Kam na výlet na Moravě

Westernové městečko Boskovice

Westernové městečko Boskovice

Boskovice

Asi 40 kilometrů od Brna, u města Boskovice, se nachází opravdová perla pro milovníky Divokého západu. Vítejte ve Westernovém městečku Boskovice. Dostat se sem můžete pohodlně autem nebo zkusit odvážnější variantu a vyrazit vlakem. Vystoupíte přímo v Boskovicích a odtud se už hromadnou dopravou dostanete k městečku.

Myšlenka na vytvoření atmosféry Divokého západu na Blanensku byla proměněna ve skutečnost okolo roku 1994. Od té doby se městečko neustále rozrůstá a právem patří k najnavštěvovanějším místům Jihomoravského kraje. Zábavu na celý den si tady najdou malí i velcí.

Na pobyt a hlavně využívání všech atrakcí ve Westernovém městečku Boskovice je potřebné disponovat místní měnou. Boskovické dolary si můžete směnit hned při vstupu bez poplatku a stejně tak je na konci dne vrátit - pokud Vám nejaké zůstanou.

A co všechno můžete ve Westernovém městečku zažít? Je toho opravdu mnoho. Vyzkoušet můžete například rýžování zlata. Vše, co najdete ve dřevěných korytech s proudící vodou, si můžete ponechat na památku. Nachází se tu i půjčovna koz. Ty si můžete vzít na vodítku na procházku a najít někde plácek s chutnou trávou, aby se kozy napásly. Po cestě zpět určitě navštivte i místní Mini ZOO s poníky.

Neméně zajímavou atrakcí je Indiánská vesnice, kde poznáte život obyvatel Severní Ameriky před mnoha lety. Ve vyschlém korytu řeky Sand River na Vršku pokladů pak můžete hledat poklady jako jantary, korály, stará vína nebo perly. Každý den se tady nachází i klíče k truhle pokladů. Kdo je najde, může si z truhlice vybrat svůj klenot.

Kromě výše zmíněných můžete v městečku využít i tetovací salon, střelnici nebo vození na koních. Během letních prázdnin probíhají ve Westernovém městečku Boskovice denní přestavení, o víkendech pak různé akce jako koncerty, galavečery nebo country bály.

A když Vás přepadne hlad, zahnat ho můžete ve stylové restauraci Saloon 1870. Nabídka je opravdu rozličná a odpovídá místu, kde se nachází. Saloon je k dispozici i ke konání různých firemních akcí, večírků i svateb.

Pokud chcete v městečku strávit delší čas, areál nabízí i ubytování, případně můžete využít i ubytování v blízkosti Westernového městečka Boskovice. Pomocí našeho vyhledávacího agenta snadno najdete vhodný penzion nebo chalupu pro Váš rodinný pobyt v Boskovicích. Naplánujte si dovolenou plnou zážitků a vyrazte navštívit Westernové městečko Boskovice - určitě nebudete litovat.

Více

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Sloup

Jedny z nejznámějších jeskyní Chráněné krajinné oblasti Moravský kras jsou právě Sloupsko - šošůvské jeskyně. Leží na jejím severním okraji blízko městečka Sloup. Jsou tvořeny rozsáhlým komplexem propastí, dómů a chodeb, spojujících se do dvou podzemních pater. Jsou největšími zpřístupněnými jeskyněmi u nás.

Ještě než se ponoříte do podzemí, můžete u parkoviště nedaleko jeskyní obdivovat tři skalní bloky zvané Otec, Matka a Syn. Celé přilehlé okolí jeskyní bylo v roce 1999 vyhlášené za přírodní rezervaci. Jejím záměrem je ochrana paleontologických nalezišť, zimovišť netopýrů a rozmanitých krasových jevů. Podzemním tokem Sloupského potoka jsou Sloupsko - šošůvské jeskyně spojeny s jeskyní Amatérskou, největší jeskyní v Čechách.

Ale vydejme se už na prohlídkovou trasu. Ta začíná u vstupního portálu, kdy chodbou projdete do jeskyně Nicové. Svůj název získala díky nickamínkové výzdobě stěn. A zároveň se tu díky bronzovým plaketám s podobiznami můžete seznámit s významnými místními badateli Dr. Jindřichem Wankelem a prof. Karlem Absolonem.

Následně se úzkou chodbou přesunete do Eliščiny jeskyně. Ta byla objevena zcela náhodou místním občanem Václavem Sedlákem. Když v roce 1879 kopal v Nicové jeskyni a hledal kosterní pozůstatky, propadlo se pod ním dno a ocitl se v dosud neobjevených prostorách. Eliščina jeskyně se pyšní nádhernou krápníkovou výzdobou a navíc má vynikající akustiku. Díky tomu se zde konají hudební koncerty a pěvecká vystoupení.

Odtud už se chodbou dostáváte do Starých skal, které jsou nejrozsáhlejším místem Sloupsko - šošůvských jeskyní. Začínají gigantickou Gotickou chodbou. Právě v těchto místech nechal hrabě Karel Salm odříznout dvě velké desky, které sloužili jako stůl v nedalekém zámku Rájec nad Svitavou. Gotická chodba se postupně rozšiřuje a je zakončena Stupňovitou propastí, hlubokou 65 metrů. Tato část jeskyní je využívána k ozdravným pobytům, tzv. speleoterapii. Díky přemostění Stupňovité propasti můžete nahlédnout do jejích hlubin a prohlídka se tak pro Vás stane i adrenalinovou záležitostí.

Dále už pokračujete kolem Kolmé propasti až k Nagelově propasti. Ta je pravým klenotem Sloupsko - šošůvských jeskyní a byla objevena již v roce 1748. Její výška je úctyhodných 90 metrů a právem tak patří k nejmohutnějším podzemním propastem v České republice.

Z Nagelovy propasti Vás průvodce zavede k Trámové chodbě. Jak už název napovídá, nachází se zde několik starých trámů o jejichž původů můžete pouze pochybovat. Jedna z teorií mluví o tom, že sloužily jako nosníky pro plošiny, chránící lid, který se tu ukrýval za Třicetileté války. Další verze uvádí, že byly používány při těžbě krápníků. Každopádně se z Trámové chodby dostanete do chodby Stříbrné, nazvané podle třpytivých krystalů sinatrových stěn. V její půli končí krátký prohlídkový okruh a pokud jste si vybrali právě ten, vycházíte z těchto prostor přes jeskyni Kůlna opět na denní světlo.

Dlouhý okruh pokračuje dále chodbou a právě zde se Sloupské jeskyně spojují se Šošůvskými. Při jejich prohlídce uvidíte zachovalé krápníky, projdete Brouškovou pohádkovou síní, Riegrovou síní a Černou propastí a už se dostáváte zpět do Stříbrné chodby. To už prohlídka končí i pro Vás a stejně jako při kratší variantě, vycházíte jeskyní Kůlna ven.

A pokud si chcete Sloupsko - šošůvské jeskyně užít opravdu naplno, doporučujeme Vám zážitkovou trasu Po stopách Nagela, která Vás provede i ne příliž dostupnými částmi jeskyně. Není nic výjimečného, že část trasy absolvujete po čtyřech nebo plazením. Na této trase musíte zdolat i 12ti metrový žebřík. Ale jedná se opravdu o velmi zajímavý zážitek. A pokud zbytek Vaší skupiny nesdílí nadšení z bahnem zašpiněného oblečení a odmítají absolvovat adrenalinovou prohlídku, mohou si odpočinout u stánku s občerstvením, jehož součástí jsou i toalety.

Stále toho nemáte dost? Nezapomínejte, že jste v Moravském krasu. Tedy jeskyní a jiných přírodních zajímavostí je tady plno a vy můžete navštěvovat, objevovat a prozkoumávat, co hrdlo ráčí. Vyrazte například na prohlídku zámku Blansko nebo hradu Boskovice. A že se to nedá stihnout za jeden den? Nevadí. Možností ubytování u Sloupsko - šošůvských jeskyní je mnoho a je jen na Vás, jestli si vyberete útulnou rodinnou chalupu nebo komfortní penzion. Každopádně pro Vás dovolená na Blanensku bude zážitkem, na který bude rádi vzpomínat.

Více

Vodní nádrž Boskovice

Vodní nádrž Boskovice

Boskovice

Vodní nádrž Boskovice je vodní dílo na říčce Bělá, které se nachází na východ od Boskovic, v okrese Blansko, v Jihomoravském kraji. Nádrž je od okresního města vzdálená necelých 25 km. Přehrada není určená k rekreačnímu vyžití. Vznikla zatopením údolí Bělé a přítoků Valchovka a Orlový potok. Nádrž přísluší k Dyjsko - Svratecké vodohospodářské soustavě. Hráze přehrady je vysoká 42,5 m, v patě je dlouhá 160 m a v koruně 305 m. Po hrázi vede asfaltová silnice, která spojuje oba břehy.

Stavba vodního díla začala v roce 1985, zkušební provoz byl zahájen v roce 1990 a trvalý provoz v dubnu 1994. Účelem stavby bylo pokrýt rostoucí požadavky Boskovicka jakož i celého Blanenska na pitnou vodu. Při její výstavbě bylo nutné přeložit silnici z Boskovic do Vratíkova, nová silnice leží na levém břehu přehrady. V létech 2017 - 2020 proběhla rekonstrukce a modernizace vodního díla.

Jelikož je vodní nádrž Boskovice chráněným vodním zdrojem, i když jenom záložním, není zde povoleno koupání ani rybření. Přístup k hladině je zakázán, pěší a cyklisté smí vstoupit na hrázi, a to od dubna do září. Kromě zásobování pitnou vodou slouží přehrada i jako protipovodňová ochrana a výrobna elektrické energie, jelikož ve strojovně spodních výpustí byla v květnu 1997 osazena menší vodní elektrárna. Nádrž se rozprostírá v Melkovském údolí až po hranice přírodního parku Řehořkovo Kořenecko. Záliv, který vystupuje z hráze, se táhne až k Vratíkovskému krasu, který je pod ochranou jako součást přírodní rezervace Vratíkov.

I když se nevykoupete v boskovické přehradě, koupání si užijete na místním koupališti Červená zahrada nebo v městských lázních. Zajíma-li Vás historie, Boskovice se můžou pochlubit jak zámkem tak i hradem. Velkým lákadlem, zejména pro rodiny s dětmi je westernové městečko. Jen 15 km jižně od Boskovic leží CHKO Moravský kras, kde najdete ty nejkrásnější přírodní zajímavosti Jižní Moravy.

Pokud plánujete dovolenou a chcete si ji opravdu užít, Boskovice budou trefou do černého. Potřebujete ubytování poblíž vodní nádrže Boskovice? Žádný problém. V okolí je pro Vás k dispozici nejen ubytování v soukromí u místních, ale najdete zde snad každý typ ubytování, počínaje hotely, přes penziony až po apartmány a chalupy. Stačí na našich stránkách do filtrů zadat počet osob a preference Vaší skupiny. A pak už jen naplánovat všechny výlety, abyste volný čas vyplnili všem k vůli.

Více

Jeskyně Balcarka

Jeskyně Balcarka

Ostrov u Macochy

Jeskyni Balcarka najdete na jih od Ostrova u Macochy, v okrese Blansko, v Jihomoravském kraji. Jeskyně se nachází v severovýchodní části chráněné krajinné oblasti Moravský kras a je zasazena do Balcarovy skály. Jeskyně je provozována Správou jeskyní České republiky, otevřená pro veřejnost je od března do listopadu. V období od listopadu 2007 do července 2009 byla jeskyně uzavřena pro rekonstrukci.

Vchod do jeskyně, vysoký 5 metrů, byl odnepaměti známý, v jeskyni byly objeveny nástroje a ohniště ze starší doby kamenné a také kosti zvířat ze čtvrtohor. O vznik jeskyně se zasloužili vody Krasovského potoka a Lopače. Jeskyni postupně od roku 1923 objevoval Josef Šamalík, jednotlivé části jeskyně byly v jeden celek propojeny až v roce 1936. Složitý systém chodeb tvoří dvě výškové úrovně spojené vysokými dómy. Dóm zkázy a Fochův dóm, které vznikli tak, že se zřítili vodorovně uložené vrstvy vápence, patří mezi největší prostory v Moravském krasu. Ze všech veřejně přístupných českých jeskyní je krápníková výzdoba v Balcarce považována za jednu z nejkrásnějších.

Na prohlídkové trase uvidíte dvě rotundy, kde se vyjímají barevné sintrové kaskády a bohatá krápníková výzdoba stropů, projdete také Velký dómem a Dómem zkázy. Návštěvníci za nejpřitažlivější část jeskyně považují Galerii, která okouzlí bohatou krápníkovou výzdobou, zejména různě velkými bílými stalaktity a brčky. Podobně je zdobená i Přírodní chodba, kde navíc z výšky 5 metrů padají i sintrové kaskády v barevném provedení. K jeskyni patří i muzeum, kde se díky expozici dozvíte, nejen to jak tato jeskyně sloužila lovcům koní a sobů, ale také že ji jako zimoviště užívali medvědice jeskynního medvěda a jejich mláďata.

Když už navštívíte jeskyni Balcarku, doporučujeme poznat i další podzemní krásy Moravského krasu. Snad nejznámější propastí v Česku je Macocha, která je součástí Punkevních jeskyní. Ty můžete poznat z člunu, plavíc se po podzemní říčce Punkvě. Pokud nechcete jít do podzemí, ale naopak no výšin, užijete si ferratový park Velká dohoda. A když už přírody budeme mít dost, zajedete se podívat do Blanska, kde najdete Muzeum Blanenska, které sídlí v renesančním zámku. Dokonalou zábavou nejen pro rodiny s dětmi bude den v Aquaparku Blansko.

Ubytování poblíž jeskyně Balcarka je různorodé, záleží od toho jestli zvolíte menší obce nebo se zaměříte na město. S nabídkou ubytování je na tom dobře městys Ostrov u Macochy, kde se ke spánku složíte třeba v chalupách nebo apartmánech. Turisticky oblíbené jsou u Balcarky apartmány a ubytování v soukromí, tento typ ubytování najdete například v obcích Jedovnice a Vavřinec. V okresním městě Blansko pak najdete všechno od hotelů až po apartmány. Neváhejte ani chvíli, rezervujte ubytování ještě dnes a začněte plánovat, co všechno chcete v Moravském krasu vidět a jak to všechno stihnout.

Více

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně

Blansko

Kdo by neznal Punkevní jeskyně s prosluslou propastí Macocha? Byly pojmenovány podle řeky Punkvy, která podzemím protéká. Punkevní jeskyně objevil Karel Absolon na začátku 20. století. Leží v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, v blízkosti okresního města Blansko. Jako jediné jeskyně u nás nabízí svým návštěvníkům i plavbu na lodičkách po podzemní říčce. Nejen díky tomu jsou Punkevní jeskyně nejnavštěvovanějším jeskynním systémem v České republice.

Zhruba hodinová prohlídka Punkevních jeskyní Vás povede po trase dlouhé přes 1 200 metrů. Začíná v Předním dómu, ve kterém můžete obdivovat 4 metry dlouhý stalaktit Strážce, Zrcadlové jezírko i stalagnát Salmův Sloup. Poté již stoupáte po dlouhých schodech výše do Reichenbachova dómu. Zde si můžete na stěnách všimnout dvou letopočtů - 1914 a 1938, což je označení výšky, kterou dosáhla hladina říčky Punkvy během povodní v těchto letech.

Dále budete klesat Stalagmitovou chodbou do Zadního dómu. I zde je několik krápníků, které stojí za Vaši pozornost. Hned na začátku jsou to dva stalagmity Trpaslík a Váza, které vznikly v místě, kde dopadaly kapky vody z velké výšky. Dále je k vidění několik krápníků zvaných Turecký hřbitov a určitě Vás zaujme i dlouhý stalaktit Jehla.

Následuje průchod síní U Anděla a poté se umělou štolou dostanete až na dno propasti Macocha. Tady Vás uchvátí 138.5 metrů vysoké stěny propasti i dvě jezírka - Horní jezírko, které je hluboké přibližně 13 metrů a Dolní jezírko, které podle speleopotápečů dosahuje hloubky až 49 metrů. Ještě si vyslechnete pověst o Punkevních jeskyních a macoše, která do propasti hodila svého nevlastního syna. Ten jako zázrakem přežil, když se zachytil v křoví, rostoucím na stěně. Poté, co ho vesničané zachránili, hodili na dno propasti za trest zákeřnou macechu.

Když se dostatečně užijete propast a částečně se na sluníčku i zahřejete, sestoupíte k přístavišti, odkud začíná plavba lodičkou po říčce Punkvě. Pro někoho je to nejadrenalinovější zážitek celé prohlídky Punkevních jeskyní. Během plavby se zastavíte v Masarykově dómě s mohutným stalagnátem Husův sloup. Vaše plavba končí při vývěr Punkvy.

Od roku 2014 je k dispozici i plně bezbariérová trasa, kterou se dostanete až na dno propasti Macocha. A že Vám Punkevní jeskyně nestačily? Nevadí, jste přece v Moravském krasu, kde o jeskyně a štoly rozhodně není nouze. Za návštěvu určitě stojí i nedaleká Kateřinská jeskyně nebo Sloupsko-šošůvské jeskyně.

A po dni v podzemí si už možná začnete sami připadat jako speleologové. Pro děti to bude jistě zajímavý zážitek a dospělí se zase dozví o něco více. Konečně si třeba zapamatujte, který krápník je stalaktit a který stalagmit. Už jen si najít vhodné ubytování u Punkevních jeskyní nebo v blízkosti jiné atrakce Moravského krasu a můžete vyrazit na průzkum podzemí i poznávat krásy, které Vám Blanensko nabízí.

Více

Propast Macocha

Propast Macocha

Vilémovice (okres Blansko)

Největší propast svého druhu v Česku i ve střední Evropě, hluboká více než 138,5 metrů - to je propast Macocha. Nachází se v Moravském krasu, v blízkosti obce Vilémovice, v okresu Blansko. Propast vznikla s největší pravděpodobností prolomením klenby velkého podzemního dómu Punkevních jeskyní, kterým protéká říčka Punkva. Pokud Punkevní jeskyně navštívíte, dostanete se nejen na dno propasti, ale i na loďku, která Vás k ní doveze.

Horní část propasti Macocha je dlouhá 174 metrů a široká až 76 metrů. Ve dvou místech, v různých úrovních propasti jsou pro návštěvníky k dispozici dva vyhlídkové můstky. První pochází z roku 1882 a nachází se v nejvyšší části. Druhý je o 92 metrů níže a byl vybudován v roce 1899. Celé okolí propasti Macocha má svoji zvláštní až magickou atmosféru. Tak, jako má Praha svůj nechvalně proslulý Nuselský most, pro oblast Blanenska je typickým místem, kde se desítky lidí rozhodli skoncovat s životem, právě propast Macocha.

I pověst, která se k propasti Macocha váže má tragický podtext. V nedalekých Vilémovicích žil kdysi mladý sedlák Hálek. Když jeho žena onemocněla a následně zemřela, zůstal Hálek sám s malým chlapcem Martínkem. Jak to tak bývá, Hálek se po čase znovu oženil a zanedlouho se jeho ženě narodil syn. Poté nastaly Martínkovi zlé časy. Jeho macecha dávala přednost svému vlastnímu dítěti a na Martínka zanevřela. Hálek se snažil tajně svému prvorozenému synovi pomáhat, ale vše bylo málo platné.

Když jednou Hálek odjel i se svým mladším synem do města, vzala macecha Martínka do lesa na jahody. Došli až k propasti s jezírkem, o kterém se povídalo, že je tak hluboké, že nemá dno. Macecha poslala Martínka až na okraj propasti, prý jsou tam nejkrásnější jahody. Martínek se bál neuposlechnout, naklonil se nad propast a v tom do něj macecha strčila a Martínek se zřítil do hlubin. Zlá žena od propasti utekla, ale po cestě domů si začala uvědomovat, co provedla a tak se na místo vrátila. Bylo jí jasné, že toto by jí Hálek nikdy neodpustil a stejně by nemohla pokojně žít. Proto si zakryla oči a skočila dolů do propasti.

Když se sedlák vrátil z města a nenašel ženu s chlapcem doma, vydal se je hledat. Sousedé mu řekli, že se vydali na jahody. Sedlák došel až k propasti a najednou se strhla veliká bouře. Už už se chtěl utéct schovat, ale najednou uslyšel dětský pláč. Naklonil se tedy nad okraj propasti a uviděl svého Martínka, který se jako zázrakem zachytil na křoví, které rostlo na úbočí propasti. Odběhl pro lano a chlapce vytáhl. Podle šátku, který se také zachytil na křoví mu došlo, co se stalo s jeho ženou. Od těch dob se propasti začalo říkat Macocha. A při bouřce prý můžete slyšet z propasti tichý pláč. To prý sténá nešťastná macecha.

Do propasti Macocha pronikl jako první tým Karla Absolona přes Punkevní jeskyně z Pustého žlebu tzv. suchou cestou. První člověk tu stanul 31. ledna 1914. Ve 30. letech pak byla Macocha zpřístupněna i tzv. vodní cestou, právě po říčce Punkvě přes vodní dómy. Na dně propasti se nacházejí dvě jezírka - Dolní a Horní. Pod Dolním jezírkem se nacházejí další, dosud neprozkoumané prostory. Pokud je hladina jezírka zvýšena, např. během vytrvalých dešťů, dochází k jeho spojení s Horním jezírkem. Naopak během období sucha voda úplně vysychá.

Propast Macocha je jistě nejznámějším turistickým lákadlem celé oblasti Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Proto zde, zvláště v období prázdnin, bývá velké množství turistů a prohlídku je třeba si rezervovat předem. Kromě Punkevních jeskyní můžete navštívit i nedaleké Sloupsko - šošůvské jeskyně, jeskyni Balcarku nebo Kateřinské jeskyně. Tato oblast je rájem jak profesionálních, tak i začínajících speleologů.

Najít si ubytování v blízkosti propasti Macocha bude s portálem MegaUbytko hračka. Útulné chaty, penziony nebo apartmány na Blanensku jsou na Vás připraveny a jejich majitelé a provozovatelé, kteří jsou typičtí svou srdečností, Vám rádi povypráví nejen pověst o maceše, ale dají i mnoho zajímavých tipy na výlety a nebo méně známá místa této oblasti. A zajímavých atrakcí na Blanensku je opravdu mnoho. Nevěříte? Přijeďte se sami přesvědčit.

Více

Zámek Rájec nad Svitavou

Zámek Rájec nad Svitavou

Rájec-Jestřebí

Vydáte-li se na zámek Rájec nad Svitavou, budete překvapeni, jak geniálně se dá propojit historie s přírodou. Kromě tradičních zámeckých prohlídek totiž můžete na tomto zámku v obci Rájec-JestřebíJihomoravském kraji obdivovat kamélie v zámeckých sklenících. Ty zde mají mnohaletou tradici a k vidění je tu až 400 odrůd kamélií.

Předchůdcem zámku Rájec nad Svitavou byla jedna ze dvou gotických tvrzí, zničených koncem 14. století, kterou nechal v roce 1570 přestavět na renesanční zámek rod Drnovských z Drnovic. Ten však o pouhých 7 let později vyhořel a nezbylo z něj prakticky nic. Nynější zámek založil Antonín Karel ze Salm-Reiffercheidtu v roce 1763, který se však konce výstavby o šest let později již nedožil a poslední úpravy tak měl na starost jeho syn. Knížecí rodina Salmů vlastnila zámek až do roku 1945, kdy přešel do vlastnictví státu na základě Benešových dekretů. Dnes je zámek Rájec nad Svitavou vyhlášen jako Národní kulturní památka.

Na Rájeckém zámku si můžete vybrat ze dvou základních okruhů. Prvním jsou Reprezentační prostory, mezi které patřila velká jídelna, knihovna, rodinná galerie a zahradní sál. Dozvíte se vše podstatné o stavební historii zámku a průřez historií rodu Salmů. Tento okruh je plně bezbariérový, takže ho bez omezení mohou absolvovat i návštěvníci na vozíku nebo s berlemi. Okruh Privátní a hostinské apartmány Vám dovolí nahlédnout do soukromých obytných apartmánů z 19. století, rodinné jídelny, salonů a klenotnice, ve které se nachází mimo jiné horský křišťál z konce 16. století.

Výběrové okruhy jsou zde k dispozici dva. Prvním je Zámecká kaple v jižním bočním křídle zámku. Pokud čekáte honosně vyzdobenou kapli, budete zklamáni. Jedná se totiž o stavbu v klasicistním a empírovém stylu, vyznačující se prostotou, jednoduchostí a přímými liniemi. Dochovala se zde oratoř pro panstvo a náhrobky rodiny Drnovských z Drnovic. Posledním, mimořádným okruhem jsou již zmíněné Zámecké skleníky. Sem se dostanete bez průvodce a prohlédnete si největší sbírku kamélií na území České republiky. Určitě tedy stojí za to vypravit se sem i mimo zámeckou sezónu, tedy v únoru a březnu, kdy kamélie kvetou. Veřejnosti je také denně přístupný zámecký park s rozlohou 13 hektarů. Obklopuje zámek ze tří stran a byl vybudován spolu se zámkem již v roce 1770.

Až se vydáte na zámek Rájec nad Svitavou, určitě počítejte se několikadenní návštěvou. Jižní Morava totiž nabízí k výletům množství dalších hradů a zámků. Vydat byste se měli na empírový zámek Boskovice nebo na Boskovický hrad ze 13. století. Taky by byla škoda vynechat Moravský kras, od kterého budete jen kousek. Jelikož budete trávit čas v okrese Blansko, možná budete vděční i za možnost navštívit Muzeum Blanenska a dozvědět se něco o místní historii.

Abyste mohli v klidu a bez stresu navštívit všechna zajímavá místa, zajistěte si včas ubytování blízko zámku Rájec nad Svitavou. Nabízí se město Blansko, kde najdete například apartmány nebo penziony. Pokud hledáte chaty a chalupy, ty nabízejí obce Újezd u Boskovic či vzdálenější Adamov. Pokud máte k dispozici auto, přichází pro Vás do úvahy také ubytování v Hostěnicích nebo v asi 20 kilometrů vzdáleném Hodoníně. Ať vyberete jakkoliv, na návštěvu zámku Rájec nad Svitavou budete jistě dlouho vzpomínat.

Více

Kateřinská jeskyně

Kateřinská jeskyně

Blansko

Rájem pro milovníky jeskyní a jiných podzemních prostor je jistě Chráněná krajinná oblast Moravský kras. Mimo nejznámějších Punkevních a Sloupsko - šošůvských jeskyní, se zde nachází i některé méně známé, které však rozhodně stojí za návštěvu. Jednou z nich je i Kateřinská jeskyně. Nachází se na konci Suchého žlabu, nedaleko okresního města Blansko. Zpřístupněna veřejnosti je od roku 1910.

Narozdíl od ostatních jeskyní Moravského krasu, v Kateřinské jeskyni nenaleznete tak bohaté zastoupení krápníků. Její součástí je však obrovský jeskynní prostor, zvaný Hlavní dóm. Díky výborné akustice jsou zde pravidelně pořádány hudební koncerty i pěvecká vystoupení.

Svůj název získala jeskyně podle pověsti o Kateřině. Kateřina byla dcera místního pastýře. Když otec nemohl kvůli jiným povinnostem pást ovce sám, zastupovala ho právě Kateřina. Jednoho dne, když takto vyhnala ovce, přišla rychlá bouřka a Kateřina se i s ovečkami schovala ve výklenku blízké jeskyně. Když bouřka přešla, zjistila, že jí jedna ovečka chybí. Její zvonek zaslehla v útrobách jeskyně a vydala se ji hledat, ale cestu ven už nenašla. Později vesničané na louce objevili osamocené stádo ovec a následně v jeskyni už i nebohou Kateřinu. Od těch dob je jeskyně nazývána Kateřinskou.

Kateřinská jeskyně je významnou archeologickou lokalitou a je známá i část, kterým je bohaté naleziště kosterních pozůstatků pleistocénních zvířat, zvláště medvědů. Právě v těchto místech začíná Vaše prohlídka. Následně se 60 metrů dlouhou chodbou dostanete do výše zmíněného Hlavního dómu. Ten je největším přístupným podzemním dómem v České republice. 

Odtud vede několik komínů a chodeb, vy budete pokračovat do části nové Kateřinské jeskyně. Ta byla objevena skupinou profesora Karla Absolona v roce 1909. Zde se také nachází překrásná scénerie tenoučkých stalagmitů a stalaktátů, označovaná jako Bambusový lesík. Dále tu můžete vidět útvary připomínající Ovečky pasačky Kateřiny, Bažanta a Dvě sovy.

Po Vaší pravici Vás během prohlídky jistě zaujme kamenný nános tzv. Kalvárie, které dominuje několik stalgmitů. Potom pokračujete okolo Minaretu a Malého bambusového lesíku do Dómu zkázy. Pojmenování získal díky množství velkých kamenů, nacházejících se na dně, pravděpodobně jako následek zemětřesení

A odtud se už po překonání několika výškových pater dostanete do Dantova pekla. Velká puklina, která pokračuje až směrem k propasti Macocha je velice zrádná a zatím se ji nikomu nepodařilo důkladněji prozkoumat. Než se vrátíte ke vchodu jeskyně, která je zároveň i východem, můžete se pokochat ještě zvláštním, barevně nasvíceným útvarem zvaným Čarodějnice.

Jakmile se dostanete ven z jeskyně, můžete vyrazit ještě na Naučnou stezku Machocha, která vede Suchým žlabem a od Kateřinské jeskyně pokračuje směrem k propasti Macocha. Odbočkou se můžete dostat i k vyhlídce Koňský spád. Celá okružní trasa je asi 6 kilometrů dlouhá.

Jak sami vidíte, zajímavých míst a atrakcí v Moravském krasu je spoustu. Když si tedy naplánujete dovolenou, zarezervujete si pěknou chatu nebo ubytování v soukromí u Kateřinské jeskyně, můžete zažít pobyt, na který budete dlouho vzpomínat.

Více

Rybník Olšovec

Rybník Olšovec

Jedovnice

Rybník Olšovec najdete v obci Jedovnice, která je součástí Drahanské vrchoviny. Svojí rozlohou 42 hektarů je největším rybníkem této oblasti. První písemné zmínky jsou datovány až do roku 1371. Z Jedovnic to máte nedaleko do atraktivního Moravského krasu i do okresního města Blansko.

Hráz rybníka je vysoká 8 metrů a až 640 metrů dlouhá. Je tedy významnou dominantou obce. Slouží především na rekreační účely. Břehy Olšovce jsou přizpůsobené na polehávání u vody, koupání, místy jsou k dispozici i skluzavky a dětské atrakce. Máte možnost si zapůjčit lodičku nebo šlapadlo a projet tak rybník křížem krážem nebo si prověřit svoji kondici a rybník napříč přeplavat. A když Vás přepadne hlad, využijte nabídku některé z restaurací v blízkosti.

Rybník Olšovec je každoročním hostitelem mistrovství světa v závodech motorových člunů. Na tuto akci, která probíhá celý víkend se sjíždějí fanoušci z celého světa. Není tedy divu, že v tomto období se počet lidí v Jedovnicích několikanásobně navýší.

Ale nejen závody jsou důvodem velké oblíbenosti Jedovnic. Na podzim zas mají napilno rybáři. Probíhá zde totiž tradiční výlov rybníka. Rybník Olšovec tak lemují stánky s rozličným zbožím i občerstvením a tak si rybu, která byla právě ulovená, můžete rovnou nechat připravit.

Mnoho rekreantů, kteří sem v současné době míří, zde svoji dovolenou trávili ještě za dob socialismu. Vzpomínky? Nostalgie? Možná. Rybník Olšovec je každopádně dlouhodobě jedním z nejoblíbenějších dovolenkových míst celého Jihomoravského kraje. I mimo letní sezónu slouží rybník k aktivnímu odpočinku. Když venku mrzne až praští a na rybníku se vytvoří dostatečná ledová vrstva, je hojně využíván bruslaři z Jedovnic i širokého okolí.

Pokud i Vás zlákala přestava pohodové dovolené v Jedovnicích, neváhejte. Ubytování u rybníku Olšovec si však rezervujte s dostatečným předstihem. Zároveň tak budete mít i čas si svůj pobyt detailně naplánovat, aby byli spokojení všichni účastníci. Kromě odpočinku u vody můžete vyrazit na houby, na cyklovýlet nebo do nedaleké a velmi známé jeskyně Macocha. A to zní jako ideální dovolená.

Více

Zámek Plumlov

Zámek Plumlov

Plumlov

Dominantou města Plumlov, ležícího v Olomouckém krajiokrese Prostějov, je bezpochyby zámek Plumlov. Najdete ho nedaleko Plumlovské přehrady a v průběhu celého roku tu můžete kromě klasických prohlídkových okruhů zažít i nejrůznější koncerty, výstavy a jiné kulturní akce. Děti zaujme pohádkové sklepení, a pokud budete mít chuť, můžete si zacvičit ve zdejším fitness centru.

Historie zámku Plumlov se od ostatních českých zámků dosti liší. Nechali ho postavit v letech 1680–1688 Lichtenštejnové, konkrétně Jan Adam, který svěřil projekt do rukou Karla Eusebia. Mělo se jednat o honosné sídlo, které by ukazovalo bohatství Lichtenštejnů. Již v průběhu stavby však docházelo k neshodám a sporům o vzhled i místo stavby. Když pak v roce 1684 hlavní projektant zemřel, zájem o pokračování ve výstavbě opadl. V dalších letech pak sice pokračovaly stavební práce, ale již mnohem pomaleji a bylo zřejmé, že výsledný stav nebude odpovídat původnímu záměru. Práce byly definitivně přerušeny v roce 1690, zámek zůstal neobydlený a nebyl ani zařízen nábytkem. Narychlo byly vybaveny až o dva roky později 4 pokoje, ve kterých se zdržovali Lichtenštejnové, když tu ojediněle přespávali při krátkých návštěvách panství. V roce 1931 byl pak zámek Plumlov zestátněn a od roku 2001 se začalo pracovat na jeho postupné rekonstrukci.

Přestože zámek Plumlov nebyl nikdy dokončen, na výběr tu máte hned ze tří prohlídkových tras. První trasa je zámecká a muzejní. Společně s průvodcem si projdete první tři poschodí zámku, kde se dozvíte prakticky vše o historii Plumlovského zámku a pokocháte se výhledem z bašty. Součástí trasy jsou také stálé expozice zbraní, loveckých trofejí, obrazů, keramiky a archeologie Plumlovska. Druhá trasa je vhodná pro menší i větší děti, protože Vás zavede do dvou podzemních pater zámeckých sklepů, kde je prohlídka doplněna bájemi a příběhy nejen o Plumlově, ale i jeho blízkém okolí. Třetí komentovaná trasa pak vede do nedokončených vrchních pater a na zámeckou půdu.

Jako na většině zámků, také na Plumlově si můžete v informačním centru zakoupit na památku nějaký suvenýr, turistickou známku či vizitku. Na zámeckém nádvoří se navíc nachází kavárna, kam si po prohlídce můžete zajít na kávu z celého světa, děti si pochutnají na horké čokoládě nebo zmrzlinovém koktejlu. Především v letních měsících se na zámku Plumlov konají tak kulturní akce a tematické výstavy. Stačí se informovat na webových stránkách zámku a můžete si tak zpestřit svou návštěvu.

Pokud jste vyrazili na Moravu poznávat hrady a zámky, pak z Plumlova zamiřte do Náměště na Hané, kde stojí nejen zámek, ale i zřícenina hradu. Dalším cílem výletu mohou být Čechy pod Kosířem, kde kromě zámku můžete navštívit také hasičské muzeum, které se bude líbit i dětem. Atrakce jiného zaměření pak najdete v okresním městě Prostějov. Tady doporučujeme pro celou rodinu především návštěvu hvězdárny.

Až budete hledat ubytování nedaleko zámku Plumlov, odkud byste mohli vyrážet na další výlety po okolí, můžete kromě již zmíněných míst využít také ubytování v Olomouci. Do Plumlova to budete mít jen půl hodinky autem a výhodou je, že v Olomouci si vyberete od hotelů přes penziony až po apartmány. Pokud si však představujete dovolenou u zámku Plumlov spíše na samotě dál od velkých měst, zkuste obec Hačky nebo Úsobrno, které stojí mimo největší návaly turistů, ale dostanete se Vám tu všeho, co od kvalitního ubytování očekáváte.

Více

Chráněná krajinná oblast Moravský kras

Chráněná krajinná oblast Moravský kras

Rudice (okres Blansko)

Morava to není jen víno a tradiční hody, ukrývá mnohem víc, včetně přírodních klenotů. Jedním z nich je Moravský kras, geomorfologický podcelek a krasová oblast v severní oblasti Jihomoravského kraje, severovýchodně od Brna. Tato největší a nejlépe vyvinutá krasová oblast je částí Drahanské vrchoviny a zahrnuje nejširší spektrum krasových jevů v České republice. Najdete zde téměř všechny krasové útvary včetně závrtů, ponorných řek i krasových jezírek, jediné co tady nenajdete je krasové pole.

Nejcennější části Moravského krasu jsou od roku 1956 chráněny jako Chráněná krajinná oblast Moravský kras. V roce 2019 chráněnou krajinnou oblast vyhlásili znova a zároveň ji rozšířili z 91 km² na 96,82 km². Tato lokalita se vyznačuje typickými krasovými plošinami se závrty, hlubokými žleby se soutěskami, nechybí ponory a vývěry řek, propasti a stovky jeskyň. Na seznam mokřadů, které chrání Ramsarská úmluva byl v roce 2005 zapsán i podzemní tok řeky Punkvy. Nejvzácnější lokality chrání i označení přírodní rezervace.

Moravský kras se může pochlubit více než tisícovkou jeskyní, pro veřejnost jsou ale zpřístupněny jen některé z nich. Snad ty nejznámější jsou Punkevní jeskyně, při jejich prohlídce se dostanete až na dno propasti Macocha a podzemní říčku Punkvu splavíte na člunech. Kateřinská jeskyně má v nabídce zajímavé krápníkové útvary. Archeologické naleziště byly objeveny v jeskyni Balcarka a ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. Záhadou je opředena jeskyně Býčí skála a nezvyklé využití měla v minulosti jeskyně Výpustek, která sloužila jako podzemní továrna. Do Rudického propadání se dostanete pouze s jeskyňáři v rámci jejich kurzů speleologie.

CHKO je domovem pro mnoho jedinečných živočichů, bylo zde objeveno a popsáno více než 50 nových druhů. Věděli jste, že v České republice žije 27 druhů netopýrů a přitom v Moravském krasu se vyskytuje až 24 z nich? Z rostlin je zde nejzajímavější glaciální relikt kruhatka Matthioliho, která roste na dně Macochy a je to její jediný výskyt v celém Česku.

Moravský kras ale není jen o jeskyních a propastech. Klidně se zde můžete i dozvědět něco o historii, když se projdete Náučnou stezkou Cesta železa. Do historie se ohlédnete i na zámcích Křtiny a Blansko, na Novém hradě u Adamova a kouzlo časů minulých mají i zříceniny, Hrádku u Babic, hradu Blansek nebo Čertova hrádku. Cyklisté jistě ocení Singletrail Moravský kras, který nabízí tři okruhy o celkové délce 28 km.

Tato oblast si jistě zaslouží, abyste ji věnovali alespoň několik dní a proto budete potřebovat kvalitní ubytování v CHKO Moravský kras nebo její blízkosti. Dobré možností objevíte v obci Jedovnice, kde jsou k dispozici například apartmány. Nejlepší výběr je ale v okresním městě Blansko, tam jsou v nabídce penziony i apartmány. Určitě poblíž Moravského krasu najdete i chaty a chalupy, které Vám zajistí naprosté soukromí. Návštěvou této chráněné oblasti budete jistě nadšeni, jelikož nabízí pro každého něco a okolí je rovněž předurčeno k dokonalé dovolené.

Více

Zámek Letovice

Zámek Letovice

Letovice

Zámek Letovice je situován na ostrohu nad obcí Letovice, v okrese Blansko, v Jihomoravském kraji. Obec leží přibližně 40 km na sever od Brna. Letovický zámek nabízí neobvyklé zážitky. Na zrekonstruovaném zámku můžete vidět oddávající místnost, komnaty pro novomanželé, ale třeba i vinný sklep. Na zámku máte možnost i přespat, je jen na Vás jestli zvolíte romantické apartmá nebo strašidelné sklepní prostory s hladomornou a mučírnou. Nevynechejte procházku nádherným zámeckým parkem.

Na ostrohu nad Trstenickou stezkou (spájela Moravu a Čechy), stála původně dřevěná tvrz, která patřila Bořitovi. Následně ji na hrad přestavěl pravděpodobně Heřman z Letovic, od něhož pocházejí i první zmínky (1250 - 1274). Existence hradu je ale skutečně v písemnostech doložená až v roce 1360, majiteli panství se tehdy stali páni z Letovic a z Ronova. Hrad byl obléhán, dobyt a zničen husity roku 1424.

Mezi roky 1446 a 1505 bylo vlastnictví hradu rozděleno na poloviny mezi pány z Lomnice a pány z Boskovic. V tom období se hradu dostalo pozdně gotické přestavby. Páni z Boskovic získali v roku 1505 i část pánů z Lomnice a hrad i panství vlastnili do roku 1544, kdy je koupil hrabě Kryštof z Hardeka a Kladska. Díky jeho rodu došlo nejen k úpravám interiéru, ale bylo zesíleno hradní opevnění a dostavěno opevněné předhradí. Sňatkem s Reginou Juliánou z Hardeka získal hrad v roce 1614 hrabě Jindřich Václav Thurn, po jeho smrti (1654) byl prodán Jiřímu Štěpánovi Bruntálskému z Vrbna, který se postaral o opravu válečných škod.

V roce 1668 stal majitelem ostřihomský arcibiskup Jiří Szelepczenyi z Pohronce, jehož zásluhou bylo jádro hradu přestavěno v raně barokní zámek ve tvaru nepravidelného trojúhelníku. Od roku 1724 jej vlastnili Blümegenové, kteří sice začali s úpravami zámku, ty ale překazil požár nejen hradu ale i městečka. Po požáru byly vykonány barokní přestavby, včetně dokončení hlavního zámeckého paláce a úpravy interiérů. V létech 1820 až 1945 byla majitelem zámku a panství rodina Kálnoky z Köröspataku. V tomto období byl zámek přestavěn do své nynější podoby. Přibyli zde konírny, jízdárny a díky Gustavu Kálnoky i rozsáhlý romanticko-gotický park anglického stylu.

Po roce 1945 byl zámek majetkem Městského národního výboru, byl v něm internát i třídy Masarykovy školy práce. V restituci byl zámek navrácen hraběti Alexandru Kálnokymu. Město spolu s majitelem investovalo do sanace sklepení jízdáren a úpravy zámeckého parku. V roce 2004 zámek i s parkem koupil Bohumil Vavříček z Boskovic. Hrad je nyní zrekonstruován a zpřístupněn pro veřejnost.

Prohlídku zámku začnete na nádvoří, průvodce Vám rozpoví něco o historii i současnosti. Dále už můžete hrad poznávat individuálně. Součástí nádvoří je zámecká kaple, studna hluboká 65 metrů či vinné sklepy. Během prohlídky zámecké expozice středověkých mučidel uslyšíte originální skřeky. V zámku si prohlédněte také výstavu fotografií, která dokumentuje jak vypadal zámek před rekonstrukcí, projděte se celým prvním a druhým patrem a nevynechejte vyhlídkový balkon, který nabízí výhled na Letovice a okolí. První patro je již zrekonstruované a doplněné dobovým mobiliářem, obrazy a koberci. Na konci prohlídky se po kamenném točitém schodišti ve věži dostanete do areálu jízdárny. Zde najdete restauraci i obchod se suvenýry a starožitnostmi. Nachází se zde také velký sál určený pro různé kulturní akce. Děti si na nádvoří můžou hrát v dětském koutku, ale ještě zajímavější pro ně bude zoopark. Naplánujte si také procházku rozsáhlým zámeckým parkem anglického stylu (26 ha), který je chráněným územím a řadí se mezi nejcennější zámecké parky v Česku.

Restaurace v jízdárně slouží mimo jiné i k pořádaní svateb a oslav. Rovněž je možné domluvit vinný košt nebo přátelské posezení u cimbálové muziky v zámeckých sklepech. Zámek Letovice má v nabídce pro zamilované nebo novomanželé i romantické apartmánové ubytování. Na zámku se pravidelně konají burzy starožitností.

Pokud byste chtěli v poznávání historie pokračovat, navštivte nedaleké zámky Kunštát, Lysice a Boskovice a také hrad Boskovice. V případě, že chcete raději něco aktivnějšího, vodní nádrž Letovice je ideálním místem pro koupání i vodní sporty. S dětmi zajeďte do Westernového městečka Boskovice, a když už tam budete v místních lázních si můžete dopřát relax. Jestli chcete tohle všechno poznat, potřebujete ubytování v blízkosti zámku Letovice. Pokud se do hledání pustíte s předstihem, jistě najdete pohodlné chaty a chalupy, ale také zajímavé apartmány a levné ubytování v soukromí. Jižní Morava láká nejen na památky a turistické atrakce, ale také na dobré víno a pohostinnost, Váš pobyt zde si proto zaručeně užijete.

Více

Plumlovská přehrada

Plumlovská přehrada

Plumlov

Plumlovská přehrada je rozlehlá vodní plocha na hranici Drahanské vrchoviny a Hané. Leží na říčce Hloučele asi 3 kilometry od Prostějova. Patří k našim nejstarším nádržím a rozléhá se na ploše 65 hektarů. Její výstavba začala již v roce 1913 a ze začátku se nesetkala z velkým nadšením z řad obyvatelstva. Původně měla být hotová do pěti let, ale plány přerušila 1. světová válka. K úplnému dokončení přehrady Plumlov tedy došlo až v roce 1932.

Hlavním důvodem výstavby byla zejména ochrana před povodněmi a podpora průtoku říčky Hloučely. Povodeň však přišla dříve a tak v roce 1920 způsobilo velké množství vody z vytrvalého deště na přehradě takovou škodu, že se finální cena stavby navýšila až dvanáctkrát. 

Nyní slouží Plumlovská přehrada hlavně turistům a sportovcům. K dispozici jsou travnaté pláže i občerstvení, ale koho jen polehávat u vody nebaví, může využít nabídky některé z půjčoven a projet hladinu křížem krážem na šlapadle nebo lodičce. Ani ostatní vodní sporty nezůstávají v pozadí a tak je možné vidět šikovné paddleboardisty nebo rychlé kajakáře.
 
Vodní nádrž Plumlov je důležitá i z kulturního hlediska. Konali se zde různé významné akce pro širokou veřejnost, například Mezinárodní hudební festival pro děti a mládež se zdravotním postižením i velké množství jiných koncerů. Zajímavou a poměrně oblíbenou akcí je i závod dračích lodí, který probíhá na různých vodních plochách v celé republice.

Nedaleko přehrady se nachází raně barokní zámek Plumlov, jehož součástí je i torzo nikdy nedokončeného stejnojmenného hradu. Vaše dovolená u Plumlovské přehrady tak nemusí být pouze o koupání, ale na své si příjdou i milovníci historie. Ostatně ani turisti a cyklisti nepříjdou zkrátka. Okolím přehrady vede množství značených tras, stačí si jen vybrat tu, která Vám vyhovuje. Pak už jen stačí naplánovat si termín, najít si vhodné ubytování u Plumlovské přehrady a přijet si odpočinout od náročných pracovních dní.

Více

Zámek Křtiny

Zámek Křtiny

Křtiny

Zámek Křtiny se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Blansko. V minulosti sloužil jako rezidence zábrdovických premonstrátů. V současnosti jej využívá brněnská Mendelova univerzita jakou součást Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, a zároveň slouží i jako restaurace a kongresové prostory. Zámek společně s kostelem Jména Panny Marie a přilehlým poutním areálem tvoří komplex, který byl roku 2008 vyhlášen národní kulturní památkou České republiky. Celý komplex navrhl český stavitel a architekt italského původu Jan Blažej Santini-Aichel, jehož dílem je i Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Největší slávě se křtinský klášter těšil ve 2. polovině 18. století. Brzy ale císař Josef II. klášter zrušil. I když kostel nadále využívala církev, klášterní majetek byl prodán a dostal se do rukou Ditrichštejnů. Po nich jej vlastnili Bubnové z Litic a následně Tauberové. Když křtinský zámek získal v roce 1894 Jan II. z Lichtenštejna, jeho plánem bylo ho opravit a poté darovat obci pro účely zřízení školy či nemocnice. Obec z obav o velké náklady na provoz dar nepřijala, v zámku potom bydlel pouze lékař.

V roce 1923 převzala Vysoká škola zemědělská v Brně lichtenštejnský adamovský statek a s ním i křtinský zámek. I nadále v něm sídlil lékař a za 2. světové války zde bydleli vojáci německé armády. Až 50. let 20. století se objekt začal využívat k praktické výuce na statku školy. I když proběhly různé stavební úpravy, tyto byly účelové a zámek celkově chátral. Na začátku 80. let 20. století se zámek dostal pod správu Školního lesního podniku Křtiny, který zde sídlil již od roku 1967 (až do roku 1996).

S rozsáhlými úpravami zámku se začalo od roku 1994. Nejprve došlo k sanaci krovů a obnově střešní krytiny. Od roku 1997 probíhala rekonstrukce jižního křídla. V roku 2001 byla dokončena výstavba soudobě vybaveného audiovizuálního výukového sálu. Rekonstrukce se dostalo i společenskému sálu. Generální oprava a přestavba hlavní budovy pokračovala. Listopad 2008 se nesl ve znamení kolaudace další části zámku – severního křídla, kde ve dvou podlažích vznikla restaurace s novými kuchyněmi, ubytovací prostory a víceúčelové místnosti.

V současnosti slouží zámek Křtiny zejména pro účely Mendelovy univerzity v Brně, využívá se k praktické výuce, ale také k pořádání konferencí a vzdělávacích akcí. Zámek dává prostor i kultuře, pořádají se zde výstavy, koncerty, plesy a další společenské akce. Na zámku probíhají i svatby a oslavy. Zámecká restaurace, která vítá hosty denně, se skládá ze tří samostatných, na sebe navazujících prostor, jedním z nich je i zimní zahrada - terasa. Celková kapacita restaurace ve všech jejích částech představuje 88 míst. Zámek disponuje hned několika sály, které jsou určeny k pořádání vzdělávacích akcí (Společenský sál, Kongresový sál, Opletalův salonek, Lovecký salonek).

Zámek ale není jedinou chloubou obce Křtiny, snad ještě proslulejší je jeskyně Výpustek, která ukrývá protiatomový kryt s vojenským velitelstvím. Jelikož se tato obec nachází v CHKO Moravský kras, v okolí najdete mnoho přírodních zajímavostí, poznat můžete ty neznámější jeskyně, například Punkevní jeskyni, ve které uvidíte i propast Macocha a poplujete po podzemní řece Punkvě. A kdyby Vám už chybělo město, zajděte si to Brna, kde na Vás čeká od všeho kousek, i kultura, i historie, i sportovní aktivity, prostě pro každého něco.

S hledáním ubytování u zámku Křtiny Vám rádi pomůžeme, snadno najdete například menší penziony, kompletně vybavené apartmány nebo cenově dostupné ubytování v soukromí. Pokud byste nenašli to pravé ořechové v Křtinách, můžete zkusit i Adamov či Jedovnice a sázkou na jistotu jsou města Blansko a Brno. Moravský kras si jistě Vaši pozornost zaslouží a nemyslete si, že Váš pobyt bude jen o přírodě, poznat můžete i historii a užijete si spoustu zajímavých aktivit. Prohlédněte si nabídku ubytování klidně i hned!

Více

Jeskyně Výpustek

Jeskyně Výpustek

Křtiny

Jeskyně Výpustek je situována v Moravském krasu, přesneji v jeho střední části, na levé straně Křtinského údolí, v blízkosti obce Křtiny. Jeskyně, dříve označována jako „Jeskynní bludiště Výpustek“, prošla mnohými změnami rukou člověka. Okolí jeskyně a její okolí po dlouhá léta přísně střežila armáda. V současnosti je jeskyně Výpustek otevřena pro veřejnost celoročně, a to včetně zimních měsíců.

Podle historických záznamů by na úplném dně jeskyně mělo být jezero dlouhé 128 metrů. Cesta do něj byla ale zasypána během druhé světové války. Popis nejspodnějšího patra jeskynního systému bohužel zmizel, ale mapa jezera se dochovala. Pokud by bylo jezero znovuobjeveno, toto podzemní moře, by bylo přírodním unikátem, jelikož tak velká vodní plocha ještě nebyla popsána ve středoevropských jeskyních.

Archeologické nálezy dokazují osídlení z doby již kolem roku 15 000 př. n. l., našli se i důkazy "halštatského" osídlení a rovněž osídlení "lidmi se slovanskou keramikou". První písemná zmínka o jeskyni pochází z roku 1609. Jedním z prvních, kteří jí prozkoumali a popsali byl hrabě Hugo Salm, později Jindřich Wankel a Karel Absolon. Začátkem 20. století se v jeskyni těžily fosfáty, co mělo za následek zničení mnoha archeologických nálezů. Zůstalo jen šest koster medvědů jeskynních a jedna kompletní kostra jeskynního lva. Ty si můžete prohlédnou v muzeích v Brně a ve Vídni.

K dalším zásahům v jeskyni docházelo od roku 1936, kdy armáda první republiky začala s úpravami pro účely skladováni munice, kterou německá armáda odvezla po obsazení republiky v březnu 1939. Němci se do jeskyně vrátili v roce 1943, aby zde vybudovali, podobně jako v dalších jeskyních této oblasti, podzemní továrnu k výrobu části do leteckých motorů. Němci tuto továrnu opustili v dubnu 1945, ale předtím ještě vybavení zničili výbušninami. Jeskynní prostory zůstali opuštěné, zdevastované a volně přístupné. Další armáda, československá lidová, přišla do jeskyně v roce 1961 a v chodbách postupně vybudovala protiatomový kryt, který sloužil i jako sídlo záložního vojenského velitelství pro oblast jižní Moravy. Přísně utajovaný objekt opustila armáda až k poslednímu dni roku 2001. Jeskyně byla několik let přístupná jen nepravidelně, během dnů otevřených dveří.

Koncem roku 2006 prošla jeskyně Výpustek pod Správu jeskyní České republiky. Rok 2007 přinesl rekonstrukci provozní budovy, výstavbu parkoviště i úpravy areálu. Ve zkušebním provozu byla jako pátá veřejnosti běžně přístupná jeskyně Moravského krasu otevřena od 26. října do 31. prosince 2007. Během ledna a únoru 2008 proběhly dokončovací práce a první sezóna v plném provozu začala 1. března 2008. Slavnostně otevřená byla 10. března 2008. Kompletně bezbariérová prohlídková trasa, s délkou kolem 600 metrů, v trvání asi 75 minut, umožnila návštěvníkům prohlídku dvousetmetrové vestavby velitelského vojenského stanoviště jakož i vlastní jeskynní chodby. Během úprav prohlídkových tras v letech 2008 a 2009 došlo i k odstranění zazdívek přírodních chodeb, byla objevena další krápníková výzdoba i propasti vedoucí ke spodní části jeskyně.

V části prostor jeskyně vznikla v roce 2010 expozice s názvem "Využívání jeskyní člověkem - Výpustek, jeskyně starých rituálů". Návštěvníci se dovědí jak byla jeskyně využívaná během tisícek let a také se podívají na jeskynního medvěda a lva, samozřejmě jde jen o modely v životní velikosti. Interaktivní expozice "Jeskyně a lidé" byla otevřená v srpnu 2015 v prvním poschodí provozní budovy. Obsahuje přes 600 fotografií a věnuje se geologii, speleologii i paleontologii. Je součásti větší expozice, jejíž další části jsou k vidění v Sloupsko-šošůvských jeskyních, Balcarce a Kateřinské jeskyni.

Jeskyně je místem konání mnohých akcí, některé z nich vznikly ve spolupráci s ochotnickým sdružením Křový. Jsou to například kostýmované scénky "Oživená historie" věnované historii jeskyně, červnová "Pohádková jeskyně" pro děti nebo prosincový "Ďábelský podvečer aneb přijďte s dětmi tam, kde jsou čerti doma!". Výborná akustika jeskyně z ní dělá vhodné místo pro hudební koncerty jako například festival "Didgeridoo v jeskyni".

K jeskyni se dostanete jednoduše, od obce Křtiny je vzdálena méně než 2 km. Parkování v areálu je pro návštěvníky zdarma. U provozní budovy najdete i stojany na kola. Také se zde nachází obchod se suvenýry, automat s občerstvením a samozřejmě i toalety.

Poznejte i další jeskyně CHKO Moravský kras, každá z nich je něčím výjimečná. Mezi nejznámější patří Balcarka se sintrovými kaskádami, Punkevní jeskyne s propastí Macocha a podzemí řekou Punkvou či největší zpřístupněné jeskyně v Česku - Sloupsko-šošůvské jeskyně. Když už Vás unaví podzemí, a dostanete chuť na historii, zajděte na zámky Křtiny a Blansko. V Blansku navštívíte i Muzeum Blanenska nebo si užijete zábavu a relax v aquaparku.

S hledání ubytování v blízkosti jeskyně Výpustek Vám rádi pomůžeme. Z pohodlí Vašeho domova na našem portálu najdete například ubytování v soukromí nebo útulné chaty. V okolních obcích se můžete poohlédnout i po moderních apartmánech nebo rodinně orientovaných penzionech. Kvalitní ubytování jen umocní Váš zážitek v Moravském krasu, na který jistě budete vzpomínat ještě dlouho. Rezervujte si ideální ubytování ještě dnes!

Více

Aqualand Moravia

Aqualand Moravia

Pasohlávky

Moře v českém akvaparku - je to vůbec možné? V Aqualandu Moravia rozhodně ano! Zhruba 40 kilometrů jižné od Brna Vás čeká moře vodních atrakcí a bazénů. Nechybí kino, restaurace, masáže, sauny, prostě dokonalé podmínky pro relax a odpočinek. Pasohlávky na Pálavě a jejich vodní areál Moravia by i Poseidón hodnotil deseti mořskými hvězdicemi z deseti!

Atrakce a možnosti pro všechny členy rodiny

Znáte to - děti touží po skluzavkách, tobogánech a adrenalinu, zatímco rodiče si chtějí v klídku zaplavat nebo hodit nějakou tu saunu či masáž. A co dědečci a babičky? Pro ty je ideální relax v horkých termálních pramenech. Vyhovět celé rodině opravdu není lehké. Aqualand Moravia je ale připraven na malé i velké, mladé i dříve narozené.

Pokud si jako místo rodinné dovolené vyberete oblast Pálavy, Mikulov, Klentnice nebo snad nejbližší okolí Věstonické nádrže, určitě si do zdejšího akvaparku zajděte. Jen tak mimochodem, víc atrakcí a bazénů pod jednou střechou nikde jinde v České republice nenajdete.

Bazény o velikosti pozemku pro rodinný dům

Základem každého pořádného akvaparku je bazén. Samozřejmě, že ne jeden. V Aqualandu Moravia jich naleznete hned čtrnáct. Hezky půl na půl - sedm venkovních a sedm vnitřních bazénů. Největší z venkovních bazénů dostal název Riviéra a nabízí luxusních 823 m2 vodní plochy. Nejteplejší vodu zase můžete okusit ve dvou „bratrských“ bazénech. Romulus a Remus leží při sobě, dohromady zabírají něco přes 100 m2 a celoročně se tu lze vykoupat ve vodě o 37 °C.

K dispozici je také Baby Lake se skluzavkou, stříkacím dělem, vodním zvonem či vodopádem, stejně jako další bazény s krásnými výhledy na Pálavu a doplňky v podobě vířivek nebo mořského vlnobití.

Ve vnitřních bazénech si lze užít sportovního plavání v největším bazénu v celém akvaparku (840 m2) i příjemné relaxace pod hvězdnou oblohou. Toužíte-li po uvolnění napětí, zcela jistě využijete Relax Pool a Whirlpool. Teploučká 35 °C voda a dotek tisíců bublinek z vodních nebo vzduchových trysek - může existovat něco lepšího?

Děti by možná namítali, pro ně jsou ale připraveny zcela jiné bazény. Například takový Calimero se dvěma věžovými skluzavkami, stříkacími pistolemi, děly nebo polévacími kbelíky. Nejmenší plavci i neplavci se mohou vydovádět v mělkém Baby bazénku s příjemně vyhřátou vodou, vodním hříbkem nebo perfektní medvědí skluzavkou.

Hodně atrakcí - hodně zábavy

Co ještě se dá v akvaparku Moravia dělat? Můžete se zde klouzat, smýkat, skákat, otáčet - stovky metrů skluzavek a tobogánů jsou Vám plně k dispozici. Pojďme ale pěkně popořadě a začněme s těmi „nej“. Tak třeba nejstrmější skluzavka s příznačným názvem Kamikadze je dlouhá 29 metrů, vysoká plných 13 metrů a řadí se k vysokorychlostním atrakcím, k projetí kterých musíte mít notnou dávku odvahy.

O poznání klidnější jízdu nabídne Blue Trio - nejdelší tobogán v akvaparku. Měří bezmála 150 metrů a do jeho útrob se na člunu může vydat klidně i trojice odvážlivců. A slůvko „odvaha“ zmíníme také při atrakci s názvem SuperCrater. Atrakce s délkou 101 metrů Vás provede různými zákoutími a okruhy a údajně končí v samotném středu země!

Ani Wild River ovšem není procházka růžovou zahradou, stejně jako Yellow Crash. Hlavou zeď neprorazíte, tu vodní ale ano. Zejména pokud cestou naberete vysokou rychlost, tak jako v uzavřeném, 94 metrovém tobogánu Yellow Crash. Jedineční zážitek budete mít také z atrakce jménem U Wave, mamutí U-rampy. Sešup dolů a pak zase nahoru, adrenalin, barevné efekty, prostě príma!

Relax a wellness jako v lázních

Aqualand Moravia má v nabídce také desítky wellness procedur. Sauna by neměla chybět - kromě finské klasiky můžete vyzkoušet provoněnou biosaunu, aroma lázeň, infrakabinu nebo tepidarium a cladarium, které příjemně prohřeje a uvolní Vaše tělo. Víkendy jsou pak vyhrazeny saunové show a ceremoniálům zkušených saunerů.

Je libo masáže? Stačí říct a vybrat si, k dispozici jsou dětské masáže, římská vinná, havajská, aroma masáž nebo detoxikační medová masáž, nabízející komplexní péčí pro každý typ pokožky.

Většinu bazénů a vířivek v Aqualandu Moravia navíc zásobuje léčivá voda z 1,3 kilometrů hlubokého vrtu nedaleko Pasohlávek. Je jedinečná svým obsahem sulfanu, oxidu uhličitého, fluoridů, síranů a jiných látek v tělu prospěšném množství. Minerální voda prospívá celkové imunitě, metabolismu i stavbě kostí. Zmírňuje také kožní onemocnění, plísňové choroby a regeneruje pohybový aparát.

Dovolená na Pálavě - klidně i týden!

Pro dokonalý zážitek z Aqualandu Moravia doporučujeme vyhradit si v kalendáři několik dní. Akvapark disponuje vlastním ubytováním, mnohem více možností ale naleznete v okolních obcích a městech. Kromě Pasohlávek se nejblíže nacházejí Dolní Dunajovice, Klentnice (necelých 10 kilometrů na jih), Strachotín nebo Dolní Věstonice (zhruba 15 kilometrů na východ).

Lze si vybírat ze stovek lůžek v penzionechhotelích, apartmánech, privátech, ale také chatkách, roubenkách a soukromích chalupách s prostornou zahradou. Několik kempů funguje také kolem Věstonické vodní nádrže. Jak vidíte, infrastruktura akvaparku a jeho nejbližšího okolí je zcela připravena pro Vás a Vaší rodinu.

Zajeďte si na překrásnou Pálavu a kromě přírodních skvostů a darů vinic si vychutnejte také zábavu a relax v Aqualandu Moravia. Uvidíte, že na tuto návštěvu budete v dobrém vzpomínat hodně dlouho.

Více

Lázně Luhačovice

Lázně Luhačovice

Luhačovice

V krásném moravském městečku Luhačovice naleznete čtvrté největší lázně v České republice - Lázně Luhačovice. Město leží v okrese Zlín, ve Zlínském kraji. Jako všechna lázeňská města vděčí za svůj věhlas přírodním minerálním pramenům, kterých v Luhačovicích vyvěrá celkem 6. Mimo nich se zde nacházejí ještě desítky uměle navrtaných. Určitě nejznámějším pramenem, který v místní kolonádě vyvěrá, je Vincentka. Má mořský původ a celou řadu léčivých účinků.

A jak vlastně Vincentka vznikla? V roce 1590, kdy město získala rodina Bartodějských z Bartoděj, zde vyběral Bublavý pramen, dnes známý jako Amandka. Až asi o sto let později významný český fyzik a lékař Jan Ferdinand Hertod z Todtenfeldu vydal písemné prohlášení o chemickém složení místní vody a jejích výrazných léčivých učincích. V roce 1972 se poprvé objevilo označení Vincentka. Nejen v lázeňství, ale i v běžných domácnostech, je Vincentka využívaná k inhalačním a pitným kůrám při léčbě dýchacích cest, hlasivek nebo žaludečních potížích.

Vznik Lázní Luhačovice se připisuje šlechtickému rodu Serényiů. Právě tehdejší hrabě Vincent dal koncem 18. století postavit první léčebná a ubytovací zařízení, které následně v první polovině 19. století dále hrabě Jan rozšiřoval. Právě on dal jména všem tehdejším známým pramenům podle příslušníků svého rodu.

Lázně Luhačovice patří ke špičkovým a celosvětově uznávaným lázeňským střediskům. Léčí se tu převážně onemocnění dýchacích cest, velmi dobrých výsledků dosahují i při léčbě dětského astmatu. Záněty dutin, chronické a alergické rýmy i rekonvalescence po operaci hrudníku - se vším jsou připraveni Vám tady pomoct. Zdejší léčivé prameny v kombinaci s klimatoteraií, rahabilitací a dalšími moderními léčebnými metodami přispívají krůček po krůčku k Vašemu vyléčení a odstanění všech potíží.

Delší léčebné programy se Vám provozovatelé lázní snaží zpestřit během celého roku. Můžete navštívit různá kulturní vystoupení předních českých umělců a zpěváku nebo si zajít zatancovat při živé hudbě. K dispozici jsou Vám i sportovní aktivity jako např. bowling, squash, tenisový kurt nebo fitness centrum. A následně si můžete odpočinout v některém z bazénů.

A pokud chcete vyrazit za brány lázní a poznat město a okolí i z jiné stránky, máme pro Vás několik tipů. Určitě byste neměli vynechat procházku k Luhačovické přehradě. Velmi oblíbený je zvláště v poslední době nordic walking, takže budete potkávat skupinky nadšených sportovců všech věkových kategorií.

Pokud máte rádi spíše historické památky, je pro Vás přímo ideální zámek Luhačovice. Původní barokní šlechtitelský palác je dnes z části sídlem místní umělecké školy a zbývající část obývají potomci původních majitelů. A nebo můžete vyrazit jen tak do města, toulat se upravenými kolonádami, malebnými uličkami a nádhernými parky. V Luhačovicích si každý najde to svoje.

Zaujalo Vás naše povídání? Máte v rodině někoho, kdo neustále bojuje se zápaly dýchacích cest? Proč tedy nevyrazit na pobyt do Luhačovic? Vyberte si termín, naplánujte aktivity a můžete vyrazit. S výběrem vhodného ubytování u Lázní Luhačovice Vám rádi pomůžeme na našem portále nebo využijte vyhledávacího agenta, který Vám hledání usnadní.

Více

Zámek Lednice

Zámek Lednice

Lednice

Magické místo pokorně ležící v Jihomoravském kraji na Jižní Moravě kousek od Mikulova patří k nejnavštěvovanějším památkám v zemi. Právem se Zámek Lednice a celý Lednicko-valtický areál zapsal v roce 1996 do seznamu světového dědictví UNESCO.

Už dávno se sem taková spousta lidí nevydává jen na povinný školní výlet. Lidé z širokého okolí chtějí na vlastní oči vidět a zažít tajemnou atmosféru romantického sídla, které objímá park pokrývající téměř 200 hektarů. Skýtá skvosty jako benátskou kašnu, římský akvadukt, čínský pavilon, minaret, umělou zříceninu Janův hrad nebo např. skleník, ve kterém se hrdě nachází česká vzácnost - strom 300 až 500letého cykasu. Kousek ráje si můžete odnést i sebou, protože si zde můžete zakoupit letničky, trvalky a další rostliny ze sortimentu palmového skleníku.

Ohromující stavba Lednického zámku dominuje nad ostatními takovými i díky jedinečnému interiéru. Pompézní zdobení, vyřezávané kazetové stropy, původní historický nábytek, lovecký salón, čínský kabinet či mramorové krby jsou v každém detailu projevem vrcholného romantismu. Už jen ve vstupní hale žasnete nad propracovaným dřevěným schodištěm zabudovaným jen do zdi nebo nad ohromným mosazným lustrem se 116 rameny, který váží 690 kg.

Organizované prohlídkové trasy v několika časech denně Vám přiblíží historii díla a alespoň na jeden den Vám tak umožní stát se součástí tehdejšího jedinečného života na renesančním zámku z 16. století, kterému přestavby v letech 1846 - 1858 vtiskly dnešní novogotický vzhled. Jen na Vás bude, kam se budete chtít podívat. Nechte se přivábit do reprezentačních sálů, soukromých apartmánů, dětských pokojů a Muzea loutek, Grotta, Janohradu, do Skleníku či Minaretu.

Ať už jste si výlet na jih Moravy pečlivě naplánovali anebo Vás sem vítr zavál náhodou, zůstaňte déle! Prodlužte si cestu domů a prozkoumejte i další parádní atrakce Lednicko-valtického areálu. Okolí Lednic jich tolik nabízí! Ubytujte se v některém z mnoha apartmánů, penzionů, ubytování v soukromí nebo chat a chalup v blízkosti Zámku Lednice. U nás najdete rozhodne širokou nabídku!

Více

Aquapark Olomouc

Aquapark Olomouc

Olomouc

Aquapark Olomouc se nachází v jihozápadní částí města, v lokalitě Pod Vlachovým, nedaleko výpadovky na Brno. Toto moderní centrum vodních aktivit zabírá plochu 33 ha z toho až 1 200 m² tvoří vodní plochy. Ty jsou rovnoměrně rozděleny mezi venkovní a vnitřní část, takže si vodní radovánky užijete v jakémkoliv počasí. Stavba parku začala v prosinci 2007 a dokončená byla na konci května 2009.

Největší vodní plochou aquaparku je rekreační bazén s výplavovým bazénem, jenž je kombinací venkovního a vnitřního bazénu, mezi kterými je spojovací krček. Dosahuje délku až 55 m, jeho hloubka je maximálně 1,96 m. Atraktivitu koupání v tomto bazénu zvyšují prvky jako lehátko a lavice se vzduchovou masáži, proudový kanál, vodní chrlič a dělo, protiproudy a masážní trysky. Do samostatného bazénu ústí široká skluzavka, tobogán i trychtýř „Space Bowl“. Žlutý tobogán s délkou 123 m patří k nejdelším v Česku a sjíždět se může s pneumatikou i bez ní. Pro nejmenší je určeno brouzdaliště s maximální hloubkou 30 cm. Po zábavě si dopřejte i relax, například v masážním bazénu s teplotou 31 °C nebo ve dvou whirlpoolech s teplotou 34 až 36 °C se vzduchovou a vodní masáží. Blahodární účinky pocítíte i v parní lázni.

Venkovní víceúčelový bazén nabízí tři plavecké dráhy, jeho součástí je i vodní stěna či chrlič. Ve venkovní části aquaparku najdete i modrý tobogán s délkou 116,99 m a žlutou 3 m širokou skluzavku. Malí návštěvníci si užijí brouzdaliště (maximální hloubka 30 cm), kde se zabaví na skluzavce a splavu, radost jim udělá i vodní ježek či pumpa. Děti, a to i ty starší, si ale čas vyplní i na souši, dětské hřiště nabízí kolotoč, lanovou pyramidu, houpačku či lezeckou stěnu.

K pořádnému aquaparku patří wellness, a není tomu jinak ani v Olomouci. V relaxační zóně (300 m²) se nachází velká finská sauna pro 30 osob, finska sauna s chromoterapií, bio sauna s parním vyvíječem i parní lázeň s vonnou esencí. Samozřejmostí je venkovní ochlazovací bazén a relaxační a odpočinkové místnosti. Svůj relax doplníte i chvilkou ve venkovním whirlpoolu. Dopřejte si masáž, ta může být klasická, ale také havajská, čokoládová nebo medová. Abyste si před masáží uvolnili svaly a mysl, získáte zdarma i vstup do vnitřních prostor aquaparku na 45 minut, kde můžete v rámci takzvané přípravné procedury využít teplé bazény, parní lázeň či tepidarium. Vitamíny načerpáte díky nabídce osvěžení na baru s ovocnými a zeleninovými šťávami.

Součástí areálu je také Aktivity Park vhodný pro aktivní zábavu dětí i dospělých. Projít si můžete 3D bludiště, je to lanový park, který nemá přikázaný směr. Je to spleť lanových překážek ve třech patrech, kterými můžete procházet podle vlastního uvážení. Kromě toho si užijete i vzduchové trampolíny. Děti najdou své místečko také uvnitř, v dětském koutku Akvárko, kde na menší děti čeká zábavné bludiště a na ty starší překážková dráha Ninja Arena.

Do Olomouce ale jistě nepojedete jen kvůli aquaparku. Město je proslulé svou historií. Navštivte například Přemyslovský hrad, kde násilnou smrtí zemřel Václac III., poslední muž z rodu Přemyslovců. Prohlídku si zaslouží i Katedrála sv. Václava z 12. století nebo Premontstrátský klášter Hradisko. Oblíbeným turistickým místem je i Korunní pevnůstka a vynechat nemůžeme ani Olomoucký Orloj a v neposlední řadě Sloup Nejsvětější Trojice. Pro rodiny s dětmi bude zajímavá zoologická zahrada v podhůří Nízkého Jeseníku nebo Pevnost poznání, muzeum které interaktivním způsobem popularizuje vědu.

Jistě již přemýšlíte, kdy by bylo možné na dovolenou do Olomouce vyrazit a jak dlouho se budete moci zdržet. Vyplatí se zůstat i několik dní, abyste všechno prošli, proto si vyhledejte ubytování u Aquaparku Olomouc. Nabídka je pestrá, najdete penziony v historických uličkách i moderní hotely. Přivítají Vás apartmány, kde se budete cítit jako doma. Ale najdou se i ubytovny, které Vám ušetří pár kaček. Ať už chcete jít jenom do aquaparku nebo se chystáte poznat všechna zákoutí města, Olomouc je dobrou volbou. Najděte si to své ubytování ještě dnes prostřednictvím našich stránek!

Více

Vila Tugendhat

Vila Tugendhat

Brno

Vila Tugendhat je unikátním dílem světové moderní architektury tzv. funkcionalizmu a najdeme ji v Brně, v městské části Černá pole. Byla navržená v roce 1928 architektem Ludwigem Miesem van de Rohe pro manžele Gretu a Fritze Tugendatovi a její výstavba trvala pouze 14 měsíců. Jedná se o jedinou památku moderní architektury, která se pyšní zápisem v seznamu UNESCO.

K vile přiléhá i rozsáhlá zahrada, která spolu s vilou byla součástí rozsáhlého pozemku, který vlastnil Grétin otec, známý představitel textilního průmyslu v Brně Alfred Löv-Beer. Ten výstavbu vily financoval a část svého pozemku věnoval dceři jako svatební dar.

Vila Tugendhat je unikátní hned z několika důvodů. Její finanční rozpočet se vyšplhal až na částku 8 milionů československých korun, což byla na tehdejší dobu opravdu astronomická částka. Její provedení je však nadčasové a ještě i v dnešní době se mnoho architektů inspiruje hlavně propojením zahrady a interiérové části. Je jedním z mála staveb tohoto významného architekta, které se zachovalo dodnes.

I při zařizování interiéru se postupovalo velmi precizně. Navrhoval ho sám architekt a část nábytku byla později uznána za kulturní památku. Vilu tvoří tři patra a bylo myšleno na všechny obyvatele. Nachází se zde mimo jiné dva dětské pokoje a pokoj vychovatelky, oddělená ložnice se sociálním zázemím a dominantou je přijímací hala. Součástí byl i byt správce a garáž na dvě auta.

Manželé Tugendhatovi ve vile žili až do roku 1938, kdy kvůli svému židovskému původu a z obavy před německou okupací Československa republiku opustili. Ta byla později skutečně obsazena německými úřady. V roce 1945 byla zabrána Rudou armádou a používaná na ubytování sovětských vojáků i s jejich koňmi.

V této době došlo k částečnému zničení vily, avšak unikátní technický ráz zůstal zachován. Později vila prošla rozsáhlou rekonstrukcí a dodnes je využívána k reprezentativním i politickým účelům. Zajímavostí je například fakt, že právě zde byla v roce 1992 podepsána dohoda o rozdělení Československa na dva samostatné státy. Dohodu podepsali tehdejší předseda vlády České republiky Václav Klaus a předseda vlády Slovenské republiky Vladimír Mečiar.

Nyní je Vila Tugendhat přístupná veřejnosti a každý tak může nahlédnout do jejích exkluzivních prostor. Jedná se o jednu z nevýznamnějších brněnských atrakcí. Ve spodním patře je stálá výstava fotografií Fritze Tugendhata, která dokumentuje zařízení i výstavbu samotné vily.

Pokud máte zájem si prohlédnout místo, kde byla podepsána smlouva o rozdělení republiky, nebo Vás zajímá z architektonického hlediska, doporučujeme si vyhledat ubytování u Vily Tugendhat nebo v širším okolí a strávit ve městě delší čas. Zajímavých míst a významných památek je v Brně opravdu mnoho.

Více

Hrad Pernštejn

Hrad Pernštejn

Nedvědice

Nedaleko malebné vesničky Nedvědice se vypíná krásný gotický hrad Pernštejn. Díky svým specifickým stavebním prvkům, bohaté historii i zajímavému okolí se stal dějištěm mnoha českých pohádek a filmů. Leží v Jihomoravském kraji v okrese Brno-venkov. Oblast je však známá nejen díky Pernštejnu, ale oblíbená je i u turistů, kteří sem každoročně v hojném počtu míří objevovat méně známé kouty Vysočiny.

První zmínky o Pernštejně Vás zavedou do konce 13. století, kdy byl hrad pouze menší stavbou s palácem a věží Barborkou. Postupem času, kdy došlo k nárůstu moci i finančních možností pánů z Pernštejna, byl hrad přestavěn na reprezentační politické a správní centrum. V 15. století se sídlo rozšířilo o další obytné budovy a okolo vyrostla i vnější hradební zeď. Na nádvoří pak vznikla nová reprezentativní místnost, která byla největší místností na hradě, tzv. Rytířský sál.

Další roky na Pernštejně se nesly ve znamení rozšiřování hradeb o účinné věže, překlenutí vstupu do přízemí a přibyla i knihovna a několik dalších obytných místností. Na počátku 18. století doplnily původní výzdobu Rytířského sálu štukové reliéfy G. A. Corbelliniho. Hrad Perštejn se tak postupně ze středověkého hradu měnil na moravskou zemskou pevnost. Možná jste se setkali i s označením "mramorový" hrad. Tento název dostal díky nedvědickému mramoru, který byl při jeho stavbě využíván ve velkém množství.

Svoje oficiální pojmenování získal hrad Pernštejn pravděpodobně od německého výrazu Bärenstein, což v překladu znamená "medvědí kámen". Pověst praví, že v dávných dobách, kdy hrad ještě neměl žádné jméno, žil v jeho okolí uhlíř. Jednoho dne našel v lese medvědí brloh a v něm opuštěná medvíďata. Přinesl je tedy svému synovi domů na hraní a následně na hrad, kde je daroval hradnímu pánovi. Když se medvědice k doupěti vrátila a nenašla svoje mláďata, vydala se po stopě, která ji dovedla až do domu uhlíře. Tam v zuřivosti sebrala malého chlapce a odnesla ho do lesa. Svého činu pak uhlíř mohl už pouze litovat.

Jiná pověst se váže k nedalekému tisu, který najdete blízko lesního kamenného chodníčku, vedoucí na hrad Pernštejn. Když se kdysi dávno jeden unavený poutník vracel z poutě domů, zaujal ho čilý ruch a spoustu dělníků na mohutném skalnatém kopci. Dozvěděl se, že mají v plánu zde postavit hrad. Zároveň ale nevěřil, že na skále je možné postavit další stavbu z kamene. Zapíchl proto svoji tisovou palici do země a prohlásil, že pokud zakoření, podaří se postavit i hrad.

Zanedlouho se objevili na palici první puky a zároveň byly vybudovány i první kolmé zdi Pernštejna. Z hole vyrostl postupem času krásný strom, pevně osudem spojený s Pernštejnem. Když prudká bouře jednoho dne zničila část koruny mohutného tisu, došlo zároveň i k poklesu klenby v hradní síni. Říká se, že až zahyne tento mohutní strom, zanikne i hrad Pernštejn.

Hrad Pernštejn čelil v průběhu staletí několika útokům. Pravděpodobně k největšímu útoku došlo v roce 1645, kdy hrad obléhali Švédové. Během ostřelování bylo zničeno nejvyšší patro a věž nad třetí hradní bránou, které již nikdy nebyly znovu obnoveny.

Pernštejna byl poničen i 15. dubna 2005. Toho dne došlo v depozitáři k požáru. I přes velmi rychlou mobilizaci místního dobrovolného sboru i profesionálních hasičů z nedaleké Bystřice nad Pernštejnem, bylo velmi obtížné se s těžkou technikou na třetí nádvoří dostat. Požár se však podařilo dostat pod kontrolu. Velkým štěstím byl fakt, že nejvzácnější předměty se nenacházely v depozitáři, ale byly rozmístěny po prohlídkových trasách. Nebyly tedy požárem zasaženy.

Prohlídkových okruhů Vám hrad Pernštejn nabízí až osm. Můžete si zvolit základní okruh - Od gotiky do 20. století, který Vám poskytne celkový přehled o vývoji hradu. Kratší okruh Vám nabídne to nejzajímavější ze základního okruhu. Je však časově méně náročný a vhodný i pro menší děti, které pozornost neudrží příliš dlouho. Vydat se můžete i na prohlídku Vrchnostenskou zahradou. Jedná se o nejmladší okruh, který byl zpřístupněný po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2021. V blízkých zahradách uvidíte, jakou podobu měly na začátku 19. století.

Hrad Pernštejn je velmi oblíbený i mezi filmaři. Natočeny zde byly pohádky jako Sedmero krkavců, Pták Ohnivák nebo Jak se budí princezny. Prostory hradu můžete vidět i v známém italském seriálu Princezna Fantaghiro. Pro nedvědické obyvatele už není žádným svátkem, když ve své vesničce potkají populárního herce nebo herečku. Zvykli si, že Pernštejn zkrátka přitahuje pozornost.

Pokud jste ještě hrad Pernštejn nenavštívili a nebo Vás sem během studií nezavedl některý ze školních výletů, určitě byste to měli co nejdříve napravit. Pernštejn totiž patří k nejkrásnějších hradům celé Moravy. V jeho okolí můžete najít i několik dalších historických staveb, které neměly takové štěstí a postupně se změnily na zříceniny. Je to například zřícenina hradu Zubštejn, která je zasazena v lese u nedalekých Pivonic, patřících k Bystřici nad Pernštejnem.

I výběr ubytování blízko hradu Pernštejna je poměrně rozmanitý. V nabídce jsou penziony, vhodné například pro školní výlety i pro pobyt větších skupin. Nebo se ubytujte v některé romantické chalupě a prozkoumejte nedvědické okolí křížem krážem. I malá obec totiž mnohdy překvapí.

Více

Lysá hora

Lysá hora

Krásná (okres Frýdek-Místek)

Nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd je opředen mnohými pověstmi. Jedna z těch nejznámějších vypráví o sletech čarodějnic z celého Slezska, které se tu měly bavit spolu s čerty a dokonce i samotným Luciferem! V dnešní době byste ale čarodějnice a čerty na Lysé hoře hledali jen stěží. O to víc sem proudí turistů, cyklistů, běžců nebo lyžařů, pro které je Lysá hora a její okolí velikým lákadlem.

Co dělat na Lysé hoře v zimě?

Podle jiné pověsti se má ve vnitru Lysé hory ukrývat poklad zbojníka Ondráše a jeho družiny. Střeží ho prý „divá Hana“, čarodějnice, jejíž duch se zjevuje v podobě obrovského hada se zlatou korunkou… Jestli nebo z jak velké části jsou pověsti o čarodějnicích a pokladech pravdivé, to nikdo neví. Faktem ale zůstává, že Lysá hora je opravdovým klenotem Moravskoslezských Beskyd a celého Valašska.

Nadmořská výška 1323 metrů v kombinaci s charakteristickým podnebím dělají z Lysé hory jedno z nejchladnějších míst v České republice – proč sem tedy jezdit? No právě pro to! Lysá hora si totiž na nedostatek sněhu nemůže stěžovat. Trvalá sněhová pokrývka se tu vyskytuje od října do května. Výskyt sněhu kulminuje během března a není neobvyklé, že jeho výška přesahuje hranici 2 metrů. Byl by hřích nevyužít takových podmínek!

Zkušení běžkaři patrně znají Lysohorskou magistrálu, po které lze Lysou horu zdolat třemi různými směry. A co padne po jízdě zasněženou krajinou lépe, než tradiční valašské občerstvení? Na vrcholku Lysé hory jsou k mání hned dvě horské chaty (Bezručova a Chata Emil Zátopek – Maraton, i s ubytováním), jedna hezčí než druhá. Podmínky na hoře přejí také vyznavačům ski alpů a přáli by i sjezdařům, možnosti pro sjezdové lyžování jsou ale předmětem sporů ochranářů a zastánců tohoto sportu na Lysé hoře.

Turistika, cykloturistika i paragliding

Lysá hora nepatří jen k nechladnějším, ale také k největrnějším oblastem v republice. I to je důvod k její návštěvě? No jasně! Zejména pokud patříte k vyznavačům paraglidingu. Beskydy jako takové patří ke špičce paraglidingových oblastí u nás a jejich nejvyšší vrchol, jakožto ideální letový terén se vší infrastrukturou kolem, je jakýmsi symbolem tohoto stavu.

Jinak je ale Lysá hora cílem zejména pro turisty a cykloturisty, pro které je přímo kultovním místem. K vrcholku hory vede hned několik značených tras a chodníků. Ta snad nejoblíbenější vede z Ostravic, měří necelých 9 kilometrů a již 60 let je součástí akce s názvem Bezručův výplaz. Jak již samotný název napovídá, jde o oblíbenou trasu českého básníka Petra Bezruče, po které podnikal svoje „výplazy“ až na vrchol Lysé hory.

Pro náročnější turisty s opravdu dobrou kondicí doporučujeme výstup z Krásné, pro ty méně zdatné pak oddechovou trasu z Visalají. Měří sice téměř 9 kilometrů, jde ale o nejlehčí pěší výstup na Lysou horu vůbec.

Pokud jde o cyklisty, ti zcela jistě uvítají možnost ověřit si svoje schopnosti a výdrž při výšlapu na Lysou horu z Papežova. Jde o jedinou kompletně vyasfaltovanou trasu, na které je dokonce zákaz vjezdu automobilům (kromě těch s povolením k výjezdu), takže opravdu ráj pro vyznavače cestní cyklistiky. Jestli ale hledáte něco pohodovějšího, doporučujeme vyrazit po cestě z Malenovic. Nutno ovšem podotknout, že jde o terén sjízdný na horských, nikoliv cestních bicyklech.

Jak se dostat na Lysou horu?

Dostat se na Lysou horu autem je povoleno jen majitelům tamních nemovitostí, případně jejich smluvním obchodním partnerům. Povolení k výjezdu mohou ve zvláštních případech dostat také některé autobusy. Jinak lze využít speciální kyvadlovou autobusovou dopravu, která jezdí v pravidelních intervalech a z různých směrů až na vrchol hory.

Další možnost nabízí již zmiňované kolo. Populární je ale také „moravská zubačka“ – to stačí jen zatnout zuby a šlapat a šlapat…až na vrcholek. Nejvíc lidí využívá k výstupu na Lysou horu trasu z Ostravice. V této obci je také konečná zastávka vlaků, které jezdí ze směru od Frýdlantu nad Ostravicí.

Ubytování na Lysé hoře a v jejím okolí

Kromě již zmiňovaných chat na vrcholku Lysé hory lze využít také stovky lůžek, které jsou k dispozici v podhůří této dominanty Beskyd. Pokud chcete být Lysé hoře co nejblíže, zaměřte se na hledání vhodného ubytování ve Starých Hamrech, Ostravici, Čeladné nebo Frýdlantu nad Ostravicí. Kromě hotelů, penzionů, privátů a apartmánů jistě natrefíte také na tradiční roubenky, chatky a domky s hezkou zahradou a architekturou tak typickou pro Valašsko.

V širší oblasti kolem Lysé hory se lze ubytovat například v Trojanovicích nebo Frenštátě pod Radhoštěm. Z těchto středisek pak můžete vyrazit třeba do Rožnova pod Radhoštěm. Celý Moravskoslezský kraj Vás ohromí svou malebností a vstřícností. A Lysá hora? Výlet na ni bude zážitkem pro vyznavače outdorových sportů a také pro milovníky přírody a krásných výhledů z výšek.

Více

ZOO Brno

ZOO Brno

Brno

ZOO Brno je jednou z nejoblíbenějších atrakcí celého Jihomoravského kraje. Jak už sám název napovídá, nachází se v Brně, v městské části Bystrc a její brány se otevřely pro veřejnost v roce 1953. Leží v blízkosti Brněnské přehrady a dostat se sem můžete jak autem, tak i městskou hromadnou dopravou.

ZOO Brno se nachází v mírném kopci a chová okolo 400 druhů zvířat. Zaměřuje se převážně na kopytníky, ale i ostatních obyvatel zahrady je tu mnoho. Byla první zahradou, kde se úspěšně podařil odchov medvěda ledního a šimpanze.

Celá zahrada je rozdělena do několika pavilonů. Hned na začátky narazíte na Tygří skály, které obývají tygři sumaterští. V místě svého původu jsou silně ohroženým druhem a proto se zahrada snaží o jejich záchranu. Jedná se o kruhový výběh, do kterého návštěvníci nahlížejí přes skleněná okna.

Další zajímavou expozicí, oblíbenou u malých i velkých, je Beringie. Ta je útočištěm medvědů, vlků, rosomáků i bobrů a její součástí je i typická kamčatská chalupa. Za zmínku jistě stojí i Klokaní stezka, kde se návštěvníci mohou dostat do bezprostřední blízkosti těchto zvířat.

Jednoznačně nejcenějšími poklady, kterého ZOO Brno chová jsou lední medvědi. U jejich výběhu jsou schopné děti strávit celé hodiny. Aby taky ne, kousky, které předvádí na suchu i ve vodě jsou opravdu unikátní. Pozadu však nezaostávají ani obyvatelky Pavilonu opic.

Na své si tu přijdou i milovníci exotického ptactva. V Exotáriu se to barevnými papoušky jen hemží. Tropické království Vám zase představí zástupce rybího i ptačího světa Jižní Ameriky. Můžete zde vidět například želvy obrovské i vzácného varana komodského.

V nejvyšším bodě zahrady se nachází Africká vesnice. Jedná se o ucelený komplex, jehož součástí jsou africké chýše, které poskytují prostor pro zvířata a část z nich je určena na odpočinek i vzdělávání návštěvníků. Z vyhlídkových míst je možné pozorovat žirafy, zebry, pakoně i lemury nebo plameňáky.

Součástí zahrady jsou i místa k občerstvení, najdete zde prodej suvenýrů i dětské koutky, kde se Vaše ratolesti vyběhají a případně i něco nové naučí. Samozřejmostí jsou WC i potřebné sociální zázemí.

Pokud do Brna zavítáte na výlet, určitě by byla chyba zoologickou zahradu vynechat. A pokud sem míříte zdaleka, vyplatí se Vám najít si vhodné ubytování u ZOO Brno a navštívit nejen zvířátka, ale i další zajímavá místa a památky, které Vám Brno nabízí. Nudit se rozhodně nebudete.

Více

Divadlo Bolka Polívky

Divadlo Bolka Polívky

Brno

Do Divadla Bolka Polívky si zajdete v Brně, na Jakubském náměstí. První sezóna započala 17. září 1993, kdy byla odehrána autorská hra principála Bolka Polívky s názvem Trosečník. Za léta existence divadlo uvedlo řadu projektů a to nejen z pera zakladatele, ale i od mladých českých autorů.

Budova, ve které sídlí divadlo je zasvěcena divadlu již od roku 1947, kdy zde vzniklo Svobodné divadlo. Po roce se přejmenovalo na Městské oblastní divadlo, následně na Krajské oblastní divadlo, pak dostalo jméno na počest klasiků české literatury a pyšnilo se názvem Divadlo bratří Mrštíků (dnes jej znáte pod jménem Městské divadlo Brno). To se v roce 1965 odstěhovalo a na Jakubském náměstí 5 se zabydlelo Satirické divadlo Večerní Brno. V tomto převážně hudebním divadle vystupovali osobnosti jako Eva Pilarová, Waldemar Matuška či Ljuba Hermanová. Roce 1989 přinesl změnu jména na Divadlo U Jakuba, tento název vyplynul z vedle stojícího chrámu. Divadlo ale z finančních důvodů ukončilo provoz. Po něm pak už následovalo Divadlo Bolka polívky, které úplně první představení uvedlo již v květnu 1993, hostoval zde Činoherní klub s proslulou inscenací Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho.

Současný repertoár má v nabídce autorské hry Bolka Polívky jako DNA, Šašek a syn či Pro dámu na balkoně. K těm se přidávají i představení vytvořené ve spolupráci s dalšími divadly (Mínus dva, Mindgame, The Naked Truth). Taktéž zde hostují české a zahraniční soubory. Program doplňují i koncerty českých a slovenských hudebníků s nejrůznějším žánrovým zaměřením. Divadlo nabízí celosezónně i výtvarné umění, v podobně výstav významných malířů a fotografů, které se pořádají ve foyer divadla. Divadlo a jeho partneři se věnují i charitativní činnosti. Zisk z některých představení je věnován organizacím na pomoc a podporu tělesně postiženým, rozvoj a výchovu dětí nebo pomoc starým lidem.

Brno nabízí i celou škálu dalších divadel, takže se zde můžete skutečně kulturně vyžít. Kromě toho si zajdete i do nejrůznějších muzeí a galerií. Kdo má rád historii, toho nadchnou brňenské historické budovy, jako Dietrichsteinský palác a zámek Belcredi. Pro děti jsou tu sportovní a zábavní centra nebo zoologická zahrada. Zkrátka toto město má pro každého něco. A podobně je to i s ubytováním v Brně, všichni si poblíž Divadla Bolka Polívky najdou přesně to co jim vyhovuje. Nezáleží na tom, jestli hledáte bezstarostný pobyt v hotelu nebo dostatek prostoru a soukromí v prázdninovém domě. Vyberete si ze široké nabídky penzionů, apartmánů ale i levnějšího ubytování v soukromí. Ať se zabydlíte kdekoliv a ať zvolíte jakékoliv atrakce, Váš pobyt v Brně bude zaručeně stát za to a jistě nebude poslední.

Více

DinoPark Ostrava

DinoPark Ostrava

Doubrava

Vítejte v DinoParku Ostrava - jednom z nejvyhledávanějších míst na Ostravsku. Nenechte se ale názvem zmást. Jeho sídlem není Ostrava, nýbrž asi 15 kilometrů vzdálené katastry obcí Orlová a Doubrava. DinoPark Ostrava je největším dinoparkem u nás. Je součástí projektu zábavných dino parků, které můžete u nás najít např. i ve městech Praha, Liberec, Plzeň nebo Vyškov

Na ploše více než 70 hektarů najdete přes 70 modelů zvířat, která žila během druhohor. Některé modely jsou statické, ale množství z nich Vás překvapí autentickými zvukovými efekty i pohyby. Dinosauři se pohybují mezi dobovou faunou zastoupenou přesličkami nebo kapradinami.

Svoje paleontologické schopnosti a znalosti si můžete ověřit na Dětském paleontologickém hřišti nebo naučné stezce. Součástí areálu je i denní hvězdárna nebo minizoo. Za zmínku stojí i další zajímavé atrakce jako DinoRace - závodní dráha pro malé děti, DinoBludiště nebo Cesta do minulosti Země. Během procházky uvidíte třetihorního škorpiona, otisky křídel vážek nebo živou druhohorní borovici -  Wollemia nobilis.

Do vzdálenějších částí DinoParku Ostrava Vás dopraví silniční vláček DinoExpres. Chcete-li si na chvíli odpočinout a posadit se, navštivte místní 3D kino. Pomocí speciálního panoramatického filmu se dozvíte mnoho zajímavých informací a přenesete se do doby před mnoha miliony lety.

K dokonale strávenému dni Vám tu opravdu nic chybět nebude. Samozřejmostí je potřebné hygienické zázemí i různé druhy občerstvení. Pro děti jsou připraveny houpačky, prolézačky a různá skákadla. Kdo se nebojí, může se spustit lanovkou. Jistě Vás nadchne i aktivní sopka z druhohor, která je 12 metrů vysoká.

Svého dinosaura si můžete zakoupit i jako suvenýr domů. Vždy Vám bude připomínat příjemně prožité chvíle v DinoParku Ostrava. Toto místo je opravdu ideální na strávení celého dne. Vydejte se s rodinou nebo přáteli poznávat tajemství druhohor!

Návštěvou dinoparku však výčet atrakcí na Ostravsku zdaleka nekončí. I když si spousta lidí spojuje Ostravu a její okolí hlavně s těžbou uhlí a těžkým průmyslem, doba se dávno změnila. Dnešní Ostravsko nabízí k poznávání hrady, zámky, muzea i technické památky. A když správně plánujete, můžete zde strávit velmi příjemný čas.

Proto i dovolená v Moravskoslezském kraji má své výhody. Minimálně nejste odkázáni pouze na jeden den, ale můžete navštívit všechna pro Vás zajímavá místa. Dobře plánovat se Vám bude v příjemného pokojíčku, kterými disponují penziony, hotely i ubytování v soukromí. Dostupné jsou i chaty a chalupy. Takže ať si najdete ubytování u DinoParku Ostrava nebo kdekoli v okolí, jsme si jistí, že se Vám tu určitě bude líbit.

Více

Národní divadlo Brno

Národní divadlo Brno

Brno

Centrum Jižní Moravy - město Brno je rájem pro milovníky umění. Kromě mnoha zajímavých muzeí a galerií se tu nachází i poměrně široká síť divadel. Nejznámější z nich jsou Divadlo Husa na provázku, Divadlo Bolka Polívky a Národní divadlo Brno. A právě o posledním jmenovaném budou následující řádky.

Národní divadlo Brno je zřizováno samotným městem. Jedná se o instituci, která v sobě soustředí tři soubory - činohru, operu a balet. Každý soubor je samostatný, má vlastní vedení i dramaturgii. Jeho součástí jsou tři divadelní budovy - Mahenovo divadlo na Malinovském náměstí, nedaleké Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Předlohou pro jeho vznik bylo Národní divadlo v Praze. První návštěvníky přivítalo v roce 1884.

A nebyla to cesta jednoduchá. Počátkem 80. let 19. století bylo ve městě založeno Družstvo českého Národního divadla v Brně. Získalo povolení k provozování divadelních přestavení v Besedním domě, kde do té doby působili české ochotnické spolky. Postupem času a se zpřísněním bezpečnostních předpisů přestalo místo svému účelu vyhovovat a divadlo na nějaký čas přerušilo svoji činnost.

Díky houževnatosti tehdejších představitelů družstva byly nalezeny nové prostory, které byly využívány jako restaurace a tančírna. Budovy nechali upravit, aby alespoň částečně vyhovovaly potřebám divadla. V prosinci roku 1884, kdy mělo dojít ke slavnostnímu otevření, však došlo k požáru, který otevření oddálil. Naštěstí jen o pár dní. A tady začíná samostatná éra Národního divadla Brno. Jako první byla uvedena hra českého divadelního režiséra Josefa Jiřího Kolára s názvem Magelona.

Prostory však v následujících letech opět přestaly vyhovovat a proto se rozhodlo o výstavbě zcela nové budovy. Výběrový proces zhotovitelů a vyřizování potřebných povolení však trval desetiletí. Ale podařilo se. Začátkem roku 1960 začala stavba a v roce 1965 již bylo dokončeno dnešní Janáčkovo divadlo. Slavnostní otevření proběhlo dne 2. října 1965 operou Příhody lišky Bystroušky od Leoše Janáčka. Janáčkovo divadlo pravidelně uvádí operní a baletní představení a je zároveň i místem, kde vystupuje Filharmonie Brno, která zatím nemá své vlastní prostory.

I Mahenovo divadlo má poměrně zajímavou historii. Bylo otevřeno již v roce 1882 jako první plně elektricky osvětlené divadlo v Evropě. Součástí scény Národního divadla Brno se stalo v roce 1919. Svoje jméno získalo divadlo podle Jiřího Mahena, dramaturga, který zde v letech 1918 - 1922 působil. Mahenovo divadlo se soustředí především na činohru.

Do výčtu nám chybí už pouze Divadlo Reduta. První zmínky o něm najdeme už v roce 1608 a jedná se tak o nejstarší divadelní budovu ve střední Evropě. Budova sloužila původně jako krčma a poskytovala ubytování pro významné návštěvníky. Ale již od 60. let 17. století se zde nepravidelně konaly divadelní produkce. Následně budovy zasáhlo několik požárů. Po jejich obnově na konci 19. století sloužil zrekonstruovaný taneční sál jako městská tržnice. Až po roce 1918 došlo k zásadní přestavbě na scénu, kde byly uváděny hry v českém a německém jazyce. V roce 1993 musela být Reduta znovu uzavřena a zrekonstruována. Otevřena byla znovu až v roce 2005 a postupně se stala jednou z nejoceňovanějších scén u nás.

V současné době uvádí Národní divadlo Brno pravidelná představení českých i světových autorů. Pokud tedy toužíte po kulturním zážitku, rozhodně byste na některé z nich měli vyrazit i vy. Nejste-li z Brněnska najděte si ubytování v blízkosti Národního divadla Brna, abyste nebyli limitováni časem. K dispozici jsou různá romantická ubytování i útulné penziony. Jelikož představení probíhají většinou ve večerních hodinách, doprava do vzdálenějších míst bývá komplikovaná. Budete tak mít čas i na to, abyste po představení zašli ještě na skleničku do některé útulné brněnské restaurace.

Více

Vranovská přehrada

Vranovská přehrada

Vranov nad Dyjí

Vranovská přehrada se nachází na jihu Jihomoravského kraje, mezi Vranovem nad Dyjí, Moravskými Budějovicemi a Znojmem, do jehož okresu spadá. Nedaleko Vranovské přehrady dále na jih se nachází hranice s Rakouskem. Přehrada je napájena vodou z řeky Dyje. Vranovská přehrada je desátou největší přehradou na území České republiky. Měří zhruba 30 km a je důležitým bodem v oblasti energetiky. Při přechodu vodní hráze můžete vidět budovy vodní elektrárny. Přehrada je také velmi vyhledávaným místem pro rekreaci.

 

Vranovská přehrada - skvost, jež střeží dva hrady

Počátek výstavby se datuje k roku 1930. Zajímavostí je, že vodní hráz přehrady byla dokončena již v roce 1932. Plného provozu se pak vodní nádrž dočkala v roce 1934. Perličkou je také to, že Vranov před počátkem prací navštívil tehdejší prezident Masaryk, kterému se zde dostalo vřelého přijetí.

Na straně přehrady pod hradem Bítov byla při stavbě zaplavena obec Bítov, jejíž pozůstatky lze při poklesu hladiny v nádrži vidět ještě dnes. Není tedy nijak zvláštní, pokud ve vodě zahlédnete například torzo zatopeného kostela.

Během letních měsíců se můžete přijet slunit na Vranovskou pláž, které se také jinak přezdívá Moravský Jadran. Kromě koupání si tu také užijete plavbu na plachetnicích či jízdu na šlapadlech, atrakce lanového parku, letní kino nebo tzv. houpačku, kdy na laně skočíte z mostu nad přehradou a zhoupnete se nad vodní hladinou. Také se můžete na lodi přepravit z jednoho konce přehrady na druhý.

V zimních měsících, pokud je hladina přehrady dostatečně zamrzlá, je zde možné bruslit. V nedalekém Národním parku Podyjí pak můžete využít některou z běžkařských tras, které se táhnou okolo Vranova nad Dyjí, Lesné a Hardeggu.

 

Co by Vám nemělo uniknout?

Jak jsme již zmínili, okolí přehrady stráží hned dva hrady (a jeden zámek). Navštívit můžete zříceninu hradu Cornštejn, který se nachází zhruba 1,5 km od hradu Bítov. Jeho historie sahá až na začátek 14. století, kdy byl vystavěn jako fortifikace Bítova. V historii byl Cornštejn vyhlášen za vítěze v soutěži o nejromantičtější místo na Jižní Moravě.

Nedaleký hrad Bítov, jež se tyčí nad stejnojmennou vesnicí, má kořeny až v 11. století. Původně se jednalo o obranný hrad, který byl později přestavěn do barokní podoby. Prohlédnout si zde můžete dobové interiéry, dále pak zbrojnici a expozici vycpanin.

Nad obcí Vranov nad Dyjí se tyčí zámek Vranov nad Dyjí. Původně se jednalo o obranný hrad, který byl později přestavěn na barokní zámek. Prohlédnout si zde můžete původní interiéry, sál předků a zámeckou kapli. Z nádvoří zámku je krásný výhled do přilehlého okolí.

Pokud si potrpíte na současnější zábavu, můžete navštívit Tatra veteran muzeum v Bítově, kde je k vidění řada historických vozidel značky Tatra. Muzeum se zaměřuje na vozy vyrobené mezi lety 1924 do roku 1998. Nejvýznamnějším exponátem muzea je expediční vůz cestovatele Jiřího Hanzelky.

Nedaleko Vranova nad Dyjí se taktéž nachází Znojmo, které je proslulé řadou svých kulturních památek. Mezi nejznámější atrakce ve městě patří znojemské podzemí, Znojemský hrad či rotunda sv. Kateřiny.

Na sever od Vranova můžete navštívit město Moravský Krumlov, kde za Vaši návštěvu stojí malebný zámek, Knížecí dům nebo kaple sv. Floriána, která je zároveň poutním místem.

 

Rekreace v srdci jižní Moravy

Krom krásné přírody a památek tento kout Česka nabízí i širokou škálu služeb. Ve Vranově si můžete vychutnat plavbu po přehradě, která je spojená s degustací vín od místních vinařů. Případně si zde můžete najmout průvodce na komentovanou prohlídku Národního parku Podyjí. Krom jiného se dozvíte o zajímavostech celého regionu.

V areálu hradu Bítov můžete s dětmi navštívit Zahradu se zvířaty, která byla vybudována po vzoru hradní ZOO barona Haase. Prohlédnout si tu můžete daňky, lamy, lišky či morčata.

Ve Znojmě můžete využít některé z wellness center, objednat si vyhlídkový let letadlem či objevovat krásy Moravy prostřednictvím některé z vinařských stezek. V městečku Uherčice pak funguje škola jízdy na koni.

 

Široká nabídka ubytování

Ačkoliv se jedná o poměrně malou oblast, naleznete zde opravdu velkou nabídku nejrůznějších typů ubytování. Přímo ve Vranově nad Dyjí si můžete vybrat z celé řady cenově dostupných penzionů, hotelů a apartmánů. Můžete taktéž využít nabídku některého z prázdninových domů, kempů a chat.

Obec Bítov nabízí krom jiného i ubytování na farmě. Nedaleko Uherčic se pak nachází hned několik vesnických domů. Znojmo nabízí ubytování v hotelech se službami wellness.

Ať už se vydáte do kterékoliv oblasti v okolí přehrady Vranov, narazíte na celou řadu vinařství a sklípků, jež taktéž nabízí možnost ubytování.

Vranovská přehrada a její okolí je rájem pro všechny, kteří si přejí zažít pestrou dovolenou plnou sportu, kultury a poznávání památek. Tento malý kousek Česka si zcela jistě získá velké místo ve Vašem srdci.

Více

ZOO Zlín

ZOO Zlín

Zlín

Víte, která atrakce na Moravě patří k nejnavštěvovanějším? Je to právě ZOO Zlín, někdy také označovaná jako ZOO Lešná, díky stejnojmennému zámku Lešná, který je součástí zahrady. Ročně ji navštíví více než 600 000 tisíc lidí. Nachází se asi 10 kilometrů od Zlína.

Původní zahradu založil Tomáš Baťa již v roce 1930 a v následujících letech prošla několika rekonstrukcemi a rozšířením. V současné době chová přes 200 druhů zvířat. ZOO Zlín se, jako jediná v České republice může, může pochválit i chovem ptáka kivi. Součástí zahrady je i botanická zahrada. Návštěvníci také mají možnost přímo vstoupit do expozice pštrosů emu a klokanů.

ZOO Zlín je rozděláná podle kontinentů do několika celků. V části zvané Afrika dominují velmi populární zvířata, kterými jsou sloni, nosorožci nebo lvi. Její součástí je i expozice Etiopie s typickou africkou vesnicí a menšími africkými zvířaty např. čápy, jeřáby, paviány nebo surikatami. Důmyslné zpracování do nejmenšího detailu Vám dá pocit, že jste se přenesli opravdu do Afriky.

Dalším zastoupeným kontinentem je Asie. Zde můžete narazit na expozici Hala - Bala, pojmenované podle rezervací v jižním Thajsku. Nacházejí se zde vrácní tapíři nebo giboni, ale také pelikáni nebo husy. V dalších výbězích asijské části uvidíte pandy, tygry, medvědy nebo gaury. Součástí expozice je i zahrada Mu - Shin, která je největší japonskou zahradou v Česku nebo budhistický koutek se sochou budhy a dalšími artefakty.

V části Austrálie se nachází již zmíněný pták kivi a několik dalších voliér s australskými opeřenci. I průchozí expozice klokanů a emu nazvaná Stezka běžce Emu. ZOO Zlín jako jediná evropská ZOO chová i psy novoguinejské.

A přesouváte se do Ameriky. I zde je najdou svoje zastoupení zajímavé druhy zvířat. Chcete vidět mravenečníka, pestrobarevné ary nebo kapybary? Zajímá Vás, jak vypadá kotul, chvostan nebo hoka? Vše Vám splní a zodpoví práve tato část. Oblíbenou expozicí je i bazén s lachtany, které můžete sledovat i pod vodou. Rozličné druhy kaktusů zase můžete obdivovat v expozici Mexiko.

ZOO Zlín je také významná z hlediska ochrany přírody a záchrany ohrožených druhů zvířat. Díky své činnosti vypustili do volné přírody více než desítku supů zde odchovaných. Z příspěvků od návštěvníků podporují i ochranu nosorožců tuponosých nebo volavek císařských.

Součástí zoologické zahrady je četné množství občerstvení, obchůdků se suvenýry i potřebné sociální zázemí. Během návštěvy doporučujeme nevynechat ani zámek Lešná z konce 18. století, který Vás jistě okouzlí svým pohádkovým vzhledem. A když projdete všechny expozice, které Vám ZOO Zlín nabízí, vyrazte na prohlídku samotného města. Jistě si i tu najdete něco, co Vás uchvátí.

Ale nejenom samotný Zlín, ale celá oblast Zlínska je ideální na trávení volného času nebo dovolené během celého roku. Důležité je najít si vhodné ubytování u ZOO Zlín, případně v širším okolí a vzít si sebou na výlet tu správnou partu. Míst, která stojí za to navštívit nabízí Východní Morava opravdu mnoho. Pomocí našeho vyhledávacího agenta si na Zlínsku můžete najít útulný penzion nebo komfortní hotel, chalupu na samotě nebo ubytování v soukromí. Je to jen na Vás. A pak už Vám nic nebrání vyrazit vstříc novým dobrodružstvím.

Více

Bolt Tower

Bolt Tower

Ostrava

Milujete rozhledny a jejich netradiční ztvárnění? V centru OstravyMoravskoslezském kraji jednu takovou najdete. Dostala jméno Bolt Tower a jedná se o nejvyšší geografický bod Ostravy. Postavena byla poměrně nedávno, v roce 2015, tak pokud jste o ní ještě nikdy neslyšeli nebo jste na ni nevystoupali, ochuzujete se o jedinečný zážitek.

Rozhledna Bolt Tower je součástí areálu Dolní oblast Vítkovic, která se v posledních letech stala kulturním i vzdělávacím centrem. Vyhlídková plošina rozhledny se nachází ve výšce neuvěřitelných 77 metrů, čímž se dostala do nadmořské výšky 345 metrů. Jde totiž v podstatě o nástavbu, která byla vytvořena na Vysoké peci č. 1. Samotná nástavba měří asi 25 metrů. Jedná se o skleněný válec, v jehož nitru se nachází kavárna a klub. Nahoru se dostanete výtahem nebo po točitých schodech. Kolem válce vystoupáte po šroubovité lávce až nahoru na ochoz, kde jsou připraveny dalekohledy, kterými bez problémů za dobré viditelnosti dohlédnete na Beskydy.

Název dostala rozhledna Bolt Tower podle sprintera Usaina Bolta, který Ostravu několikrát navštívil a rozhlednu také osobně pokřtil. Současně se však jedná o slovní hračku, jelikož anglické slovo „bolt“ by se dalo přeložit také jako šroub, jehož vzhled rozhledna připomíná. Zajímavostí také je, že na jantarovém schodišti slávy Bolt Toweru jsou odhalovány každý rok hvězdy dvou významných českých umělců, kteří pocházejí z Moravskoslezského kraje.

Protože Ostrava nabízí množství dalších zajímavých míst, doporučujeme Vám zajistit si ubytování nedaleko Bolt Tower. Jen pár kroků odtud totiž můžete zamířit Světa techniky Ostrava, který nadchne jak dospělé, tak starší děti. Zájemci o historii by neměli vynechat návštěvu Slezskoostravského hradu. Děti vezměte do ostravské ZOO nebo v létě do Vodního světa Sareza, kde si užijí tobogány a spoustu dalších vodních atrakcí. Pokud nepocházíte z hornického kraje, bude pro Vás nezapomenutelným zážitkem i sfárání do dolu, které je součástí prohlídky Hornického muzea Landek Park.

Navíc v Ostravě si můžete vybrat ubytování všech typů. Najdete tu hotely, ve kterých se nemusíte prakticky o nic starat. Využít můžete i penziony nebo třeba apartmány. Nemusíte se však zaměřovat pouze na samotnou Ostravu. Prakticky jakékoliv ubytování na Ostravsku bude skvělým výchozím bodem pro Vaše výlety za poznáním i zábavou.

Více

Valašské muzeum v přírodě

Valašské muzeum v přírodě

Rožnov pod Radhoštěm

Valašské muzeum v přírodě, někdy také označované jako Skanzen Rožnov pod Radhoštěm, je největším a druhým nejstarším přírodním muzeem ve střední Evropě, rozprostírající se na úpatí Beskyd. Založili ho již v roce 1925 bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi a patří k významným přírodním památkám Zlínského kraje.

Cílem Valaššského muzea v přírodě je přiblížit návštěvníkům lidové umění, zvyky i zábavu našich předků a oživit zapomenuté tradiční techniky. Areál je často využíván i na různé kulturně - společenské akce.

Celý skanzen je rozdělen na tři části - Dřevěné městečko, Valašská dědina a Mlýnská dolina. Ve správě Valašského muzea v přírodě jsou i první útulny, které byly postaveny v známém horském středisku Pustevny, ležícím nedaleko vrcholu Radhoště asi 20 km od Rožnova pod Radhoštěm. V minulosti byly zrekonstruovány a nyní slouží jako horský hotel a restaurační zařízení s umělecky hodnotnou jídelnou.

Nejnavštěvovanějším a zároveň nejstarší částí přírodního muzea je Dřevěné městečko. Jeho součástí je zajímavá a plně funkční expozice poštovního úřadu. Svoje pohlednice skanzenu tedy můžete poslat přímo odtud. Další zajímavostí je historické náměstí s originálními dřevěnými stavbami, které sem byly přeneseny převážně z rožnovského náměstí. Můžete tak nahlédnout do života na malém městě od poloviny 19. stolení až do první čtvrtiny 20. století.

Nejrozsáhlejší částí Valašského muzea v přírodě je Valašská dědina. Znázorňuje typické vesnice z počátku 20. století. Díky několika dřevěným stavbám máte možnost poznat každodenní život vesničanů. Stejně jako v Dřevěném městečku, i zde se jedná o originály, které byly přivezeny z různých míst. Dědinu doplňují i hospodářské usedlosti, mlýn a kovárna a také políčka, která oživují původní způsob hospodaření. Společnost Vám budou dělat domácí zvířata i stáda ovcí.

Nejmladší z celého přírodního muzea je Mlýnská dolina. Byla otevřena v roce 1982 a je zaměřena na technické stavby, převážně s vodním pohonem. Můžete si zde prohlédnout téměř totožnou pilu, mlýn a valchu, které se nacházely ve Velkých Karlovicích v první polovině 19. století nebo hamr z Ostravice. Součástí areálu je stálá expozice „Dopravní prostředky na Valašsku“, která popisuje různé možnosti dopravy, využívané v zemědělství, lesnictví nebo osobní dopravě.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je pravidelně oceňováno za svoji snahu o návrat k tradicím různými cenami. Např. v roce 2011 získalo zvláštní cenu v kategorii Muzejní publikace roku při příležitosti vydání edice „Nástroje lidové hudby v Čechách, na Moravě a ve Slezsku“, o rok dříve zase cenu za expozici „Městečko pod Radhoštěm“.

Jakmile vstoupíte do Valašského muzea v přírodě, přenesete se o pár století zpět a stanete se součástí tehdejšího života. Je to skvělý způsob, jak zábavnou formou přiblížit tuto dobu mladší generaci. Pokud Vás to tedy zavane na Valašsko, je skanzen úžasným místem, kde si užijete s celou rodinou nebo naplánujete zastávku během školního výletu. Ubytování u Valašského muzea v přírodě Vám zaručí, že si jeho prohlídku užijete naplno a zároveň zvládnete v klidu i ostatní atrakce, které Vám Rožnovsko nabízí.

Více

Rešovské vodopády

Rešovské vodopády

Horní Město

Vodopády jsou přírodní zajímavostí, kterou můžete navštěvovat v zimě i v létě. V teplejším období nabízejí příjemné osvěžení a v zimě zase nádhernou podívanou na zamrzlé krápníky, které voda vytvořila. Jedny z nejnavštěvovanějších vodopádů u nás jsou právě Rešovské vodopády. Najít je můžete na řece Huntavě u obce Rešov. Tato dědinka, ležící v okrese Bruntál v Moravskoslezském kraji, katastrálně náleží k obci Horní Město. Zároveň jsou největšími vodopády v Nízkém Jeseníku. Celá oblast je označována jako národní přírodní rezervace Rešovské vodopády.

Nejsnadněji se k vodopádům dostanete z Rešova. Nenáročnou trasou, dlouhou necelé 2 kilometry, jste tu co by dup. Asi o kilometr delší jsou pak trasy z Horního Města nebo Tvrdkova. Vzhledem k tomu, že jsou Rešovské vodopády velmi oblíbeným turistickým cílem, byla v údolí vybudována trasa, která Vás provede přes všechny krásné vyhlídky, po dřevěných mostech, lávkách a schodech podél toku Huntavy. Trasa je turisticky značená, takže zabloudit určitě nemůžete.

Samotné Rešovské vodopády mají stupňovitý základ a tvoří je několik malých tůní a tzv. obřích hrnců. Nejvyšší vodopád padá z výšky 10 metrů. Nedaleko můžete obdivovat 35 metrů vysoký skalní útvar zvaný Čertova stěna. Ta slouží jako cvičné místo pro nadšené horolezce. V okolí vodopádů roste také množství vzácných druhů květin, což jen přidává na atraktivnosti tohoto místa. Kdysi se pod vodopády nacházel i vodní mlýn, který se však do současnosti nedochoval.

Díky tomu, že jsou Rešovské vodopády často navštěvované turisty, je v okolí poměrně rozmanitá nabídka ubytování. Můžete si tedy vybrat, zda se s rodinou ubytujete v útulné chalupě nebo pouze ve dvojici využijete služeb některého z nedalekých penzionů nebo apartmánů. Ubytování u Rešovských vodopádů však doporučujeme rezervovat v přestihu, abyste měli k dispozici vše, díky čemu se Vaše dovolená v Nízkém Jeseníku stane výjimečným zážitkem. Určitě na ni budete dlouho a rádi vzpomínat.

Více

Javoříčské jeskyně

Javoříčské jeskyně

Luká (okres Olomouc)

Víte, které jeskyně mají nejbohatší krápníkovou výzdobu nejen na Severní Moravě, ale v celé republice? Jsou to Javoříčské jeskyně, které leží nedaleko stejnojmenné obce asi 10 kilometrů západně od Litovle. Celý tento podzemní systém je směsicí chodeb, dómů a propastí. Pokud se je vydáte prozkoumat, svoje auto můžete zaparkovat na parkovišti, vzdáleném necelý kilometr od jeskyní. K dispozici je i stánek se suvenýry a občerstvením.

V minulosti byla z tohoto rozsáhlého systému přístupná pouze jeskyně Svěcená díra. V té začali v 30. letech 20. století pátrat místní jeskyňáři s revírníkem Vilémem Švecem. Následně byly objeveny rozsáhlé podzemní chodby, vytvořené v několika patrech. Celková délka prozkoumaných Javoříčských jeskyní je přes 6 kilometrů, veřejnosti je zatím přístupný necelý kilometr.

Návštěvníci Javoříčských jeskyní mají na výběr dva okruhy. Delší okruh projdete zhruba za hodinu, kratší zvládnete přibližně za 40 minut. Oba začínájí vchodem do Suťového dómu, což je obrovský prostor, který souvisí s propastí Zátvořice a můžete zde vidět nádhernou krápníkovou výzdobu. Hlavně ve stropní části se nachází velké množství unikátních stalaktitů.

Z těchto prostor se ústím Lví jámy dostanete do Dómu gigantů. Na cestě Vás stále provázejí překrásné krápníky všech tvarů a velikostí. Tento dóm má podlouhlý tvar a dominují mu více než 4 metry vysoké stalagmity i stěny, připomínající Niagarský vodopád. Přes visuté schodiště se dále dostanete do Pohádkových jeskyní. I zde naleznete mnoho zajímavostí, kterými jsou například sférolitické stalaktity nebo průsvitný útvar tzv. Záclona. Z těchto prostor můžete pokračovat do Svěcené díry, kde se končí kratší prohlídková trasa.

Pokud jste se však rozhodli pro delší trasu, budete odtud pokračovat přes tři chodby Jeskyněmi míru, které jsou opět bohatě krápníkově zdobené. Jejich zajímavostí jsou excentrické krápníky tzv. helektity, nacházející se převážně u stropních částí. A to už se lomenou chodbou dostáváte do Závrtového dómu, kde se cesta větví na různé směry. Vy projdete okolo útvaru U koně, minete odbočku k Černé propasti a uměle proraženou výstupní štolou se dostanete na konec delší prohlídkové trasy.

Průzkumné práce však v Javoříčských jeskyní probíhají i v současnosti. V roce 2017 byl speleology z Prostějova objeven další prostor, nyní známý jako Svatováclavský dóm s krápníky okolo 1,5 metra. Je tedy možné, že v budoucnu se prostory pro návštěvníky dočkají rozšíření.

Pokud by Vám Javoříčské jeskyně svojí současnou délkou nestačily, nedaleko nich se nachází další veřejnosti přístupné podzemní prostory - Mladečské jeskyně. A svůj den plný dobrodružství můžete zakončit na nedalekém hradě Bouzov, známém např. z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Na Olomoucku Vás však čeká řada dalších atrakcí, které rozhodně stojí za návštěvu. Celá oblast je přímo ideální na trávení delší dovolené nebo jen na prodloužený víkendový pobyt. Ať už se rozhodnete pro ubytování u Javořičských jeskyní nebo v širším okolí, určitě nebudete litovat a Vaše dovolená bude plná nových zážitků.

Více

Janův hrad

Janův hrad

Podivín

Janův hrad, neboli Janohrad, je umělá zřícenina hradu v Lednicko-Valtickém areálu, mezi Lednicí, Podivínem a Ladnou, v okrese Břeclav. Janův hrad je kulturní památkou, spravuje jej Národní památkový ústav a je zpřístupněný pro veřejnost.

Tato pseudogotická napodobenina zříceniny hradu byl postavená mezi roky 1801 až 1808. Pojmenovali ji po knížeti Janovi Adamovi I. z Lichtenštejna (první majitel lednického panství). Stavbu byla zahájená knížetem Aloisem I., po jehož smrti v díle pokračoval, i když ve zmenšené podobě, jeho mladší bratr Jan Josef I. Stavbu projektoval Josef Hardtmuth, architekt a vynálezce tužky, který měl již předtím na starosti i projekt nedalekého minaretu. Podloží stavby, které bylo nestabilní, zpevnili dřevěnými trámy a až pak stavěli zříceninu, přičemž použili kameny z Pálavy a blízkého velkomoravského hradiště Pohansko. Tato napodobenina zříceniny byla projektována jako obyvatelná stavba a sloužila jako myslivna a lovecký zámeček, což nebylo obvyklé u podobných objektů, ani v Česku ani v Evropě. Hrad byl ve vlastnictví Lichtenštejnů až do roku 1945.

Stavba má čtvercové nádvoří, ze tří stran jsou postaveny pouze kamenné zdi propojené ochozy. Kamenné vyhlídkové ochozy doplňují kovové můstky a schodiště. Čtvrtou stranu tvoří jednopatrový zámečkem. Každá ze čtyř věží zříceniny má jiný půdorys i vnější podobu, součástí jižní věže je vyhlídková plošina. Z nádvoří se zvedá schodiště, které ústí na menší balkon, z něhož se vchází přes předsíň do hlavního Rytířského sálu. Zde se konaly lovecké slavnosti a jiné hostiny, ale byl určen jen pro pány, dámy se zdržovali v reprezentačních salóncích ve věžích. Interiéry zdobí na klenbách štukové dekorace, v místnostech pozorujeme iluzivní nástěnné i nástropní malby a esteticky působí i mramorové krby. O neogotickou výmalbu interiérů se postaral Michael Rober, ta společně se starožitným mobiliářem dokresluje iluzi starobylého hradu.

Prohlídkový okruh, který trvá asi 25 minut, Vás provede hlavním sálem i dámskými a odpočinkovými salónky, přičemž se dozvíte informace nejen o objektu a využití jednotlivých prostorů, ale také se seznámíte s historií rodu Lichtenštejnů. Z Lednice se k Janovu hradu dostanete pěšky během půl hodiny. Ke hradu se projdete po zelené turistické značce mezi Lednicí a Břeclaví. Vede sem i žlutá stezka z Lednice směrem na Ladnou. Zajímavá možnost je i plavba lodí z Břeclavi nebo od zámku Lednice. U Janova hradu se nachází 8. zastavení Kristkovy podyjské glyptotéky (výtvarně-filozofická stezka poutních míst ve třech státech - Česko, Slovensko, Rakousko).

Janův hrad je součástí Lednicko-valtického areálu, který je jako kulturní krajina od roku 1996 zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V tomto areálu s rozlohou 300 km2 můžete navštívit nejen kulturní, ale i přírodní památky. Z těch nejznámějších kulturních památek zmíníme zámky Lednice a Valtice, oba s dechberoucími interiéry a velkolepými zahradami, Minaret, ze kterého budete mít neuvěřitelný výhled, Apollonův chrám, Maurskou vodárnu nebo Kolonádu na Reistně. Turisticky oblíbenou přírodní památkou jsou například Lednické rybníky, kolem kterých vedou i malebné cyklostezky.

Hledat ubytování u Janova hradu by mělo být poměrně jednoduché, protože táto lokalita je u turistů oblíbená a tomu odpovídá i nabídka ubytovacích zařízení. Najdete zde skutečně od všeho trochu. Chcete-li se ubytovat levně a získat informace z první ruky, rezervujte si ubytování v soukromí u místních. V případě, že je pro Vás důležité soukromí, zvolte prázdninový dům nebo chalupu. Pohodlí jako u Vás doma budete mít v apartmánech a nejlepší služby Vám nabídkou penziony a hotely. S ubytováním určitě nebudete mít žádný problém, spíš Vám půjde hlava kolem z plánování všech nezapomenutelných zážitků, které okolí Janova hradu nabízí.

Více

Archeoskanzen Modrá

Archeoskanzen Modrá

Modrá

Zajímá Vás dávná historie českého území, o které se ve školách mnoho neučí? Vydejte se na Jižní Moravu, kde v obci Modráokrese Uherské Hradiště stojí opevněné sídliště z období Velké Moravy. Na svahu, kde dnes stojí podle archeologických nálezů věrná replika, se však žilo již před naším letopočtem. Víme, že v 5. století př. n. l. se tu usadili Keltové, později germánští Svébové a až v 8. století přišli Slované. Sídliště zaniklo ve 13. století, avšak terénní výzkumy jsou prováděny dodnes, aby nám přiblížily tuto vzdálenou dobu i způsob života.

Velkomoravské sídliště v Archeoskanzenu Modrá lze rozdělit na několik částí podle účelu, který plnily. Fortifikační část neboli opevnění je tvořeno lehkým typem ze dřeva a hlíny a těžkým typem, který tvoří kamenná zeď s palisádovou nadstavbou. Sídlištně-hospodářský areál Vám přiblíží, jak vypadaly domy nejen zvenku, ale také jaké bylo jejich vybavení. Samozřejmě naši předkové se živili také chovem zvířat, proto se tu volně pohybují slepice, husy, ale i kozy, prasata a osli. Pokud přijedete do Archeoskanzenu Modrá s dětmi, určitě budou mít o zábavu postaráno.

Již Keltové na tomto území provozovali řemesla. Vy se ve výrobním areálu podíváte do dílny hrnčíře, kováře i pozdějšího klenotníka. Navíc pro skupiny i veřejnost tu v určitých dnech probíhají ukázky, kdy skuteční řemeslníci v dobovém oblečení pracují v dílnách před zraky návštěvníků. Dominantou archeoskanzenu je mocenský areál, jehož centrem je kamenný palác velkomoravských knížat. Do jeho věže můžete vstoupit a z jejího vrcholu si prohlédnout celý skanzen i dohlédnout na Velehrad.

Je tu také církevně-vzdělávací areál, který představuje obydlí kněze a jeho spolupracovníků a také místo vzdělávání, kde se učili psát v hlaholici. Součástí tohoto areálu je také zděná rotunda a kostel rekonstruovaný podle základů, které zde byly nalezeny. Nejnovější částí Archeoparku Modrá je vinohradnicko-vinařský areál, který samozřejmě na Jižní Moravě nechyběl ani před několika staletími. Dnes jsou tu vysázeny právě ty odrůdy, které byly známé už ve středověku.

Otevřen bývá Archeoskanzen Modrá od dubna do října a v zimní sezóně je možné se objednat. Každoročně sem navíc můžete zavítat na některou z tradičních akcí, k jakým patří vítání jara, pálení čarodějnic, historický festival řemesel, ale také třeba folklórní večery nebo dny medoviny a medu.

Budou-li Vám síly stačit, v okolí máme pro Vás ještě několik dalších tipů, kam se vydat. Pokud jste na Slovácku poprvé, měli byste zavítat do Centra slováckých tradic. Malé i velké potěší neobvyklá podívaná ve Starém Městě u Uherského Hradiště, kde najdete Kovozoo. Milovníci historie mají prakticky na dosah hrad Buchlov a zámek Buchlovice. Neměli byste však vynechat ani baziliku Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje na Velehradě.

Chtěli byste vidět všechno, co jsme vyjmenovali, nebo dokonce ještě více? Situaci snadno vyřeší ubytování blízko Archeoskanzenu Modrá, odkud můžete každý den vyrazit jiným směrem. Podle vlastních preferencí si můžete vybrat od ubytování hotelu v Uherském Hradišti až po ubytování na chatě v Kněžpoli, kde si užijete klid. V okrese Uherské Hradiště seženete bez potíží také ubytování s polopenzí, abyste mohli od rána do večera objevovat krásy Jihomoravského kraje.

Více

Zámek Mikulov

Zámek Mikulov

Mikulov

Navštivte Zámek Mikulov, který se nachází na Jižní Moravě v Chráněné krajinné oblasti Pálava. Zámek stojí téměř v centru Mikulova, spadá pod okres Břeclav a tvoří dominantu města. Protože stojí na kopci Zámecký vrch, je viditelný z dalekého okolí. V mikulovském zámku přijala Marie Terezie moravské šlechtice a vyjednával zde i Napoleon Bonaparte.

Počátky majestátného zámku sahají do 10. století, kdy na Zámeckém kopci stávala dřevěná stavba, kterou po požáru nahradil kamenný hrad. Středověká historie mikulovského hradu je spojena až do roku 1560 s rodem Liechtensteinů, který objekt zvětšoval a zpevňoval. V letech 1575-1945 byl v držení Dietrichsteinů, v této době došlo k nejrozsáhlejšímu rozšíření a přestavbě v reprezentativní zámecké sídlo. Na druhém předhradí bylo v první polovině 17. století postaveno divadlo. Kardinál Dietrichstein se také zasloužil o založení zámecké zahrady, která je se svými zahradními terasami v různých výškových úrovních největším zahradním areálem hradního typu ČR. V dubnu 1945 zámek vyhořel, později byl při zachování barokního charakteru obnoven. Na druhém zámeckém nádvoří byla díky silnému dešti v roce 2007 odhalena chodba s jeskyní vedoucí až pod zámek.

Zámek je nyní sídlem Regionálního muzea v Mikulově, který jej také spravuje. Mimo mnoha stálých expozicí zde pořádá zajímavé akce a výstavy. Z expozic můžete navštívit Galerii Dietrichsteinů, kde je součástí unikátní renesanční ženské roucho - oděv z rakve Markéty Františky Lobkowiczové. V místě, kde stávalo nejstarší zámecké divadlo na našem území, najdete zámeckou knihovnu, zde jsou v původních barokních skříních z počátku 18. století uloženy knihy dietrichsteinské knihovny a svazky z dalších šlechtických knihoven. Tradiční vinařství na Moravě je expozice z dějin této vinařské oblasti ukazující život vinaře v minulosti. K vidění jsou historické vinařské lisy, nejstarší pochází z roku 1797. Pozornosti neujde ani obří renesanční sud na víno pocházející z roku 1643, který je zároveň i nejstarším předmětem vinařské expozice. Je dlouhý přes 6 metrů, váží 26,1 tun a pojme 101 081 litrů.

Objevte kouzlo vinařské a archeologické lokality, kde byla nalezena Věstonická venuše. Jedinečnou atmosféru zažijete také při návštěvě zříceniny Dívčí hrady - Děvičky, Lednicko-valtického areálu nebo Jeskyně Na Turoldu. Můžete se vydat i k soutoku Moravy a Dyje ležícím na nejjižnějším cípu Jižní Moravy, zároveň se ocitnete na trojmezí tří zemí. Česka, Slovenska a Rakouska, hranice zde prochází řekami. Zábavu najdete i u vodní nádrže Nové Mlýny či Aqualandu Moravia, který je největším aquaparkem v ČR. Samotný Mikulov umožňuje osvěžení také na Koupališti Mikulov.

Neváhejte se vydat do tohoto jedinečného kraje a užijte si nejen vinařskou atmosféru. S vyhledáním ubytování v okolí Zámku Mikulov Vám rádi pomůžeme, v naší nabídce naleznete různé možnosti dle Vašich představ přímo v Mikulově nebo jeho okolí.

Více

Vojenské muzeum

Vojenské muzeum

Králíky (okres Ústí nad Orlicí)

Jedno z nejmodernějších vojenských muzeí v České republice najdete v Prostřední Lipce, místní části města Králíky. Leží v okrese Ústí nad Orlicí, v Pardubickém kraji. Muzeum je pro návštěvníky přístupné během celého roku a nabídne Vám vojenské historické expozice, věnující se armádě, československým opevněním i obraně státu.

Původně se na tomto místě nacházela cihelna. Tento fakt připomíná i pietní akce s názvem "Cihelna", která ve vojenském muzeu každoročně probíhá. Nedaleko cihelny stála zemědělská usedlost. Ta byla zablokována koncem 30. let 20. století překážkami pevnostního systému, které tehdejší Československo budovalo na obranu proti Hitlerovi. V roce 1939 museli obránci pod nátlakem spojenců pevnosti bez boje opustit.

Během probíhající nacistické okupace se prostory města staly velkým zkušebním polygonem. Bylo to zejména díky mimořádné kvalitě opevnění a strategickému vlakovému spojení do Německa. Testovaly se tu německé bojové prostředky i účinnost nových zbraní a munice.

Po skončení II. světové války se německá menšina odstěhovala a začalo nové osídlování oblasti. Zemědělská usedlost byla v 70. letech 20. století přetransformována na Státní statek Králíky a právě sem v roce 2000 zaměřili provozovatelé vojenského muzea svoji pozornost. Postupně tu vzniklo moderní vojensko-historické muzeum, které je centrem Králické pevnostní oblasti.

V letech 2000 - 2009 bylo muzeum zvelebováno, sbírky doplňovány hodnotnými historickými předměty i díky městu Králíky, které spoustu artefaktů získalo z vyřazených armádních materiálů. Muzeum v té době navštěvovalo až 15 000 návštěvníků ročně. Avšak prostory postupem času přestaly vyhovovat a proto se začalo uvažovat o přestavbě.

Díky elánu historických nadšenců a za přispění Pardubického kraje se podařilo přes grant z fondů EU vybudovat prostor nejmodernějšího vojensko-historického muzea u nás. Právem jsou na něj hrdí nejen obyvatelé Králík, ale plní reprezentativní funkci i v rámce celého Pardubického kraje. Můžete se kochat pohledem na pěchotní zbraně, protiletadlová děla, výstroje vojáků i ochranné prostředky. Venku najdete tanky, děla, obrněné transportéry i terénní vozidla.

V nové podobě je vojenské muzeum otevřeno od července 2010. Je neustále doplňováno novými expozicemi. V současné době představuje výstavní plocha přes 2 400 m². Najdete tu mimo jiné i klubovnu pro dobrovolné pracovníky muzea a repliku prvorepublikové vojenské chaty. Na předváděcí ploše s přírodní tribunou, tzv. polygonu, probíhají různé zajímavé akce.

Z technického hlediska je vojenské muzeum vybaveno i dílnou, sloužící k rekonstrukci techniky a plochou pro mytí vozů. Pro návštěvníky je k dispozici i parkoviště pro osobní automobily a autobusy a správní budova s pokladnou, informačním centrem a obchodem.

Samotné město Králíky je bohatou studnicí historických budov a expozicí. Kromě vojenského muzea tady můžete navštívit i Památník obětem internace, Muzeum celnictví nebo Městské muzeum Králíky, které Vám kromě představení historie Králík nabídne i expozici betlémářství nebo sbírky hmyzu, ptáků, hornin a nerostů.

Proto, pokud si najdete třeba ubytování u vojenského muzea a rozhodnete se v Králíkách strávit dovolenou, určitě neprohloupíte. Rozmanitost zajímavých míst na Králickém Sněžníku i v Jeseníkách jen přidává na atraktivitě této malebné části Východních Čech. Přijeďte ho lépe poznat i Vy.

Více

Jurkovičova rozhledna

Jurkovičova rozhledna

Rožnov pod Radhoštěm

Jurkovičovu rozhlednu najdete na východním okraji města Rožnov pod Radhoštěm. Rozhledna se tyčí nad Valašským muzeem v přírodě, na Karlově kopci (zvaný též Petřekovy stráně) v nadmořské výšce 480 m n. m. Výška rozhledny je 31,09 m, je rozčleněna do sedmi podlaží a vyhlídková plošina je umístěna 18,8 m nad zemí. Stavba vznikla s použitím kamene, dřeva a kovu. Barevně je rozhledna řešená podobně jako Jurkovičovy stavby na Pustevnách. Z plošiny si neužijete 360° výhled, rozhlížet se můžete od jihovýchodu po sever, uvidíte obce Hutisko-Solanec, Vigantice, Hážovice, Kramolišov a Tylovice, ale také části Rožnova a velkou část Valašského muzea v přírodě.

Autorem plánů na stavbu je Dušan Jurkovič, který je vytvořil pro Turistický spolek ve Valašském Meziříčí již roku 1896. Původně bylo pro rozhlednu vybráno místo na kopci Brdo u obce Brňov. I když v 60. letech minulého století proběhly pokusy o výstavbu, stavba skutečně začala v říjnu roku 2010, dokončena byla v prosinci roku 2011 a slavnostně je otevřeli 28. dubna 2012. Rozhledna se stavěla podle původních Jurkovičových návrhů, došlo jen k drobným úpravám, které vyplynuly z aktuálně platných předpisů. Klempířské a kovářské práce, jakož i většinu tesařských prací prováděli stavbaři ručně a používali přitom staré, dnes již téměř zaniklé, pracovní postupy. Kvůli výhledu byla vykácena část okolních vzrostlých stromů, další kácení není možné, jelikož se rozhledna nachází v části CHKO Beskydy s nejvyšším stupněm ochrany.

Rozhledna je obyčejně veřejnosti přístupná od poloviny dubna do poloviny října, pokud to dovolí klimatické podmínky může být otevřena i déle. Turisté nejčastěji využívají cestu od Valašského muzea v přírodě (velké parkoviště u Mlýnské doliny), nad parkovištěm se přejde přes dřevěný mostek a pak dále do kopce, kde Vás povede zelená turistická značka. Cesta Vám zabere asi 30 minut a dá se zvládnout i s dětským kočárkem. V období od 1. 5. do 30. 9. je možný také průchod z areálu Valašské dědiny (jen v případě, že je muzeum otevřeno), vzdálenost mezi průchodem a rozhlednou je asi 150 m. Jurkovičova rozhledna ale není součástí Valašského muzea v přírodě, nachází se mimo areál. Vstupné na rozhlednu se platí zvlášť (není zahrnuto ve vstupném do Valašského muzea v přírodě).

Jurkovičova rozhledna a Valašské muzeum jsou silnými lákadly, avšak Rožnov toho nabízí ještě o hodně víc. Ve městě je pro ty aktivnější Adrenalin park a koupaliště a ti, kteří chtějí relaxovat by měli zamířit do pivních lázní. Oplatí se Vám také naplánovat výšlap na horu Radhošť, která se tyčí nad městem, cestou potkáte boha Radegasta. Hezké rozhledy na Beskydy si užijete i z Velkého Javorníku.

Hledat ubytování u Jurkovičovy rozhledny bude skutečně snadné. Rožnov pod Radhoštěm turisty očekává během celého roku a v létě to platí dvojnásob. V blízkém okolí rozhledny najdete všechno o levných kempů po hotely a všechno mezi tím. Můžete si vybrat rodinný penzion nebo kompletně zařízený apartmán. Dobrý nápad je také vyzkoušet ubytování v soukromí u místních nebo chalupu, kde budete mít naprostý klid. Je jen na Vás, jak se ubytujete a co v Rožnově navštívíte, jedno je ale jisté, určitě se Vám zde bude líbit!

Více

Zámek Velké Losiny

Zámek Velké Losiny

Velké Losiny

Renesanční státní zámek Velké Losiny najdete v Hrubém Jeseníkuokrese Šumperk. Od roku 1995 je zámek národní kulturní památkou a stará se o něj Národní památkový ústav. Zámek ve Velkých Losinách je otevřený veřejnosti a jeho návštěvu si určitě nenechte ujít. Nečekejte, že zde uvidíte pozůstatky čarodějnických procesů, ale i tak se dozvíte mnoho cenných informací.

Jak už to bývá u spousty českých renesančních zámků, také na místě zámku Velké Losiny stála ve 14. století původně středověká tvrz. Tu začali přestavovat na renesanční sídlo Žerotínové v roce 1531. Kromě zámku je jejich zásluhou také zdejší známá ruční papírna a lázně.

Zámek nabízí svým návštěvníkům dvě klasické prohlídkové trasy a jednu prohlídku formou videoprojekce. První okruh nazvaný Žerotínové na Losinách Vám ukáže interiéry renesance a raného baroka, uvidíte zámeckou knihovnu, rytířský sál zdobený koženými tapetami a dva pokoje s gobelíny zachované z velké části v podobě ze 17. století. V rodové galerii si můžete prohlédnout, jak vypadali pánové ze Žerotína, a o kousek dál také jejich slavnou knihovnu. Tento okruh je možné absolvovat také bezbariérově díky videoprojekci.

Žerotínové museli zámek ve Velkých Losinách prodat a novými majiteli se tak stali Lichtenštejnové. Druhý okruh je věnován právě jim a jejich způsobu života. Okruh Vám představí pokoje zařízené v rokokové stylu, koupelny, kuchyň a tři pokoje v biedermeier stylu, které ukazují kulturu stolování v polovině 19. století.

Kdo by čekal na zámku Velké Losiny expozici připomínající hon na čarodějnice na Šumpersku, ten bude zřejmě zklamán. Na zámku se nedochovalo žádné vězení ani mučírna a nejsou tu uloženy žádné mučící nástroje nebo dobové listiny spojené s tímto úsekem historie. Písemné materiály k čarodějnickým procesům jsou uloženy v archivech.

Pokud zavítáte na zámek Velké Losiny s dětmi, jsou tu na ně připraveni speciálními úkoly s názvem „S pastelkami po zámku“. Pracovní listy si vyzvednete na pokladně a děti se díky nim hravě seznámí s historií zámku. Zámek Velké Losiny můžete znát také z více než desítky filmů a pohádek. Jmenujme nejznámější Kladivo na čarodějnice, O poklad Anežky České, Bathory nebo Pod ochranou Žerotínů. V průběhu roku zde kromě stálých prohlídkových tras probíhají také jednorázové i pravidelnější akce, vždy si však dopředu zjistěte v kalendáři zámku přesnější informace.

Až budete hledat ubytování v okolí zámku Velké Losiny, práci Vám usnadní náš portál MegaUbytko, na kterém pohodlně vyhledáte hotely, penziony či apartmány ve Velkých Losinách. Pokud se chystáte přijet s přáteli nebo se širší rodinou, podívejte se na chaty a chalupy ve Velkých Losinách, určitě vyberete přesně to, co potřebujete.

Když si prohlédnete velkolosinský zámek, za návštěvu určitě stojí také místní Muzeum papíru s ruční papírnou, kterou založili již Žerotínové. Výroba papíru tu funguje nepřetržitě od konce 16. století a je jednou z posledních ručních papíren v Evropě. V České republice žádnou obdobnou manufakturu na výrobu papíru neuvidíte. Prohlídky zde probíhají s průvodcem a dozvíte se o výrobě papíru prakticky vše. Navíc pokud máte s sebou děti, určitě budou nadšené, že si mohou vlastnoručně vyrobit ruční papír. A jestli se budete cítit unavení po celodenním chození po památkách, Velké Losiny Vás potěší termálními lázněmi. Zde si dokonale odpočinete v bazénech, v saunách nebo při masážích. Věříme, že tyto atrakce ve spojení se zámkem Velké Losiny ve Vás zanechají spoustu krásných vzpomínek.

Více

Národní park Podyjí

Národní park Podyjí

Podmolí

V České republice se nacházejí 4 národní parky: Krkonošský národní park, Národní park Šumava, Národní park České Švýcarsko a jediným moravským parkem je Národní Park Podyjí, ležící v Jihomoravském kraji, v okrese Znojmo. Byl vyhlášen 1. července 1991. Rozlohou 6 259 hektarů je našim nejmenším národním parkem. Území bylo vyjmuto jako nejvzácnější část původní Chráněné krajiné oblasti Podyjí.

A opravdu je na co se koukat. Řeka Dyje vytváří na trase mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem hluboký kaňon s malebnými meandry a skalními stěnami. Jelikož je místo velmi těžko dostupné, jedná se o nejzachovalejší a nejméně dotčené říční údolí u nás. Jižní stana parku je ohraničena státní hranicí, na kterou navazuje rakouský Národní park Thayatal. Ve východní části parku najdete jednu z nejoblíbenějších letních jihomoravských lokalit - Znojemskou přehradu, na východě leží na těsné hranici Vranovská přehrada.

Fauna a flora je v Národním parku Podyjí velmi rozmanitá. Najít tu můžete až 77 druhů chráněných rostlin jako divizna, kosatec, koniclec, brambořík i několik druhů orchideí. Také vzácné suché a teplé vřesoviště a stepní lady, vznikající dlouhodobou pastvou dobytka, která jsou evropským unikátem. Jelikož je národní park z více než 80 % tvořen lesy, vyskytuje se zde i značné množství různých druhů hub.

Z živočichů, které se v národní parku nacházejí, stojí za zmínku jistě vydra říční, která zde má díky vlhkému prostředí ideální klimatické podmínky, sysel obecný, užovka, čáp černý nebo výr velký. Narazit můžete i na vzácné druhy motýlů jako jasoň dymnivkový nebo otakárek ovocný.

Ochranu přírody a činnosti, potřebné k údržbě parku zajišťuje Správa Národního parku Podyjí, která sídlí ve Znojmě. Návštěvníci, kteří se chtějí dozvědět spoustu zajímavých informací, mohou navštívit centrum v Čížově, kde se nachází i stálá expozice i zachovaná, 350 metrů dlouhá, železná opona včetně strážní věže.  V návštěvnickém centru zjistíte například i to, že národní park je držitelem diplomu Rady Evropy pro chráněná území.

O tom, že je oblast Znojemska a Vranovska oblíbenou turistickou lokalitou svědčí i množství turistů, kteří ho každoročně navštíví. Pro milovníky historie se v této oblasti nachází hrad Znojmo, hrad Bítov nebo majestátní zámek Vranov nad Dyjí, které mají otevřené od dubna do října. S přicházejícím podzimem začne být ve Znojmě a jeho okolí dominantní vinařství. Vyrazit můžete na burčákové slavnosti i klasické vinobraní. A nebo si kdykoli během roku posedět u místního vinaře ve vinném sklípku. Vína z této oblasti jsou kvalitní a pravidelně obsazují přední příčky v mezinárodních soutěžích.

Pokud chcete nádheru hlubokých údolí Dyje spatřit z výšky, doporučujeme Vám vystoupat na některou rozhlednu. Velmi oblíbená je vranovská vyhlídka Claryho kříz nebo Hardeggská vyhlídka v Čížově. Výhledy jsou opravdu úchvatné.

Pro nadšené cyklisty není jistě žádným tajemstvím, že přes území Národního parku Podyjí vede tvz. Stezka železné opony. Evropská dálková cyklotrasa, linoucí se od Barentsova moře až k břehu Černého moře v Bulharsku, je dlouhá téměř 10 000 kilometrů. Na území České republiky se vine od západočeského města a naše území opouští u soutoku řeky Moravy a Dyje u Břeclavi

Kdo má rád spíše městskou turistiku, určitě by neměl vynechat prohlídku Znojma. Kromě toho, že se zde nachází městská památková zóny, je město známo svými tradičními Znojemskými okurkami nebo úspěšnými sportovními kluby. K tomu připočítejme množství kvalitních restaurací a kaváren a o pěkný den máte postarané.

I nabídka ubytování v Národním parku Podyjí je poměrně rozmanitá.  Kromě Znojma Vám příjemný nocleh rádi poskytnou například i v menší obci Lukov. Doporučujeme Vám oslovit některého ze starousedlíků a poprosit o osobní doporučení trasy nebo tipu na výlet. Rady od místních jsou totiž nad zlato a nenajdete je v žádné oficiální příručce. Přejeme Vám příjemně strávený čas.

Více

Minaret Lednice

Minaret Lednice

Lednice

V areálu zámeckého parku Lednice stojí Minaret Lednice. Tato islámská stavba je největší daného typu v neislámských zemích a nejstarší dochovaná rozhledna v ČR. Podle pověsti zde měla původně stát mešita, ale protože to kvůli bažinatému podloží nešlo, postavili zde alespoň minaret. Rozhledna je postavena v orientálním stylu a je nejstarší stavbou v Lednicko-valtickém areálu, který najdete na Břeclavsku v Jihomoravském kraji. Věž sahá do výšky okolo 60 metrů, napočítáte zde 302 schodů a má tři vyhlídkové ochozy s krásným výhledem do okolí.

Lednický minaret nechal na přelomu 18-19. století postavit zakladatel místního parku Alois I. z Lichtenštejna. Podle pověsti původně zamýšlel postavit kostel, ale neobdržel potřebné povolení od církve. Naschvál tedy na svém pozemku umístil islámskou stavbu. Také se říkalo, že architekt Josef Hardtmuth projekt zpracoval během jediné noci. Kromě této romantické rozhledny byl také autorem Dianina chrámu u Valtic, Janohradu u Lednice či Loveckého zámečku u Břeclavi. Při stavbě bylo do vyhloubených základů o rozměru 150 čtverečních sáhů zaraženo 500 dřevěných pilotů o délce 17 metrů s okovanými špicemi. Na ty byl umístěn rošt, který byl složen z 96 mohutných kmenů. Následovala kamenná základová deska, sklep a zděná stavba s rozhlednou. Stavba je tvořena osmi sály, kde se vystavovaly lovecké trofeje a exotické suvenýry. Sály byly zhruba 25 let nedostupné, prostor je zdobený citáty z koránu a maurské kresby. Přízemí zdobí 12 arkád, vrchol ukončuje pozlacený půlměsíc. Za stavbu dali Lichtenštejnové 1 milion zlatých. Díky tomu, že minaret stojí na měkkém terénu, měla stavba problémy se statikou, vznikaly trhliny a věž se nakláněla. Stěny byly následně zpevněny ocelovou výztuhou a později prošla celá stavba i rozsáhlou rekonstrukcí, která byla dokončena v roce 2020.

Rozhledna (Turecká věž), stojící ve výšce 175 m n. m., sloužila k odpočinku i jako vyhlídkové místo do okolí. V roce 2011 byla čtenáři zvolena za nejkrásnější rozhlednu Jihomoravského kraje. Od roku 1958 je na seznamu nemovitých kulturních památek ČR a stejně jako celý Lednicko-valtický areál je také na Seznamu světového dědictví (UNESCO).

Jediný minaret v ČR najdete 2 km od Lednice na břehu Zámeckého rybníka. Dojdete tam pěšky zámeckým parkem (cca 1,5 km). Využít můžete koňské spřežení, případně se svezete loďkou po Dyji. Otevřeno bývá od dubna do konce října a prohlídku není nutné si rezervovat.

Chcete-li najít vhodné ubytování v okolí Minaretu Lednice, využijte naší široké nabídky. Vybírat můžete z mnoha hotelů, chalup, penzionů a dalších možností dle Vašich požadavků. V okolí Lednicko-valtického areálu najdete mnoho zajímavých míst. Celý tento nejen vinařský kraj nabízí atraktivity, které potěší všechny věkové kategorie.

Více

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

Mikulov

Chráněná krajinná oblast Pálava leží na Jižní Moravě, mezi rakouskou hranicí a vodní nádrží Nové Mlýny. Na jejím západním okraji najdete město Mikulov a obec Bavory, v severní části Pavlov, ve východním cípu Bulhary a na jihu Sedlec. S rozlohou 83 km2 se řadí k menším chráněným krajinným oblastem a předmětem ochrany je krajinný komplex, který zahrnuje Pavlovské vrchy a část nivy řeky Dyje.

CHKO Pálava byla vyhlášená v roce 1976, o deset let později byla tato oblast zapsána také jako biosférická rezervace na seznam UNESCO. A v roce 2003 se stala součástí mnohem rozlehlejší biosférické rezervace Dolní Morava, do které patří i lužní lesy na soutoku Moravy a Dyje a Lednicko-valtický areál. Navíc byla Pálava v roce 2004 zařazena do evropské soustavy Natura 2000 jako ptačí oblast. Na území CHKO se nachází několik menších zvláště chráněných území, jako napríklad národní přírodní rezervace Děvín-Kotel-Soutěska, přírodní rezervace Turold, Svatý kopeček nebo Šibeničník a stejně tak i přírodní památka Kočičí skála.

Suché a teplé podnebí v této lokalite umožňuje růst mnoha druhů rostlin, které jinde v Česku nenajdete, řadí se mezi ně hvozdík Lumnitzerův pálavsky, který neroste nikde jinde na světě. Pálavské vrchy jsou proslulé také modrými a žlutými kosatci a písečnicí velkokvětou. U rybníka Nesytu u Sedlece rostou zbytky slanomilné vegetace, kdysi běžné na Jižní Moravě. Fauna je v této oblasti rovněž pestrá, poloha na hranici středoevropského listnatého lesa a panonských stepí umožňuje například výskyt vzácné kudlanky nábožné, roháče obecného či kobylky ságy. V této ptačí oblasti zahlédnete orla mořského, strakapouda jižního i strnada lučního. V pálavských vápencových jeskyních žijí různé druhy netopýrů. V povodí řeky Dyje se hojně vyskytuje bobr evropský.

Pokud se rozhodnete pro pobyt v CHKO Pálava, můžete se těšit nejen na přírodu, tato oblast je bohatá i historicky. V oblasti byli nalezeny důkazy o osídlení již v pravěku, svědčí o tom skladiště mamutích kostí, pozůstatky ohnišť a zejména proslulá Věstonická Venuše z období 29 000 – 25 000 před Kristem (mladý paleolit). O kultuře lovců mamutů se více dozvíte v Archeoparku Pavlov. Připomínkou novějších dějin jsou zříceniny hradů Sirotčí hrádek nad obcí KlentniceDívčí hrady neboli Děvičky nad Pavlovem. V Mikulově z historických památek zaujme zejména zámek a Dietrichsteinská hrobka.

Když mluvíme o pálavské oblasti nemůžeme opomenout zdejší vinařskou tradici. Na Pálavských vrších se vinou dlouhé rady vinic, ze kterých se vyrábí kvalitní víno. V této oblasti najdete téměř v každé obci sklepní uličku a v mnoha sklípcích je možné domluvit degustaci vína častokrát spojenou i s pohoštěním nebo večeří. A s vínem se pojí i množství tradic a událostí, jako je vinobraní nebo dny otevřených sklepů. Víno a moravská dechovka nechybí ani u tradičních krojovaných hodů a koštů. Nebo vyhledáte rovnou ubytování s vinným sklípkem na Pálavě.

V létě je u turistů oblíbená vodní nádrž Nové mlýny, zejména pak pláž v Pasohlávkách. Kde se můžete nejen koupat, ale také zkoušet vodní sporty a rybařit. Najdete zde také nejmodernější český aquapark Aqualand Moravia, který poskytuje zábavu a odpočinek ve 14 bazénech, na 20 tobogánech a ve wellness centru. Teplejší měsíce lákají na Jižní Moravu i cyklisty, kteří zde najdou kilometry značených cyklostezek.

Najít ubytování v blízkosti chráněné krajinné oblasti Pálava je ta nejjednodušší věc, pokud to děláte v předstihu. Ubytovacích zařízení je tu opravdu hodně a najde se pro každého něco. Lokalita je ale oblíbená a proto je potřeba rezervovat předem. Najdete zde chalupy, které Vám poskytnou dostatečné soukromí, penziony s vynikajícími službami i ubytování v soukromí s patřičnou dávkou jihomoravské pohostinnosti. Ubytujte se například v Pavlově, přímo na břehu Novomlýnských nádrží, nebo zvolte Bulhary, Bavory či Sedlec. Pokud potřebujete mít víc služeb po ruce, podívejte se po ubytování v Mikulově. Jižní Morava má své kouzlo a o Pálavě to platí dvojnásob. Jistě budete s dovolenou v této oblasti natolik spokojeni, že se sem budete pravidelně vracet.

Více

Koupaliště Hustopeče

Koupaliště Hustopeče

Hustopeče

Letní koupaliště Hustopeče patří k oblíbeným sezónním plovárnám pod širým nebem, které představují dobrou alternativu vůči přírodnímu koupání v Novomlýnských nádržích. Plovárna funguje od roku 1996 a od svých počátků se postupem času dočkala modernizace. Díky ní si užijete odpočinek v části s masážními tryskami a vychutnáte si mnoho dobrodružství v zábavní sekci s protiproudem.

Hlavním lákadlem je pět bazénů, z nichž je jeden plavecký se startovními bloky. Hodně oblíbený je i regenerační bazén, který je doplněn o nejrůznější atrakce. Mezi nimi jsou třeba vodní chrliče a vodotrysk. Pro malé návštěvníky je tu plně k dispozici i dětský bazén s menší skluzavkou, těm starším pak jistě přijde vhod dojezdový bazén, ve kterém skončí po sjezdu tobogánem. Případně si můžete zvolit i dovádění v bazénu s dvojitou skluzavkou a divokou vodou, který slouží především zábavě. Vzhledem k tomu, že během her a koupání člověku někdy vyhládne, v případě potřeby zamiřte do přidruženého bufetu.

Kdo si bude chtít odpočinout, ten jistě rád zvolí lenošení na travnaté ploše, která je místy zastíněna stromy. Jiní členové Vaší skupiny pak mohou během dlouhé chvíle změřit síly na hřišti pro plážový volejbal. Dobré podmínky tu najdete i pro hraní plážové kopané a stolního tenisu. Naprostou samozřejmostí je i dětské hřiště přímo v areálu. Vodních radovánek se však nemusíte vzdát ani v zimě a za ošklivého počasí, protože hned vedle letní plovárny je krytý plavecký bazén. Otevírací doba je pak od května do srpna podle platné provozní doby. Můžete se tu tedy zastavit třeba po návštěvě známého mandloňového sadu s rozhlednou.

Máte-li tuto atrakci na svém turistickém seznamu, nejlepší ubytování blízko koupaliště Hustopeče seženete na území města, které dominuje bohatá nabídka apartmánů s připojením k internetu, jež využijete jak o pracovních cestách, tak během romantických víkendových pobytů. Těšíme se na Váš příjezd!

Více

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích Dolní Morava

Dolní Morava

Architektonický unikát ze dřeva a oceli, který nabízí dramatické pohledy na masiv Králický Sněžník Vám zcela učaruje. Jen za tímto účelem byla postavena Stezka v oblacích nad obcí Dolní Morava.

Spirálovitá stavba dominuje okolnímu světu v nadmořské výšce 1 116 metrů nad mořem a tyčí se do výšky 55 metrů. Celková délka stezky je 710 metrů a je bez bariér přístupná všem, které cesta za takovýmto dobrodružstvím láká. Na vrcholu budete odměněni nejen nekonečnými výhledy ale i nekonečnou zábavou v podobě sítě, známé pod názvem Kapka. „Kapku“ srandy si můžete ještě prodloužit, když si cestu dolů zpestříte 100metrovou jízdou na tobogánu. Kdo říká, že ty jsou jenom pro děti? Všichni jsou zvaní!

Na Stezku v oblacích se můžete vydat lanovkou Sněžník, která trvá 5 - 10 minut a převáží i kočárky, kola, psy a invalidní vozíky (do 50 kg). Nebo si, podle náročnosti, zájmu a ročního období, vyberete jednu z 5 tras. Ať už Vás zláká trasa Modrá turistická (2,3 km), Pohádková trasa (3,9 km), Trasa kolem kostela (12 km), Skialpová trasa (4,6 km) nebo Panoramatická trasa (16 km), všechny Vás bezpečně dovedou do cíle. Jen na Vás bude, rozhodnete-li se jít pěšky, na kole, na kolečkách, s kočárkem, s pejskem nebo v zimě třeba na skialpech.

Tuto vyhlídkovou věž můžete obdivovat od roku 2015 a děkovat za ni jejímu autorovi - architektovi Zdeňkovi Fránkovi. Během prvního roku od zahájení provozu ji navštívilo téměř 200 000 lidí, při dobrých povětrnostních podmínkách unese až 4 000 lidí.

Buďte jedním z návštěvníků Stezky v oblacích a svou, možná životní, stezku si přijďte pořádně užít! Okolí srší spoustu nabídek ubytování a my Vám rádi pomůžeme vybrat právě takové, ze kterého budete mít hlavu v oblacích.

Více

Vodopády Bílé Opavy

Vodopády Bílé Opavy

Malá Morávka

Vodopády Bílé Opavy se nachází v blízkosti Karlovy Studánky v okrese Jeseník. Patří do Národní přírodní rezervace Praděd a jsou součástí Údolí Bílé Opavy. K vodopádům vede naučná trasa s informačními cedulemi. Cestou překonáte kaňon pomocí kamenů, lávek a žebříků. Vydejte se za dobrodružstvím do smrkového pralesa obdivovat peřeje, kaskády a vodopády po jedné z nejvyhledávanějších turistických tras Jeseníků. Místní lesy byly zařazeny do soustavy Natura 2000 mezi evropsky chráněné lokality.

Bílá Opava pramení na jižním svahu Pradědu a proudí v ní pstruhová voda. Cestou kolem vodopádů turisty provádí naučná stezka Bílá Opava. Po trase jsou umístěny zastávky s možností odpočinku a informacemi o zdejších přírodních fenoménech. Jedná se o oblast, kde překonáváte obtížnější terén prostřednictvím kamenů, lávek, mostů i žebříků, u nichž jsou v některých místech řetězy na přidržování. Odměnou je nejen adrenalinový zážitek, ale i krásné pohledy na kaskády, peřeje a vodopády. Nejvyšší z nich (Velký vodopád) má výšku necelých 8 m, patří do systému kaskád o délce 40 m a výšce přibližně 16 m. Vidět je ale jen z dálky. Říčka údolím zdolává zhruba 2,5 km s výškovým rozdílem cca 400 m. Vidět je zde možné tzv. obří hrnce (kruhové prohlubně na skalních blocích), které jsou v Jeseníkách zcela ojedinělé.

V oblasti se nachází vzácné rostliny i živočichové. Jedná se například o konipase horského (vázaný na potoky s čistou vodou), kulíška nejmenšího (naše nejmenší sova) či endemického motýla okáče sudetského, který se vyskytuje jen na pár místech Hrubého Jeseníku. V oblasti se neodklízí vyvrácené kmeny, ztrouchnivělé pařezy ani prastaré stromy. Tlející dřevo dodává potřebné živiny místní flóře, proto je tu ponecháno.

Naučná stezka má délku kolem 6 km a překonáte na ní nadmořskou výšku 630 m. Začíná u hotelu na parkovišti Karlova Studánka směr Vidly a končí u turistické chaty Barborka. Jedná se o dvě paralelní trasy, které se místy rozdělí a později opět spojí v jednu. Cesta po modré je méně náročná (zvládnou ji i šikovnější menší děti a psi (pokud se nebojí výšek, mostů a žebříků), po žluté je obtížnější. Doporučuje se pevná obuv z důvodu kluzkého povrchu. Horská služba nedoporučuje v zimě vstup na žlutou trasu a varuje před nebezpečím pádu ze srázu. Kvůli obtížnosti a terénu nejsou vhodné kočárky a kola ani na jedné z tras. Z Barborky je potom možné pokračovat dále na Praděd (3 km), nebo se vrátit zpět do Karlovy Studánky stejnou cestou, případně sejít kolem Petrových kamenů a Ovčárny na parkoviště Hvězda (6,7 km). Z Ovčárny můžete také využít autobus, který odtud sjíždí na parkoviště Hvězda.

Pokud máte ale raději jednodušší turistiku, vydejte se na naučnou stezku Bílá Opava z opačné strany. V tom případě zaparkujete na parkovišti Hvězda, odtud se vydáte autobusem na Ovčárnu. Dále se po žluté turistické značce napojíte na naučnou stezku s vodopády, kterou sestoupíte do Karlovy Studánky (5 km). Zde na parkovišti ještě můžete obdivovat umělý vodopád vysoký zhruba 15 m. Na Ovčárnu se dostanete i autem, ale kapacita je omezená a parkování podstatně dražší.

Protože je v okolí mnoho zajímavých míst k návštěvě, doporučujeme využít naší nabídky ubytování v blízkosti Vodopádů Bílé Opavy. Vybírat můžete z mnoha možností chat, penzionů i hotelů. Nezapomeňte navštívit Lázně Karlova Studánka a zakoupit si lázeňské oplatky, Expozici hudebních nástrojů v Ostružné či Malou Morávku, kde v srpnu bývají borůvkové hody.

Více

Letiště Leoše Janáčka Ostrava

Letiště Leoše Janáčka Ostrava

Mošnov

Letiště Leoše Janáčka Ostrava je mezinárodní letiště u obcí Mošnov, Petřvald a Albrechtičky. Je situováno jihozápadně od Ostravy (asi 23 km do centra). Mezi letišti s pravidelným mezinárodním provozem mu v České republice patří třetí příčka. Letiště spravuje od 1. července 2004 Moravskoslezský kraj. Původně se jmenovalo Letiště Ostrava – Mošnov, jméno známého hudebního skladatele dostalo 13. prosince 2006.

Historie letiště se začala psát ještě začátkem 20. století. Bratři Žůrovcové, jakožto průkopníci letectví, poblíž Mošnova prováděli první pokusy. Následně v těchto místech v roce 1939 vzniklo polní letiště německého letectva pro útok na Polsko. Stálý letištní areál se budoval v letech 1956 až 1959 a přesunul se sem provoz z letiště Ostrava – Hrabůvka, jehož stav byl nevyhovující. Letiště plnilo až do roku 1989 civilní i vojenské účely.

Pro cestující je na letišti jeden terminál. Byl postaven začátkem 21. století, ale zároveň zasahuje i do prostorů starého letiště, které je využíváno jako příletová hala. Veřejnosti slouží k odbavení 13 přepážek, samozřejmostí jsou kiosky leteckých společností a cestovních kanceláří. Když projdete bezpečnostní kontrolou do neveřejné části budovy, k dispozici je restaurace, bufet i bar, najdete zde i obchod či dětský koutek.

Doprava na letiště je snadná díky železniční trati, která vede až přímo k němu. Je zprovozněna od 13. dubna 2015 a Letiště Leoše Janáčka je díky tomu první mezinárodní letiště v republice s touto možností dopravy. Letištní vlaková zastávka se jmenuje Mošnov, Ostrava airport a linka, která sem jezdí je součástí Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje.

Tomuto letišti se ani po různých obnovách techniky či vozového parku nepovedlo přilákat více nízkonákladových dopravců a tedy ani cestujících. Konkurenční letiště Brno a Katovice vykazují daleko vyšší počty odbavených cestujících. Proto se vedení ostravského letiště po sezoně 2018/2019 rozhodlo zaměřit na rozvoj nákladní přepravy. Za tímto účelem vyrůstá v jižní části Ostrava Airport Multimodal Park. Letiště je od roku 2003 místem konání každoroční letecké přehlídky Dny NATO v Ostravě.

Pokud se chystáte letět z nebo do Ostravy, nechte si čas i na poznávání města, které má skutečně co nabídnout. Jelikož je proslulé jako hornické město, počítejte s tím, že zde můžete poznávat i tuto část historie – prozkoumejte například doly Hlubina a Michal. Industriální historii dokumentuje i Dolní oblast Vítkovice, kde si užijete i výhled na město z Bolt Tower. Pokud Vás zajímá historie ještě starší, do té nahlédnete na Slezskoostravském hradě. Pro rodiny s dětmi bude jistě zajímavý Svět techniky a také zoologická zahrada. Léto nabízí osvěžující zábavu na koupalištích Ostrava - Poruba nebo Sareza. Ani v zimě se zde nebudete nudit, postará se o to Lyžařský areál Skalka.

Rozhodnete-li se v Ostravě strávit alespoň jednu noc, na výběr máte hned několik typů ubytování a to i poblíž letiště. Jak už to ve městech chodí, základ tvoří hotely a penziony. V hotelu se o Vás královsky postarají a nabídnou Vám také pestrou škálu doplňkových služeb, ať už jde o dopravu z letiště nebo možnosti stravování. Penziony jsou také dobrou volbou, kde se ubytujete bezstarostně a ani to moc nepocítíte na stavu peněženky. Úplně nejlevnější možností bývají ubytovny, ty už mnohdy nejsou tak jednoduché, jak byste si mysleli, ale každým rokem zvyšují svou kvalitu. Čím dále, tím více jsou ve městě běžné apartmány, které naleznete v každé části města, záleží jen na Vás, co chcete mít blíže, zda letiště, centrum města nebo jistou turistickou atrakci. V okrajových částech města nebo v přilehlých obcích snadno najdete i ubytování v soukromí nebo chalupy. Ostrava je pro turisty jako stvořená a má co nabídnout každému, kdo ji navštíví, nebo jí prochází. Rezervujte si ubytování na našich stránkách a poznejte Ostravsko!

Více

Zřícenina Dívčí hrady - Děvičky

Zřícenina Dívčí hrady - Děvičky

Pavlov (okres Břeclav)

Dívčí hrady známé také pod názvem Děvičky jsou zříceninou gotického hradu, kterou byste našli na Jižní Moravě, západně od obce Pavlov a současně severně od Mikulovaokrese Břeclav. Hrad tu stál již v roce 1222, jak uvádějí první dochované písemné zmínky. A proč dostal zvláštní název Děvičky nebo Dívčí hrady? Pověsti o názvu hradu se dosti liší, ale společné mají to, že tři skalní útesy před hradem jsou prý tři zkamenělé dívky, které za tichých nocí tiše naříkají. Pokud byste chtěli nářek slyšet na vlastní uši, přespávat Vám tu nedoporučujeme. Zřícenina Dívčí hrady je totiž součástí národní přírodní rezervace Děvín-Kotel-Soutěska a za přespávání Vám tu hrozí pokuta.

Hrad Děvičky byl postaven na strategickém místě, ve výšce 428 m n. m., je ze tří stran nepřístupný a chránil obchodní cestu mezi Mikulovem, Brnem a Olomoucí. Pravděpodobně se nejprve jednalo o dřevěnou stavbu, zničenou mezi léty 1247 a 1294 nájezdnými kmeny. Na konci 13. století tedy došlo k přestavbě hradu. Kvůli tureckému oblékání musel být hrad v roce 1529 masivně opevněn, díky čemuž Turkům odolal. Nevydržel však pustošení švédskými vojsky během třicetileté války, kdy byl vypleněn a vypálen. Poté byl sice ještě částečně opraven, ale sloužil už jen jako strážná věž do 19. století a poté zůstal opuštěný a ponechaný svému osudu.

Přístup na zříceninu hradu Děvičky je volný, přispět můžete dobrovolným vstupným. Ačkoliv byl hrad hodně poničen, můžete obdivovat zbytky obranné pětiboké věže se čtyřmi dělostřeleckými komorami. Vnější zdi mají tloušťku až 4 metry, zatímco vnitřní směrem k hradu pouze 54 cm. Zachovalo se také v přízemí ostění, z čehož víme, že se jednalo o průstřelnici pro dělo. Ještě je tu sklepní místnost, polokruhová hradební zeď, vnitřní nádvoří, plášť se střílnami a pozůstatky komínu v již neexistujícím paláci. Více se z hradu nezachovalo, ale když tu budete, užijte si ještě krásné výhledy vodní nádrž Nové Mlýny a Dolní Věstonice. Právě z nich můžete pěšky na zříceninu Děvičky vyrazit po červené turistické trase. Druhá možná cesta vede z Klentnice.

Ubytování blízko zříceniny Dívčí hrady - Děvičky je možné v okolních obcích. Z již jmenovaných je to především obec Pavlov, která nabízí ubytování v penzionech i apartmánech. Dolní Věstonice, vzdálené vzdušnou čarou asi 2 km, Vás ubytují dokonce i v hotelu. Pokud jste méně nároční, co se týká služeb ve městech, můžete vyzkoušet ubytování v Milovicích, Strachotíně nebo ubytování v soukromí v Perné.

Až budete mít kde složit hlavu i zavazadla, určitě budete chtít poznat z okolí ještě něco více. Jihomoravský kraj je na přírodní památky bohatý. Můžete si tedy užít klidné procházky třeba národní přírodní rezervací Tabulová, k přírodní památce Kalendář věků nebo na Stolovou horu. V Novomlýnských nádržích se můžete v letních měsících vykoupat nebo si užít některý z vodních sportů či plavbu lodí po přehradě. V přírodní rezervaci Turold je také zajímavým tipem na výlet jeskyně Na Turoldu. Pokud by Vám však počasí pro výlety do přírody příliš nepřálo, nezoufejte. Určitě nebudete litovat ani návštěvy muzea v Dolních Věstonicích. Určitě tu příjemně strávíte čas za každého počasí.

Více

Socha Radegasta

Socha Radegasta

Dolní Bečva

Jedním ze symbolů Beskyd je již několik desetiletí socha Radegasta, pohanského boha slunce, hojnosti a úrody, která stojí v polovině cesty mezi Pustevnami a horou RadhošťMoravskoslezských Beskydech. Pověra říká, že kdo se dotkne Radegastova opasku, zajistí si hojnost a blahobyt.

Legendy hovoří také o tom, že na Radhošti stávala modla Radegasta už v 9. století, ovšem na popud Cyrila a Metoděje byla zbořena. Nová socha tu byla vztyčena až v roce 1931. Z umělého kamene s příměsí drcené žuly ji vytvořil rodák z Frenštátu pod Radhoštěm, sochař Albín Polášek, žijící dlouhodobě v Americe. Finančně sochu podpořili čeští krajané v USA. Původní Poláškova socha měla cestu na Radhošť dosti komplikovanou. Při jejím převážení auto uvízlo ve svahu a do druhého dne muselo čekat, než ho vytáhne šest párů koní. A při bouřce blesk zabil vojáka, který držel u sochy čestnou stráž. Navíc původní socha Radegasta na Radhošti špatně snášela drsné počasí, proto od roku 1998 stojí na jejím místě přesná kopie sochy z dílny Jana Sobka a originál můžete vidět ve vestibulu frenštátské radnice.

Současná 7tunová kopie sochy Radegasta je vytesána z přírodní žuly a odolá i extrémnímu horskému počasí ve výšce 1 105 m n. m. Dojdete k ní z Pusteven po modré turistické značce. Trasa je snadná, protože na Pustevny se můžete nechat vyvézt lanovkou z Ráztoky a pěšky se tak projdete pouhý jeden kilometr. Větší pěší túru si můžete dopřát z Dolní Bečvy, odtud po zelené značce na hřeben Radhoště a odtud po modré až k Radegastovi. Počítejte s procházkou dlouhou téměř 15 kilometrů.

Socha Radegasta je také jedním ze zastavení stejnojmenné naučné stezky, která byla otevřena v roce 2001. Vede přes okresy Nový Jičín a Vsetín, měří 9 kilometrů a během 2 až 3 hodin projdete katastry obcí Dolní Bečva, Prostřední Bečva a Trojanovice. Výškový rozdíl na trase je pouze 160 metrů, a tak zvládnou cestu i starší děti. V průběhu trasy se dozvíte zajímavosti o historii a lidových stavbách na Pustevnách, o místních jeskyních, ve kterých mají svá zimoviště netopýři, o valašské kolonizaci a také o místní fauně a floře.

Vypravili jste se na dovolenou do Beskyd, abyste viděli co nejvíce? Pak se určitě vydejte od Radegasta na Jurkovičovu rozhlednu, která stojí v Rožnově pod Radhoštěm. Jde o rozhlednu ve stylu místní lidové architektury. Dalším zajímavým místem je Valašské muzeum v přírodě, které Vám přiblíží, jak se v této oblasti kdysi žilo a pracovalo. V létě se můžete vykoupat na místním koupališti a v zimě si zalyžujete v nedalekých Velkých Karlovicích, kde se nachází Ski areál Soláň. V každém ročním období tu strávíte čas plnohodnotně.

Ubytování blízko sochy Radegast je možné v Dolní Bečvě, kde Vám kromě penzionů a chat nabídnou místní také ubytování v soukromí. Pokud byste zde ubytování z nějakého důvodu nesehnali, využijte také ubytování v Trojanovicích nebo Viganticích. Turistické trasy jsou tu poměrně husté, takže se můžete často přímo u svého ubytování napojit na některou z nich a vyšlápnout si na některou z beskydských hor. Krásné výhledy a skvělé zážitky Vás přesvědčí, že stojí za to se sem vracet opakovaně.

Více

Hvězdárna a planetárium Brno

Hvězdárna a planetárium Brno

Brno

Od roku 1954 stojí na Kraví hořeBrně, v Jihomoravském kraji hvězdárna, která se o pár let později spojila s planetáriem. Díky tomuto spojení Hvězdárny a planetária Brno tu od té doby mohou prožívat děti i dospělí vědecko-fantastické příběhy, letět do dalekého vesmíru a poznat nepoznané. Ačkoliv hvězdárna a planetárium nejsou vědecká pracoviště, snaží se veřejnosti zprostředkovat vědu populárním způsobem. Přičichnete tu nejen k astronomii, ale také k fyzice, geologii, chemii a dalším vědeckým disciplínám.

Současný název Hvězdárna a planetárium Brno pochází až z roku 2010, v minulosti totiž hvězdárna několikrát změnila název z oblastní, lidové a Gottwaldovy a nejdéle nesla jméno Mikuláše Koperníka. K původní budově byl přistavěn přednáškový sál, projekční planetárium a pozorovatelna. Jelikož se v 80. letech 20. století zvýšil zájem o astronomické pořady, bylo planetárium znovu rozšiřováno, tentokrát o sál velkého planetária. V roce 2005 pak prošlo velkou obměnou především zařízení hvězdárny a planetária a základní kámen tohoto projektu položil s dalšími kosmonauty mimo jiné první československý kosmonaut Vladimír Remek. V dalších letech docházelo k postupné modernizaci zařízení a v současné době mohou návštěvníci pozorovat projekci v kopuli o průměru 17 metrů v rozlišení až 25 milionů pixelů. Každý rok Hvězdárnu a planetárium Brno navštíví více než 150 tisíc návštěvníků, čímž se řadí na přední příčky v návštěvnosti atrakcí tohoto typu.

Když vejdete do vstupní haly, můžete si tu zakoupit suvenýry, dát si něco malého na zub a prohlédnout si zdarma některou z dočasných výstav, které se ve foyer pravidelně obměňují. Volně přístupná je také Vědecká stezka kolem bývalého vodojemu, na které najdete a vyzkoušíte si interaktivní předměty, například spektroskop, kaleidoskop, zvukovod, pixelovou stěnu a další.

Hlavní atrakcí je zajisté velký sál digitálního planetária, zkráceně digitárium. Tady se pohodlně usadíte a vychutnáte si audiovizuální projekci, během které se dostanete dovnitř lidského těla, ponoříte se pod hladinu vody, podíváte se do makrokosmu a prozkoumáte mikrosvět. Tyto projekce uvidíte nejen ve 2D režimu, ale také v režimu 3D za pomoci speciálních brýlí. V malém planetáriu, které má kopuli s průměrem 8 metrů, uvidíte hvězdnou oblohu s Měsícem i planetami.

Aktivně pozorovat vesmírná tělesa můžete z Astronomické pozorovatelny, kde díky moderním astronomickým dalekohledům uvidíte mlhoviny, galaxie, hvězdokupy, ale také prstenec okolo Saturnu, krátery na Měsíci nebo skvrny na Slunci. No řekněte, neláká Vás tento nevšední zážitek? Doplnit ho můžete ještě o posezení na Pozorovací terase, kam je volný vstup bez výkladu. Odtud můžete pouhým okem nebo půjčeným dalekohledem pozorovat některé planety, souhvězdí a samozřejmě Měsíc a Slunce.

Kromě pravidelných programů a expozic pořádá Hvězdárna a planetárium Brno také spoustu akcí v průběhu roku, a to jak pro rodiny s dětmi, tak pro dětské kolektivy nebo programy určené starším dětem a dospělým. Pro nejmenší děti jsou tu pohádkové příběhy, starší děti se stanou vesmírnými cestovali a mohou zachraňovat planetu Zem.

Chystáte-li se s dětmi do Brna, zcela jistě neprohloupíte, pokud si zajistíte ubytování poblíž Hvězdárny a planetária Brno. Využijte například brněnské apartmány nebo penziony, odkud můžete prozkoumat další zajímavé atrakce. V blízkosti se nachází lanové centrum Jungle Park, kde se zabaví děti i dospělí. Pokud Vám bude přát počasí, jistě oceníte koupaliště Kraví hora nebo Riviéra Brno. A kdyby to s počasím náhodou nevyšlo, nezoufejte a navštivte třeba Muzeum Pavilon Anthropos, kde si můžete doplnit znalosti získané v Hvězdárně a planetáriu Brno.

Více

Vodní nádrž Letovice

Vodní nádrž Letovice

Vranová

Vodní nádrž Letovice, často také označovaná jako Křetínka, dosahuje délky téměř 5 kilometrů a hloubky až 27 metrů. Leží mezi Letovicemi a Křetínem na spodní části toku Křetínky a slouží jako vyrovnávací nádrž pro blízkou řeku Svitavu. Vybudována byla v letech 1972 - 1978.

Mimo jiné slouží Vodní nádrž Letovice převážně k rekreačním účelům. Oblíbená je také mezi rybáři a je možné zde provozovat různé vodní sporty. Nejčastěji se po hladině prohánějí lodičky, kajaky i paddleboardy. Probíhají zde i závody dračích lodí a není ničím výjimečným, že nádrž bývá zaplněna i jachtaři, kteří využívají plnou sílu větrů vanoucích z východu nebo západu. Funguje zde i jachtařský oddíl.

Na koupání a polehávání u vody můžete využít pláž u Vranové nebo na několika dalších místech. Parkoviště se nachází hned u břehu a během sezóny jsou k dispozici i stánky s občerstvením. A pokud nejste vodní živel, můžete okolí Vodní nádrže Letovice projet na kole a zastávku si udělat třeba v nedalekém zámku Letovice.

Na březích nádrže je zakázané kempování a rozdělávání ohně. Přesto je jedním z nejvyhledávanějších rekreačních míst celého okresu Blansko. Za návštěvu určitě stojí i nedaleké městečko Letovice, případně si můžete najít vhodnou trasu a prozkoumat okolí pěšky. Nejlepším řešením je najít si vhodné ubytování u Vodní nádrže Letovice a strávit příjemné dni volna v blízkosti vody. Vaše dovolená bude určitě nezapomenutelná.

Více

Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových

Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových

Čechy pod Kosířem

Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových, respektive Filmová expozice Jana a Zdeňka Svěrákových se nachází na zámku v Čechách pod Kosířem na Hané. Nechte se vtáhnout do slavných filmů otce a syna Svěrákových a udělejte si výlet do této části Olomouckého kraje.  Přijet můžete až k zámku autem na přilehlé parkoviště. Dovede Vás sem ale i cyklostezka a také modrá turistická trasa.

Expozice se otevřela v roce 2016, společně s rekonstruovaným zámkem. Shlédnout zde můžete rekvizity ze společné tvorby Svěráků. Jedná se o celkem pět projektů, tedy filmů Kolja, Obecná škola, Tmavomodrý svět, Vratné lahve a pohádka Tři bratři.

Myšlenka na vznik filmového muzea vzešla z výstavy Kuky se vrací, která byla realizována asi o pět let dříve. Díky řediteli Vlastivědného muzea v Olomouci, panu Břetislavu Holáskovi, se tedy nápad stal realitou. Ten vybral právě zámek v Čechách pod Kosířem jako vhodnou lokalitu pro tuto expozici.

A tak se zde můžete těšit například na okénko z filmu Vratné lahve, lavici z Obecné školy, maketu letadla z Tmavomodrého světa a další rekvizity nebo kulisy. Uvidíte fotografie z natáčení nebo promítání ukázek filmů. Prohlídka funguje jako samostatná bez výkladu. Její délka se pohybuje kolem 45 minut.

Klasicistní zámek stojí za návštěvu a prohlídku i dalších jeho částí. Vybírat můžete z několika okruhů. Jeden z nich Vás provede krásným a rozlehlým zámeckým parkem. Tam můžete vystoupat na rozhlednu Červenou věž. Další možností je nahlédnutí do interiérů zámku anebo návštěva expozice historických kol. Zámek byl kdysi také oblíbeným místem Josefa Mánesa. I na něj se tu pamatuje, a tak si můžete prohlédnout expozici s jeho kresbami. Kromě toho najdete v obci opodál zámku také Muzeum kočárů a Hasičské muzeum. Je toho hodně k vidění, proto doporučujeme vyhradit si na výlet dostatek času.

Střední Morava je kouzelný kraj pro strávení pohodové dovolené. Dopřejte si odpočinek i Vy a poznejte zámky, hrady, jeskyně a další místa v okrese Prostějov. Najít ubytování v okolí Muzea Zdeňka a Jana Svěrákových na našem portále je hračka. Stačí zadat Vaše kritéria a výběr z mnoha chalup, penzionů či apartmánů je zaručen. Přejeme Vám krásné zážitky!

Více

Nejvyhledávanější kategorie atrakcí

Pomůžeme Vám s výběrem nejvhodnějšího ubytování

  • Více než 6 000 zařízení

    Jen ověření ubytovatelé

  • Více než 120 000 hodnocení

    Zkušenosti a názory z první ruky

  • Nejlepší ceny ubytování

    Ceny bez navýšení, přímo od majitelů

  • Nejnavštěvovanější portál

    Více než 40 000 návštěvníků denně