Hrady ve Slezsku

Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad

Ostrava

I na území Ostravy najdete jeden hrad. Nevěříte? Stačí, když si na GPS vyhledáte adresu Slezskoostravského hradu a můžete vyrazit! Nachází se u soutoku řeky Ostravice a Lučiny a prochází kolem něj velmi populární cyklistické trasy. Díky tomu se k němu můžete vydat jak pěšky, tak autem či na kole. Pokud se rozhodnete využít městskou hromadnou dopravu, doporučujeme Vám vystoupit na zastávce Hradní náměstí, ze které to budete mít do objektu doslova pár kroků. Druhou alternativu pak představuje zastávka Důl Zárubek.

První písemná zmínka o hradu pochází z 13. století, kdy sloužil jako zeměpanská pevnost. Během 16. století byl pak přestavěn na mnohem pohodlnější renesanční zámek, jenž později velmi utrpěl těžbou uhlí v této části města. Těžko věřit tomu, že od 18. století hrad klesl o neuvěřitelných 16 m. Následkem takto drastického poklesu původního terénu navíc došlo k vážným škodám, na základě kterých začal znatelně chátrat. Naštěstí se jej podařilo zachránit. V roce 2004 proběhla jeho kompletní obnova, po které se mohly brány otevřít pro veřejnost.

Návštěvníci ostravského hradu se mohou těšit na bohatý program, který bude vyhovovat i rodinám s menšími dětmi. Oblíbeným místem je například Erbovna, ve které si prohlédnete erby majitelů a ukázky dobových oděvů. Nejmenší si pak mohou zkusit vytvořit vlastní erb. Minout byste rozhodně neměli ani kapli Jana Czupryniaka, která je celoročně volně přístupná. Uvidíte v ní modlitebnu či sochu sv. Hedviky, která je patronkou Slezska. Milovníky řemesel zase pozveme do kovárny, ve které se příležitostně vyskytuje kovář, jehož si prohlédnete přímo při práci. Kdo se nebojí, toho nasměrujeme i do mučírny, ve které se seznámíte s technikami práva útrpného. Je tu toho ale mnohem víc. Na seznamu míst, která si můžete po příchodu prohlédnout, je třeba i zbrojnice, sklepení, ve kterém se seznámíte s nejstarší historií, či galerie, která slouží jako prostor pro pořádání výstav. Venku se zase potomci vydovádí na dětském hřišti, které má podobu dvouhlavého draka. Během roku se v areálu také konají nejrůznější společenské a kulturní akce. Rozhodně si tu tedy dokážete naplánovat hodně barvitý program.

TOP ubytování blízko Slezskoostravského hradu nabízí především městské hotely, penziony a odlehlejší prázdninové chalupy, které Vám umožní pobývat mimo okolní ruch. Po prohlídce hradu však nemusíte okamžitě odcházet, protože v jeho bezprostředním okolí dále objevíte Vojenské muzeum Ostrava a Ostravské muzeum. Tak si udělejte čas a na několik dní sem přijeďte. Bude se Vám tu dozajista líbit.

Více

Hrad Hukvaldy

Hrad Hukvaldy

Hukvaldy

Hrad Hukvaldy je situovaný na kopci nad obcí Hukvaldy, v okrese Frýdek-Místek. V obci se narodil světově proslulý hudební skladatel Leoš Janáček. I proto se na hradě každoročně koná hudební festival Janáčkovy Hukvaldy. Hrad Hukvaldy je největší hradní zříceninou na Moravě a třetí největší v České republice. Prohlédnout si můžete nejenom hrad, atraktivní je i okolní obora s daňky a muflony.

Hukvaldský hrad se poprvé zmiňuje v roce 1285, postaven byl pravděpodobně v polovině 13. století, přičemž zakladateli měli být německá hrabata z Hückeswagen. Rytíř Arnold z Hückeswagen byl pozván do českých zemí králem Přemyslem Otakarem I., za účelem zprostředkování sňatku královy dcery Anežky a anglického krále Jindřicha III. I když k sňatku nedošlo, zůstal Arnold v diplomatických službách Přemysla Otakara, který mu daroval území na severovýchodě Moravy. Arnoldovy potomci, syn Frank nebo vnuk Jindřich, zde pak založili hrad Hukvaldy.

Nejčastějšími vládci hradu byli olomoučtí biskupové, kteří jej poprvé získali v polovině 14. století. Papežská bula v roce 1355 jejich vlastnictví potvrdila a zároveň zakázala prodej nebo zálohu hradu. V roce 1465 přešel hrad do vlastnictví českého krále Jiřího z Poděbrad, vzápětí ale došlo k zpětnému prodeji olomouckému biskupovi Tasovi z Boskovic. Jeho bratři Dobeš a Beneš Černohorští z Boskovic finančně přispěli na koupi hradu a po morové smrti biskupa přebrali hrad. Za jejich vlády byly na hradě provedeny významné stavební úpravy. V těch se pokračovalo i po jejich smrti, když se na začátku 16. století hrad znovu vrátil do rukou olomouckého biskupství. To bylo vlastníkem až do roku 1948, kdy došlo k znárodnění.

Od roku 1969 byl hrad postupně systematicky renovován a zpřístupňován veřejnosti. Došlo k opravě hradního paláce, obvodové zdi, brány i Kulatiny (předsunuté opevnění z 15. století), která v současnosti slouží pro kulturní účely. Postaven byl kamenný most přes příkop, vnitřní hrad v havarijním stavu byl konzervován, renesanční palác zastřešen. Od poloviny 90. let 20. století jsou díky kovovým schodištím zpřístupněny pro veřejnost obě vyhlídky i vyhlídkový ochoz. Kaple sv. Ondřeje ze 17. století je nejzachovalejším objektem areálu. V 19. století to byl jediný objekt kterému se dostalo obnovení a údržby.

Areál hradu si můžete prohlédnou samostatně nebo s průvodcem. Z věže hradu si vychutnáte krásnou vyhlídku nejen do blízkého okolí, ale uvidíte i hřebeny Beskyd, města Kopřivnice a Příbor a dohlédnete až k Ostravě. U kaple sv. Ondřeje najdete několik stánků se suvenýry. Nenechte si ujít návštěvu obory, ve které žijí daňci a mufloni. Hrad je otevřen pro veřejnost jenom v letním období, ale obora celoročně. V průběhu sezony se můžete těšit na různé akce, včetně strašidelné noci, vystoupení šermířů, pálení čarodějnic, Ondřejské poutě či vinobraní. Vždy na začátku léta je hrad místem konání Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy.

V obci Hukvaldy a okolí ale najdete i další zajímavé turistické atrakce. Zajděte si do Tropic Hukvaldy, abyste poznali exotickou fauny a flóru. V nedaleké Kopřivnici si přijdou na své všichni kluci, malí i dospělí, protože se tam nachází Auto Moto muzeum a také Technické muzeum Tatra. Ve Frýdku-Místku si prohlédnete zámek s Muzeem Beskyd. Do přírody Vás možná vyláká přírodní památka jeskyně Šipka. V letním období se zajděte osvěžit do Aquaparku Olešná nebo Aquaparku Franštát pod Radhoštěm.

S ubytováním poblíž hradu Hukvaldy to budete mít snadné, blízká obec je na turisty připravena, najdete zde jak hotelové ubytování, tak například i penzion nebo útulnou chatu. A pokud by se ubytování v Hukvaldech vyprodalo, tak klidně zamiřte do Kozlovic, Kopřivnice nebo Příboru. Historii Moravy ale i zajímavé aktivity, to všechno si užijete v okolí hradu Hukvaldy. Neváhejte dlouho a začněte plánovat dovolenou v této lokalitě. Hned poté jak si najdete ubytování na našich stránkách, můžete si začít sepisovat seznam všeho, co chcete během pobytu vidět a dělat.

Více


Nejvyhledávanější kategorie atrakcí

Pomůžeme Vám s výběrem nejvhodnějšího ubytování

  • Více než 6 000 zařízení

    Jen ověření ubytovatelé

  • Více než 120 000 hodnocení

    Zkušenosti a názory z první ruky

  • Nejlepší ceny ubytování

    Ceny bez navýšení, přímo od majitelů

  • Nejnavštěvovanější portál

    Více než 40 000 návštěvníků denně