přátel. V roce 1790, v době probíhajícího romantismu, sem zavítal i německý básník Johann Wolfgang Goethe, na jehož památku byla nedaleko Velkého Adršpašského vodopádu umístěna jeho busta. Po velkém požáru v roce 1824 se Adršpašsko-teplické skály zpřístupnily široké veřejnosti, aby každý mohl obdivovat přírodní krásy celé oblasti.

O největší rozmach oblasti Adršpachu se postaral Ludvík Karel Nádherný, která v roce 1828 koupil celé panství i se zámkem Adršpach. Pod vlivem svého jména udělal z této oblasti místo, kam rádi zavítali králové, císaři i běžní návštěvníci. Investoval do rozšíření komunikací, zakládal ovocné zahrady i lesní školky. Právě za jeho působení vzniklo ve skalách několik dodnes používaných turistických stezek i tzv. Gotická branka, která byla původním vstupem do skal. Už v jeho době byla prohlídka skalního města opravdu zážitkem. Mimo jiné si návštěvníci mohli u Malého Adršpašského vodopádu poslechnou představení harfistek.

Skalní město Adršpach je charakteristické množstvím samostatných vysokých skalních věží. Kdo by neznal typické ikony této oblasti - Starostu a Starostovou, Milence, Džbán nebo Homoli cukru. Naopak Teplické skály mají svůj ráz o něco divočejší. Jeho centrem je Skalní ostrov a najdete tu i suťovou Teplickou jeskyni, která je nejdelší pseudokrasovou jeskyní v České republice (1 065 metrů).

Adršpašsko-teplické skály jsou díky ideálním podmínkách velkým lákadlem pro horolezce. Historie horolezectví sahá hluboko do minulosti. Již v roce 1923 zde podnikli němečtí horolezci první výstupy. Charakteristickými lezeckými skalami jsou hladké plotny, spáry a komíny nejrůznějších tvarů a šířek. I zde však platí přísná pravidla, kterými se horolezci musejí řídit. Například není povolené přidávat do skal nová jištění. Díky tomu lze porovnat svoje schopnosti s průkopníky horolezectví v minulosti.

Malebnost Adršpašsko-teplických skal zaznamenali samozřejmě i filmoví tvůrci. Temné vysoké skály jste tak mohli vidět v pohádkách Z pekla štěstí, Princ a Večernice, Třetí princ nebo Peklo s princeznou. O oblasti koluje mnoho legend a pověstí, například ta o jejich vzniku. Podle oficiálních zpráv vzniklo, jak jsme na začátku uvedli, působením vody, avšak legenda praví, že příčinou byl hněv bohů. Bohové prý potrestali obyvatele původních měst za vpuštění lupičů do bohatých českých zemí. Nechali je jednoduše zkamenět.

Toho se už ale Vy bát nemusíte a pokojně můžete do Adršpašsko-teplických skal vyrazit. Jedná se opravdu o zajímavý zážitek, který zaujme nejen dospěláky, ale díky různorodosti skalních útvarů odtud budou odcházet nadšené i Vaše ratolesti. Dětské fantasii se tu meze nekladou. A čeká je tu i jedna rarita - ulička, úzká jen 50 centimetrů. 

Když už Adršpašsko-teplické skály zdoláte, můžete pokračovat v poznávání přírodních zajímavostí i v okolí. A třeba pěkně z výšky. Nachází se tu řada zajímavých rozhleden. Tak vyrazte na rozhlednu Čáp, Slavětínskou rozhlednu nebo rozhlednu Žaltman u Velkých Svatoňovic. Při pohledu do dálky se totiž plány na výlety vytvářejí téměř samy.

A že se jedná o oblast, kde Vám jeden den na návštěvu rozhodně nestačí už Vám musí být jasné. Naplánujte si dovolenou a zarezervujte nějaké pěkné ubytování u Adršpašsko-teplických skal - místo, kde si v klidu uspořádáte svoje zážitky a odpočinete před dalším dnem plným nových výzev. V nabídce jsou útulné chaty a chalupy, rozmanité penziony se strávováním i ubytování v soukromí. Levnější variantou během léta jsou kempy, které jsou však plně vybavené, takže se tu budete cítit komfortně a zároveň nezruinujete svůj rodinný rozpočet. Naopak, pokud vyhledáváte vyšší standard ubytování, poohlédněte se po hotelech. Určitě si najdete bezva místo nejen pro Vás, ale i pro všechny svoje spolucestovatele.

Více

Ski areál Černá hora - Janské Lázně

Ski areál Černá hora - Janské Lázně

Janské Lázně

Ski areál Černá hora - Janské Lázně je propojením lyžařských areálů v Janských Lázních, Svobodě nad Úpou a Černém Dole, přičemž na všech svazích platí společná jízdenka. Pro návštěvníky je tak k dispozici 18 sjezdovek (v celkové délce přes 17 km), 9 vleků, nejrychlejší, moderní vyhřívaná šestisedačka Hofmanky Express a také jediná osmimístná kabinková lanovka v České republice.

Kdo by si myslel, že Černá hora je areálem jen pro zkušené lyžaře, ten je na omylu. Většina sjezdovek má modré označení, několik je červených. Jen jedna sjezdovka je červeně-černá, ta je zároveň i nejdelší sjezdovkou střediska, s délkou 2600 m. I na modré značce si užijete pěkně dlouhou trať, když zvolíte trať SkiTour (2,5 km).

V těsné blízkosti hlavních sjezdovek najdete dětskou lokalitu LIVE park Formánky. Pro děti jsou tu připraveny pojízdné koberce a výukové pomůcky, lekce lyžování zde vede oficiální škola SkiResort Live. V LIVE parku se vyřádíte i na snowtubingových dráhách. Rodiny můžou využívat také animační programy nebo babysitting, samozřejmostí je půjčovna lyžařského vybavení a k občerstvení Vás zve rodinná Hospůdka na Formánkách.

V tak velkém lyžařském středisku nemůže chybět večerní lyžování, to si mimo jiné vychutnáte na 1,6 km dlouhé sjezdovce Protěž. U dolní stanice vleku si pak dopřejete jídlo a pití ve stejnojmenné útulné restauraci. Ski areál Černá hora - Janské Lázně zaměřuje svoji pozornost i na běžecké lyžování, a připravuje pro vyznavače tohoto sportu desítky kilometrů tratí. Skibusy přepravují lyžaře mezi jednotlivými areály v hlavní sezóně.

A co když nebudete chtít lyžovat a dostanete chuť na ohromující výhled? V tom případě v Janských Lázních vyjdete na Stezku korunami stromů Krkonoše. No a co v případě, že budete potřebovat načerpat nové síly? Není nic snazšího. Jak název obce naznačuje, Janské Lázně nabízejí lázeňské procedury a to v termální minerální vodě vhodné k relaxaci i léčbě pohybového aparátu. Lyžování, lázně a příroda. Na to jistě jeden den nebude stačit. Proto potřebujete pohodlné ubytování u Ski areálu Černá hora - Janské Lázně. Mezi nejoblíbenější se řadí apartmány, najdete takové, které tvoří část rodinného domu i takové, které jsou součástí většího komplexu s extra službami. Pokud Vás na dovolenou jede víc, rezervujte si chatu. Samozřejmostí každého horského střediska jsou i hotely a penziony. Prohlédněte si nabídku ještě dnes!

Více

Zřícenina hradu Břecštejn

Zřícenina hradu Břecštejn

Vlčice (okres Trutnov)

Víte, kterému městu se přezdívá východní brána Krkonoš? Je to Trutnov. A právě pokud se odtud vydáte po silnici do Jánských Lázní, kousek stranou u obce Vlčice můžete při troše plánování narazit na nenápadnou zříceninu hradu Brecštejn. Dvěma věcmi si můžete být jistí. Zaprvé, určitě tu nenarazíte na zástupy turistů, a zadruhé, užijete si tu klid i romantiku.

Ačkoliv se z hradu Brecštejn mnoho nezachovalo, víme o něm, že byl postaven ve 20. letech 15. století. Stál v nadmořské výšce 500 metrů, na vršku slepencové skály, která prakticky limitovala jeho velikost. Na západní straně jej chránila vysoká skála, na opačné straně byl dvojitý val s příkopem. Jednalo se o hrad tzv. slezského typu, což znamená, že hradní objekty tvořily s obvodovou zdí hradu jeden celek. Přestože dnes je zřícenina Brecštejn prakticky neznámá širší veřejnosti, za doby své největší slávy patřil hrad známým majitelům, jako byli Albrecht z Valdštejna nebo Schwarzenbergerové.

Kdo má rád procházky, jistě se rád vydá z Brecštejna i někam dál. Pokud budete chtít zůstat v přírodě, vydejte se třeba k Rolandově vyhlídce nebo k Přírodní památce Slunečná stráň. Pokud jste se vydali na dovolenou v zimě, pak nesmíme opomenout Skipark Mladé Buky, kde si skvěle zalyžují dospělí i děti. Milovníci umění by neměli vynechat Galerii města Trutnov a zejména pánové si užijí prohlídku Tvrze Stachelberg. A ke každé správné dovolené patří i odpočinek, který Vám nabízejí lázně Jánské Lázně.

Jediné, co Vám ještě chybí, je ubytování blízko zříceniny hradu Brecštejn, abyste měli dobrý výchozí bod pro své výlety. Můžete využít přímo obec Vlčice, která sice není příliš velká, ale najdete tu zejména penziony nebo chaty a chalupy k pronájmu. Pokud toužíte po hotelu a jeho službách, vyzkoušejte hotely Trutnov nebo Jánské Lázně. Dalšími tipy pak může být ubytování v Mladých Bukách nebo ve Svobodě nad Úpou. Ať se rozhodnete jakkoliv, buďte si jisti, že tato netradiční dovolená v Krkonoších se Vám určitě bude líbit.

Více

Herní krajina Pecka

Herní krajina Pecka

Pec pod Sněžkou

Věděli jste, že v Krkonoších, nedaleko Pece pod Sněžkou a Malé Úpy, v nadmořské výšce 1 062 metrů stojí ráj pro děti? Jmenuje se Herní krajina Pecka a navštívit ji můžete každý den a prakticky za každého počasí. Setkáte se tu s krkonošskou faunou v nadživotní velikosti v podobě interaktivních soch. Kdo by netoužil vyšplhat do čapího hnízda, jezdit na jelenovi nebo strčit beze strachu hlavu do rysí tlamy? V Herní krajině Pecka můžete nejen to, ale i mnoho dalšího.

Herní krajina Pecka je soubor dřevěných modelů zvířat v kombinaci s dalšími prolézačkami a lanovými stezkami, nacházející se u horní stanice lanovky Velká Úpa – Portášky. Dostanete se sem buď přímo uvedenou lanovkou, která Vám vyveze nahoru i kočárek, nebo si můžete udělat příjemnou procházku. Lanovka z Pece pod Sněžkou Vás může vyvézt na Růžovou horu, odkud vede z kopce dolů asfaltová cesta přímo k Herní krajině. Nebo můžete cestu kombinovat také s jízdou na koloběžkách, které je možné zapůjčit jak v Herní krajině, tak i dole ve Velké Úpě. Pokud máte děti starší 6 let, doporučujeme vypravit se nahoru alespoň částečně po svých a dolů si užít parádní sjezd na koloběžkách.

V půjčovnách koloběžek jsou také automaty na dřevěné pecky. Když si jednu zakoupíte, užijete si s ní zábavu při zdolávání vodních a mechanických překážek. Pokud automat minete, nic se nestane, vstup do Herní krajiny je zdarma a pecka není podmínkou, ale s ní si užijete určitě více zábavy, a navíc si ji schováte na památku na toto místo.

Herní krajina se skládá ze tří velkých celků, a to z života v korunách stromů, z vodního světa a života na louce. Je tu dovoleno lézt kamkoliv, tak nechte děti, aby prolezly liščí i jezevčí nory, vylezly na 9metrovou vyhlídku v paroží jelena, dolů sjeli po tobogánu a proběhli se 180 metrů dlouhou stezkou mezi stromy ve výšce 5 metrů. Prozkoumat tu mohou taky mravence v nadživotní velikosti a zkusí rozpohybovat čapí zobák. Pro rodiče je tu vybudováno příjemné posezení, takže můžete odpočívat a sledovat děti, jak se baví. Pokud Vás ovšem nezláká touha vyzkoušet si to taky.

Jelikož víme, že děti mají energie na rozdávání, je dost možné, že jim ještě budou stačit síly na další atrakce v okolí. Pokud si navíc zajistíte ubytování v blízkosti Herní krajiny Pecka, můžete dalších několik dní strávit zábavou i poznáváním zdejší historie. S dětmi se Vám bude hodit ubytování v apartmánech v Peci pod Sněžkou, kde budete mít svůj klid. Pokud však uvítáte servis v podobě ubytování s plnou penzí, případně alespoň s polopenzí, pak si rezervujte některý z hotelů nebo penzionů v Peci pod Sněžkou. Chystáte se na dovolenou s přáteli a jejich rodinou? Řešením pro větší skupinu může být i pronájem chaty nebo chalupy, které najdete jak v Peci pod Sněžkou, tak také v Malé Úpě.

A kam tedy vyrazit, když ubytování máte zajištěno? S dětmi byste neměli minout Relaxpark v Peci pod Sněžkou, kde se projedou na bobové dráze a prolezou nejrůznější překážky Lemurie. V zimě si celá rodina může zalyžovat ve Skiportu Velká Úpa nebo SkiResortu Černá hora – Pec. Na jaře si určitě musíte udělat procházku k některému z krkonošských vodopádů, které v té době mají největší objem. Pokud to síly Vašich dětí dovolí, v Krkonoších stojí za návštěvu také několik hradů a zřícenin. Výběr aktivit je tu velký a vhodný pro každé počasí. Stačí tedy vyrazit a užít si to.

Více

Letní koupaliště MEBYS Trutnov

Letní koupaliště MEBYS Trutnov

Trutnov

Letní koupaliště Mebys Trutnov je skvělým místem pro trávení letní dovolené v Trutnově nebo kdekoliv v Královéhradeckém kraji, odkud sem můžete přijet. Pokud Vám bude počasí přát, užijete si tu skvělou zábavu v každém věku. Děti si užijí zábavné atrakce, sportovci si mohou udržovat kondičku a ostatní uvítají odpočinek a relax.

Když dorazíte na koupaliště Mebys v Trutnově, můžete se rozhodnout, kde zahájíte zábavu. Jedna velká vodní plocha je rozčleněna na 25metrový plavecký bazén, rekreační bazén, dětské brouzdaliště a dojezdový bazén, který se nachází na konci téměř 100metrového tobogánu a velké klouzačky. Plavecký bazén a laguny jsou vyhřívané, takže Vám tu bude příjemně i v poněkud chladnějším počasí.

V areálu se však kromě bazénů nacházejí i klasické dětské hřiště s prolézačkami, stůl na stolní tenis, venkovní workoutové hřiště, dětské pískoviště, pískový kurt, na kterém si zahrajete třeba nohejbal či volejbal, a interaktivní zábavný vodní svět, který si užijí zejména menší děti.

Jestli Vám to čas dovolí, pohodlně tu můžete strávit celý den. Pro malé občerstvení je tu k dispozici bufet, ale klidně si můžete dát plnohodnotný oběd ve zdejší restauraci a sníst si ho pod venkovní pergolou. Samozřejmostí jsou sociální zařízení, sprchy i šatny. O Vaše bezpečí se tu starají plavčíci, kteří mají k dispozici ošetřovnu pro případ úrazů.

Přesvědčili jsme Vás, že tato návštěva bude stát za to? Pak Vám doporučujeme zarezervovat si ubytování blízko letního koupaliště Mebys Trutnov, abyste sem mohli zaskočit častěji. Nejlépe uděláte, pokud poohlédnete třeba po hotelech nebo penzionech v Trutnově. Tady bude o Vás postaráno po všech stránkách. Pokud toužíte spíše po soukromí, vyzkoušejte chaty ve Starých Bukách nebo Bernarticích. Pokud Vám nevadí pár minut cesty autem, možností je také ubytování ve Velkých Svatoňovicích nebo ve Vlčicích.

Slunečné letní počasí Vás jistě vytáhne i do přírody v okolí Trutnova. Projít se můžete na Rolandovu vyhlídku nebo na rozhlednu Elišku, odkud si prohlédnete Trutnovsko. Trochu romantiky Vám dopřeje zřícenina hradu Břecštejn. Kdyby Vám počasí během dovolené v Trutnově nepřálo, je tu ještě zámek, ve kterém sídlí Muzeum Podkrkonoší. Tak teď, když už jste připraveni na suchou i mokrou variantu pobytu, není proč váhat a můžete vyrazit.

Více

Muzeum Podkrkonoší

Muzeum Podkrkonoší

Trutnov

Muzeum Podkrkonoší najdete ve městě Trutnov, v Královéhradeckém kraji. Působí jako regionální muzeum pro okres Trutnov a především oblast Krkonoš a Podkrkonoší. K jeho založení došlo již v roce 1890 za tehdejšího starosty dr. Josefa Flögla. O tom, že to nebyla jen "procházka růžovou zahradou" svědčí fakt, že muzeum během svých začátků několikrát měnilo svoji adresu. Až v roce 1927 zakotvilo v budově místního bývalého hradu, dnes zámku Trutnov.

Pokud Muzeum Podkrkonoší navštívíte, čekají tu na Vás dlouhodobé expozice věnované hradům, zámkům i venkovským usedlostem Trutnovska. Zároveň se tu střídají i krátkodobé výstavy, probíhají různé zajímavé semináře, přednášky i vernisáže. Zúčastnit se můžete i kulturních nebo vzdělávacích programů.

Hlavním cílem Muzea Podkrkonoší je shromažďování a trvalé uchovávání sbírek tak, aby byly zachovány pro budoucí generace. Kdokoli se tedy přijede podívat uvidí, co Trutnovsko svým návštěvníkům nabízí nejen nyní, ale i čím se chlubilo v minulých letech.

Součástí muzea je i mobiliář, který se původně nacházel na zámku Vrchlabí a obsahuje např. vyřezávanou knihovnu, gobelín i vzácnou plátovou zbroj ze 17. století. Stálé expozice, které se týkají hradů, zámků a venkovských usedlostí, jsou prezentovány formou imitací daných staveb a jsou doplněny o zajímavé interaktivní prvky. Díky tomu se návštěvníci dozví zajímavou formu spoustu informací.

Venkovské usedlosti jsou zastoupeny malovaným nábytkem nebo různými tkalcovskými a přadláckými stavy a jiným náčiním. Ze zámků můžete obdivovat např. zámek Bílé Poličany, Hospitál Kuks i zámecký areál Žireč. Z hradů zde najdete mimo jiné i Břecštejn, Radvanice nebo Vizmburk.

Město Trutnov těží ze své polohy a převážná část zajímavých míst je spjata s Krkonošemi. Na náměstí najdete například Krakonošovu kašnu. Rozhlédnout do širokého okolí se můžete třeba z rozhledny Eliška. Za dobrého počasí uvidíte nejen Krkonoše, ale i Orlické hory, Jestřebí hory nebo údolí řeky Úpy.

Jestliže se rozhodnete do Trutnova vyrazit a prozkoumat jeho zajímavá místa, budete si muset zajistit hotel, penzion nebo ubytování v soukromí. Protože je toho tady opravdu hodně k vidění, je třeba vyrazit minimálně na dva dny. A takový víkendový pobyt na Trutnovsku nezní vůbec jako špatný nápad. Když vyrazíte s celou rodinou a nebo přáteli, vhodnější pro Vás budou chaty a chalupy, případně i malebné roubenky, které Vám zajistí klid a potřebné soukromí. Tak už na nic nečekejte, najděte si vhodné ubytování blízko Muzea Podkrkonoší a vyrazte poznávat krásy přírody současnosti i vzácné památky dob minulých.

Více

Krakonošova kašna

Krakonošova kašna

Trutnov

Město Turnov je jedním z okresních měst v Královéhradeckém kraji. A jako v každém správném středisku, najdete i tu dominantu náměstí. V Trutnově ji představuje Krakonošova kašna, která mimo jiné poukazuje na blízkost našeho největšího pohoří Krkonoše. Původně, až do roku 1605, zde stále pouze menší dřevěná kašna, která byla následně nahrazená novou. Na ní se vyjímal drak z bílého pískovce a proto byla nazývána jako Dračí studna. V roce 1892 ji nahradila Krakonošova kašna.

Autorem návrhu byl profesor trutnovské reálky J. Kirschner. Kašna se skládá z žulové nádrže a pískovcového jádra. A samozřejmě nechybí ani kovová plastika strážce hor Krakonoše. Zajímavostí je, že do střední části studny byla vložena i plechová schránka, která obsahovala listinné údaje této stavby.

Původní socha Krakonoše byla vyrobena v berlínské umělecké slévárně A. Castnera. Jelikož však během byla stářím i povětrnostními podmínkami již značně poškozená, nahradila ji v roce 2001 bronzová replika z dílny J. Janečka z Vamberka. Od roku 2015 přibyli Krakonošovi 4 trpasličí kamarádi, tzv. gnómové. Jejich autorkou je rodačka z Trutnova P. Skavová.

Krakonošova studna je báječným místem pro odpočinek. Zastavte se tu během svých toulek Trutnovem a nasajte atmosféru. Okolní malebné historické domy a jejich podloubí Vám poskytnou i úkryt v případě větru nebo deště.

Když Vám tedy zrovna počasí nepřeje, vyrazte se "ukrýt" a zároveň se dozvědět něco nového i do Muzeua Podkrkonoší. To Vám přestaví několik skvostů Trutnovska v podobě replik hradů, zámků i venkovských usedlostí. Naopak, za parného letního dne, najdete příjemné osvěžení na letním koupališti MEBYS Trutnov.

Tak co? Chcete vidět pána hor Krakonoše nebo navštívit jinou z atrakcí Trutnova? Co Vám brání? Naplánujte si dovolenou a začněte hledat vhodné ubytování na Trutnovsku. Možností je tu mnoho - rodinné chalupy nebo komfortní apartmány i několika hvězdičkové hotely nebo penziony Vám zajistí místo, kde večer složíte hlavu a načerpáte energii na nový den plný zážitků. A pokud chcete začít s Vaší prohlídkou právě zmíněnou ikonou trutnovského náměstí, najít si vhodné ubytování u Krakonošovy kašny nebude pomocí portálu MegaUbytko nic složitého. Přejeme příjemný pobyt!

Více

Černohorské rašeliniště

Černohorské rašeliniště

Pec pod Sněžkou

Černohorské rašeliniště je vyhlášenou státní přírodní rezervací a současně se jedná o největší rašeliniště lesního typu v celých Krkonoších. Odhaduje se, že by mohlo být staré až 6 tisíc let a rozkládá se při pramenech Černého potoka na ploše 66 hektarů na území Krkonošského národního parku. Maximální hloubka tohoto nejstaršího českého rašeliniště se pohybuje kolem 2,5 metru.

Pokud chcete poznat Černohorské rašeliniště blíže, můžete vyrazit z Jánských Lázní, protože rašeliniště se nachází pouhý jeden kilometr od lanovky směřující odtud na vrchol Černé hory. Najdete ho v sedle právě mezi Černou a Světlou horou. Nejlepší prohlídku si vychutnáte v červenci, kdy zde kvete množství rostlin, a tak bude Vaše procházka o něco hezčí než v jiných měsících. Ze vzácných rostlin tu můžete vidět blatnici bahenní, šuchu oboupohlavnou, ostřici mokřadní a mnohé jiné.

Abyste měli zážitek z Černohorského rašeliniště co největší, byla tu vybudována naučná stezka. Na tu se napojíte u stanice lanovky a po ujití 3,5 km vyjdete u Pardubických Bud. Po cestě po povalových chodnících najdete celkem 6 zastavení s informačními panely, které Vás obeznámí s historií i životem v rašeliništi. Naučná stezka je otevřena od června do října a provede Vás I. a II. zónou Krkonošského národního parku. Na trase se nachází také dřevěná rozhledna, abyste se mohli pokochat pohledem na okolí z výšky 6,5 metru.

Navíc od Černohorského rašeliniště se můžete vydat k dalším atrakcím v nedaleké Peci pod Sněžkou. O něco větší výhled se Vám naskytne z vršku rozhledny Hnědý vrch, která je vzdálena necelých 5 km. Kdo má rád adrenalin, ten si ho vychutná v Relaxparku Pec pod Sněžkou. Za vidění ale stojí i Lesní hrádek Aichelburg a krkonošské vodopády, z nichž nejblíže budete mít Horní Úpský a Dolní Úpský vodopád. V případě nepříznivého počasí pak můžete zavítat do Muzea Vápenka nebo do Muzea Podzemí Krkonoš, které bude zážitkem pro malé i velké návštěvníky.

Už teď je Vám určitě jasné, že budete potřebovat ubytování blízko Černohorského rašeliniště, protože jinak nemáte šanci poznat tento krásný kout naší země. Ubytování v Peci pod Sněžkou je pestré a mimo zimní sezónu si určitě můžete vybírat z množství hotelů, penzionů i apartmánů. Pestrou nabídku pro větší skupiny mají také místní chaty a roubenky. Stejně tak kvalitní ubytování najdete i v Jánských Lázních nebo v Černém Dole. V Krkonoších máte skutečně z čeho vybírat.

Více

Relaxpark Pec pod Sněžkou

Relaxpark Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou

V krásném prostředí Krkonoš, v turisticky atraktivní Peci pod Sněžkou najdete Relaxpark, místo zábavy pro celou rodinu. Můžete se sem vydat kdykoliv v průběhu roku, protože ani metr sněhu, ani déšť tady nejsou důvodem, aby bylo zavřeno. Můžete se tu projet na bobové dráze nebo využít lanového areálu Lemurie s trampolínami a skluzavkami.

Bobová dráha v Relaxparku v Peci pod Sněžkou je dlouhá 900 metrů a v některých místech na trase budete ve výšce až osmi metrů nad zemí. Po dráze se jezdí na speciálních dvoumístných bobech, které jsou bezpečně připevněny k dráze tak, aby neopustily dráhu, takže se nemusíte bát. Samostatně mohou v bobu jet děti starší osmi let. Mladší mohou jet se spolujezdcem starším 12 let. V každém případě je vždy dobré, když jede s dítětem dospělý, protože dvoumístné boby můžou dosáhnout rychlosti až 40 km/h.

Máte doma ratolesti, které jsou někdy jako opice, všude vylezou a pokud možno co nejvýše? Pak je určitě musíte pustit do Lemurie v Relaxparku, kde je to pro malé lemury jako stvořené. V tomto areálu na ně čeká množství provazových i kovových prolézaček, velké trampolíny, skákací nafukovací hrad a čtyři adrenalinové klouzačky dlouhé kolem 55 metrů. Adrenalinové jsou proto, že vedou částečně nad zemi, částečně trubkou a částečně pod zemí. Jedna z klouzaček dokonce obsahuje 12 metrů volného pádu, takže na tu si jen tak někdo netroufne. Vstupné tu platíte jen za děti, rodiče mají vstup zdarma.

Až budete plánovat výlet, nezapomeňte na ubytování blízko Relaxparku Pec pod Sněžkou, protože tak strávíte přesunem co nejméně času a užijete si o to více zábavy. Město Pec pod Sněžkou každoročně vítá tisíce turistů, proto tu máte na výběr z mnoha hotelů, penzionů i apartmánů. Skupiny přátel uvítají i možnost pronajmout si celou chatu. Stejně kvalitní ubytování najdete také v menších obcích, například ve Strážném nebo v Malé Úpě. I když se nejedná o ubytování v blízkostí těch největších turistických atrakcí, jistě někteří ocení také ubytování v Horním Maršově nebo třeba v Dolním Dvoře.

Kdyby Vaše drobotina neměla ještě zábavy dost, můžete plynule pokračovat návštěvou Herní krajiny Pecka, kde si to také naplno užijí. Ale je tu i pár míst v přírodě, která byste neměli vynechat. Předně jste pod nejvyšší českou horou, tak byste se měli podívat na její vrchol. Na Sněžku se můžete dopravit lanovkou, takže už nemáte žádnou výmluvu, proč se sem nevydat. Skvělým místem, odkud se můžete rozhlédnout po Krkonošském národním parku je také rozhledna na Hnědém vrchu. Také sem vede lanovka, tak si můžete usnadnit cestu nahoru a pěšky se vydat zpátky. Za procházku stojí také Horní Úpský vodopád a Černohorské rašeliniště. A kdyby Vám počasí příliš nepřálo, nezoufejte a schovejte se pod střechu Muzea Podzemí Krkonoš. Určitě nebudete litovat.

Více

SkiResort Černá hora - Pec

SkiResort Černá hora - Pec

Pec pod Sněžkou

Víte, jaký lyžařský areál je momentálně největší v Čechách? Ano, je to SkiResort Černá hora - Pec. Najdete ho v lokalitě Krkonoše - východ, u Pece pod Snežkou, kde se můžete prohánět na více než 50 kilometrech sjezdovek různých obtížností. Celý Skiresort tvoří 6 propojených lyžařských areálů - kromě SkiResotu Černá hora - Pec sem patří i Skiareál Janské Lázně, Skiareál Černý Důl, Skiport Velká Úpa, Skiareál Svoboda nad Úpou a Skiareál Malá Úpa. Všechna střediska můžete využívat na jeden skipass.

I během léta je nabídka aktivit široká. K dispozici jsou Vám tři lanovky, díky kterým si užijete nádherné výhledy do okolní krajiny. Doporučujeme Vám i výstup na rozhlednu Hnědý vrch, případně zvýšit si hladinu adrenalinu při sjezdu na horské koloběžce. Vaše děti určitě potěší lezecká stěna bungee, trampolína nebo šlapací káry.

Během zimního období můžete vybírat ve SkiResort Černá hora - Pec z opravdu nepřeberného množství sjezdovek. Většina z nich je svojí obtížností označená červenou barvou. Pro opravdové odvážlivce je k dispozici i kratší černá. Pro rekreační lyžaře i pro všechny, kteří si svými lyžařskými schopnostmi nejsou ještě úplně jistí, jsou v nabídce i modré sjezdovky.

S přepravou mezi jednotlivými středisky Vám kromě vlastních lyží pomohou i skibusy. A pokud nejste úplní zastánci lyžování, můžete v SkiResortu Černá hora - Pec zvolit jinou formu aktivity, např. sjezd na saních po speciálně upravené trase, případně sáňkování s průvodcem. Velmi oblíbené jsou i výlety na sněžnicích, skialpinismus nebo snowtubing.

Pokud jste vyrazili na hory i s malými dětmi, může se zdát pro Vás lyžování v kombinaci s dohledem na ratolesti složité. Využijte proto oblíbenou službu - babysitting. O Vaše dítě se Vám postarají a vy se můžete klidně prohánět po zasněžených kopcích.

Pro návštěvníky Skiresortu Černá Hora - Pec jsou samozřejmě k dispozici i půjčovny lyžařského a snowboardového vybavení, takže sem můžete vyrazit takříkajíc "nalehko". Samozřejmostí je i kvalitní servis, který Vám zajistí dokonalou údržbu. Potom Vás už na svahu nic nepřekvapí.

Jestliže jste lyžařští začátečníci nebo chcete vybrousit svoji techniku, využijte lyžařskou školu nebo soukromého instruktora lyžování. Svěřit se do rukou odborníkovi není žádná hanba. Uvidíte, že výsledky se určitě dostaví.

Abyste svoje lyžařské umění dotáhli k dokonalosti, jeden den Vám na to určitě nestačí. Pokud má mít Vaše snaha smysl, vyplatí se Vám delší dovolená v Krkonoších, kterou využijete nejen na lyžování, ale i jiné aktivity, které naše nejznámější hory nabízejí.

S plánováním Vašeho pobytu Vám rádi pomůžeme. Jelikož se jedná o nejnavštěvovanější zimní lokalitu, v nabídce máme rozmanité ubytování u SkiResortu Černá hora - Pec i v širším okolí. Najdete zde hotely i penziony, velmi oblíbené jsou horské chaty v Krkonoších nebo apartmány v Peci pod Snežkou - vyberte si to, co Vám nejvíce vyhovuje a vyrazte na svoji příští zimní dovolenou za strážcem hor, Krakonošem! Nebudete litovat!

Více

Dolní Úpský vodopád

Dolní Úpský vodopád

Pec pod Sněžkou

Dolní Úpský vodopád se nachází v Obřím dole v I. zóně Krkonošského národního parku na řece Úpě. Ve skutečnosti se jedná o soustavu menších vodopádů s mírným sklonem a výškou do jednoho metru. Najdete je přibližně o kilometr níže než Horní Úpský vodopád, avšak oba vodopády jsou z důvodu ochrany přírody veřejnosti nepřístupné a nevede sem žádná turistická stezka.

Soustava Dolních Úpských vodopádů je vlastně řada kaskád a skluzavek o celkové délce 160 metrů. Avšak při této délce a celkové výšce 45 metrů by se jednalo o vodopád se sklonem menším než 20°. Pokud myslíme na skutečný vodopád se sklonem větším než 40°, pak na tomto úseku najdeme dvě taková místa. První, v nadmořské výšce 1 011–1 017 m n. m., má výšku 6 metrů a druhý, nacházející se jen o kousek níže, má výšku 3 metry. Průměrný průtok Dolního Úpského vodopádu je 70 l/s, což je téměř pětkrát více než průtok Horního Úpského vodopádu.

Jak bylo již řečeno, k Dolnímu Úpskému vodopádu se nedostanete žádnou značenou trasou, to ovšem neznamená, že je zrakům turistů zcela ukryt. Můžete ho alespoň částečně vidět, pokud se vydáte do Obřího dolu. Ten se nachází mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím hory Sněžky, která může být Vaším dalším turistickým cílem. Dostanete se na ni jak pěšky, tak také lanovkou. A Krkonoše nabízejí mnoho dalších turisticky atraktivních míst, kam se můžete vydat. Příjemnou procházku můžete absolvovat po naučné stezce vedoucí Černohorským rašeliništěm nebo se vydejte k rozhledně Hnědý vrch, odkud si také vychutnáte pohled z výšky na okolí. Až sejdete do města, zejména děti potěší Relaxpark s adrenalinovými klouzačkami a bobovou dráhou nebo Herní krajina Pecka. Zážitků můžete mít z dovolené v Krkonoších skutečně spoustu.

Měli byste si však na ně dopřát dostatek času. K tomu Vám dopomůže ubytování nedaleko Dolního Úpského vodopádu, abyste mohli poznat zdejší krásy a vyzkoušet místní atrakce. Rodiny s dětmi ocení apartmány v Peci pod Sněžkou, případně ubytování v penzionu či hotelu. Větší skupiny by se měly poohlédnout spíše po chatách a chalupách. Kromě Pece pod Sněžkou ale můžete vyzkoušet také ubytování v Malé Úpě nebo třeba ve Strážném. Ať už vyberete jakkoliv, věříme, že ubytování splní Vaše očekávání.

Více

Horní Úpský vodopád

Horní Úpský vodopád

Pec pod Sněžkou

Druhý největší český vodopád najdete v Krkonoších, přibližně 400 metrů pod pramenem řeky Úpy, a protože je vodopádů na Úpě více, dostal jméno Horní Úpský vodopád. Jeho výšku 120 metrů překonává už pouze Pančavský vodopád. Jedno „nej“, které mu nikdo nevezme, však Horní Úpský vodopád drží. Jde totiž o nejvýše položený vodopád v České republice. Nachází se v nadmořské výšce 1236 až 1356 m n. m.

Horní Úpský vodopád vznikl erozí ledovce na žulovém podkladu. Jeho pojmenování zavedl J. Hosef už v roce 1804, ale až ve druhé polovině 20. století se dostal do povědomí turistů. V mapách se objevil Horní Úpský vodopád dokonce až v roce 1970. Leží v 1. zóně Krkonošského národního parku, proto není možné dostat se až do jeho těsné blízkosti, ovšem nemusíte zoufat. Z modré turistické značky, vedoucí přes Obří důl, na něj budete mít krásný pohled. A uvidíte ho také z vrcholu Sněžky.

Vysoká poloha, ve které se Horní Úpský vodopád nachází, má za důsledek, že v letním období vodopád téměř vysychá. Úpa nemá jeden pramen, sbírá vodu z Úpského rašeliniště, a tak je množství vody v Úpě závislé pouze na srážkách, kterých bývá v létě málo. Průměrný průtok vody je v místě vodopádu pouhých 15 l/s. V zimě však Horní Úpský vodopád pravidelně zamrzá a můžete z dálky obdivovat ledopády. Voda tu však nedopadá kolmo k zemi, průměrný sklon vodopádu je jen 45°, místy maximálně 70°.

Pokud toužíte vidět Horní Úpský vodopád, musíte se vydat modrou turistickou trasou z Pece pod Sněžkou přes Obří důl. Trasa je to skutečně náročná a ne každý ji zvládne. Jde o 12kilometrovou cestu s prudkým stoupáním, jejíž závěr počítá s cestou lanovkou zpět do Pece pod Sněžkou. Krkonoše však nabízejí kromě Horního Úpského vodopádu také spoustu dalších turisticky zajímavých atrakcí. Každoročně se sem sjíždějí v zimě lyžaři, aby si zalyžovali v některém z krkonošských lyžařských středisek, kterých je zde skutečně dostatek. Pokud se však chystáte do Krkonoš na letní dovolenou, i pro Vás je tu dost zajímavých míst. Můžete vyrazit na Stezku korunami stromů nebo vzít děti do Relaxparku Pec pod Sněžkou, kde si užijí bobovou dráhu a spoustu adrenalinových klouzaček. Samozřejmostí jsou v Krkonoších také rozhledny, kterých je tu tolik, že Vám určitě nebude stačit ani týden, abyste je navštívili.

Proto se Vám jistě bude hodit ubytování blízko Horního Úpského vodopádu. V Peci pod Sněžkou se nachází množství hotelů, apartmánů i horských chat. V Krkonoších není problém sehnat ubytování s plnou penzí. Můžete však využít i penziony s polopenzí a celé dny trávit v přírodě. Pokud však toužíte po skutečném odpočinku a nabrání sil, nejlépe uděláte, když si zarezervujete wellness pobyt v Peci pod Sněžkou nebo například v nedalekých Janských Lázních. Zkrátka tady si užijete nádherné výlety i zasloužený relax.

Více

Rozhledna Hnědý vrch

Rozhledna Hnědý vrch

Pec pod Sněžkou

Na úpatí Liščí hory u Pece pod Sněžkou stojí unikátní rozhledna Hnědý vrch, ze které uvidíte nejen centrum města, ale především krkonošský hřeben, Sněžku, Černou horu, údolí Obřího dolu a další přírodní krásy v okolí. Za dobré viditelnosti dokonce dohlédnete na Orlické hory, Jeseníky a možná i Praděd.

Rozhledna Hnědý vrch, otevřená pro veřejnost od června 2009, je nejvyšší rozhlednou v Krkonoších a musela být postavena tak, aby odolala i nepříznivým povětrnostním podmínkám Krkonošského národního parku. Svislá konstrukce trojúhelníkového průřezu je dřevěná, nosníky a točité schodiště jsou ocelové. Až vystoupáte po 138 schodech na nejvyšší vyhlídkovou plošinu, ocitnete se ve výšce 27 metrů. Spolu s nadmořskou výškou 1 207 metrů se jedná skutečně o úchvatný výhled.

K rozhledně Hnědý vrch se pohodlně dostanete sedačkovou lanovkou, která Vás vyveze z Pece pod Sněžkou přímo na Hnědý vrch. Pokud byste si ale přece jen chtěli vyšlápnout nahoru pěšky, vydejte se po asfaltové, žlutě značené stezce směrem k Lesní Boudě, odkud se vydáte na Liščí horu. Dál už vede pouze prašná a kamenitá cesta. Lanovka je v provozu obousměrně, můžete si tedy po zaslouženém výkonu dopřát cestu dolů lanovkou a už se jen kochat výhledy. Rozhledna na Hnědém vrchu je přístupná zdarma a otevřená bývá podle letního provozu lanové dráhy.

Jestli se na Hnědý vrch necháte vyvézt a ještě Vám zůstanou síly, můžete se vydat dál na Liščí horu, kde se napojíte na červenou trasu směrem na Černou horu přes krkonošské boudy. Odtud se již můžete napojit na několik dalších tras, po kterých je možné pokračovat prakticky kamkoliv v rámci Krkonoš. Pokud Vám jeden výšlap stačil a rádi byste navštívili ještě jiná zajímavá místa, máme pro Vás ještě pár dalších krkonošských atrakcí. Přímo v Peci pod Sněžkou si v zimě zalyžujete ve SkiResortu Černá hora – Pec. Celoročně v Peci funguje také bobová dráha v Relaxparku, kde se v teplejších měsících děti vyřádí také na adrenalinových skluzavkách a lanových překážkách. Na svých procházkách byste určitě měli vidět některý z krkonošských vodopádů, kterých je tu mnoho a zejména na jaře nabízejí krásnou podívanou.

Je Vám určitě jasné, že abyste mohli toto všechno absolvovat, budete potřebovat ubytování nedaleko rozhledny Hnědý vrch. V Peci pod Sněžkou Vám plný servis nabídnou hotely, ale také například penziony. Pokud byste chtěli být pány svého času, bude Vám více vyhovovat ubytování v apartmánech. Pokud netrváte na ubytování v těsné blízkosti, je tu také nabídka ubytování ve Strážném, kde se větší skupiny mohou ubytovat v horských chatách. Stylové roubenky si můžete rezervovat také v Černém Dole. Stačí si jen vybrat a můžete vyrazit.

Více

Skiareál Černý Důl

Skiareál Černý Důl

Černý Důl

Skiareál Černý Důl je jedním ze šesti vzájemně propojených areálů, které pod sebou sdružuje největší české lyžařské středisko SkiResort Černá hora – Pec. Původně hornickou osadu Černý Důl najdete na úpatí Krkonoš přibližně 6 kilometrů od Vrchlabí ve Východních Čechách. Skiareál Černý Důl je díky mírnějším svahům vhodný zejména pro rodiny s dětmi nebo začínající lyžaře. Přímo do areálu Černý Důl Vás může dopravit místní skibus, který propojuje jednotlivé areály SkiResortu, nebo můžete zdarma v areálu zaparkovat osobní auto.

Sjezdovky, které v lyžařském středisku Černý Důl najdete, jsou označeny nejčastěji modrou, případně červenou barvou, jedná se tedy o snazší až středně náročné sjezdovky s celkovou délkou 8,5 km. Sjezdovky jsou široké, vhodné pro carvingové lyžování a obsluhují je dvě sedačkové lanovky a pět vleků, které přepraví až devět tisíc osob za hodinu. Kolem 70 % délky sjezdovek je uměle zasněžováno, takže se nemusíte bát nedostatku sněhu. Snowboardisté tu využijí Snowpark s množstvím překážek.

V blízkosti jedné z lanovek je vybudován LIVE park Černý Důl, což je místo, kde můžete zdokonalit vlastní lyžařskou techniku, učit zde lyžovat svoje děti nebo je zapsat do lyžařské školy. Jedná se o největší výukovou lokalitu celého SkiResortu Černá hora – Pec. V Live parku funguje dětský vlek, dva pojízdné koberce, půjčovna lyžařského vybavení a při rezervaci předem můžete využít také službu babysitting, tedy hlídání děti s animačním programem. Výhodou je, že tuto službu můžete kombinovat s dětskou lyžařskou školou, takže o děti budete mít postaráno velkou část dne, zatímco vy si můžete bez obav zalyžovat. Výhodou Skiareálu Černý Důl je, že můžete využít skipas společný pro všechny areály SkiResortu, ale také si můžete podle místního ceníku zakoupit jízdy pouze v Černém Dole.

Lyžařská škola tu nabízí skutečně pestrou nabídku služeb. Můžete využít privátní výuku, kdy máte instruktora pro sebe, skupinovou pro 10 lyžařů, rodinnou pouze pro Vaši rodinu, ale také exkluzivní Ski Buddy, kdy je součástí i videorozbor Vaší jízdy. Třeba se tu zdokonalíte natolik, že na závěr Vašeho pobytu si troufnete i na sjezdovku s obřím slalomem a časomírou.

Jenže co když v zimě se na dovolenou nedostanete? Nevadí! Dnes už dávno neplatí, že lyžařská střediska jsou jen zimní záležitostí. V létě se tu sice nelyžuje, ale užít si můžete jízdu lanovkou, sjet některou z hor na terénních koloběžkách nebo na elektrokole. Také tu najdete na vrcholu Černé hory zábavu pro děti v podobě lezecké stěny, trampolín, šlapacích kár, lodiček a dalších. A cyklisté uvítají možnost napojit se přímo v Černém dole na některou z okolních cyklostezek. Až budete mít akční zábavy dost, vydejte se třeba procházkou k některému z krkonošských vodopádů. Milovníci historie se mohou za jakéhokoliv počasí vypravit do Muzea Podzemí Krkonoš a jestli už Vám ke štěstí stačí jenom absolutní odpočinek, zavítejte do lázní v Janských Lázních, kde na Vás čekají samé příjemné procedury.

Že Vám na všechny zážitky nebude stačit jeden den, s tím se samozřejmě počítá. Proto je tu nabídka ubytování u Skiareálu Černý Důl. V jeho blízkosti si můžete vybrat, zda preferujete penziony s určitými službami v ceně, nebo Vám více vyhovuje sebeobsluha v apartmánech. S větší skupinou přátel se Vám vyplatí zajistit ubytování v chatách nebo chalupách v Černém Dole. Stejně tak tu však najdete i penziony nebo apartmány. Alternativou mimo největší nápor turistů pak může být ubytování v Lánově nebo v Dolním Dvoře. Teď už není proč otálet, můžete rovnou vyrazit.

Více

Skalní věž Král

Skalní věž Král

Adršpach

Skalní věž Král je jedním z mnoha cílů horolezců toužících zdolat vrchol a kochat se z výšky krásou okolní přírody. Skálu najdete v oblasti Adršpašsko-teplických skalregionu Broumovska. Ty jsou největším a nejdivočejším skalním městem ve střední Evropě. Tato turisticky oblíbená lokalita láká své návštěvníky už od 18. století. Největší skalní labyrint v Česku přitahuje návštěvníky stále. Někteří se rádi proplétají úzkými uličkami pískovcových měst. Další, řekněme, ti odvážnější, si troufají na skály i vylézt. Tyto skály jsou doslova rájem pro horolezce.

Skalní věž Král má své historické prvenství a proslula jako první vylezená věž v Adršpachu. První horolezci dorazili do zdejší lokality ze Saska. Skupina byla vedena Willim Adamem. Svůj prvovýstup podnikli 20. května 1923 na věž pojmenovanou Král. Tam se ale nezastavili a pokračovali zdoláním Cimbuří, Saské hlavy, Martinské koruny a Orla. Tito lezečtí nadšenci z Německa byli okouzleni krásou Adršpašských skal a několikrát se sem vrátili. Od té doby se toto místo horolezci jen hemží.

Kouzelná příroda Adršpašsko-teplických skal láká na tisíce skalních věží a věžiček. Nemusíte být ale horolezci. Ve skalách najdete spoustu vyhlídek, že kterých se Vám bude tajit dech. Můžete z nich obdivovat skalní útvary jako jsou Milenci, Starosta a Starostová, Štěpánská koruna nebo Malý a Velký konšel. Pokud se vydáte podél naučné stezky Pod křížovým vrchem, spatříte nádherný výhled na panorama skal. Značená trasa začíná u hlavního parkoviště. Stejným směrem narazíte i na Zdoňovské menhiry, umělecké seskupení kamenů. Podívat se můžete také na vyhlídku na Starozámeckém vrchu, kde se nachází zřícenina hradu Adršpach. Celé skalní město odtud budete mít jako na dlani. K vyhlídce můžeme doporučit i nedalekou rozhledu Čáp. Možná Vás bude lákat koupáníPískovně Adršpach, ale to je zakázané. V horkých dnech využijte koupaliště v nedalekých Teplicích nad Metují. Přijíždíte-li do Východních Čechzimním období, zastavte se zalyžovat ve Ski Kamenec Teplice nad Metují.

Adršpašsko je turisticky navštěvovaná oblast s širokou nabídkou ubytovacích možností. Pokud zvažujete pobyt v okolí Skalní věže Král, rádi Vám s výběrem ubytování pomůžeme. Ubytování si u nás vybere každý. Rodina s dětmi, skupina kamarádů, ale i jednotlivci toužící po odpočinku od všedních starostí. Můžete hledat mezi penziony, hotely i ubytování v soukromí. Oblíbenou možností jsou chalupy nebo přímo roubenky. Na Broumovsku je krásně po celý rok. Věříme, že si svůj pobyt skutečně užijete.

Více

Velký Adršpašský vodopád

Velký Adršpašský vodopád

Adršpach

Velký Adršpašský vodopád leží na říčce Metuji a společně se svým menším bratrem - Malým Adršpašským vodopádem vznikli na odtoku Adršpašského jezírka. Všechna tato turisticky atraktivní místa jsou součástí oblasti Adršpašsko-teplické skály. Říká Vám něco Starosta a starostová, Sloní náměstí nebo Krakonošova lenoška? Ne? No tak to je nejvyšší čas na Královéhradecko vyrazit.

Dostat se sem můžete samozřejmě autem. Jen je třeba si dát pozor a parkovací místo si rezervovat dopředu. Hlavně během hlavní turistické sezóny je nápor automobilů opravdu velký a nemusí se tak parkování ujít každému. Proto je výhodnější zvolit alternativní způsob dopravy a vyrazit vlakem nebo autobusem. Obě zastávky se nacházejí blízko vstupu do skalního města Adršpach, na spojnici mezi Trutnovem a Teplicemi nad Metují. Dostanete se sem i na kole, které si bezpečně uložíte u hlavního vstupu. Do skal totiž s kolem nesmíte, bylo by Vám stejně jen na obtíž.

Ale vraťme se k samotnému Velkému Adršpašskému vodopádu. Průzračná voda padá po klenutých pískovcových skalách z výšky až 16 metrů. Nedaleký menší vodopád je vysoký "pouhé" 4 metry. Nad vodopádem se nachází stavidlo, které dokáže regulovat průtok vody např. v případě teplých dní. Procházka skalním městem ve Vás jistě zanechá nezapomenutelný zážitek.

A kde si hledat ubytování v blízkosti Velkého Adršpašského vodopádu? Sázkou na jistotu bude obec Adršpach, která nabízí příjemné penziony, apartmány, ubytování v soukromí i chaty a chalupy. Pokud v hledáčku rozšíříte vybranou oblast, budou Vám k dispozici i hotely. A nebo vyrazte na divoko a zarezervujte si svoje místo v některém kempu. Každé ubytování je něčím specifické. Někomu vyhovuje to a jinému zas ono. Nejdůležitější je, abyste vyrazili s tou správnou partou, se kterou se dovolená v Adršpašsko - teplických skalách stane nezapomenutelným zážitkem.

Více

Malý Adršpašský vodopád

Malý Adršpašský vodopád

Adršpach

Významnou přírodní zajímavostí, kterou naleznete nedaleko Adršpachu ve Východních Čechách jsou zajisté i vodopády na říčce Metuji. Najdete tu Velký Adršpašský vodopád, který je vysoký asi 16 metrů. Jen 50 metrů od něj padá do skalních soutěsek další vodopád. Jelikož je výrazně menší, dosahuje výšky asi 4 metry, byl nazvaný jako Malý Adršpašský vodopád. Je příjemným osvěžením na Vašem putování Adršpašsko-teplickými skalami. Nad nimi se nachází i Adršpašské jezírko, kde nabízí projížďky na lodičkách. 

Příjemným zurčením vody se můžete nechat unášet z altánku, který byl vybudovaný u rozcestníku žluté turistické trasy. Během letním měsíců se díky teplému počasí zmenšuje průtok vody v říčce. Z toho důvodu bylo nad vodopád osazené stavidlo, které dokáže její tok na požádání návštěvníků navýšit. Ale pozor, není to jen tak. Musíte znát kouzelné zaklínadlo, resp. zakřičet tajné heslo - Krakonoš.

Jistě však nebudete vyrážet na toto místo jen kvůli Malému Adršpašskému vodopádu. Určitě Vám doporučujeme projít si celé skalní město Adršpach a pokochat se rozmanitými pískovcovými útvary, které dostali svoje jméno od věcí, osob nebo zvířat, na které se podobají. Vidět tu tedy můžete např. Milence, Starostu a starostovou, Krakonošovu lenošku i Sloní náměstí. I zřícenina hradu Adršpach je magickým místem, ze kterého je nádherný výhled na okolní skály a lesy.

Adršpašsko-teplické skály jsou pro svoji nádhernou scenerii hojně navštěvovaným místem, oblíbeným mezi turisty z Česka i ze zahraničí. Vysoké atraktivitě této oblasti proto musela být přizpůsobena i nabídka ubytování. Romantické chaty a chalupy, roubenky a útulná ubytování v soukromí jen dokreslují atmosféru tohoto magického místa. I na náročnější klientelu jsou místní podnikatelé přizpůsobeni. Chcete vyrazit na wellness pobyt, za turistikou nebo jen tak na relaxační pobyt? Lepší místo jste si ani vybrat nemohli. Hotely a penziony v okolí Adršpašsko - teplických skal určitě uspokojí Vaše nároky. Najít si ubytování blízko Malého Adršpašského vodopádu tedy nebude žádný problém. Stačí si jen naplánovat dovolenou, sbalit kufry a vyrazit.

Více

Adršpašské jezírko

Adršpašské jezírko

Adršpach

Pokud se rozhodnete navštívit Skalní město Adršpach, který je součástí Adršpašsko-teplických skal ve Východních Čechách, určitě byste neměli vynechat projížďku na pramici na slavném Adršpašském jezírku. V dobách minulých bylo jezírko využíváno ke splavování skácených stromů. Jednou na jezírko vyrazili první turisté a tak začala éra pramiček. Do jezírka je voda vháněna říčkou Metují. Na odtoku jezírka byly vytvořeny dva vodopády - Velký Adršpašský vodopád a o 50 metrů po proudu dále ještě Malý Adršpašský vodopád.

Návštěva skalního města je spíše letní záležitostí, ale i když sem vyrazíte v zimě, nebudete litovat. Hladina jezírka zamrzá a led vytváří kouzelné obrazce. A navíc, vodopády se během zimy mění na ledopády a nabízejí dech beroucí podívanou. Během teplejšího období roku se na lodičce můžete po jezeře svést přibližně od 9. ho 17. hodiny. Standardně se s projížďkami začíná v květnu, v případě pěkného počasí i v dubnu. Nejlepší se předem se informovat.

Kromě projížďky na lodičkách Vás v těchto pískovcových skalách, které tvoří největší skalní město v Česku, čeká mnoho dalších zajímavých zastavení. Například Sloní náměstí, Krakonošova lenoška nebo Milenci a Starosta se starostovou. Pojmenování dostali podle toho, co jednotlivé skály svými tvary připomínají. Doporučujeme Vám prohlédnout si i zříceninu hradu Adršpach. Z původního hradu toho velmi zachováno nebylo, ale výhledy Vás jistě uchvátí. Hned u vstupní brány skalního města narazíte ještě na jednu vodní plochu - pískovnu Adršpach, kterou jistě znáte z některých českých filmů nebo pohádek.

A kde se můžete ubytovat, pokud všechna tato zajímavá místa chcete vidět? Ubytování blízko Adršpašského jezírka nabízejí blízké obce jako např. Adršpach, Teplice nad Metují, Česká Metuje nebo Jetřichovice. Všechny Vám svojí strategickou polohou poskytnou výborný výchozí bod na Vaše toulky touto oblastí. Přejeme Vám příjemnou dovolenou.

Více

Zdoňovské menhiry

Zdoňovské menhiry

Teplice nad Metují

Zdoňovské menhiry a jejich okolí Vás okouzlí, pokud máte rádi výhledy a kochání se krajinou. Zdoňov je malá vesnička na hranicích s Polskem. Leží hned vedle známějšího Adršpachu. Dojdete sem třeba pěšky po žluté turistické značce, přes Křížový vrch. Pod ním, v Hrnčířském údolí, stojí mezi dvěma lípami kaplička Jana Nepomuckého. Vedle ní si můžete prohlédnout toto kamenné dílo nazvané Pocta říši zvířat.

Jedná se o mezinárodní projekt umělecké skupiny z Čech, Rakouska, Německa, Slovinska a USA. Vedl jej slovinský velvyslanec UNESCO Mark Pogačnik. Každý kámen je věnován jinému zvířeti, které představuje jinou sílu nebo prvek. Od menhirů je výhled na pastviny s pasoucím se dobytkem a panorama Adršpašsko-teplických skal, ale i na Krkonoše.

Toto poklidné místo je jako stvořené pro odpočinek a načerpání síly na další turistické výšlapy v okolí. Opodál se můžete zastavit u zříceniny Barokního kostela Panny Marie. V roce 1667 byl kostel postaven jako poutní místo. V rámci jednoho výletu je možné navštívit také menší skalní město Křížový vrch. Leží v nadmořské výšce 667 m n. m. Podél cesty na Křížový vrch vede křížová cesta. Na skále jsou umístěny litinové desky ze 17. století. Na konci 20. století byly tyto desky zrestaurovány. Křížová cesta končí křížem na vyhlídkové plošině. Jaká jsou další nedaleká zajímavá místa? Mezi hojně navštěvované části skalního města Adršpach patří Pískovna Adršpach. Překrásné jezírko s průzračně čistou vodou láká ke koupání. To je ale vzhledem se spodním proudům v jezeře přísně zakázáno Můžete ho však obdivovat ze souše. Kolem celého jezera vede modrá turistická trasa. Pokud se v horkém létě koupání vzdát nechcete, můžeme Vás pozvat na nedaleké koupaliště v Teplicích nad Metují.

Ať už si vyberete v okolí Adršpašských skal výšlap snadný, nebo náročnější, vždy přijde vhod dobré ubytovací zařízení v dostupné vzdálenosti. Ve vícečlenné skupině jistě oceníte vlastní chatu či chalupu. Pokud trávíte dovolenou s rodinou, třeba si vyberete z nabídky apartmánů či jiných ubytování v soukromí. A jestli vyrážíte za romantikou jen ve dvou, máte možnost ubytování v některém z pěkných penzionů v okolí. Neváhejte a rezervujte si u nás ubytování v blízkosti Zdoňovských menhirů co nejdříve.

Více

Křížový vrch
Křížový vrch 2758, Adršpach

Křížový vrch

Adršpach

Křížový vrch, někdy také nazývaný jako Rozsochatec nebo Křížová cesta, je vrchol, tyčící se proti skalnímu městu Adršpach, v okrese Náchod, v Královehradeckém kraji. Z výšky 667 m n. m. se Vám naskytne nádherný výhled do širého okolí. V případě dobré viditelnosti tak uvidíte nejen Adršpašsko-teplické skály, ale třeba i Krkonoše. Výstup na Křížový vrch je tedy báječnou položkou do Vašem seznamu atraktivních cílů na Adršpašsku.

Na vrchol Křížového vrchu Vás zavede nová, zrekonstruovaná křížová cesta, která svojí historií sahá až do 17. století. Trasu Vám budou zpříjemňovat zajímavé basreliéfy - polovypouklé výstupy ve skalách, znázorňující části křížové cesty. V některých úsecích musíte překonávat schodiště a stupy, které jsou přímo vytesané do skal. Vaši kondici prověří i příkré dřevěné schodiště. Odměnou Vám na vrchole budou nejen již zmíněné výhledy, ale i historický kříž z roku 1857, nacházející se na pískovcovém podstavci společně s plastikami svaté Anny, Josefa a Jana Nepomuckých.

Výstup na Křížový vrch je možné naplánovat během celého roku. Samozřejmě s ohledem na počasí. Svoji túru můžete zahájit v Dolním Adršpachu u rozcestí turistických tras. Následujte žlutou značku a ta Vás po zhruba dvou kilometrech dovede na vrchol Křížového vrchu. Svoje putování si můžete prodloužit až na zříceninu Kopeček, která představuje torzo barokního chrámu Panny Marie z roku 1667. 

Pod Křížovým vrchem se nachází naučná stezka. Z informačních panelů, kterými je stezka lemována, získáte mnoho zajímavých informací. Od roku 2005 je Křížový vrch zařazen do soustavy Natura 2000 jako ptačí oblast s výskytem vzácného sokola stěhovavého a výra velkého. Zařazení do této soustavy umožňuje ochranu těchto ohrožených druhů. V minulosti přes tuto lokalitu vedla cesta od zámku Adršpach na Zdoňov a dále do Frýdlantu nad Ostravicí, nacházející se ve Slezsku.

Výstup na Křížový vrch může být příjemným zahájením turistické sezóny a nebo jen zastávkou, když vyrazíte za turistikou na Adršpašsko. Zajít si i do skalního města je skoro nutností. Nutit Vás samozřejmě nebudeme, ale pokud toto místo vynecháte, ochudíte se o zajímavý přírodní zážitek. Pískovcové skály vytvářejí známá sousoší jako např. Milenci, Starosta a starostová nebo i Sloní náměstí, která se odrážejí na hladinách Adršpašského jezírka a pískovny Adršpach.

Vyhledat si ubytování blízko Křížového vrchu tedy nebude nic složitého. Jedna z nejoblíbenějších turistických lokalit Česka láká svoje návštěvníky od nás i ze zahraničí. Najdete tu malebné chaty a chalupy, příjemná ubytování v soukromí i moderní apartmány. Pohodlí, stravování a další doplňkové služby Vám zajistí penziony a hotely. Možností je mnoho, stačí si jen vybrat. Přejeme příjemný pobyt a spoustu pěkných zážitků!

Více

Sloní náměstí

Sloní náměstí

Adršpach

Jedním z nejoblíbenějších turistických cílů ve Východních Čechách jsou Adršpašsko-teplické skály. Mohutné a zajímavě tvarované skály vytvářejí unikátní skalní město Adršpach. Vchod do tohoto přírodního skvostu naleznete nedaleko obce Adršpach. Můžete se vydat na okružní trasu a poznat všechna zajímavá zákoutí, pokochat se výhledy na skály nebo se projít nejužší uličkou, která má šířku pouhého půl metru.

Během putování narazíte i na Sloní náměstí. Je to místo, které je obklopeno skalami, připomínající slony. Raritou je, že právě zde můžete vidět i zajímavou floru, která je však běžná pro místa, s polohou nejméně o 200 metrů vyšší. Jedná se například o blatouchy, podbělici nebo mléčivce.

Některá zajímavá místa ve skalním městě jsou dostupná pouze po žebříku. Jakmile si tedy odpočinete na Sloním náměstí, případně se občerstvíte, vyrazte na projížďku na pramici na Adršpašském jezírku. U odtoku z jezírka byl vytvořen 16 metrů vysoký Velký Adršpašský vodopád, který je zajímavý zejména v zimě, kdy voda zamrzne a vznikne mohutný ledopád. Asi po 50 metrech dále, po proudu říčky Metuje, se nachází ještě 4metrový Malý Adršpašský vodopád.

Nejvyšší skálou této oblasti jsou Milenci. Tyčí se do výšky 96 metrů a častokrát můžete vidět horolezce, kteří se ji snaží zdolat. Jako první se sem v roce 1923 dostali Otto Dietrich, Wilhelm Fiehl a Otto Rülke. Dalšími zajímavými skalními tvary jsou Starosta a Starostová, Krakonošova lenoška, Homole cukru nebo Džbán. Svoje pojmenování dostali už během 18. století podle osob a věcí, které připomínají.

Skalní město Adršpach je zajímavým místem, kde můžete se svou rodinou strávit příjemný celodenní výlet. Avšak vzhledem k tomu, že celé Adršpašsko nabízí mnoho zajímavého, může být toto místo skvělým tipem na delší rodinnou dovolenou nebo pobyt s přáteli. Ubytování blízko Sloního náměstí nebo Milenců si jednoduše vyhledáte např. v obci Adršpach, v Teplicích nad Metují nebo v Jetřichově.

Více

Skalní město Adršpach

Skalní město Adršpach

Adršpach

Skalní město Adršpach je součástí Adršpašsko-teplických skal, největšího a nejdivočejšího skalního města v střední Evropě. Adršpašské skály navštěvují turisté již od 18. století. V tom období došlo ve skalách k několikadennímu požáru, který zničil vegetaci a odhalil tak krásy pískovcových skal. Posléze začaly vznikat turistické stezky a horolezci dobývali skalní útvary a věže.

V Adršpašském skalním městě je toho spousta k vidění. Mnoho pískovcových útvarů dostalo pojmenování, protože jejich tvar něco připomíná. Jedním z nejznámějších je Homole cukru, u tohoto útvaru najdete i klacíky, kterými skálu podpírají zejména děti, protože stojí na své špičce a vypadá, jako by měla každou chvíli padnout. Svým tvarem Vás zaujme i Džbán, Krakonošova lenoška, sousoší Milenci nebo Starosta a starostová a samozřejmě i Sloní náměstí. Skalní útvary ale nejsou to jediné, co Vás okouzlí. Jistě si budete chtít prohlédnout i zříceninu hradu Adršpach, z kterého zde sice nezůstalo toho hodně, ale seshora si užijete hezký výhled. Za zmínku stojí i dvě čarokrásná jezírka. Hned u vstupu najdete pískovnu Adršpach, která se dokonce dostala i do českých filmových pohádek. Náročnější přístup je k Adršpašskému jezírku, po kterém máte možnost se plavit na pramici.

Skalní město Adršpach je dostupné během celého roku a vstupenku zakoupíte i online. Celá trasa má délku 3,5 km a její značnou část je možné projít i s kočárkem nebo na vozíku. Po předchozí domluvě lze absolvovat prohlídku s průvodcem (pro skupiny). Parkování si můžete při koupi vstupenky zarezervovat online. Z adršpašské části se přes Vlčí roklí dostanete do Teplického skalního města. To nabízí několik okruhů a jeho prohlídka je fyzicky náročnější.

Mimo skalního města můžete v Adršpachu navštívit i barokní zámek, kde si prohlédnete různé expozice, například tu věnovanou skalnímu a vysokohorskému lezení nebo další, která se zabývá lnářstvím a tkalcovstvím. V nedalekém městě Police nad Metují najdete zajímavá muzea – Muzeum stavebnice Merkur a Muzeum papírových modelů. Pokud Adršpašsko navštívíte v létě, jistě oceníte možnost zchladit se na koupalištích v Teplicích nad Metují, Meziměstí nebo Police nad Metují.

Vzhledem k tomu, že tato lokalita je u turistů oblíbená, najdete spoustu možností ubytování u Skalního města Adršpach. Pohodlná dovolená Vás čeká v penzionu, nejvíc zajímavých tipů se dozvíte od místních v ubytování v soukromí. Těšit se můžete i na výběr útulných chat a chalup. V případě, že nenajdete to pravé ubytování v Adršpachu, klidně si prohlédněte i nabídku na opačné straně skal, v Teplicích nad Metují. Adršpašsko-teplické skály lákají turisty po staletí. Přidejte se i Vy k těm, kteří poznali krásu pískovcového města. Abyste se mohli zdržet pár dní a poznat skalní město pořádně, s rezervací ubytování Vám rádi pomůžeme!

Více

Pískovna Adršpach

Pískovna Adršpach

Adršpach

Pískovna Adršpach spadá do národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály. Toto nádherné jezírko patří k nejatraktivnějším turistickým cílům v této lokalitě. Někdejší pískovcový lom se po zatopení může chlubit nejen průzračně čistou vodou, ale také bělostnými písečnými plážičkami. Jelikož se jezírko nachází v chráněné oblasti a jsou v něm spodní proudy, koupání je zde přísně zakázáno.

Na březích jezera se můžete projít prohlídkovým okruhem dlouhým 1,5 km, značený je modrou barvou. Během asi 40minutové procházky na něm najdete několik vyhlídek. Díky své atraktivitě se adršpašská pískovna objevila i v českých filmových pohádkách, například Z pekla štěstí 2 a Třetí princ.

Od pískovny můžete jít dál poznávat skalní město po zelené značce. Projděte se kolem skal, které připomínají homoli cukru nebo džbán, poznejte i Elišku, Starostu a starostovou a Milence, nevynechejte Sloní náměstí. Když ze zelené odbočíte i na žlutou, ta je sice náročnější, ale dostanete se až k malebnému Adršpašskému jezírku. Cestou k němu projdete i schody, které byly zhotoveny již roku 1843. V tomto jezeře se také nevykoupete, ale v letní sezóně si jej můžete vychutnat nejen ze břehu, ale i z lodičky s vtipným výkladem.

A co když už Vám ze všech těch skal půjde hlava kolem? Můžete si zajít na zámek Adršpach. Jedna z jeho expozic je sice věnována skalnímu a vysokohorskému lezení, ale najdete zde také expozice lnářství a tkalcovství a historická expozice. V okolí Adršpachu najdete i několik rozhleden, například Čáp a Žaltman. Dobrý výhled budete mít i v případě, že vylezete na některý ze zdejších skalních hradůAdršpach, Střmen či Skály.

Vzhledem k tomu, že je tato lokalita tak moc turisticky oblíbená, je docela snadné najít ubytování poblíž pískovny Adršpach. Na každém kroku najdete rodinné penziony a ubytování v soukromí. Velké oblibě se těší i chaty a chalupy, pořád častěji se vyskytují i moderně laděné apartmány. Pokud hledáte skutečnou romantiku, sázkou na jistotu jsou roubenky. Ať už se ubytujete jakkoliv, jisté je, že příroda Adršpašska Vás ohromí a budete se sem chtít vracet. Rezervujte si svůj nocleh ještě dnes a začněte plánovat, co všechno zde chcete a potřebujete vidět.

Více

Hasičské muzeum Velké Svatoňovice

Hasičské muzeum Velké Svatoňovice

Velké Svatoňovice

Hasičské muzeum Velké Svatoňovice je situováno v okrese Trutnov, v Královohradeckém kraji. Co bychom si počali bez dobrovolných hasičů, říká se často. Ti ve Velkých Svatoňovicích na Broumovsku jsou skuteční machři. Díky jejich nadšení a touze zachránit historickou stříkačku tu z bývalé samoobsluhy vzniklo v roce 2001 celé Hasičské muzeum historické hasičské techniky. Na své si zde přijdou hlavně techničtí fandové, ale také všichni se zájmem o hasičskou historii.

V muzeu se dozvíte vše důležité o vzniku a vývoji českých dobrovolných hasičských sborů. Najdete v něm průřezovou expozici o vývoji hasičské techniky v českých zemích zhruba od poloviny 19. století do druhé poloviny 20. století. Úplně první záznamy se datují k roku 1864, kdy vznikly první české dobrovolné hasičské sbory ve Velvarech a ve stejném roce i dobrovolný hasičský sbor v Úpici. Za společně nastřádané peníze si později sbor pořídil první stříkačku, což byl důležitý okamžik. Místní sbor dobrovolných hasičů Velké Svatoňovice vznikl v roce 1883.

V současnosti expozice obsahuje více než třicet velkých hasičských stříkaček. Najdete zde i další jedinečné exponáty. K vidění jsou různé druhy stříkaček, od ručních potažních, přes parní až po ty poháněné spalovacím motorem. Kromě toho můžete obdivovat i veškeré součásti hasičské výstroje. Některé vybavení slouží hasičům dodnes. Dále můžete nahlédnout do hasičských kronik a dalších historických dokumentů, které jsou zde vystaveny. Expozice se stále rozšiřují stejně jako plocha muzea. SDH Velké Svatoňovice, kterému muzeum patří, je právem hrdé na své členy, kteří se věnují provozu muzea ve volném čase.

Pokud se chystáte na Adršpašsko nebo Podkrkonoší, poučnou návštěvu muzea můžete spojit s prohlídkou Muzea bratří Čapku v nedalekých Malých Svatoňovicích. Okolí je turisticky velmi oblíbené a bohaté na výletní cíle. V CHKO Broumovsko stojí za zmínku například rozhledna Žaltman či skalní útvar Kryštofovy kameny. Jistě však najdete i jiná zajímavá místa. Blízká Rtyně v Podkrkonoší taktéž zaujme Městským muzeem Rtyně v Podkrkonoší či hvězdárnou.

Snem téměř každého malého chlapce je stát se hasičem. Určitě se i mnozí dospělí rádi vrátí do dětských let a probudí v sobě toho malého chlapce s rozzářeným pohledem na hasičskou techniku. Zaujalo Vás toto místo, chystáte se na výlet a hledáte ubytování v blízkosti Hasičského muzea Velké Svatoňovice? Nabídku ubytování najdete i u nás.

Více

Muzeum bratří Čapků

Muzeum bratří Čapků

Malé Svatoňovice

Muzeum bratří Čapků byste našli v Čapkově rodném domě v malebné obci Malé Svatoňovice, které se přezdívá i Studánka, ta se nachází v okrese Trutnov, ve východních Čechách. Tato obec v podhoří Jestřebích hor se spojuje s oběma bratry i když jenom Karel se zde narodil, jeho starší bratr Josef přišel na svět v Hronově. Karel Čapek Malé Svatoňovice zmiňuje například v knize Devatero pohádek.

Muzeum vzniklo v roce 1946, stalo se tak po konání zdejší výstavy o životě a díle bratří, jenž byla připravená z důvodu návštěvy prezidenta Eduarda Beneše v obci. V muzeu v průběhu let proběhlo několik reinstalací, poslední rozsáhlejší úpravy byly provedeny v letech 1972 až 1978. První patro domu je věnováno Karlu Čapkovi. Zaměřuje se na jeho spisovatelskou a novinářskou činnost, k nahlédnutí jsou ukázky rukopisů, ale také osobní korespondence či rodinné fotografie. Jeho dílo připomínají i dobové fotografie a dokumenty. Vystavené jsou zde i zajímavé originální cestopisní kresby.

Dílo Josefa Čapka najdete ve druhém patře muzea. Výstavu tvoří soubor dvaceti olejomaleb, a také grafiky či kresby. Uvidíte zde ukázky autorovy kubistické tvorby i obrazy z cyklu Oheň a Touha, kterými umělec vyjádřil protest proti mnichovskému diktátu z roku 1938. Expozice se ale věnuje i jeho literární tvorbě a životní cestě až do 1. září 1939, kdy byl zatčen nacisty. Působivá je i sbírka grafik a básní, které vznikli v koncentračních táborech. Josef Čapek byl vězněn až do své smrti v dubnu 1945, jeho tvorbu poté zachránili spoluvězni.

Malé Svatoňovice byly kdysi poutním místem, i v současnosti obci dominuje poutní kostel Panny Marie Sedmiradostné. V jeho blízkosti vznikl Mariánský sad, lesopark se sedmi kapličkami a křížovou cestou, kterou lemuje čtrnáct křížů. Podle pověsti má blízka studánka zázračné léčivé schopnosti. V okolí obce natrefíte na naučné stezky, které připomínají místní historii těžby uhlí. Za pěknými výhledy si můžete dojít na rozhlednu Žaltman, odkud uvidíte třeba Krkonoše nebo Adršpašsko – teplické skály. Pokud budete mít chuť ještě na další muzea, zamiřte do sousedních Velkých Svatoňovic, kde se nachází Hasičské muzeum.

Ubytování v blízkosti Muzea bratří Čapků najdete snadno. Nejčastěji se vyskytuje ubytování v soukromí ale natrefíte i na apartmány či chalupy. Pokud by náhodou nebylo k dispozici ubytování v Malých Svatoňovicích, poohlédněte se po možnostech ve Velkých Svatoňovicích, Batňovicích nebo Rtyni v Podkrkonoší. Bratři Čapkové jsou významnou součástí českých dějin a své muzeum si jistě zaslouží. Poznejte i Vy jejich život a dílo. Naplánujte si tento výlet ještě dnes!

Více

Hvězdárna Úpice

Hvězdárna Úpice

Úpice

Hvězdárna Úpice je jedna z menších hvězdáren v Podkrkonoší ve městě Úpice, které byste našli v Královéhradeckém krajiokrese Trutnov. Na rozdíl od většiny hvězdáren se zabývá především pozorováním Slunce a její velkou výhodou je fakt, že okolí města je méně zabydleno, a tedy obloha má jen mírné světelné znečištění v porovnání s hvězdárnami ve větších městech.

Historie Hvězdárny v Úpici začala díky Vladimíru Mlejnkovi, který založil první zdejší astronomický kroužek. Ten čítal v roce 1952 třicet tři zájemců, kteří postavili o rok později první dřevěnou pozorovatelnu. Tu však bohužel v roce 1954 odnesla i s dalekohledy vichřice, což napomohlo rozhodnutí postavit hvězdárnu zděnou. Tato nová budova vyrostla za velké pomoci a podpory místních obyvatel a byla slavnostně otevřena Lidová hvězdárna v Úpici.

Od té doby seznamuje Úpická hvězdárna veřejnost s poznatky z astronomie, přírodních a technických věd. Nepřetržitě tu probíhají vědecká měření a při zajímavých astronomických úkazech bývá otevřena veřejnosti i mimo oficiální otevírací hodiny. Pravidelnými setkáními jsou pozorování noční oblohy, kdy můžete dalekohledy vidět měsíc, planety, ale i vzdálenější komety a planetky. Zajímavostí je, že po městě Úpice je pojmenována také jedna planetka. Jedná se o planetku 20254, která byla objevena 21. března 1998 astronomem Petrem Pravcem. V roce 2001 dostala planetka jméno na počet města Úpice.

S dětmi i seniory můžete v Úpické hvězdárně navštívit několik zážitkových programů. Pro kolektivy je v nabídce kromě pořadů i Noc na hvězdárně, která je jistě spolu se spaním ve stanech nezapomenutelným zážitkem. Ačkoliv by Vás to možná nenapadlo, můžete na Hvězdárně Úpice uspořádat i teambuilding, či dokonce netradiční svatbu spojenou s pozorováním Slunce. Pro další akce je nejlepší sledovat webovou stránku hvězdárny, kde najdete aktuální nabídku seminářů, přednášek a výjezdního pozorování. Návštěvu si však můžete naplánovat prakticky kdykoliv, protože v prostorech pro návštěvníky jsou instalovány výstavy týkající se jak historie Úpické hvězdárny, tak astronomických témat.

Pokud nocování ve stanech není pro Vás zrovna to pravé, určitě se Vám bude hodit ubytování blízko Hvězdárny Úpice. Samotné město Úpice je poměrně malé, ale v těsné blízkosti můžete využít ubytování ve Velkých Svatoňovicích nebo v Batňovicích. Pokud chcete ubytovat větší skupinu, pak budou skvělou volbou chaty ve Rtyni v Podkrkonoší, kde samozřejmě najdete i stylové dřevěnice. Pokud preferujete dostupnost služeb ve větších městech, pak jistě zvolte ubytování v Trutnově, kde můžete počítat s ubytováním v hotelu nebo penzionu.

Ubytování máte tedy vyřešeno a zajímá Vás, co dalšího můžete podniknout v okolí? Přímo v Úpici se nachází Muzeum venkova a ve Velkých Svatoňovicích určitě všechny kluky nadchne Hasičské muzeum. Dílo známé sourozenecké dvojice si připomenete v Muzeu bratří Čapků, aby školáci nevyšli ani o prázdninách ze cviku. V Podkrkonoší však můžete také vystoupat na množství rozhleden, z nichž zmiňme například rozhlednu Žaltman nebo Slavětínskou rozhlednu. Toto je jen malý výčet možností, ale věříme, že po návštěvě Hvězdárny v Úpici si vyberete to, co Vám bude vyhovovat.

Více

Vyhlídka Kozí hřbety

Vyhlídka Kozí hřbety

Špindlerův Mlýn

Vyhlídku Kozí hřbety najdete v Krkonošíchokrese Trutnov, na vrcholu hory Krakonoš v nadmořské výšce 1 422 m n. m. Jeden z nejkrásnějších pohledůKrkonošském národním parku se Vám naskytne právě tady. Obdivovat odtud můžete Luční boudu, Sněžku, Kozí hřbety, Medvědín a také pěkný pohled do údolí. Při dobré viditelnosti je rozhled nepopsatelně krásný a daleký. Na vyhlídce najdete dřevěné posezení, které přijde jistě vhod všem unaveným turistům.

Cesta sem je poměrně náročná, a proto doporučujeme mít dobré vybavení. Červeně značená turistická trasa začíná v centru Špindlerova Mlýna, vede kolem Svatého Petra a dále se napojuje na Starou Bucharovu cestu. Trasa je dlouhá necelých 5 km a během ní zdoláte přibližně 650 m převýšení a bude Vám trvat asi 2,5 hod. Až dorazíte na vyhlídku, pokocháte se krásami horské krajiny a vydechnete po náročném výstupu, můžete si říct, že nejhorší máte za sebou. Nic nebrání tomu, dojít do dalšího cíle a tím je Luční Bouda.

Pokračovat sem budete dále po červené značce, tentokrát po rovinatém upraveném chodníku. Česká Vás pouhých 2,2 km chůze, což zvládnete během půl hodinky. Na Luční Boudě čeká překvapení pro všechny milovníky piva. Nachází se tady nejvýše položený pivovar ve střední Evropě. Pro někoho může být horská chata i možností noclehu, či jen občerstvení. Znavení turisti pravděpodobně zamíří po cyklostezce dolů, směrem zpět do Špindlerova Mlýna.

Nadšení turisti si nenechají ujít možnost dojít až na Sněžku, nejvyšší horu České republiky. Vydáte se tentokrát po modře značené cestě a ujdete ještě dalších 3,6 km. Přestože tento úsek půjdete asi 1,5 hod, stoupání Vás čeká až před cílem. Unavení, avšak nabití endorfinem z překonání sebe sama si po odpočinku můžete zvážit kam dál. Na Sněžce budete mít za sebou 10,5 km. Můžete se vydat pěšky zpět stejnou, nebo jinou trasou, případně jet zpět lanovkou do Pece pod Sněžkou.

Ať už se vydáte kterýmkoliv směrem, předem zajištěné ubytování v okolí Vyhlídky Kozí hřbety oceníte vždycky. U nás Vám můžeme nabídnout velmi pestrou škálu ubytovacích zařízení různého druhu. Vyberte si některý z útulných apartmánů, penzionů nebo hotelů. Odpočinek po náročné túře je důležitou součástí regenerace, a proto vybírejte pečlivě.

Chystáte-li se strávit v Krkonoších, které leží jak z části v Libereckém, tak Královéhradeckém kraji delší čas, prozkoumejte i jiná pěkná místa v okolí. Pro milovníky lyžování doporučujeme krkonošská vyhlášená střediska Skiareál Špindlerův Mlýn nebo SkiResort Černá hora - Pec. Vodní radovánky si můžete užít v Aquaparku Špindlerův Mlýn. Do podzemí se podíváte v Historickém dolu Kovárna a adrenalin vybijete na Bobové dráze a lanovém Monekyparku Špindlerův Mlýn. Věříme, že si pobyt v Krkonoších opravdu užijete.

Více

Zřícenina hradu Skály

Zřícenina hradu Skály

Teplice nad Metují

Na okraji národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály můžete navštívit zříceninu hradu Skály, nazývaného také jako Bischofstein nebo Katzenstein. Právě díky atraktivní poloze je ročně navštěvována velkým množstvím turistů, kteří míří i do skalního města Adršpach nebo na Broumovské stěny.  Zřícenina hradu Skály leží asi 4 km od města Teplice nad Metují, v okrese Náchod, ve výšce 691 m n. m. V roce 1964 byla zřícenina vyhlášena za kulturní památku.

Hrad Skály byl vybudován na konci 14. století husitským vojevůdcem Matějem Salavou z Lípy. Toho zajímal především majetek. Nejprve se hlásil k Husitům, díky čemuž přišel k části majetku broumovského kláštera, ale pak přešel na druhou stranu. Hrad zdědil jeho syn Matěj, který prováděl loupeživé výpady do Slezska a Lužice. Následné válečné konflikty vedli k tomu, že si napadená města u Jiřího z Poděbrad vynutila zničení hradu, ke kterému došlo v roce 1447.

O sedm let později byl ale hrad opraven. Novým vlastníkem se stal Kočka (odtud pojmenování Katzenstein). Po něm se zde měnilo několik majitelů např. Bartoloměj Minstrberský, který byl vnuk krále Jiřího z Poděbrad a později i Vojtěch z Pernštejna.  Od roku 1544 vlastnil hrad Bernard Žehušický z Nestajova. Jelikož však bydlel jinde, hrad postupně zpustl. V té době byl vybudován nedaleko i malý zámeček barokního slohu s mansardovou střechou.

V současné době je zřícenina hradu Skály přístupná veřejnosti. Navštívit ji můžete celoročně. Nejjednodušeji se sem dostanete, když zaparkujete auto na parkovišti přímo v osadě Skály a napojíte se na červenou turistickou značku. Asi po 1 km jste v cíli a můžete se kochat výhledy na Orlické hory i do Polska. Pokud Vám krátká trasa nestačí, naplánujte si větší okruh. Vyrazte třeba z Teplic nad Metují, kam můžete dorazit i vlakem a přes zříceninu hradu Skály pokračujte až do obce Česká Metuje. Odkud se vrátíte zpět do Teplic nad Metují. Pokud si chcete trasu zkrátit, vydáte se ze zříceniny rovnou do obce Dědov, která leží přibližně na polovině trasy mezi Teplicemi a Českou Metují. Tato oblast je turistickými trasami bohatě protkaná.

 V Adršpašsko-teplických skalách je mnoho významných bodů, které si zaslouží Vaši pozornost. Známé pískovcové útvary jako Milenci, Starosta a starostová nebo Sloní náměstí zná pravděpodobně většina z Vás. Najdete tu i nejužší uličku s šířkou pouhých 50 cm. Na říčce Metuji se můžete povozit na pramicích přímo na Adršpašském jezírku, pod kterým naleznete i pěkný Velký Adršpašský vodopád.

A protože je Adršpašsko opravdu hojně navštěvované, museli se tomu přizpůsobit i ubytovací kapacity. Pokud budete hledat ubytování v blízkosti zříceniny hradu Skály nebo jiné místní atrakce, využijte služeb našeho portálu. U nás najdete krásné chaty a chalupy, malebné roubenky i příjemná ubytování v soukromí. Potřebujete stravování? Vybírejte z nabídky v sekci hotely a penziony. Na portále MegaUbytko.cz si každý najde to svoje nej. Stačí už jen naplánovat termín, dohodnout se s ubytovatelem a můžete vyrazit.

Více














Nejvyhledávanější kategorie atrakcí

Pomůžeme Vám s výběrem nejvhodnějšího ubytování

  • Více než 6 000 zařízení

    Jen ověření ubytovatelé

  • Více než 120 000 hodnocení

    Zkušenosti a názory z první ruky

  • Nejlepší ceny ubytování

    Ceny bez navýšení, přímo od majitelů

  • Nejnavštěvovanější portál

    Více než 40 000 návštěvníků denně