Rozhledny v České republice


Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna

PrahaPraha - Malá Strana

Těžko si lze představit ikoničtější pražský turistický cíl, než kterým je rozhledna Petřín, k níž každoročně putují davy domácích i zahraničních návštěvníků. Zvlášť oblíbené je toto místo 1. května, kdy si tu zamilované páry dávají romantická dostaveníčka, během kterých si vyznávají lásku. Líbit se tu ale bude i příznivcům přírody a architektury, protože v Petřínských sadech, ve kterých se rozhledna nachází, je i poklidná zahrada Květnice, Růžový sad, Kinského zahrada a mnoho dalších atraktivních míst. I když se k samotné Petřínské rozhledně nejlépe dostanete pěšky, k sadům se hravě přesunete městskou hromadnou dopravou či autem. Poměrně blízko je navíc Pražský hrad, Strahov či Smíchov, takže to z centra Prahy nebudete mít na rozhlednu daleko.

První impuls k výstavbě rozhledny přišel v roce 1889, kdy Klub českých turistů organizoval výpravu na Světovou výstavu v Paříži. Z důvodu podobnosti se proto této rozhledně občas říká pražská Eiffelovka. Samotná stavba začala nedlouho po zahraniční návštěvě, a to konkrétně v roce 1891, kdy se ve městě konala Jubilejní zemská výstava. Další památkou, která k této příležitosti vznikla, byla mimo jiné i obdobně proslulá Křižíkova fontána. Konstrukce rozhledny byla kvůli časové tísni dokončena již za čtyři týdny. Použita byla plávková ocel a technologie horkých nýtů. Za necelé čtyři měsíce od zahájení stavby pak byla rozhledna kompletně hotová. Pro zlepšení dopravní obslužnosti také vznikla lanová dráha na Petřín, která jezdí mimo plánované výluky celý rok. Délka trati je 510 m a má dohromady tři zastávky. Celkový výška rozhledny je 58,7 m a než se dostanete na její vrchol, překonáte 299 schodů.

Zajímavostí je, že rozhledna toho může návštěvníkům nabídnout ještě mnohem víc, než je pouhý výhled. Kdo bude mít zájem, ten může sejít do suterénu, ve kterém se nachází stálá expozice Petřín — místo vycházek, rozhledu i dolování. V ní se dozvíte o tom, jak se vrchol, na kterém rozhledna stojí, postupně proměňoval během staletí. Málokdo například ví, že touto oblastí prochází velké množství historických štol. Také se ale samozřejmě dozvíte detailní informace o stavbě vyhlídkové věže. Mimořádně populární je u návštěvníků i Zrcadlové bludiště Petřín, které taktéž vzniklo v roce 1891.

Hlavní město skýtá řadu možností, kde v noci složit hlavu. Nejlepší ubytování blízko rozhledny Petřín Vám nabídnou zdejší luxusní hotely se snídaní, které jsou blízko centra. Pro méně náročné turisty jsou pak ideální volbou městské hostely a penziony, do kterých lze v některých případech přijet i s domácím mazlíčkem. V případě, že byste chtěli objevit i další významné atrakce poblíž rozhledny, kromě již zmíněných zahrad a bludiště Vám doporučíme prozkoumat Hladovou zeď či blízké Národopisné muzeum Národního muzea, které je v Letohrádku Kinských.

Více

Vyhlídka Máj

Vyhlídka Máj

Krňany

Plánujete pěší výlet podél řeky Vltavy a rádi byste si ji prohlédli z ptačí perspektivy? V tom případě Vás rádi pozveme k vyhlídce Máj v Krňanech-Netvořicích, která se nachází v romantické přírodě nad bývalými Svatojánskými proudy. Tato část řeky byla pro voraře, kteří plavili dřevo do Prahy, dost náročná. Turistům s dobrou fyzičkou však zdejší terén vadit nemusí. Tím spíš, že existenci těchto proudů ukončila výstavba přehrady Štěchovice. V případě, že se rozhodnete vyhlídku Máj navštívit, stačí, když se budete držet žlutého turistického značení, které vede z obce Teletín.

Vyhlídka je u cestovatelů velice oblíbená, protože se o ní říká, že poskytuje nejhezčí pohled na řeku. Ne náhodou se tu proto poměrně často objevují fotografové, kteří chtějí zdejší scenérie zachytit na svých snímcích přírody. Za nejlepší čas návštěvy se pak považuje časný podzim, kdy se okolní stromy zbarví do ohnivých tónů.

V případě, že se rozhodnete vyhledat ubytování blízko vyhlídky Máj v lokálních penzionech, v apartmánech nebo v některé z okolních farem, měli byste si naplánovat i další výlety v sousedství. Dobrou volbou bude třeba putování po naučné stezce Svatojánské proudy. V blízkém okolí Máje jsou pak navíc i vyhlídky Myšák a Mařenka. Dobře si tedy promyslete, zda si budete chtít Vltavu prohlédnout i z jiných úhlů pohledu.

Více

Bolt Tower

Bolt Tower

Ostrava

Milujete rozhledny a jejich netradiční ztvárnění? V centru OstravyMoravskoslezském kraji jednu takovou najdete. Dostala jméno Bolt Tower a jedná se o nejvyšší geografický bod Ostravy. Postavena byla poměrně nedávno, v roce 2015, tak pokud jste o ní ještě nikdy neslyšeli nebo jste na ni nevystoupali, ochuzujete se o jedinečný zážitek.

Rozhledna Bolt Tower je součástí areálu Dolní oblast Vítkovic, která se v posledních letech stala kulturním i vzdělávacím centrem. Vyhlídková plošina rozhledny se nachází ve výšce neuvěřitelných 77 metrů, čímž se dostala do nadmořské výšky 345 metrů. Jde totiž v podstatě o nástavbu, která byla vytvořena na Vysoké peci č. 1. Samotná nástavba měří asi 25 metrů. Jedná se o skleněný válec, v jehož nitru se nachází kavárna a klub. Nahoru se dostanete výtahem nebo po točitých schodech. Kolem válce vystoupáte po šroubovité lávce až nahoru na ochoz, kde jsou připraveny dalekohledy, kterými bez problémů za dobré viditelnosti dohlédnete na Beskydy.

Název dostala rozhledna Bolt Tower podle sprintera Usaina Bolta, který Ostravu několikrát navštívil a rozhlednu také osobně pokřtil. Současně se však jedná o slovní hračku, jelikož anglické slovo „bolt“ by se dalo přeložit také jako šroub, jehož vzhled rozhledna připomíná. Zajímavostí také je, že na jantarovém schodišti slávy Bolt Toweru jsou odhalovány každý rok hvězdy dvou významných českých umělců, kteří pocházejí z Moravskoslezského kraje.

Protože Ostrava nabízí množství dalších zajímavých míst, doporučujeme Vám zajistit si ubytování nedaleko Bolt Tower. Jen pár kroků odtud totiž můžete zamířit Světa techniky Ostrava, který nadchne jak dospělé, tak starší děti. Zájemci o historii by neměli vynechat návštěvu Slezskoostravského hradu. Děti vezměte do ostravské ZOO nebo v létě do Vodního světa Sareza, kde si užijí tobogány a spoustu dalších vodních atrakcí. Pokud nepocházíte z hornického kraje, bude pro Vás nezapomenutelným zážitkem i sfárání do dolu, které je součástí prohlídky Hornického muzea Landek Park.

Navíc v Ostravě si můžete vybrat ubytování všech typů. Najdete tu hotely, ve kterých se nemusíte prakticky o nic starat. Využít můžete i penziony nebo třeba apartmány. Nemusíte se však zaměřovat pouze na samotnou Ostravu. Prakticky jakékoliv ubytování na Ostravsku bude skvělým výchozím bodem pro Vaše výlety za poznáním i zábavou.

Více

Jurkovičova rozhledna

Jurkovičova rozhledna

Rožnov pod Radhoštěm

Jurkovičovu rozhlednu najdete na východním okraji města Rožnov pod Radhoštěm. Rozhledna se tyčí nad Valašským muzeem v přírodě, na Karlově kopci (zvaný též Petřekovy stráně) v nadmořské výšce 480 m n. m. Výška rozhledny je 31,09 m, je rozčleněna do sedmi podlaží a vyhlídková plošina je umístěna 18,8 m nad zemí. Stavba vznikla s použitím kamene, dřeva a kovu. Barevně je rozhledna řešená podobně jako Jurkovičovy stavby na Pustevnách. Z plošiny si neužijete 360° výhled, rozhlížet se můžete od jihovýchodu po sever, uvidíte obce Hutisko-Solanec, Vigantice, Hážovice, Kramolišov a Tylovice, ale také části Rožnova a velkou část Valašského muzea v přírodě.

Autorem plánů na stavbu je Dušan Jurkovič, který je vytvořil pro Turistický spolek ve Valašském Meziříčí již roku 1896. Původně bylo pro rozhlednu vybráno místo na kopci Brdo u obce Brňov. I když v 60. letech minulého století proběhly pokusy o výstavbu, stavba skutečně začala v říjnu roku 2010, dokončena byla v prosinci roku 2011 a slavnostně je otevřeli 28. dubna 2012. Rozhledna se stavěla podle původních Jurkovičových návrhů, došlo jen k drobným úpravám, které vyplynuly z aktuálně platných předpisů. Klempířské a kovářské práce, jakož i většinu tesařských prací prováděli stavbaři ručně a používali přitom staré, dnes již téměř zaniklé, pracovní postupy. Kvůli výhledu byla vykácena část okolních vzrostlých stromů, další kácení není možné, jelikož se rozhledna nachází v části CHKO Beskydy s nejvyšším stupněm ochrany.

Rozhledna je obyčejně veřejnosti přístupná od poloviny dubna do poloviny října, pokud to dovolí klimatické podmínky může být otevřena i déle. Turisté nejčastěji využívají cestu od Valašského muzea v přírodě (velké parkoviště u Mlýnské doliny), nad parkovištěm se přejde přes dřevěný mostek a pak dále do kopce, kde Vás povede zelená turistická značka. Cesta Vám zabere asi 30 minut a dá se zvládnout i s dětským kočárkem. V období od 1. 5. do 30. 9. je možný také průchod z areálu Valašské dědiny (jen v případě, že je muzeum otevřeno), vzdálenost mezi průchodem a rozhlednou je asi 150 m. Jurkovičova rozhledna ale není součástí Valašského muzea v přírodě, nachází se mimo areál. Vstupné na rozhlednu se platí zvlášť (není zahrnuto ve vstupném do Valašského muzea v přírodě).

Jurkovičova rozhledna a Valašské muzeum jsou silnými lákadly, avšak Rožnov toho nabízí ještě o hodně víc. Ve městě je pro ty aktivnější Adrenalin park a koupaliště a ti, kteří chtějí relaxovat by měli zamířit do pivních lázní. Oplatí se Vám také naplánovat výšlap na horu Radhošť, která se tyčí nad městem, cestou potkáte boha Radegasta. Hezké rozhledy na Beskydy si užijete i z Velkého Javorníku.

Hledat ubytování u Jurkovičovy rozhledny bude skutečně snadné. Rožnov pod Radhoštěm turisty očekává během celého roku a v létě to platí dvojnásob. V blízkém okolí rozhledny najdete všechno o levných kempů po hotely a všechno mezi tím. Můžete si vybrat rodinný penzion nebo kompletně zařízený apartmán. Dobrý nápad je také vyzkoušet ubytování v soukromí u místních nebo chalupu, kde budete mít naprostý klid. Je jen na Vás, jak se ubytujete a co v Rožnově navštívíte, jedno je ale jisté, určitě se Vám zde bude líbit!

Více

Minaret Lednice

Minaret Lednice

Lednice

V areálu zámeckého parku Lednice stojí Minaret Lednice. Tato islámská stavba je největší daného typu v neislámských zemích a nejstarší dochovaná rozhledna v ČR. Podle pověsti zde měla původně stát mešita, ale protože to kvůli bažinatému podloží nešlo, postavili zde alespoň minaret. Rozhledna je postavena v orientálním stylu a je nejstarší stavbou v Lednicko-valtickém areálu, který najdete na Břeclavsku v Jihomoravském kraji. Věž sahá do výšky okolo 60 metrů, napočítáte zde 302 schodů a má tři vyhlídkové ochozy s krásným výhledem do okolí.

Lednický minaret nechal na přelomu 18-19. století postavit zakladatel místního parku Alois I. z Lichtenštejna. Podle pověsti původně zamýšlel postavit kostel, ale neobdržel potřebné povolení od církve. Naschvál tedy na svém pozemku umístil islámskou stavbu. Také se říkalo, že architekt Josef Hardtmuth projekt zpracoval během jediné noci. Kromě této romantické rozhledny byl také autorem Dianina chrámu u Valtic, Janohradu u Lednice či Loveckého zámečku u Břeclavi. Při stavbě bylo do vyhloubených základů o rozměru 150 čtverečních sáhů zaraženo 500 dřevěných pilotů o délce 17 metrů s okovanými špicemi. Na ty byl umístěn rošt, který byl složen z 96 mohutných kmenů. Následovala kamenná základová deska, sklep a zděná stavba s rozhlednou. Stavba je tvořena osmi sály, kde se vystavovaly lovecké trofeje a exotické suvenýry. Sály byly zhruba 25 let nedostupné, prostor je zdobený citáty z koránu a maurské kresby. Přízemí zdobí 12 arkád, vrchol ukončuje pozlacený půlměsíc. Za stavbu dali Lichtenštejnové 1 milion zlatých. Díky tomu, že minaret stojí na měkkém terénu, měla stavba problémy se statikou, vznikaly trhliny a věž se nakláněla. Stěny byly následně zpevněny ocelovou výztuhou a později prošla celá stavba i rozsáhlou rekonstrukcí, která byla dokončena v roce 2020.

Rozhledna (Turecká věž), stojící ve výšce 175 m n. m., sloužila k odpočinku i jako vyhlídkové místo do okolí. V roce 2011 byla čtenáři zvolena za nejkrásnější rozhlednu Jihomoravského kraje. Od roku 1958 je na seznamu nemovitých kulturních památek ČR a stejně jako celý Lednicko-valtický areál je také na Seznamu světového dědictví (UNESCO).

Jediný minaret v ČR najdete 2 km od Lednice na břehu Zámeckého rybníka. Dojdete tam pěšky zámeckým parkem (cca 1,5 km). Využít můžete koňské spřežení, případně se svezete loďkou po Dyji. Otevřeno bývá od dubna do konce října a prohlídku není nutné si rezervovat.

Chcete-li najít vhodné ubytování v okolí Minaretu Lednice, využijte naší široké nabídky. Vybírat můžete z mnoha hotelů, chalup, penzionů a dalších možností dle Vašich požadavků. V okolí Lednicko-valtického areálu najdete mnoho zajímavých míst. Celý tento nejen vinařský kraj nabízí atraktivity, které potěší všechny věkové kategorie.

Více

Rozhledna Maják Přítluky

Rozhledna Maják Přítluky

Přítluky

Během dovolené v Přítlukách, které se nachází v okrese Břeclav, se těšte na nádherné scenérie a výhledy. A to i přesto, že zdejší krajina patří až na pár výjimek spíše k rovinatým. Jak je to možné? Hlavně proto, že se v obci a jejím okolí nachází hned několik rozhleden. Jednou z nich je rozhledna Maják, která stojí na Přítlucké hoře. Vzhledem k tomu, že je součástí Milovické pahorkatiny, v okolí najdete i řadu pískovcových útvarů.

Do končin, kde se rozhledna Maják nachází, lidé jezdí z mnoha různých důvodů. Například míří na nedalekou Pálavu, která je ideálním místem pro poznávání přírody, pro turistiku a sport. Dost možná Vás ale okouzlí koupání v blízkých Novomlýnských nádržích nebo vinařská turistika, která má v těchto místech velmi silnou tradici. Pokud se tedy budete pohybovat někde blízko, určitě byste měli rozhlednu ve volné chvíli navštívit.

I když Maják stojí na území obce Přítluky, ve skutečnosti jde o společný projekt několika obcí, ke kterým patří ještě Rakvice a Zaječí. Vyhlídkové místo zde funguje od roku 2012 a turistům nabízí hezký výhled na Pálavu a na okolní vinařské obce a města. Perličkou je určitě i to, že si z ptačí perspektivy prohlédnete nedaleký Lednicko-valtický areál. Celková výška rozhledny je 27,6 m, samotná plošina se nachází ve výšce 21 m. Před výstupem nahoru se navíc nezapomeňte pořádně posilnit, protože než na ni vystoupáte, budete muset překonat 105 schodů.

I když rozhledna Maják nepatří k nejnižším, nemusí se jí bát ani lidé, kteří nemají ve velké oblibě výšky. Konstrukce rozhledny je sice ze dřeva, schodiště však tvoří pevný a odolný kov. Po návratu na zem se navíc nebudete muset hned přesouvat dál, ale využijete i odpočinkový přístřešek s informačními panely.

K rozhledně se dostanete nejsnáze, když se budete držet cyklistické stezky. Z toho důvodu je toto místo vhodné i pro cyklisty. Pokud se budete chtít dostat k rozhledně přímo z obce Přítluky, držte se žlutého turistického značení, které by Vás mělo spolehlivě dovést až k cíli. Rozhledna je jako bonus otevřená celoročně a výstup na ni je zdarma. Můžete k ní tedy vyrazit jak o letních prázdninách, tak i v dalších ročních obdobích nebo mimosezóně, kdy máte větší výběr i levnější ubytování.

Rádi byste se sem někdy přišli podívat? TOP ubytování blízko rozhledny Maják je v Přítlukách, ve kterých jsou dostupné kvalitní druhy prázdninového ubytování. V závislosti na ročním období, velikosti skupiny a Vašich osobních nárocích, si v nich snadno pronajmete apartmán, ubytovnu či rekreační chatu nebo chalupu pro rodinné prázdniny. V případě, že byste si chtěli chvíle v této lokalitě ještě krapet prodloužit, v krátké vzdálenosti od ubytování najdete Vinné sklepy Františka Lotrinského, zříceninu hradu Děvičky či mimořádně romantický zámek Lednice. Tak už na nic nečekejte, sbalte si svá zavazadla a přijeďte se podívat.

Více

Rozhledna Suchý vrch

Rozhledna Suchý vrch

Orličky

Rozhledna Suchý vrch leží na stejnojmenné hoře v jihovýchodním konci Orlických hor. Najdete ji nedaleko silnice vedoucí z Jablonného nad Orlicí do Králík, ve východních Čechách. Rozhledna je součástí Kramářovy chaty na Suchém vrchu ve výšce 995 m n. m. Hora leží přímo na historické hranici Čech a Moravy. Jedná se o oblíbené a nenáročné místo pro turistiku a v zimním období pro běžkaře. Místo protíná známá červená turistická trasa Jiráskova cesta, ale dostanete se sem i po dalších značených trasách. Cyklisté ocení zpevněnou značenou cyklotrasu a motoristé se dostanou až k chatě na přilehlé parkoviště.

Rozhledna byla postavena již v roce 1932 a měla původně sloužit jako vodárenská věž. Její konstrukce je betonová a tvarem připomíná hřib. Vede k ní 128 schodů a její celková výška je 33 m. Celá rozhledna je krytá, výhled je umožněn skrz okna na všechny světové strany. Při dobrém počasí se můžete těšit na krásné výhledy na Orlické hory, Králický Sněžník, Jeseníky i Kladskou kotlinu v Polsku. Rozhledna je přístupná celoročně, její vstup je zpoplatněný. Celé okolí je pěkně udržované a vhodné pro výlety nejen rodin s dětmi.

Turistická chata, pojmenovaná po předsedovi prvorepublikové vlády Karlu Kramářovi, byla postavena v roce 1928. V létě roku 1937 se zde zastavil i prezident Dr. E. Beneš při cestě po opevnění severní hranice státu. Toto oblíbené turistické zázemí často střídalo majitele, a ne vždy bylo otevřeno veřejnosti. V roce 2003 zde propukl doposud neobjasněný požár. Chata byla za podpory dotací EU znovu vystavěna a je otevřená od roku 2012. V přízemí najdete občerstvovací bistro. V horní části funguje restaurace a ubytování.

Oblíbeným spojením výletu na rozhlednu Suchý vrch je i návštěvna dělostřelecké tvrze Bouda. Ta se nachází jen 2,6 km od ní. Pokud půjdete po značené cyklotrase, jedná se o zpevněnou trasu sjízdnou i s kočárkem. Od tvrze můžete pokračovat dál do obce Mladkov na vlakovou zastávku. Milovníci běžek ocení udržované a značené běžecké trasy v okolí Suchého vrchu. Častým východiskem je parkoviště na Červenovodském sedle, z něhož vedou trasy jak k rozhledně na Suchý vrch, tak i na Bukovou horu. Ta je protkána několika běžkařskými trasami. Zároveň zde najdete i známý Skiresort Buková hora, jež spojuje tradiční Ski areál Čenkovice s moderním Skiparkem Červená Voda.

Jedete-li na Orlickoústecko, nebo jen projíždíte dále navštívit Králický Sněžník, zastavte se. Strávit dovolenou v této části Pardubického kraje Vám jistě dobije baterky v létě i v zimně. Vyberte si ubytování v blízkosti rozhledny Suchý vrch podle svých představ. U nás najdete celou škálu možností ubytování od chat a chalup až po apartmány či penziony. Užijte si svůj vysněný pobyt.

Více

Rozhledna Štěpánka

Rozhledna Štěpánka

Kořenov

Rozhledna Štěpánka, ležící na vrchu Hvězda, je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách. Najdete ji v katastrálním území obce Kořenov. Je vysoká 24 metrů a můžete z ní vidět nejen Jizerské hory, ale i Krkonoše, Lužické hory, zříceninu hradu Bezděz nebo Ralsko. Svoje pojmenování získala podle arcivévody Štěpána, který tu trávil čas, když z vrchu dohlížel na stavbu krkonošské silnice. Postavit na Štěpánovu počest ji nechal kníže Camill Rohan. S výstavbou rozhledny se začalo v roce 1847. Následně však byly stavební práce přerušeny a svého dokončení se rozhledna Štěpánka dočkala až v roce 1892.

Na 6 metrů vysoký podstavec rozhledny s vyhlídkovým patrem byla dostavěna štíhlá osmiboká věž z cihel a pískovce. Vzniklo tak místo, které je viditelné z dálky a je jedním ze symbolů Kořenova. V blízkosti rozhledny Štěpánka se nachází dřevěný stánek s občerstvením. Pokud toto místo navštívíte, určitě si všimněte kamenného stolu s lavicí u vchodové části. Jedná se o opravdu zajímavý "jídelní set". Za věží jsou schovány pozůstatky kamenného válečného kříže, který byl pravděpodobně symbolickým místem místních nacistů během II. světové války.

O rozhledně Štěpánka mezi starousedlíky koluje jedna pověst. Podle ní se stavba rozhledny přerušila kvůli varování cikánky, která knížeti Rohanovi vyvěštila, že zemře po dokončení stavebních prací. Kníže dostal strach a tak se na několik desetiletí výstavba zastavila. Když byla v roce 1892 rozhledna dokončena, opravdu asi za měsíc skončil i Rohanův život. V dnešní době již rozhledna obavy nevyvolává, právě naopak. Je oblíbeným cílem turistů, o čemž svědčí i rekordní množství vydaných pohlednic, na kterých je rozhledna Štěpánka zobrazená.

Přijeďte se na ni podívat i Vy. Vezměte rodinu, kamarády a napojte se na některou z turistických tras, které vedou z Tanvaldu, Kořenova nebo Příchovic. A pokud turistika není zrovna Váš šálek kávy, dojet můžete až zhruba 300 metrů pod vrchol, kde odstavíte auto a těch pár set metrů už určitě zvládnete dojít po svých. Nádherné výhledy Vám budou zaslouženou odměnou.

Kromě rozhledny Štěpánka se nachází v okolí Kořenova i množství dalších zajímavých cílů. Věděli jste například, že nedaleký Maják Járy Cimrmana je nejvýše položeným majákem na světě? A že slavný Jára Cimrman tu má i svoje muzeum? Určitě zajímavou informací je také fakt, že Kořenov je v pásmu Jizerské oblasti tmavé oblohy, která byla vyhlášena během mezinárodního roku astronomie už v roce 2009. Tato oblast není ovlivněna umělým osvětlením měst a proto je tu opravdu tma tmoucí. Když při běžném pozorování noční oblohy uvidíte v blízkosti měst jen asi 50 hvězd, v oblasti tmavé oblohy jich za dobré viditelnosti můžete spatřit až 2 000.

Je opravdu mnoho lákadel, která Vás do Kořenova vábí. Rozhodně je všechny nestihnete obejít během jednoho dne. Snad Vám však nic nebrání najít si útulný penzion, apartmán nebo pěknou chatu a strávit v Kořenově prima dovolenou. Ubytování v blízkosti rozhledny Štěpánka je zárukou, že máte ideální výchozí bod. Nejprve vyběhnete na rozhlednu, pěkně z vršku si naplánujete, co vše chcete navštívit a už si můžete užívat všechny atrakce Východních Čech plnými doušky.

Více

Maják Járy Cimrmana

Maják Járy Cimrmana

Kořenov

Maják Járy Cimrmana je nejvýše položeným majákem na světě. Tímto prvenstvím by byl Cimrman jistě potěšen, neboť pamětníci vzpomínají na jeho touhu postavit v rodném Liptákově „věž, ne podobnou té pařížské“. Cimrmanův maják má skutečně vzhledem do Eiffelovy věže daleko, ovšem jeho vyhlídková plošina se nachází ve výšce 803 metrů nad mořem a jeho prvenství hned tak jiný maják nepřekoná. Až si budete chtít tento unikát prohlédnout na vlastní oči, zamiřte do okresu Jablonec nad Nisou, kde nedaleko Tanvaldu leží horské město Kořenov. A přesně zde, přímo na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, stojí maják Járy Cimrmana.

Jedná se o rozhlednu z borového dřeva, projektovanou profesorem Martinem Rajnišem, která byla zprovozněna v roce 2013 na památku Cimrmanova neomezeného rozhledu. Nezvyklá je tím, že je z poloviny vrostlá do svahu a k obložení posloužil kámen, který byl přímo zde vytěžen. Jde tedy o ukázku tzv. přírodní architektury. Půdorys rozhledny je kruhový s průměrem 3,4 m, proto již z dálky skutečně připomíná maják. Celkový výška majáku Járy Cimrmana je i se stožárem 25,6 m, vy však po dubovém schodišti vystoupáte „pouze“ do výšky 18 metrů.

Maják Járy Cimrmana je součástí Muzea Járy Cimrmana, za nímž byl postaven. V Muzeu nasajete tu pravou cimrmanovskou atmosféru, podíváte se do školy, na vlastní oči uvidíte šaty, v nichž v dětství Jára Cimrman chodil, také je k vidění jeho, bohužel kloboučníkem poničená, busta. Pokud milujete a znáte Cimrmanovy divadelní hry, nemůžete návštěvu muzea vynechat. Součástí vnitřních expozic je také venkovní rolnická expozice, která dokládá Cimrmanovy snahy vzdělávat v zemědělství místní prostý lid. Prohlídka hospodářského vybavení a Liptákovské stodoly je volně přístupná.

Kromě Muzea a Majáku Járy Cimrmana můžete přímo v Kořenově navštívit Jizerskou oblast tmavé oblohy a užít si v této téměř neobydlené části Jizerských hor pozorování hvězd. Když Vám bude naopak chybět více pohybu, je tu pro Vás otevřeno lanové centrum Proud Harrachov, kde zaručeně unavíte všechny svaly na těle. V zimě si jen kousek od Majáku Járy Cimrmana můžete zalyžovat ve skiareálu U Čápa a v létě se vydat po některé z četných turistických tras po okolí, z nichž každá Vás dovede zase zpět k Majáku. S dětmi se můžete podívat na zvířata na ranči Pod Štěpánkou a s tatínky do Muzea lehkého opevnění Na Pomezí. Cimrmanův kraj je skutečně bohatý na zajímavá místa, z čehož by byl mistr jistě dnes nadšen.

A teď, když víte vše podstatné, Vám už zbývá jen zarezervovat si ubytování blízko Majáku Járy Cimrmana. Samozřejmě nejlepší to budete mít přímo v Kořenově, a to buď v apartmánech, nebo v chatách, náročnějším turistům bude zřejmě vyhovovat spíše některý z kořenovských hotelů. Kromě Kořenova se nabízí také ubytování v okolních obcích, například můžete vyzkoušet penziony v Tanvaldu nebo chalupy v Desné. Okolí Kořenova je turisticky velmi atraktivní a na turisty jsou tu připraveni, proto se nebojte, že byste tu nesehnali to pravé ubytování, po jakém toužíte.

Více

Rozhledna Biskupská kupa

Rozhledna Biskupská kupa

Zlaté Hory

Kamenná rozhledna Biskupská kopa byla postavena na stejnojmenném kopci, na místě původní dřevěné vyhlídkové věže z roku 1889. Nachází se nedaleko města Zlaté Hory, na česko-polské hranici, na její české straně. V době, kdy byla tato věž ve výstavbě, tudy procházela hranice mezi Rakousko-Uherskem a Pruskem. Z vyhlídkové terasy, která se nachází ve výšce 17,8 m, se Vám naskytne částečně omezený výhled na Polsko, Zlaté Hory, hřebeny Hrubého Jeseníku i nejvyšší horu Praděd.

Jedná se bezpochyby o nejstarší rozhlednu v Jeseníkách. Již v roce 1896 se zde nacházela první poštovna na Moravě. Když v roce 1895 mohutná vichřice poškodila dřevěné části rozhledny, byla naplánovaná kompletní rekonstrukce věže. Ta se svého slavnostního otevření dočkala 26.8.1898. Po II. světové válce byla věž uzavřena veřejnosti a následně sloužila dlouhá léta jako televizní vysílač. Avšak v roce 1989 byl vysílač přemístěn a mohlo se začít s rekonstrukcí. Opravilo se schodiště i omítky a tak byla při příležitosti svého 100. jubilea rozhledna Biskupská kopa opět otevřena pro svoje návštěvníky.

Pokud se rozhodnete rozhlednu Biskupská kopa navštívit, připravte se na mírné i o něco náročnější stoupání. Dostat se sem lze po zelené turistické trase, která vede ze Zlatých Hor. Snazší variantou je přístup po Naučné stezce Svatý Roch. Okolo rozhledny vede i trasa modré turistické značky z Petrovic až k hraničnímu přechodu a nebo pohraniční červená trasa.

Rozhledna Biskupská kopa může být pro Vás příjemnou zastávkou na Vašich toulkách po Jesenicku. Prozkoumejte celou Přírodní rezervaci Rejvíz nebo se zajděte podívat na masivní skalní útvar Čertovy kameny, ležící nedaleko města Jeseník. Ostatně Jeseník je i významným kulturním a historickým městem, proto bude jeho prohlídka pro Vás jistě zajímavým zážitkem. A nacházejí se tady i známe Priessnitzovy léčebné lázně, které byly prvním vodoléčebným ústavem na světě.

Jestliže byste chtěli poznat Zlaté Hory a jejich okolí opravdu pořádně, nestačil by Vám na to ani víkend a asi ani týden. Je tu opravdu mnoho zajímavých míst, která potěší jak turistické nadšence, tak i milovníky historie nebo rodiny s dětmi. Dovolená na Jesenicku tedy určitě není zlý nápad. Stačí si jen naplánovat termín, zajistit volno v práci a naplánovat si, co všechno byste chtěli vidět. A je tu ještě něco, na co nesmíte zapomenout - ubytování. S tím Vám rádi pomůžeme my. Na portále MegaUbytko najdete různorodé ubytování u rozhledny Biskupská kopa i v širším okolí. V nabídce máme hotely a penziony, apartmány a chalupy i ubytování v soukromí. Každý si totiž svoji ideální dovolenou představuje jinak a to se týká i ubytování. Tak neváhejte a vyberte si to svoje i Vy.

Více

Rozhledna Kozlovský kopec

Rozhledna Kozlovský kopec

Česká Třebová

Rozhlednu Kozlovský kopec najdete na vrcholu stejnojmenného vrchu ve výšce 600 m n. m. v Pardubickém kraji. Leží nedaleko největšího města okresu Ústí nad Orlicí, tedy u České Třebové. Dobře dostupná je také ze sousední Litomyšle. Obě města spojuje červená turistická trasa zvaná Jiráskova cesta, podél které se rozhledna nachází. Pokud máte rádi výhledy do okolí a ocitli jste se v této malebné krajině, neváhejte rozhlednu navštívit.

K rozhledně se dostanete ale i autem, na nedaleké parkoviště. Poblíž vede také cyklotrasa, a tak si můžete užít cestu k rozhledně v sedle kola. V těsné blízkosti rozhledny se nachází známé výletní místo chata Maxe Švabinského. Ta je pojmenována po významném českém malíři a kreslíři, který v Kozlově tvořil a pobýval. Spojením výšlapu na rozhledu s návštěvou chaty může vzniknout pěkný nenáročný výlet. A jaká je Kozlovská rozhledna?

Pro někoho možná fádní, pro jiného ta nejkrásnější. To podle úhlu pohledu. Místní členové Klubu českých turistů na ni nedají dopustit. Jen díky nim a jejich službám můžou návštěvníci stoupat po 174 schodech nahoru, aby si užili úžasný výhled do okolí. Rozhledna byla postavena v roce 2001 jako radiokomunikační věž. Jedná se o ocelovou konstrukci s celkovou výškou 55 m. Vyhlídková plošina je umístěná 32 m nad terénem. Kochat pohledem se můžete na nedaleké Orlické hory, Krkonoše, Jeseníky i Králický Sněžník. Dohlédnete také do sousedních měst a při dobré viditelnosti až do Pardubic. Můžeme tedy říct, že zde spatříte východní Čechy jako na dlani.

Pokud míříte do regionu Českomoravského pomezí, rádi Vám doporučíme i další krásná místa. Byla by chyba nenavštívit historické město Litomyšl, a hlavně zámek Litomyšl. V letních měsících se můžete schladit i na místním koupališti Litomyšl. V zimě zase oceníte nedalekou sjezdovku ve Ski areálu Peklák. Podrobnosti o tomto koutě republiky se dozvíte v Regionálním muzeu v Litomyšli.

Přijeďte si užít krásnou přírodu, pěkná města a zajímavá místa zdejšího regionu. Najít ubytování v okolí rozhledny Kozlovský kopec je snadné. Stačí si vybrat z bohaté nabídky chat, chalup, apartmánů či ubytování v soukromí. Věříme, že si u nás rezervujete to nejlepší ubytování podle svých představ. Přejeme Vám pěkný pobyt.

Více

Vyhlídka Claryho kříž

Vyhlídka Claryho kříž

Onšov (okres Znojmo)

Vyhlídka Claryho kříž se tyčí na vrcholu 80 metrů vysoké skály, přímo nad hrází Vranovské přehrady. Postavit ho tady nechal hrabě Stanislav z Mniszku, který byl majitelem zámku Vranov. Má symbolizovat památku na jeho přítele, Karla Claryho, což byl spisovatel, malíř a humanista, který se během svého pobytu ve Vranově nad Dyjí nakazil cholerou a v roce 1831 zemřel.

Litinový kříž, vysoký 4 metry, je dominantou celého okolí. Když sem zavítáte, naskytne se Vám nádherný výhled na údolí řeky Dyje, Vranovskou přehradu i Vranov nad Dyjí. Dostanete se sem jednoduše okružní vycházkovou trasou, která začíná ve Vranově nad Dyjí, vede před Onšov na vyhlídku a poté schází přes přehradní hráz zpět do Vranova.

Vyhlídka Claryho kříž je poměrně hojně navštěvovaným místem, které sem láká turisty, kteří do Národního parku Podyjí zavítají. Ale není to jen vyhlídkové místo, co můžete v tomto malebném kraji obdivovat. Doporučujeme však začít den právě výstupem na vyhlídku a shora si pěkně naplánovat, kam po zbytek dne vyrazíte.

Rozhodně byste neměli opomenout zámek Vranov nad Dyjí, který je zmiňován už v Kosmově kronice nebo nedaleký hrad Bítov. I samotná prohlídka města Vranov se Vám jistě bude líbit. Zvlášť, když ji zakončíte v některé z příjemných kaváren. A pak se vyrazte vykoupat na Vranovskou přehradu. Zvýšenému zájmu turistů je přizpůsobena i nabídka služeb. Naleznete tady mnoho stánků s občerstvením, pláže, půjčovny lodiček i různé dětské vyžití.

I s nabídkou ubytování u vyhlídky Claryho kříž budete spokojeni. Vybírat lze ze všech možných typů ubytování. Levné ubytování na Vranovsku nabízejí například kempy nebo ubytování v soukromí. Nachází se tu i množství malebných chat a chalup a pro náročnější hosty jsou dostupné třeba penziony nebo oblíbené apartmány. A jaké ubytování si vyberete Vy?

Více

Mandloňová rozhledna

Mandloňová rozhledna

Hustopeče

HustopečíchJihomoravském krajiokrese Břeclav se nachází rozhledna s romantickým názvem – Mandloňová rozhledna. Svůj název nedostala jen tak, stojí totiž uprostřed mandloňových sadů, největší botanické rarity na celé Moravě. Navíc v době největšího rozmachu sadů, kdy tu rostlo více než 50 tisíc mandloní, byste v celé střední Evropě nenašli nic obdobného.

Mandloňové sady se v České republice začaly vysazovat poprvé už v 17. století, ale rozmach výsadby začal v roce 1949, díky čemuž tu v 60. letech 20. století rostlo již zmíněných 50 tisíc mandloní. Po roce 1989 však upadl zájem o úrodu, sady přestaly být využívány a stromy se přestaly udržovat. Do roku 2009 se městu Hustopeče podařilo sady odkoupit a stromy ošetřit. V dalších letech přibývalo mladých vysazených stromků a také tu vyrostla pro turisty atraktivní rozhledna.

Mandloňová rozhledna stojí ve výšce asi 300 m n. m. na okraji mandloňového sadu na Starém vrchu v Hustopečích. Konstrukce rozhledny je tvořena ze želena a dřeva. Slavnostně otevřena byla v březnu 2012 a od té doby nabízí výhled z plošiny ve výšce 12,6 metru, přičemž vrchol rozhledny je ve výšce 17,4 metru. Nejkrásnější pohledy Vám Mandloňová rozhledna poskytne v měsících duben a květen, kdy mandloně kvetou. Ale i v jiných měsících stojí návštěva zato a můžete se pokochat pohledem na Pálavské vrchy.

K rozhledně se pohodlně dostanete po naučné stezce, která vede do sadů. Měří necelých 8 kilometrů, ale s menšími dětmi nebo staršími lidmi můžete využít i zkrácenou 5kilometrovou variantu. V průběhu cesty se sedmkrát zastavíte u informačních tabulí, z nichž se dozvíte mnoho zajímavých informací o mandloních, jejich využívání a okolní přírodě. Rozhledna je celoročně volně přístupná, jen počítejte s tím, že občerstvení si musíte donést s sebou.

Když Vám bude počasí přát a síly stačit, nabízejí se Vám další atrakce v okolí Mandloňové rozhledny, které stojí za návštěvu. Protáhnout svaly a užít si jízdu na tobogánu můžete na koupališti v Hustopečích, vodní sporty vyzkoušíte u vodní nádrže Nové Mlýny. Pokud byste raději pokračovali v putování po rozhlednách, měli byste zamířit k rozhlednám Nedánov, Dalibor, Slunečná a Kraví hora. Všechny v okruhu kolem osmi kilometrů. A pokud by snad počasí nepřálo venkovním aktivitám, příjemně strávíte čas také v Lotrinských sklepech, kde Vás čeká kromě prohlídky i degustace vína.

Pokud nebudete chtít večer cestovat zpátky domů, bude se Vám hodit ubytování u Mandloňové rozhledny. To seženete jak v Hustopečích, tak také v okolních obcích. Vyhledávané jsou apartmány Starovičky nebo ubytování v soukromí ve Velkých Pavlovicích. Dalšími dobrými variantami jsou také ubytování v Zaječím, Strachotíně nebo Kurdějově. Všude Vás přivítají s typickou jihomoravskou pohostinností a s úsměvem na rtech.

Více

Rozhledna Na Podluží

Rozhledna Na Podluží

Nový Poddvorov

Rozhledna Na Podluží patří k nejoblíbenějším turistickým cílům v okolí Nového Poddvorova, který je jednou z obcí v okrese Hodonín. Zajímavostí je, že vyhlídka je jedním z projektů Turistických rozhleden Podluží-Cerová, které vznikli v rámci česko - slovenské spolupráce. Pokud si tedy budete chtít prohlédnout tuto část Jihomoravského kraje z ptačí perspektivy, určitě byste neměli tuto atrakci na své cestě minout.

Nejsnáze se k rozhledně dostanete, když se vydáte po cestě vedoucí z Nového Poddvorova do Prušánek. Také sem ale můžete zamířit z blízkého Josefova či z Dolních Bojanovic. Pokud tedy budete mít do některé z těchto lokalit cestu, nikam nespěchejte a přijeďte se sem podívat.

Rozhledna Na Podluží má kovovou konstrukci, která měří 30 m. Zajímavostí je, že její stavební podoba nejvíc připomíná ropnou těžební věž. Nejedná se o náhodu, region Podluží, který je součástí Moravského Slovácka, je totiž jedním z nejvýznamnějších nalezišť ropy na území Moravy. Před výstupem si však nezapomeňte udělat menší rozcvičku, protože než se dostanete nahoru, budete muset překonat přes 120 schodů. Když se ale takového stoupání nezaleknete, můžete se těšit na mimořádně krásné výhledy. Dohlédnete například na vrcholky Bílých Karpat a na poměrně blízké Chřiby. Také si z výšky prohlédnete populární Lednicko-valtický areál. Na zemi pod rozhlednou si zájemci mohou prohlédnout i model těžního zařízení, takže se bude tento výlet zamlouvat i příznivcům techniky.

Ubytování blízko rozhledny Na Podluží nabízí především Prušánky a Velké Bílovice, kde seženete pronájem chat a chalup a dalších ubytovacích kapacit např. s vinným sklepem. Pokud tedy plánujete ubytování na oslavu, určitě si své místo pro přespání zarezervujte co možná nejdříve. Také určitě nepohrdnete ani pronájmem komfortně zařízeného apartmánu, který je vhodný i pro dlouhodobé pobyty. Když už v této lokalitě budete, nasměrujeme Vás i k větrnému mlýnu ve Starém Poddvorově, který je mimořádně zajímavou lidovou atrakcí. Spolu s dětmi také můžete blíže prozkoumat dobře hodnocenou ZOO Hodonín. Tak již neváhejte a přijeďte se sem co nejdříve podívat.

Více

Rozhledna Milešovka

Rozhledna Milešovka

Velemín

Rozhledna Milešovka stojí v nadmořské výšce 837 m n. m. na stejnojmenné hoře, která je nejvyšším vrcholem Českého středohoří. Milešovka se tyčí uprostřed trojúhelníku obcí Velemín, Bořislav a Lukov, v Ústeckém kraji. Je to největrnější hora s nejvíce bouřemi v České republice, proto se jí přezdívá i Hromová hora. Poskytuje jeden z nejkrásnějších kruhových rozhledů, jelikož o úctyhodných 350 m převyšuje svoje okolí. Prohlédnete si nejen blízké CHKO České středohoří s vrcholy Lovoš či Kletečná, ale také se skýtá pohled na siluety Děčínského Sněžníku, Krušných hor, Lužických hor, Ještědského hřbetu, Jizerských hor a Krkonoš. Součástí výhledu je také Šumava, Český les i Novohradské hory. Když jsou podmínky výjimečně dobré, zahlédnout můžete i vrcholky Alp, které jsou vzdáleny asi 350 km. Na vrcholu se kromě samotné rozhledny nachází i pracoviště Ústavu fyziky atmosféry AV ČR a meteorologická stanice.

Vrchol hory a výhled lákaly již v 19. století, turisty především z řad lázeňských hostů z Teplic, v té době ale terén nebyl ještě upraven. Na základě turistického zájmu si hostinský Anton Weber v roce 1820 obstaral povolení na stavbu. Vyrostla zde jednoduchá chýše z roští a větví, kde se nabízelo nejen občerstvení, ale i možnost přenocování na mechových lůžkách. Turistů přibývalo a hostinský nechal upravit i přístupové cesty, přistavěl další prostory pro ubytování i kapličku. Zbudována byla i kamenná rozhledna s výškou kolem 4 m. I když v roce 1905 vypukl požár v části objektů, restaurace byla brzo opět obnovena.

Teplický horský spolek v té době inicioval na vrcholu výstavbu meteorologické observatoře. Objekt i s vyhlídkovou věží vysokou 19 m byl postaven podle návrhu ing. arch. Edmunda Hoka. Rozhledna měla dva ochozy, ten nižší ve výšce 10 m byl přístupný i veřejnosti, a to až do začátku 2. světové války. Za první republiky došlo k rozšíření restaurace na hotel a okolí bylo upraveno na způsob parku. Později observatoř získala německá armáda. V té době i po válce byla věž i restaurace pro turisty uzavřena. Postupně se tyto objekty změnili v ruiny, svému účelu sloužila nadále jen observatoř.

Až v roce 1998 došlo ke změně, která vzešla ze spolupráce obecně prospěšné společnosti Milešovka, Společnosti přátel Českého středohoří a Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Opětovně byl pro turisty zpřístupněn první ochoz vyhlídkové věže. Upravili i okolí, vykáceli náletové dřeviny, upravili cesty, včetně těch přístupových. Na vrcholu přibyl bufet. Když chcete vystoupit na rozhlednu, je potřebné se ohlásit předem obsluze observatoře. Možné je domluvit i odborný výklad. V současnosti se můžete na vrcholu občerstvit v Kamenném bufetu nebo o víkendech a svátcích i v restauraci horské chaty. Od prosince 2020 je pro turisty přístupná Veberova nouzovna pro 10 osob, která slouží pro nouzové bezplatné přespání ve skromných podmínkách.

Na Milešovku se dostanete pěšky, na výběr máte několik tras. Začnete-li v Milešově, povede Vás červená značka. Trasa vede po strmé břidlicové cestičce a je velmi náročná, určená jen pro pěší, na kole zde neprojdete. Snazší cesta vede z Černčic nebo z Bílého Újezdu a to po modré značce.

Dechberoucí výhledy nejsou to jediné, co tato lokalita nabízí. Pokud máte chuť na historii, v blízké obci Vlastislav najdete zámek Skalka a v nedalekých Litoměřicích hrad, katedrálu sv. Štěpána nebo historické podzemí. Zajímavou atmosféru mají i zříceniny hradů Oltařík a Kostomlaty. Nenechte si ujít návštěvu Muzea českého granátu v Třebenicích. Kdo Milešovku navštíví v létě, ocení možnost zchladit se v buďto v Žernoseckém jezeře nebo na litoměřickém koupališti.

Ptáte se jak si pořídit ubytování v blízkosti rozhledny Milešovka? Snadno. Na našem portálu najdete pestrou nabídku noclehů. Největší zastoupení mají chalupy a apartmány, oba typy jsou jako stvořeny pro skupiny, které vyhledávají soukromí a velkou míru samostatnosti. Samozřejmostí jsou v okolí i rodinné penziony s uvolněnou atmosférou. A najdete i levné ubytovny, které Vám zaručí, že Vám zůstanou penízky na návštěvu atrakcí v okolí nebo dobré jídlo v místní restauraci. Rozhodli jste se navštívit rozhlednu na královně Českého středohoří – jak se Milešovce přezdívá? Neváhejte už ani chvíli a začněte v našem katalogu vyhledávat ubytování hned teď!

Více

Rozhledna Praděd

Rozhledna Praděd

Malá Morávka

Hora Praděd je se svojí výškou 1 492 m nejvyšším vrcholem Hrubého Jeseníku a zároveň i celé Moravy. Leží v katastrálním území obce Malá Morávka. Poskytne Vám úchvatný pohled nejen na celé Jesenicko, ale za dobrého počasí můžete vidět i Radhošť, Lysou horu nebo Sněžku. A k tomu, abyste dohlédli například až na vrcholky Malé Fatry, Vysokých Tater či mohli pozorovat zasněžené vrcholky rakouských Alp, Vám pomůže rozhledna, která byla na "střeše Moravy" vybudovaná.

Původně zde stála kamenná rozhledna, která byla postavena mezi lety 1903 a 1912 Moravskoslezským sudetských horským a turistickým spolkem. Předlohou pro výstavbu byl starý gotický hrad. Avšak po 2. světové válce začala rozhledna chátrat a následně byla její statika tak narušena, že se zřítila. O několik let později, když se začalo s rozšiřováním televizního vysílání, vznikla na Pradědu dřevěná konstrukce, na které byl umístěn vysílač. V roce 1968 byla zahájena výstavba vyššího, až 162 m vysokého nového vysílače. Tato stavba byla dokončena až v roce 1983 a na jejím vrcholu tak vznikl nejvyšší uměle vytvořený bod v České republice (1 638 m).

Rozhledna na Pradědu je 5. nevyšší věží v Česku. Pro turisty je běžně dostupná plošina, nacházející se 20 metrů nad povrchem. Na anténní nástavec, který je o něco výše se dostanete pouze během odstávky vysílače. Součástí rozhledy je i restaurace, kde můžete načerpat nové síly na cestu k dalším atrakcím Moravskoslezského kraje. Podle původního plánu měly být součástí projektu rozhledy i speciální designové doplňky, například nábytek nebo jídelní vybavení, přesně takové, kterými disponuje například rozhledna Ještěd nad Libercem. Avšak kvůli tomu, že by tento projekt byl velice finančně náročný, se od záměru bohužel upustilo.

Na Pradědu panuje během celého roku drsné počasí. Průměrná roční teplota vzduchu tady nepřesáhne 1 °C. Proto se na výšlap pořádně oblečte. A jak se sem vlastně dostanete? Záleží na tom, jak jste fyzicky zdatní. Rozhledna Praděd je dostupná prakticky pro každého. Nejjednodušší je vyrazit autem nebo kyvadlovými spoji z Karlovy Studánky na parkoviště Ovčárna, odkud se zpevněnou cestou, v délce asi 3,5 km, dostanete až na Praděd. Tato trasa je vhodná i pro vozíčkáře nebo rodiče s kočárky. Cestu lemuje zelená turistická trasa.

Zajímavější trasou je však hřebenovka z Červenohorského sedla. Povede Vás červená značka a během 10 km cesty se můžete kochat nádhernými výhledy i malebnou jesenickou přírodou. Nejnáročnější modrá trasa vede z Koutů nad Desnou okolo vodní nádrže Dlouhé stráně. Připravte se na 14 km pochod s převýšením až 800 m. Cíl cesty však rozhodně stojí za to.

Praděd je atraktivní pro svoje návštěvníky během celého roku. Přes zimu sem míří lyžaři, aby ve Skiareálu Praděd vyzkoušeli nejvýše položené lyžařské středisko v Česku. Teplejší období roku zase láká milovníky turistiky. Navštívit alespoň jednou za život Praděd - to by měl udělat každý správný Moravák. I v těsně blízkosti Pradědu je množství atraktivních turistických cílů. Např. místa jako Petrovy kameny, které jsou spojeny s řadou zajímavých pověstí nebo Vodopády Bílé Opavy Vám zajistí zajímavé fotografie do Vašich cestovatelských deníčků.

Jeseníky jsou zkrátka oblíbenou turistickou destinací a proto představují i ideální místo, kde můžete strávit příjemnou dovolenou, spojenou s aktivním trávením volného času. Najděte si ubytování blízko rozhledny Praděd, abyste právě tady mohli začít a měli možnost si pěkně z výšky naplánovat svoje další výlety. Ubytování najdete na portále MegaUbytko snadno a rychle. Navštivte oblíbené sekce - chaty a chalupy v Jeseníkách nebo hotely Malá Morávka a zajistěte si to nejlepší ubytování pro Vás. Na Jesenicku jsou samozřejmě k dispozici i apartmány, penziony, ubytování v soukromí nebo kempy. Nudit se tady rozhodně nebudete.

Více

Rozhledna Žalý

Rozhledna Žalý

Benecko

Rozhledna Žalý patří k nejkrásnějším rozhlednám v Čechách. Vydat se na ni můžete do okresu Semily v Libereckém kraji. Stojí na hoře Žalý (dříve Heidlova) v blízkosti Benecka.  Je umístěna na atraktivním místě s výhledy do širokého okolí a vidět můžete Krkonoše, část Orlických a Jizerských hor, části Českého ráje, případně i Prahu. Na kopec jezdí v létě i v zimě lanovka.

Rozhledna byla oficiálně otevřena 7. 9. 1892, postavit ji nechal hrabě Jan František Nepomuk Harrach. Umístěna je na vrcholu Přední Žalý, který dosahuje nadmořské výšky 1 019 m n. m. Tato hora je složena především z ortoruly (rula vzniklá z vyvřelin), je vyhledávaným poutním místem a pořádají se zde také svatební obřady. Před stávající 18 m vysokou vyhlídkovou kamennou věží (na jejíž vrchol vede 89 schodů) tady původně od roku 1836 stála dřevěná rozhledna o výšce 15 m. Tu v roce 1889 nahradila montovaná ocelová konstrukce a o tři roky později byla postavena rozhledna stojící zde dosud. Vedle ní byla postavena restaurace, kde najdete nabídku občerstvení v podobě domácích limonád, sladkých i slaných jídel a ochutnat můžete také borůvkové knedlíky. Budova byla dostavěna v roce 2009 a je náhradou za první hostinec z roku 1890, který spolu s rozhlednou nechal postavit kníže Harrach. Chata, protože byla roubená, shořela a vystřídala ji v roce 1904 montovaná dřevěná stavba. Ale i ta byla následně během 2. sv. války zničena.

Na samotnou horu se přepravíte i čtyřsedačkovou lanovkou ze Ski Resortu Herlíkovice. Vézt s sebou je možné i kočárek či kolo. Pěšky se na rozhlednu dostanete z Benecka od hotelu po turistické stezce dlouhé 2,6 km, stezkou provází červená turistická značka. Parkoviště je návštěvníkům k dispozici. Pod horou Žalý vede turistická trasa Bucharova cesta. Je dlouhá 31 km a propojuje pramen Labe a Jilemnici. Název dostala po Janu Bucharovi, ten byl propagátorem turistiky a lyžařství.

Benecko i celé Krkonošsko nabízí mnoho krásných míst, proto využijte možnosti ubytování v okolí Rozhledny Žalý. Vybírat můžete ze široké nabídky chat, apartmánů, penzionů i hotelů. Po celý rok Vás čeká zábava, krásné prostředí i zážitky. Mezi vyhledávaná místa patří Lyžařský areál Benecko, Tubing a horské káry Benecko i hrad Dolní Štepanice.

Více

Rozhledna Královka

Rozhledna Královka

Janov nad Nisou

Rozhledna Královka, v podobě kterou má dnes, stojí na hoře Nekras (859 m) od roku 1907. Je náhradou za původní dřevěnou Königovu vyhlídku z roku 1888, která právě na začátku 20. století shořela. Leží v blízkosti obce Bedřichov, v okrese Jablonec nad Nisou, v Libereckém kraji.

K vyhlídce Vás zavedou značené turistické trasy. Kromě Bedřichova můžete vyrazit i z Rýnovic nebo Janova nad Nisou. A pokud nejste zastánci turistiky a nebo jste časově omezeni, dostanete se přímo k rozhledně pohodlně i autem.

Samotná rozhledna Královka je vysoká 24 m a musíte vystoupat 102 schodů. Odměna pak bude stát za to. V případě příznivého počasí se Vám naskytne výhled nejen na Jablonec nad Nisou, Jizerské hory a Krkonoše, ale i na Český ráj, Ještěd, do Polska i Německa.

Rozhledna Královka se postupem času stala jednou z nejznámějších rozhleden v Jizerských horách. Její okolí láká turisty během celého roku. V létě kromě turistiky nabízí i ideální podmínku pro cyklistiku, v zimě zase oceníte upravované běžecké stopy Jizerské magistrály i možnost sjezdového lyžování v Ski areálu Bedřichov.

I nedaleký Janov nad Nisou nabízí různé možnosti vyžití. Např. bobovou dráhu, zajímavý přírodní útvar skalní hřib u Jindřichova nebo příjemnou procházku obcí. A najdete tu i místa, kde se můžete ubytovat v případě, že sem vyrazíte na víkendový pobyt nebo delší dovolenou.

Oblíbené ubytování v Jizerských horách nabízí především chaty a chalupy i komfortní apartmány. Vyšší standard včetně služeb Vám zajistí penziony a hotely. Naopak levnější možností je ubytování v soukromí. Najít i ubytování blízko rozhledny Královka tak pro Vás bude hračka.

Více

Rozhledna Bramberk

Rozhledna Bramberk

Lučany nad Nisou

Kamenná vyhlídková věž Bramberk se tyčí na stejnojmenném vrcholu v Jizerských horách nad obcí Lučany nad Nisou. Když se rozhodnete na ni vystoupat, odmění Vás nádhernými výhledy nejen na Jizerské hory, ale také na Krkonoše a celé město Jablonec nad Nisou. Navíc její historie nebyla úplně jednoduchá, tak určitě stojí za to se něco o ní dozvědět.

Dnešní podoba rozhledny Bramberk není původní, na její místě totiž už od roku 1889 stávala její dřevěná předchůdkyně. O tři roky později byla hned vedle třípatrové, 16 metrů vysoké dřevěné rozhledny postavena chata, která je tu dodnes. Avšak špatné počasí, bouřky, které poškozovaly rozhlednu, a nedostatek financí na její opravu byly důvodem, proč byla původní rozhledna Bramberk často veřejnosti nepřístupná a bylo nutné uvažovat o její budoucnosti.

V roce 1910 bylo rozhodnuto, že původní dřevěná konstrukce bude stržena a na jejím místě vyroste rozhledna nová, která bude lépe odolávat náporům počasí. Podnět na stavbu nové kamenné rozhledny Bramberk dala lučanská sekce Horského spolku, který svěřil projekt jabloneckému architektovi Robertu Hemmrichovi. Základní kámen byl položen v létě 1911 a byl financován sbírkou. Za tři měsíce byla rozhledna dokončena a následující rok byla otevřena pro veřejnost. Komplikované vztahy s majitelem přilehlé chaty však způsobily dočasné uzavření rozhledny i jejího okolí, až dokud v roce 2014 v dražbě nekoupilo rozhlednu město Lučany nad Nisou, které také založilo účet, kam mohou sympatizanti Bramberku přispívat na opravy a údržbu rozhledny.

Až se rozhodnete vystoupat po 87 schodech do výšky 21 metrů, určitě nebudete litovat. Na vrchol Bramberku vede 8 turistických tras, z nichž mnohé jsou v létě vhodné také pro jízdu na kole. První možností je vyrazit z Lučan nad Nisou po červené trase, druhou možností je modrá trasa z Jablonce nad Nisou nebo ze Smržovky. Tím však výčet možností nekončí. Z Jabloneckých Pasek můžete stoupat na vrchol po žluté nebo zelené a od kostela v Horním Maxově Vás dovede na vrchol zelená značka. Pokud z nějakého důvodu větší pěší výlet nezvládnete, od zmíněného kostela v Horním Maxově můžete dojet až na vrchol autem.

Až budete hledat ubytování u rozhledny Bramberk, volbu máte skutečně snadnou. Stačí si zvolit některé z výše uvedených měst, která slouží současně jako výchozí body pro Váš výšlap. V Lučanech nad Nisou můžete zakotvit v některé ze zdejších chat či chalup, případně i ve stylové roubence. Nedaleko je také známá turistická obec Josefův Důl, kde najdete útulné penziony. Vyzkoušet můžete však také apartmány ve Smržovce.

Se zajištěným ubytováním můžete směle plánovat další výlety. Jako tip Vám můžete dát rozhledny Slovanku a Nisanku, které Vám poskytnou trochu jiné výhledy než Bramberk. Příjemnou procházku podniknete cestou k Seibtově studánce nebo ke skalnímu hřibu u Jindřichova. Komu by se zachtělo muzeí, toho pošleme do Muzea místní historie Josefův Důl, děti bude bavit Muzeum výroby hraček a zejména mužská část bude nadšena z Muzea obrněné techniky Smržovka. Toto je jen malá ochutnávka, ale atrakcí v Jizerských horách je nepřeberné množství, takže spokojen může být skutečně každý.

Více

Skalní vyhlídka Holubník

Skalní vyhlídka Holubník

Hejnice (okres Liberec)

V blízkosti obce Hejnice, v Libereckém kraji, můžete vystoupat na kopec se zajímavým názvem - Holubník. Zavede Vás sem červená turistická značka, která spojuje vedlejší horu Ptačí Kupy se Sedlem Holubníku.

Na vrchole Holubníku, ve výšce 1 070 metrů,  se nachází asi 10metrová skála. Z ní se Vám naskytne nádherný kruhový výhled na okolní Jizerské hory i blízké obce. Jako na dlani budete mít celé Frýdlantsko, uvidíte i Bedřichovickou přehradu nebo Ještědský hřbet.

Svoje pojmenování získal Holubník od již dávno zaniklého vyměřovacího zařízení, které sloužilo geodetům a svým tvarem připomínalo právě holubník. Když se odtud vydáte do Sedla Holubníku, narazíte na turistický přístřešek. Tady si můžete odpočinout, případně sníst svačinu a pak se zajít podívat na známý, asi 100 metrů vzdálený pomníček Bílá smrt.

Jedná se o dřevěný sloup s malovaným obrázkem, který připomíná sáňkařskou výpravu z roku 1909. Tehdy se tři známí - hostinský, obchodník a kapelník vydali pěšky z Liberce do Kristiánova. Odtud, již řádně posilněni alkoholem, pokračovali do sedla Holubníku. Jelikož byl ale hostinský značně při těle, bořil se do sněhu a po chvíli už nebyl schopný pokračovat. Jeho dva kamarádi spojili pro něj tedy troje saně, nechali ho na nich odpočívat a sami vyrazili pro pomoc do Ferdinandova. Nakonec vše dobře dopadlo a hostinského zachránil kůň, který ho i se saněmi dotáhl až do blízké obce.

Různých povídaček a historických zajímavostí Vám Liberecko nabídne mnoho. Když už se do těchto míst vydáte, naplánujte si svoji návštěvu tak, abyste z ní vytěžili maximum. Kromě turistického výletu na skalní vyhlídku Holubník se vydejte prozkoumat např. i nedaleké Lázně Libverda, které v minulosti navštívil i císař Josef II. nebo spisovatel Franz Kafka. A milovníkům historie doporučujeme i krásný zámek Frýdlant.

Už jsme Vás dostatečně nalákali? Už hledáte ubytování blízko skalní vyhlídky Holubník? S tím Vám rádi pomůžeme. Vybírejte z nabídky chat a chalup nebo útulných apartmánů. Svoje kvality mají i penziony nebo hotely. A pokud hledáte spíše něco méně finančně náročného, podívejte se na ubytování v soukromí. Věříme, že se Vám tu bude líbit a prožijete krásnou dovolenou, plnou zážitků, na které budete ještě dlouho vzpomínat.

Více

Rozhledna Ještěd

Rozhledna Ještěd

Liberec

Rozhlednu Ještěd najdete jižně od Liberce v Severních Čechách. Na stejnojmenné hoře nacházející se v Přírodním parku Ještěd ve výšce 1 012 m n. m. byl postaven objekt, který dominuje celému kraji. Tento technický unikát slouží jako hotel s restaurací i jako televizní vysílač. Architekt za tuto stavbu získal Cenu Augusta Perreta, významné ocenění Mezinárodní unie architektů. Užijte si tedy romantický výhled do širokého okolí na všechny světové strany. A bude-li dobré počasí, uvidíte i Petřín.

Původně zde byla v polovině 19. století postavena chata s občerstvením, sloužící i jako noclehárna. Později byla nahrazena kamennou chatou. Ta měla terasu pro 200 osob. V roce 1876 zde postavili první vyhlídkovou věž, která byla o třináct let později vyměněna za novou, 8 m vysokou rozhlednu. Tu následně rozšířila v roku 1907 stavba nového horského hotelu, který ale později zničil požár.

Současnou rozhlednu ve tvaru rotačního hyperboloidu navrhl architekt Karel Hubáček. Stavba probíhala v letech 1966-1973. Objekt je vysoký 94 m, anténa vysílače měří 17 m a kruhový půdorys má 33 m. O návrh interiéru se postaral Otakar Binar. Stavba v roce 1973 vyšla na 64 milionů československých korun.

V prvním podlaží jsou umístěny kanceláře, televizní přenosový sál a kuchyň restaurace. Ve druhém podlaží je zasklená vyhlídková terasa, bufet a vstupní hala s recepcí hotelu. Třetí podlaží nabízí salónek, restauraci, bar a kavárnu. Ve čtvrtém a pátém podlaží najdete útulné pokoje. Nádrže s pitnou vodou a záložní zdroje energie jsou umístěné v osmém a devátém podlaží. V desátém je potom strojovna výtahu.

Na vrchol Ještědu se pohodlně dostanete z Horního Hanychova pomocí kabinové lanovky, která je druhou nejstarší kabinovou lanovkou v ČR. Přepraví 525 osob za hodinu a je dlouhá 1 188 m. U dolní stanice je k dispozici parkoviště. Další možností je využít čtyřsedačkovou lanovku Ještěd-Skalka, která umožňuje přepravu kol i kočárků. Na cestu dolů si můžete od května do listopadu zapůjčit terénní koloběžky, půjčovnu najdete na samém vrcholu Ještědu.

V okolí najdete i naučné stezky, které Vás v letním období zábavnou formou seznámí s místními řemesly. Nejjednodušší je Sklářská stezka, která má 2,8 km. Seznámí Vás s historií sklářské výroby. Další je 2,3 km dlouhá Mlynářská stezka, která ukazuje historii výroby mouky od r. 1420. Pro osoby s dobrou fyzickou kondicí je vhodná Pivovarská stezka s délkou 4,5 km. Během trasy vyplňujete hrací kartu s otázkami, následně si můžete vyzvednout drobnou odměnu v informačním centru.

Silueta Ještědu se stala symbolem Libereckého kraje, který ji umístil do svého znaku. Jako logo ji používá také Technická univerzita v Liberci, objevuje se i ve znaku fotbalového klubu Slovan Liberec. Od roku 1998 je vysílač a horský hotel zapsaný jako nemovitá kulturní památka ČR, od roku 2006 jako národní kulturní památka. Stal se také jedním ze Sedmi divů Česka.

Pro poznávání nejen Ještědského hřbetu využijte ubytování v okolí Rozhledny Ještěd, které nabízíme. Oblíbené ubytování najdete nejen v létě, ale i v zimě, kdy je v provozu nedaleký Ski areál Ještěd. Volit můžete z útulných chat a chalup, příjemných penzionů či apartmánů v Liberci a okolí, který mimo jiné vybízí k návštěvě DinoParku, ZOO či botanické zahrady.

Více

Rozhledna Dobrošov

Rozhledna Dobrošov

Náchod

Rozhledna Dobrošov je součástí oblíbené Jiráskovy chaty, která stojí asi půl kilometru od osady Dobrošov u Náchoda, na stejnojmenném vrchu v nadmořské výšce 624 m. Rozhledna je vysoká 24 m, vyhlídková plošina je ale umístěná ve výšce 15 m a dostanete se na ní po zdolání 98 schodů. Odměnou Vám bude výhled na Hradecko i Náchodsko, a také Orlické hory, Krkonoše či přehradu Rozkoš. Jirásková chata Vám nabízí ubytování, pohoštění a také je zde možné uspořádat třeba svatbu.

Na místo, kde stojí chata s rozhlednou, turisté s oblibou přicházejí již od dávna. Od roku 1895 tu stál menší objekt, kterého součástí byla šest metrů vysoká věž. Návštěvnost stoupala a proto bylo potřeba postavit větší chatu. K tomuto závěru dospěl náchodský Klub českých turistů v roce 1900. Návrh připravil v roce 1912 známý architekt Dušan Jurkovič. Válečné události ale oddálili realizaci stavbu až do roku 1921, kdy byl základní kámen položen v červenci při příležitosti Jiráskových slavností, které se pořádali k jeho 70. narozeninám. Do základního kamene uložili list, který Jirásek vlastnoručně napsal. Stavba chaty s rozhlednou byla dokončena v září 1923 a již 1. prosince téhož roku přivítala první turisty.

V roce 1937 převzala chatu československá armáda z důvodu budování opevnění na Dobrošově. Poté se zde vystřídalo několik majitelů. Až v 90. letech 20. století se objekt vrátil do správy Klubu českých turistů, který se postaral o rekonstrukci a tak od 14. září 2002 je chata otevřená pro veřejnost.

K rozhledně se můžete dostat několika způsoby. Pěšky vyrazíte z Náchoda po červené a zelené turistické značce, cesta vede po asfaltu v celé délce, ujdete asi 3 km a zdoláte převýšení 270 metrů. Na kole se k rozhledně dostanete, pokud budete sledovat cyklostezku č. 22. Volíte-li auto, z Náchoda projedete přes osady Lipí a Jizbice, dostanete se až na kraj Dobrošova, pak už jen odbočíte vlevo a budete pokračovat až k chatě.

Když už budete u rozhledny, naplánujte si i návštěvu vesničky Dobrošov, u které natrefíte na nedokončenou dělostřeleckou pevnost Dobrošov. Ta byl budována v letech 1936 až 1938 jako součást pohraničního opevnění. V současnosti je veřejnosti přístupné opevnění jakož i některé podzemní sály. Ve městě Náchod můžete zažít i starší historii, když navštívíte renesanční zámek, který vznik z gotického hradu. V Náchodě si v létě užijete den na místním koupališti a v zimě na svazích Ski areálu Běloves.

Najít ubytování poblíž rozhledny Dobrošov bude snadné, jelikož město Náchod je vzdáleno jen pár kilometrů. A jak to ve městě bývá, najdete zde všechny možné typy ubytování. Je libo kompletní služby? Vyberte si hotely či penziony. Dáte přednost soukromí a vlastní kuchyni? V tom případě zkuste apartmány ve městě a chalupy na jeho okraji. Pokud je Vaší prioritou nízká cena, vězte, že najdete i ubytovny a ubytování v soukromí. Podívejte se na Náchodsko pěkně shůry a rovnou si v této oblasti naplánujte hezkou dovolenou, pestrý výběr ubytování Vám to umožní.

Více

Rozhledna Slovanka

Rozhledna Slovanka

Lučany nad Nisou

Víte, kde byste našli nejstarší železnou rozhlednu v Čechách? Stojí v katastru města Lučany nad Nisou, to znamená, že byste měli zamířit do Libereckého kraje, konkrétněji do okresu Jablonec nad Nisou. Stojí tady rozhledna Slovanka a její výhodou je, že je otevřena celoročně a vstup je zdarma, takže se sem můžete vydat, kdykoliv Vám bude vyhovovat. Navíc její osudy tvoří skutečně zajímavý příběh.

Historie rozhledny Slovanka se začala psát v roce 1887, kdy ji vybudovaly tři sekce Německého horského spolku. Důvod, proč stojí rozhledna právě na vrchu zvaném Seibtův, je prozaický. Majitel pozemku, pan Seibt, ho spolku nabídl bezplatně. Stavba byla hotová rekordně rychle, jelikož během pár dní postavil jediný zedník 3metrovou kamennou podezdívku, na kterou byly poté sestaveny díly konstrukce, zakoupené od vídeňské firmy. Tato jedenáctimetrová litinová konstrukce byla smontována během 17 dní. Celková výška rozhledny je tedy 14 metrů a můžete z ní dohlédnout na blízký Jablonec nad Nisou, ale i vzdálenější Liberec. Porozhlédnout se můžete po CHKO Český ráj, ale uvidíte i vrchy Jizerských hor a Krkonoš. Při dobré viditelnosti jistě rozpoznáte i typický Ještěd.

V den slavnostního otevření, 14. srpna 1887, dorazilo k rozhledně více než 5 tisíc návštěvníků, kteří věnovali formou dobrovolného vstupného více peněz, než kolik činily náklady na výstavbu. Vznikl tak fond na každoroční údržbu. Po roce 1945 však začala být Slovanka zanedbávána, začala chátrat a dostala se až do stavu, kdy se uvažovalo o jejím zbourání. Záchrana začala převodem do majetku města Lučany nad Nisou v roce 1999 a tentýž rok byla rozhledna Slovanka zapsána mezi kulturní památky. Díky občanskému sdružení, které připravilo projekt rekonstrukce a peněžní sbírku, mohla být v roce 2000 rozhledna Slovanka znovu slavnostně otevřena turistické veřejnosti.

Rozhledna Slovanka je velmi dobře přístupná z několika okolních měst. Doporučujeme Vám tedy udělat si několikadenní výlet a zajistit si ubytování blízko rozhledny Slovanka. První možností je ubytování v Janově nad Nisou, odkud se vydáte po zelené turistické značce. Využít můžete zdejší apartmány, které jsou vhodné i pro ubytování s dětmi. Z Josefova Dolu, kde najdete pestrou nabídku penzionů, vede ke Slovance červená trasa a z Dolního Maxova modrá. V samotných Lučanech nad Nisou Vás jistě okouzlí útulné chaty uprostřed lesů a nadstandardně vybavené roubenky.

Výšlap na rozhlednu Slovanku můžete spojit i s výletem na rozhlednu Bramberk, na kterou se dostanete nejprve po zelené a potom po červené značce. Pěkná procházka vede i kolem Seibtovy studánky, o které už nyní víte, jak získala své jméno. Pokud jste se vydali na dovolenou v zimě, zalyžovat si můžete ve Ski areálu Bukovka nebo Smržovka. V každém ročním období byste se měli zvěčnit fotkou s nejkrásnějším železničním viaduktem ve Smržovce. A kdyby Vám počasí během pobytu příliš nepřálo, můžete čas zaplnit třeba prohlídkou Muzea výroby hraček nebo Muzea místní historie Josefův Důl. Výčet možností trávení volného času je však mnohem pestřejší, stačí si jen zamluvit ubytování a můžete směle plánovat výlety.

Více

Rozhledna Slunečná

Rozhledna Slunečná

Velké Pavlovice

Jednu z novějších rozhleden, která byla vybudována v rámci Programu přeshraniční spolupráce se Slovenskou republikou, můžete najít v krásné vinařské obci Velké Pavlovice, ležící v okrese Břeclav. Rozhledna Slunečná leží přímo na turistické stezce Modré hory, na vinařské trati Nadzahrady, ve výšce 225 m n. m. Je tedy příjemným zastavením nejen pro turisty, kteří sem přímo míří, ale i cyklisty, kteří vyrazili poznávat Pálavu na kole.

Počáteční práce na výstavbě rozhledny Slunečná začaly 9. března 2009. Pod tímto dílem je mimo projektanta Ing. Martina Nováka podepsán i Ing. Antonín Olšina, který se proslavil několika dalšími rozhlednami na Svitavsku např. Dobře utajenou rozhlednou Járy Cimrmana, rozhlednou Borůvka nebo Toulcovoou rozhlednou. Základ rozhledny tvoří železobetonové podloží v kombinaci s bílým vápencem. Rozhledna Slunečná je vysoká 19 m. Další částí jsou dřevěné a ocelové.

Zdolat musíte spirálové schodiště se 75 schody. A co můžete z rozhledny pozorovat? Vzhledem k tomu, že se nachází na Jižní Moravě je rozhled v případě pěkného počasí opravdu nádherný. Horní vyhlídková plošina je směřována k obci Velké Pavlovice. Když pohlédnete na sever, uvidíte známou obec Němčičky a za nimi centrum Jižní Moravy - město Brno. Směrem na východ se nachází okresní město Hodonín i Velké Bílovice. Dále dohlédnete i na Bořetice a rozhlednu Kraví hora. Na jih od rozhledny Slunečná se nachází Podivín a další okresní město - Břeclav. A samozřejmě nesmíme zapomenout na vodní nádrž Nové Mlýny.

Velké Pavlovice jsou ideální destinací pro rodiny s dětmi i pro skupiny přátel. Mimo rozhledny Slunečná tu na Vás čeká mnoho zajímavých míst, stojících za návštěvu. Děti jistě zaujme sportovní areál v nedalekých Němčičkách, pro milovníky vína budou zajímavé vinné sklepy Františka Lotrinského. A přesto, že je Pálava spíše letní destinací, i během zimy tu najdete sportovní vyžití. Například na nejníže položeném lyžařském vleku v Němčičkách.

Jelikož patří oblast Pálavy k nejoblíbenějším místům pro tuzemskou dovolenou, je tomu přizpůsobena i nabídka ubytovacích zařízení. Ubytování v blízkosti rozhledny Slunečná tak můžete najít nejen ve výše uvedených obcích, ale i v dalších vinařských vesničkách. Nachází se tu krásné chaty a chalupy i komfortní penziony nebo hotely. Levněji Vás vyjde dovolená v kempu nebo ubytování v soukromí. Ubytování pro cyklisty na Pálavě nabízí prostory na odložení Vašich kol, pracovně zaneprázdnění návštěvníci zase uvítají možnost wellness pobytů, kdy zrealaxují tělo i mysl. Ať už přijedete na Jižní Moravu za jakýmkoliv účelem, určitě se Vám tu bude líbit a domů se vrátíte obohaceni nejen o krásné fotografie, ale hlavně o nezapomenutelné zážitky.

Více

Rozhledna Křížová hora

Rozhledna Křížová hora

Červená Voda

Unikátní rozhledna Křížová hora se vypíná na jednom z vrcholů Jeřábské vrchoviny, východně od města Červená Vodaokrese Ústí nad Orlicí. Sice tu stojí teprve od roku 2007, ale stala se oblíbeným cílem turistů i místních, pro které je Křížová hora důležitým poutním, výletním, vyhlídkovým, ale i společenským místem, kde se pořádají kulturní akce pod širým nebem.

Původně na Křížové hoře stál od roku 1833 poutní kostelík, ke kterému vedla křížová cesta. Byla tu také postavena chata, sloužící k občerstvení poutníků, a velký kříž. Podle tohoto kříže také hora dostala své jméno. Po válce však místo zůstalo opuštěné, sloužilo jako cvičiště naší a později sovětské armády, křížová cesta byla vytrhána a kostel i chata byly tak poničeny, že po roce 1960 byly zcela zbourány. Připomínkou původního kostelíka je dnes jeho půdorys vydlážděný na místě, kde skutečně stával, a částečně na tomto místě vyrostla nová rozhledna na Křížové hoře.

Rozhledna má podobu železobetonového tubusu, který je obložený smrkovými palubkami. Stojí v nadmořské výšce 735 m n. m. a její vyhlídkový ochoz je o dalších 25 metrů výše. Pokud si budete chtít vychutnat pohled na Červenou Vodu a Bukovohorskou hornatinu, který rozhledna nabízí, připravte se na 130 schodů, které je nutné zdolat. Odměna za dobrého počasí v podobě výhledu až na Králický Sněžník však určitě stojí za tu námahu. Pod rozhlednou je vybudováno kryté posezení, takže po výstupu nahoru si můžete před další cestou chvíli odpočinout a nabrat síly na tomto tichém místě.

Pokud budete hledat místo k zaparkování, je potřeba nechat auto v části Šanov a odtud se můžete vydat na rozhlednu Křížová hora buď pěšky, nebo na kolech. Počítejte však s tím, že poslední metry výstupu tvoří strmý kamenitý terén, takže kolo zřejmě budete muset chvíli vést. Rozhledna je otevřena celoročně za příznivého počasí. V letních měsících je dokonce přístupná 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Na památku si tu můžete zakoupit upomínkové předměty jako turistické známky, vizitky, magnetky nebo pohlednice a taky tu koupíte něco malého na zub.

Až se budete chystat na výlet, podívejte se předem, kde seženete nejlepší ubytování v blízkosti rozhledny Křížová hora. Nejblíže najdete ubytování v Červené Vodě, kde si můžete vychutnat stylové ubytování v roubenkách nebo chatách. Pokud by snad bylo ve Vašem termínu všude obsazeno, nezoufejte a vyzkoušejte například ubytování v Králíkách nebo Čeňkovicích. Ze všech míst se můžete vydat nejen na Křížovou horu, ale i na další atrakce.

Jelikož se nacházíme v Jeseníkách, které jsou v zimě především cílem lyžařů, můžete navštívit i vy některý ze ski areálů u Červené Vody. V jakémkoliv ročním období pak můžete prozkoumat a něco se dozvědět o historii u Dělostřelecké tvrze Bouda nebo u Památníku obětem internace. Pokud milujete výhledy do krajiny, jsou v okolí Červené Vody i další rozhledny. A pokud by Vás na dovolené zrovna zastihlo velmi špatné počasí, využijte možnost schovat se pod střechu například v Městském muzeu Králíky. Za každého počasí v každém ročním období si můžete užít příjemný pobyt nedaleko rozhledny Křížová hora.

Více

Tyršova rozhledna

Tyršova rozhledna

Žamberk

Tyršova rozhledna stojí na okraji města ŽamberkPardubickém kraji. Je známá také pod jménem Rozálka. Nachází se totiž pod stejnojmenným vrcholem s nadmořskou výškou 470 m. K rozhledně se pohodlně dostanete autem. Pěší turisté se mohou vydat po značeném okruhu městem, jehož je Rozálka součástí. Trasa je dlouhá asi 8,5 km a vede po zajímavých místech Žamberka.

Rozhledna pochází z roku 1932 a byla postavena podle návrhu architekta Theodor Petříka. Plán stavby byl převzat z jihočeské rozhledny Hýlačka u Tábora, která byla postavena v roce 1920. Tvar rozhledny připomíná husitskou hlásku. Jihočeské dvojče žamberecké rozhledny, původně nejstarší dřevěné rozhledny v ČR, už bohužel nestojí. V roce 2012 Hýlačka vyhořela, a tak Rozálka zůstala se svým vzhledem jedinou rozhlednou svého druhu u nás.

Její spodní část je tvořena kamennou zdí, zatímco zbytek rozhledny je dřevěný. Základna rozhledny stojí ve výšce 468 m n. m. Je vysoká 20 m a má dvě vyhlídkové plošiny. První je ve výšce 16 m nad terénem a druhá pod vrcholem. Celkem vede na rozhlednu 76 schodů. V každém vyhlídkovém patře, na parapetech oken najdete panoramatické tabule s popisky výhledů.

Přijeďte se podívat na Orlické hory, Bukovou horu, Suchý vrch a Podorlicko. Při dobré viditelnosti zahlédnete i Krkonoše. Tato nevšední rozhledna bývá otevřena od poloviny června do poloviny září denně, i během horšího počasí. Okolí rozhledny je pěkným místem na procházku či odpočinek v parku. Návštěvníci mohou také navštívit barokní kapli sv. Rozálie, která se nachází opodál.

Jestliže míříte do okolí města Žamberka, brány Orlických hor, můžeme Vám doporučit i další zajímavá místa k vidění. Tato část východních Čech je bohatá na hrady a zámky. Přímo ve městě najdete Zámek Žamberk a nedaleko hrad Litice nebo Potštejn. V létě láká k osvěžení Aquapark Žamberk, zatímco zimní zábavu si užijete ve Ski Areálu Dlouhoňovice.

Po ubytování v okolí Tyršovy rozhledny se můžete porozhlédnout přímo na našem portále. Bohatá nabídka ubytování nejen v okrese Ústí nad Orlicí Vás potěší. Přijeďte si užít dovolenou do některé z chat a chalup, které najdete na samotách či v obcích kolem. Pokud dáváte přednost apartmánu, nebo penzionu, také si jistě vyberete. V neposlední řadě můžete využít i ubytování v soukromí, případně stylovou roubenku. S výběrem Vám rádi pomůžeme.

Více

Rozhledna Miloňová

Rozhledna Miloňová

Velké Karlovice

Od roku 2012 se můžete kochat pohledem na Valašsko z výšky z vrcholu rozhledny Miloňová. Nachází se ve Zlínském kraji, v okrese Vsetín nedaleko města Velké Karlovice. Postavena byla v nadmořské výšce 846 m n. m. a vidět z ní můžete nejen velkou část Beskyd, ale i pohoří Javorníky. K rozhledně vede zelená turistická značka, takže ji určitě nemůžete minout. A napojit se tu můžete i na žlutou, která vás provede po hřebenech Vsetínských vrchů.

Jedná se o šestibokou dřevěnou rozhlednu s betonovým základem, kterou navrhl architekt Antonín Závada, autor známějšího projektu Jurkovičovy rozhlednyRožnově pod Radhoštěm. Rozhledna Miloňová se vypíná do výšky 20 metrů, střecha je však ještě o čtyři metry výše. Vyhlídková plošina je kruhová, takže budeme mít skutečně nádherný výhled na všechny světové strany. A vydat se sem můžete celoročně, protože díky stabilní konstrukci rozhledně nevadí ani nepříznivé povětrnostní podmínky. Navíc za pěkného počasí si cestu užijí i děti, protože okolo rozhledny si mohou projít dětskou turistickou trasu s názvem Hledej poklad na Galiku.

Jak už z polohy rozhledny Miloňová vyplývá, nabízí se tu pro Vás hned několik turistických tras s atraktivními cíli. Stačí si zamluvit ubytování nedaleko rozhledny Miloňová a je jedno, zda to budou apartmány, chaty či nějaký penzion. Z jakéhokoliv ubytování v okolí můžete vyrážet každý den někam jinam. Výchozím bodem pro Vás může být například Vsetín nebo Nový Hrozenkov. Můžete se však klidně ubytovat třeba v Karolince či v Hovězím. Jen si u některých turistických tras dejte pozor a vezměte si s sebou občanku, resp. cestovní pas, protože zdejší trasy často zasahují na Slovensko.

Až budete mít procházek po horách dost, jistě Vám padne vhod osvěžit se na koupališti Velké Karlovice. Pokud jste naopak přijeli v zimním období, určitě využijte některé z beskydských lyžařských středisek, například ski areál Razula nebo Synot Kyčerka. V každém ročním období stojí za návštěvu Karlovské muzeum a Muzeum sklářství Karolinka. Zachce-li se Vám také kultury, podívejte se na program Valašského národního divadla. Až už se rozhodnete jakkoliv, přírody, zábavy i poznání si tu užijete dosyta.

Více

Rozhledna Klínovec

Rozhledna Klínovec

Jáchymov

Rozhledna Klínovec stojí na stejnojmenném vrchu v Krušných horách, na severozápadu Čech. Úžasné výhledy jsou zaručené, jelikož se jedná se o nejvýše položenou rozhlednu tohoto pohoří. Místo, kde rozhledna stojí spadá do katastru města Jáchymov, v Karlovarském kraji. Od města Boží Dar je rozhledna vzdálená 4 km. Rozhledna i s přilehlým horským hotelem byli v roce 1992 zařazeny mezi kulturní památky. Z věže uvidíte nejen Krušné hory a Fichtelberg, ale také Děčínský Sněžník a České středohoří, nebo také Doupovské hory či Slavkovský les.

Město Jáchymov již v roce 1817 postavilo na vrcholu Klínovce vyhlídkový altán, ten ale v roce 1868 zničil požár. Krušnohorský spolek z Jáchymova začal v roce 1883 stavět kamennou rozhlednu, jenž v srpnu 1884 slavnostně otevřeli pod názvem Kaiser-Franz-Josephs-Turm. Později byla kvůli celoročně silnému větru zastřešena vrchní plošina rozhledny. Jelikož turistů postupně přibývalo, došlo k výstavbě přístavby pro ubytování. Od 18. srpna 1893 tak u rozhledny poskytovali provizorní ubytování pro deset osob i možnost stravování, nechyběla stáj pro osm koní.

Rozhlednu i přilehlý komplex využívala během 2. světové války armáda. Po válce došlo ke konfiskaci a objekty dlouhá léta jen chátrali. V letech 1989 až 2003 vystřídal areál několik majitelů, až jej nakonec odkoupilo město Boží Dar. První plánovaná rekonstrukce v letech 2004 až 2008 neproběhla z důvodu nedostatku financí a rozhledna byl pro veřejnost uzavřena. V roce 2010 obec získala dotaci, avšak brzy po zahájení přestavby se zjistilo, že stav rozhledny je ještě daleko horší, než se předpokládalo. Rozhlednu rozebrali a původní materiál (s nejnutnějším doplněním) použili na stavbu přesné repliky osmiboké rozhledny. Slavnostní otevření se konalo v říjnu 2013.

Rozhlednu můžete navštívit celoročně. Autem je možné dojet až na vrchol a zaparkovat přímo u rozhledny. Na vrch Klínovec již od roku 1965 jede z Jáchymova sedačková lanová dráha, s délkou 1630 m a převýšením 428 m. Vrchol je v létě oblíbeným cílem turistů, kteří sem přicházejí jak pěšky tak i na kole. V zimě je Klínovec rájem lyžařů, fungují zde rovnou dva ski areály – jižní a severní.

V Božím Daru je oblíbenou turistickou stezkou Ježíškova cesta s 13 zastaveními se zajímavými úkoly pro děti. Mezi nejdůležitější přírodní památky se řadí Božídarské rašeliniště. Zajedete-li do Jáchymova, relax si užijete v lázních nebo v Aquacentru Agricola. Kromě již zmíněného lyžařského střediska přímo na Klínovci, je mnoho možností lyžovat i v okolí, vyzkoušejte například lyžařská střediska Neklid a Novako v Božím Daru nebo Ski areál Náprava Jáchymov.

Najděte si ubytování poblíž rozhledny Klínovec a vychutnejte si výhledy z této legendy Krušných hor. Nejčastěji se vyskytujícím typem ubytování v této oblasti jsou chaty nebo apartmány. V obou typech si užijete naprosté soukromí, budete mít svoje vlastní prostory včetně kuchyně a společenské nebo obývací místnosti. Jednoduše ale najdete i penziony nebo hotely, kde o Vás budou pečovat ve všech směrech. Pestrá nabídka ubytování je například v Loučné pod Klínovcem, Božím Daru i Jáchymově. Krušné hory turisté objevili relativně pozdě, ale na oblibě nabírají rychle. A právě vrch Klínovec patří mezi nejznámější body. Objevte kouzlo této oblasti i Vy, začněte hledat ubytování a plánovat dovolenou ještě dnes!

Více

Rozhledna Hnědý vrch

Rozhledna Hnědý vrch

Pec pod Sněžkou

Na úpatí Liščí hory u Pece pod Sněžkou stojí unikátní rozhledna Hnědý vrch, ze které uvidíte nejen centrum města, ale především krkonošský hřeben, Sněžku, Černou horu, údolí Obřího dolu a další přírodní krásy v okolí. Za dobré viditelnosti dokonce dohlédnete na Orlické hory, Jeseníky a možná i Praděd.

Rozhledna Hnědý vrch, otevřená pro veřejnost od června 2009, je nejvyšší rozhlednou v Krkonoších a musela být postavena tak, aby odolala i nepříznivým povětrnostním podmínkám Krkonošského národního parku. Svislá konstrukce trojúhelníkového průřezu je dřevěná, nosníky a točité schodiště jsou ocelové. Až vystoupáte po 138 schodech na nejvyšší vyhlídkovou plošinu, ocitnete se ve výšce 27 metrů. Spolu s nadmořskou výškou 1 207 metrů se jedná skutečně o úchvatný výhled.

K rozhledně Hnědý vrch se pohodlně dostanete sedačkovou lanovkou, která Vás vyveze z Pece pod Sněžkou přímo na Hnědý vrch. Pokud byste si ale přece jen chtěli vyšlápnout nahoru pěšky, vydejte se po asfaltové, žlutě značené stezce směrem k Lesní Boudě, odkud se vydáte na Liščí horu. Dál už vede pouze prašná a kamenitá cesta. Lanovka je v provozu obousměrně, můžete si tedy po zaslouženém výkonu dopřát cestu dolů lanovkou a už se jen kochat výhledy. Rozhledna na Hnědém vrchu je přístupná zdarma a otevřená bývá podle letního provozu lanové dráhy.

Jestli se na Hnědý vrch necháte vyvézt a ještě Vám zůstanou síly, můžete se vydat dál na Liščí horu, kde se napojíte na červenou trasu směrem na Černou horu přes krkonošské boudy. Odtud se již můžete napojit na několik dalších tras, po kterých je možné pokračovat prakticky kamkoliv v rámci Krkonoš. Pokud Vám jeden výšlap stačil a rádi byste navštívili ještě jiná zajímavá místa, máme pro Vás ještě pár dalších krkonošských atrakcí. Přímo v Peci pod Sněžkou si v zimě zalyžujete ve SkiResortu Černá hora – Pec. Celoročně v Peci funguje také bobová dráha v Relaxparku, kde se v teplejších měsících děti vyřádí také na adrenalinových skluzavkách a lanových překážkách. Na svých procházkách byste určitě měli vidět některý z krkonošských vodopádů, kterých je tu mnoho a zejména na jaře nabízejí krásnou podívanou.

Je Vám určitě jasné, že abyste mohli toto všechno absolvovat, budete potřebovat ubytování nedaleko rozhledny Hnědý vrch. V Peci pod Sněžkou Vám plný servis nabídnou hotely, ale také například penziony. Pokud byste chtěli být pány svého času, bude Vám více vyhovovat ubytování v apartmánech. Pokud netrváte na ubytování v těsné blízkosti, je tu také nabídka ubytování ve Strážném, kde se větší skupiny mohou ubytovat v horských chatách. Stylové roubenky si můžete rezervovat také v Černém Dole. Stačí si jen vybrat a můžete vyrazit.

Více

Rozhledna Dalibor

Rozhledna Dalibor

Zaječí

Rozhledna Dalibor v Zaječí se nachází v nádherné přírodě nedaleko Pálavy a Novomlýnských nádrží. Zároveň Vám výlet k ní umožní poznávat jihomoravský vinařský region, který je ideální jak pro pěší turistiku, tak pro výlety na kole. Vydejte se i Vy na vrchol kopce Kalvárie a pokochejte se dechberoucím výhledem!

K rozhledně s kaplí sv. Urbana, která stojí hned vedle, se snadno dostanete z centra Zaječí. Stačí, když se budete držet žlutého turistického značení a nemůžete tuto výletní zajímavost minout. Také se sem zakrátko přesunete z Nových Mlýnů a Šakvic. Pokud tedy budete někde blízko v okolí, určitě si sem protáhněte trasu.

Samotná vyhlídka má 11 m a na její plošinu, která je ve výšce 8 m, vedou ocelové schody. Díky dobré poloze se můžete těšit na krásné výhledy na Pálavu, okolní vinice a Lednicko-valtický areál. Za dobré viditelnosti pak uvidíte i lokality na Slovensku a v Rakousku. Zajímavostí je, že rozhledna Dalibor vznikla až v roce 2012, tedy několik let poté, co už na Kalvárii stála kaple sv. Urbana, jež byla postavena v roce 2007. Sv. Urban je považován za patrona vinařů, z toho důvodu má zasazení jeho malého svatostánku do této lokality velký význam. Sochu patrona vytvořil pan Jaroslav Buncko, který se zabývá lidovým řezbářstvím. Rozhledna pak nese jméno po prémiové značce vín.

TOP ubytování blízko rozhledny Dalibor a kaple sv. Urbana si zajistíte v Zaječí, kde na Vás čeká nepřeberná nabídka prostorných apartmánů pro rodinné letní prázdniny, penzionů s vinným sklepem, které oceníte v průběhu svateb a teambuildingů, či chat a chalup s bazénem, které se hodí pro dovolenou se psem. Když už tu budete, neměli byste si nechat ujít ani výstup na vyhlídkovou plošinu rozhledny Maják a rozhledny Slunečná. Již se těšíme na Vaši návštěvu.

Více

Rozhledna Anna na Anenském vrchu

Rozhledna Anna na Anenském vrchu

Bartošovice v Orlických horách

Rozhledna Anna na Anenském vrchu leží na hřebenu Orlických hor, v okrese Rychnov nad Kněžnou. Je přístupná pouze pěšky, motoristé musí nechat svá vozidla například na Mezivrší. To je sedlo spojující Říčky v Orlických horách a Orlické Záhoří. Na místě se nachází parkoviště. Pokud se vydáte po červené turistické trase, čeká Vás asi 2,5 km chůze. Z parkoviště od Tvrze Hanička, také po červené trase, dojdete k cíli za 4,5 km. V létě můžete využít cyklobusy, v zimě běžkařské tratě. Nenechte si ujít návštěvu krásného místa v úžasné přírodě východních Čech.

Rozhledna stojí na Anenském vrchu v nadmořské výšce 991 m. Spadá do katastru obce Bartošovice v Orlických horách. Nese název po patronce Orlických hor svaté Anně. Na stejném místě až do roku 1937 stávala kaple sv. Anny. Ta byla postavena v roce 1766 hajným Johanem Kastnerem z Horní Rokytnice. V období výstavby československého opevnění musela ustoupit pěchotním srubům Arnošt a Anna, které zde stojí dodnes.

Současná rozhledna byla zpřístupněna 28. října 2010. Jedná se o dřevěnou konstrukci se železným schodištěm uprostřed a střechou nad vyhlídkovou plošinou. Nosné sloupy jsou postaveny z modřínového dřeva z oblasti Rychnova nad Kněžnou. Celková výška rozhledny je 17 m. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 12 m nad terénem. Nahoru vede 65 schodů a je volně přístupná celoročně. Z vyhlídkové plošiny se Vám otevře krásný výhled do okolí. Uvidíte Orlické hory, Rychnovsko, Suchý vrch, Králický Sněžník a Žamberecko. V okolí nenajdete žádnou možnost občerstvení, a tak doporučujeme sbalit svačinku s sebou.

Dovolená v Orlických horách Vás nadchne v létě i v zimě. Zastavte se objevit historii v Pěchotním srubu Průsek. Navštivte Přírodní rezervaci Zemská Brána, kde tvoří Divoká Orlice česko-polskou hranici. Užijte si zábavu v Lanovém parku Spiders centre, nebo si zalyžujte ve Ski centru Říčky. To a mnoho dalšího můžete zažít, pokud si vyberete některé z ubytování v okolí Rozhledny Anny na Anenském vrchu. Oblíbená místa pro dovolenou v horách tvoří chaty či chalupy, apartmány ale také penziony. Přejeme Vám krásné zážitky.

Více

Allainova věž

Allainova věž

Lomnice nad Popelkou

V okrese Semily jižně od Lomnice nad Popelkou stojí Allainova věž. Ta sloužila jako posed pro pány z rodu Rohanů a nyní je využívána jako rozhledna. Z jejího ochozu jsou krásné výhledy na zdejší kopce i město Jičín. Věž byla věnována tragicky zesnulému mladému knížeti Allainovi. 

Rozhledna byla postavena v neogotickém stylu ve zdejší rohanské oboře. Zasloužil se o to Kamil Josef Rohan, který pověřil architekta Josefa Pruvota, aby vypracoval plán honosného posedu. Náklady se vyšplhaly na 1 714 zlatých a stavba byla dokončena v roce 1862. Má půdorys ve tvaru osmiúhelníku, který zabírá plochu více než 30 m². Věž je jednopatrová, kamenná,  vysoká 10,5 m a stojí ve výšce 540 m n. m. Jsou zde umístěny různé nápisy, z nichž jeden má souvislost s tragickou událostí synovce Kamila Rohana - prince Allaina. Ten během lovu spadl z koně a zemřel (měl 28 let). Kamil Rohan trpěl výčitkami, protože když umíral Allainův otec (bratr Kamila Rohana), slíbil, že se o mladého knížete postará. To se mu ale nepodařilo splnit. Proto věnoval věž památce svého synovce. V roce 1945 došlo na základě Benešových dekretů k odejmutí majetku Rohanům, věž se používala jako sklad zvířecího krmiva a následně byla úplně opuštěna. Došlo k ničení vandaly a celkovému chátrání. V roce 2013, kdy se z ní málem stala ruina, byla přidána do vlastnictví Lomnice nad Popelkou. Město ji začalo rozsáhle rekonstruovat a bylo upraveno i okolí rozhledny. Instalovaly se informační cedule, lavičky i stojany na kola. 

Rozhlednu najdete po cestě vedoucí z vlakové stanice Kyje u Jičína, která má žluté turistické značení a od rozcestí po modré (1,5 km). Trasa je sjízdná i na kole. V blízkosti vyhlídky můžete obdivovat památný dub a ochladit se zdejším pramenem. 

V blízkosti Lomnice nad Popelkou najdete mnoho zajímavých míst k návštěvě. Nenechte si ujít Hrad Trosky, Válečné muzeum Újezd pod Troskami nebo Lyžařský areál Lomnice nad Popelkou. Pro Váš pobyt nabízíme ubytování v okolí Allainovy věže s rezervací přímo u majitele. Semilsko poskytuje krásné ubytování nejen v chatách a chalupách, penzionech a hotelích. 

Více

Rozhledna Nová Ves

Rozhledna Nová Ves

Dolní Moravice

V místní části obce Dolní Moravice - Nové Vsi, která je oblíbenou rekreační lokalitou, najdete jednu z dominant Jesenicka. Rozhledna Nová Ves, která se vypíná do výšky 31, 5 m, zde stojí od roku 2014. Je celkem ojedinělým případem, protože na rozdíl od většiny dalších rozhleden nestojí na žádném vysokém kopci. Jelikož si rozhledny rok od roku získávají větší popularitu, i tato v Nové Vsi patří k hojně navštěvovaným atrakcím Severní Moravy. Příjemnou a nenáročnou procházkou vystoupáte na vyhlídku, zdoláte pár schodů a můžete pohlédnout do širého kraje.

Rozhledna v Nové Vsi má celkem šest pater. Je tvořena železobetonovým tubusem s modřínovým obkladem, který zapadá do rázu celého kraje. Uvnitř je umístěno točité ocelové schodiště. Hned u vstupu do rozhledny narazíte nejen na pokladnu, ale i na malé muzeum, dětský koutek nebo prodejnu suvenýrů. Můžete si tedy z návštěvy odnést i něco hmotného, co Vám bude připomínat další zajímavé místo, které jste navštívili. Je zde i vyhrazené místo, kam si uschováte svoje kola nebo lyže. Závisí od toho, v jakém ročním období sem dorazíte.

Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 27,5 m. Nejsou to pouze Jeseníky nebo Bruntálsko, které z rozhledny uvidíte. Pokud Vám přeje počasí, dohlédnete i na Beskydy a budete-li mít opravdu štěstí uvidíte i slovenské Vysoké Tatry. Z výšky si snadno naplánujete, jaká další místa na Jesenicku navštívíte, aby se Váš pobyt zde stal opravdu zážitkem, na který budete dlouho rádi vzpomínat.

My Vám rádi přidáme několik tipů, co byste v okolí rozhledny Nová Ves určitě neměli vynechat. Zajímá Vás historie? Pak pro Vás bude ideální např. město Bruntál, kde najdete zámek i muzeum. Vášnivým turistům tu srdíčka zaplesají, protože turistických tras je tu nekonečné množství. Zavedou Vás na Petrovy kameny v Hrubém Jeseníku, na vodopády Bílé Opavy nebo do Přírodní rezervace Praděd. Po náročném dni si odpočinete třeba ve Wellness centru Bruntál nebo v Lázních Karlova Studánka. A pokud sem dorazíte během zimy, nebudete vědět, jaký lyžařský areál v okolí Dolní Moravice si zvolit, protože jich je tu opravdu mnoho.

S množstvím turisticky oblíbených míst je spojen i široký výběr ubytovacích kapacit. Hledáte ubytování v blízkosti rozhledny Nová Ves? Chcete vyrazit na dovolenou na Jesenicko a poznat lépe další krásný kout naší země? To je skvělý nápad. Máte radši chaty a chalupy nebo dáváte přednost spíše apartmánům či ubytování v soukromí? A co když Vaše něžné polovičky rozhodnou, že na dovolené nevaří a chtějí pěkně ubytování se stravováním? Hotely nebo penziony tento požadavek hravě vyřeší. Nic Vám tedy už nebrání v tom, naplánovat si volno a vyrazit vstříc novým zážitkům.

Více

Vyhlídková věž Pastýřská stěna

Vyhlídková věž Pastýřská stěna

Děčín

Výraznou dominantou města Děčín je budova restaurace s vyhlídkovou věží, tyčící se na 150 metrové skále nad řekou Labe. Vyhlídkovou věž Pastýřská stěna nemůžete při své návštěvě města přehlédnout. Jedná se o napodobeninu zámečku a od skončení těžby pískovce, která na této skále probíhala, se stavba stala významným turistickým a rekreačním bodem. Na místě vyhlídkové věže stával dříve malý hostinec, který byl v roce 1905 nahrazen právě touto návštěvnickou senzací. Místní by Vám určitě řekli, že od svého vybudování je vyhlídková věž Pastýřská stěna místem, s nejkrásnějším výhledem na město i velkou část okresu Děčín. A mají pravdu.

Po II. světové válce začal Pastýřák, jak se zkráceně tato vyhlídková věž nazývala, ztrácet ze své výjimečnosti. Budova sice byla veřejnosti přístupná, ale postupně chátrala. Během 90. let se objekt dočkal nákladné rekonstrukce a byl přebudován na pohádkový zámeček. Kvůli změně majitelů, kteří s vyhlídkovou věží měli každý jiné plány, byla pro hosty bohužel uzavřena rozhledna. Nyní se v pokoji pod věží nachází soukromý byt současných majitelů. Jejich přístup k návštěvníkům je však příznivý a pokud se tedy dohodnete dostatečně dopředu, ideálně s větší skupinou, bude Vám vstup na vyhlídku umožněn. Neváhejte však dlouho, časy se mění. A pokud se až na rozhlednu nedostanete, nemusíte zoufat. I z restaurační terasy je krásný výhled. Třeba na zámek Děčín, který je historickou perlou celého Ústeckého kraje.

Na Pastýřské stěně najdete i nejdelší ferratu v České republice. Je jedinou ferratou, která se nachází v centru města a zdolat ji můžete mnoha způsoby. Je volně přístupná a bezplatná. Mohou na ni i děti od 130 centimetrů. Ty nejmenší jsou dodatečně jištěny záložními lany. Veškeré vybavení na lezení si můžete vypůjčit v místní půjčovně.

Nedaleko od vyhlídkové věže je i jedna z nejmenších zoologických zahrad v Česku - ZOO Děčín. Byla založena v roce 1948 a patří k ní i tzv. Rajské ostrovy, nacházející se v centru města, kde najdete obří mořské akvárium s kapacitou 6 000 litrů. Mají tu i populárního Nema, neboli klauna očkatého a mnoho dalších zajímavých a různobarevných ryb, které Vás alespoň na chvíli přenesou na korálový útes v Karibiku.

Na Pastýřskou stěnu Vás dovede strmá červená trasa od děčínského Tyršova mostu. A nebo sem vyjeďte autem z Teplické ulice okolo synagogy. Jak sami vidíte, je to místo, kde můžete aktivně strávit celý den. O příjemné zážitky budete mít postarané, návštěvou zoologické zahrady potěšíte děti a výborná kávička ve dvou s nádherným výhledem na město Vám také jistě padne vhod.

Pokud budete hledat ubytování v blízkosti vyhlídkové věže Pastýřská stěna, nejlepší volbou budou například penziony v Děčíně. Ale i okolí Děčína nabízí mnoho krásných ubytovacích zařízení. Chaty a chalupy, apartmány, penziony nebo ubytování v soukromí jsou rozesety po celém Děčínsku. Komfortní ubytování najdete i v blízkých městech jako např. Benešov nad Ploučnicí, Česká Kamenice nebo Jílové. Stačí si jen vybrat, zarezervovat a vyrazit vstříc novým dobrodružstvím.

Více

Pasovského vyhlídka

Pasovského vyhlídka

Bechyně

Jestliže navštívíte historické jihočeské město Bechyně, ležící v okrese Tábor, čeká tu na Vás řada vzácných budov, muzeí i přírodních zajímavostí. Nejlépe uděláte, když se vydáte nad město a prohlédnete si je pěkně z ptačí perspektivy. Můžete si alespoň naplánovat, které místo Vás zaujme natolik, abyste ho poctili svojí návštěvou.

Vystoupat nad levý břeh řeky Lužnice, kde se Vám naskytne nádherný výhled na celé město, lze přímo z centra města po zelené turistické značce. Během zhruba kilometrové tůry narazíte hned na 3 krásné vyhlídky, pojmenované podle českých obrozenců - vyhlídku Gutha Jarkovského, Pasovského vyhlídku a Náprstkovu vyhlídka. I přesto, že se jedná o poměrně krátký úsek, patří trasa k náročnějším a během deštivých dní může být přístup na ni místy kluzký. Není proto vhodná pro velmi malé děti, kočárky ani pro jízdu na kole.

Dnes se zaměříme na Pasovského vyhlídku, která je na trase druhou v pořadí. Svoje pojmenování získala po architektovi Vratislavu Pasovském, který se narodil roku 1854 v Kostelci nad Orlicí. Během svého působení navrhoval obytné a školské budovy a rozhledny a byl jedním z prvních předsedů Klubu českých turistů.

Samotná vyhlídka má obdélníkový tvar a je tvořená dřevěnou konstrukcí. Během teplejších dní je výhled částečně omezem okolními listnatými stromy, avšak na podzim, kdy okolní keře a stromy prořídnou, můžete pod sebou vidět plynoucí řeku Lužnici i krásný klášter s jeho zahradami.

Z různých míst vyhlídkové trasy uvidíte i všechny ostatní skvosty Bechyně. Určitě Vás zaujme zámek Bechyně, ležící nedaleko soutoku Lužnice a Smutné, který je chráněný jako kulturní památka. Původně byl dvoudílným hradem, avšak v roce 1581 - 1584 došlo v jeho severní části k přestavbě na zámek. 

Dominantou města je také známý Duhový most, který budete nejlépe vidět z Náprstkovy vyhlídky. Pojmenován byl podle tvaru, kterým duhu skutečně připomíná. Jedná se o železobetonový oblouk s rozpětím 90 metrů a výškou 38 metrů. Vybudovaný byl v roce 1928 podle podle projektu Ing. E. Viktory. Po Duhovém mostě vede silnice i železnice, spojující města Bechyni a Tábor. Pokud přijíždí vlak od Tábora, je souběžný provoz silničních vozidel zastaven.

Ve městě se také nacházejí jedny z nejstarších lázní u nás - Lázně Bechyně. Pomohou Vám tu s léčbou artritidy, artrózy, Bechtěrevovou chorobou, nemocí nervového ústrojí i postižením kloubů. A když máte to štěstí, že Vás nic z toho netrápí, přijeďte sem jen tak na relax nebo za kulturou.

Ubytovat se můžete přímo v lázních, ale i kdekoli jinde ve městě nebo jeho okolí. Pokud si najdete ubytování u Pasovského vyhlídky, můžete si hned z rána vychutnat krásnou procházku a kochat se výhledem nejen na město, ale za dobré viditelnosti i na velkou část Táborska. To Vás jistě okouzlí svou malebností, krásnými městy i nedotčenou přírodou. Ne nadarmo sem rádi jezdí turisté z celé České republiky. Tak neváhejte a přidejte se i vy.

Více

Rozhledna Bukovka

Rozhledna Bukovka

Rapotín

Rozhledna Bukovka stojí na vrcholu Bukového kopce, u obce Rapotín, v okrese Šumperk, v Olomouckém kraji. Rozhledna je situovaná v nadmořské výšce 625 m n. m. a je z ní krásný výhled na údolí Desné, Jeseníky, Rychlebské hory a Králický Sněžník. Chcete-li si tento výhled užít, musíte zdolat 111 schodů, po kterých se dostanete na vyhlídkovou plošinu ve výšce 18 metrů nad zemí. Celková výška rozhledny je 22 metrů. Přízemí rozhledny je zároveň útulnou pro turisty, kteří se zde můžou složit k odpočinku a schovat se před nepříznivým počasím. Občerstvení je tu otevřeno od května do června během víkendů a v červenci a srpnu každý den, avšak vše je podmíněno příznivým počasím.

Až do roku 2000 stála na místě dnešní rozhledny vyhlídka. Obec Rapotín ji chtěla nahradit a s plánováním se začalo již roku 2003. Skalnaté podloží lokality ovlivnilo zvolené technologické postupy. Dřevěná stavba je umístěná na základové desce, vnitřní schodiště je z oceli. K obložení spodní části byly použity bloky gabionu, příhradovou konstrukci tvoří lepené modřínové lamely. Výstavba byla započata na podzim roku 2015, rozhlednu slavnostně otevřeli 26. listopadu 2016. Finance na stavbu (7,5 milionu korun) poskytla samotná obec bez finančních dotací.

K rozhledně Bukovka se dostanete z obce Rapotín dvěma přístupovými cestami. Ta delší ale pohodlnější je dlouhá 6,8 km a z obce vede směrem na Rejchartice. Po necelých 3 km na asfaltové silnici, přejdete na neznačenou lesní cestu a následně asi po 1,5 km se napojíte u balneoparku na žlutou turistickou značku, která Vás dovede až k rozcestí Samota. Odtud budete sledovat modrou turistickou značku k rozcestí Pod Bukovým a pak znovu po žluté kolmou stezkou přímo na vrchol. Kratší cesta měří 5200 metrů, je ale náročnější. Začíná na žlutém turistickém značení. Asi 150 m od obecního úřadu Rapotín odbočíte ze silnice na Jeseník doleva, po rovině až k rozcestí U skalní krčmy. Zde žlutou značku opustíte a po vozové cestě půjdete do příkrého kopce šikmo vzhůru až k Jandově křižovatce. Pak Vás stará asfaltka dovede po 570 m k rozcestí Balneo, odkud už budete pokračovat jako u výše popsané delší trasy.

K rozhledně se dostanete i od vlakového nádraží v Petrově nad Desnou (5,3 km po modré) nebo od zámku Velké Losiny (3,8 km po modré). Ve Velkých Losinách si kromě zámku můžete prohlédnout i Muzeum papíru a užít si zábavu i relax ve vodě v Termálech Velké Losiny. Z Rapotína to máte na skok i do Šumperka, kde je v nabídce Vlastivědné muzeum i Zemědělský skanzen u Havlíčků, v létě bude nejlepší zajít si do aquacentra.

Ubytování poblíž rozhledny Bukovka najdete snadno pomocí našeho vyhledávače. Nejčastěji natrefíte na chalupy a ubytování v soukromí. Další typy ubytování zkuste najít například ve Velkých Losinách, kde jsou v nabídce třeba penziony a apartmány. V okresním městě Šumperk najdete hotely, apartmány, ale také chalupy na okraji města. Každý turista si vybere ubytovací zařízení podle gusta a stejně tak každému vyhoví i atrakce a zajímavosti v okolí. Přijeďte se přesvědčit na vlastní kůži!

Více

Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana

Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana

Březová nad Svitavou

Dobře ukrytá rozhledna Járy Cimrmana neboli Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana je situována nad městem Březová nad Svitavou, okres Svitavy, Pardubický kraj. Rozhledna je umístěna v nadmořské výšce 476 m n. m., nad železniční tratí, na hřebenu v kopcovitém terénu. Je jedním ze zastavení naučné stezky Údolím řeky Svitavy, jejíž začátek je u železniční zastávky Dlouhá. Rozhledna, postavena z modřínového dřeva a oceli, je 20 m vysoká, vyhlídková plošina je vytvořena o 5 m níž, ve výšce 15 m nad zemí.

Myšlenka stavby rozhledny nad Březovou vznikla poprvé v roce 2005, kdy probíhalo plánování naučné stezky. Cílem bylo poskytnout na jednom ze zastavení návštěvníkům malebný pohled do okolí. Projekce byla svěřena Ing. Antonínovi Olšinovi, který je autorem i dalších dřevěných rozhleden na Pardubicku. Stavba rozhledny začala v roce 2006, měla být ukončena na podzim téhož roku. Z důvodu nepříznivého počasí ale nakonec trvala rok. Slavnostního otevření 17. června 2007 se účastnili i osobnosti českého filmu Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka a Jaroslav Weigel.

O tom, proč se tato rozhledna jmenuje zrovna Cimrmanova, se dočtou návštěvníci na informační tabuli. Génius Jára Cimrman si vysoce cenil kartografické práce profesora doktora Františeka Edvarda Kořistky, rodáka z Březové nad Svitavou. Na jaře roku 1907 tam proto jel, aby místní radní přesvědčil k tomu, aby patřičně ocenili profesorovo celoživotní dílo ještě za jeho života. To se mu ale nepodařilo, profesor umřel v roce 1916 a až mnohem později byla na jeho rodném domě odhalena pamětní deska.

Během pobytu v Březové nad Svitavou si Cimrman vyšel na několik procházek po okolí. Když stanul na místě dnešní rozhledny, obdivoval pohled na město a řeku. Jelikož mu ve výhledu bránili stromy, přišel na myšlenku postavit rozhlednu. Po předchozím neúspěchu u březovských radních Cimrman zvolil taktiku přesvědčování jednotlivců místo celé rady, téměř všichni souhlasili. Avšak problémem byly finance. Když Cimrman tehdy opouštěl městskou radu, prohlásil: „Pánové, pokud to nepostavíte teď, tak potom až za 100 let.“ A přesně tak tomu i bylo. Výstavba se odkládala kvůli světovým válkám, hospodářské krizi i budování socialismu. K otevření rozhledy došlo už v roce 2007.

Pokud si z Březové zajedete do okresního města, můžete navštívit Městské muzeum a galerii nebo se projdete naučnou stezkou Vodárenský les. Zajímavou historii poznáte na zámku v Moravské Třebové nebo na hradě Svojanov. V lete si užijete přírodní koupaliště Březina, pláže u vodní nádrže Letovice nebo koupaliště Letovice. Pokud hledáte ubytování v blízkosti rozhledny Járy Cimrmana, natrefíte spíš na chat a chalupy nebo ubytování v soukromí u místních. Ale v případě, že jste ochotni se ubytovat i v blízkých obcích, přivítají Vás například penziony v Crhově a Svojanově. Město Svitavy má pro turisty připravené hotely, apartmány i penziony. Neváhejte a rezervujte svoje ubytování ještě dnes a vydejte se poznávat údolí řeky Svitavy.

Více

Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě

Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě

Semily

Jára Cimrman - fiktivní český génius a vynálezce zanechal mnoho stop napříč celou naší republikou. V Kořenově například najdete Muzeum Járy Cimrmana, rolnickou expozici i maják. V Havlíčkově Brodě zase střed Evropy podle Járy Cimrmana. A Praha se může chlubit jeho divadlem. Svoji raritu mají i v Nouzově, místní části města Semily . Nachází se tu Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě.

Pokud byste čekali desítky výškových metrů, které jsou uváděny ohledně výšky rozhledny v průvodcích, musíme Vás zklamat. Právě naopak. Oficiální výška rozhledny je dokonce záporná -0,15 m. Vysvětlení je jednoduché - Jára Cimrman údajně neměl rád výšky a proto se rozhledna netyčí do výšky, nýbrž leží v jakési jamce. I přesto však je z ní nádherný výhled na Semily, Ještědský hřbet i s horou Ještěd, Jizerské hory, Krkonoše i do Českého ráje.

 O výstavbu Cimrmanovy nejnižší rozhledny na světě se postarali Rudolf Farský st. se svým synem v roce 2005. A jak se sem dostanete? Jednoduše, vede sem zelená turistická značka přímo ze Semil. Odměnou Vám tady bude nejen rozhledna, ale například i telefonní budka Luxfon. Samozřejmě je plně funkční. Pokud máte silný hlas nebo mobilní telefon, dovolat se nebude žádný problém.

Jistě znáte populární ruskou hru Vyděržaj pianěr, která byla v posledních letech proslavená zejména díky filmu Pelíšky. Jejím účelem bylo zocelování mladých Pionýrů. I tu tady najdete. Společně se speciálním dalekohledem Zárožákem. Atmosféru místa dotváří památná lípa, která zde byla vysazena v roce 2006.

Nejsou to však jen Cimrmanovy "vylepšováky", co návštěvníky na Semilsko vede? Najdete tu mimo jiné i různé přírodní zajímavosti, které Vám ukážou krásnou místní krajinu i dodají jistou dávku adrenalinu. Např. Ferrata Vodní brána Vám nabízí tři lezecké trasy různých náročností a Bozkovské dolomitové jeskyně Vás zavedou do tajemných chodeb, které jsou nejdelšími svého druhu v Česku.

Pokud jsme Vás dostatečně nalákali a přemýšlíte nad tím, kde si najít vhodné ubytování blízko Cimrmanovy nejnižší rozhledny na světě, rádi Vám pomůžeme. V nabídce převažují útulné chaty a chalupy i malebné roubenky. Ale i hotely, penziony nebo apartmány jsou pro Vás k dispozici.  Tak co si vyberete?

Více

Rozhledna Tanvaldský Špičák

Rozhledna Tanvaldský Špičák

Tanvald

Nejznámější rozhlednou v Jizerských horách je krásná kamenná rozhledna Tanvaldský Špičák. Je součástí turistické chaty z roku 1909, která byla v pozdějších letech přestavěna. Nachází se na vrcholu oblíbeného a hojně navštěvovaného Ski areálu Tanvaldský Špičák. Katastrálně patří městu Tanvald, ležícímu v okrese Jablonec nad Nisou v Libereckém kraji.

Na vrchol Tanvaldského Špičáku vede zelená turistická značka z Jiřetína pod Bukovou. Odtud se můžete dostat nahoru i sedačkovou lanovkou, která Vám ušetří čas, který nahoře využijete třeba v restauraci, která se nachází přímo v rozhledně.

Samotná rozhledna je vysoká 18 metrů. Ve výšce 14 metrů se nachází vyhlídková plošina. Abyste se mohli kochat nádhernými výhledy, musíte vystoupat 69 schodů. Ale nebojte, opravdu to stojí za to. Za pěkného počasí se Vám otevře nádherný kruhový výhled na Jizerské hory, Krkonoše i Ještědský hřbet. A uvidíte samozřejmě i města v okolí Tanvaldského Špičáku např. Desnou, Smržovku nebo Lučany nad Nisou.

Jejich návštěvu Vám také doporučujeme. Najdete v nich krásná náměstí, historické památky a malebná zákoutí s příjemnými kavárnami. Když tedy absolvujete výstup, případně výjezd na Tanvaldský Špičák a dostatečně se pokocháte výhledem do okolí, vraťte se pěkně znovu do nižších poloh a pokračujte v poznávání krásného prostředí Jablonecka.

Najde se tu něco pro každého z Vás. Zajímají Vás muzea? V okolí je jich několik. Vyberte si třeba Muzeum obnovitelných zdrojů energie, Muzeum socialistických vozů nebo oblíbené Muzeum Járy Cimrmana. Určitě ve Vás zanechají krásné vzpomínky. A je toho mnohem více, čím se tato oblast může pyšnit.

Přijeďte poznávat zajímavá místa Jablonecka i vy. Ubytování v blízkosti rozhledny Tanvaldský Špičák bude zárukou, že se na rozhlednu dostanete časně z rána a zbývající část dne můžete vyplnit dalšími výlety po okolí. Krásné chaty, útulné apartmány i vyhlášené penziony jsou místa, kde si po dni plném zážitků příjemně odpočinete a načerpáte síly na nový den. Přejeme Vám příjemný pobyt!

Více

Rozhledna Kraví hora

Rozhledna Kraví hora

Bořetice (okres Břeclav)

Rozhledna Kraví hora u Bořetic je zasazena do malebné přírody, která je protkána nespočtem cyklistických stezek a vinic. Není proto divu, že je jedním z nejoblíbenějších cílů lidí milujících sport a kvalitní moravské víno. Zajímavostí je také to, že kopec Olbramy, na kterém se tyčí, je v blízkém sousedství recesistické Svobodné spolkové republiky Kraví hora. Máte-li tedy smysl pro humor, můžete malé území tohoto státu prozkoumat z ptačí perspektivy a posléze jej navštívit i osobně.

Rozhledna byla vybudována v roce 2006 na kopci o výšce 272 m. n. m., to znamená, že i přesto, že je plošina v pouhých 12 metrech, budete z ní mít nerušený výhled na okolní krajinu. Určitě byste si neměli při cestě nahoru zapomenout foťák, protože naproti sobě budete mít Pálavu a Novomlýnské nádrže, které přímo svádí ke snímání přírody. U paty vyhlídky pak stojí i menší kaple, kterou zdobí lidové slovácké motivy.

Zajímavostí je dále také to, že prvotním impulsem ke stavbě rozhledny bylo vítězství v soutěži Vesnice roku 2005. Při cestě k ní, když se budete držet žlutého turistického značení, pak budete míjet vinné sklípky, které Vás možná budou svádět k tomu, abyste okusili některý z lokálních výpěstků. Pokud Vám ale smíme radit, s touto aktivitou raději vyčkejte, protože na vyhlídkovou plošinu se dostanete až po překonání 65 schodů, jejichž výšlap by nemusel být s hladinkou zrovna jednoduchý.

K tomuto turistickému cíli se dostanete jak z Bořetic, tak i z obcí v blízkém okolí, mezi které patří třeba Vrbice a Němčičky. Díky tomu si snadno zajistíte pohodové ubytování blízko rozhledny Kraví hora mimo nepříjemný ruch města. V okolí na Vás čeká nespočet vinařských penzionů, jež jsou vhodné třeba pro oslavy a svatby, či privátů. Za kvalitním odpočinkem se pak můžete přesunout třeba do blízkého Arboreta Němčičky, které taktéž rozhodně stojí za to navštívit. Nalaďte se na nové zážitky a přijeďte si sem užít své zasloužené volno.

Více

Rozhledna Brusná

Rozhledna Brusná

Bludov (okres Šumperk)

Rozhledna Brusná vyrostla na stejnojmenném kopci mezi Bludovem a Šumperkem na pomezí Hanušovické vrchoviny. Stalo se tak v roce 2015, jako součást naučné stezky Bludovská stráň. Ačkoliv vrchol s výškou 364 m n. m. není v porovnání s okolními kopci ten nejvyšší, poskytuje svojí polohou daleký výhled. Samotná rozhledna je vysoká jen 12,5 m a vyhlídková plošina je umístěná ve výšce 5 m nad terénem. Jedná se převážně o dřevěnou stavbu s plošinami z pozinkované oceli. Rozhledna poskytuje i kryté posezení.

Vrch Brusná se řadí mezi dominanty lázeňské obce Bludov. Není zalesněný, a tak je rozhled do krajiny skutečně široký. Východní stranu kopce lemuje řeka Desná a západní stranu zase řeka Morava. Ve 30. letech 19. století bylo na území Rakousko-Uherska prováděno vyměřování území. K tomu sloužily triangulační body, díky kterým vznikl základ pro Stabilní katastr. Triangulační věž byla umístěna také na zdejším kopci Brusná.

Z vyhlídky je překrásný výhled na panorama Jeseníků. Uvidíte tady ale i kopečky Zábřežské vrchoviny. Při dobré viditelnosti dohlédnete až k hradu Bousov. Rozhledna je přístupná celoročně a zdarma. V letní sezóně zde zakoupíte drobné občerstvení. Dostanete se sem pouze pěšky, a to buď od železniční stanice Bludov, nebo z centra od křižovatky se sochou Panny Marie. V obou případech půjdete po žluté turistické trase, která je zároveň i naučnou stezkou Bludovská stráň. Pokud máte rádi okruhy se zajímavými informacemi po cestě, budete potěšeni. Okruh naučné stezky tvoří celkem 10 informačních panelů. Dozvíte se na nich zajímavosti z okolí, historii i něco o fauně a floře. Celková délka je asi 4,6 km a pomalou procházkou ji ujdete za 2 až 2,5 hodiny.

Šumpersko je oblíbeným cílem turistů, kteří míří nejen na Brusnou. Zastavte se také v Lázních Bludov nebo v Pradědově dětském muzeu. Pokud trochu popojedete, můžete si prohlédnout Vlastivědné muzeum v Šumperku, nebo rozhlednu Bukovka. Lákadlem tohoto regionu v Olomouckém kraji jsou bezesporu Termály Velké Losiny. Při cestě do tohoto oblíbeného aquaparku se podívejte také na zámek Velké Losiny.

Užijte si zdejší kraj a rezervujte si ubytování v okolí rozhledny Brusná. Inspiraci najdete přímo na našem portále. Vybírat můžete z pestré nabídky chat, chalup, apartmánů či penzionů. Vyhledávaným cílem dovolených jsou také roubenky. Většinou se jedná o stylové ubytování s dobrým vybavením. S výběrem nejlepšího ubytování Vám rádi pomůžeme.

Více

Rozhledna Kozí hrádek

Rozhledna Kozí hrádek

Mikulov

Když přijedete do Mikulova, nejspíš to nebude dlouho trvat a všimnete si samostatně stojící dělostřelecké věže. Říká se jí Kozí hrádek a je poblíž vstupu na židovský hřbitov. Už dávno však neslouží svému původnímu účelu. Návštěvníkům slouží jako rozhledna, ze které je krásný výhled jak na centrum, tak na malebný mikulovský zámek. Vzhledem k její poloze se k ní nejlépe dostanete pěšky.

Historie Kozího hrádku je poměrně dlouhá. Od 15. století, kdy byl vybudován, pomáhal chránit dopravní spojnici mezi Brnem a Vídní. Hrádek míval dvě patra, ochoz a střílny, které umožňovaly rychlý zásah v případě, že by se v okolí dělo něco nekalého. Vybudování obranné věže mělo ještě druhotný efekt. Významně podpořilo obranu města, které tak bylo lépe chráněno před útoky nepřátel. Věž by z toho důvodu neměli ze svého programu vynechat ani příznivci historie a architektury.

Zajímavostí je, že i když se mohou turisté za symbolické vstupné jít podívat na vyhlídku, to, zda je otevřená, se dozví hlavně podle vlajky. V případě, že na Kozím hrádku chybí, je zavřeno. Vlající vlajka naopak znamená, že turisté mohou klidně přijít. Posléze pak můžete spolu se svými společníky pokračovat k dalším městským atrakcím, ze kterých Vám můžeme doporučit třeba kapli sv. Šebestiána a lom Janičův vrch. Pronajměte si ubytování blízko rozhledny Kozí hrádek ještě dnes, nejlépe třeba v některém z dobře vybavených penzionů. Uvidíte, že ze svého rozhodnutí budete náležitě nadšení.

Více

Rozhledna Babina

Rozhledna Babina

Tábor

Rozhlednu Babina najdete pod vrcholem hory Babí lom asi 3 kilometry od města Tábor v Jižních Čechách. Nachází se v nadmořské výšce 446 m n. m. a pro svoje návštěvníky je přístupná od 15.května 2015. Vstup na rozhlednu je volný.

Dřevěná rozhledna Babina je 9 metrů vysoká a čeká Vás 20 strmých schodů. Ve výšce 6 metrů nad zemí je umístěna vyhlídková plošina, což není žádná extrémní výška a pohled dolů by tedy měli zvládnout i ti méně odvážní výletníci.

Na rozhlednu Babina Vás dovedou dvě přístupové trasy. Jednou z nich je cesta z Čelkovic, která vede přes železniční trať mezi Táborem a Bechyní. Druhá trasa míří od mostu přes řeku Lužici, od čistírny odpadních vod. Za mostem zdoláte strmý asi 150 metrový výšlap a následně se už mírným stoupáním dostanete přímo k rozhledně.

Většina rozhleden se staví na vyvýšených místech z důvodu, aby poskytovala kruhový rozhled do širokého okolí. U rozhledny Babina tomu tak bohužel není. Díky vzrostlým stromům v okolí rozhledny je odtud omezený výhled pouze na město Tábor a obec Chotoviny. V té se nachází nádherný zámek, který je novorenesančním, původně klasicistním zámeckým sídlem s francouzským parkem i kostel sv. Petra a Pavla.

Za dobré viditelnosti samozřejmě dohlédnete i dále, třeba až na vrcholky přírodního parku Jistebnická vrchovina. Rozhledna Babina je úžasným místem, kde si můžete naplánovat svoje další výlety na místa, která z vrchu uvidíte. My pro Vás máme několik tipů.

Samotné město Tábor Vám nabízí mnoho rozmanitých atrakcí. Pro milovníky historie je tu hrad Chroustník nebo Strašidelné podzemí. Vaše děti určitě potěší návštěva ZOO Tábor nebo Zážitkový skanzen Housův mlýn. A nesmíme zapomenout na Muzeum lega se stovkami originálních modelů. Ostatně muzeí je v Táboře mnohem více. A každý si může vybrat to, které je mu nejvíc blízké. Např. Muzeum čoklády a marcipánu, Muzeum pivovarnictví nebo Husitské muzeum.

I pro vášnivé turisty a cyklisty je Táborsko připravené. Stačí si jen zvolit zajímavý objekt a určitě najdete na mapách nejednu trasu, pomocí které se k cíli dostanete. Celá oblast je protkána kvalitně značenými cyklostezkami a díky tomu, že jde převážně o rovinatou oblast, můžete vyrazit na kola s celou rodinou a projet i delší vzdálenosti.

Město Tábor a jeho okolí je historicky spojeno s husitstvím a tomu je přizpůsobeno i mnoho akcí, které zde každoročně probíhají. Přijeďte se podívat na husitské slavnosti nebo na monument slavného vojevůdce Jana Žižky, který je dominantou Žižkova náměstí v Táboře.

Dovolená na Táborsku je zkrátka dobrý nápad. Mimo již výše zmíněná místa tady najdete spoustu historický, kulturních i přírodních zajímavostí. Když si najdete ubytování u rozhledny Babina, případně v širším okolí, můžete každý den vyjíždět za novými zážitky do všech směrů. Stylové chalupy, útulné apartmány nebo penziony se stravováním - to vše je Vám v Táboře a jeho okolí k dispozici. Jen vybírejte pečlivě a dostatečně předem, ať se Vaše dovolená opravdu povede.

Více

Rozhledna Mariánka

Rozhledna Mariánka

Horní Čermná

Rozhledna Mariánka se tyčí nedaleko kopce zvaného Mariánská hora, u města Lanškroun okrese Ústí nad Orlicí. Toto místo najdete mezi obcemi Horní Třešňovec a Horní Čermná. Pokud vyrážíte na Orlickoústecko, nebo jen projíždíte kolem směrem na Králický Sněžník, zastavte se. Mariánka je snadno dostupná autem, je tady malé parkoviště. Nedaleko je také zastávka autobusu. Kolem vede žlutá turistická značka a také značené cyklotrasy.

Rozhledna byla vybudována v roce 2014 jako součást přeshraničního projektu výstavby rozhleden na česko-polském pomezí. Její konstrukce je dřevěná s kovovým točitým schodištěm. Stojí ve výšce 503 m n. m. na kopci U Kříže a je vysoká 20 m. Leží na evropském rozvodí mezi Černým a Severním mořem. Vedle rozhledny najdete dětské hřiště, lavičky a turistický přístřešek. V letním období bývá v provozu také malé občerstvení. Dobrá zpráva pro všechny uživatele elektrokol a mobilních telefonů je, že tady také najdete volně přístupnou nabíječku.

Z vyhlídkové plochy rozhledny je krásný pohled na Orlické hory, Zábřežskou vrchovinu, Lanškroun a údolí Dolní a Horní Čermné. Můžete vidět i Letohrad a Žamberk a při dobré viditelnosti i vrcholy Krkonoš a Jeseníků. Na protějším kopci Mariánská hora se stejnou nadmořskou výškou stojí kostel Narození Panny Marie s křížovou cestou. Jedná se o poutní místo, kde se doposud scházejí obyvatelé okolních vesnic na poutní slavnost. Ta se každoročně koná na začátku září. Čeští, moravští a polští poutníci se zde scházeli už od roku 1780. Putovali společně do rakouského mariánského kostela Maria Zell v Horním Štýrsku. Společná pouť trvala 10 dní a ušli pěšky asi 350 km.

Jeden ověřený a pěkný okruh se zastávkou na Mariánce vede z Lanškrouna. Vydejte se z centra města po modré turistické značce přes Dolní Třešňovec do Horního Třešňovce a dál na kopec Mariánská hora. Dojeďte k rozhledně a potom pokračujte po žluté značce do Nepomuk. Odtud sjeďte do krásné přírody údolí Moravské Sázavy obklopeného lesy. Vyjedete v obci Albrechtice, odkud vede zpevněná cyklostezka zpět do Lanškrouna. Okruh je nejlepší projet na kole, ujedete asi 20 km. K Mariánce pojedete do kopce, ale v Sázavském údolí Vás čeká krásný dlouhý sjezd.

V Lanškrouně navštivte Městské muzeum Lanškroun a nezapomeňte na lanškrounské rybníky. Nebo se vydejte dále do Orlických hor obdivovat třeba dělostřeleckou tvrz Bouda nedaleko rozhledny Suchý vrch. V zimě si zalyžujte na lyžařském vleku OVAZ. Přijeďte navštívit tento kout země v Pardubickém kraji a poznejte jeho přírodní krásy. Ubytování v okolí rozhledny Mariánka můžete rezervovat i u nás. V blízkosti najdete spoustu chat, chalup i apartmánů. S výběrem Vám rádi pomůžeme.

Více

Rozhledna Svatý Kopeček

Rozhledna Svatý Kopeček

Olomouc

Rozhlednu Svatý Kopeček najdete přímo v areálu ZOO Olomouc v nadmořské výšce 388 metrů, nedaleko známé a z dálky dobře viditelné baziliky na Svatém Kopečku. Pokud se na tuto rozhlednu vydáte, nemusíte myslet na svačinu, protože přímo pod ní se nachází restaurace, kde se občerstvíte. Navíc se sem dostanete autem, na kole, autobusem i pěšky, a to denně od března do listopadu.

Stavba rozhledny na Svatém Kopečku byla zahájena v roce 1972 a pro veřejnost byla zpřístupněna o tři roky později. Jen málo vyhlídkových staveb v České republice bylo postaveno za minulého režimu, proto tato rozhledna určitě patří k místům, která byste měli navštívit, pokud jste tak ještě neučinili. Původně byla rozhledna opláštěna plechovými pláty, ale v roce 2000 prošla generální opravou, při které bylo opláštění odstraněno a rozhledna nově natřena.

Půdorys rozhledny Svatý Kopeček je trojúhelníkový, konstrukce kovová a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 29 metrů. Když sem vystoupáte po 128 schodech, odměnou Vám bude výhled na všechny světové strany, za pěkného počasí až do vzdálenosti 50 kilometrů. Uvidíte tak nejen panorama Olomouce, siluetu Jeseníkůhorou Praděd, Hanou, ale děti budou nejvíce nadšené z ptačího pohledu na olomouckou zoologickou zahradu, díky němuž mohou vidět množství zdejších zvířat.

Ať už patříte mezi motorizované turisty, nebo dáváte přednost vlastnímu pohonu, rozhledna Svatý Kopeček je pro všechny vhodným cílem. Auto můžete zaparkovat přímo u ZOO, na kole se sem dostanete po cyklistické stezce č. 5, která vede do Bystrovan a pěšky se můžete vydat po modré z Dolan a Hluboček nebo po žluté z Radíkova. Pokud Vaše děti zvládnou ujít 7 kilometrů, můžete se vydat i po naučné stezce Svatý Kopeček.

Plánujete ubytování blízko rozhledny Svatý Kopeček, abyste toho viděli v okolí mnohem více? V Olomouci najdete ubytovací zařízení všech typů. Pokud hledáte pohodlí, zvolte ubytování s plnou penzí. Plný servis Vám nabídnou především hotely, ale také některé penziony. Větší časovou svobodu však budete mít v apartmánech nebo v ubytování v soukromí.

A kam se v okolí ještě můžete vydat? Olomouc a okolí Vám nabídne atrakce všeho druhu. Za poznáním můžete vyrazit na hvězdárnu Josefa Sienela, za odpočinkem zase do aquaparku Bohuňovice. Podle zálib pak můžete volit další zajímavá místa. Pány a kluky by mohla zajímat Veteran Arena, plná elegantních starých vozů a motocyklů. Kdo miluje pohyb, přijde si na své v lanovém centru Proud Olomouc. A za špatného počasí je zaručeným programem pro celou rodinu Pevnost poznání. Zábavu si tu užijí všichni, od nejmenších po ty nejstarší.

Více

Dvořáčkova vyhlídka

Dvořáčkova vyhlídka

Nové Město nad Metují

Dvořáčkova vyhlídka nabízí krásný pohled na Nové Město nad MetujíKrálovéhradeckém kraji. Všichni milovníci pěší turistiky by si toto místo neměli nechat ujít. Právě pro ně bude vhodný zeleně značený místní okruh, na kterém se vyhlídka nachází. Celá trasa je dlouhá 3,2 km a spojuje všechny hlavní zajímavosti v Novém Městě nad Metují. Poblíž vede také červeně značená turistická trasa přímo z centra města. Spojením červené a zelené trasy z centra se dostanete k vyhlídce po 1,4 km. Pokud se potřebujete k vyhlídce přiblížit autem, potom pro Vás bude nejlepší přijet od obce Spy, ulicí Ke Sta schodům.

Vyhlídka se nachází na hraně skalní stěny, nad meandrem řeky Metuje. Otevřena byla 7. září 2007, jako jedna z dalších místních vyhlídek. A proč právě Dvořáčkova? Jedná se o zdejší tradici pojmenování vyhlídek po významných osobnostech města. V okolí má své místo již Klosova vyhlídka. Ta připomíná historika a ředitele obecné školy. Další nese jméno historika prof. Jana Juránka. Třetí v řadě dostala jméno po významném učiteli, kronikáři, archiváři a překladateli, panu Bohumilu Dvořáčkovi. Narodil se v roce 1917 a město v roce 2007 ocenilo jeho přínos pojmenováním této vyhlídky.

Z vyhlídky spatříte údolí řeky Metuje, zámek, náměstí i svahy pod náměstím. Vyhlídku tvoří dřevěný zastřešený altán. Vyhlídka je volně přístupná celoročně. Nejbližší možnost občerstvení se nachází na městském náměstí. Spojit návštěvu vyhlídky můžete s prohlídkou Zámku Nové Město nad Metují. Do zámecké zahrady se dostanete přes Jurkovičův krytý dřevěný most. Pokud máte dostatek času, můžete si také prohlédnout Zříceninu hradu Výrov.

Náchodsko je vyhledávaný cíl turistů a milovníků přírody. Vydejte se i Vy poznat tento kraj a vyberte si některé z ubytování v okolí Dvořáčkovi vyhlídky. Nápady kde se na dovolené usadit najdete přímo u nás. Region je bohatý na ubytovací kapacity, a tak je z čeho vybírat. Kromě chat a chalup nabízíme pestrý seznam apartmánů či penzionů. Dopřejte si krásný pobyt podle svých představ. Věříme, že si ho užijete.

Více

Rabenštejnská věž

Rabenštejnská věž

České Budějovice

Rabenštejnská věž (známá i jako Rabštejnská věž nebo Havraní věž) je jedna ze dvou hradebních věží na okraji historického centra Českých Budějovic, najdete ji na rozcestí ulic Panská a Mlýnská. Tato čtyřpatrová 16,6 metrů vysoká stavba se dochovala ze 14. století. Pojmenování věže má pravděpodobně souvislost s Wolfgangem Rabensteinem, mnichem z dominikánského kláštera, historici ale neznají důvod, možné je že byl majitelem věže, donátorem při stavbě nebo pouze jejím obyvatelem.

Podobně jako ostatní českobudějovické hradební věže (kromě jedné výjimky) i Rabenštejnská věž má obdélníkový půdorys. Gotická okna jsou původní, stejně jako krov pod vysokou valbovou střechou. Rohy věže zpevňuje kamenná armatura. Zdi okolních hradeb v těchto místech nejsou dochované, zbyl pouze ochoz.

Věž byla od začátku využívaná na obranný účel, který ještě posílil po rozšíření palných zbraní, v té době zde byl sklad zbraní i střelného prachu. Postupem času se věž stala vězením, i díky tomu, že nebyla dostupná z přízemí, ale jenom z ochozu v prvním patře. Vězni s méně závažnými přestupky byli drženi v patrech, těžší zločince zavírali do přízemí bez oken, do kterého byl přístup pouze z prvního patra přes otvor v podlaze.

V roce 1551 došlo k rekonstrukci věže, která ji dala současnou podobu. O sedm desetiletí později, po explozi střelného prachu v roku 1620, se dočkala věž i renezančních úprav. K přestavbě interiérů došlo o dvě století později, přičemž jednotlivá patra byla upravená do podoby bytů ve stylu pozdního klasicizmu. Tehdy byl vybudován i přistup do věže na přízemí a to z Panské ulice. Nejnovější rekonstrukce proběhla v roce 2000.

V současnosti najdete ve věži expozici brnění a historických zbraní. Spolek Umění ve městě ve věži pořádá autorské výstavy, workshopy, semináře a dílny a podkroví užívá jako minigalerii.

Rabenštejnská věž ale neví to jediné, co v Českých Budějovicích stojí za zmínku. Prohlédnout byste si měli i Černou věž ze 16. století, která stojí u katedrály svatého Mikuláše a poskytuje vynikající výhled na centrum města. Turisté obdivují i barokní Samsonovu kašnu na náměstí Přemysla Otakara II., která patří k největším svého druhu v České republice. O historii nejen Jižních Čech se dozvíte něco víc v Jihočeském muzeu. Ale České Budějovice nejsou jen o historii, ve městě na soutoku Vltavy a Malše si na své přijdou i vodáci. A milovníky piva určitě zaujme prohlídka pivovaru Budějovický Budvar.

Nabídka ubytování v blízkosti Rabenštejnské věže je opravdu pestrá. Potrpíte-li si na kvalitní služby a nechcete se o nic starat, vyhledejte hotely. Trochu míň služeb, ale stále dokonalé pohodlí Vám zaručí i penziony. Pokud chcete mít vše ve vlastní režii, budou pro Vás ideální apartmány, většinu z nich najdete v centru města, což je další plus. V případě, že se naopak od centra chcete vzdálit, zaměřte svoje hledání na chalupy. Levnou volbou může pro Vás být kemp, ale též ubytování v soukromí, v tom případě Vás u sebe doma ubytují domácí obyvatelé a ti Vám možná v družném rozhovoru doporučí i restauraci s nejlepší jihočeskou kuchyní. V Českých Budějovicích se nebudete nudit, ať sem přijedete kdykoliv během roku, a pokud ke kouzlu města přidáte i příjemné ubytování, můžete se těšit na dokonalou dovolenou.

Více

Rozhledna Val

Rozhledna Val

Králíky (okres Ústí nad Orlicí)

Rozhlednu Val najdete nedaleko města Králíkyokrese Ústí nad OrlicíPardubickém kraji. Leží poblíž známého kláštera Hora Matky Boží Králíky. Pokud tedy výletujete v tomto krásném kopcovitém terénu, doporučujeme spojit návštěvu kláštera i s místní rozhlednou. Při dobrém počasí si užijete skutečně dechberoucí pohled do okolí. Uvidíte až do sousedního Polska, zahlédnete třetí nejvyšší horu Králický Sněžník i velmi navštěvovaný Slamník nad údolím Dolní Moravy.

K rozhledně Vás dovede jak turistická, žlutě značená trasa, tak i cyklotrasa. Můžete přijet i autem, které necháte na parkovišti u kláštera. Potom se vydáte pěšky, přes křižovatku, kde je autobusová zastávka. K rozhledně je to už jen kousek, čeká Vás necelý 1 km pěkné procházky bez výrazného stoupání. Nechte se unášet krásou výhledu a klidem, který tu najdete.

Vrchol hory Val leží v nadmořské výšce 790 m n. m. Rozhledna, která byla postavena v roce 2003 je těsně pod tímto vrcholem, konkrétně 788,5 m n. m. Celková výška rozhledny je necelých 35 m. Vyhlídková plošina je umístěna 22 m nad terénem. Konstrukce je kovová, včetně schodů, kterých je dohromady 102. Rozhledna je volně přístupná veřejnosti po celý rok. Její horní část slouží pro potřeby radiokomunikací. V úpatí rozhledny je umístěn vodojem.

Kolem rozhledny Val prochází významná turistická trasa, pojmenovaná jako Hřebenovka. Jedná se o jednu z nejstarších a zároveň nejdelších turistických tras. Vznikla již v roce 1902 a protíná vrcholy severních hor České republiky. Dojdete po ní z Libereckého kraje až do Olomouckého kraje na Praděd. Vede přes všechny tři nejvyšší hory Česka. Etapa procházející Pardubickým krajem je dlouhá 59 km. Uvidíte na ní překrásnou přírodu Orlických hor i pohoří Králického Sněžníku. Cestou potkáte pozůstatky vojenského opevnění i další památky.

Hledáte-li další zajímavá místa v okolí, můžeme Vám doporučit návštěvu Ski areálu Dolní Morava, Tam si užijete nejen zimní radovánky, ale i ty letní. Od jara do podzimu se můžete projet na Mamutí horské dráze a celoročně se projít na Stezce v oblacích Dolní Morava. Pokud Vás zajímá historie vojenského opevnění, zastavte se v Králíkách ve Vojenském muzeu. Turisté ocení nespočet turistických tras v horské přírodě.

Pokud zvažujete strávit dovolenou v horském prostředí, rádi Vám nabídneme seznam ubytování v okolí rozhledny Val. Králický Sněžník je velmi žádaná lokalita, a tak zde najdete bohatou nabídku možností kde přenocovat. Vybírat můžete mezi různými druhy chat a chalup, ale také mezi apartmány či penziony. V naší nabídce mají své místo i stylové roubenky. Přejeďte zapomenout na všední starosti, přejeme Vám krásný pobyt.

Více

Vyhlídka Kde domov můj

Vyhlídka Kde domov můj

Koberovy

Kde domov můj - když uslyšíte tato slova, většinou každého napadne, že se jedná o začátek naší státní hymny. Zkušení turisté však ví, že stejné označení nese i jedna z vyhlídek v Libereckém kraji. Leží nedaleko Besedic, části obce Koberovy a je součástí skalního bludiště Chléviště v Besedických skalách. Název mu vymysleli členové České filharmonie, které výhled uchvátil na tolik, že v ní uviděli i slova naší hymny - vodu, šumící po lučinách i bory na skalinách.

Vyhlídka Kde domov můj leží na menší pískovcové skále, která vyčnívá z vysokého skalního bloku. Dostanete se sem z obce Malá Skála nebo žlutou okružní trasou z Besedic. Tento okruh byl slavnostně otevřen již 25.9.1935. Tehdy nesl označení Turistická stezka Dr. Edvarda Beneše. Dodnes se zachovalo jen kratší označení Okruh Dr. E. Beneše. Cyklisty musíme zklamat, přístup na vyhlídku není pro kola sjízdný.

Samotná plošina vyhlídky je tvořena betonovým můstkem a zajištěna zábradlím. To ocení zejména ti návštěvníci, kterým se z pohledu dolů zatočí hlava. Kvůli lepšímu výhledu bylo nutné odstranit i část vzrostlého lesa. Díky tomu se můžete kochat meandrující řekou Jizerou a nebo dohlédnout na protější hřbet a skalní město Drábovnu. Vyhlídka Kde domov můj Vám poskytne i nádherné výhledy do dalších skalních měst celého přírodního parku Maloskalsko.

Celá tato oblast je bohatá na přírodní zajímavosti. Na svých toulkách okolím tak můžete narazit např. na zříceninu hradu Zbirohy nebo na zříceninu skalního hradu Vranov, někdy také nazýván jako Pantheon. V době, kdy byla tato stavba vybudována se jednalo o největší hrad svého druhu v Čechách. Za návštěvu však stojí i okolní malebné vesničky nebo města Železný Brod a Turnov. V nich je také snadné najít si ubytování v případě, že se rozhodnete vyrazit na dovolenou nebo víkendový pobyt na Liberecku.

Nabídka ubytování u vyhlídky Kde domov můj Vás příjemně překvapí. Vybírat můžete chaty a chalupy, malebné roubenky i příjemné penziony. Pokud dáváte přednost většímu soukromí, využijte apartmány. Naopak, chcete-li zažít něco z místních tradic a využít pohostinnosti místních ubytovatel, poohlédněte se po ubytování v soukromí. Potřebujete stravování, wellness procedury, případně další nadstandardní služby? Pro Vás jsou určeny hotely na Liberecku, které Vás budou hýčkat tak, že se Vám na konci pobytu ani nebude chtít domů. Ale nezoufejte, kdykoli se sem můžete vrátit a prozkoumat další zajímavá místa.

Více

Rozhledna Nedánov

Rozhledna Nedánov

Boleradice

Během toulek po okresu Břeclav se možná dostanete do Boleradic, které se nachází v sousedství oblíbených vinařských měst a obcí. Když už tu budete, na programu byste měli mít výstup na rozhlednu Nedánov, z jejíž vyhlídkové plošiny budete mít šanci spatřit Brno, Pálavu a Drahanskou vrchovinu. Za dobrého počasí pak uvidíte i krásné Bílé Karpaty a některé lokality slovenského Záhoří. Vyhlídku rozhodně nemůžete minout, protože z centra obce k ní vedou turistické tabule, díky kterým se během pěšího výletu úspěšně dostanete do cíle.

I když snaha o stavbu rozhledny tu byla delší dobu, její základní kámen byl položen až v roce 2006. K jejímu vztyčení pak došlo až v roce 2009. Nachází se na vrcholu kopce Nedánov s nadmořskou výškou 368 m, po kterém dostala své jméno. Samotná věž má celkově 26 m a ochoz s plošinou má ve výšce 21 m. Její konstrukce pak připomíná přesýpací hodiny, jež mají symbolizovat plynoucí čas. V minulosti tu dokonce proběhl průzkumný vrt, na základě kterého se mělo zjistit, zda tu je naleziště ropy. I když byla tato mise neúspěšná, na jeho základě se povedlo vytvořit podrobný geologický profil zdejší krajiny.

Když se budete vracet do ubytování blízko rozhledny Nedánov, byla by škoda minout i další lokální zajímavost, kterou je sousoší Cyrila a Metoděje v blízkém sousedství. Oblíbeným výletním cílem je i Nikitěnkova cesta, která připomíná historickou trasu, jež místní používali při svých cestách do Hustopečí. Je osázena ovocnými stromy a nabízí příjemně strávený čas v přírodě. Už víte, kdy se sem přijedete podívat?

Více

Nejvyhledávanější kategorie atrakcí

Pomůžeme Vám s výběrem nejvhodnějšího ubytování

  • Více než 6 000 zařízení

    Jen ověření ubytovatelé

  • Více než 120 000 hodnocení

    Zkušenosti a názory z první ruky

  • Nejlepší ceny ubytování

    Ceny bez navýšení, přímo od majitelů

  • Nejnavštěvovanější portál

    Více než 40 000 návštěvníků denně