Kam na výlet Sudoměřice u Bechyně

Pasovského vyhlídka

Pasovského vyhlídka

Bechyně

Jestliže navštívíte historické jihočeské město Bechyně, ležící v okrese Tábor, čeká tu na Vás řada vzácných budov, muzeí i přírodních zajímavostí. Nejlépe uděláte, když se vydáte nad město a prohlédnete si je pěkně z ptačí perspektivy. Můžete si alespoň naplánovat, které místo Vás zaujme natolik, abyste ho poctili svojí návštěvou.

Vystoupat nad levý břeh řeky Lužnice, kde se Vám naskytne nádherný výhled na celé město, lze přímo z centra města po zelené turistické značce. Během zhruba kilometrové tůry narazíte hned na 3 krásné vyhlídky, pojmenované podle českých obrozenců - vyhlídku Gutha Jarkovského, Pasovského vyhlídku a Náprstkovu vyhlídka. I přesto, že se jedná o poměrně krátký úsek, patří trasa k náročnějším a během deštivých dní může být přístup na ni místy kluzký. Není proto vhodná pro velmi malé děti, kočárky ani pro jízdu na kole.

Dnes se zaměříme na Pasovského vyhlídku, která je na trase druhou v pořadí. Svoje pojmenování získala po architektovi Vratislavu Pasovském, který se narodil roku 1854 v Kostelci nad Orlicí. Během svého působení navrhoval obytné a školské budovy a rozhledny a byl jedním z prvních předsedů Klubu českých turistů.

Samotná vyhlídka má obdélníkový tvar a je tvořená dřevěnou konstrukcí. Během teplejších dní je výhled částečně omezem okolními listnatými stromy, avšak na podzim, kdy okolní keře a stromy prořídnou, můžete pod sebou vidět plynoucí řeku Lužnici i krásný klášter s jeho zahradami.

Z různých míst vyhlídkové trasy uvidíte i všechny ostatní skvosty Bechyně. Určitě Vás zaujme zámek Bechyně, ležící nedaleko soutoku Lužnice a Smutné, který je chráněný jako kulturní památka. Původně byl dvoudílným hradem, avšak v roce 1581 - 1584 došlo v jeho severní části k přestavbě na zámek. 

Dominantou města je také známý Duhový most, který budete nejlépe vidět z Náprstkovy vyhlídky. Pojmenován byl podle tvaru, kterým duhu skutečně připomíná. Jedná se o železobetonový oblouk s rozpětím 90 metrů a výškou 38 metrů. Vybudovaný byl v roce 1928 podle podle projektu Ing. E. Viktory. Po Duhovém mostě vede silnice i železnice, spojující města Bechyni a Tábor. Pokud přijíždí vlak od Tábora, je souběžný provoz silničních vozidel zastaven.

Ve městě se také nacházejí jedny z nejstarších lázní u nás - Lázně Bechyně. Pomohou Vám tu s léčbou artritidy, artrózy, Bechtěrevovou chorobou, nemocí nervového ústrojí i postižením kloubů. A když máte to štěstí, že Vás nic z toho netrápí, přijeďte sem jen tak na relax nebo za kulturou.

Ubytovat se můžete přímo v lázních, ale i kdekoli jinde ve městě nebo jeho okolí. Pokud si najdete ubytování u Pasovského vyhlídky, můžete si hned z rána vychutnat krásnou procházku a kochat se výhledem nejen na město, ale za dobré viditelnosti i na velkou část Táborska. To Vás jistě okouzlí svou malebností, krásnými městy i nedotčenou přírodou. Ne nadarmo sem rádi jezdí turisté z celé České republiky. Tak neváhejte a přidejte se i vy.

Více

Zřícenina hradu Dobronice

Zřícenina hradu Dobronice

Dobronice u Bechyně

Na skalním ostrohu nad řekou Lužnicí, na okraji Dobronic u Bechyně se už 7 století vypíná hrad Dobronice, nyní jeho zřícenina. Obec Dobronice u Bechyně leží 7 kilometrů od Bechyně, v okrese Tábor, v Jihočeském kraji.

Historie hradu Dobronice sahá do počátků 14. století. Nejprve byl sídlem Vladyckého rodu, později přešel do majetku Rožmberků. Když jej v 16. století vlastnili páni ze Rzavého, došlo k jeho přestavbě ve stylu pozdní gotiky. Od roku 1691 hrad užívali jezuité jako svoji letní rezedenci. Když došlo ke zrušení jezuitského řádu, hrad upadl v zapomnění a postupně se změnil na zříceninu.

O počátcích hradu toho však celkově mnoho nevíme. Jednou z verzí je, že původní hrad byl přestavbou dřevěné nebo dřevěnokamenné tvrze. Součástí byly dvě příkopy, dvě předhradí a hradní jádro. Věž, která byla nejspíše postavena mezi lety 1310 a 1322 má 4 patra. V nejvyšším se nacházela místnost s křížovou klenbou. Během stavby docházelo k několika nutným úpravám. Například původní vstup je o něco výše, než bylo ze začátku plánované. V druhém předhradí proběhla na přelomu 15. a 16. století výstavba nového zámku. Jeho součástí bylo sklepení i roubená komora, která sloužila pro pobyt žen.

O několik století později byl již hrad v takovém stavu, že hrozilo jeho sesunutí do řeky Lužnice. Proto se v roce 1890 začali na hradě Dobronice provádět záchranné práce. Avšak v roce 1915, kdy probíhala výstavba cesty pod hradem, došlo k dalšímu velkému narušení statiky. Dělníci, kteří na stavbě cesty pracovali, z podhradí odebírali kámen a strhávali i zdi hradu.

Ve snaze o zachování historické památky se v roce 1920 pokusili hrad zachránit členové Klubu českých turistů. Ani pozdější roky však hradu Dobronice nepřinesli moc dobrého a nyní je tedy zřícenina spíše v udržovacím stavu. Momentálně je v soukromém vlastnictví.

Nic to však nemění na skutečnosti, že zřícenina je velmi zajímavá a její návštěva může být pro Vás pěkným zážitkem. Vydat se sem můžete například ze zastávky Třebelice, ležící na železničním tahu z nedalekého Tábora, po modré turistické stezce. Další možností je využití červené trasy přímo z Dobronic u Bechyně.

Na místě samém uvidíte mohutný okrouhlý bergfrit, tedy útočištní věž, která byla zároveň posledním útočištěm obránců hradu. Zachovali se i pozůstatky paláce, kaple a částí obytných budov. Během letní sezóny je věž přístupná pro návštěvníky, probíhají tady různé kulturní akce a v tůni pod hradem se můžete příjemně vykoupat.

Zřícenina hradu Dobronice však není to jediné, co stojí v okolí za návštěvu. Můžete vyrazit poznávat blízká města, která nabízí i různé typy ubytování. Tábor, Planá nad Lužnicí, Soběslav nebo Týn nad Vltavou jsou velmi zajímavá z historického i kulturního hlediska.

I nejbližší větší město - Bechyně nabízí spoustu atrakcí, které Vám zaručí nejen pěkné fotografie z dovolené, ale i příjemný pocit, že jste poznali zase nový kousek naší krásné vlasti. I tady jsou zajímavé turistické stezky, které Vás provedou například po třech významných vyhlídkách. Náprstkova vyhlídka, Pasovského vyhlídka i vyhlídka Gutha - Jarchovského leží na jedné turistické trase a naskytne se Vám z nich výhled do různých částí města. Třeba i na zajímavý obloukový Duhový most nebo zámek Bechyně.

Ač jste si to možná nemysleli, Táborsko je plné přírodních i kulturních zajímavostí a je významnou a atraktivní lokalitou Jižních Čech. Přijeďte se sami přesvědčit, že tu čeká něco na každého z Vás. Zajistěte si vhodné ubytování u zříceniny hradu Dobronice a můžete odtud vyrážet poznávat nová, krásná místa, která Vašemu zájmu zatím unikala.

Více

Loutkařské muzeum a historická kovárna

Loutkařské muzeum a historická kovárna

Vlastiboř (okres Tábor)

Už jste slyšeli o vesničce Záluží? Toto malebné místo v Jihočeském kraji, které katastrálně spadá pod Vlastiboř, naleznete blízko Soběslavi, v okrese Tábor. Díky památkovému ústavu v Táboře, která provedla rekonstrukci místní blatské kovárny a přilehlého stavení z roku 1848, se stalo Záluží neoficiálním domovem loutek.

V místním Loutkařském muzeu a historické kovárně si tu můžete prohlédnout loutkařské výrobky Jiřího Trnky, které jsou inspirovány tvorbou Václava Vaňka. A pokud Vás jeho díla okouzlí, nechte si na přání vyrobit loutku vlastní.

Současně s výrobou loutek byla v Záluží obnovena i expozice betlémů, černá kuchyně nebo světnice s původním dobovým vybavením. Prohlédnout si můžete i původní zařízení kovárny. Otvírací doba muzea je od května do září. 

Samotná vesnice Záluží je památkovou rezervací selského baroka. První písemné zmínky pocházejí z roku 1421. Najdete tu pouze několik stálých obyvatel a něco málo přes dvacet domů. Jsou soustředěny kolem rybníka, který slouží jako požární nádrž. Dokonalost prostředí dotváří zachovalá kaplička.

Určitě stojí za to si obec projít a pokochat se starými usedlostmi i zrekonstruovaným Loutkařským muzeem a historickou kovárnou. A po prohlídce se můžete vydat vstříc dalším zajímavým místům, který Vám tato malebná část Táborska nabízí.

V nedaleké Soběslavi najdete například zříceninu hradu, který byl v 14. století nazýván jako hrad Rožmberků. Během hustitských válek došlo dvakrát k jeho vypálení. Po jeho obnově sloužil v 17. století hrad jako škola, sýpka a od roku 1628 do 1951 jako pivovar. Nyní je sídlem městské knihovny.

O historii města i celé oblasti tzv. oblasti Blat se více dozvíte v Blatském muzeu Rožmberský dům, které je součástí Husitského muzea v Táboře. Prohlédnete si i expozici fauny a flory jednotlivých ekosystémů, které se na území táborského okresu vyskytují. Nachází se tu i preparát medvěda, rysa nebo kočky domácí.

A pokud jste spíše na přírodu, vyrazte poznávat okolí pomocí turistických tras nebo ze sedla kola. Spoustu zajímavých informací získáte, pokud se vydáte na Naučnou stezku Blatská, která prochází chráněným územím Borkovická blata, v katastrálním území  Borkovice a Mažice. Jedná se o nejsevernější rašeliniště Třeboňské pánve. Naučná stezka vede i přes Záluží.

Pokud Vás zaujalo právě Záluží a hledáte si ubytování blízko Loutkařského muzea a historické kovárny, můžete využít nabídky ubytovacích kapacit v blízké obci Dráchov nebo městě Veselí nad Lužnicí. I neprozkoumaný kout naší země může být zárukou dovolené, na kterou budete dlouho vzpomínat.

Více

Otáčivé hlediště Týn

Otáčivé hlediště Týn

Týn nad Vltavou

Máte rádi technické zajímavosti a kulturu současně? Už jste viděli otáčivé hlediště? Pokud ne, vydejte se za ním do Jižních Čech, přesně do města Týn nad Vltavou. Jedná se o malebné městečko ležící 28 km severně od Českých Budějovic, ve kterém je k vidění světový unikát.

V České republice jsou k vidění pouze dvě otáčivá hlediště. Obě se nacházejí v Jihočeském kraji, to větší konkrétně v Českém Krumlově. Toto otáčivé hlediště v Týně nad Vltavou je však světovou raritou, jelikož se jedná o jediné ochotnické otáčivé hlediště na světě.

Ochotníci spolku Vltavan v Týně nad Vltavou hlediště vybudovali svépomocí v období normalizace v roce 1983. Zajímavostí je, že když se divadlo stavělo a jeřáb skládal konstrukci, ta se na laně otočila a jeden z přítomných zvolal, že „se to bude točit“. Uvádí se, že na světe jsou pouze čtyři další otáčivá hlediště, ovšem všechna ostatní jsou v majetku profesionálních divadel. Pouze toto jediné v Týně nad Vltavou doposud vlastní ochotnický spolek.

Otáčivé hlediště v Týně nad Vltavou najdete v přírodě, v Bedřichových sadech, v místě, kde kdysi stával hrad. Není známo, jak asi hrad vypadal, jelikož se z něj do dnešní doby zachoval pouze vstupní most, část valu a hradní příkop. Na místo se dostanete pohodlně pěšky z náměstí během pár minut.

Toto divadlo v přírodě je běžně přes letní sezónu v provozu a můžete si zakoupit lístky na představení domácího ochotnického divadla, hostujících divadelních souborů, nebo se tu pořádají také hudební festivaly a koncerty.

Ať už přijedete do Týna nad Vltavou kvůli představení, nebo se přijdete na otáčivé hlediště podívat jen tak mimo sezónu, příjemné ubytování najdete v místních penzionech, hotelech i apartmánech. Pokud si rezervujete ubytování v blízkosti otáčivého hlediště Týn nad Vltavou, můžete ze svého ubytování vyrážet na další výlety. Centrum města je vyhlášenou památkovou zónou, jelikož bylo historicky významné. Název města „Týn“ znamená, že v minulosti bylo opevněné.

V Týně nad Vltavou najdete stejnojmenný zámek. Pro ty z Vás, kteří milují poznávání historie, nabízejí Jižní Čechy řadu dalších hradů a zámků. Pokud přijedete v létě, potěší Vás možnost zchladit se na Městské letní plovárně, případně pokud byste raději přírodní koupání, můžete zajet k přehradě Hněvkovice. A když nebude počasí přát koupání, udělejte si výlet do Přírodovědného muzea Semenec, kde se díky zábavným herním prvkům a dobrodružným úkolům zabaví děti na celé odpoledne.

Ubytování v blízkosti otáčivého hlediště v Týně nad Vltavou je skvělým výchozím bodem pro tyto i mnohé další výlety. Věříme, že si určitě vyberete a budete s výběrem spokojeni.

Více

ZOO Tábor

ZOO Tábor

Tábor

V České republice je mnoho zoologických zahrad. Některé svojí historií sahají až do začátku minulého století. A pak jsou tu ty mladší, jako například ZOO Tábor, která byla založena v roce 2011 jako Zoologická zahrada Tábor-Větrovy. Až později byl její oficiální název změněn. Díky rozloze téměř 10 hektarů je největší zoologickou zahradou v Jižních Čechách. Leží v obci Větrovy, která patří k okresnímu městu Tábor.

V současné době chová ZOO Tábor okolo 300 zvířat. Díky velké rozloze zahrady bylo možné vytvořit výběhy pro zvířata opravdu dostačující. Zároveň však návštěvníci mají možnost dostat se do jejich bezprostřední blízkosti. Jednou z činností této zahrady je i chov zvířat, která jsou ve svém přirozeném prostředí ohroženými druhy. Můžete se tak setkat s tygry ussurijsými, medvědy nebo vlky. Svoje zastoupení tu mají i ohrožené druhy ptáků: ary, kakadu, amazoňané nebo výři.

V roce 2018 se do ZOO Tábor dostaly i ohrožené fosy madagaskarské a ve stejném roce, ale o něco později, i rys karpatský. Dalším vzácným zvířetem, s jehož chovem Zoologická zahrada Tábor pomáhá, je i zubr evropský. Jeho mláďata by měla být vypuštěna do přírodních rezervací.

Mimo těchto zvířat můžete v zahradě potkat i známější druhy. Svůj výběh tu mají lvi, pumy i surikaty. Ve volierách poletují pestrobarevní papoušci, u vody zase uvidíte kachny nebo husy. Pokud chcete udělat dobrý skutek a nebo se Vám některé zvíře velmi zalíbí, můžete pomoct ZOO Tábor adopcí nebo cíleným sponzorstvím.

A to není zdaleka všechno, co Vám Zoologická zahrada Tábor nabízí. Plánujete školní výlet nebo teambuilding? Informujte se na možnosti přímo v zahradě. Rádi Vám připraví program na míry, díky kterému si den opravdu užijete a odjíždět budete obohaceni o nové zážitky. A pokud je Vám v zahradě opravdu dobře, můžete tu strávit i noc. Protože i exotické ubytování za zvuku řvoucích šelem má ZOO Tábor v nabídce.

Zahrada je protkána i různými kiosky s nabídkou občerstvení nebo suvenýrů, dětskými hřišti i taoletami. Kromě toho nabízí místní zoologická zahrada i komentované krmení různých zvířat, případně Vám zde pomohou nachystat Váš svatební den. Říct si své "ano" u medvědů nebo vlků bude určitě nezapomenutelným zážitkem.

A pokud přijedete na Táborsko i se svými dětmi a návštěva zoologické zahrady Vám nestačí, doporučujeme Vám navštívit i další známé atrakce, kterých je v okolí opravdu mnoho. Vynechat v Táboře byste rozhodně neměli Muzeum čokolády a marcipánu, případně Muzeum Lega. Vaše děti budou určitě nadšené. S ubytováním Vám rádi pomůžeme. Pomocí našeho vyhledávacího agenta si rychle najdete komfortní ubytování u ZOO Tábor i v blízkém okolí. Tak neváhejte a naplánujte si svoji dovolenou ještě dnes.

Více

Rozhledna Babina

Rozhledna Babina

Tábor

Rozhlednu Babina najdete pod vrcholem hory Babí lom asi 3 kilometry od města Tábor v Jižních Čechách. Nachází se v nadmořské výšce 446 m n. m. a pro svoje návštěvníky je přístupná od 15.května 2015. Vstup na rozhlednu je volný.

Dřevěná rozhledna Babina je 9 metrů vysoká a čeká Vás 20 strmých schodů. Ve výšce 6 metrů nad zemí je umístěna vyhlídková plošina, což není žádná extrémní výška a pohled dolů by tedy měli zvládnout i ti méně odvážní výletníci.

Na rozhlednu Babina Vás dovedou dvě přístupové trasy. Jednou z nich je cesta z Čelkovic, která vede přes železniční trať mezi Táborem a Bechyní. Druhá trasa míří od mostu přes řeku Lužici, od čistírny odpadních vod. Za mostem zdoláte strmý asi 150 metrový výšlap a následně se už mírným stoupáním dostanete přímo k rozhledně.

Většina rozhleden se staví na vyvýšených místech z důvodu, aby poskytovala kruhový rozhled do širokého okolí. U rozhledny Babina tomu tak bohužel není. Díky vzrostlým stromům v okolí rozhledny je odtud omezený výhled pouze na město Tábor a obec Chotoviny. V té se nachází nádherný zámek, který je novorenesančním, původně klasicistním zámeckým sídlem s francouzským parkem i kostel sv. Petra a Pavla.

Za dobré viditelnosti samozřejmě dohlédnete i dále, třeba až na vrcholky přírodního parku Jistebnická vrchovina. Rozhledna Babina je úžasným místem, kde si můžete naplánovat svoje další výlety na místa, která z vrchu uvidíte. My pro Vás máme několik tipů.

Samotné město Tábor Vám nabízí mnoho rozmanitých atrakcí. Pro milovníky historie je tu hrad Chroustník nebo Strašidelné podzemí. Vaše děti určitě potěší návštěva ZOO Tábor nebo Zážitkový skanzen Housův mlýn. A nesmíme zapomenout na Muzeum lega se stovkami originálních modelů. Ostatně muzeí je v Táboře mnohem více. A každý si může vybrat to, které je mu nejvíc blízké. Např. Muzeum čoklády a marcipánu, Muzeum pivovarnictví nebo Husitské muzeum.

I pro vášnivé turisty a cyklisty je Táborsko připravené. Stačí si jen zvolit zajímavý objekt a určitě najdete na mapách nejednu trasu, pomocí které se k cíli dostanete. Celá oblast je protkána kvalitně značenými cyklostezkami a díky tomu, že jde převážně o rovinatou oblast, můžete vyrazit na kola s celou rodinou a projet i delší vzdálenosti.

Město Tábor a jeho okolí je historicky spojeno s husitstvím a tomu je přizpůsobeno i mnoho akcí, které zde každoročně probíhají. Přijeďte se podívat na husitské slavnosti nebo na monument slavného vojevůdce Jana Žižky, který je dominantou Žižkova náměstí v Táboře.

Dovolená na Táborsku je zkrátka dobrý nápad. Mimo již výše zmíněná místa tady najdete spoustu historický, kulturních i přírodních zajímavostí. Když si najdete ubytování u rozhledny Babina, případně v širším okolí, můžete každý den vyjíždět za novými zážitky do všech směrů. Stylové chalupy, útulné apartmány nebo penziony se stravováním - to vše je Vám v Táboře a jeho okolí k dispozici. Jen vybírejte pečlivě a dostatečně předem, ať se Vaše dovolená opravdu povede.

Více

Muzeum čokolády a marcipánu

Muzeum čokolády a marcipánu

Tábor

Milujete sladké a po kousku čokolády byste se utloukli? Potom jistě neodoláte návštěvě Muzea čokolády a marcipánu. Tohle sladké muzeum najdete přímo v centru města TáborJižních Čechách. A samozřejmě se nebudete jen dívat. Čeká tu na Vás ochutnávka točené čokolády s oříšky a šlehačkou a pestrá nabídka dortů a zákusků.

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře se nachází ve třech historických domech a celkově zabírá plochu větší než 1000 m2. Původně se v 15. století zřejmě jednalo o tři samostatné gotické domy, čemuž napovídá dnes už jen fasáda. Pozdějšími stavebními úpravami došlo k propojení domů v jeden celek. První zmínku o tomto domě máme z roku 1546, kdy sloužil jako hospoda. Ve 20. století zde potom fungovala soukromá galerie a od roku 2006 tu najdete jedinečné Muzeum čokolády a marcipánu.

V jednom z domů Vám představí Vám historii čokolády, tedy jak se pěstuje, jakým způsobem se dostala do Evropy a jak se následně zpracovává. K čokoládě patří téměř vždy nějaký obal, proto tu uvidíte také historické čokoládové obaly a reklamní plakáty na čokoládu. Ojedinělými exponáty jsou soupravy nádobí, ze kterých pili čokoládu v 19. století. Co však zaujme nejvíc, je čokoládová socha Jaromíra Jágra. Tu si určitě nenechte ujít, zejména pokud cestujete s dětmi. Za Váš čas stojí také sbírka čokoládových klobouků, čokoládový vlak, čokoládová věž a výstava čokoládových autíček.

Druhá část muzea se věnuje marcipánu. Dozvíte se vše, co Vás zajímá o jeho zpracování, ale především jsou zde k vidění neuvěřitelné modely. Uvidíte marcipánový model táborského náměstí a dalších významných budov, všechny děti potěší modely pohádek, a především děvčátka mohou žasnout nad marcipánovými šatičkami pro panenky. Navíc se nemusíte pouze dívat, protože se zde nachází stálá dílna, ve které si můžete sami odlít čokoládovou figurku a vyzkoušet si práci s marcipánem. Vlastní výrobek si samozřejmě můžete odnést domů jako suvenýr.

Další částí Muzea čokolády a marcipánu jsou kinosál, ve kterém se promítají filmy o čokoládě, a čokolatérie, kde si pochutnáte na čokoládových dobrotách, ale také můžete okénkem pozorovat cukráře, jak se tyto pochoutky vyrábějí. Na cestu domů si tu koupíte nejrůznější marcipánové figurky, pralinky, bonbony, zkrátka vše, co Vás napadne ve spojitosti s čokoládou. Zakoupením výrobků navíc podpoříte chráněnou dílnu.

Už se Vám sbíhají sliny? Nalákali jsme Vás na návštěvu? Pokud ano, tak je na čase zajistit si ubytování v blízkosti Muzea čokolády a marcipánu. Najdete tu hotely, penziony nebo třeba apartmány pro rodiny s dětmi. Navíc odtud můžete vyrazit na další zajímavá místa. Pokud Vaše ratolesti (nebo i tatínkové) milují LEGO, určitě zavítejte do Muzea Lega Tábor. V létě tu můžete vyrazit do Aquaparku Tábor nebo se podívat do Strašidelného podzemí. Pokud na to ovšem máte odvahu. Při ubytování v Táboře budete mít na dosah nejen Muzeum čokolády a marcipánu, ale spoustu dalších atrakcí, díky kterým stojí za to se sem vypravit. Určitě nebudete litovat.

Více

Zážitkový skanzen Housův mlýn

Zážitkový skanzen Housův mlýn

Tábor

Zážitkový skanzen Housův mlýn najdete pod hradbami města Tábor, kde stojí na břehu Tismenického potoka, který vytéká z vodní nádrže Jordán. Housův mlýn vznikl na základech mlýna ze 13. století. Na tomto místě se v 15. století sloužili bohoslužby adamitů (husitskí radikálové). Říká se, že švédští dobyvatelé, kteří padli při obléhání města (1645) byli pohřbeni právě zde. První umělecký parní mlýn, který zde vyrostl v 18. století, byl spojený s lázněmi. Podle pověsti, právě do těchto míst vedla tajná chodba z táborského podzemí.

Budova mlýnu má čtyři patra, v nichž najdete lidovou krčmu, panskou krčmu, zbrojnici, šermírnu, kostymérnu, hlavní sál a podkrovní sál, keltský salón i muzeum tortury v mučírně. V objektu se nachází i výstavní síň či hudební klub. V mlýně se pořádají festivaly jako například Keltský festival Lugnasad či Festival historických bojovníků a Rytířský den při Táborských setkáních. Zábavu s historickým poučením spojuje například škola šermu či tance, oživené podzemí a mučírna, lukostřelnice nebo dětská bitva o vozovou hradbu.

Ve Velké filmové zbrojnici, jediné filmové zbrojnici v Evropě, si můžete vyzkoušet různé zbroje, které před Vám nosili i slavné filmové hvězdy. Celkem si můžete prohlédnou víc než tři tisíce zbrojí a zbraní různých historických období, které byly zapůjčeny pro známé filmy jako Hellboy (2004), Království nebeské (2005), Letopisy Narnie: Princ Kaspián (2008), Bathory (2008), Solomon Kane (2009), Pokoj v duši (2009). O zajímavostech z natáčení ale i faktech o zbroji se dozvíte během komentované prohlídky.

Po všech historických zážitcích Vám jistě dobře padne občerstvení, a to může být také tematické, zavítáte-li do husitské krčmy. Tu se napijete chlazeného piva, medoviny nebo vyzkoušíte nápoj corma (pivo a medovina) a samozřejmostí je i možnost se pořádně najíst. Krčma je zároveň i místem pro uspořádání originálních rodinných oslav nebo firemních akcí.

Housův mlýn ale není jediná historická zajímavost v Táboře. Pokud hledáte víc dějepisného poučení, zajděte do Husitského muzea a bát se můžete v Strašidelném podzemí. Kromě zajímavostí z dob minulých Vám ale město nabídne spoustu dalších možností, originální Muzeum lega nebo chutné Muzeum čokolády a marcipánu. Pro děti bude jistě zážitkem návštěva zoologické zahrady.

Hledání ubytování poblíž Housova mlýnu by mělo být snadné. Ubytování v Táboře nabízí pro každého něco, v hotelech najdete pohodlí a bezstarostný pobyt, v penzionech přátelský přístup, apartmány mívají většinou výhodnou polohu a chalupy zaručují soukromí. Záleží jen na složení a preferencích Vaší skupiny. Ať se rozhodnete jakkoliv, Tábor Vás rozhodně překvapí svými možnostmi a připraveností na turisty.

Více

Muzeum LEGA Tábor

Muzeum LEGA Tábor

Tábor

Muzeum LEGA Tábor najdete v historickém centru města Tábor. Domovem expozice je národní kulturní památka na Špitálském náměstí. V této historické budově jsou na ploše větší než 200 m2 vystavené LEGO stavebnice, které pocházejí ze sbírky jedné sběratelky. Nápad založit muzeum se zrodil počátkem roku 2012. V té době sbírka nabyla takových rozměrů, že již dále nebylo možné ji uskladňovat a vystavovat v domácích prostorách. Zároveň chtěla majitelka svou sbírkou potěšit širší veřejnost. Původní plán byl vystavovat v Českém Krumlově, v tom čase ale shodou náhod probíhala i soutěž o pronájem prostor v Táboře. Sběratelka svůj projekt přihlásila a ten byl radou města vybrán jako vítězný. Následovala rychlá rekonstrukce, budování interiérů a samotných výstavních expozic. A již na konci července 2012 byla výstava otevřená pro širokou veřejnost.

Expozice se tematicky dělí, najdete zde například LEGO Technic, LEGO Architecture nebo LEGO Ideas. Muzeum, které se řadí mezi nejen evropské, ale i světové unikáty, je interaktivní a modely jsou složené z více než 1,5 milionu kostiček. Prohlédnete si zde několik stovek modelů z celého světa, včetně raritních a exklusivních kousků a sbírka se neustále rozrůstá. Spatříte například Eiffelovu věž, Sochu Svobody nebo Taj Mahal. Zajímavá je třeba věrná kopie Benešovy vily v měřítku 1:42, na kterou se spotřebovalo 20 tisíc kostek a pětkrát větší počet kostiček byl zapotřebí k vytvoření kopie místní restaurace Střelnice (v měřítku 1:50). Součástí sbírky jsou také autentické dřevěné hračky ze 40. a 50. let 20. století a plastové hračky z 50. let. V rámci výstavy se dozvíte i příběh vzniku a historie LEGO kostek. Pokud by jste si chtěli z muzea odnést originální vzpomínku, navštivte i prodejnu, kde nakoupíte LEGO stavebnice, které nejsou jen tak dostupné v běžných obchodních sítích.

Jestli přijedete do Tábora, můžete počítat s tím, že nudit se určitě nebudete. Kromě Muzea Lega ve městě najdete například i Muzeum čokolády a marcipánu nebo Muzeum pivovarnictí, každý si vybere podle chuti. Často navštěvované je i Husitské muzeum, s Expozicí Husitů, gotickým sálem a pozemními chodbami z 15. století. Do dob Husitů se přenesete i v zážitkovém skanzenu Housův mlýn, kde si vyzkoušíte zbraně a zbroje nebo si prohlédnete panskou a lidovou krčmu, kde se pořádají i hodokvasy. Pokud si Táborsko chcete prohlédnou z výšky, umožní Vám to například rozhledna Babina na hoře Babí lom. Rodiny s dětmi potěší fakt, že v Táboře najdou největší zoologickou zahradu v Jižních Čechách.

Tak jak se na město patří, ubytování v Táboře je opravdu pestré. Samozřejmostí je dostupnost hotelů, své služby nabízí i penziony, v obou typech ubytování můžete počítat s kvalitními službami. Pokaždé víc návštěvníci vyhledávají soukromí apartmánů, kde si můžou čas zařídit podle sebe a kde mají k dispozici víc než jen jednu místnost. Nebojte se město navštívit ani v případě, že máte hluboko do kapsy, čistý pokoj a komfortní postel najdete v ubytovnách. Tábor má co ukázat a přesvědčíte se o tom jen tak, že si co nejdřív zarezervujete ubytování a začnete plánovat Vaši jihočeskou dovolenou.

Více

Rybník Vlkovská pískovna

Rybník Vlkovská pískovna

Vlkov (okres Tábor)

Vlkovská pískovna je velmi oblíbeným rekreačním místem Jihočeského kraje. Leží u obce Vlkov a v blízkém okolí se nacházejí další čtyři vodní plochy. Všechny vznikly díky dřívější těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986.

Její pískové břehy jsou hojně využívány rekreanty z celé republiky. Velmi oblíbená je Vlkovská pískovna i mezi nudisty, pro které je vyhrazená opravdu velká část na jejím břehu. Proto je třeba dávat si pozor, na kterou pláž se vlastně chcete vydat.

Je možné zde provozovat i windsurfing, ale pouze ve vymezené části na východním břehu. K dispozici jsou i stánky s občerstvením. Zároveň, pro zachování čistoty a pořádku, je zde zakázané volné pobíhání psů, rozdělávání ohně i táboření. Na západním břehu je pak několik travnatých pláží.

Ti z Vás, kteří jsou zastánci aktivního odpočinku, mohou k pískovně dojet i na kole. Doporučujeme naučnou cyklostezku, vedoucí z města Třeboň až na Vlkovskou pískovnu. V cíli Vás za odměnu čeká příjemné koupání a krásná příroda.

V blízkosti Vlkovské pískovny se také nachází unikátní přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova. Díky činnosti větru zde písek tvoří přírodní duny, které se tyčí do výšky až 6 metrů a jsou viditelné i z dálky. Pro ochranu této rezervace je totiž přístup k ní zakázaný.

Pokud jste o Vlkovské pískovně ještě neslyšeli, určitě Vám doporučujeme ji navštívit, případně si naplánovat i delší dovolenou. Jedná se o opravdu aktraktivní lokalitu, která patří k nejnavštěvovanější místům na rekreaci v celém okrese Tábor. Stačí si jen zarezervovat vhodné ubytování v blízkosti Vlkovské pískovny a vyrazit vstříc novým zážitkům. Určitě se pak budete rádi vracet.

Více

Veselské pískovny

Veselské pískovny

Vlkov (okres Tábor)

Veselské pískovny tvoří soustavou pěti oddělených jezer, která vznikla po těžbě štěrkopísku mezi lety 1952 až 1986. Rozprostírají se na ploše 240 hektarů mezi městem Veselí nad Lužnicí a obcemi Vlkov a Horusice na řece Lužnici. Tvoří je Vlkovská pískovna a jezera Veselí, Veselí I., Horusice a Horusice I. Jsou součástí chráněnné krajinné oblasti Třeboňsko.

Okolím Veselských pískoven vede naučná stezka, která začíná ve Veselí nad Lužnicí. Jedná se o 7 kilometrů dlouhou trasu s informačními tabulemi, která vede po obou březích pískoven. Můžete se zde dozvědět i to, že blízko se nachází přírodní rezervace Písečný přesyp. Ojedinělá písková duna, která je viditená již z dálky, ale vstup přímo k ní je z důvodu její ochrany zakázaný.

Nejčastějším účelem návštěvy Veselských pískoven je určitě koupání. Možnosti tu máte neomezené. Najít si tak můžete pláže, které jsou schované za vysokou trávou i ty s písčitým břehem a pozvolným vstupem, vyhovující rodinám s malými dětmi. U Vlkovské pískovny se nachází i nudistická pláž. Parkování pro návštěvníky je zajištěno na parkovišti na severní straně pískoven.

Nemusíte mít strach, že byste zůstali celý den o hladu. V provozu jsou stánky s rozličným občerstvením. Děti zase potěší možnost půjčit si lodičky nebo šlapadla. Rodiče se zabaví při hraní volejbalu nebo fotbalu.

Během sezóny zde probíhají různé sportovní a kulturní akce a tak jsou Veselské pískovny velmi atraktivním místem na dovolenou. Určitě je tedy dobré si svůj pobyt pečlivě naplánovat. V okolí se nachází množství útulných chat i apartmánů. Lákají Vás závody na paddleboardech, vystoupení známých kapel nebo dokonce divadlo? Zjistěte termín, kdy daná akce probíhá, naplánujte si vhodné ubytování u Veselských pískoven a můžete se začít těšit.

Více

Přírodní památka Kozí vršek

Přírodní památka Kozí vršek

Vlkov (okres Tábor)

Přírodní památka Kozí vršek se nachází v obci Vlkov v okrese Tábor, u železniční trati mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Velenicemi. Je charakteristická rulovou skalkou, na které roste ojedinělý koniklec jarní a doprovodná vegetace, která se typicky vyskytuje v mělké a na živiny chudé půdě. Tato terénní vyvýšenina je chráněna od roku 1924, zakoupila ji Československá botanická společnost právě pro bohatý výskyt jedinečné flóry.

Na ploše 0,38 ha v první polovině 20. století pomáhala pastva regulovat výskyt náletových dřevin, co vytvářelo podmínky pro růst koniklece. Do 60. let 20. stol. se na bezlesí podílely i požáry vzniklé od parních lokomotiv, které územím projížděli. Koniklece ale poškozovali zahrádkáři, kteří si je odnášeli na vlastní skalky. Existuje řada dalších důvodů, proč koniklec mizí. Proběhli různé pokusy o jeho záchranu v této lokalitě. Snahou bylo napodobit prostředí jaké vytvořila dřívější pastva, a to tím, že se odstraňovali nálety. Pokus o narušování půdy a vysévání zralých semen byl neúspěšný. Z důvodu extrémního sucha na jaře 2016 odumřel na Kozím vršku i poslední matečný trs koniklece. Již na podzim toho roku byly dosazeny mladé rostliny vzešlé ze semen těch původních. Hospodáři nadále v lokalitě odstraňují nálety a vyšší vegetaci, která by vzácnou flóru pomohla ohrozit.

Koniklec jarní patří mezi kriticky ohrožené druhy v České republice. Ojediněle se vyskytuje v Krkonoších (Obří důl) a v Jeseníkách (Velká kotlina). V nižších polohách je kromě Kozího vršku u Vlkova zaznamenám i v severních Čechách (Bělá pod Bezdězem) a na Třeboňsku (Staňkov a Halámky).

Kozí vršek ale není jedinou přírodní zajímavosti Vlkova, nedaleko se nachází také Písečný přesyp u Vlkova, přírodní rezervace tvořena písečnou dunou z vátých písků. V okolí obce se vyskytuje i hned několik vodních ploch, nejznámější jsou Veselské pískovny a Vlkovská pískovna, které jsou oblíbené i jako letní rekreační střediska. Jelikož je Vlkov součástí Třeboňska, tak i v širším okolí natrefíte na spoustu rybníku, v některých se můžete vykoupat, v jiných rybařit a další si jenom prohlédnete z cyklostezky, která vede kolem. Poznejte i historii Třeboně, například na zámku nebo v Klášteře augustiniánů. Mezi nejoblíbenější památky se řadí Schwarzenberská hrobka. Vyplatí se Vám také naplánovat výlet do okresního města Tábor, kde si to svoje najde opravdu každý, počínaje rodinami s dětmi, které zajdou do ZOO, přes milovníky lega až po ty, kteří chtějí zažít tajemnou atmosféru Strašidelného podzemí.

S hledáním ubytování můžete začít přímo ve Vlkově, kde jsou v nabídce chalupy či ubytování v soukromí. Podobně je na tom i nedaleká obec Val, kde jsou navíc v nabídce i apartmány. Pestrý výběr chalup a ubytování na typickém jihočeském statku je v Lužnici. Ve Veselí nad Lužnicí se ubytujete v penzionech nebo hotelech, s veškerými službami, které jsou pro tyto typy ubytování typické. Dovolená na Třeboňsku je něco, co by měl alespoň jednou absolvovat každý. Tato oblast je na turisty připravená každým rokem víc a víc. Budují se cyklostezky, přibývají ubytovací zařízení a služby. Jistě zde budete spokojeni.

Více







































Nejvyhledávanější kategorie atrakcí

Pomůžeme Vám s výběrem nejvhodnějšího ubytování

  • Více než 6 000 zařízení

    Jen ověření ubytovatelé

  • Více než 120 000 hodnocení

    Zkušenosti a názory z první ruky

  • Nejlepší ceny ubytování

    Ceny bez navýšení, přímo od majitelů

  • Nejnavštěvovanější portál

    Více než 40 000 návštěvníků denně