Kam na výlet Kořenov

Mumlavský vodopád

Mumlavský vodopád

Harrachov

Krásný, výjimečný, malebný! Je mnoho dalších superlativů, kterými je běžně označován Mumlavský vodopád, ležící v okrese Semily, v Libereckém kraji. Na atraktivitě mu přidává i fakt, že tato přírodní zajímavost leží v ochranném pásmu Krkonošského národního parku na řece Mumlavě, nedaleko od Harrachova. Řeka Mumlava tvoří přírodní hranici mezi Krkonošemi a Jizerskými horami a následně se vlévá do Jizery. Rozhodně byste ho tedy neměli při své návštěvě našich nejvyšších hor vynechat.

Z hlediska množství vody, která vodopádem protéká, je označován jako nejmohutnější u nás. Zabírá celou plochu řečiště a padá z výšky asi 10 metrů. Síla vody vytváří v žulových stěnách různé prohlubně, tzv. Čertova oka. Největší z nich má průměr až 6 metrů a je 3 metry hluboké. Během teplých dní není žádnou výjimkou, že tyto prohlubně lákají návštěvníky ke koupání. To však může být velmi nebezpečné, vzhledem k tomu, že stěny jsou hladké a nacházejí se zde i silné proudy.

Během suššího období není neobvyklé, když se Mumlavský vodopád rozdělí na několik menších průtoků. Nejbohatší je vodopád v době jarního tání. Naopak přes zimu se mění na ledopád a vytváří nádhernou scénérii rampouchů a obrovských ledových ploch. V zimě zároveň můžete spojit návštěvu Mumlavského vodopádu s aktivitou na běžkách.

V okolí vodopádů je k vidění mnoho rozmanitých rostlin i živočichů. Dostat se sem můžete po upravené a označené cestě přímo z Harrachova po tzv. Harrachovské cestě. Tuto asfaltovou cestu mohou využít i cyklisté nebo vozíčkáři. Tůru lze zahájit i v obci Rýžoviště, která je částí Harrachova a nebo od Hornického muzea. V okolí se nachází i další známé vodopády napr. Labský nebo Pančavský vodopád.

Ale jak jistě všichni víte, Krknoše nejsou jen o vodopádech. Krásná příroda a množství atrakcí sem láká značné množství turistů během celého roku. V zimě se hory naplní lyžaři, kteří mají k dispozici množství kvalitních lyžařských středisek. Přes léto hory táhnou díky nekonečným možnostem turistiky.

A tomu je přizpůsobená i nabídka ubytování. Je libo horská chata, komfortní penzion nebo ubytování v apartmánu v Krkonoších? Je jen na Vás, zda zvolíte ubytování u Mumlavských vodopádů, na samotě nebo ve mestě. Ubytovatelé nabízejí kvalitní služby, v mnoha případech i stravování a hlavně spoustu cenných rad a tipů na výlety. Osobní doporučení místních je totiž mnohdy lepší než obligátní rady kapesního průvodce. Díky tomu zažijete dovolenou, na kterou budete rádi vzpomínat.

Více

Ski Resort Harrachov - Amálka

Ski Resort Harrachov - Amálka

Harrachov

Ski Resort Harrachov - Amálka je nedílnou součástí Skiareálu Harrachov, který je jedním z nejoblíbenějších lyžařských areálů v oblasti Harrachova. Lyžaři si na úpatí Čertovy hory užijí mnoho sjezdovek různých náročností. Je tak ideálním místem, kde můžete strávit krásný zimní den s rodinou nebo přáteli a prohlédnout si Krkonoše pěkně z výšky. Samotný Skiareál Amálka je v podstatě jedna červená sjezdovka. Dostanete se k ní pohodlně na lyžích, odbočkou ze Skiareálu Harrachov. A poté se zase napojíte zpět na modrou sjezdovku.

Přímo pod vlekem Skiareálu Amálka se nachází zastávka skibusu - Rýžoviště. Ale díky propojení celého areálu sem můžete dojet i vlastním automobilem, ten zaparkovat na parkovišti u hlavní lanovky a hurá na svah. Ve Skiareálu Amálka a Skiareálu Harrachov Vám platí jednotný skipas. Ale pokud se rozhodnete lyžovat pouze na Amálce, je možné si zakoupit samostatný skipas, který platí jen pro tuto sjezdovku.

Je však dobré vědět, že díky většímu areálu v blízkosti je možné využít i lyžařskou školu nebo půjčovnu lyžařského vybavení. A dostupné je samozřejmě i občerstvení. Už by Vás tedy nemělo nic překvapit.

V případě příznivého počasí probíhá každý den i večerní lyžování. Díky umělému osvětlení se tedy na svahu můžete prohánět prakticky od rána až do večera. A další den vyrazíte poznávat jiná lyžařská střediska v Krkonoších. A že jich tu opravdu je. A pokud si potřebujete od lyžování odpočinout, navštivte nějaké přírodní zajímavosti v Harrachově. A nebo vyrazte za historií. Muzea v Harrachově jsou také velmi zajímavá.

Říkáte si, že na prohlídku všech zajímavých míst Vám nebude ani víkend stačit? Naplánujte si tedy v Krkonoších pořádnou dovolenou. Ideální ubytování u Ski Resortu Harrachov - Amálka Vám zajistí kvalitní hotely, penziony i komfortní apartmány. Pokud hledáte ubytování pro rodiny s dětmi, jsou ideální volbou horské chaty a chalupy, kde budete mít zajištěno soukromí i potřebné vybavení. A nebo se ubytujte u někoho v soukromí. Místní hostitelé se s Vámi rádi podělí o tipy na výlety, které se nedozvíte z žádných informačních letáků. A to jsou panečku rady nad zlato.

Více

Ranč pod Štěpánkou

Ranč pod Štěpánkou

Kořenov

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Pokud to také tak máte, potěší Vás návštěva Ranče pod Štěpánkou. Najdete ho v nádherném prostředí Jizerských hor na okraji Příchovic, které jsou částí obce Kořenov a patří do okresu Jablonec nad Nisou v Libereckém kraji

Příchovice, kde žije jen pár set obyvatel, leží ve výšce 760 m n. m. a jsou místem vhodným pro zimní sporty. V létě zde ale mnoho zážitků najdou právě milovníci koní. Na blízkém vrcholu Hvězda stojí 24 m vysoká kamenná Rozhledna Štěpánka (nejstarší v Jizerských horách). Pod touto rozhlednou se nachází rodinný ranč, který je po ní pojmenován. Turistická jízdárna se věnuje především chovu koní, ale najdete zde i další zvířecí obyvatele. Jsou zde k dispozici různé aktivity s koňmi. Vydat se můžete na vyjížďku do přírody a vychutnat si pohled na zdejší krásné okolí. Jízdy jsou uzpůsobené pro začínající i zkušené jezdce. Dětem je určena výuka se školeným lektorem, která probíhá na jízdárně. Začátečníkům je věnována i výuka na lonži a větším kolektivům vodění pro skupiny.  

Z koní Vás zde přivítá Hanny Banny, český teplokrevník narozený 22. 7. 1999 matce Anně Marii a otci 2546 Hurikánovi a. v. Dále hafling Atlantic s datem narození 17. 5. 2004, matka Polárka a otec Stony s. v. A nejmladší Waldemar, plemeno hafling, narozený 17. 4. 2007, matka Elita, otec Wagner E. 

Pojeďte za nezapomenutelným zážitkem a relaxujte u koní. V okolí je mnoho dalších atrakcí - Jizerská oblast tmavé oblohy, Přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky nebo rozhledny. Pobyt si můžete rezervovat přímo u majitele. Využijte naší nabídky ubytování v blízkosti Ranče pod Štěpánkou a objednejte si apartmán, chatu, chalupu či penzion. 

Více

Přírodní památka Tesařov

Přírodní památka Tesařov

Kořenov

V katastrálním území Polubný, které patří pod obec Kořenov v okrese Jablonec nad Nisou, se nachází Přírodní památka Tesařov. Území je více než 50 let součástí chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Ochrana se týká především zdejších podmáčených pcháčových a rašelinných luk, na kterých se vyskytují zvláště chráněné a ohrožené druhy rostlin

Oblast spadá od roku 1968 mezi chráněné oblasti Jizerských hor a patří do III. Zóny chráněné krajinné oblasti. V rámci plánu péče z roku 2010 byly prověřeny lokality, které budou nově zařazeny do zvláště chráněných území. Mezi nimi byla i „Prstnatcová louka v Tesařově”. V rámci ochrany se prakticky jedná o kosení určitých druhově neudržovaných ploch na pozemcích patřících obci (jižní část přírodní památky). Soukromí vlastníci potom kosí pravidelně louky v severní části chráněného území. Geodetické zaměření území v roce 2013 bylo použito jako podklad pro vyhlášení přírodní památky. Jedná se zde o širokou populaci prstnatce májového, který je ohroženým druhem a je nutné mu dopřát patřičné pozornosti. Byla nastavena pravidla jako zákaz hnojení a odvodňování pozemků, ukládání biomasy a provozování intenzivní pastvy hospodářských zvířat.  

Na zdejších loukách je velká pestrost rostlin, kromě prstnatce májového, který se tu vyskytuje ve stovkách kvetoucích jedinců, zde roste prstnatec Fuchsův, ostřice rusá, vrbovka bahenní, vrbovka tmavá, kozlík dvoudomý, trsy kýchavice bílé Lobelovy nebo suchopýru pochvatého (ty jsou typické pro horské louky). Byl zde zjištěn i silně ohrožený česnek hadí. Katalog biotopů České republiky uvádí, že se jedná o ekosystém zamokřených luk ostřicového až pcháčového typu (svaz Calthion a Caricion canescenti-negrae) místy s hojným výskytem prstnatce májového a s roztroušeným náletem keřových vrb. 

Najdete-li si čas na poznávání dalších atrakcí, zůstaňte v Libereckém kraji déle a rezervujte si pobyt přímo u majitele. Nabízíme nejen ubytování v blízkosti Přírodní památky Tesařov, ale i v dalších lokalitách. Vybírat můžete mezi chalupami, apartmány, hotely a dalšími možnostmi dle Vašich požadavků. Přímo v Kořenově najdete Muzeum Jizerských hor, Jizerskou oblast tmavé oblohy nebo Muzeum Járy Cimrmana

Více

Rozhledna Štěpánka

Rozhledna Štěpánka

Kořenov

Rozhledna Štěpánka, ležící na vrchu Hvězda, je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách. Najdete ji v katastrálním území obce Kořenov. Je vysoká 24 metrů a můžete z ní vidět nejen Jizerské hory, ale i Krkonoše, Lužické hory, zříceninu hradu Bezděz nebo Ralsko. Svoje pojmenování získala podle arcivévody Štěpána, který tu trávil čas, když z vrchu dohlížel na stavbu krkonošské silnice. Postavit na Štěpánovu počest ji nechal kníže Camill Rohan. S výstavbou rozhledny se začalo v roce 1847. Následně však byly stavební práce přerušeny a svého dokončení se rozhledna Štěpánka dočkala až v roce 1892.

Na 6 metrů vysoký podstavec rozhledny s vyhlídkovým patrem byla dostavěna štíhlá osmiboká věž z cihel a pískovce. Vzniklo tak místo, které je viditelné z dálky a je jedním ze symbolů Kořenova. V blízkosti rozhledny Štěpánka se nachází dřevěný stánek s občerstvením. Pokud toto místo navštívíte, určitě si všimněte kamenného stolu s lavicí u vchodové části. Jedná se o opravdu zajímavý "jídelní set". Za věží jsou schovány pozůstatky kamenného válečného kříže, který byl pravděpodobně symbolickým místem místních nacistů během II. světové války.

O rozhledně Štěpánka mezi starousedlíky koluje jedna pověst. Podle ní se stavba rozhledny přerušila kvůli varování cikánky, která knížeti Rohanovi vyvěštila, že zemře po dokončení stavebních prací. Kníže dostal strach a tak se na několik desetiletí výstavba zastavila. Když byla v roce 1892 rozhledna dokončena, opravdu asi za měsíc skončil i Rohanův život. V dnešní době již rozhledna obavy nevyvolává, právě naopak. Je oblíbeným cílem turistů, o čemž svědčí i rekordní množství vydaných pohlednic, na kterých je rozhledna Štěpánka zobrazená.

Přijeďte se na ni podívat i Vy. Vezměte rodinu, kamarády a napojte se na některou z turistických tras, které vedou z Tanvaldu, Kořenova nebo Příchovic. A pokud turistika není zrovna Váš šálek kávy, dojet můžete až zhruba 300 metrů pod vrchol, kde odstavíte auto a těch pár set metrů už určitě zvládnete dojít po svých. Nádherné výhledy Vám budou zaslouženou odměnou.

Kromě rozhledny Štěpánka se nachází v okolí Kořenova i množství dalších zajímavých cílů. Věděli jste například, že nedaleký Maják Járy Cimrmana je nejvýše položeným majákem na světě? A že slavný Jára Cimrman tu má i svoje muzeum? Určitě zajímavou informací je také fakt, že Kořenov je v pásmu Jizerské oblasti tmavé oblohy, která byla vyhlášena během mezinárodního roku astronomie už v roce 2009. Tato oblast není ovlivněna umělým osvětlením měst a proto je tu opravdu tma tmoucí. Když při běžném pozorování noční oblohy uvidíte v blízkosti měst jen asi 50 hvězd, v oblasti tmavé oblohy jich za dobré viditelnosti můžete spatřit až 2 000.

Je opravdu mnoho lákadel, která Vás do Kořenova vábí. Rozhodně je všechny nestihnete obejít během jednoho dne. Snad Vám však nic nebrání najít si útulný penzion, apartmán nebo pěknou chatu a strávit v Kořenově prima dovolenou. Ubytování v blízkosti rozhledny Štěpánka je zárukou, že máte ideální výchozí bod. Nejprve vyběhnete na rozhlednu, pěkně z vršku si naplánujete, co vše chcete navštívit a už si můžete užívat všechny atrakce Východních Čech plnými doušky.

Více

Lanové centrum Proud Harrachov

Lanové centrum Proud Harrachov

Kořenov

V nádherné přírodě Krkonošského národního parku, na soutoku řeky Jizery s Mumlavou najdete lanový ráj. Lanové centrum Proud Harrachov se rozkládá nedaleko Kořenova na ploše okolo 5 500 m² a nabídne Vám adrenalinové zážitky a báječné místo pro relaxaci. Svoje brány otevřelo návštěvníkům již v roce 2003.

Najdete zde několik lanových překážek, různých obtížností, které zdoláváte v týmu nebo individuálně. K dispozici je i tréninková stěna, která Vás připraví na to, co Vás v Lanovém centru Proud Harrachov čeká. A je tu i Krakonošova věž, která obsahuje vertikální překážky a plošinu ve výšce 12 metrů. Z ní vede 80 metrů dlouhá lanovka.

V lanovém centru Proud Harrachov je striktně dbáno na bezpečnost. Všechny atrakce a programy jsou neustále kontrolovány v zájmu Vaší bezpečnosti podle mezinárodních standardů. Veškeré horolezecké materiály, které centrum používá, splňují nepřísnější normy a jsou dodávány od renomovaných výrobců. Všichni instruktoři pravidelně absolvují akreditované kurzy lanových center i základy první pomoci.

Lanové centrum Proud Harrachov Vám nabízí možnost spojení adrenalinu, aktivního odpočinku i odreagování se od náročných pracovních dní. Pro Vaše pohodlí jsou připravena i dvě ohniště nebo dřevěné altánky, které Vám poskytnou úkryt v případě nepříznivého počasí. A pokud si potřebujte odskočit, využijte místní suchý záchod, tzv. kadibudku, které nechybí ani typické srdíčko na dveřích. Během teplých letních dní se můžete osvěžit v řece Jizeře, která teče hned vedle lanového centra.

Program v Lanovém centru Proud Harrachov rádi přizpůsobí Vašim schopnostem i představám. Zaměstnanci udělají vše proto, abyste si odtud odnesli příjemné zážitky a uspokojující pocit z překonání sama sebe. Je to skvělé místo na výlet s rodinou, přáteli nebo na školní výlet.

Lanové centrum je součástí komplexu Centrum outdoorových aktivit Harrachov. Mimo jiné sem patří i Vertical park Harrachov, který nabízí horolezeckou stěnu, obří houpačku i bungee trampolínu. Společnost, která celý komplex zastřešuje Vám ráda připraví i různé outdoorové aktivity v Krkonoších, Jizerských horách nebo Českém ráji, např. výlety na vodě, horských kolech, koloběžkách nebo různé týmové hry. A také provozují výuku lyžování a snowboardingu v lyžařských střediscích v Rokytnici nad Jizerou.

V Krkonoších zkrátka zábava nikdy nekončí. Jelikož se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších turistických lokalit, je tomu přizpůsobena i nabídka ubytování. Krásné horské chaty, útulné penziony i špičkové hotely jsou připraveny na to, poskytnout Vám potřebné zázemí, kde si odpočinete a načerpáte nové síly na další dny, plné nových zážitků. A když si najdete ubytování u Lanového centra Proud Harrachov, můžete rovnou začít těmi adrenalinovými, které Vás mimo již výše uvedených čekají třeba i na Bobové dráze Harrachov. Tak už na nic nečekejte a vyrazte vstříc novým dobrodružstvím.

Více

Muzeum Járy Cimrmana

Muzeum Járy Cimrmana

Kořenov

Kdo je největším Čechem? Kdyby mohla tento titul vyhrát fiktivní postava, byl by to jistě Jára Cimrman. Tento génius a dobrodruh se však dočkal až v roce 2013 vlastního muzea. Muzeum Járy Cimrmana najdete v horském městě Kořenov, poblíž Tanvalduokrese Jablonec nad Nisou.

Tuto unikátní atrakci by měl vidět každý Čech. V Muzeu Járy Cimrmana totiž uvidíte pozůstalost Járy Cimrmana a také autentické památky, které darovali místní občané. Liptákovského rodáka tu připomíná rozsáhlá expozice, kterou připravil v čele se Zdeňkem Svěrákem tým cimrmalonogů z artefaktů depozitářů divadla Járy Cimrmana. Každý exponát je doplněn podrobným popisem, pokud byste náhodou některý z předmětů neznali. K vidění je Cimrmanova busta, ovšem poničená při napařování klobouku, a originální Cimrmanovy vynálezy jako například vypouštěcí talíř, přenosná turistická značka, koště na vymetání rohů. Pokud víte, že malému Járovi rodiče tajili, že je chlapec, a oblékali ho do šatů jeho starší sestry, budou Vás zřejmě zajímat tyto šaty, které jsou tu také vystaveny.

Až projdete celé muzeum, čeká Vás ještě venkovní expozice, která je novější než zastřešená část. Tady si můžete prohlédnout mobilní celu, ve které se věznění zločinci mohou opalovat, a v rámci Cimrmanovy rolnické expozice předměty, které používal Cimrman ke vzdělávání rolníků v Pojizeří. Pokud byste snad chtěli navštívit zdejší obyvatele, z nichž někteří snad pamatují Cimrmana osobně, zkuste se vydat po jedné z deseti turistických tras po okolí. Výhodou je, že každá z nich Vás doveze vždy k Majáku poblíž muzea, takže se určitě neztratíte.

Podle slov pamětníků toužil Jára Cimrman postavit ve svém rodném kraji věž „ne podobnou té pařížské“, proto na jeho počest byl vystaven zdejší Maják Járy Cimrmana. Jedná se o ukázku přírodní architektury, kdy je polovina rozhledny vrostlá do svahu a obložená kamenem, který byl zde vytěžen. Rozhledna má kruhový půdorys, je vyrobena z borového dřeva, schodiště je dubové a už zdálky Vám bude připomínat skutečný maják. Až vystoupáte nahoru, budete 18 metrů nad zemí a celkem 803 metrů nad hladinou moře. Můžete se tedy pochlubit, že jste stáli na vrcholu nejvýše položeného majáku na světě. Hlavně se ale nezapomeňte kochat pohledem na kraj, který bude už navždy poznamenán přítomností tohoto geniálního všeuměla.

Až budete plánovat svou návštěvu, určitě si předem rezervujte ubytování v okolí Muzea Járy Cimrmana. Tento kraj Vás uchvátí. Pokud se ubytujete třeba v apartmánech v Kořenově, můžete zkusit pro srovnání vystoupat na kamennou rozhlednu Štěpánku, která je ve výšce 959 m n. m., tedy o něco výše než Maják Járy Cimrmana. Pokud byste cestovali o něco dále, na rozmezí Jizerských hor a Krkonošského národního parku, nabídne Vám úchvatné pohledy i vyhlídka na Bílé skále. Možná máte ale rozhleden už dost a přišli jste si spíš zalyžovat. Potom se poohlédněte po penzionech v Tanvaldu, odkud to máte kousek do Ski areálu Tanvaldský Špičák. Celoročně se Vám o zábavu může také postarat lanové centrum Proud nebo Vertical Park, pokud byste se ubytovali v Harrachově.

V každém případě, okolí Muzea Járy Cimrmana je nabyté památkami, muzei i dalšími atrakcemi, takže zde hravě spojíte sport, oddych, poznávání i zábavu.

Více

Maják Járy Cimrmana

Maják Járy Cimrmana

Kořenov

Maják Járy Cimrmana je nejvýše položeným majákem na světě. Tímto prvenstvím by byl Cimrman jistě potěšen, neboť pamětníci vzpomínají na jeho touhu postavit v rodném Liptákově „věž, ne podobnou té pařížské“. Cimrmanův maják má skutečně vzhledem do Eiffelovy věže daleko, ovšem jeho vyhlídková plošina se nachází ve výšce 803 metrů nad mořem a jeho prvenství hned tak jiný maják nepřekoná. Až si budete chtít tento unikát prohlédnout na vlastní oči, zamiřte do okresu Jablonec nad Nisou, kde nedaleko Tanvaldu leží horské město Kořenov. A přesně zde, přímo na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, stojí maják Járy Cimrmana.

Jedná se o rozhlednu z borového dřeva, projektovanou profesorem Martinem Rajnišem, která byla zprovozněna v roce 2013 na památku Cimrmanova neomezeného rozhledu. Nezvyklá je tím, že je z poloviny vrostlá do svahu a k obložení posloužil kámen, který byl přímo zde vytěžen. Jde tedy o ukázku tzv. přírodní architektury. Půdorys rozhledny je kruhový s průměrem 3,4 m, proto již z dálky skutečně připomíná maják. Celkový výška majáku Járy Cimrmana je i se stožárem 25,6 m, vy však po dubovém schodišti vystoupáte „pouze“ do výšky 18 metrů.

Maják Járy Cimrmana je součástí Muzea Járy Cimrmana, za nímž byl postaven. V Muzeu nasajete tu pravou cimrmanovskou atmosféru, podíváte se do školy, na vlastní oči uvidíte šaty, v nichž v dětství Jára Cimrman chodil, také je k vidění jeho, bohužel kloboučníkem poničená, busta. Pokud milujete a znáte Cimrmanovy divadelní hry, nemůžete návštěvu muzea vynechat. Součástí vnitřních expozic je také venkovní rolnická expozice, která dokládá Cimrmanovy snahy vzdělávat v zemědělství místní prostý lid. Prohlídka hospodářského vybavení a Liptákovské stodoly je volně přístupná.

Kromě Muzea a Majáku Járy Cimrmana můžete přímo v Kořenově navštívit Jizerskou oblast tmavé oblohy a užít si v této téměř neobydlené části Jizerských hor pozorování hvězd. Když Vám bude naopak chybět více pohybu, je tu pro Vás otevřeno lanové centrum Proud Harrachov, kde zaručeně unavíte všechny svaly na těle. V zimě si jen kousek od Majáku Járy Cimrmana můžete zalyžovat ve skiareálu U Čápa a v létě se vydat po některé z četných turistických tras po okolí, z nichž každá Vás dovede zase zpět k Majáku. S dětmi se můžete podívat na zvířata na ranči Pod Štěpánkou a s tatínky do Muzea lehkého opevnění Na Pomezí. Cimrmanův kraj je skutečně bohatý na zajímavá místa, z čehož by byl mistr jistě dnes nadšen.

A teď, když víte vše podstatné, Vám už zbývá jen zarezervovat si ubytování blízko Majáku Járy Cimrmana. Samozřejmě nejlepší to budete mít přímo v Kořenově, a to buď v apartmánech, nebo v chatách, náročnějším turistům bude zřejmě vyhovovat spíše některý z kořenovských hotelů. Kromě Kořenova se nabízí také ubytování v okolních obcích, například můžete vyzkoušet penziony v Tanvaldu nebo chalupy v Desné. Okolí Kořenova je turisticky velmi atraktivní a na turisty jsou tu připraveni, proto se nebojte, že byste tu nesehnali to pravé ubytování, po jakém toužíte.

Více

Bobová dráha Harrachov

Bobová dráha Harrachov

Harrachov

Bobové dráhy jsou oblíbeným adrenalinovým zážitkem pro malé i velké výletníky. Například v našich nejnavštěvovanějších horách, v Krkonoších, můžete najít rovnou dvě. Jednou z nich je Bobová dráha a lanový Monkey park. Tuto krkonošskou atrakci najdete od roku 1997 ve Špindlerově Mlýně. K ní přibyla v roce 2004 ještě jedna, nacházející se na okraji Anenského údolí nedaleko centra města Harrachov. Obě jsou dohromady propagovány pod značkou HappyWorld.

Bobová dráha Harrachov je dlouhá okolo 1 kilometru. Její převýšení je 38 metrů a průměrný sklon 6 %. Ale najde se tu i místo se sklonem 12 % a to už panečku sviští. Cestou zdoláte 17 zatáček a 2 atraktivní nadzemní křížení. A pokud byste se sem chtěli vydat večer, užijete si jízdu osvětleným korytem.

Bobový dráha v Harrachově je nerezová a jako vůbec první dráha svého druhu je i po celé svojí délce vyhřívaná. Na vyhřívání bylo použito až 5 kilometrů topného drátu. Tuto skutečnost oceníte zejména po dešti nebo vydatných sněhových přeháňkách, kdy je dráhy rychle vysušena a připravena zvednout Vaši hladinu adrenalinu.

Tak už hurá na bobovku. A jak na to? Na nástupním místě se usadíte na bob, který Vás pomocí dopravního lanového zařízení vyveze na start. Tam se automaticky odpojí od lana a napojí se na profil bobové dráhy. Rychlost jízdy si už pomocí brzdy regulujete sami. Takže to, jak rychle dráhou prosvištíte je samozřejmě jen na Vás. Je však třeba brát v potaz i přítomnost jiných účastníků na dráze a také působení odstředivé síly v prudších zatáčkách. Pokud dodržíte všechny bezpečností předpisy, nemůže Vás na dráze nic překvapit. Na dráhu tak mohou děti již od školního věku.

V okolí cíle bobové dráhy Harrachov Vás čeká nádherné prostředí lesoparku. Pro Vaše pohodlí jsou tady vybudovány lavičky. Na nich si můžete odpočinout a pozorovat děti, které si užívají okolního "vodního světa". Ten zahrnuje potůček s dřevěným vantrokem, různé propusti, lesní jezírko a odpočinkovou travnatou zónu. Všechno dohromady vytváří příjemnou relaxační lokalitu. K dokonalosti přispívá i občerstvení, které zažene žízeň i hlad a nebo jen uspokojí Vaše chuťové poháry nějakým pamlskem.

A mají tu i jednu raritu - Botovník. Jedná se o strom, který je ověšený ošlapanými botami. Svoje vychozené tenisky nebo pohorky sem můžete pověsit i vy a ještě k tomu dostanete jednu bezplatnou jízdu na bobové dráze. Botovník má evokovat cestovatelské zážitky a další aktivity, spojené s cestováním.

Pokud Vaše touha po adrenalinu nebyla na bobové dráze Harrachov dostatečně ukojena, vyrazte ještě do Vertical parku Harrachov, kde Vás čeká horolezecká stěna, obří houpačka nebo bungee trampolína. A svoji zážitkovou pouť můžete zakončit v Lanovém parku Proud, který je outdoorovým parkem zasazeným do nádherné přírody Krkonošského národního parku. A když už v Harrachově budete, určitě nevynechejte i jednu z nejoblíbenějších přírodních zajímavostí - Mumlavský vodopád, který je nádhernou podívanou. V letních měsících vytváří voda jeden z nejmohutnějších vodopádů u nás, během zimy se mění na nádherný ledopád plný rampouchů a obrovských ledových ploch.

V Harrachově máte o zážitky postarané, ať se vydáte kterýmkoli směrem. A když si najdete ubytování v blízkosti bobové dráhy Harrachov, můžete postupně objevovat všechna zajímavá místa, která ve Vás zanechají zážitky na celý život. Ubytování si můžete vybírat i v dalších krkonošských městech a vískách jako je Kořenov, Tanvald, Desná nebo Rokytnice nad Jizerou.

Více

Vertical Park Harrachov

Vertical Park Harrachov

Harrachov

V centru města Harrachovokrese Jablonec nad NisouLibereckém kraji najdete dobrodružný areál pro děti i dospělé, který dostal název Vertical Park Harrachov. Můžete tu vylézt na horolezeckou stěnu, zhoupnout se na obří houpačce nebo vyzkoušet skákání na bungee trampolíně. Věřte, že se Vám odtud určitě nebude chtít odcházet.

Vertical Park Harrachov nabízí své služby turistům od roku 2008. Venkovní horolezecká stěna je vysoká 10 metrů a vedou po ní cesty různých obtížností, včetně zvířátkové cesty pro nejmenší děti. Horolezeckou výbavu Vám tady zapůjčí, takže vlastní nepotřebujete. Zkušení horolezci si jistě troufnou i na převis a lezení ve stropě. Obří houpačka zvaná Big Swing je adrenalinová atrakce, při které Vás zdvihací zařízení vytáhne do výšky 10 metrů, kde se máte sami odjistit a pustit se volným pádem. Tato atrakce je přístupná dospělým a dětem s výškou nejméně 120 cm. Kdo však nemá na takový pád odvahu, může se vydat na bungee trampolínu. Vypadá funguje stejně jako ta běžná, ale skokan je k ní připoután gumolany, takže ani při výskoku 6 metrů vysoko se nemusíte bát, že byste dopadli mimo skákací plochu. A bez obav si tu můžete vyzkoušet salto vpřed i vzad. Tato atrakce je vhodná pro všechny, kdo váží mezi 20 a 100 kg.

Otevírací doba Vertical Parku Harrachov je standardně za dobrého počasí od května do června o víkendech a svátcích. Během letních prázdnin pak denně. Navíc je možné telefonicky dohodnout otevření pro skupinku alespoň 10 osob kdykoliv mimo, pokud to počasí dovolí. Pro děti tu v létě bývá otevřený také zookoutek a v okolí se můžete zabavit hledáním kešek pro geocaching.

Až se vyskáčete na trampolíně a prolezete stěnu křížem krážem, zřejmě budete tak unaveni, že byste nejraději odpočívali v ubytování u Vertical Parku Harrachov. To Vám můžeme jen doporučit, protože přímo v Harrachově najdete apartmány, penziony nebo hotely, které Vás rády ubytují. Pokud přijedete s partou přátel, budete zřejmě potřebovat ubytování pro skupiny, což není žádný problém. Dále máte na výběr, jestli potřebujete ubytování s plnou penzí, nebo Vám bude stačit ubytování s polopenzí. A jestli jste přijeli do Harrachova především za odpočinkem, zkuste si rezervovat ubytování vhodné pro wellness pobyty, které má k dispozici saunu, vířivku či další služby.

Druhý den, když naberete nové síly, můžete vyrazit vyzkoušet další atrakce v okolí Harrachova. Celou rodinu bude bavit jízda na bobové dráze i překážky v Lanovém centru Proud Harrachov. Chcete-li se dozvědět něco o zdejší historii, navštivte Hornické muzeum nebo Muzeum skla. A na závěr pro Vás máme jeden netradiční tip, a tím jsou Pivní lázně Harrachov. Jestli jste ještě koupel v pivu nezkoušeli, tak právě zde máte jedinečnou příležitost. Věříme, že všechna zajímavá místa v okolí Vertical Parku si naplno užijete.

Více

Pivní lázně Harrachov

Pivní lázně Harrachov

Harrachov

Pivní lázně Harrachov jsou skutečně originální lázeňskou terapií, kterou si můžete dopřát přímo v Harrachově, ležícím v Libereckém krajiokrese Jablonec nad Nisou. Poskytne Vám nejen příjemné zážitky, ale díky kvasnicím a vitamínům v pivu omládne i Vaše pokožka. Určitě neváhejte a naplánujte si návštěvu těchto druhých pivních lázní v České republice.

V pivních lázních Harrachov si můžete od roku 2007 vychutnat koupel z přírodní horské vody, doplněné o drcený chmel a 10 litrů nefiltrovaného nepasterizovaného kvasnicového piva, z poloviny světlého a z poloviny tmavého. Teplota koupele 36 stupňů Celsia příznivě působí na krevní oběh, zlepšuje srdeční činnost a zejména uvolňuje póry v pokožce, čímž pomáhá vyplavovat škodlivé látky z podkoží. Na pokožku má pivo všeobecně pozitivní vliv, jelikož obsahuje vysoké množství vitamínů skupiny B, proteiny a minerály, které pokožku zvláční a regenerují.

V rehabilitační vaně si dopřejete jemně perlivou lázeň a nebude chybět ani sklenice piva s živými kulturami pro Váš trávicí trakt, abyste si užili léčbu zvenku i zevnitř těla. Po koupeli si odpočinete na lůžku, zabaleni do teplé deky a v přítmí necháte zklidnit nabuzený organismus a načerpáte novou energii. Navíc si může objednat po pivní lázni ještě masáž, aby Váš zážitek z pivních lázní Harrachov byl dokonalý. I pivní lázeň má však kontraindikace, proto není doporučována těhotným ženám, lidem s vysokým krevním tlakem a s otevřenými kožními ranami. Všem ostatním můžete bez obav darovat procedury v harrachovských pivních lázních i formou poukazu.

Pivní lázně jsou součástí pivovaru a sklárny Novosad, pod níž funguje také Muzeum skla Harrachov. Když skončíte s relaxací v pivních lázních, zajděte si prohlédnout zajímavou ucelenou sbírku historického skla od baroka po současnost z místní sklárny. Pokud budete cítit příval energie po procedurách, možná ji budete chtít vybít na lyžích v některém z harrachovských lyžařských středisek. Pokud jste si svou dovolenou v pivních lázních Harrachov vybrali mimo zimní sezónu, adrenalinová zábava na Vás čeká na bobové dráze nebo v lanovém centru Proud Harrachov. Jsou tu však i tipy pro ty, kteří preferují samotu a klid v přírodě. Uklidňující procházky si můžete užít v Anenském údolí a obdivovat můžete třeba Mumlavský vodopád.

Poslední starostí je už jen sehnat ubytování v blízkosti pivních lázní Harrachov. To však nebude žádný problém, jelikož v Harrachově ubytovací nabídka zahrnuje hotely, penziony, apartmány i horské chaty. Kdyby snad náhodou bylo všude obsazeno, pak nedaleko, co by kamenem dohodil, seženete ubytování v Rokytnici nad Jizerou, Kořenově nebo Špindlerově Mlýně. Rozhodně nemusíte mít obavy, protože Krkonoše, v jejichž srdci se pivní lázně Harrachov nacházejí, jsou rájem turistů a ubytovací kapacity jsou tu dostatečné v každém ročním období.

Více

Čertova hora

Čertova hora

Harrachov

Mimo Sněžky je výraznou dominantou našeho nejvyššího pohoří i Čertova hora (1 020 m n. m.), nacházející se nad městem Harrachov. Leží na hranici Krkonošského národního parku a je jeho nejzápadnějším vrcholem. Větší část úpatí hory tvoří prudké svahy s výrazným převýšením. Většinou jsou zalesněné. V jedné části se nachází oblíbený Skiareál Harrachov, který je během zimy hojně navštěvován lyžaři i příznivci snowboardingu.

Zimní sporty se začaly v Harrachově provozovat od doby hraběte Harracha, který sem v 19. století přivezl první lyže. Po založení Spolku zimních sportů v roce 1908 tady začaly vznikat první skokanské můstky a už v roce 1923 se Harrachov stal dějištěm prvních mezinárodních lyžařských závodů. V roce 1980 byl skokanský areál zrekonstruován a součástí této rekonstrukce byla i výstavba nejvyššího lyžařského můstku na světě, tzv. mamutího můstku K-185.

Na vrchol Čertovy hory Vás vyvezou dvě sedačkové lanovky. U horní stanice lanovky se nachází i stánek s občerstvením, takže můžete zahnat žízeň nebo si dát něco drobného na zub. Kromě klasického lyžování lze v okolí Čertovy hory provozovat i běžkování. Upravené běžecké tratě se rozbíhají do několika směrů např. na Rokytnici nad Jizerou, Tanvald, Desnou i Jablonec nad Jizerou.

Vrchol Čertovy hory je zárukou nádherných výhledů nejen do Krkonoš, ale vidět můžete i Orlické hory, Jizerské hory nebo rozlehlé Polsko. Horní stanice lanovky je také významným výchozím bodem pro pěší turisty po hřebenech Krkonoš. I odvážní cyklisté tady začínají svoje sjezdy. A jak sem dostanou svoje kola? Jednoduše - na lanovce. Adrenalinu si užijí i vyznavači létání na padácích a rogalech, kteří využívají vrchol Čertovy hory jako svoji startovací plochu.

Během dešťů a jarního tání je Čertova hora odvodňována menšími přítoky řeky Jizery i řeky Mumlavy. Právě na řece Mumlavě se nachází známý Mumlavský vodopád, který je turisty navštěvovaný během celého roku. Ke konci jara a během léta tu můžete vidět mohutné peřeje, naopak přes zimu se vodopád mění na krásný ledopád.

A je toho mnohem více, co v okolí stojí za návštěvu. Z přírodního bohatství nesmíme zapomenout na Annenské údolí nebo Huťský vodopád, ležící na Huťském potoku, který je jedním z přítoků Jizery. Pokud se Vám nechce z města do přírody, navštivte v Harrachově Ski muzeum, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací o historii krkonošského lyžování. A prima den potom můžete zakončit v Pivních lázních Harrachov se skutečně originální lázeňskou terapií.

Harrachov je jako jedno z nejvýznamnějších krkonošských středisek hojně navštěvován turisty nejen z tuzemska, ale i ze zahraničí. Velkému zájmu návštěvníků tedy musí být přizpůsobena i nabídka ubytování v Krkonoších. Pokud si tedy budete hledat ubytování pod Čertovou horou, příjemně Vás překvapí rozmanitost ubytovacích zařízení i poskytovaných služeb. Pro Vás, kteří jste více nároční a preferujete wellness pobyty nebo alespoň ubytování se stravováním, jsou k dispozici hotely a penziony. Pokud však stravu neřešíte a chcete jen pohodlné ubytování, vybírejte z nabídky apartmánů. Naprosté soukromí a ničím nerušený pobyt budete mít zajištěný v horských chatách a nebo pohádkových roubenkách. Během léta můžete využít i levnější typ ubytování, který nabízejí kempy v Krkonoších. Tak co, vybrali jste?

Více

Vodní nádrž Souš

Vodní nádrž Souš

Desná (okres Jablonec nad Nisou)

Vodní nádrž Souš najdeme na řece Černá Desná nad městem Desná Libereckém kraji. Cesta podél Soušské přehrady spojuje Frýdlantsko a Tanvaldsko na druhé straně Jizerských hor, ovšem musíte počítat s tím, že v zimě se komunikace neudržuje a je uzavřena. V letních měsících však okolí přehrady láká k výletům.

Na místě dnešní nádrže Souš stávala už v 18. století stejnojmenná osada, kde dokonce fungovala sklářská huť. Osada však musela ustoupit výstavbě dvou přehrad – jedné na Bílé Desné, druhé na Černé Desné – spojených štolou. Přehrady byly vystavěny v letech 1911 – 1915 jako protipovodňová ochrana Jizerských hor. Přehrada na Bílé Desné se však pouhých 10 měsíců po dokončení v roce 1916 protrhla, smetla 100 domů a vyžádala si 65 obětí. Po této katastrofě místní obyvatelé trvali na vypuštění Souše a opětovném napuštění až po důkladné kontrole stavu nádrže, aby se katastrofa již neopakovala. Znovu byla tedy přehrada Souš napuštěna až po přestavbě v letech 1924 – 1927. V 70. letech 20. století původně sloužila přehrada mimo jiné k rekreaci, ale od roku 1973 je rezervoárem pitné vody pro Tanvaldsko a Jablonecko. Rybolov a koupání je tu tedy pochopitelně zakázáno a okolí přehrady Souš je přísně chráněno.

Přehrada Souš zabírá plochu skoro 86 hektarů. Její hráz je sypaná a betonová zeď sahá do hloubky 8 metrů. V přehradě stojí věžový objekt vysoký 19,1 metru, který se používá pro odběr vody k vodárenskému využití. Jelikož se jedná o nádrž s pitnou vodou, na jejím pravém břehu stojí úpravna vody, kde se snižuje její tvrdost a upravuje se oxidovatelnost a barevnost. Až takto upravená voda pokračuje dál potrubím do vodojemu v Tanvaldu a odtud do Jablonce nad Nisou.

Hledáte-li ubytování v okolí vodní nádrže Souš, můžete si vybrat z velké nabídky chat a chalup v Desné. Pro poznávání přírody Jizerských hor případně využijte také některý z apartmánů či penzionů. Okres Jablonec nad Nisou je rájem lyžařů, proto jsou tu na turisty dobře připraveni. I díky tomu si v letním období můžete být jisti, že ubytovací zařízení Vám poskytnou dostatek kapacit a komfortu.

Pokud budete trávit dvou dovolenou v blízkosti přehrady Souš, jistě oceníte pár tipů, kam se vydat. V průběhu zimy tu funguje několik lyžařských středisek, z nichž nejbližší je Ski areál Černá Říčka, pouhých 400 metrů od Souše. V létě se nabízí návštěva Ranče pod Štěpánkou a přírodní památky Tesařov. Pokud chcete vědět něco o obraně tohoto území v průběhu 2. světové války, navštivte Muzeum lehkého opevnění Na Pomezí, které zahrnuje 50 bunkrů vybudovaných proto, aby zabránili průniku nepřítele. A jestli toužíte po troše adrenalinu, potom v nedalekém Harrachově můžete vyzkoušet lanové centrum, ve kterém si ověříte svou fyzickou zdatnost. Věříme, že v tomto turisticky oblíbeném kraji spojíte návštěvu vodní nádrže Souš s dalšími tipy na výlet a užijete si zde příjemný pobyt.

Více

Skiareál Harrachov

Skiareál Harrachov

Harrachov

Ski areál Harrachov, jedno z nejoblíbenějších a turisticky nejvyhledávanějších zimních středisek v západních Krkonoších, je vybudován na úpatí Čertovy hory a patří k místům, kde mohou lyžaři lyžovat většinou ještě na jaře v době Velikonoc. Navíc Ski Harrachov, to není pouze lyžování, ale mnoho další zábavy a relaxace.

Město Harrachov je spjato se zimními sporty zřejmě již od 19. století, kdy hrabě Harrach dovezl do Čech první lyže. Nejprve byl v roce 1908 založen Spolek zimních sportů a od roku 1923 se konaly v Harrachově již mezinárodní lyžařské závody. Současné lyžařské středisko Harrachov však není určeno pouze závodníkům, ale také široké veřejnosti od úplných začátečníků až po zkušené lyžaře. Výhodou Ski areálu Harrachov je především jeho poloha, protože je chráněn před větrnými poryvy a špatné počasí v Libereckém kraji se Vás tady vůbec nemusí dotknout a ohrozit Váš pobyt. Pokud byste si přece jen rádi byli jistí aktuálními sněhovými podmínkami, areál je monitorován sítí webkamer, díky kterým uvidíte jak počasí, tak obsazenost sjezdovek a vleků.

Až vyrazíte do lyžařského areálu Harrachov, máte na výběr sjezdovky od mírné modré přes pokročilou červenou až po nejprudší černou, na kterou by si měli troufnout jen ti opravdu zdatní lyžaři. Nejoblíbenější je spodní část červené sjezdovky, která končí v centru Harrachova a je vhodná i pro děti. Navíc zde můžete zažít také večerní lyžování na osvětlené sjezdovce. Dvě kratší sjezdovky, které k areálu patří, jsou Amálka v Rýžovišti a Zákoutí v Harrachově. Samozřejmostí jsou zde lyžařské vleky a tři lanovky, které Vás dopraví na vrchol Čertovy hory, a to dvě čtyřsedačkové lanovky a jednosedačková lanovka Můstky, určená pro účastníky skoků na lyžích. Myslí se tu však i na nejmenší lyžaře, pro které je tu několik výcvikových terénů s provázkovými vleky, na kterých se nemusí bát.

Pokud jste se přijeli do Harrachova teprve naučit lyžovat, jste na správné adrese. Vybírat můžete ze široké nabídky lyžařských škol, které nabízejí individuální i skupinovou výuku lyžování a snowboardingu. Veškerá výuka probíhá pod vedením licencovaných instruktorů a součástí je také videocoaching, tedy rozbor Vaší jízdy natočené na video. Pokud sjezdu moc nefandíte a raději vyrážíte na běžky, celé okolí Harrachova je protkáno běžeckými trasami, takže si určitě přijdete na své. I pro běžecké lyžování je tu navíc lyžařská škola, tak možná můžete zkusit něco nového, pokud ještě neběžkujete.

Až na svahu vymrznete, můžete si zajít zahrát squash, bowling nebo vyzkoušet neobvyklý indoor golf. Kdo měl pohybu málo, může pokračovat ve sportu ve fitness centru, ale pokud máte pocit, že si zasloužíte trochu relaxu, jistě rádi využijete wellness centrum a zdejší bazény.

V blízkém okolí lyžařského střediska Harrachov stojí za Vaši pozornost Mumlavský vodopád, který nabízí krásnou podívanou zejména v zimních měsících. Pokud byste se rádi dozvěděli něco o historii zimních sportů, navštivte přímo v Harrachově Ski muzeum, které může skvěle doplnit Vaši lyžovačku o nějaké ty teoretické poznatky. Dalším skvělým tipem je Hornické muzeum. Tady se můžete projít podzemní štolou a lépe si tak představit, jak obtížná byla práce v rudných dolech v Krkonoších. Tipů na výlety po okolí je mnoho, stačí si vybrat podle toho, co Vás zajímá.

Až budete shánět ubytování blízko Ski areálu Harrachov, určitě se Vám bude hodit nabídka penzionů a apartmánů v Harrachově. Pokud si chcete dopřát luxusní pobyt, pak můžete vyzkoušet některý ze zdejších hotelů. Ať už vyberete jakkoliv, dovolená ve Ski areálu Harrachov bude jistě stát zato!

Více

Ski muzeum Harrachov

Ski muzeum Harrachov

Harrachov

Kde jinde byste se dozvěděli o lyžařské historii více než ve Ski muzeu? A kam jinam by mělo být umístěno než do nádherného prostředí Krkonošského národního parku. Najdete ho konkrétně v Harrachově, v okrese Jablonec nad Nisou, v Libereckém kraji.

Ski muzeum Harrachov je soukromou expozicí, která znázorňuje vývoj a historii harrachovského lyžování i jeho lyžařského klubu. Jak vypadaly lyže před více než 100 lety? Co bylo součástí skokanské výstroje 50. let. Jakými medailemi byli odměňováni vítězové lyžařských závodů? To vše se dozvíte v Ski muzeum Harrachov.

V muzeu můžete vidět více než 400 párů různých lyží. A jsou tu i zajímavé medaile a poháry nejen českého, ale i německého lyžařského klubu. Jedním z nejvzácnějších artefaktů v muzeu je 120 centimetrů vysoký pohár, který byl určen pro vítěze mistrovství světa v letech na lyžích. A právě tomuto sportu je zde vyhrazen poměrně velký prostor.

Každoročně se provozovatelé Ski muzea Harrachov snaží ozvláštnit expozici nejen pro dospělé, ale hlavně pro děti. Velmi oblíbená byla například hra, při které malí návštěvníci hledali v muzeu čísla lyžujících medvídků. A pro ty z Vás, kteří by si něco chtěli odnést domů na památku, nabízí ski muzeum i prodej upomínkových předmětů.

Když už se do Harrachova vydáte, návštěvou Ski muzea Harrachov to zpravidla nekončí. Toto horské letovisko, nabízí nekonečné možnosti zábavy během celého roku. Jistě Vás však nejprve napadne parádní lyžování v některém z harrachovských lyžařských středisek. A vůbec se Vám nedivíme. Podmínky pro lyžaře každého věku a úrovně jsou tu opravdu na špičkové úrovni.

Ani v létě však Harrachov nezatracujte. Kromě nekonečných možností turistiky se tady nachází spoustu zajímavých míst, která stojí za Vaši návštěvu. Vydejte se třeba k Mumlavským vodopádům nebo zrelaxujte a načerpejte nové síly v Pivních lázních Harrachov. Pro každého z Vás se něco najde.

I nabídka ubytování u Ski muzea Harrachov a v blízkém okolí je poměrně široká. Podívejte se třeba na útulné penziony nebo oblíbené apartmány. Vynechat byste neměli ani horské chaty, případně ubytování v soukromí. Každý z nás dává přednost něčemu jinému a proto jsme rádi, že na portále MegaUbytko Vám můžeme nabídnout rozmanitá a kvalitní ubytovací zařízení. Stačí si jen vybrat.

Více

Hornické muzeum Harrachov

Hornické muzeum Harrachov

Harrachov

Hornické muzeum Harrachov se nachází asi 1,5 km od Harrachova jihovýchodním směrem. Hornické muzeum s prohlídkovou štolou otevřelo své brány pro návštěvníky v březnu roku 2003. Prohlídková štola o délce asi 1000 m vede rudním dolem, v úrovni někdejšího štolového patra. povrch chodníku tvoří štěrková drť. Průměrná teplota v dole během roku je 7 - 10°C, z tohoto důvodu by návštěvníci měli mít teplejší oblečení. U vstupu do štoly dostane každý ochrannou přilbu. Během prohlídky v trvání asi 45 minut Vás průvodce obeznámí s tím, jak se v tomto již neexistujícím rudním dole kdysi pracovalo. Uvidíte zde kompletní těžní stroj, důlní vozy a nakladač nebo akumulátorovou lokomotivu. V muzeu jsou k vidění také hornické nástroje a pomůcky, ukázky minerálů fluoritových ložisek a v neposlední řadě fotografie a mapy dokumentující zdejší práce v minulosti.

Žilné ložisko v Harrachově je známé od poloviny 18. století. Vyskytuje se zde zejména fluorit, baryt, galenit a křemen, ale popsáno je zde i dalších 38 minerálů. Průzkumné práce byly zahájeny v roce 1947, samotná těžba pak začala v roce 1957. Důl uvnitř kopce Ptačinec tvořilo sedm pater po přibližně 50 m, takže nejhlubší patro se nachází asi 350 m pod úrovní toho štolového. Během aktivní těžby zde pod zemí vzniklo téměř 21,5 km chodeb a bylo provrtáno 5 391 komínů. Vytěžené suroviny byly po úpravě používány zejména v hutním a chemickém průmyslu. Celkově se zde vytěžilo více než 380 tisíc tun rud. Těžba zde byla ukončena k 30.9.1992 jako nerentabilní. Po ukončení těžby a zastavení čerpadel, došlo k zatopení sedmi pater pod štolovým patrem, voda se do dolu dostává nejen z povrchu, ale také z řeky Mumlavy a pramenů. Hladina vody v současnosti sahá přibližně 12 m pod prohlídkovou štolu.

Nedaleko Hornického muzea se nachází oblíbený Mumlavský vodopád a pokud byste měli chuť na další muzeum, tak do Ski muzea je to jen kousek a daleko není ani Muzeum skla. Přímo v Harrachově na Vás čeká spousta možných aktivit. Hledáte-li kapku adrenalinu, zkuste Vertical park, bobovou dráhu či lanové centrum. Naopak odpočinek najdete v pivních lázních. Pokud byste chtěli poznat krkonošskou přírodu, Vašim cílem může být Čertova hora, kam se vyvezete i lanovkou. Hodně navštěvované jsou i vodopády, například Pančavský či Labský. Nenechte si ujít možnost vidět pramen, kde začíná řeka Labe.

Krkonoše, jako oblíbená turistická lokalita, nabízejí nesčetné možnosti, kde přespat. Proto najít ubytování u Hornického muzea Harrachov bude hračka. Čekají na Vás menší i větší hotely, rodinné penziony a řada apartmánů, ze kterých si můžete vybírat podle ceny, vybavení, nabídky služeb nebo polohy. Pořád oblíbené, zejména pro větší skupiny, jsou i chaty a to nejen ty tradiční, čím dál tím víc přibývá i chat s moderním vybavením či vlastním wellnessem. Zmínka o Harrachově možná již padla i v rámci Vaší domácí diskuse o nejbližší dovolené. Jelikož je toto horské středisko tak dobře vybaveno, věříme, že stojí za zvážení. Jistě si to zde užijete a možná se sem začnete pravidelně vracet.

Více

Rozhledna Tanvaldský Špičák

Rozhledna Tanvaldský Špičák

Tanvald

Nejznámější rozhlednou v Jizerských horách je krásná kamenná rozhledna Tanvaldský Špičák. Je součástí turistické chaty z roku 1909, která byla v pozdějších letech přestavěna. Nachází se na vrcholu oblíbeného a hojně navštěvovaného Ski areálu Tanvaldský Špičák. Katastrálně patří městu Tanvald, ležícímu v okrese Jablonec nad Nisou v Libereckém kraji.

Na vrchol Tanvaldského Špičáku vede zelená turistická značka z Jiřetína pod Bukovou. Odtud se můžete dostat nahoru i sedačkovou lanovkou, která Vám ušetří čas, který nahoře využijete třeba v restauraci, která se nachází přímo v rozhledně.

Samotná rozhledna je vysoká 18 metrů. Ve výšce 14 metrů se nachází vyhlídková plošina. Abyste se mohli kochat nádhernými výhledy, musíte vystoupat 69 schodů. Ale nebojte, opravdu to stojí za to. Za pěkného počasí se Vám otevře nádherný kruhový výhled na Jizerské hory, Krkonoše i Ještědský hřbet. A uvidíte samozřejmě i města v okolí Tanvaldského Špičáku např. Desnou, Smržovku nebo Lučany nad Nisou.

Jejich návštěvu Vám také doporučujeme. Najdete v nich krásná náměstí, historické památky a malebná zákoutí s příjemnými kavárnami. Když tedy absolvujete výstup, případně výjezd na Tanvaldský Špičák a dostatečně se pokocháte výhledem do okolí, vraťte se pěkně znovu do nižších poloh a pokračujte v poznávání krásného prostředí Jablonecka.

Najde se tu něco pro každého z Vás. Zajímají Vás muzea? V okolí je jich několik. Vyberte si třeba Muzeum obnovitelných zdrojů energie, Muzeum socialistických vozů nebo oblíbené Muzeum Járy Cimrmana. Určitě ve Vás zanechají krásné vzpomínky. A je toho mnohem více, čím se tato oblast může pyšnit.

Přijeďte poznávat zajímavá místa Jablonecka i vy. Ubytování v blízkosti rozhledny Tanvaldský Špičák bude zárukou, že se na rozhlednu dostanete časně z rána a zbývající část dne můžete vyplnit dalšími výlety po okolí. Krásné chaty, útulné apartmány i vyhlášené penziony jsou místa, kde si po dni plném zážitků příjemně odpočinete a načerpáte síly na nový den. Přejeme Vám příjemný pobyt!

Více

Ski areál Tanvaldský Špičák

Ski areál Tanvaldský Špičák

Tanvald

Najvětším lyžařským areálem v Jizerských horách je Ski areál Tanvaldský Špičák. Středisko leží v okrese Jablonec nad Nisou, v Libereckém kraji, v blízkosti města Albrechtice v Jizerských horách. Díky sjednocenému odbavovacímu systému je propojeno s nedalekými lyžařskými areály Ski areál Severák a Ski areál Bedřichov. Na jeden skipas tak můžete využít všechna zmíněná střediska.

Ski areál Tanvaldský Špičák Vám nabízí kvalitní sjezdovky v celkové délce přes 6 kilometrů. Většina z nich je mírné obtížnosti. Jsou vybaveny zasněžovacím systémem, takže lyžování je zajištěné i při nedostatku sněhu. Vyvézt na vrchol se můžete ze dvou nástupních míst - Tanvaldský Špičák I. a II. Středisko je obsluhováno dvěma sedačkovými lanovkami i několika vleky.

Pro malé lyžaře je ve středisku k dispozici pojízdný koberec Sunkid, kde probíhá výuka dětské lyžařské školy. Využít můžete i večerní lyžování, takže není nutné vyrážet na svahy brzy z rána. Můžete se tak pořádně vyspat a nebo stihnout návštěvu jiné atrakce v Jizerských horách ještě předtím, než obujete lyžáky.

Potřebné lyžařské i snowboardové vybavení Vám rádi poskytnou v místní půjčovně. A pokud potřebujete svoje vybavení doladit a nebo nastavit, využijte ruce šikovných pracovníků místního skiservisu.

Může se stát, že přijete s výbavou na sjezdové lyžování, ale zlákají Vás běžky. Neváhejte a vyzkoušejte kvalitně upravenou běžeckou stopu. Napojit se na Jizerskou magistrálu můžete třeba v Albrechticích.

Ski areál Tanvaldský Špičák je snadno dostupný autem z několika směrů. Pravidelně tak vítá návštěvníky přijíždějící od Desné, Josefova Dolu nebo Jablonce nad Nisou. Samozřejmostí jsou tedy dostačující parkovací plochy.

I nabídka ubytování u Ski areálu Tanvaldský Špičák Vás jistě potěší. Najít zde můžete vhodné ubytování pro rodiny s dětmi, chatu na teambuilding i objekty vhodné pro páry. Pokud Vás tedy láká víkendový pobyt nebo dovolená v Jizerských horách, jistě si najdete místo, které bude všem členům výpravy vyhovovat. Stačí jen poslat rezervaci, zabalit kufr a vyrazit směr Jizerky. Určitě svého rozhodnutí nebudete litovat!

Více

Muzeum Jizerských hor

Muzeum Jizerských hor

Kořenov

V Libereckém kraji uprostřed osady Jizerka, která je součástí obce Kořenov, se nachází Muzeum Jizerských hor. V několika stálých expozicích přibližuje návštěvníkům život a přírodu v této krásné horské oblasti. První zmínky o osadě pochází z roku 1539 a zajímavá byla především kvůli nálezům drahokamů, své malebnosti i tradici sklářství

Objekt muzea pochází z roku 1889 a původně sloužil jako škola. Nyní je majetkem Českého svazu ochránců přírody Jizerka, který toto muzeum provozuje, pečuje o životní prostředí a zabývá se místní historií. Jizerka ležící v okrese Jablonec nad Nisou bývá někdy díky sněhovým závějím úplně odříznuta od okolí. Kdysi zde žilo přes 400 obyvatel, kteří se živili převážně jako řemeslníci, obchodníci, skláři či dřevaři. Po zavření skláren se počet dětí ve škole snižoval a v 50. letech 20. století budova našla uplatnění pro úřad místního národního výboru. Ten později vystřídala prodejna potravin a následně byla využívána jako rekreační středisko a stanice Horské služby. Od roku 1994 zde byly zřizovány expozice ukazující historii, život, řemesla a přírodu v Jizerských horách. Ročně přijde do muzea až tři tisíce návštěvníků. 

Najdete zde čtyři oddělení s dobovými artefakty. Nechybí staré mapy, historické snímky, saně na dřevo, staré lyže a jiné předměty našich předků.  Stará tvář Jizerských hor ukazuje život a dějiny dávných dob. Zahrnuje lidové stavitelství, řemesla, pomůcky a nástroje, které denně místní obyvatelé používali. Expozice Sklářství se věnuje rozsáhlé tradici tohoto výrobního odvětví. Příroda Jizerských hor přibližuje vzhled, flóru a faunu okolí. Jsou zde umístěna vycpaná zvířata i ukázky hmyzu. V Galerii "Montana" jsou například vystaveny fotografie Jaromíra Bachtíka, který zachycoval fotogenickou obec Jizerky. Ta je nejvýše položenou obcí Jizerských hor.  

K muzeu se dostanete pohodlně autem, u budovy je umístěno parkoviště. Otevřeno bývá květen-září, případně i v jinou dobu, pokud se domluvíte předem. Mimo stálou expozici se zde pořádají různé akce, například Den stromů, Den horalů s možností aktivního zkoušení tradičních řemesel nebo Den a noc na Jizerce ve spolupráci s Klubem astronomů Liberecka, pobočkou České astronomické společnosti, Astronomickým ústavem AV ČR a Hvězdárnou Turnov. 

V okolí se potom můžete vydat na naučnou stezku se 12 informačními tabulemi, která vede na vrchol Bukovec a přes osadu Jizerka do Přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky. V katastrálním území obce Kořenov najdete i nejvýše položený maják na světě (Maják Járy Cimrmana) nebo Rozhlednu Štěpánka, která je nejstarší rozhlednou Jizerských hor. Navštivte i další atrakce ve Východních Čechách. Vyberte si z nabídky ubytování v okolí Muzea Jizerských hor a přenocujte v útulném penzionu, pěkné chatě či apartmánu

Více

Železniční viadukt ve Smržovce

Železniční viadukt ve Smržovce

Smržovka

Železniční viadukt ve Smržovce je právem považován za jeden z nejkrásnějších viaduktů v České republice. Přemosťuje údolí za smržovským nádražím v okrese Jablonec nad Nisou na trati LiberecTanvaldKořenov. Jeho jedinečnost spočívá nejen v technických parametrech, ale zejména ve vyváženosti, s jakou je uměle vybudovaná stavba vyvážena s okolní krajinou podhůří Jizerských hor.

Výstavba viaduktu ve Smržovce byla zahájena v roce 1893. Mostaři a tuneláři, kteří na jeho stavbě spolupracovali, byli Italové, kteří měli již v té době velké zkušenosti s podobnými stavbami. O rok později byl most hotov a 11. října 1894 byl uveden do provozu. O kvalitní práci Italů svědčí skutečnost, že první opravu most potřeboval až v roce 2008.

Pokud právě nepojedete vlakem z Jablonce nad Nisou do Smržovky po viaduktu, můžete se z jiného úhlu pokochat jeho nádherným vzhledem. Na délku totiž měří úctyhodných 123,5 m a půlkruhové kamenné klenby přemosťují 9 otvorů. Celková výška viaduktu ve Smržovce je 26,5 metru. Jako materiál byla použita žula, jejíž zásluhou most vydržel celé století bez výraznějšího poškození. Nyní je železniční most ve Smržovce zařazen na seznamu národních technických památek a určitě stojí za to vidět ho na vlastní oči.

Když budete hledat ubytování blízko železničního viaduktu ve Smržovce, zaměřte se především na apartmány Smržovka. Nedaleko se také nacházejí Lučany nad Nisou, kde se pohodlně ubytujete v hotelu. Atraktivní a žádané jsou také chaty a chalupy v Albrechticích v Jizerských horách či penziony v Josefově Dole. Nabídka ubytování v Jizerských horách je pestrá a vybere si tu každý podle svých představ.

Vyrážet na výlety v okolí železničního viaduktu ve Smržovce můžete jak v létě, tak v zimě. Ačkoliv patří Smržovka k menším městům, na atrakce je poměrně bohatá. V zimě si tu zalyžujete ve Ski areálu Smržovka nebo využijete sáňkařskou dráhu, průběhu celého roku příznivci vojenství rádi navštíví Muzeum obrněné techniky a krásné výhledy na okolí si vychutnáte z rozhledny Černá Studnice. V blízkém Jiřetíně pod Bukovou stojí za návštěvu Muzeum výroby hraček, což bude jistě zajímat děti i dospělé. A pokud toužíte po pořádné turistice, pak si vyšlápněte k rozhledně na Tanvaldský Špičák, kam Vás dovede zelená turistická trasa. Pro všechny v každém období je tu zábavy a zážitku dostatek.

Více

Ski Areál Josefův Důl

Ski Areál Josefův Důl

Josefův Důl (okres Jablonec nad Nisou)

Ski Areál Lucifer Josefův Důl najdete na severním okraji obce Josefův Důl uprostřed Jizerských hor. Je to menší rodinné lyžařské středisko, které je určené malým i velkým. Nejmenší děti, které s lyžováním jen začínají, využijí lyžařský pás nebo 100 m dlouhý vlek u hotelu Peklo. Pro děti a začátečníky je vhodný i Malý vlek s délkou 210 m a mírným sklonem, ideálním pro výuku lyžování. Pro zkušenější lyžaře je určen Velký vlek. Sjezdovka dlouhá 500 m je pestrá, natrefíte na ní jak na pozvolné tak i prudší úseky, milovníci adrenalinu ocení i možnost zkusit si dva skoky. Sjezdovky v středisku jsou částečně zasněžovány.

Součástí ski areálu je i půjčovna sportovního vybavení (lyže, snowboard, běžky) a lyžařská škola pro děti i dospělé. Ve středisku najdete restauraci a parkování je zdarma. Obec Josefův Důl se nachází v samém srdci Jizerských hor. Díky klimatickým podmínkám má sněhovou pokrývky až 100 dní v roce, čímž je vhodným místem k lyžování. A to nejen tomu sjezdovému. V obci a okolí natrefíte na síť tras pro běžecké lyžování, z nichž některé navazují na Jizerskou magistrálu.

Ptáte se co dalšího byste mohli v zimě v Jizerkách dělat? Co tak třeba zajít k jednomu z nejhezčích vodopádů v Jizerských horách? K vodopádu na Jedlové Vás z Josefova Dolu dovede modrá stezka. Pokud byste raději něco pohodlnějšího a s hezkým výhledem, vyvezte se lanovkou na Tanvaldský Špičák, kde najdete rozhlednu i s turistickou chatou. Za zmínku stojí i to, že existuje Jizerská oblast tmavé oblohy u Kořenova, takže pozorování hvězd je jedna z možností trávení času během dlouhých zimních nocí. Za zábavou, kulturou i odpočinkem jednoduše dojedete do Liberce. Tam najdete zoologickou zahradu, pobavení i poučení pro děti v iQLANDII a dokonalý relax ve vodě v Centru Babylon.

V případě, že tohle lyžařské středisko se jeví jako to pravé pro Vaší rodinu, budete potřebovat ubytování u Ski Areálu Josefův Důl. Nabídka je skutečně pestrá, najdete zde malé romantické chaty, kde budete mít dokonalé soukromí, ale také větší horské chaty nebo boudy, které fungují jako penziony nebo ubytovny. Nezapomínejme na ubytování v soukromí, někteří místní nabízejí pokoj a sdílené prostory, jiní Vám poskytnou celý samostatný apartmán ve svém rodinném domě. Josefův Důl možná není to první, co Vám napadne, když je řeč o lyžování, ale v tom je právě jeho výhoda. Turistů zde není přespříliš, svahy nejsou přeplněny a tak můžete sjezdovky brázdit v klidu a bez čekání na vlek. Najděte si na našich stránkách Vaše ideální ubytování a běžte si zkontrolovat lyžařskou výbavu!

Více

Zámeček Smržovka

Zámeček Smržovka

Smržovka

Zámeček Smržovka nelze minout při návštěvě města Smržovka nedaleko Jablonce na NisouLibereckém kraji na pomezí Jizerských hor. Stojí totiž na náměstí a zvenku zaujme svým nevšedním vzhledem s mansardovou střechou. Pokud přijedete vlakem, k zámku je to z nádraží velmi blízko.

Tento malý, přízemní zámek si nechal kolem roku 1703 postavit rod Des Fours jako jedno ze svých venkovských sídel. Vznikl společně s Panským dvorem a dalšími hospodářskými staveními, které se bohužel nedochovaly. Budova v současnosti slouží jako centrum kultury. Zároveň je uvnitř i obřadní a výstavní síň. Výstavy obvykle trvají měsíc a nejčastěji jsou k zhlédnutí fotografie, obrazy či plastiky. Svoji tvorbu zde v roce 2020 vystavoval malíř Fedderik Pipek. Půdní prostory Zámečku jsou vyhrazeny pro Muzeum místní historie Smržovka.

Muzeum bylo otevřeno v roce 2003. Jeho expozici tvoří převážně dobové předměty obyvatel Smržovky a blízkého okolí. Nahlédnete zde do historie města, místních rodin i významných osobností. Artefakty představují věci denní potřeby ale i sportovní vybavení. Muzeum čas od času obměňuje vystavované předměty, většinou při příležitosti významných oslav nebo výročí. V muzeu naleznete i informace a zajímavosti k místní dominantě Železniční viadukt Smržovka.

Pobyt v Jizerských horách je v každém ročním období inspirující. Městečko Smržovka nabízí návštěvníkům zajímavosti kdykoliv. Kromě Zámečku Smržovka je tu i Muzeum obrněné techniky. Nelze nevidět Železniční viadukt a v zimě hurá do ski areálu nebo na sáňkařskou dráhu! Smržovka je skvělý výchozí bod pro turisty i cyklisty. Vyšlápněte si na rozhlednu Černá Studnice a nasajte nádheru Jizerských hor.

Zámeček Smržovka stojí za návštěvu stejně jako jeho okolí. Ať už se zdržíte krátce či dlouze, vězte, že tento kout země Vás ohromí. A že jste nestihli navštívit všechno? Nevadí, nejlepší čas naplánovat další výlet do okolí Jablonce na Nisou. U nás najdete tipy na výlety ale i různé druhy ubytování. Dáváte přednost chatám a chalupám nebo apartmánům? Nebo se raději ubytujete v penzionu či hotelu? Nabídka ubytování v blízkosti zámečku Smržovka je široká. Rádi Vám pomůžeme zajistit pobyt v Jizerkách.

Více

Sáňkařská dráha Smržovka

Sáňkařská dráha Smržovka

Smržovka

Přírodní sáňkařská dráha Smržovka je oblíbená zimní atrakce v Jizerských horách, v blízkosti obce Smržovka. Trasa začíná na Černé Studnici a po lesních i obecních cestách vede až ke Ski areálu Smržovka (Ski areál Filip). Jediná přírodní sáňkařská dráha v Jizerských horách začala svůj provoz v roce 2016. Je určena všem milovníkům sáňkování, zvládnou ji i děti či senioři. Z Černé Studnice se turisté sáňkují již od ledna 1911, kdy vznikla sáňkařská dráha až do Jablonce nad Nisou, jenž sloužila turistickým i závodním účelům.

Na trase s délkou 4 km a převýšením 316 m se střídají různé úseky, některé jsou skutečně rychlé, jiné zas tak pomalé, že budete muset sesednout. Jízdu na dráze absolvujete na vlastní nebezpečí. Neplatí se zde vstupné a využívání dráhy není časově omezeno, doporučuje se ale jízdu dokončit před setměním, trasa není vybavená umělým osvětlením. Dávejte také pozor na to, že dráha se na rozcestí Berany kříží s běžnou komunikací. Toto místo je označeno a doporučuje se zde ze sání sesednout. Označeny jsou i rychlé úseky a prudké zatáčky.

Saně si zapůjčíte buďte přímo na Černé Studnici nebo ve ski areálu Filip. U lyžařského centra je na centrálním parkovišti zajištěno i parkování. Dopravit se můžete i vlakem na zastávku Smržovka střed (200 m od střediska) nebo autobusem se zastávku Bílý Mlýn (100 m od střediska). Od vleku Filip pak můžete na Černou Studnici vyjít 4 km do kopce pěšky nebo Vás odveze specializovaná taxislužba. V případě, že se chcete před jízdou posilnit, u začátku trasy na Černé Studnici najdete restauraci. Vedle ní je k dispozici dětské hřiště. Poblíž si užijete i nádherný výhled nejen na Jizerské hory a to z 26 m vysoké rozhledny.

Zmínili jsme již sáňkařskou dráhu a lyžařský areál Filip Smržovka, město také nabízí lyžařský běžecký okruh (délka 3 km), který je propojený s areálem Nová Ves - Nisanka a areálem Lučany nad Nisou. Ve městě se nachází i profesionální sáňkářská dráha určená zejména k tréninkům a závodění. Zajímá-li Vás historie, navštívit byste měli místní zámeček nebo Muzeum obrněné techniky. Město se pyšní i jedním z nejkrásnějších viaduktů v Česku.

Rozhodli jste se vyzkoušet Smržovku pro Vaši nejbližší zimní dovolenou? Najděte si ubytování v okolí Přírodní sáňkařské dráhy Smržovka, abyste si svůj pobyt užili co nejvíc. Nejčastější možností ubytování v této lokalitě jsou apartmány, mnohé z nich mají výhodnou polohu, například v centru nebo u vleku. Samozřejmostí jsou i hotely a penziony, které se o Vás postarají od A po Z, včetně úklidu, stravy a zábavy. Jak už to v horských střediscích chodí, najdete zde i spoustu chat a chalup. Mezi nejlevnější možnosti patří ubytování v soukromí, které Vám dokáže ušetřit pár korun, které pak můžete utratit na zimní radovánky. Smržovka možná není to první, co Vám napadne, když plánujete zimní dovolenou v Jizerkách, ale vězte, že má co nabídnout i v porovnání s většími středisky. Když ji dáte šanci, jistě nebudete litovat. Rezervujte si ubytování na našich stránkách ještě dnes!

Více

Pančavský vodopád

Pančavský vodopád

Špindlerův Mlýn

Nejvyšším českým vodopádem je Pančavský vodopád v Krkonoších. Jeho výška je úctyhodných 148 metrů. Leží na potoku Pančava, který je pravostranným přítokem Labe. Spolu s Labským vodopádem tvoří soustavu vyhlídek Labského dolu. Jednou z nejznámějších je Ambrožova vyhlídka, ze které máte Labský důl, Kotel i Kozí hřbety jako na dlani. Nejen díky tomu je Pančavský vodopád vyhledávanou turistickou lokalitou.

Nejmohutnějšího průtoku dosahuje vodopád v době jarního tání v dubnu a květnu. V těchto měsících tvoří velké množství vody hned několik samostatných ramen. Samotný vodopád má kaskádovitý charakter a jeho šířka se mění v závislosti od ročního období a pohybuje se v rozmezí 4 - 8 metrů.

Přístup až k samotnému Pančavskému vodopádu je omezen, protože se nachází v I. stupni ochrany Krkonošského národního parku. Okolo vodopádů vede značená turistická stezka ze Špindlerova Mlýna. Pokud se po ní vydáte, určitě nebudete litovat. Kromě nádherných výhledů na Vás čeká mnoho dalších zajímavostí. Hned nad vodopádem je pamětní deska Otokara Štětky, který byl náčelníkem Horské záchranné služby Krkonoše více než půl století.

Dále narazíte i na Mohylu Hanče a Vrbaty. Ta je památkou na známého lyžaře Bohumila Hanče, který zde během závodů zahynul i na jeho přítele Václava Vrbatu, který se mu snažil pomoci. Stezka pokračuje až do západních Krkonoš a rozchází se několika směry. Dojít můžete k prameni Labe, ke Sněžným jámám, ze kterých vidíte až do Polska nebo do Harrachova na známý Mumlavský vodopád.

Vraťme se ale k Pančavskému vodopádu, který svůj název získalo z německého slova "plantschen", což znamená cákat nebo šplíchat. Již v minulosti byl častým cílem turistů. V roce 1859 nechal místní hoteliér Josef Schier vybudovat nad horní částí vodopádu malou nádrž se stavidlem. Tu využíval ke zvýšení průtoku vodopádu, zvláště jako atrakci pro platící turisty. V té době fungovala i horní vyhlídková terasa a několik stánků s občerstvením. V první polovině 20. století však byla terasa i s občerstvením zrušena.

Nic to však neubírá na malebnosti tohoto místa. Proto byste ho rozhodně při výběru krkonošských atrakcí neměli vynechat. Naše největší hory toho nabízejí opravdu velmi mnoho. Každý si tu příjde na svoje. Turisté jistě nemohou odjet bez toho, aby zdolali Sněžku, lyžaři mají na výběr z několika špičkových lyžařských středisek a děti budou dlouho vzpomínat na Stezku korunami stromů Krkonoše.

A že to není možné stihnout za jeden den? Máte pravdu, den v Krkonoších je opravdu málo. Ale naštěstí se zde nachází mnoho horských chat, hotelů a penzionů, které nabízejí ubytování se stravováním, případně i wellness pobyty. Je jen na Vás, co máte rádi. Každopádně ubytování v blízkosti Pančavského vodopádu nebo kdekoli v Krkonoších Vám zaručuje nekonečné možnosti výletů, relaxu a krásné přírody. Slyšíte to i vy? Hory Vás už volají.

Více

Aquapark Špindlerův Mlýn

Aquapark Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Zahoďte všechny své starosti a smutek a přijďte se podívat a zrelaxovat do aqua světa v Krkonoších. Aquapark Špindlerův Mlýn nabízí množství vodních atrakcí a zážitků. K mání jsou také vířivky, sauny nebo solní jeskyně. Odpočinek Vám zabezpečí perličková masážní lůžka, skvělou zábavu pro Vaše děti zase dětské bazény, tobogány nebo simulace divoké řeky. Je jenom na Vás, čemu dáte přednost.  

Lokalizace Aquaparku Špindlerův Mlýn

Hotel Aquapark Špindlerův Mlýn leží přímo na úpatí hory Medvědín ve Špindlerově Mlýně, pouhých 50 m od lanovky Špindlerův Mlýn – Medvědín. Areál hotelu a jeho okolí je tedy vhodným místem na odpočinek během celého roku. Uklidňující a nezapomenutelný výhled na krkonošské lesy, klidné prostředí a svěží vánek nabízí ideální podmínky pro srovnání myšlenek. Lokalita zároveň poslouží jako výchozí bod pro letní turistikuzimní sporty. Před hotelem najdete dokonce zastávku pro cyklobusy a skibusy.

Areál Aquaparku Špindlerův Mlýn

Co přesně nabízí areál aqvaparku ve Špindlerově Mlýně? Skvělé osvěžení si můžete dopřát v rekreačním bazénu s chrličem vody. Bazén má rozměry 20 x 12 metrů a teplotu vody na úrovni 28 °C. Je ideální pro kondiční plavání a regeneraci ztuhnutého zádového svalstva.

Děti se mohou vydovádět v dětském bazénku s hříbkem a vyhřátou padající vodou. Pro ty nejmenší je nejlepší volbou právě tenhle mělký teploučký bazén s rozměry 7 x 4,5 metrů a teplotou 28 °C. Hledáte místo pro dokonalý relax? Vyberte si Whirlpool - dvě vířivky s hloubkou 80 a 85 centimetrů a teplotou 33 °C. Perličkový koupel Vám zajistí psychický odpočinek a regeneraci natažených svalů.

Jste připraveni na porci adrenalinu? Tobogány Vám a Vašim ratolestem nabídnou hodně zábavy a ještě víc dobrodružství. Nejdelší jízdu zažijete na žlutém, přes 72 metrů dlouhém tobogánu se zatáčkami a propady. Červený tobogán není tak dlouhý, má „jen“ něco přes 68 metrů, ale díky prudšími sklonu nabídne agresivnější sešup. Barevnou trikolóru doplňuje 55 metrů dlouhý modrý člunový tobogán, nabízející divokou jízdu na nafukovacím člunu.

Výčet adrenalinových aktivit v akvaparku završuje divoká řeka s hloubkou 120 centimetrů. Necháte se unášet jejími vodami nebo jim dokážete vzdorovat?

Plně vybavené Wellness centrum

V akvaparku Špindlerův Mlýn si kromě adrenalinové zábavy můžete užít také relax a pohodu. Ze zdejšího wellness centra budete odcházet jako znovuzrození. Dokonalé prohřátí organizmu zajistí tradiční finská sauna, která pomáhá okysličení a celkové regeneraci těla. Parní lázeň není tak horká, díky 100% vlhkosti vzduchu a horké páře ale prospívá dýchacím cestám a zmírňuje revmatické potíže.

Pokud nesnášíte vysoké teploty nebo máte problémy s krevním tlakem, můžete kromě parní sauny využít také solnou infrasaunu. Ta pracuje při teplotách od 35 °C do 55 °C a, podobně jako ostatní druhy saun, pobyt v ní zajišťuje velmi účinnou detoxikaci těla. Blahodární vliv soli lze okusit také v solní jeskyni, která je součástí wellness centra. Návštěva jeskyně opravdu stojí za to – hodinka pobytu v ní má podle odborníků podobné účinky, jako dva až tři dny u moře.

Nabídka wellness služeb by nebyla kompletní bez různých druhů masáží. Nechte se hýčkat rukama profesionálních masérů a dopřejte si třeba regenerační, indickou nebo sportovní masáž. Nebo se Vám víc zamlouvá masáž lávovými kameny?

Netřeba opomenout další atrakce, služby

Venku je krásný den a Vy byste raději zůstali v klidu a prošli se po okolí nebo po areálu hotelu? Nezoufejte, ve Špindlerově Mlýně a jeho akvaparku se rozhodně nudit nebudete. Můžete si zahrát stolní tenis, badminton, minigolf nebo pétanque. Pro ty nejmladší hosty venku čeká zipline, hřiště s prolézačkami, skluzavka a také trampolína.

Během letních měsíců se o pestrý program pro Vaše děti postará tým animátorů. V budově I se nachází dětský koutek, který se těší oblibě zejména v případě nepříznivého počasí. A když je venku hezky? To pak jsou v kurzu adrenalinové aktivity. Vyzkoušet lze horské kolo nebo populární elektro verzi, terénní koloběžku, jízdu na koni, lukostřelbu, lezení na umělé stěně nebo po skalách, rafting nebo paintball.

K mání je také horský vůdce pro výlety s výkladem a pro děti je tu možnost zábavy v Art centru Puntík. Vše lze objednat přímo v areálu akvaparku. Pokud jste hosty akvaparku, možná dostanete i nějakou tu slevu. Zkuste se zeptat na recepci.

Pohodlné ubytování – to zní skvěle!

Dovede si představit ubytování s báječným relaxem v Krkonoších? Špindl má pro Vás to nejlepší. Součástí akvaparku ve Špindlerově Mlýně je také hotelové zařízení, ležící na úpatí Medvedína, jen kousek od lanovky, sjezdovky a báječného okolí.

Špindlerův Mlýn jakožto významné turistické centrum Krkonoš nabízí skvělou infrastrukturu ubytovacích kapacit. Nachází se zde celá řada hotelů, penzionů, apartmánů, ale také roubenek, chalup a chat k pronajmutí. Další možnosti kde hledat nocleh jsou k mání v Benecku, Strážném, ve středisku Horní Mísečky nebo v Peci pod Sněžkou (při cestě autem ovšem počítejte ovšem se zhruba hodinovou).

Krkonoše, to není jen turistika a lyžování. Vyberte se s rodinou na výlet a navštivte Aquapark a Hotel Špindl. Dopřejte si hezké chvilky plné pohody v kruhu svých nejbližších.

Více

Skiareál Špindlerův Mlýn

Skiareál Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Jedním z nejčastějších důvodů na návštěvu Krkonoš jsou špičková lyžařská střediska, kterými se naše nejvyšší hory mohou pyšnit. Nejznámějším a zároveň největším lyžařským areálem u nás je Skiareál Špindlerův Mlýn. Jak už z jeho názvu vyplývá, nachází se v oblasti města Špindlerův Mlýn, v okrese Trutnov, v Královehradeckém kraji. Skiareál Špindlerův Mlýn tvoří komplex několika menších lyžařských středisek: Skiareál Svatý Petr, Skiareál Medvědín, Hromovka Ski resort i nedaleký Skiareál Horní Mísečky

Skiareál je častým dějiskem různých sportovních akcí a závodů. Černá sjezdovka FIS World Cup má ideální podmínky na lyžařské soutěže mezinárodní kvality. I proto je nabídka doplňkových služeb na velmi vysoké úrovni. Nachází se zde mnoho půjčoven kvalitního lyžařského a snowboardového vybavení, obchodů se sportovními potřebami i oblečením a lyžařských škol, kde naučí lyžovat opravdu každého.

A co nabízí Skiareál Špindlerův Mlýn pro samotné lyžaře? Je to více než 25 kilometrů upravovaných sjezdovek různých obtížností, na které se dopravíte pomocí lanovek a celé řady vleků. Najdete zde i nejmodernější šestisedačkovou vyhřívanou lanovku, který Vám zvláště při tuhých mrazech příjde určitě vhod. Najít si vhodnou sjedovku pro rodiny s dětmi nebo lyžařské mistry není tady nic složitého.

A protože se nejen děti ale i dospělí velmi rádi baví, jsou pro Vás připraveny různé atrakce, které Vám zvednou hladinu adrenalinu i prověří Vaše lyžařské schopnosti. V areálu Hromovka najdete jedinečný funtrack s řadou zatáček, vln a jiných krkolomných vychytávek. V areálu Dolní Mísečky na Vás zase čeká snow park a zážitkem pro Vás jistě bude i měřená trať v horní části sjezdovky na Pláni.

Zažít lyžovačku s nádychem přicházející noci je v Skiareálu Špindlerův Mlýn skoro povinnost. Určitě byste tedy večerní lyžování neměli vynechat. Už jen kvůli tomu, že je zde nejlépe uměle osvětlená sjezdovka u nás.

I pro ty, kteří si na lyžích raději zaběhají, má Skiareál Špindlerův Mlýn aktrativní nabídku. K dispozici je několik desítek kilometrů kvalitně značených běžkařských tratí. Jsou otevřené široké veřejnosti a napojit se můžete kdekoliv.

Dokonalost celého lyžařského střediska dotváří nabídka občerstvení. V celém Skiareálu Špindlerův Mlýn si určitě, co se týká výběru jídla, příjdete na svoje. Najdete zde vše od stánků s rychlým občerstvením, přes různá bistra, bary až po restaurace té nejvyšší kvality.

A ještě něco navíc Vám lyžařské středisko ve Špindlerově Mlýně nabízí. Můžete si vyzkoušet jízdu rolbou, objednat večeři při svíčkách na hřbetech Krkonoš nebo zažít noc v expedičním táboře. Jsou to opravdu zážitky, na které se nezapomíná. A navíc je to prima tip na dárek pro Vaše blízké. Třeba Vás na večeři při svíčkách vezmou s sebou.

Skiareál Špindlerův Mlýn je velice oblíbený mezi lyžaři ze všech koutů naší republiky. I proto je sem zajištěna doprava mnoha linkovými autobusy z každého směru. Můžete si tak vyrazit na celodenní výlet třeba z Prahy. Ráno nasednete na autobus, který Vás i s výstrojí odveze do lyžařského střediska a po dni stráveném na svahu se vrátíte zase pěkně domů do hlavního města. A nebo dorazte autem, míst na parkovištích je připraveno dost.

Pokud si ale chcete užít lyžovačku v Krkonoších opravdu naplno, doporučujeme Vám přijet sem na delší pobyt. Dovolená v Krkonoších se vyplatí vždy, nejen během zimy. I přes letní období totiž nabízejí hory spoustu vyžití, buď ve formě turistiky, cyklistiky nebo různých adrenalinových atrakcí.

Nabídka ubytování u Ski areál Špindlerův Mlýn je rozmanitá. Můžete si vybrat chaty, apartmány nebo ubytování v soukromí. Pokud dáváte přednost ubytování se službami, využijte hotely nebo penziony, kde se o Vás dokonale postarají. Služby jsou tady opravdu na světové úrovni. A tak už na nic nečekejte a vyrazte do Špindlu za novými zážitky.

Více

Labský vodopád

Labský vodopád

Špindlerův Mlýn

Každého jistě napadne, že Labský vodopád by hledal na řece Labi, ale to je široký pojem. Pokud ho chcete vidět na vlastní oči, měli byste zamířit do Špindlerova MlýnaKrálovéhradeckém kraji. Nachází se totiž jen kilometr pod Pramenem Labe a je považován za jeden z nekrásnějších českých vodopádů.

Krkonoších je vodopádů poměrně mnoho, v České republice patří k těm nejvyšším a někdy je najdete dokonce na seznamech nejvyšších evropských vodopádů. Výška Labského vodopádů se uvádí až 35 metrů s tím, že dalších 200 metrů vytváří kamenité peřeje a padá do Labského dolu. Nachází se v nadmořské výšce 1 250 m n. m. a proteče tu za sekundu zhruba 50 litrů vody.

Historickou zajímavostí je, že v roce 1859 tehdejší majitel Labské boudy nad vodopádem vybudoval menší vodní nádrž, která měla za cíl zvýšit mohutnost vodopádu, jelikož v těchto místech nemá Labe ještě mnoho vody. Na místě, kde dnes stojí vyhlídková lávka, bylo kdysi stavidlo, které pro turisty obsluha zvedla, a voda z nádrže vytvořila na chvíli mohutný vodopád. Od této turistické atrakce však bylo po válce upuštěno z důvodu ochrany přírody.

Nejlépe uděláte, pokud navštívíte Labský vodopád mimo sezónu ve všední dny, kdy se vyhnete největšímu náporu turistů, kterých sem jezdí skutečně mnoho. Po většinu roku využijte modrou turistickou trasu z Labského dolu k Labské boudě, v zimě můžete vyrazit na běžkách po červené trase, která vede až k Prameni Labe. Největší průtok má vodopád koncem dubna nebo začátkem května, kdy i v těchto výškách roztává sníh. V zimě pravděpodobně uvidíte místo vodopádu ledopád, který je však zmrzlý pouze na povrchu a z něhož uvidíte v zimě pouze část.

Předpokládáme, že během dovolené v Krkonoších plánujete navštívit i další krásná místa. Plánování Vám usnadní ubytování nedaleko Labského vodopádu, odkud můžete každý den vyrazit jiným směrem. Ve Špindlerově Mlýně směle využijte širokou nabídku hotelů, penzionů nebo apartmánů. Plánujete-li ubytování pro větší rodinnou či přátelskou skupinu, pak se podívejte po nabídce chat a chalup Špindlerův Mlýn. Pokud se chcete vyhnout největšímu náporu turistů, zkuste třeba ubytování v Rokytnici nad Jizerou nebo v Jablonci nad Jizerou.

Co se týká tipů, kam vyrazit, samozřejmostí jsou mnohá krkonošská lyžařská střediska, z nichž můžeme zmínit například Ski areál Horní Domky, Modrá Hvězda nebo Sachrovka. Mimo zimní sezónu vyrazte k Mohyle Hanče a Vrbaty nebo do Hornického muzea Harrachov. Samozřejmě se můžete vypravit i k dalším krkonošským vodopádům, nejblíže budete mít zřejmě Mumlavský vodopád nebo Pudlavský vodopád. Komu by chyběl v letních měsících adrenalin, ve Vertical Parku Harrachov si ho užije určitě dostatek. Tak, a teď už stačí jen vyrazit.

Více

Rozhledna Bramberk

Rozhledna Bramberk

Lučany nad Nisou

Kamenná vyhlídková věž Bramberk se tyčí na stejnojmenném vrcholu v Jizerských horách nad obcí Lučany nad Nisou. Když se rozhodnete na ni vystoupat, odmění Vás nádhernými výhledy nejen na Jizerské hory, ale také na Krkonoše a celé město Jablonec nad Nisou. Navíc její historie nebyla úplně jednoduchá, tak určitě stojí za to se něco o ní dozvědět.

Dnešní podoba rozhledny Bramberk není původní, na její místě totiž už od roku 1889 stávala její dřevěná předchůdkyně. O tři roky později byla hned vedle třípatrové, 16 metrů vysoké dřevěné rozhledny postavena chata, která je tu dodnes. Avšak špatné počasí, bouřky, které poškozovaly rozhlednu, a nedostatek financí na její opravu byly důvodem, proč byla původní rozhledna Bramberk často veřejnosti nepřístupná a bylo nutné uvažovat o její budoucnosti.

V roce 1910 bylo rozhodnuto, že původní dřevěná konstrukce bude stržena a na jejím místě vyroste rozhledna nová, která bude lépe odolávat náporům počasí. Podnět na stavbu nové kamenné rozhledny Bramberk dala lučanská sekce Horského spolku, který svěřil projekt jabloneckému architektovi Robertu Hemmrichovi. Základní kámen byl položen v létě 1911 a byl financován sbírkou. Za tři měsíce byla rozhledna dokončena a následující rok byla otevřena pro veřejnost. Komplikované vztahy s majitelem přilehlé chaty však způsobily dočasné uzavření rozhledny i jejího okolí, až dokud v roce 2014 v dražbě nekoupilo rozhlednu město Lučany nad Nisou, které také založilo účet, kam mohou sympatizanti Bramberku přispívat na opravy a údržbu rozhledny.

Až se rozhodnete vystoupat po 87 schodech do výšky 21 metrů, určitě nebudete litovat. Na vrchol Bramberku vede 8 turistických tras, z nichž mnohé jsou v létě vhodné také pro jízdu na kole. První možností je vyrazit z Lučan nad Nisou po červené trase, druhou možností je modrá trasa z Jablonce nad Nisou nebo ze Smržovky. Tím však výčet možností nekončí. Z Jabloneckých Pasek můžete stoupat na vrchol po žluté nebo zelené a od kostela v Horním Maxově Vás dovede na vrchol zelená značka. Pokud z nějakého důvodu větší pěší výlet nezvládnete, od zmíněného kostela v Horním Maxově můžete dojet až na vrchol autem.

Až budete hledat ubytování u rozhledny Bramberk, volbu máte skutečně snadnou. Stačí si zvolit některé z výše uvedených měst, která slouží současně jako výchozí body pro Váš výšlap. V Lučanech nad Nisou můžete zakotvit v některé ze zdejších chat či chalup, případně i ve stylové roubence. Nedaleko je také známá turistická obec Josefův Důl, kde najdete útulné penziony. Vyzkoušet můžete však také apartmány ve Smržovce.

Se zajištěným ubytováním můžete směle plánovat další výlety. Jako tip Vám můžete dát rozhledny Slovanku a Nisanku, které Vám poskytnou trochu jiné výhledy než Bramberk. Příjemnou procházku podniknete cestou k Seibtově studánce nebo ke skalnímu hřibu u Jindřichova. Komu by se zachtělo muzeí, toho pošleme do Muzea místní historie Josefův Důl, děti bude bavit Muzeum výroby hraček a zejména mužská část bude nadšena z Muzea obrněné techniky Smržovka. Toto je jen malá ochutnávka, ale atrakcí v Jizerských horách je nepřeberné množství, takže spokojen může být skutečně každý.

Více

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Bedřichov (okres Jablonec nad Nisou)

V roce 1967 byla vyhlášena jedna z nejkrásnějších chráněných krajinných oblastí u nás - Jizerské hory. Rozkládá se na ploše 368 km² v nadmořské výšce mezi 325 až 1 124 m n. m. Leží na území tří okresů - okres Liberec, okres Semily a okres Jablonec nad Nisou. Jedná se o nejvýznamnější část z oblasti Jizerské hory a ve své východní části přechází v Krkonošský národní park.

V severovýchodní části je CHKO Jizerské hory ohraničená polskou státní hranicí. Naopak na jihu najdete významná severočeská města např. Liberec, který je sídlem správy této oblasti a zároveň i krajským městem. Liberec je oblíbený mezi rodinami s dětmi, protože tady máte zkrátka zábavu na celý den. Začít můžete třeba prohlídkou ZOO Liberec, která je nejstarší v České republice a pokračovat do Dinoparku Liberec, který se nachází na 3 patrách místního nákupního centra.

A nebo vyrazte na pořádný výšlap. Nad Libercem se tyčí hora Ještěd a na ní známý televizní vysílač s rozhlednou. A pokud by to pro Vás bylo přece jen náročné, usnadněte si cestu lanovkou, která v zimě přepravuje lyžaře ve Skiareálu Ještěd a v létě je využívána především turisty. Krásný den potom můžete završit v Centru Babylon, kde najdete aquapark, lunapark i IQpark.

Nedaleko Liberce, směrem na východ, se nachází Jablonec nad Nisou. Kdo by neznal typickou jabloneckou bižuterii nebo výrobky ze skla? Prohlédnout si je můžete v místním Muzeu skla a bižuterie. A nebo navštivte další muzeum - Muzeum hraček Jablonec nad Nisou, které určitě potěší nejen Vaše děti.

Během letního období patří k nejrozšířenějším aktivitám v CHKO Jizerské hory bezesporu turistika. Spoustu turistů zdolává nejvyšší horu oblasti, kterou je Smrk (1 124 m n. m.), případně i vrchol Bukovec (1 005 m n. m.), který je nejvyšší čedičovou kupou ve střední Evropě. Poznávat Jizerské hory můžete však i nenáročnými procházkami například okolo vodní nádrže Josefův důl, vodní nádrže Bedřichov nebo vodní nádrže Souš.

Na svých toulkách budete pozorovat zajímavou faunu a floru, typickou právě pro horské prostředí Jizerských hor. Narazíte tak např. na rozlehlá rašeliniště i nekonečné louky s prstenci májovými nebo vemeníkem zeleným. Společnost Vám budou dělat střevlíci, ale i mlok skvrnitý, ohrožený čáp černý nebo několik druhů vzácných netopýrů, kteří zimují ve starých důlních štolách u Nového Města pod Smrkem.

V zimním období sem turisté a aktivní sportovci míří především do místních lyžařských středisek. Největším z nich je Ski areál Tanvaldský Špičák, leží v blízkosti města Albrechtice v Jizerských horách. Ale najdete zde i menší rodinná střediska, která jsou vhodné pro výuku mladých lyžařů nebo dospělých, kteří chtějí vytříbit svoji techniku. Většina lyžařských areálů disponuje půjčovnou potřebného vybavení, skiservisem i zkušenými instruktory.

Chráněnou krajinnou oblast Jizerské hory protíná také známá Jizerská magistrála, takže na svoje si tady příjdou i příznivci běžeckého lyžování. Každý rok na ní probíhá známý lyžařský závod - Jizerská 50. Celková délka je před 180 kilometrů a nastoupit na trasu můžete např. v Bedřichově.

A je toho mnohem a mnohem více, co můžete v CHKO Jizerské hory podnikat. Místo je určitě výborným tipem na teambuilding nebo na aktivní dovolenou. A pokud chcete přijet jen za účelem relaxu, můžete si najít nějaký wellness hotel, kde se o Vás dokonale postarají. Nabídka ubytování v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory je opravdu široká. Určitě si vyberete to, které Vám bude nejvíce vyhovovat.

Více

Rozhledna Slovanka

Rozhledna Slovanka

Lučany nad Nisou

Víte, kde byste našli nejstarší železnou rozhlednu v Čechách? Stojí v katastru města Lučany nad Nisou, to znamená, že byste měli zamířit do Libereckého kraje, konkrétněji do okresu Jablonec nad Nisou. Stojí tady rozhledna Slovanka a její výhodou je, že je otevřena celoročně a vstup je zdarma, takže se sem můžete vydat, kdykoliv Vám bude vyhovovat. Navíc její osudy tvoří skutečně zajímavý příběh.

Historie rozhledny Slovanka se začala psát v roce 1887, kdy ji vybudovaly tři sekce Německého horského spolku. Důvod, proč stojí rozhledna právě na vrchu zvaném Seibtův, je prozaický. Majitel pozemku, pan Seibt, ho spolku nabídl bezplatně. Stavba byla hotová rekordně rychle, jelikož během pár dní postavil jediný zedník 3metrovou kamennou podezdívku, na kterou byly poté sestaveny díly konstrukce, zakoupené od vídeňské firmy. Tato jedenáctimetrová litinová konstrukce byla smontována během 17 dní. Celková výška rozhledny je tedy 14 metrů a můžete z ní dohlédnout na blízký Jablonec nad Nisou, ale i vzdálenější Liberec. Porozhlédnout se můžete po CHKO Český ráj, ale uvidíte i vrchy Jizerských hor a Krkonoš. Při dobré viditelnosti jistě rozpoznáte i typický Ještěd.

V den slavnostního otevření, 14. srpna 1887, dorazilo k rozhledně více než 5 tisíc návštěvníků, kteří věnovali formou dobrovolného vstupného více peněz, než kolik činily náklady na výstavbu. Vznikl tak fond na každoroční údržbu. Po roce 1945 však začala být Slovanka zanedbávána, začala chátrat a dostala se až do stavu, kdy se uvažovalo o jejím zbourání. Záchrana začala převodem do majetku města Lučany nad Nisou v roce 1999 a tentýž rok byla rozhledna Slovanka zapsána mezi kulturní památky. Díky občanskému sdružení, které připravilo projekt rekonstrukce a peněžní sbírku, mohla být v roce 2000 rozhledna Slovanka znovu slavnostně otevřena turistické veřejnosti.

Rozhledna Slovanka je velmi dobře přístupná z několika okolních měst. Doporučujeme Vám tedy udělat si několikadenní výlet a zajistit si ubytování blízko rozhledny Slovanka. První možností je ubytování v Janově nad Nisou, odkud se vydáte po zelené turistické značce. Využít můžete zdejší apartmány, které jsou vhodné i pro ubytování s dětmi. Z Josefova Dolu, kde najdete pestrou nabídku penzionů, vede ke Slovance červená trasa a z Dolního Maxova modrá. V samotných Lučanech nad Nisou Vás jistě okouzlí útulné chaty uprostřed lesů a nadstandardně vybavené roubenky.

Výšlap na rozhlednu Slovanku můžete spojit i s výletem na rozhlednu Bramberk, na kterou se dostanete nejprve po zelené a potom po červené značce. Pěkná procházka vede i kolem Seibtovy studánky, o které už nyní víte, jak získala své jméno. Pokud jste se vydali na dovolenou v zimě, zalyžovat si můžete ve Ski areálu Bukovka nebo Smržovka. V každém ročním období byste se měli zvěčnit fotkou s nejkrásnějším železničním viaduktem ve Smržovce. A kdyby Vám počasí během pobytu příliš nepřálo, můžete čas zaplnit třeba prohlídkou Muzea výroby hraček nebo Muzea místní historie Josefův Důl. Výčet možností trávení volného času je však mnohem pestřejší, stačí si jen zamluvit ubytování a můžete směle plánovat výlety.

Více

Pramen Labe

Pramen Labe

Špindlerův Mlýn

Vylovíte v paměti ze základní školy, kde pramení řeka Labe? Samozřejmě, že v Krkonoších, konkrétněji na Labské louce na česko-polské hranici. Katastrálně patří pod Špindlerův Mlýn v okrese Trutnov, tedy Královéhradecký kraj. Oficiálně se Labská louka stala českým územím v roce 1684, kdy ji symbolicky vysvětil královéhradecký biskup. Od roku 1968 můžete u pramene Labe vidět erby měst, kterými protéká.

Labe je největší českou řekou. Svou délkou na českém území ho sice překonává Vltava, ovšem celková délka Labe až po ústí do Severního moře je téměř 1200 kilometrů. Pramen Labe patří mezi turisty vyhledávaná místa, ovšem k tomu skutečnému prameni se nikdo nedostane, je totiž nepřístupný z důvodu ochrany přírody. O pár metrů dál je však pramen symbolický, ke kterému se dostanete bez problémů.

Labe pramení v nadmořské výšce 1 387 m n. m., proto se sem vyplatí přijít za pěkného počasí, abyste si vychutnali krásné výhledy na Krkonoše. Kromě zmíněných erbů měst tu najdete turistický rozcestník, sochu Alegorie vody, lavičky pro odpočinek po náročné cestě a dvě pamětní desky věnované Janu Bucharovi, což byl zdejší učitel a propagátor turistiky v Krkonoších. Na jeho počest je pojmenována i cesta, kterou se k prameni Labe dostanete z Jilemnice. Samotný pramen má podobu kruhové kamenné studny, do níž přitéká a z níž odtéká voda.

Cest k prameni Labe je hned několik. Z Rokytnice nad Jizerou se autobusem dostanete přes Horní Mísečky až k Vrbatově boudě, odkud je to k prameni asi 3 km. Cestou uvidíte Pančavský vodopád s vyhlídkou a minete také Labskou boudu. Závěr této trasy vede po štěrkové cestě a není náročná ani svou délkou, ani terénem. Delší a náročnější je cesta ze Špindlerova Mlýna, odkud se však můžete vyvézt lanovkou na Medvědín a odtud trasa měří jen 6 km. Nejdelší, ale také nejzajímavější je cesta z Jilemnice. Je to právě ona Bucharova cesta, pojmenovaná po panu učiteli, který touto cestou vodil do Krkonoš české turisty. Původně se jmenovala Cesta přes tři kopce a popud k její výstavbě dal právě Buchar. Trasa měří 30 km a vede přes Dolní Štěpanice, kde Jan Buchar 41 let učil. Původně vedla Bucharova cesta k Luční boudě, ale později byla její část přeložena právě k prameni Labe, zatímco původní úsek k Luční boudě je označován jako Stará Bucharova cesta.

Pokud se sem chystáte na dovolenou, určitě Vám přijde vhod ubytování v blízkosti pramene Labe. To můžete najít snadno například v apartmánech v Rokytnici nad Jizerou nebo v penzionech v Jilemnici, odkud se rovnou můžete vydat po Bucharově cestě. Pokud se chystáte přijet s větší skupinou, Krkonoše nabízejí množství chat a chalup, z nichž snadno vyberete na portálu MegaUbytko přesně takovou, která vyhovuje Vašim požadavkům.

A když se ubytujete, jistě budete chtít vyrazit poznávat okolí. Kromě lyžařských areálů Krkonoše nabízejí i další aktivní zábavu. Na jaře v době tání si nenechte ujít Mumlavský vodopád. V létě si malí i velcí mohou užít adrenalin na bobové dráze v Harrachově nebo v zábavně-sportovním Vertical Parku. A když největší vedra poleví, napojte se u pramene Labe na Cestu česko-polského přátelství, která Vás povede po hřebenech, z nichž zažijete ty nejkrásnější výhledy na českou i polskou stranu Krkonoš.

Více

Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkov

I v Libereckém kraji, konkrétně v okrese Semily můžete najít zajímavé jeskyně. Necelý kilometr od obce Bozkov se nacházejí Bozkovské dolomitové jeskyně, které jsou nejrozsáhlejší jeskynní oblastí Severovýchodních Čech. Jeskyně jsou tvořeny vápnitým dolomitem a od roku 1999 jsou vedeny jako národní přírodní památka. Zatím bylo prozkoumáno něco přes 1 000 metrů a jedná se o nejdelší dolomitové jeskyně u nás.

Bozkovské dolomitové jeskyně vznikali postupně díky korozivní činnosti podzemních vod. Nyní jsou vytvořeny dva samostatné systémy chodeb a síní, které byly v době zpřístupňování celého systému propojeny rozsáhlou štolou a průkopy. V nejnižších částech jsou jeskyně stále zaplavené vodou a tvoří tak nejrozsáhlejší podzemní jezera v České republice.

Pokud se vydáte na prohlídku Bozkovských dolomitových jeskyní, můžete sebou vzít i děti. Prohlídka není fyzicky náročná a trvá asi 45 minut. Svoje auta necháte na parkovišti, vzdáleném několik minut od jeskyní. Když přijedete na kole, využijete vyhrazené místo se stojany. Stejně tak je k dispozici i občerstvení, informační kancelář a toalety.

Vaše prohlídka začíná vstupní chodbou, kde po několika metrech dorazíte do části s vysokým stropem, nazývaným Kaple. Zajímavostí těchto prostor je Zkamenělý orel, který tvoří část sintrové výzdoby na stěnách. Odtud se přesouváte do Půlnoční jeskyně. Svoje pojmenování získala díky modrému osvětlení z ultrafialových světel. Na Půlnoční jeskyni volně navazuje jeskyně Za prahem. V těchto prostorách došlo k poničení přírodní výzdoby díky sesuvu skalních bloků.

A to už se pomalu posouváte dále chodníkem okolo Mechové zahrádky až na Křižovatku. Zde začíná okruh Novými jeskyněmi. Souběžnou a Pirátskou chodbou se dostanete do tématicky osvětlené jeskyně Peklo. Tady se bude líbit hlavně dětem. Přece jen tajemné podzemí a zmínka o pekle určitě upoutá jejich zájem a představivost.

A když se Vám podaří dostat z Pekla ven, můžete vidět po straně dvě malá Labutí jezírka. Následně se kolem nepřístupných prostor tzv. Betlému dostanete až do Loupežnické jeskyně. Poté už jen Blátivou chodbou projdete kolem skalního výklenku Chlebová pec a už jste zpět na Křižovatce, na konci okruhu Novými jeskyněmi.

Odtud se mírným stoupáním přes umělý tunel dostanete až k otvoru, kterým se sem dostali první objevitelé. Jedná se o první patro, tzv. Staré Bozkovské jeskyně. Už na začátku tohoto okruhu Vás zaujme Prušácká přilba. Jedná se o velký sintrový blok i s částí záclony, která vznika postupným posuvem hornin.

Následně se po trase objevitelů dostanete kolem Bludiště až do jeskyně Překvapení. Tady se Vám bude líbit. Nádhernou krápníkovou výzdobu a množství stalaktitů, které na čelní stěně tvoří Bozkovské varhany, doplňují stalagmity Palec a Ukazovák. A pokud chcete vidět velký stalaktát zvaný Raketa, musíte se přesunout do Listopadové jeskyně. Následně se okolo Sloních uší, Rokokových panenek a Perníkové chaloupky dostanete až na výchozí místo okruhu Starými jeskyněmi.

A tady už Vás čeká zlatý hřeb prohlídky - největší podzemní jezero v Čechách, které je zároveň i nejníže položeným místem Bozkovských dolomitových jeskyní. A k těmto nej přidáme ještě největší dosud objevený prostor tzv. Jezerní dóm, za kterým se nachází Mládežnický dóm, což je poslední část celé prohlídkové trasy.

Bozkovské dolomitové jeskyně pro Vás budou jistě zajímavým zážitkem. Určitě je doporučujeme zahrnout do plánů Vaší dovolené. Jen si to představte, krásná chaloupka nebo jiné ubytování u Bozkovských dolomitových jeskyní spolu se skvělou partou nebo rodinou, to zní jako báječně strávený čas. Navíc atrakce na Semilsku jsou rozmanité a je jich mnoho, takže určitě budete mít z čeho vybírat. Je jen na Vás, kde začnete.

Více

Ski areál Severák

Ski areál Severák

Janov nad Nisou

Jizerské hory jsou atraktivním místem pro návštěvníky během celého roku. Láká je sem mnoho značených turistických a cyklistických tras i nejrůznější přírodní zajímavosti. Nejvíce navštěvované jsou však během zimního období, zvláště díky tomu, že se zde nacházejí lyžařská střediska, kde si bezvadně zalyžují jak malé děti, tak i lyžařští mistři.

Jedním z nich je i Ski areál Severák, nacházející se v Hraběticích u města Janov nad Nisou. Nemůže se sice velikostí rovnat s lyžařskými areály jako je např. Skiareál Špindlerův Mlýn v Krkonoších nebo Skicentrum Říčky v Orlických horách, ale i toto lyžařské středisko má jedno "nej". Jedná se totiž o nejchladnější místo v Jizerských horách.

Pro lyžaře je připraveno celkem 11 vleků, které Vás rozvezou na 12 sjezdovek. Svojí náročností jsou většinou označené modrou barvou. Díky tomu jsou vhodné hlavně pro rodiny s dětmi nebo pro začátečníky. Ale s klidem s sebou můžete na lyžovačku vzít i zkušenějšího lyžaře. Ten ocení spíše jižní část střediska.

Další zajímavostí tohoto lyžařského střediska je sjezdovka Přemostěná. Jak už z názvu vyplývá, most zde hraje důležitou roli. Sjezdovka i její vlek totiž vedou přes most, klenoucí se nad silnicí, vedoucí do střediska od Janova a Jablonce nad Nisou.

Ski areál Severák disponuje moderní zasněžovací technikou. Lyžovačka je tedy zajištěna i během zimy, která je na sníh chudobnější. Samozřejmostí je i dokonalá úprava sjezdovek, abyste nový den začali na neporušených tratích.

Toto lyžařské středisko nabízí i večerní lyžování, takže pokud Vám nestačila denní lyžovačka, můžete vyrazit na svahy i po setmění. Pro snowboardisty je připraven snowpark s překážkami a skoky, kde předvedou svoje umění.

A i na děti se samozřejmě myslelo. Dodatečně vybudovaný dětský areál nabízí dětskou lyžařskou školičku, kde hravou formou naučí lyžovat i Vaše nejmenší. A pokud lyžovat nechtějí nebo jsou ještě opravdu malí, můžete je svěřit do rukou odborných babysitterů, kteří se o využití jejich času postarají. A vy můžete mezi tím nerušeně brázdit zasněžené svahy.

A když Vás chytí žízeň nebo hlad, nasměrujte svoje lyže do restaurace nebo k rychlému občerstvení. Dostupné jsou samozřejmě i toalety a pokud po třebujete poradit, zajděte do infocentra.

I pro běžkaře nabízí Ski areál Severák možnost, jak aktivně strávit celý den. Lyžařské středisko přímo protínají trasy Jizerské magistrály. Stačí jen naskočit na stopu. Trať Vás povede po hřebenech Jizerských hor i přes lyžařské areály.

Od roku 2012 je Ski areál Severák součástí konceptu Ski aréna Jizerky. Došlo k propojení několika jizerských lyžařských areálů a tak můžete na jeden skipas využívat mimo Severáku i Skiareál Tanvaldský Špičák nebo Ski areál Bedřichov.

Že to nemůžete za jeden den stihnout? Souhlasíme. Nic Vám však nebrání naplánovat si dovolenou v Jizerských horách a využít všechny svahy naplno. S výběrem ubytování u Ski areálu Severák nebo v širším okolí Vám rádi pomůžeme. Kromě Janova nad Nisou najdete komfortní ubytování i v blízkých obcích např. Josefův Důl, Bedřichov nebo Lučany nad Nisou.

Vybírejte opravdu pečlivě a hlavně rychle. Kvalitní ubytování na lyžovačku v Jizerských horách se rychle rezervuje a nechat výběr vhodného objektu na poslední chvíli se nevyplácí. A pokud nemáte čas hledat, využijte našeho bezplatného vyhledávacího agenta. Pak už můžete začít plánovat, co všechno chcete v Jizerkách zažít. Věřte nám, možností je tu opravdu mnoho.

Více

Mohyla Hanče a Vrbaty

Mohyla Hanče a Vrbaty

Vítkovice

Mohyla Hanče a Vrbaty je památník tragické smrti Václava Vrbaty a Bohumila Hanče, který stojí na Vrbatově návrší ve výšce 1 416 m n. m. na rozhraní Vítkovic a Špindlerova Mlýna, což je současně pomyslná hranice Libereckého a Královéhradeckého kraje.

Osudovým dnem byl 24. březen roku 1913, kdy se v Krkonoších konal mezinárodní závod v běhu na lyžích na 50 kilometrů. V průběhu závodu se prudce zhoršilo počasí a spolu se sněhovou vánicí se také výrazně ochladilo. Všechny závodníky se podařilo organizátorům zastavit, kromě jediného – Bohumila Hanče. Když se jeho přítel Václav Vrbata dozvěděl, že je Hanč ještě na trase, vydal se za ním, našel ho a půjčil můj svůj kabát, aby mohl závod dokončit. Tím si však Vrbata podepsal rozsudek smrti a na místě, kde umrzl, dnes stojí mohyla. Bohumila Hanče se Vrbatovi zachránit nepodařilo. Zemřel o pár desítek metrů dále na Labské boudě, kam byl převezen už příliš vyčerpaný a podchlazený.

Na památku těchto dvou tragicky zesnulých přátel byla na hřebeni Krkonoš postavena kamenná mohyla, kterou vybudovali členové spolků SKI Jilemnice a Ski klub Hradec Králové v roce 1925. Každoročně si tuto tragickou událost připomíná horská služba 24. března, který byl vyhlášen Dnem Horské služby České republiky.

Když se vydáte k Mohyle Hanče a Vrbaty, naskytne se Vám krásný výhled na Labský důl s Labskou boudou a na Sněžné jámy, přírodní rezervaci ledovcových karů se žulovými stěnami. A samozřejmě uvidíte také vrchol nejvyšší české hory Sněžky. Zajímá Vás, kudy se k mohyle vydat? Vyrazit můžete z Horních Míseček, odkud budete pokračovat po žluté stezce k Jestřábím boudám a odtud Vás modrá dovede k Vrbatově boudě. V létě sem jezdí také turistická autobusová linka. Další možností je také kombinovat pěší turistiku s lanovkou z Rokytnice nad Jizerou nebo ze Špindlerova Mlýna na Medvědín, na jehož svazích se nachází lyžařské středisko. Od Vrbatovy boudy je Mohyla Hanče a Vrbaty vzdálena jen necelý kilometr. Od mohyly Vás pak žlutá trasa zavede k prameni Labe.

Abyste stihli prochodit alespoň malou část Krkonoš, budete potřebovat příjemné ubytování blízko Mohyly Hanče a Vrbaty. Vítkovice, které jsou turisticky vyhledávané, nabízejí především ubytování v chatách a chalupách a také v typických krkonošských horských roubenkách. Další chaty byste našli i v Benecku nebo ve Strážném. Pokud byste upřednostnili pokoj v penzionu, pak se zaměřte spíše na penziony ve Špindlerově Mlýně nebo v Jablonci nad Nisou. V nedalekém Vrchlabí pak můžete využít například apartmány. Záleží jen na Vás, jaký komfort a služby budete potřebovat.

Více

Pudlavský vodopád

Pudlavský vodopád

Špindlerův Mlýn

Pudlavský vodopád můžete vidět ve střední části Labského dolu v Krkonoších blízko hranic s Polskem. Spadá do Královéhradecka. Celá soustava měří 122 m a bývá označována jako 4. nejvyšší v ČR. Skutečný vodopád zde měří 33 m, což je ale u nás stále výjimečná výška. Tato nejstrmější střední část patří k nejatraktivnějším krkonošským vodopádům.

Vodopád získal jméno dle říčky Pudlavy, která je levostranným přítokem Labe, je dlouhá 2 km a vyvěrá v jižních svazích Vysokého kola. Jméno pochází nejspíše z německého Pudelbach, z osobního jména Pudelmann nebo se uvádí varianta Pudlova voda. Hlavní prostřední kaskáda (33 m) ležící ve výšce 962-995 m n. m. se skládá ze dvou ramen, která se pod vodopádem spojují. Sklon zde dosahuje 45 °, celkový potom 25 °. Nejvyšší sklon soustavy (60-70 °) se nachází u vodopádu s výškou 4 m a šířkou 1-3 m. Podloží vodopádu na Pudlavě tvoří středně zrnitá žula, celá soustava je na pevném skalním podloží. Šířka bývá proměnlivá, uvádí se 0,5 m ve žlabech a až 12 m na plotnách. Průměrný průtok je kolem 50 l/s. Díky špatné přístupnosti bývá vodopád na Pudlavě méně navštěvovaný než atraktivní Pančavský či Labský vodopád. Dříve ani nebyl z hlavní cesty viditelný kvůli vzrostlému lesu. Nyní je již viditelnější, protože docházelo k větrným kalamitám a zůstaly zde napadané a vyvrácené stromy. Přestože v prostředí vzrostlého lesa působil pro někoho možná zajímavěji, stále má své kouzlo, pro které se vyplatí jej navštívit.

Dostanete se k němu po modře značené turistické stezce. Začít můžete ve Špindlerově Mlýně na parkovišti u lanovky na Medvědín. Trasa není vhodná pro kola, kočárky a malé děti, protože se postupuje náročným, skalnatým a balvanitým terénem s vyvrácenými stromy a polomy. Po cestě uvidíte na Labi mnoho jezů, část prvorepublikového opevnění (lehký objekt řopík blízko rozcestí U Dívčí lávky), Malý Labský vodopád (5 m) a nad ním pěkné kamenné plotny. Od Pudlavského vodopádu se můžete vrátit zpět, případně pokračovat na túře Labským dolem. Rozhodnete-li se pokračovat, nemine Vás vyhlídka na Pančavský vodopád, skalní stěny a vyhlídky do okolí. Toto trasou dojdete až k Labské boudě.

Když už budete v Krkonoších, nezapomeňte navštívit i další atrakce. Mezi nejatraktivnější patří Sněžka, Hrad Pecka i místní muzea a rozhledny. Rezervujte si ubytování v okolí Pudlavského vodopádu a užijte si nezapomenutelnou dovolenou. Vybírat můžete z nabídky penziónů, apartmánů či roubenek.

Více

Vodní nádrž Mšeno

Vodní nádrž Mšeno

Jablonec nad Nisou

Vodní nádrž Mšeno je údolní přehradou, někdy také nazývanou jako Jablonecká přehrada. Rozprostírá se nedaleko centra města Jablonec nad Nisou, v Libereckém kraji. Je napájena Mšenským potokem a je největší přehradou povodí Lužické Nisy. Svojí rozlohou je na předních stupíncích největších městských nádrží střední Evropy.

K výstavbě vodní nádrže Mšeno došlo v letech 1906 - 1906. Stavbu zajišťovala pražská stavební firma Franz Schön a synové. Myšlenka postavit přehradu přišla na přetřes zejména po ničivých povodních, které oblast Jablonecka postihly na konci 19. století. Při přípravě projektu pomáhal i univerzitní profesor Otto Intze z Cách. Během 20. století byla přehrada dvakrát vypuštěna, bylo to v letech 1959 a 1998.

Pomocí zděných hrází s náspy je vodní nádrž Mšeno rozdělena na 3 části. Po hrázích vedou komunikace, které spojují oba břehy a zároveň městské části. Plocha nádrže je necelých 40 hektarů. Výška hlavní hráze je 15,8 metrů, délka 425 metrů a šířka 4,5 metru v koruně (v základech 15 metrů).

Jelikož v průběhu let docházelo k velkým průsakům přehradní hráze, bylo nutné pod ní vybudovat injekční štolu. Tato výstavba začala v prosinci roku 1997 a trvala 3 roky. Díky ní nyní klesly průsaky na minimum a zároveň je možné hráz kdykoli průběžně kontrolovat.

Díky své snadné dostupnosti je vodní nádrž Mšeno oblíbeným rekreačním místem. Strategická poloha mezi Jabloncem nad Nisou a Mšenem nad Nisou sem přitahuje rekreanty nejen z Liberecka, ale i ze vzdálenějších míst. Ke koupání slouží nejjižnější a zároveň největší část vodní nádrže. Ostatní dvě jsou vhodné spíše na rybolov. Pláž je tu travnatá a pozvolný vstup do vody má písčité podloží. Najdete tu i hřiště pro různé sportovní vyžití a parkoviště, které je také nedaleko.

Návštěvu přehrady Mšeno můžete využít jako místo k odpočinek a relaxaci po prohlídce města Jablonec nad Nisou, které nabízí spoustu zajímavých míst. Nacházejí se tady například dvě známá muzea. Prvním z nich je Muzeum skla a bižuterie. V nádherné secesní budově mají svoji základnu dvě stálé výstavy - Nekonečný příběh bižuterie a Čarovná zahrada – České sklo sedmi století.

Dalším muzeem, které zaujme především děti je Muzeum hraček. A vy dospělí si zde můžete zavzpomínat na hračky, které těšily srdíčka Vašich dědečků a babiček i některé ještě starší. Muzeum leží blízko kruhového objezdu, na kterém se sbíhají silnice, vedoucí od Prahy, Liberce a Tanvaldu.

Jablonec nad Nisou je zasazen do krásného prostředí Orlických hor a právě přítomnost přehrady z něj dělá ideální místo na aktivní i pasivní dovolenou. Když si najdete ubytování u vodní nádrže Mšeno, máte k dispozici nekonečné vodní radovánky a zároveň jen na skok do centra města, kde si v útulných kavárničkách vychutnáte odpolední kávu a nebo potěšíte svoje chuťové pohárky nějakým zákuskem. Ve městě a blízkém okolí najdete útulná ubytování pro rodiny s dětmi, pro páry i pro rybáře. Můžete sem vyrazit na teambuilding, školní výlet i aktivní dovolenou. Fantazii se meze nekladou.

Více

Ski areál Aldrov

Ski areál Aldrov

Vítkovice

Znáte Vítkovice v Krkonoších? Je to malebné městečko, ležící na rozhraní Královéhradeckého a Libereckého kraje. A právě zde se v nadmořské výšce 733 m n. m. nachází Ski areál Aldrov. Lyžařské středisko je vhodné pro rodiny s dětmi, ale dobře si zde zalyžují i skušenější lyžaři.

Díky umělému zasněžování je toto středisko v provozu prakticky celou zimu a navíc je i uměle osvětlené, což umožňuje večerní lyžování. Strávit na lyžích tak můžete celý den i část večera. Svahy jsou denně upravované, abyste s novým dnem začali svoji lyžovačku na neporušených sjezdovkách.

A co Vám Ski areál Aldrov nabízí? Jsou to 4 sjezdovky s celkovou délkou přes 3 kilometry. Dopravu lyžařů zajišťuje vlek Jizerka i lanová dráha zvaná Prezidentský expres. A proč tento název? Slavnostního uvedení lanovky do provozu se totiž zúčastnil i prezident Václav Klaus. Na to jsou samozřejmě v tomto středisku patřičně hrdí.

Lyžařský areál Aldrov nabízí i další doplňkové služby. K dispozici je parkoviště, občerstvení, skiservis, lyžařská škola i půjčovna vybavení. V případě nouze můžete počítat i s pomocí horské služby s ošetřovnou.

A pro ty, které jen samotné lyžování nudí je připraven půl kilometru dlouhý snowpark - Freestyle Arena. Najdete zde různé skoky, překážky a další místa, která rozproudí krev a zvednou Vaši hladinu adrenalinu.

V areálu se nacházejí i pravidelně upravované běžecké stopy, které různě navazují na Krkonošskou magistrálu. Pokud s běžkami pouze začínáte, doporučujeme Vám pro začátek zvolit některý z kratších okruhů např. Šmoulí nebo Vítkovické kolečko.

Ski areál Aldrov je díky jednotnému odbavovacímu systému propojen s nedalekým Ski areálem Vurmovka. Na jeden skipas tak můžete využívat i služby tohoto střediska, které nabízí dvě sjezdovky i snowtubingovou dráhu. Dopravu mezi areály zajišťuje skibus.

Zaujal Vás Ski areál Aldrov? Plánujete si dovolenou v Krkonoších? Tento nápad Vám jednoznačně schvalujeme. Naše největší hory totiž nabízí mnoho báječných míst. Můžete si tu odpočinout nebo poznat nové turistické trasy a strávit tak nezapomenutelnou aktivní dovolenou v Krkonoších.

Nabídka ubytování u Ski areálu Aldrov je díky aktraktivitě této oblasti opravdu široká. Lokalita je hojně navštěvována během celého roku návštěvníky nejen z tuzemska, ale i ze zahraničí. Najít si vhodné ubytování pro turisty, chalupu pro rodiny s dětmi nebo hotel pro dva tak není nic složitého. A můžete si být jistí, že pobyt na horách Vám udělá dobře nejen na Vaše hrudní košíčky, ale bude přínosem i po fyzické a psychické stránce. Tak tedy - hor se do hor!

Více

Muzeum skla a bižuterie

Muzeum skla a bižuterie

Jablonec nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie je institucí s více než stoletou tradicí. Najdete ho v Libereckém kraji, ve městě Jablonec nad Nisou, které je s výrobou skla již celé generace neodmyslitelně spjato. První expozice tu byla otevřena v roce 1904, avšak podněty k jeho založení přišly už v poslední třetině 19. století. Původně bylo dnešní muzeum známo pod názvem Muzeum pro umělecký průmysl. Od roku 1961 se pak začalo specializovat na výzkum dějin skla a bižuterie, čímž vznikl dnešní název. Od roku 1974 má Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou celostátní působnost. V roce 2003 převzalo správu muzea Ministerstvo kultury ČR a o rok později, po technické rekonstrukci, byly otevřeny nové stálé expozice těšící návštěvníky dodnes.

Až přijedete do Muzea skla a bižuterie, zjistíte, že expozice jsou rozděleny ve dvou budovách. V té hlavní přímo v Jablonci nad Nisou si prohlédnete dvě expozice. Čarovná zahrada – České sklo sedmi století je výstava rozdělená do čtyř chronologicky navazujících celků a vypráví lyrický příběh krásy skla v průběhu historie od starověku po současnost. Nekonečný příběh bižuterie je expozice seznamující s hlavními sklářskými výrobními obory. Sbírka muzea vlastní více než 12 milionů kusů bižuterie, které samozřejmě není možné všechny vystavit, ale uvidíte skleněné knoflíky, náramkové kroužky, skleněné perly, perličky a bižuterní kameny. Prohlídky v hlavní budově muzea je možné absolvovat s hlasovým průvodcem v češtině, angličtině, němčině, polštině a ruštině, který si buď zapůjčíte na pokladně muzea, nebo si ho stáhnete do chytrého telefonu pomocí QR kódu u jednotlivých exponátů.

Expozice Rituály sklářských mistrů a Sklářská osada Kristiánov jsou připraveny přibližně 14 kilometrů od Jablonce nad Nisou, na úpatí Černé horyJizerských horách. Už v 18. století zde stála sklárna, kolem níž se utvořila později sklářská osada Kristiánov. Zdejší sklárna však v roce 1887 lehla popelem, již nebyla obnovena a z původní osady už dnes najdete pouze tzv. Liščí boudu. A také nádherné expozice jabloneckého muzea, za kterými stojí za to přijet. Z Jablonce nad Nisou vede na Kristiánov naučná stezka Cestou jizerskohorských sklářů, tak se můžete vydat na cestu pěšky nebo na kolech, pokud Vám to kondice dovolí. Trasa naučné stezky měří 19 kilometrů a zábavu v průběhu jejího absolvování si můžete užít v rámci hry o zajímavé ceny.

Kromě stálých expozic pořádá Muzeum skla a bižuterie také výstavy, jejichž program můžete sledovat na webové stránce. Pravidelně se tu také konají nejrůznější akce pro děti, které si mohou například vyrobit ozdoby z korálků, zdobit sklenice ubrouskovou technikou, vytvořit květinovou brož či perličkovou ještěrku. Něco zajímavého o sklářství se mohou děti dozvědět také online, jelikož edukační oddělení muzea připravilo také online aktivity pro děti s různými kvízy a omalovánkami.

Ubytování v blízkosti Muzea skla a bižuterie Vám poskytne město Jablonec nad Nisou. Zde si můžete vybrat, zda využijete plný servis v hotelu, nebo byste uvítali raději benefity ubytování v soukromí. Přijedete-li s rodinou či větší skupinou, bude pro Vás zajímavá nabídka chat a chalup v Lučanech nad Nisou nebo v Pěnčíně.

Jako tipy na výlet Vám můžeme po návštěvě Muzea skla a bižuterie doporučit procházku k rozhledně Nisanka nebo Černá Studnice. Neobvyklou podívanou si užijete také u Skalního hřibu u Jindřichova. V létě Vám dobře padne návštěva plaveckého bazénu v Jablonci nad Nisou nebo koupání v přehradě Mšeno. A kdybyste sem přijeli v zimní sezóně, využijte lyžařský vlek U Pily nebo si jděte zalyžovat do Ski areálu Buřín. Ať v zimě, nebo v létě, věříme, že s ubytováním a návštěvou Muzea skla a bižuterie budete spokojeni.

Více

Muzeum hraček Jablonec nad Nisou

Muzeum hraček Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou

Kdo by si rád nezavzpomínal na své dětství a bezstarostné dny plné hraní? Muzeum hraček, které Vás přesune v čase do dob dětství našich dědečků a babiček, najdete v Jablonci nad NisouLibereckém kraji. Obdivovat tu můžete více než 3 tisíce hraček nejen z Československa, ale také z Německa, Sovětského svazu nebo z daleké Číny. Muzeum hraček se nachází v obytném domě poblíž kruhového objezdu, kam přijede pohodlně autem směrem od Liberce, Tanvaldu i od Prahy. Dostupnost je tedy přímo skvělá a vystavené hračky budou s nadšením obdivovat malí i velcí návštěvníci.

Muzeum hraček Jablonec nad Nisou sdružuje hračky především z období mezi léty 1940 a 1989, uvidíte však i několik starších kousků. Expozice je rozdělena do čtyř samostatných, vzájemně propojených místností s celkovou plochou přibližně 90 metrů čtverečních. Jedna z místností je přeměněna na školní třídu, jak vypadala kolem roku 1950. Nechybí tu množství učebnic a pomůcek, které jistě starší ročníky ještě pamatují z vlastních zkušeností. Ve zbylých třech místnostech jsou vystaveny panenky, kočárky, domečky pro panenky, dětské nádobí a divadla s loutkami. Chlapci, tatínkové a dědečkové zase stráví čas prohlížením autíček, vláčků, vojáčků a zavzpomínají na množství stavebnic, z nichž některé se prodávají v novém kabátě dodnes. A nebojte, děti se nebudou pouze dívat. Množství mechanických hraček si mohou děti i vyzkoušet nebo osahat. Mezi výrobci hraček jsou hojně zastoupeny také regionální firmy z Jablonce a okolí, které již zanikly.

Prohlídku Muzea hraček je nejlepší absolvovat o letních prázdninách, ale i v jiných měsících je možné se telefonicky dohodnout na návštěvě. Pamatujte však na to, že jelikož se muzeum nachází na 1. poschodí, není možné zajistit bezbariérový přístup. Jiná omezení tu však nejsou, a tak nic dalšího nebrání Vaší návštěvě. Před odchodem si můžete v pokladně muzea zakoupit suvenýry z Jizerských hor, české hračky a „Regionální produkty Jizerské hory“, abyste na tento výlet hned tak nezapomněli.

Ubytování blízko Muzea hraček Jablonec nad Nisou najdete přímo zde ve městě. Jablonec nabízí ubytování v hotelech, penzionech i apartmánech. Záleží jen na tom, jaké služby vyžadujete. Pokud byste raději zažili horskou přírodu, zkuste chaty v Jizerských horách. Vybrat si můžete ubytování v Pěnčíně, případně chalupu v Lučanech nad Nisou nebo apartmány ve Smržovce. Záleží na velikosti skupiny, se kterou přicestujete, a servisu, který si přejete mít zajištěn.

A kam se vydat, až si zavzpomínáte na své dětství v Muzeu hraček? Pokud jste v Jablonci nad Nisou poprvé, neměli byste vynechat Muzeum skla a bižuterie, protože sklářství tu má dlouholetou tradici a patří ke špičce ve svém oboru. Chlapci s tatínky by mohli zavítat do Muzea obrněné techniky ve Smržovce nebo do Zemědělského muzea v Pěnčíně. Během letní dovolené si tu užijete přírodní koupání v blízké vodní nádrži Mšeno, ale ani v zimě se tu nudit nebudete. Lyžovat můžete třeba v lyžařském středisku Smržovka nebo Severák. Tak už neváhejte, objednejte si ubytování a užijte si svou dovolenou.

Více

Ski areál Horní Mísečky

Ski areál Horní Mísečky

Vítkovice

Jedno z menších lyžařských středisek, Horní Mísečky, najdete na svazích Medvědína, ve výšce okolo 1 000 m n. m. Leží severním směrem od Vítkovic, na západ od Špindlerova Mlýna. Je nejmladším lyžařským střediskem, zařazeným do komplexu Skiareálu Špindlerův Mlýn. Mimo něj sem patří i Skiareál Svatý Petr, Skiareál Medvědín a Hromovka Ski resort. Areál leží v nádherné přírodě Krkonošského národního parku.

Ski areál Horní Mísečky je vyhovující zejména pro rodiny s dětmi. Místní sjezdovka je mírného sklonu a navíc dostatečně široká a přehledná, takže svoje děti budete mít stále na očích. Ale nejen děti se tady učí prvním lyžařským "krůčkům". I dospělí, kteří doteď neměli šanci se naučit lyžovat nebo chtějí svoji techniku zdokonalit, Horní Mísečky rádi využívají.

Na začátek sjezdovky Vás dopraví pohodlná čtyřsedačková lanovka. Jsou tu i tři menší vleky, nacházející se ve spodní části sjezdovky. A jsou tu i další místa, kde si užijete kopec zábavy. Například na Funtracku, který je umístěný v horní části střediska. Tvoří ho různé boule, zatáčky, vlny a další složité prvky, určené proto, aby se Vaše lyžování stalo ještě zábavnějším.

Nesmíme zapomenout ani na Burton snowpark, který leží na svahu, nejvíce nakloněném slunečním paprskům. I tady na Vás čekají různé překážky, díky kterým zažijete na svahu perfektní den plný zábavy a adrenalinu. A pokud Vám to bude málo, pokračujte směle během večerního lyžování.

A když Vám během lyžování vyhládne, nezoufejte. Pryč jsou doby, kdy jste si na lyžovačku museli z domu brát termosku s čajem a řízek mezi chleby. Ve střední části sjezdovky je pro Vám připraveno občerstvení, takže hladoví ani žízniví nezůstanete. Pro rychlejší vybavení skipasu jsou v areálu i samoobslužné pokladny.

U dolní stanice lanovky je Vám k dispozici půjčovna lyžařského vybavení a skiservis. Nachází se tady i dětská lyžařská a snowboardová škola, takže správnou techniku hned od začátku se mohou učit pod vedením zkušených instruktorů.

V celém Ski areálu Horní Mísečky je dostupné technické zasněžování, takže lyžování je zabezpečené i při nedostatku sněhu. Zasněžovací technika je rozmístěna i podél místního běžkařského areálu. Tady se nacházejí upravované běžecké okruhy o délce 1 až 10 kilometrů a nebo vyrazte na běžeckou trať směrem na Benecko, Rokytnici nad Jizerou, Harrachov nebo Labskou boudu.

Kromě již výše zmíněných lyžařských středisek, patřících pod Skiareál Špindlerův Mlýn, můžete v okolí nalézt i menší svahy. Jsou to například Skiareál Vurmovka nebo Lyžařský areál Janova Hora a i spoustu dalším míst, která stojí za to navštívit, když se na výlet do Krkonoš vypravíte. Zvláštní atmosféru má Mohyla Hanče a Vrbaty nad Horními Mísečkami. Připomíná tragickou událost z roku 1913, kdy během lyžařského závodu, díky nepříznivému počasí, zahynul závodník Bohumil Hanč i jeho kamarád Václav Vrbata, který se mu vydal na pomoc.

Vzhledem k tomu, že jsou Krkonoše velmi oblíbenou zimní destinací, vše je přizpůsobeno tomu, aby se tu návštěvníci cítili dobře a rádi se sem vraceli. Pokud se vydáte do Krkonoš na delší dovolenou, najít si ubytování u Ski areálu Horní Mísečky pro Vás nebude nic složitého. Hojnému počtu návštěvníků je přizpůsobena i nabídka ubytovacích zařízení. Vybírat můžete z horských chat, útulných penzionů i luxusních hotelů. Oblíbenou formou ubytování se zvláště v poslední době stávají i apartmány, které Vám poskytnou potřebné soukromí a zároveň mají vše, co byste během pobytu mohli potřebovat. Vyzkoušejte sami a uvidíte.

Více

Rozhledna Královka

Rozhledna Královka

Janov nad Nisou

Rozhledna Královka, v podobě kterou má dnes, stojí na hoře Nekras (859 m) od roku 1907. Je náhradou za původní dřevěnou Königovu vyhlídku z roku 1888, která právě na začátku 20. století shořela. Leží v blízkosti obce Bedřichov, v okrese Jablonec nad Nisou, v Libereckém kraji.

K vyhlídce Vás zavedou značené turistické trasy. Kromě Bedřichova můžete vyrazit i z Rýnovic nebo Janova nad Nisou. A pokud nejste zastánci turistiky a nebo jste časově omezeni, dostanete se přímo k rozhledně pohodlně i autem.

Samotná rozhledna Královka je vysoká 24 m a musíte vystoupat 102 schodů. Odměna pak bude stát za to. V případě příznivého počasí se Vám naskytne výhled nejen na Jablonec nad Nisou, Jizerské hory a Krkonoše, ale i na Český ráj, Ještěd, do Polska i Německa.

Rozhledna Královka se postupem času stala jednou z nejznámějších rozhleden v Jizerských horách. Její okolí láká turisty během celého roku. V létě kromě turistiky nabízí i ideální podmínku pro cyklistiku, v zimě zase oceníte upravované běžecké stopy Jizerské magistrály i možnost sjezdového lyžování v Ski areálu Bedřichov.

I nedaleký Janov nad Nisou nabízí různé možnosti vyžití. Např. bobovou dráhu, zajímavý přírodní útvar skalní hřib u Jindřichova nebo příjemnou procházku obcí. A najdete tu i místa, kde se můžete ubytovat v případě, že sem vyrazíte na víkendový pobyt nebo delší dovolenou.

Oblíbené ubytování v Jizerských horách nabízí především chaty a chalupy i komfortní apartmány. Vyšší standard včetně služeb Vám zajistí penziony a hotely. Naopak levnější možností je ubytování v soukromí. Najít i ubytování blízko rozhledny Královka tak pro Vás bude hračka.

Více

Skalní vyhlídka Holubník

Skalní vyhlídka Holubník

Hejnice (okres Liberec)

V blízkosti obce Hejnice, v Libereckém kraji, můžete vystoupat na kopec se zajímavým názvem - Holubník. Zavede Vás sem červená turistická značka, která spojuje vedlejší horu Ptačí Kupy se Sedlem Holubníku.

Na vrchole Holubníku, ve výšce 1 070 metrů,  se nachází asi 10metrová skála. Z ní se Vám naskytne nádherný kruhový výhled na okolní Jizerské hory i blízké obce. Jako na dlani budete mít celé Frýdlantsko, uvidíte i Bedřichovickou přehradu nebo Ještědský hřbet.

Svoje pojmenování získal Holubník od již dávno zaniklého vyměřovacího zařízení, které sloužilo geodetům a svým tvarem připomínalo právě holubník. Když se odtud vydáte do Sedla Holubníku, narazíte na turistický přístřešek. Tady si můžete odpočinout, případně sníst svačinu a pak se zajít podívat na známý, asi 100 metrů vzdálený pomníček Bílá smrt.

Jedná se o dřevěný sloup s malovaným obrázkem, který připomíná sáňkařskou výpravu z roku 1909. Tehdy se tři známí - hostinský, obchodník a kapelník vydali pěšky z Liberce do Kristiánova. Odtud, již řádně posilněni alkoholem, pokračovali do sedla Holubníku. Jelikož byl ale hostinský značně při těle, bořil se do sněhu a po chvíli už nebyl schopný pokračovat. Jeho dva kamarádi spojili pro něj tedy troje saně, nechali ho na nich odpočívat a sami vyrazili pro pomoc do Ferdinandova. Nakonec vše dobře dopadlo a hostinského zachránil kůň, který ho i se saněmi dotáhl až do blízké obce.

Různých povídaček a historických zajímavostí Vám Liberecko nabídne mnoho. Když už se do těchto míst vydáte, naplánujte si svoji návštěvu tak, abyste z ní vytěžili maximum. Kromě turistického výletu na skalní vyhlídku Holubník se vydejte prozkoumat např. i nedaleké Lázně Libverda, které v minulosti navštívil i císař Josef II. nebo spisovatel Franz Kafka. A milovníkům historie doporučujeme i krásný zámek Frýdlant.

Už jsme Vás dostatečně nalákali? Už hledáte ubytování blízko skalní vyhlídky Holubník? S tím Vám rádi pomůžeme. Vybírejte z nabídky chat a chalup nebo útulných apartmánů. Svoje kvality mají i penziony nebo hotely. A pokud hledáte spíše něco méně finančně náročného, podívejte se na ubytování v soukromí. Věříme, že se Vám tu bude líbit a prožijete krásnou dovolenou, plnou zážitků, na které budete ještě dlouho vzpomínat.

Více

Labská přehrada

Labská přehrada

Špindlerův Mlýn

Asi za hodinu se dostanete pěšky ze Špindlerova MlýnaKrkonoších Labské přehradě. Jak už název napovídá, je vybudována na řece Labi, a jednalo se vůbec o první přehradu na této řece. Jako ochrana před povodněmi ze sněhových vod ve střední části Krkonoš slouží již od roku 1916. Je vyhlášenou technickou památkou a jedná se vhodný cíl výletu i s kočárkem.

Labská přehrada se nachází v nadmořské výšce 820 metrů, délka její hráze je 153,5 metru. Pod hrází funguje od roku 1994 vodní elektrárna, která byla první svého druhu na Labi. Objem vody v Labské nádrži činí více než 3 miliony metrů krychlových a zatopená plocha zabírá 40 hektarů. Ze soustav vodních děl na Labi je Labská přehrada tou nejhořejší. Přes vodní plochu vede 120 metrů dlouhý silniční most, který byl postaven v 80. letech 20. století.

Koupání v Labské přehradě je dovoleno, ovšem podstatná část břehů je strmá, proto budete mít problém s přístupem do vody. Také počítejte s tím, že teplota vody tu bývá po většinu roku dost nízká a chybí tu také jakékoliv zázemí. Dá se tu však také na povolení Lesní správy rybařit a také si můžete dopřát adrenalinový zážitek zvaný Zip Line čili přemostění. Můžete si užít jízdu na laně ve výšce 25 metrů podél hráze Labské přehrady a přitom si vychutnat tento neobvyklý pohled na Labe i Špindlerův Mlýn. Druhým dobrodružstvím je slaňování přehradní hráze vysoké 35 metrů, při kterém se naučíte používat základní slaňovací techniky. A můžete taky vyzkoušet lezení po hrázi nahoru.

Od Labské přehrady vede 2,5kilometrová lesní cesta přímo do centra Špindlerova Mlýna, která je vhodná i pro rodiny s dětmi. Pokud však z nějakého důvodu nemůžete jít pěšky, asi 300 metrů od přehrady je zastávka autobusu, který Vás do města doveze. A právě Špindlerův Mlýn a jeho okolí Vám nabízí další možnosti trávení volného času. Pokud jste přijeli vyloženě za přírodou, vydejte se k některému z krkonošských vodopádů. Svými výhledy Vás jistě nadchne také vyhlídka Kozí hřbety a příroda s historií se snoubí u Mohyly Hanče a Vrbaty. Odtud se můžete vydat k symbolickému prameni Labe. A až Vám bude chybět trochu akce, i na to Špindlerův Mlýn myslí. Můžete se projet na bobové dráze nebo zkusit vodní atrakce v aquaparku.

Abyste mohli klidně plánovat, co všechno tu chcete zažít, najděte si předem ubytování nedaleko Labské přehrady, odkud můžete každé ráno vyrazit vstříc novým dobrodružstvím. Kdo si ani dovolenou neumí představit bez civilizace, ten jistě upřednostní ubytování v centru Špindlerova Mlýna. Tišší povahy však dozajista ocení ubytování na okraji města, nebo dokonce na samotě. Tam většinou najdete stylové roubenky či běžné chaty. Samotu Vám ale taky nabídnou chalupy ve Vítkovicích, kde najdete rovněž penziony nebo apartmány. Stačí si předem promyslet, jaké služby budete potřebovat, a podle toho vybrat ubytování u Labské přehrady, které splní Vaše očekávání.

Více

Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě

Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě

Semily

Jára Cimrman - fiktivní český génius a vynálezce zanechal mnoho stop napříč celou naší republikou. V Kořenově například najdete Muzeum Járy Cimrmana, rolnickou expozici i maják. V Havlíčkově Brodě zase střed Evropy podle Járy Cimrmana. A Praha se může chlubit jeho divadlem. Svoji raritu mají i v Nouzově, místní části města Semily . Nachází se tu Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě.

Pokud byste čekali desítky výškových metrů, které jsou uváděny ohledně výšky rozhledny v průvodcích, musíme Vás zklamat. Právě naopak. Oficiální výška rozhledny je dokonce záporná -0,15 m. Vysvětlení je jednoduché - Jára Cimrman údajně neměl rád výšky a proto se rozhledna netyčí do výšky, nýbrž leží v jakési jamce. I přesto však je z ní nádherný výhled na Semily, Ještědský hřbet i s horou Ještěd, Jizerské hory, Krkonoše i do Českého ráje.

 O výstavbu Cimrmanovy nejnižší rozhledny na světě se postarali Rudolf Farský st. se svým synem v roce 2005. A jak se sem dostanete? Jednoduše, vede sem zelená turistická značka přímo ze Semil. Odměnou Vám tady bude nejen rozhledna, ale například i telefonní budka Luxfon. Samozřejmě je plně funkční. Pokud máte silný hlas nebo mobilní telefon, dovolat se nebude žádný problém.

Jistě znáte populární ruskou hru Vyděržaj pianěr, která byla v posledních letech proslavená zejména díky filmu Pelíšky. Jejím účelem bylo zocelování mladých Pionýrů. I tu tady najdete. Společně se speciálním dalekohledem Zárožákem. Atmosféru místa dotváří památná lípa, která zde byla vysazena v roce 2006.

Nejsou to však jen Cimrmanovy "vylepšováky", co návštěvníky na Semilsko vede? Najdete tu mimo jiné i různé přírodní zajímavosti, které Vám ukážou krásnou místní krajinu i dodají jistou dávku adrenalinu. Např. Ferrata Vodní brána Vám nabízí tři lezecké trasy různých náročností a Bozkovské dolomitové jeskyně Vás zavedou do tajemných chodeb, které jsou nejdelšími svého druhu v Česku.

Pokud jsme Vás dostatečně nalákali a přemýšlíte nad tím, kde si najít vhodné ubytování blízko Cimrmanovy nejnižší rozhledny na světě, rádi Vám pomůžeme. V nabídce převažují útulné chaty a chalupy i malebné roubenky. Ale i hotely, penziony nebo apartmány jsou pro Vás k dispozici.  Tak co si vyberete?

Více

Ferrata Vodní brána

Ferrata Vodní brána

Chuchelna (okres Semily)

Ferrata Vodní brána byla první ferratou, která v České republice vznikla. Najdete ji nedaleko obce Chuchelna a města Semily v Libereckém kraji. Na skalním masivu Vodní brána, v oblasti přírodní rezervace Údolí Jizery, dotváří úžasnou atmosféru tohoto magického místa.

První nadšenci začali s budováním Ferraty Vodní brána již v roce 2011. První etapou byl průzkum terénu, aby mohla být vytyčena zabezpečená trasa a botanický průzkum s prokázáním dopadu ferraty na životní prostředí. Proces schvalování proběhl v pořádku a již tedy nic nebránilo tomu, aby byly vybudovány první dvě ferraty - červená a modrá.

Díky velkému zájmu ze strany milovníků adrenalinových sportů, byla v roce 2018 zahájena výstavba třetí trasy - fialové. Ta byla otevřena při příležitosti oslav 110. výročí Riegrovy stezky, která tudy prochází.

Pokud si ji chcete vyzkoušet i Vy, neváhejte vyrazit. Dostanete se sem pěšky z vlakového nádraží Semily. Příjemná procházka trvá asi 40 minut a není nijak náročná. A pokud přijedete autem, můžete zaparkovat až téměř u ferraty. Veřejnosti je přístupná bez omezení po celý rok. Pro méně zkušené a začínající lezce je však doporučeno, aby si zajistili zkušeného instruktora nebo spolulezce.

Složitější pasáže ferraty jsou jištěny ocelovými lany, která zároveň slouží k jištění lezců. Když si vyberete červenou trasu, čeká Vás celkem náročný, asi 110 metrů dlouhý úsek. Na stupnici obtížnosti, která se řídí rakouskou klasifikací je označena jako C+ (A - snadné, F - extrémně náročné). Pokud chcete pro začátek něco jednoduššího, zvolte modrou trasu (obtížnost B), která je vhodná i pro začátečníky a její zdolání trvá zhruba 20 minut.

Naopak nejdelší a nejnáročnější trasou je fialová trasa. Doporučujeme si na ni vyhradit až 60 minut. Je totiž dlouhá až 220 metrů a dosáhnete celkového převýšení 75 metrů. Avšak odměnou Vám bude dobrý pocit vítězství a mnohdy i překonání sebe samého.

Ferrata Vodní brána je zajímavým zpestřením Vašeho výletu na Semilsko. Okolí můžete pozorovat mimo jiné i z několika rozhleden, které se v okolí nacházejí, např. rozhledna Kozákov nebo rozhledna Dubecko. A mají tu i jednu raritu - Cimrmanovu nejnižší rozhlednu na světě. Nedaleko obce Bozkov se pak nachází nejrozsáhlejší jeskynní systém Severozápadních Čech - Bozkovské dolomitové jeskyně, které rozhodně stojí za návštěvu.

Říkáte si, že atrakcí na Semilsku je opravdu hodně? S tím můžeme jen souhlasit. Když se sem tedy vydáte, měli byste si na prozkoumávání všech lákadel vyhradit alespoň dva dny. Takový víkendový pobyt na Semilsku, spojený s kvalitním ubytováním, výbornou stravou a doplňkovými službami, nabije Vaše tělo potřebnou energií. A když si najdete vhodné ubytování u Ferraty Vodní brána, můžete začít i adrenalinově.

S výběrem vhodného ubytovacího zařízení Vám rádi pomůžeme. Najdete tu útulné penziony i oblíbené chaty a chalupy. Každému vyhovuje něco jiného a záleží také na složení Vaší skupiny. Pokud se chystáte na romantický pobyt, budou pro Vás vhodné spíše hotely nebo apartmány. Ale i ubytování v soukromí má svoje kouzlo a oceníte zejména rady místních, které v žádném průvodci nenajdete.

Více

Ski areál Hromovka

Ski areál Hromovka

Špindlerův Mlýn

Jednu z nejdelších a nejlépe osvětlených sjezdovek pro večerní lyžování najdete ve Ski areálu Hromovka. Je jedním z pěti lyžařských středisek v Krkonoších, které sdružuje pod sebou Skiareál Špindlerův Mlýn. Sjezdovky jsou tu dlouhé a členité, vhodné pro zkušené a náročné lyžaře. Pokud mezi ně patříte, určitě neváhejte a přijeďte.

Sjezdovky ve středisku Hromovka jsou sice jen dvě, ale zkušené sjezdaře určitě nadchnou. V barevném označení patří mezi červené, tedy poměrně náročné. V horní části jedné ze sjezdovek je vybudován Funtrack, který ocení zejména milovníci snowboardu. Sjezdovka Hromovka je propojená se sousedním Skiareálem Svatý Petr, takže se snadno dostanete na další zajímavé sjezdovky. Stačí nasednout na expresní čtyřsedačkovou lanovku s kapacitou více než 2 tisíce osob za hodinu a přejet do vedlejšího střediska. Ovšem ve večerních hodinách určitě z Hromovky neodcházejte. Připravili byste se o večerní lyžování na výborně osvětlené trati dlouhé 1 540 metrů.

Výhodou lyžařského resortu je jeden skipas, který využijete nejen ve Skiareálu Hromovka, ale také ve střediscích Medvědín, Horní Mísečky, Přední Labská a již zmíněném Svatém Petrovi. Skvělým servisem pro turisty jsou také skibusy, které parkují nedaleko dolní stanice lanovky a pravidelně rotují po Špindlerově Mlýně. Dovezou Vás zdarma na sjezdovku i zpátky do města. Navíc s sebou nemusíte vozit ani lyže, protože v lyžařském areálu Hromovka si v půjčovně vybavení zapůjčíte vše potřebné. A to nejen lyže, ale i běžky, snowboardy a skialpinistické vybavení. Začátečníci z řad dětí i dospělých ocení pomoc instruktorů lyžařské školy, kterou však mohou využít i pokročilí lyžaři, kteří se chtějí zdokonalit v technice.

Už jste se přesvědčili, že zimní dovolená ve Skiareálu Hromovka bude pro Vás to pravé? Pak jako první krok si zarezervujte ubytování u Hromovka Ski Resortu, abyste nemuseli každý den cestovat příliš dlouho. Ideální bude ubytování ve Špindlerově Mlýně, kde najdete chaty, penziony i apartmány. Pokud jste zaváhali a Vaše vysněné ubytování ve Špindlu je už obsazeno, nezoufejte a vyzkoušejte ubytování ve Strážném, kde můžete dokonce využít stylové roubenky, nebo v Peci pod Sněžkou, která nabízí kromě penzionů a apartmánů také hotely s doplňkovými službami.

A když už máte kam hlavu složit, určitě se vydejte poznat další atrakce v okolí Špindlerova Mlýna. Milovníci ticha a klidu ocení procházku k Labské přehradě nebo k mohyle Hanče a Vrbaty, která připomíná lyžařskou sportovní tragédii. Krkonošský národní park je rájem vodopádů, kterých je tu více než 50, proto se určitě k některému z nich vydejte. Mnohé z nich se v zimě mění na úchvatné ledopády. No, a na závěr Vašich výletů byste měli zaplout do Aquaparku Špindlerův Mlýn, kde si po fyzické námaze skvěle odpočinete a naberete síly do dalších dní.

Více

Lyžařský areál Benecko

Lyžařský areál Benecko

Benecko

Lyžařský areál Benecko najdete ve stejnojmenné krkonošské obci na Jilemnicku, která spadá do okresu Semily. Moderní lyžařské středisko láká ideálními podmínkami pro rodiny s dětmi. Areál se může chlubit 14 sjezdovkami, 12 vleky, dvěma snowtubingovými dráhami a 4-sedačkovou lanovkou.

Svahy mají různou náročnost, jsou více nebo méně prosluněné. Areál celkem nabízí 5,5 km sjezdovek. Nejdelší je Kejnos s délkou 850 m a přepravní kapacitou 2400 osob za hodinu. Najdete zde svahy jak pro začátečníky tak i pro pokročilé, slalomový svah potěší sportovně laděné návštěvníky, freestylisti ocení dva snowparky. Pink Snowpark Benecko Vás vyzkouší na 16 překážkách a 4 skocích. Oddech a relax si pak dopřejete v chill zóně s internetem, xboxem nebo fotbálkem.

Umělé zasněžování je samozřejmostí, od roku 2020 středisko disponuje novou retenční nádrží, která umožňuje kvalitnější a rychlejší zasněžení. Nechybí ani každodenní večerní lyžování na vybraných sjezdovkách. V případě, že Vám nejsou blízké ani lyže ani snowboard, ale jste spíš nakloněni běžkám, můžete se realizovat na několika desítkách kilometrů tratí (45 km v zimě 2021/2022), připravených na klasiku i bruslení.

Jelikož Benecko je rodinně orientované středisko, najdete zde hned tři dětské parky. Ten nejnovější vyrostl na Kejnosu na konci roku 2020 a disponuje lyžařským pásem s délkou 60 m. Všechny parky pro děti jim udělají radost lyžařskými herními prvky. Benecko nabízí i možnosti sáňkování a bobování. Jak se na pořádné lyžařské středisko patří, návštěvníci zde využijí i několik půjčoven ski vybavení a lyžařských škol pro malé i velké.

A co v případě, že už Vás svahy přestanou bavit? Děti se zabaví s českými pohádkami v Dílničce pro šikovné ruce přímo v centru Benecka. Dospělí si zahrají bowling nebo paintball v Benecku. Sázkou na jistotu je wellness a bazén v Jilemnici. Rozhledna Žalý je dostupná během celého roku, z výšky 18 m si prohlédnete celé Krkonoše. V okolí můžete poznávat i historii, například na zámcích Horní Branná, Vrchlabí a Jilemnice nebo v muzeích, Krkonošské muzeum najdete jak ve Vrchlabí tak i v Jilemnici. V okolí Benecka najdete i spoustu dalších ski center, takže každý den je možné zkusit něco nové.

O nabídku ubytování u lyžařského střediska Benecko se vůbec nemusíte obávat, pokud si ho rezervujete s předstihem. Tento turisticky oblíbený skiareál má v nabídce úplně všechno, záleží jen na Vás, zda vyžadujete kompletní služby hotelů nebo dokonalé soukromí horských chat. Zvolit můžete i moderně zařízené a vybavené apartmány nebo levné ubytování v soukromí. Benecko je stabilním hráčem mezi ski centry v Krkonoších. Přijeďte si i Vy ověřit jeho kvality, rezervujte ubytování ještě dnes!

Více

Bobová dráha a lanový MonkeyPark Špindlerův Mlýn

Bobová dráha a lanový MonkeyPark Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Bobová dráha a lanový MonkeyPark Špindlerův Mlýn se nachází u stejnojmenné obce. Tato proslulá atrakce v Krkonoších a spolu s ní i nedaleká Bobová dráha v Harrachově jsou každý rok jedním z nejnavštěvovanějších míst celé oblasti Východní Čechy. Protože i Harrachov i Špindlerův Mlýn Vám rozhodně mají co nabídnout.

Špindlerovská bobová dráha Vás povozí nádherným prostředím Krkonošského národního parku. Trasa je dlouhá 1 400 metrů, obsahuje 22 zatáček, 5 skoků a 3 tunely. Byla vybudována v roce 1997 a její součástí je i osvětlení, díky kterému si můžete užít zážitek z jízdy i po setmění. Rychlost jízdy si pomocí integrované brzdy reguluje každý sám. Samozřejmě je dbáno na bezpečnost všech zúčastněných.

Nedaleko nástupu na bobovou dráhu najdete MonkeyPark Špindlerův Mlýn. Jedná se o největší lanový park v Krkonoších. Jeho nejdelší - středně těžká trasa má délku 432 metrů. Mimo ní jsou k dispozici i dvě kratší trasy.

Před nástupem na trasu projdete školením u zkušených instruktorů, kteří jsou Vám následně k dispozici po celé trase. V případě nouze Vás také jistí. Trasy se nachází ve výšce 2 - 8 metrů nad zemí. Na stromech jsou připevněny speciální matrace, které utlumí nárazy a také základny, na kterých si můžete odpočinout před zdoláním další části trasy. Celou cestou můžete obdivovat přírodní krásy, které Vám Krkonoše nabízí.

Všechny trasy v MonkeyParku Špindlerův mlýn jsou konstuovány tak, aby je zvládli i malé děti. Díky tomu si můžete užít den plný zážitků i pořádné "makačky". Vaše ratolesti pak budou jistě dobře spát. A abyste to odtud neměli daleko, případně mohli porovnat obě místní bobové dráhy, doporučujeme najít si někde poblíž ubytování.

Jelikož se jedná o jednu z top dovolenkových destinací, nabídka ubytování v Krkonoších je opravdu bohatá. Využít můžete rodinné chaty, útulné penziony i luxusní horské hotely. Výběr je jen na Vás. My Vám rozhodně doporučujeme Bobovou dráhu a lanový MonkeyPark Špindlerův Mlýn navštívit. Vaše dovolená v Krkonoších se pak stane zážitkem, na který budete dlouho vzpomínat.

Více

Adventure park Špindlerův Mlýn

Adventure park Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Hledáte zábavu pro celou rodinu v srdci Krkonoš? Pak vězte, že se přímo ve Špindlerově Mlýně, pouhých 600 m z centra nachází jedinečný Adventure park Špindlerův Mlýn. Najdete jej na pěší zóně, tzv. Harrachově cestě, která je značená turistickou modrou barvou. Nelze ho minout při procházce mezi centrem města a Ski areálem Medvědín. Areál je plný zábavních atrakcí pro děti i pro dospělé. Záleží pouze na Vás, jestli zůstanete jen pár minut, nebo celý den, nudit se určitě nebudete.

 

Zábava pro malé i velké

Adventure park byl otevřen v roce 2004, ale v roce 2018 prošel kompletní rekonstrukcí. A na co Vás naláká? Začněme od nejmenších návštěvníků, tedy menších dětí. Pro ty je určena část Art centrum puntík, dětské hřiště. Děti zde mohou malovat a tisknout na textil a odnést si vlastnoručně vyrobené tričko nebo tašku jako dárek. K dispozici tu jsou skluzavky, houpačky, boulderová stěna a také mini Zip line. Chcete-li zažít něco netradičního, vyzkoušet můžete aquazorbing – chůzi po vodě v nafukovací kouli. To už bude bavit i větší děti včetně rodičů. Centrum nabízí i podobnou atrakci – aquaroller, tedy chůzi po vodní hladině ve válci. Pokud milujete tento druh zábavy, jistě neodoláte ani dominantě Adventure parku, obří houpačce. Na té zažijete adrenalinový volný pád i stav beztíže, vše pod dohledem zkušených instruktorů. Houpačka je vysoká 18 metrů a je jednou z nejvyšších v Evropě. Musíme však upozornit, že obří houpačka není vhodná pro děti. Mrzet je to nemusí, hned vedle objevíte bungee trampolínu, kde mohou i děti hopsat a skákat, zatímco jsou jištěni bungee lanem.

Novinkou parku je Krkonošská bajkovna. Jedná se o cyklo školu, jejíž myšlenkou je šířit pozitivní vztah k jízdě na kole napříč generacemi. Orientuje se hlavně na učení dovedností jízdy terénem. Podobný typ zábavy zažijete i na terénních koloběžkách, které zde můžete zapůjčit. Lanovka Vás vyveze na Medvědín, odkud budete sjíždět po asfaltkách i lesní cestou zpět do Špindlerova Mlýna. Toto venkovní centrum zábavy nabízí i další atrakce, jednou z nich je i lukostřelba. Pro lezce tělem i duší jsou připraveny lezecká síť, kolíkový žebřík a lezecká stěna. Obratnost a motorické dovednosti se nejlépe naučíte na síti, pod dohledem zkušených instruktorů. Pro začátečníky i pokročilé je určena lezecká stěna. Je složena ze tří cest různých obtížností a vhodná pro děti i dospělé. Kolíkový žebřík si musíte postavit sami z předem připravených klád a kolíků. Kolíků je omezené množství, a tak je nutné je přemísťovat při cestě nahoru i dolů. Profesionální vybavení, jištění i dohled jsou součástí všech lezeckých atrakcí.

 

Zima ve středisku má také své kouzlo

Věděli jste, že Špindlerův Mlýn je nejlépe hodnoceným lyžařským střediskem v České republice? Zároveň je Skiareál Špindlerův Mlýn i největším lyžařským střediskem. Špindl žije zábavou po celý rok a má vždy co nabídnout. Turistům slouží jako výchozí bod na cestě k pramenu Labe. V jeho okolí najdete také spoustu vodopádů, například Pančavský vodopád nebo Labský vodopád. Máte už výšlap za sebou a nechce se Vám daleko? Můžete navštívit místní Aquapark Špindlerův Mlýn nebo se jen tak projít po městečku a obdivovat krásy Krkonoš. Zajímavé je i hledání známých míst, kde se natáčely české filmy.

Pokud Vás Adventure park Špindlerův Mlýn zaujal, neváhejte jej navštívit. Je možné zde zajistit i zábavu pro větší počet osob, například firemní akce. Sportovci všech věkových kategorií tady najdou to správné adrenalinové vyžití. Naplánujte si vícedenní pobyt do Krkonoš a využijte ubytování v blízkosti Adventure parku Špindlerův Mlýn. Nabídka ubytování je veliká a s jeho hledáním Vám rádi pomůžeme.

Více

Přehrada Bedřichov

Přehrada Bedřichov

Bedřichov (okres Jablonec nad Nisou)

Přehrada Bedřichov by Vám neměla uniknout, pokud se vydáte objevovat krásu Jizerských hor. Bedřichovská přehrada (někdy je nazývána přehrada na Černé Nise nebo vodní nádrž Bedřichov) se nachází v zalesněném údolí říčky Černá Nisa a jedná se o nejvýše položenou vodní nádrž (779 m n. m.) nejen v Jizerských horách, ale v celé České republice. Voda v přehradě je tmavá, zbarvená do hněda díky příměsím rašeliny.

Přehrada se nachází v Severních ČecháchLibereckém kraji, v okrese Jablonec nad Nisou a patří do katastru obce Bedřichov, který je vzdálený 3 km a do blízkého Liberce je to 13 km. Vodní nádrž byla vybudována v letech 1902 – 1906 na Černé Nise, která pramení na úpatí Olivetské hory (886 m n. m.), v nejvyšší části Jizerských hor.

Vodní nádrž slouží k zadržování povodňových průtoků, je hluboká 15 m s objemem vody 2 103 000 m³. Ohromí Vás svou rozlohou přes 40 ha. Hráz je zděná, v koruně dlouhá 340 m. Byla vybudována jako součást hydro-energetické soustavy vodního díla. Patří k ní i přivaděč vody dlouhý cca 4,4 km s vodní komorou a vodní elektrárna Rudolfov. Nachází se ve 2. a 3. zóně CHKO, proto se sem dostanete jen pěšky, na kole či v zimě na lyžích, je zde přísný zákaz vjezdu motorových vozidel.

Tato jedinečná lokalita je vhodná pro rodiny s dětmi, pro turisty či pro páry, nadšeni budou i majitelé čtyřnohých mazlíčků. Z Bedřichova se sem dostaneme procházkou rovinatým až mírně kopcovitým terénem, který zvládne i kočárek. Okolí přehrady láká k romantickým procházkám v klidném prostředí, pro aktivní návštěvníky k vyjížďkám na kole či pěší turistice, na své si přijdou malí i velcí milovníci přírodního koupání (v plavkách i bez) díky odděleným přístupům k vodě. Je vyhledávaným místem pro rybolov – jsou zde zastoupeny všechny druhy pstruha, siven, lín a mnoho dalších.

Jedná se o velice oblíbené místo mezi návštěvníky Jizerských hor i v zimě, kdy se můžete prohánět po zamrzlé hladině na běžkách a vychutnávat si klidnou procházku pohádkovou zimní krajinou. Ostatně v okolí se nacházejí běžkařské tratě – Jizerská magistrála, která nabízí téměř 200 km běžeckých stop. Pro sjezdové lyžování se nabízí blízký Ski areál Bedřichov, který je hojně navštěvován rodinami s dětmi kvůli širokým svahům, 10 sjezdovkám, 7 vlekům a dětskou lyžařskou školou.

Zaujalo Vás toto místo a plánujete ho navštívit? Ubytování blízko přehrady Bedřichov můžete najít v naší pestré nabídce apartmánů, chalup či penzionů, kde si vybere opravdu každý, například v sekci ubytování Bedřichov či ubytování v Libereckém kraji. V okolí vodní nádrže Bedřichov se nabízí mnoho možností, jak trávit volný čas aktivně a že v každém ročním období je toto místo atraktivní a vyhledávané pro svou polohu a atmosféru v srdci přírody CHKO Jizerských hor.

Více

Nejvyhledávanější kategorie atrakcí

Pomůžeme Vám s výběrem nejvhodnějšího ubytování

  • Více než 6 000 zařízení

    Jen ověření ubytovatelé

  • Více než 120 000 hodnocení

    Zkušenosti a názory z první ruky

  • Nejlepší ceny ubytování

    Ceny bez navýšení, přímo od majitelů

  • Nejnavštěvovanější portál

    Více než 40 000 návštěvníků denně