Kam na výlet Nicov

Obří hrad

Obří hrad

Nicov

Obří hrad, nejvýše položené keltské oppidum u nás, se nachází asi 6 kilometrů jihovýchodně od Kašperských hor, u osady Popelná, v okrese Prachatice. Od roku 1958 je místo chráněné jako kulturní památka. Nachází se jen pár desítek metrů pod strmým vrchem Valy, ve výšce 940 - 980 m n. m., čímž je nejvýše položenou archeologickou památkou v České republice. Není žádnou výjimkou, že díky horskému klimatu se tu drží sněhová pokrývka od října až do května.

Na Obří hrad se dostanete pouze z jižní strany. Ostatní přístupová místa jsou odříznuta díky říčce Losenici, která místo obtéká. Naleznete tu zbytky mohutného opevnění i původní vnější zeď hradby, která je jednou z nejstarších dochovaných staveb u nás.

Hradby byly v minulosti vybudovány z materiálu, dostupného na místních suťových polích. Venkovní konstrukci tvořili detailně vyskládané kameny a prostor mezi nimi byl vyplněn menšími kameny a sutí. Vznikla tak hradba až 4 metry široká a až 5 metrů vysoká. Není dokonce ani vyloučeno, že nad hradbami se nacházely ještě dřevěné nástavby.

Během prvního archeologického průzkumu, který proběhl již počátkem 20. století, zde byly nalezeny pozůstatky z doby halštatské. Z dalším výzkumů bylo patrné, že hradiště nebylo s největší pravděpodobností trvale osídleno. Nenašli se totiž žádné předměty, které by evokovali přítomnost obyvatelstva. Tento fakt dal za vznik myšlence, že hrad sloužil pouze jako posvátný prostor.

Mnoho století si také lidé nedokázali vysvětlit, jaký je původ mohutných kamenných valů. Mysleli si, že se jedná o sídlo obrů. V jedné místní pověsti se dokonce hovoří o tom, že nalezené 3 metrová kost byla použita jako lávka přes říčku Losenici.

Pokud chcete na Obří hrad vyrazit, připravte se na strmé stoupání. To začíná v osadě Popelná a k cíli vystoupáte 120 výškových metrů. Nachází se tu naučný okruh s informačními tabulemi, takže vše potřebné se dozvíte přímo na místě. Místo zároveň leží v první zóně Národního parku Šumava.

A Šumava znamená nekonečně možnosti turistiky a historických a kulturních zážitků. Jakmile zdoláte Obří hrad, vyrazte například na blízkou Klostermanovu rozhlednu na hoře Javorník. Dominantou Kašperských hor je jednoznačně hrad Kašperk, který byl postavený na příkaz českého krále Karla IV. a každoročně je hojně navštěvován turisty z celé republiky.

Přírodní bohatství objevíte v Hřibové rezevaci Stachy nebo Strašínské jeskyni. A pokud sem zavítáte v zimě, můžete si vybírat z řady kvalitních lyžařských středisek např. Ski areál Kašperské hory nebo Lyžařský areál Zadov.

Pokud Vás zaujal příběh o obrech na Šumavě, není nic jednoduššího, než si najít vhodné ubytování v okolí Obřího hradu a vyrazit prozkoumat vše, co z původního hradiště zůstalo. Odměnou za náročnější přístup Vám budou nejenom cenné historické informace, ale v případě dobrého počasí i výhled na vrcholky šumavských hor. A ty jsou opravdu nádherné.

Více

Ski areál Kašperské hory

Ski areál Kašperské hory

Kašperské Hory

Ski areál Kašperské Hory je menší lyžařské středisko vhodné zejména pro rodiny s dětmi a začínající lyžaře. Najdeme ho na jihovýchodě města Kašperské Horyokrese KlatovyPlzeňském kraji. Jižní část města zasahuje do Chráněné krajinné oblasti Šumava a nabízí tak úžasné možnosti trávení volného času v zimě i v létě.

Ski areál Kašperky leží ve výšce 794 m n. m. a nabízí svým hostům 4 sjezdovky o celkové délce 1,5 km. Žlutá sjezdovka je cvičná, dvě sjezdovky jsou označeny jako modré, tedy vhodné pro začínající lyžaře, a jedna sjezdovka je prudší červená pro ty, kdo již mají s lyžováním zkušenosti. Černou sjezdovku vysoké obtížnosti tu nenajdete. Na vrchol sjezdovek Vás dopraví 2 hlavní vleky a jeden dětský vlek. Pro dětskou lyžařskou školu je připraven pojízdný pás. Na dvou sjezdovkách si navíc můžete užít třikrát týdně večerní lyžování po západu slunce.

Děti, které nemají s lyžováním doposud žádné zkušenosti, se tuto dovednost hravě naučí v dětské lyžařské škole, kde se jim budou věnovat zkušení instruktoři. Myslí tu však i na dospělé začátečníky, kteří se mohou zapsat do skupinové nebo privátní lyžařské školy. Privátní škola je určena pro 1 až 4 osoby a počet hodin si můžete dohodnout zcela individuálně podle toho, kolik budete potřebovat. Také můžete využít zdokonalující tréninky nebo se seznámit s trendy moderního lyžování. Samozřejmostí je také výuka jízdy na snowboardu a na přání můžete absolvovat také video coaching s rozborem Vaší lyžařské techniky.

Veškeré vybavení si můžete zapůjčit v půjčovně. Kromě lyžování tak můžete vyzkoušet i snowboarding nebo si na procházku s dětmi půjčit sáňky a užít si tuhle skvělou zábavu s celou rodinou. Samozřejmostí je také skiservis, kde Vám lyže či běžky seřídí. Během dne stráveného na sjezdovkách lyžařského areálu Kašperky se můžete občerstvit v místním bistru, takže nemusíte lyžování přerušovat na dlouho. Pro ty, kteří mají raději běžecké lyžování, je v okolí 35 kilometrů značených, upravovaných běžkařských tratí.

Když budete hledat ubytování blízko ski areálu Kašperské Hory, bude záležet především na Vámi požadovaném standardu. Počítáte-li s tím, že budete ubytování využívat pouze pro nocování, zkuste se poohlédnout po apartmánech Kašperské Hory. Město Vám však nabídne i ubytování v penzionech nebo hotelech. Nedaleko Vás také rády ubytují chaty a chalupy Nezdice na Šumavě a penziony v Dlouhé Vsi. Dalšími alternativami by pak mohlo být ubytování v okolních obcích Srní, Strašín a Nicov.

Okolí Kašperských Hor oplývá nádhernou přírodou, proto zde najdete území s různým stupněm ochrany. Nejvíce chráněný je Národní park Šumava, ale určitě stojí za výlet také přírodní park Kašperská vrchovina a CHKO Šumava. Obdivovat tu můžete zříceninu bašty Pustý Hrádek nebo zachovalý hrad Kašperk. Za každého počasí je možné také navštívit Muzeum řemeslné výrobyNezdicích na Šumavě. A nesmíte si nechat ujít ani jeden z největších mechanických betlémů, který je k vidění v Muzeu Šumavy Sušice. Zkrátka kromě lyžování ve ski areálu Kašperské Hory si užijete i kopec další zábavy v okolí.

Více

Hrad Kašperk

Hrad Kašperk

Kašperské Hory

Znáte nejvýše položený královský hrad u nás? Víte, kde byste ho našli? Jedná se o hrad Kašperk nedaleko Kašperských Horokrese Klatovy na Šumavě, který byl postaven na příkaz Karla IV. Vypíná se v nadmořské výšce 886 metrů a jeho jedinečnost byste si určitě neměli nechat ujít.

Důvody, které vedly Karla IV. v roce 1456 ke stavbě Kašperku, byly politické i obchodní. Hrad měl stát na hranici s Bavorskem, aby ji střežil, dále měl chránit naleziště zlata a v neposlední řadě měl být součástí tzv. Zlaté stezky, tedy obchodní cesty. Hrad má sice v názvu „královský“, v historii byl však vždy obýván pouze šlechtou. To ho například zachránilo před zničením během husitských válek, jelikož držitelé hradu byli v té době stoupenci husitů. Z důvodu nedostatku financí bohužel tento krásný hrad již v 17. století chátral a v roce 1616 byl prodán městu Kašperské Hory, které jsou provozovatelem a vlastníkem dodnes.

Když navštívíte hrad Kašperk, můžete si vybrat ze tří okruhů s průvodcem. Okruh Život na hradě Vás seznámí s nejrůznějšími prostory, v nichž probíhal každodenní život obyvatel hradu. Uvidíte purkrabství s výkladem o přípravě jídla, východní věž s výkladem o středověké hygieně, vystoupáte až do jejího pátého patra, prohlédnete si také zříceninu paláce s erby držitelů hradu a celý okruh zakončí jedinečná videoprojekce, která Vám ukáže, jak mohl život na hradě skutečně vypadat. Prohlídka s názvem Proměny hradu Vás zavede do východní i západní věže, kde se přímo před Vašima očima zařídí nábytkem a poté opět zanikne středověká komnata. Také uvidíte obrazy z dějin hradu a pracovní nástroje s ukázkou opracovávání kamene. Oba tyto okruhu je možné absolvovat s menší rasou psa, která se vejde do tašky.

Pro děti na hradě Kašperk připravili Dětskou prohlídku, vhodnou pro děti ve věku přibližně 6 až 11 let. Jejich úlohou je řešit v průběhu prohlídky úkoly, a tím vysvobodit zakletou osobu, která se upsala čertovi. Na konci, po úspěšném vyřešení úkolů, čeká na děti odměna. Dětské prohlídky se konají během letních prázdnin a podmínkou je účast nejméně 10 dětí. V létě mají také děti i dospělí možnost vyzkoušet si na nádvoří střelbu z luku a vyhrát střelecký dukát.

V průběhu celého roku se na Kašperku konají divadelní představení, noční prohlídky, historické i kulturní akce. Některé prostory je také možno si pronajmout pro pořádání vlastních společenských nebo firemních akcí. Pro veřejnost bývá hrad otevřen od května do října, pro přesnější informace je vhodné sledovat aktualizovanou webovou stránku hradu.

Až budete s prohlídkou Kašperku hotovi, měli byste navštívit také další zajímavá místa. Jen 400 metrů od hradu Kašperk stojí tzv. Pustý hrádek, který sloužil jako předsunuté opevnění a ochrana hradu. Stojí ve výšce 924 m n. m, tedy výše než samotný Kašperk. a budete z něj mít krásný výhled na velkou část Šumavy. Takzvané Šumavské Trojhradí tvoří spolu s Kašperkem ještě hrad Velhartice a nejrozsáhlejší hradní zřícenina hradu Rabí, kde Jan Žižka přišel o druhé oko. V rámci dovolené na Šumavě byste je určitě neměli vynechat. A kdo se velmi rád kochá výhledy, toho pošleme ještě na volně přístupnou rozhlednu Na Sedle, odkud uvidíte Šumavu i Pošumaví.

Pokud si zajistíte ubytování v Kašperských Horách, dozvíte se během komentovaných prohlídek mnoho informací o tomto královském městě. Poskytnou Vám tu ubytování v chatách a chalupách nebo apartmánech. Penziony byste našli v nedaleké Kvildě i v Nových Hutích. Věříme, že ať se rozhodnete jakkoliv, s ubytováním v blízkosti hradu Kašperk budete spokojeni, protože každé z nich leží uprostřed nádherné šumavské přírody, která pohladí po duši a povzbudí na těle.

Více

Lyžařský areál Zadov

Lyžařský areál Zadov

Stachy

Známe centrum běžeckého lyžování se nachází na Šumavě, konkrétně na Zadově, v katastrálním území obce Stachy. Svoje služby a množství atrakcí nabízí Lyžařský areál Zadov v zimním i letním období.

Během teplejší části roku jsou připraveny aktivity pro všechny věkové kategorie. Děti i sportovně založené dospělé potěší Lanové centrum Zadov. Pokud chcete prozkoumat Šumavu na kole nebo koloběžce, k dispozici je Vám půjčovna, kde Vám vyberou vhodný prostředek na Váš výlet.

Lyžařský areál Zadov je však atraktivní hlavně během zimy. Hojně využívané je již zmíněné běžecké lyžování. Na značených trasách, kterých je zde přes 50 kilometrů a napojují se na další trasy v rámci celé Šumavy, trénovala i naše úspěšná běžkařka Kateřina Neumannová. Na místním běžkařském stadionu probíhají pravidelně různé sportovní akce.

Samozřejmě i sjezdové lyžování má v Lyžařském areálu Zadov své zastoupení. Středisko je rozděleno na několik menších areálů. Lyžařský areál Kobyla nabízí 4 sedačkovou lanovku a 2 menší vleky. Lyžovat lze asi na 3 kilometrech sjezdovek. Zadovádět si můžete v snowparku, který je stejně jako sjezdovka uměle zasněžovaný a osvětlený. Najdete zde i původní skokanské můstky, které jsou však již mimo provoz. Nechybí ani lyžařská a snowboardová škola s půjčovnou lyžařského vybavení a servisem.

Druhý Lyžařský areál U Horejšů je vhodný spíše pro rodinné lyžování. Délka sjezdovky je 350 metrů. Během hlavní zimní sezóny je v provozu i večerní lyžování. I zde můžete využít lyžařskou školu, ale i dětské hřiště s vlastním vlekem.

O něco delší sjezdovku nabízí ještě areál Nové Hutě. Měří přes 1 000 metrů a společně s další krátkou sjezdovkou je vhodný opět spíše pro rodiny s dětmi nebo začínající lyžaře.

Během celé zimní sezóny můžete k přesunu v Lyžařském areálu Zadov využít kyvadlovou dopravu, kterou zajišťuje místní skibus. Pro motoristy je zajištěné parkování. A když dostanete hlad, využijete nabídky rychlého občerstvení. Samozřejmostí jsou i toalety.

Pokud Vás toto lyžařské centrum zaujalo a plánujete strávit svoji příští dovolenou na Šumavě, rádi Vám pomůžeme s výběrem vhodného ubytování u Lyžařského areálu Zadov. Jelikož každému vyhovuje něco jiného, máme pro Vás připravenou širokou nabídku a věříme, že uspokojíme potřeby každého, kdo se rozhodne na Šumavu vyrazit.

Na celé Šumavě lze najít vhodné ubytování  pro rodiny s dětmi, nabízíme i komfortní objekty na teambuilding, pro dva nebo na víkendový pobyt. Vybírat můžete chaty a chalupy, penziony, apartmány i ubytování v soukromí. Stačí si jen vybrat vhodný termín a vyrazit. Šumava Vás svojí očarující přírodou jistě uchvátí.

Více

Národní park Šumava

Národní park Šumava

Horská Kvilda

Rozlohou 69 030 hektarů je Národní park Šumava naším největším národním parkem. Najdete ho v Jižních a Západních Čechách. Od Železné Rudy kopíruje státní hranicí s Německem, později s Rakouskem a z východní strany je ohraničené Lipenskou přehradou. Rozkládá se na území dvou krajů - Plzeňského a Jihočeského a tří okresů – Český Krumlov, Prachatice a Klatovy. Spolu s německým národním parkem Bavorský les vytváří největší souvisle zalesněné území ve střední Evropě. Díky tomu je označován i jako „zelené srdce Evropy“. Národním parkem byl vyhlášen 20. března 1991, o rok dříve bylo území zapsáno na seznam UNESCO jako biosférická rezervace Šumava.

Šumavský národní park je součástí Chráněné krajinné oblasti Šumava. Na území národního parku se nachází několik desítek přírodních rezervací a menších chráněných oblastí. Hlavním důvodem vyhlášení národní parku byla zejména ochrana biologických společenstev – smrčin, pralesních porostů, rašelinišť nebo karových jezer. Najít zde můžete i několik ohrožených druhů živočiců jako los, tetřev hlušec nebo rys. I některé druhy hmyzu, které neuvidíte jinde, než na místních rašeliništích.

Samotný Národní park Šumava můžeme rozdělit na několik samostatných oblastí – Šumavské pláně, Železnorudská hornatina, Boubínská hornatina, Želnavská hornatina a Trojmezenská hornatina s Vltavskou brázdou. Výškově se rozkládá v poloze 600 - 1 378 m n. m. Nejvyšším bodem je hora Plechý

Podle způsobu ochrany dělíme park na 3 zóny – přísnou přírodní, řízenou přírodní a okrajovou. Do přísně přírodní zóny jsou zařazeny nejcennější pralesy i mokřady, které jsou chráněné před vlivem člověka. V řízené přírodní zóně najdeme největší část lesních ekosystémů a v okrajové zóně se již vyskytují místa, která mohou lidé využívat k turistice, rekreaci nebo např. zemědělství. I v okrajové zóně jsou však určitá pravidla, která chrání přírodu před devastujícím vlivem některých činností.

I přesto má však Národní park Šumava mnoho „nepřátel“. Největším přírodním nepřítelem je již dlouhodobě kůrovec, který nejen v oblasti Šumavy, ale v celé naší republice způsobuje značné kalamity. I člověk má však na místní přírodu negativní vliv. Jedná se zejména o ne vždy opodstatněnou těžbu dřeva, výstavbu turistických center nebo činnost vodáků na horním toku Vltavy. I proto jsou zde velmi aktivní ochránci přírody a ekologové, které pravidelně můžete vídat i v televizních relacích. Nad činností v národním parku bdí i Správa Národního parku Šumava.

Z hlediska hydrologie je Šumavský národní park významnou lokalitou. Najdete zde přírodní toky, ledovcová jezera i uměle vytvořené stavby. Území patří převážně do rozvodí Severního moře, menší část i do moře Černého. Svoji pouť tu začíná řeka Vydra i nejdelší česká řeka Vltava. Pramení pod Černou horou jako Černý potok a postupně se rozšiřuje o další toky. Nedaleko Volar se již jedná o pravou Vltavu.

Nachází se tu tři ledovcová jezera – Plešné jezero, Prášilské jezero a jezero Laka. Na východním okraji Národního parku Šumava leží Lipenská přehrada, která byla v letech 1950 – 1960 vybudována jako první stupeň vltavské kaskády u Lipna nad Vltavou. Dnes je častým cílem rekreantů zejména během letního období.

I samotný Národní park Šumava je pro turisty velmi oblíbenou lokalitou. Ročně ho navštíví na dva miliony návštěvníků. V zimním období je sem lákají především lyžařská střediska jako např. Skiareál Špičák, které je největším v Plzeňském kraji nebo mezi rodinami oblíbený Skiareál Lipno. Zde můžete vyzkoušet i 11 kilometrů dlouhou bruslařskou dráhu. Během léta lákají místa jako pramen Vltavy, osada Modrava – známá a oblíbená díky kriminálnímu seriálu, který je do tohoto prostředí zasazen nebo výstupy na hory Plechý, Pancíř či Špičák.

Tak co, zaujal Vás tento článek? Vyrazte poznávat místa, o kterých jsme se zmínili, i vy. Najděte si vhodné ubytování v Národním parku Šumava a začněte zaplňovat stránky svých cestovatelských deníčků. Kvalitní ubytování na Šumavě najdete v obcích jako Kvilda, Nové Hutě, Kubova Huť nebo Stachy. Ale je toho mnohem a mnohem více. Hledání Vás usnadní a čas ušetří náš bezplatný vyhledávací agent. Tak neváhejte a vyrazte na Šumavu!

Více

SKI Kvilda

SKI Kvilda

Kvilda

Ski Kvilda je moderní, rodinný areál, vhodný zejména pro začátečníky, lyžařské výcviky a rodiny s dětmi. Najdete ho přímo v obci Kvilda, v okrese Prachatice, na území Národního parku Šumava. Pokud tedy plánujete zimní dovolenou na Šumavě, určitě vezměte do úvahy možnost zalyžovat si nebo se to naučit v lyžařském středisku Kvilda. Také právě tady startuje a končí známý Šumavský skimaraton. I když nejste profesionální sportovci, můžete vyzkoušet zdejší sjezdovky a tratě.

Ačkoliv se jedná o menší lyžařský areál, nabízí Vám hned 5 sjezdovek v délce od 150 do 300 metrů a celkem 6 vleků, z nichž 4 jsou pro širokou veřejnost a zbylé dva jsou určené pro lyžařské školy. Pro nejmenší děti je tu i pojízdný koberec. Kromě sjezdovek je bezplatně dostupný také svah pro sáňkování a bobování, kde si můžou zadovádět nejen děti, ale i dospělí. Podle sněhových podmínek navíc zaměstnanci připravují nejrůznější vlny, skoky a další překážky různé obtížnosti. Kdo se raději kochá okolní krajinou při běžkování, toho jistě potěší, že přímo z areálu Ski Kvilda vedou běžkařské stopy, celkem 60 km v centru Šumavy, které se dále napojují na úctyhodných 200 až 250 km tratí po celé Šumavě. Můžete tedy strávit na běžkách tolik času, kolik je Vám libo.

Neumíte lyžovat? To vůbec nevadí. Právě Ski Kvilda je pro Vás to pravé místo. Přihlaste se do jednodenního nebo víkendového kurzu. Děti můžete navíc přihlásit i do celosezónního kurzu, a to buď individuálního, nebo skupinového, kde se společně učí lyžovat skupinka maximálně 10 dětí s vyškoleným instruktorem. A jestli jsou Vaše děti ještě na lyžování příliš malé, můžete využít služby hlídání dětí, zatímco Vy se budete na svahu učit lyžovat.

Samozřejmostí je zde půjčovna lyžařského vybavení, protože se počítá s tím, že začátečníci ještě nemusí mít svou vlastní. Zapůjčíte si sjezdové lyže, běžky nebo i snowboard. Jestli své vybavení máte, ale celý rok leželo bez povšimnutí, pro Vás je tu servis, kde Vám dají lyže zase do pořádku, aby Vám nehrozilo nebezpečí kvůli špatně seřízenému vybavení.

V zimní sezóně si v lyžařském areálu Kvilda zalyžujete každý den od rána do západu slunce, sjezdovky totiž nejsou osvětlené, takže tma Vás ze svahu vyžene zpátky do tepla. Občerstvit se můžete nejenom přímo na svahu, ale také v obci Kvilda v některé ze zdejších restaurací. Rovněž ubytování v Kvildě je pestré, můžete vybírat z ubytoven, penzionů až po hotely. Záleží na Vaší náročnosti a ochotě investovat do ubytování. Neméně kvalitní ubytování seženete také v okolních obcích, například v Modravě, Nových Hutích nebo v Borové Ladě, kde můžete ve volném čase zhlédnout Soví voliéry.

Když budete z lyžování unavení a budete chtít trošku změnu, udělejte si procházku k přírodní památce Jezerní slať, kde je také vyhlídková věž. Odtud se můžete pokochat pohledem na Národní park Šumava. A určitě byste neměli vynechat ani pramen Vltavy. Pokud se rádi pochlubíte na sociálních sítích fotkami z míst, která jste navštívili, máte jedinečnou možnost vyfotit se ve fotopointu – tlačítkem samospouště vyfotíte snímek, který si vyzvednete v elektronické podobě na stránkách provozovatele nebo ho můžete rovnou sdílet přátelům online či poslat e-mailem jako pohlednici z dovolené.

Ještě předtím, než začnete hledat ubytování v blízkosti Ski Kvilda, můžete si být jisti, že nebudete mít problém s parkováním, protože Kvilda je na nápor turistů dobře připravená i po této stránce. Plánování dovolené Vám také mohou usnadnit webové kamery na stránce areálu a teploměry, které přinášejí aktuální a reálné informace. Ušetříte si tak cestu a čas v případě, že by na Kvildě nepanovaly dobré lyžařské podmínky. My Vám však přejeme, abyste si svou zimní dovolenou ve Ski Kvilda užili na maximum.

Více

Offpark Sušice

Offpark Sušice

Sušice (okres Klatovy)

Koukají Vaši puberťáci od rána do večera do mobilu? Máte pocit, že už jste ze všech online aktivit poněkud unavení? Pak přesně pro Vás je určen Offpark, zábava na Šumavě pro celou rodinu. Jedná se o areál nabitý offline aktivitami pro celou rodinu, které najdete rozmístěny v Sušici, Prášilech a Modravě. A co přesně Vás čeká? Na to se pojďme společně podívat.

Offpark je vlastně outdoorové centrum, které nabídne pro děti i dospělé sportovní i adrenalinové zážitky. Na břehu Otavy, v překrásné přírodě je vytvořen lanový park Sušice s celkem 35 překážkami ve výšce 4 až 8 metrů. Díky profesionální horolezecké výbavě a odbornému dohledu se nemusíte ničeho bát a po zdolání lanové trasy Vás na závěr čekají tři lanovky. Na výběr máte z několika možností náročnosti a časová náročnost je mezi jednou a dvěma hodinami. Podmínkou je výška lezce alespoň 140 cm a váha nižší než 120 kg. Děti od přibližně šesti let, které rukou dosáhnou do výšky 145 cm, si pak užijí zábavu v dětském lanovém parku Sušice. Obdobný a stejně zábavný je také lanový park Prášily, který je na břehu Prášilského potoka, přes který vede závěrečná lanovka. Překážky jsou tu ve výšce až 15 metrů a čeká jich na Vás celkem 18. Také zde jsou připraveni i na děti od pěti let v dětském lanovém centru Prášily. Aby toho nebylo málo, můžete vyzkoušet ještě třetí lanový park v Modravě. Jedná se o nejnáročnější park s 21 překážkami, z nichž tři jsou supertěžké. Když je zvládnete, vychutnáte si sjezd 30metrovou lanovkou. Dětský lanový park v Modravě je opět nezbytnou součástí.

Offpark Šumava však nejsou jen lanové parky, ale i další adrenalinové zážitky. Pokud jste to ještě nikdy nevyzkoušeli, doporučujeme Vám jízdu na terénních koloběžkách. Do Svatoboru Vás vyveze do výšky 845 m n. m. mikrobus a vy se odtud spustíte na koloběžkách se dvěma kotoučovými brzdami pět kilometrů lesní cestou do Sušice. Překonáte převýšení 370 metrů a budete mít zážitek na celý život. Aktivně si odpočinete také při in-line bruslení, pro které je tu vhodný nový asfaltový povrch podél řeky Otavy. Výbavu nemusíte vozit s sebou, dá se půjčit v areálu, kde trasa začíná. 

Jste větší skupina a chcete se zabavit společně? Pak si zahrajte paintball v šumavských lesích v bývalém vojenském prostoru. Užijete si dobrodružství a prověříte nejen vlastní fyzické schopnosti, ale také úroveň týmové spolupráce. Jedna barevná válka trvá 2 až 3 hodiny a minimálně se jí musí účastnit 10 osob. Offpark je skvělé místo pro školní výlety i firemní akce ve smyslu teambuildingu. Program Vám tu rádi a ochotně ušijí přímo na míru podle Vašich požadavků, parametrů skupiny a zdatnosti jedinců.

Ubytování u Offparku není vůbec náročné sehnat. Záleží, kam se chcete vydat jako první. Sušice Vás ubytují především v apartmánech. V okolí Modravy jsou atraktivním ubytování horské chaty a chalupy, které využijete především spolu s větší skupinou přátel či kolegů. Pokud disponujete individuální dopravou, pak nebudete mít problém ani s ubytování v Kašperských Horách nebo v Petrovicích u Sušice, kde si můžete pronajmout chalupu.

Jste už příjemně unaveni z představy času stráveného v Offparku? Potřebovali byste trochu uvolnění? Protáhnout namožené svaly můžete na koupališti v Sušici nebo v Kolinci. Pokud by Vaše hlava raději vypla někde v tichu přírody, přírodní park Kochánov nebo Buděticko Vám skvěle poslouží. Ale na své si přijdou i ti, kteří se zajímají o historii, protože Jihočeský kraj je plný hradů a zřícenin, které vyprávějí zdejší dějiny. Věříme, že si najdete to správné ubytování a užijete si zábavu nejen v Offparku.

Více

Muzeum Vimperska

Muzeum Vimperska

Vimperk

Muzeum Vimperska najdete na zámku Vimperk, v stejnojmenném městě, v okrese Prachatice. Muzeum nabízí téměř dvě desítky možností, jak poznat Vimpersko. Do roku 2017 byly expozice věnovány jen třem tématům – přírodě Šumavy, místnímu knihtisku a sklářství. V letech 2018 až 2020 došlo k rekonstrukci a rozšíření muzea a tak od června 2021 přibyli i stálé expozice se zaměřením například na Zlatou stezku, umění na Šumavě nebo zaniklé šumavské osady. V muzeu se tak o Vimpersku a Šumavě dozvíte informace až z 18 různorodých okruhů. samozřejmou součástí muzea je také galerie, kde se pořádají výtvarné výstavy a prostory určené pro dočasné expozice.

Zámek Vimperk, kde sídli muzeum, má několik dalších prohlídkových okruhů. Horní zámek se věnuje příběhu rodu Novohradských z Kolovrat během třicetileté války a vzniku renesančního zámku. V Dolním zámku prozkoumáte prostory před rekonstrukcí, bez mobiliáře, ale z výmaleb a pozůstatků zahradních úprav je i tak možné vyčíst hodně. Středověký okruh Vás nechá nahlédnout do Vimperského hradu, například i do nejstarší dochované budovy – Vlčkovy věže, do sklepů a černé kuchyně a také se podíváte na archeologické vykopávky.

Vimperský hrad byl vystavěn asi v polovině 13. století a sloužil jako strážní pevnost, ochraňující stezku z Bavorska do Čech. Od 60. let 13. století do roku 1370 jej dostal do užívání rod Janoviců, následně patřil Kaplířům ze Sulevic, kteří z něj vybudovali rozsáhlý hrad s rozvinutým opevněním, několika paláci a dvojicí vysokých věží, postarali se i o vznik předsunutého opevnění Haselburg. V 16. století, kdy se hrad dostal do rukou Rožmberků, pravděpodobně začala přestavba hradu v zámek. Počátkem 17. století koupili panství Novohradští z Kolovrat, díky kterým prošel Horní zámek rozsáhlými renesančními úpravami a byl dobudován Dolní zámkem. Sídlo dostalo i výjimečnou uměleckou výzdobou. Rozsáhlá stavební činnost vedla k zadlužení rodu a nakonec ke ztrátě majetku. Od roku 1719 patřil zámek Schwarzenbergům, kteří několik budov přestavěli v barokním stylu. Poslední rozsáhlá rekonstrukce byl potřebná po požáru Horního zámku 20. července 1857. V období první republiky si zámek od Schwarzenbergů pronajímala Československá armáda a po válce o něj rodina přišla. Po roce 1947 byly na zámku kanceláře Jihočeských státních lesů a v roku 1961 v jedné části zámku vzniklo městské muzeum. Po revoluci objekt chátral, až byl v roce 2010 prohlášen národní kulturní památkou. V havarijním stavu jej přebral Národní památkový ústav, který započal obnovu, umožnil rozšířit zpřístupnění a znovuotevřel muzeum.

Když už budete ve Vimperku a budete mít náladu kromě historie poznat i šumavskou přírodu, zajděte například do nedalekého Boubínskeho pralesa. Nabízí se Vám i možnost strávit v této oblasti aktivní dovolenou, k tomu využijete v létě například Lanové centrum Zadov a vimperské koupaliště. Muzeum Vimperska a zámek můžete navštívit i v zimě, klidně si sem odskočíte ze svahů lyžařských středisek Nové Hutě, Zadov a Kubova huť.

Pokud hledáte ubytování u Muzea Vimperska, začněte přímo ve Vimperku, kde najdete menší útulné penziony i ubytování v soukromí. Z okolních obcí se dobrou nabídkou ubytování může pochlubit například Zdíkov s apartmány a ubytováním v soukromí. Hezké chaty v přírodě nebo pohodlné apartmány najdete i v obci Stachy. Rádi Vás přivítají také v penzionech a apartmánech Nové Hutě. Ať se ubytujete kdekoliv, jedno je jisté, šumavská příroda bude všude kolem a Vy si ji naplno užijete.

Více

Hrad Rabí

Hrad Rabí

Rabí

Nejrozsáhlejší zřícenina v Čechách je hrad Rabí okrese KlatovyPlzeňském kraji. Tento hradní areál byl vybudován někdy v pozdním středověku jako kombinace obytných a reprezentačních prostor s nedokončeným obranným systémem. Dominantou hradu Rabí byla a stále je obytná věž zvaná donjon, která je současně i vyhlídkou na předhůří Šumavy.

Historie hradu Rabí se zdá být poněkud tajemná, o jeho počátcích nevíme s jistotou totiž téměř nic. Doložené zmínky máme až ze 14. století o pánech z Rýzmberka. Ti stáli na straně proti husitům, a proto v letech 1420 a 1421 Jan Žižka hrad oblehl a dobyl. Při druhém dobytí však sám přišel o druhé oko. Ačkoliv byl hrad značně poškozen, majitelé dostali za oddanost králi Zikmundovi finance na jeho obnovu. Nejvýraznější osobností mezi majiteli hradu byl Půta Švihovský, ale po jeho smrti v roce 1504 se vedly o majetek spory a dědictví bylo postupně rozprodáváno. Tečku za slávou tohoto rozsáhlého hradu udělala třicetiletá válka, po níž se hrad už nikdy nepovedlo plně obnovit.

V 18. století byl pro majitele hrad méně pohodlným než sídlo v nedalekých Žihobcích, proto zůstalo Rabí opuštěno, později vyhořelo a jeho hradby využívali místní obyvatelé jako zdroj stavebního materiálu. Pokusem o záchranu hradu byly menší opravy v polovině 19. století, kdy na donjonu vznikla vyhlídková plošina, ale větších změn se hrad dočkal až ve 20. století. Nyní je hrad Rabí od roku 1954 ve správě státu a od roku 1978 je na seznamu národních kulturních památek.

Při návštěvě zříceniny hradu Rabí si můžete vybrat ze dvou základních okruhů. První okruh se jmenuje jednoduše Věž. Prochází velkým nádvořím, malým nádvořím se studnou, hospodářským zázemím, vystoupáte na vrchol obytné věže a okruh zakončíte v hradním sklepení, kde uvidíte přírodní krápníkovou výzdobu. S historií hradu a jeho stavebním vývojem Vás seznámí okruh Palác. Provede Vás místnostmi, kde jsou vystaveny modely hradu v různých časových etapách, kamnové kachle a archeologické nálezy. Poté, co z vyhlídkové věže sestoupíte do sklepení, je pro Vás připravena audiovizuální projekce o dobývání hradu husity a jako poslední si prohlédnete hladomornu. Tyto dva základní prohlídkové okruhy probíhají standardně s průvodcem v češtině, ale je možné předem rezervovat také průvodce v angličtině či němčině, popřípadě si zapůjčit textový překlad také v nizozemštině, ručně a francouzštině. Kromě komentovaných prohlídek se můžete neomezeně a zdarma projít po hradním nádvoří s dělostřeleckým opevněním, nahlédnout do bývalé hradní konírny a podívat se na výstavu v podzemní části kostela.

Jelikož se jedná o středověký hrad, bezbariérový přístup zde nenajdete, ovšem s pomocí se dostanou osoby na vozíku alespoň na velké nádvoří. Parkování je zajištěno mimo sezónu na náměstí městečka Rabí a v letních měsících jsou vyčleněny odstavné plochy na okraji města, odkud dojdete k hradu pěšky přibližně za 15 minut. Dobrou zprávou pro milovníky psů je, že pes s Vámi může na vodítku nebo v přepravce do všech částí hradu. Také fotografování je povoleno ve všech částech hradu, jen nesmíte zasahovat do soukromí jiných návštěvníků a personálu. Upomínkové předměty zakoupíte v domě č. p. 50 směrem cestou na náměstí, kde jsou také toalety. Na náměstí a v podhradí se také můžete občerstvit v hospůdce nebo využít dvě rychlá občerstvení.

Z hradu Rabí se můžete vydat stezkou Krajem Půty Švihovského. Čeká Vás příjemná nenáročná procházka z náměstí do Žichovic, odtud do Horažďovic, nad kterými se tyčí volně přístupná zřícenina hradu Prácheň. Také stojí za návštěvu zámek Horažďovice, v němž sídlí muzeum. A až Vás poznávání památek unaví, odpočinout si můžete v místním aquaparku.

Po celém tom náročném putování Pošumavím Vám jistě přijde vhod dobré ubytování nedaleko hradu Rabí. Kromě samotné obce Rabí můžete složit hlavu také v nedalekých Kašperských Horách či v Sušici. Také penziony v Nezdicích na Šumavě Vám poskytnou své služby. A pokud byste potřebovali ubytování spolu s větší skupinou přátel, přivítají Vás chaty a chalupy ve Strašíně.

Více

Pramen Vltavy

Pramen Vltavy

Kvilda

Na otázku, kde pramení řeka Vltava, známe zřejmě všichni odpověď ze základní školy. Na Šumavě. Ale kde přesně? Ve skutečnosti je pramenů Vltavy několik a všechny jsou v nepřístupném terénu na svahu Černé hory ve výšce kolem 1 300 m n. m. Symbolické místo označené jako pramen Vltavy ale navštívit můžete, když se vydáte od Kvildy přibližně 5,5 km jihozápadně až k německým hranicím. Navede Vás modrá turistická značka nebo cyklotrasa 1041 a dostanete se sem pohodlně po asfaltové silnici.

K jednomu ze skutečných pramenů Vltavy vedla v roce 2010 stezka na kůlech, o rok později však byla zrušena kvůli chybějícímu stavebnímu povolení. Dnes tedy ke skutečným pramenům nevede žádná přístupová cesta. Na místě symbolického pramene Vltavy byla ve 20. letech 20. století postavena chata Klubem československých turistů. Během druhé světové války byla tato chata přestavěna a stala se vězením pro zajaté důstojníky Rudé armády. V roce 1953 pak byla chata zbourána. Až do roku 1989 se pramen nacházel v pohraničním pásmu, od roku 1991 je dodnes součástí Národního parku Šumava.

Vypravíte-li se za pramenem Vltavy, budete procházet domovem mnoha ohrožených živočichů. Mezi nejznámější patří rys ostrovid, tetřev hlušec a vlk obecný. Méně známí jsou například puštík bělavý, žluťásek borůvkový a endemit perleťovec mokřadní, jehož domovem je v ČR pouze Šumava. Z rostlin tu roste kritiky ohrožená orchidej bradáček srdčitý. Další zajímavostí je, že voda u pramene Vltavy obsahuje velké množství stříbra, což nahrává domněnce, že v podzemí protéká bývalým středověkým dolem na stříbro.

Chtěli byste se od pramene Vltavy vydat někam dál a poznat další kouty Šumavy? Naplánujte si procházku k přírodní památce Jezerní slať, kde stojí stejnojmenná rozhledna, nebo k Chalupskému jezírku. Vizuálně a technicky zajímavě řešená je také rozhledna Churáňov v obci Stachy. Přicestujete-li k prameni Vltavy v zimě, pravděpodobně budete chtít využít služeb některého ze šumavských lyžařských areálů. Komu by chyběl adrenalin, ten by měl vyzkoušet lanové centrum Zadov.

Jelikož se nacházíte v jednom z nejkrásnějších koutů Česka, měli byste si vyhradit alespoň pár dní na poznávání jeho krás. V tom Vám pomůže ubytování nedaleko pramene Vltavy. Horská obec Kvilda nabízí vysoký standard služeb především v penzionech a chatách. Využít však můžete také apartmány v Nových Hutích nebo v Zdíkově. Zkrátka dovolenou na Šumavě si užijete v létě i v zimě.

Více








































Nejvyhledávanější kategorie atrakcí

Pomůžeme Vám s výběrem nejvhodnějšího ubytování

  • Více než 6 000 zařízení

    Jen ověření ubytovatelé

  • Více než 120 000 hodnocení

    Zkušenosti a názory z první ruky

  • Nejlepší ceny ubytování

    Ceny bez navýšení, přímo od majitelů

  • Nejnavštěvovanější portál

    Více než 40 000 návštěvníků denně