Kam na výlet na Jablonecku

Muzeum hraček Jablonec nad Nisou

Muzeum hraček Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou

Kdo by si rád nezavzpomínal na své dětství a bezstarostné dny plné hraní? Muzeum hraček, které Vás přesune v čase do dob dětství našich dědečků a babiček, najdete v Jablonci nad NisouLibereckém kraji. Obdivovat tu můžete více než 3 tisíce hraček nejen z Československa, ale také z Německa, Sovětského svazu nebo z daleké Číny. Muzeum hraček se nachází v obytném domě poblíž kruhového objezdu, kam přijede pohodlně autem směrem od Liberce, Tanvaldu i od Prahy. Dostupnost je tedy přímo skvělá a vystavené hračky budou s nadšením obdivovat malí i velcí návštěvníci.

Muzeum hraček Jablonec nad Nisou sdružuje hračky především z období mezi léty 1940 a 1989, uvidíte však i několik starších kousků. Expozice je rozdělena do čtyř samostatných, vzájemně propojených místností s celkovou plochou přibližně 90 metrů čtverečních. Jedna z místností je přeměněna na školní třídu, jak vypadala kolem roku 1950. Nechybí tu množství učebnic a pomůcek, které jistě starší ročníky ještě pamatují z vlastních zkušeností. Ve zbylých třech místnostech jsou vystaveny panenky, kočárky, domečky pro panenky, dětské nádobí a divadla s loutkami. Chlapci, tatínkové a dědečkové zase stráví čas prohlížením autíček, vláčků, vojáčků a zavzpomínají na množství stavebnic, z nichž některé se prodávají v novém kabátě dodnes. A nebojte, děti se nebudou pouze dívat. Množství mechanických hraček si mohou děti i vyzkoušet nebo osahat. Mezi výrobci hraček jsou hojně zastoupeny také regionální firmy z Jablonce a okolí, které již zanikly.

Prohlídku Muzea hraček je nejlepší absolvovat o letních prázdninách, ale i v jiných měsících je možné se telefonicky dohodnout na návštěvě. Pamatujte však na to, že jelikož se muzeum nachází na 1. poschodí, není možné zajistit bezbariérový přístup. Jiná omezení tu však nejsou, a tak nic dalšího nebrání Vaší návštěvě. Před odchodem si můžete v pokladně muzea zakoupit suvenýry z Jizerských hor, české hračky a „Regionální produkty Jizerské hory“, abyste na tento výlet hned tak nezapomněli.

Ubytování blízko Muzea hraček Jablonec nad Nisou najdete přímo zde ve městě. Jablonec nabízí ubytování v hotelech, penzionech i apartmánech. Záleží jen na tom, jaké služby vyžadujete. Pokud byste raději zažili horskou přírodu, zkuste chaty v Jizerských horách. Vybrat si můžete ubytování v Pěnčíně, případně chalupu v Lučanech nad Nisou nebo apartmány ve Smržovce. Záleží na velikosti skupiny, se kterou přicestujete, a servisu, který si přejete mít zajištěn.

A kam se vydat, až si zavzpomínáte na své dětství v Muzeu hraček? Pokud jste v Jablonci nad Nisou poprvé, neměli byste vynechat Muzeum skla a bižuterie, protože sklářství tu má dlouholetou tradici a patří ke špičce ve svém oboru. Chlapci s tatínky by mohli zavítat do Muzea obrněné techniky ve Smržovce nebo do Zemědělského muzea v Pěnčíně. Během letní dovolené si tu užijete přírodní koupání v blízké vodní nádrži Mšeno, ale ani v zimě se tu nudit nebudete. Lyžovat můžete třeba v lyžařském středisku Smržovka nebo Severák. Tak už neváhejte, objednejte si ubytování a užijte si svou dovolenou.

Více

Muzeum skla a bižuterie

Muzeum skla a bižuterie

Jablonec nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie je institucí s více než stoletou tradicí. Najdete ho v Libereckém kraji, ve městě Jablonec nad Nisou, které je s výrobou skla již celé generace neodmyslitelně spjato. První expozice tu byla otevřena v roce 1904, avšak podněty k jeho založení přišly už v poslední třetině 19. století. Původně bylo dnešní muzeum známo pod názvem Muzeum pro umělecký průmysl. Od roku 1961 se pak začalo specializovat na výzkum dějin skla a bižuterie, čímž vznikl dnešní název. Od roku 1974 má Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou celostátní působnost. V roce 2003 převzalo správu muzea Ministerstvo kultury ČR a o rok později, po technické rekonstrukci, byly otevřeny nové stálé expozice těšící návštěvníky dodnes.

Až přijedete do Muzea skla a bižuterie, zjistíte, že expozice jsou rozděleny ve dvou budovách. V té hlavní přímo v Jablonci nad Nisou si prohlédnete dvě expozice. Čarovná zahrada – České sklo sedmi století je výstava rozdělená do čtyř chronologicky navazujících celků a vypráví lyrický příběh krásy skla v průběhu historie od starověku po současnost. Nekonečný příběh bižuterie je expozice seznamující s hlavními sklářskými výrobními obory. Sbírka muzea vlastní více než 12 milionů kusů bižuterie, které samozřejmě není možné všechny vystavit, ale uvidíte skleněné knoflíky, náramkové kroužky, skleněné perly, perličky a bižuterní kameny. Prohlídky v hlavní budově muzea je možné absolvovat s hlasovým průvodcem v češtině, angličtině, němčině, polštině a ruštině, který si buď zapůjčíte na pokladně muzea, nebo si ho stáhnete do chytrého telefonu pomocí QR kódu u jednotlivých exponátů.

Expozice Rituály sklářských mistrů a Sklářská osada Kristiánov jsou připraveny přibližně 14 kilometrů od Jablonce nad Nisou, na úpatí Černé horyJizerských horách. Už v 18. století zde stála sklárna, kolem níž se utvořila později sklářská osada Kristiánov. Zdejší sklárna však v roce 1887 lehla popelem, již nebyla obnovena a z původní osady už dnes najdete pouze tzv. Liščí boudu. A také nádherné expozice jabloneckého muzea, za kterými stojí za to přijet. Z Jablonce nad Nisou vede na Kristiánov naučná stezka Cestou jizerskohorských sklářů, tak se můžete vydat na cestu pěšky nebo na kolech, pokud Vám to kondice dovolí. Trasa naučné stezky měří 19 kilometrů a zábavu v průběhu jejího absolvování si můžete užít v rámci hry o zajímavé ceny.

Kromě stálých expozic pořádá Muzeum skla a bižuterie také výstavy, jejichž program můžete sledovat na webové stránce. Pravidelně se tu také konají nejrůznější akce pro děti, které si mohou například vyrobit ozdoby z korálků, zdobit sklenice ubrouskovou technikou, vytvořit květinovou brož či perličkovou ještěrku. Něco zajímavého o sklářství se mohou děti dozvědět také online, jelikož edukační oddělení muzea připravilo také online aktivity pro děti s různými kvízy a omalovánkami.

Ubytování v blízkosti Muzea skla a bižuterie Vám poskytne město Jablonec nad Nisou. Zde si můžete vybrat, zda využijete plný servis v hotelu, nebo byste uvítali raději benefity ubytování v soukromí. Přijedete-li s rodinou či větší skupinou, bude pro Vás zajímavá nabídka chat a chalup v Lučanech nad Nisou nebo v Pěnčíně.

Jako tipy na výlet Vám můžeme po návštěvě Muzea skla a bižuterie doporučit procházku k rozhledně Nisanka nebo Černá Studnice. Neobvyklou podívanou si užijete také u Skalního hřibu u Jindřichova. V létě Vám dobře padne návštěva plaveckého bazénu v Jablonci nad Nisou nebo koupání v přehradě Mšeno. A kdybyste sem přijeli v zimní sezóně, využijte lyžařský vlek U Pily nebo si jděte zalyžovat do Ski areálu Buřín. Ať v zimě, nebo v létě, věříme, že s ubytováním a návštěvou Muzea skla a bižuterie budete spokojeni.

Více

Vodní nádrž Mšeno

Vodní nádrž Mšeno

Jablonec nad Nisou

Vodní nádrž Mšeno je údolní přehradou, někdy také nazývanou jako Jablonecká přehrada. Rozprostírá se nedaleko centra města Jablonec nad Nisou, v Libereckém kraji. Je napájena Mšenským potokem a je největší přehradou povodí Lužické Nisy. Svojí rozlohou je na předních stupíncích největších městských nádrží střední Evropy.

K výstavbě vodní nádrže Mšeno došlo v letech 1906 - 1906. Stavbu zajišťovala pražská stavební firma Franz Schön a synové. Myšlenka postavit přehradu přišla na přetřes zejména po ničivých povodních, které oblast Jablonecka postihly na konci 19. století. Při přípravě projektu pomáhal i univerzitní profesor Otto Intze z Cách. Během 20. století byla přehrada dvakrát vypuštěna, bylo to v letech 1959 a 1998.

Pomocí zděných hrází s náspy je vodní nádrž Mšeno rozdělena na 3 části. Po hrázích vedou komunikace, které spojují oba břehy a zároveň městské části. Plocha nádrže je necelých 40 hektarů. Výška hlavní hráze je 15,8 metrů, délka 425 metrů a šířka 4,5 metru v koruně (v základech 15 metrů).

Jelikož v průběhu let docházelo k velkým průsakům přehradní hráze, bylo nutné pod ní vybudovat injekční štolu. Tato výstavba začala v prosinci roku 1997 a trvala 3 roky. Díky ní nyní klesly průsaky na minimum a zároveň je možné hráz kdykoli průběžně kontrolovat.

Díky své snadné dostupnosti je vodní nádrž Mšeno oblíbeným rekreačním místem. Strategická poloha mezi Jabloncem nad Nisou a Mšenem nad Nisou sem přitahuje rekreanty nejen z Liberecka, ale i ze vzdálenějších míst. Ke koupání slouží nejjižnější a zároveň největší část vodní nádrže. Ostatní dvě jsou vhodné spíše na rybolov. Pláž je tu travnatá a pozvolný vstup do vody má písčité podloží. Najdete tu i hřiště pro různé sportovní vyžití a parkoviště, které je také nedaleko.

Návštěvu přehrady Mšeno můžete využít jako místo k odpočinek a relaxaci po prohlídce města Jablonec nad Nisou, které nabízí spoustu zajímavých míst. Nacházejí se tady například dvě známá muzea. Prvním z nich je Muzeum skla a bižuterie. V nádherné secesní budově mají svoji základnu dvě stálé výstavy - Nekonečný příběh bižuterie a Čarovná zahrada – České sklo sedmi století.

Dalším muzeem, které zaujme především děti je Muzeum hraček. A vy dospělí si zde můžete zavzpomínat na hračky, které těšily srdíčka Vašich dědečků a babiček i některé ještě starší. Muzeum leží blízko kruhového objezdu, na kterém se sbíhají silnice, vedoucí od Prahy, Liberce a Tanvaldu.

Jablonec nad Nisou je zasazen do krásného prostředí Orlických hor a právě přítomnost přehrady z něj dělá ideální místo na aktivní i pasivní dovolenou. Když si najdete ubytování u vodní nádrže Mšeno, máte k dispozici nekonečné vodní radovánky a zároveň jen na skok do centra města, kde si v útulných kavárničkách vychutnáte odpolední kávu a nebo potěšíte svoje chuťové pohárky nějakým zákuskem. Ve městě a blízkém okolí najdete útulná ubytování pro rodiny s dětmi, pro páry i pro rybáře. Můžete sem vyrazit na teambuilding, školní výlet i aktivní dovolenou. Fantazii se meze nekladou.

Více

Sáňkařská dráha Smržovka

Sáňkařská dráha Smržovka

Smržovka

Přírodní sáňkařská dráha Smržovka je oblíbená zimní atrakce v Jizerských horách, v blízkosti obce Smržovka. Trasa začíná na Černé Studnici a po lesních i obecních cestách vede až ke Ski areálu Smržovka (Ski areál Filip). Jediná přírodní sáňkařská dráha v Jizerských horách začala svůj provoz v roce 2016. Je určena všem milovníkům sáňkování, zvládnou ji i děti či senioři. Z Černé Studnice se turisté sáňkují již od ledna 1911, kdy vznikla sáňkařská dráha až do Jablonce nad Nisou, jenž sloužila turistickým i závodním účelům.

Na trase s délkou 4 km a převýšením 316 m se střídají různé úseky, některé jsou skutečně rychlé, jiné zas tak pomalé, že budete muset sesednout. Jízdu na dráze absolvujete na vlastní nebezpečí. Neplatí se zde vstupné a využívání dráhy není časově omezeno, doporučuje se ale jízdu dokončit před setměním, trasa není vybavená umělým osvětlením. Dávejte také pozor na to, že dráha se na rozcestí Berany kříží s běžnou komunikací. Toto místo je označeno a doporučuje se zde ze sání sesednout. Označeny jsou i rychlé úseky a prudké zatáčky.

Saně si zapůjčíte buďte přímo na Černé Studnici nebo ve ski areálu Filip. U lyžařského centra je na centrálním parkovišti zajištěno i parkování. Dopravit se můžete i vlakem na zastávku Smržovka střed (200 m od střediska) nebo autobusem se zastávku Bílý Mlýn (100 m od střediska). Od vleku Filip pak můžete na Černou Studnici vyjít 4 km do kopce pěšky nebo Vás odveze specializovaná taxislužba. V případě, že se chcete před jízdou posilnit, u začátku trasy na Černé Studnici najdete restauraci. Vedle ní je k dispozici dětské hřiště. Poblíž si užijete i nádherný výhled nejen na Jizerské hory a to z 26 m vysoké rozhledny.

Zmínili jsme již sáňkařskou dráhu a lyžařský areál Filip Smržovka, město také nabízí lyžařský běžecký okruh (délka 3 km), který je propojený s areálem Nová Ves - Nisanka a areálem Lučany nad Nisou. Ve městě se nachází i profesionální sáňkářská dráha určená zejména k tréninkům a závodění. Zajímá-li Vás historie, navštívit byste měli místní zámeček nebo Muzeum obrněné techniky. Město se pyšní i jedním z nejkrásnějších viaduktů v Česku.

Rozhodli jste se vyzkoušet Smržovku pro Vaši nejbližší zimní dovolenou? Najděte si ubytování v okolí Přírodní sáňkařské dráhy Smržovka, abyste si svůj pobyt užili co nejvíc. Nejčastější možností ubytování v této lokalitě jsou apartmány, mnohé z nich mají výhodnou polohu, například v centru nebo u vleku. Samozřejmostí jsou i hotely a penziony, které se o Vás postarají od A po Z, včetně úklidu, stravy a zábavy. Jak už to v horských střediscích chodí, najdete zde i spoustu chat a chalup. Mezi nejlevnější možnosti patří ubytování v soukromí, které Vám dokáže ušetřit pár korun, které pak můžete utratit na zimní radovánky. Smržovka možná není to první, co Vám napadne, když plánujete zimní dovolenou v Jizerkách, ale vězte, že má co nabídnout i v porovnání s většími středisky. Když ji dáte šanci, jistě nebudete litovat. Rezervujte si ubytování na našich stránkách ještě dnes!

Více

Zřícenina hradu Frýdštejn

Zřícenina hradu Frýdštejn

Frýdštejn

Zříceninu hradu Frýdštejn naleznete ve stejnojmenné obci Frýdštejn, ležící nedaleko Malé Skály v okrese Jablonec nad Nisou. Už z dálky můžete pozorovat typickou velkou hradní věž, která byla vybudována na nejvyšší pískovcové skále. Věž dosahuje výšky 15 metrů a šířky 9 metrů. Samotné zdivo je široké 2 metry.

Historické prameny dokládají vznik hradu okolo roku 1385, kdy se vyskytla první zmínka. S hradem je spojován Bohuněk neboli Puklice z Frýdštejna. Okolo roku 1400 hrad vlastnil rod Kamenců ze Střížovice a Čakovic.

V roce 1432 byl hrad obléhaný husity. Tehdejší majitel panství, Bohuš z Kováně, nejprve uzavřel s husity dohodu, ale v roce 1448 konvertoval a připojil se k Jiřímu z Poděbrad při dobývání Prahy.

Když v roce 1460 Bohuš z Kováně zemřel, vystřídalo se na hradě několik majitelů. V roce 1540 odkoupil panství Jan z Vartenberka a připojil ho k vartenberskému panství. Kvůli jeho účasti na odboji českých stavů proti králi Ferdinandu I. však ztratil některé ze svých statků, mimo jiné i Frýdštejn, který byl postupně rozprodán a tak ztratil význam strážního hradu.

Následně hrad vlastnili Oppersdorfové, Zikmund II. Smiřický ze Smiřic i Albrecht z Valdštejna a nakonec hrabě Jan Ludvík Isoalani. Následně jedna z Isolaniho dcer odkázala celé panství katolické církvi, která ho měla ve své správě až do roku 1838. V tomto roce ho získal Kamil Rohan, který hrad zpřístupnil veřejnosti. V současné době je majetkem obce Frýdštejn.

A jak se na hrad dostanete? Není to nic náročného. Leží jen asi kilometr od centra obce. Turisticky zajímavější přístup je však z druhé strany, od obce Malá Skála. Z místního vlakového nádraží je cesta dlouhá asi 3 kilometry po červené značce. Můžete sem vyrazit nejen na výlet, ale po dohodě se zřícenina hradu Frýdštejn může stát i místem Vaší svatby.

Hrad Frýdštejn byl zajímavý i pro spisovatelku Karolínu Světlou, která o něm psala ve své knize O Krejčíkovic Anežce. Tajemná zákoutí hradu se líbila i filmařům. Proto jste jej mohli vidět např. ve filmu Tajemství hradu v Karpatech nebo v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Do současnosti se dochovaly i světničky a sklepy, které jsou vytesány do skály. Zajímavá je zejména světnička, nacházející se jižně od hlavní věže, která byla pravděpodobně kaplí. Součástí je i výklenek ve stěně a oltář. Z hradu Frýdštejn se Vám mimo jiné naskytne i nádherný výhled do malebné krajiny Maloskalska.

Abyste zdejší malebnou krajinu opravdu dokonale prozkoumali, doporučujeme Vám, najít si ubytování v blízkosti zříceniny hradu Frýdštejn a výlety si pořádně rozplánovat. Určitě nevynechejte zříceninu skalního hradu Vranov a všechny ostatní krásy, které Vám nabídne Přírodní park Maloskalsko.

Jelikož se jedná o turisticky oblíbenou oblast, je zde výběr ubytování opravdu bohatý. Složit hlavu tak můžete v blízkých obcích nebo i větších městech např. Jablonec nad Nisou, Turnov nebo Semily. Přejeme Vám příjemnou dovolenou.

Více

Přírodní park Maloskalsko

Přírodní park Maloskalsko

Malá Skála

V roce 1997 byla z části Českého ráje vymezena plocha necelých 3 000 hektarů a vzniklo nové chráněné území - přírodní park Maloskalsko. Najdete ho v jihozápadní části okresu Jablonec nad Nisou, v Libereckém kraji. Jak už sám název vypovídá, centrem přírodního parku je obec Malá Skála. Oblastí protéká i řeka Jizera, která tvoří malebná zákoutí a společně se skalními městy a dalšími zajímavými přírodními útvary posouvá Maloskalsko v hledáčku turistů na přední místa. Právem je jedním z nejnavštěvovanějších míst na Liberecku.

Pokud nejste zrovna nadšení turisté a nebo znalci českého zeměpisu, stačí Vám v tomto případě zaměřit svoji pozornost na dvě větší města - Železný Brod a Rychnov u Jablonce nad Nisou. Právě mezi nimi se totiž toto území, nazývané někdy jako Maloskalské Dolomity, nachází. Nepřehlédnutelnou dominantou přírodního parku Maloskalsko je zajisté zřícenina skalního hradu Vranov. Jedná se o pozdně středověký hrad, který svojí pozdější přestavbou dosáhl prvky romantismu. Tento hrad byl v minulosti největším svého druhu v Čechách.

Pantheon, jak se hrad Vranov také někdy nazývá, je snadno dostupný z Malé Skály. Na konci obce se chytíte červené turistické značky a budete se držet směru na Harrachov. Čeká Vás příjemná procházka, případně i cyklovýlet, na kterém uvidíte zajímavé lesní schodiště i historický mlýn.

Jak už se na správné chráněné území patří, najdete zde několik vzácných druhů zvířat i rostlin. Z původního ekosystému lesa tu mají zastoupení bučiny, bory i borové doubravy. Mimo lesní území se nacházejí mokré louky, pískovcové lomy a nedaleko Záborčí i naleziště šafránu bělokvětého. Skalní pískovcová města jsou výborným útočištěm pro mnoho ptačích druhů, kteří žijí v symbióze s motýly, mloky, ropuchami, ještěrkami i hady. Hlavním posláním přírodního parku Maloskalsko je právě ochrana krajiny a její fauny a flory.

Celá oblast Maloskalska a jeho přilehlých území je velmi bohatá na zajímavé přírodní atrakce. Nedaleko obce Koběrovy naleznete vyhlídku Kde domov můj nebo skalní budiště Chléviště, které získalo tento zvláštní název podle místa, kde se za války ukrývala stáda dobytka. Kromě Vranova je tu i spousta dalších zřícenin, např. zřícenina hradu Zbirohy, zřícenina hradu Frýdštejn nebo zřícenina hradu Rotštějn. A který navštívíte Vy?

Nejlepší by bylo samozřejmě poznat všechny. A nejen zříceniny, ale všechna skalní města, meandry Jizery a další přírodní zajímavosti Libereckého kraje. Když si zajistíte ubytování v přírodním parku Maloskalsko, získáte výborný výchozí bod a můžete tak poznat další kousek Severních Čech o něco lépe. Vyhovují Vám spíše rodinné chaty a chalupy nebo dáváte přednost soukromí v apartmánu? Pokud potřebujete během svého pobytu stravování, případně další služby, vybírejte za nabídky hotelů a penzionů. Méně finančně náročné, ale zato domácí prostředí Vám nabízí ubytování v soukromí. A Vaše dovolená může začít.

Více

Zámeček Smržovka

Zámeček Smržovka

Smržovka

Zámeček Smržovka nelze minout při návštěvě města Smržovka nedaleko Jablonce na NisouLibereckém kraji na pomezí Jizerských hor. Stojí totiž na náměstí a zvenku zaujme svým nevšedním vzhledem s mansardovou střechou. Pokud přijedete vlakem, k zámku je to z nádraží velmi blízko.

Tento malý, přízemní zámek si nechal kolem roku 1703 postavit rod Des Fours jako jedno ze svých venkovských sídel. Vznikl společně s Panským dvorem a dalšími hospodářskými staveními, které se bohužel nedochovaly. Budova v současnosti slouží jako centrum kultury. Zároveň je uvnitř i obřadní a výstavní síň. Výstavy obvykle trvají měsíc a nejčastěji jsou k zhlédnutí fotografie, obrazy či plastiky. Svoji tvorbu zde v roce 2020 vystavoval malíř Fedderik Pipek. Půdní prostory Zámečku jsou vyhrazeny pro Muzeum místní historie Smržovka.

Muzeum bylo otevřeno v roce 2003. Jeho expozici tvoří převážně dobové předměty obyvatel Smržovky a blízkého okolí. Nahlédnete zde do historie města, místních rodin i významných osobností. Artefakty představují věci denní potřeby ale i sportovní vybavení. Muzeum čas od času obměňuje vystavované předměty, většinou při příležitosti významných oslav nebo výročí. V muzeu naleznete i informace a zajímavosti k místní dominantě Železniční viadukt Smržovka.

Pobyt v Jizerských horách je v každém ročním období inspirující. Městečko Smržovka nabízí návštěvníkům zajímavosti kdykoliv. Kromě Zámečku Smržovka je tu i Muzeum obrněné techniky. Nelze nevidět Železniční viadukt a v zimě hurá do ski areálu nebo na sáňkařskou dráhu! Smržovka je skvělý výchozí bod pro turisty i cyklisty. Vyšlápněte si na rozhlednu Černá Studnice a nasajte nádheru Jizerských hor.

Zámeček Smržovka stojí za návštěvu stejně jako jeho okolí. Ať už se zdržíte krátce či dlouze, vězte, že tento kout země Vás ohromí. A že jste nestihli navštívit všechno? Nevadí, nejlepší čas naplánovat další výlet do okolí Jablonce na Nisou. U nás najdete tipy na výlety ale i různé druhy ubytování. Dáváte přednost chatám a chalupám nebo apartmánům? Nebo se raději ubytujete v penzionu či hotelu? Nabídka ubytování v blízkosti zámečku Smržovka je široká. Rádi Vám pomůžeme zajistit pobyt v Jizerkách.

Více

Rozhledna Bramberk

Rozhledna Bramberk

Lučany nad Nisou

Kamenná vyhlídková věž Bramberk se tyčí na stejnojmenném vrcholu v Jizerských horách nad obcí Lučany nad Nisou. Když se rozhodnete na ni vystoupat, odmění Vás nádhernými výhledy nejen na Jizerské hory, ale také na Krkonoše a celé město Jablonec nad Nisou. Navíc její historie nebyla úplně jednoduchá, tak určitě stojí za to se něco o ní dozvědět.

Dnešní podoba rozhledny Bramberk není původní, na její místě totiž už od roku 1889 stávala její dřevěná předchůdkyně. O tři roky později byla hned vedle třípatrové, 16 metrů vysoké dřevěné rozhledny postavena chata, která je tu dodnes. Avšak špatné počasí, bouřky, které poškozovaly rozhlednu, a nedostatek financí na její opravu byly důvodem, proč byla původní rozhledna Bramberk často veřejnosti nepřístupná a bylo nutné uvažovat o její budoucnosti.

V roce 1910 bylo rozhodnuto, že původní dřevěná konstrukce bude stržena a na jejím místě vyroste rozhledna nová, která bude lépe odolávat náporům počasí. Podnět na stavbu nové kamenné rozhledny Bramberk dala lučanská sekce Horského spolku, který svěřil projekt jabloneckému architektovi Robertu Hemmrichovi. Základní kámen byl položen v létě 1911 a byl financován sbírkou. Za tři měsíce byla rozhledna dokončena a následující rok byla otevřena pro veřejnost. Komplikované vztahy s majitelem přilehlé chaty však způsobily dočasné uzavření rozhledny i jejího okolí, až dokud v roce 2014 v dražbě nekoupilo rozhlednu město Lučany nad Nisou, které také založilo účet, kam mohou sympatizanti Bramberku přispívat na opravy a údržbu rozhledny.

Až se rozhodnete vystoupat po 87 schodech do výšky 21 metrů, určitě nebudete litovat. Na vrchol Bramberku vede 8 turistických tras, z nichž mnohé jsou v létě vhodné také pro jízdu na kole. První možností je vyrazit z Lučan nad Nisou po červené trase, druhou možností je modrá trasa z Jablonce nad Nisou nebo ze Smržovky. Tím však výčet možností nekončí. Z Jabloneckých Pasek můžete stoupat na vrchol po žluté nebo zelené a od kostela v Horním Maxově Vás dovede na vrchol zelená značka. Pokud z nějakého důvodu větší pěší výlet nezvládnete, od zmíněného kostela v Horním Maxově můžete dojet až na vrchol autem.

Až budete hledat ubytování u rozhledny Bramberk, volbu máte skutečně snadnou. Stačí si zvolit některé z výše uvedených měst, která slouží současně jako výchozí body pro Váš výšlap. V Lučanech nad Nisou můžete zakotvit v některé ze zdejších chat či chalup, případně i ve stylové roubence. Nedaleko je také známá turistická obec Josefův Důl, kde najdete útulné penziony. Vyzkoušet můžete však také apartmány ve Smržovce.

Se zajištěným ubytováním můžete směle plánovat další výlety. Jako tip Vám můžete dát rozhledny Slovanku a Nisanku, které Vám poskytnou trochu jiné výhledy než Bramberk. Příjemnou procházku podniknete cestou k Seibtově studánce nebo ke skalnímu hřibu u Jindřichova. Komu by se zachtělo muzeí, toho pošleme do Muzea místní historie Josefův Důl, děti bude bavit Muzeum výroby hraček a zejména mužská část bude nadšena z Muzea obrněné techniky Smržovka. Toto je jen malá ochutnávka, ale atrakcí v Jizerských horách je nepřeberné množství, takže spokojen může být skutečně každý.

Více

Železniční viadukt ve Smržovce

Železniční viadukt ve Smržovce

Smržovka

Železniční viadukt ve Smržovce je právem považován za jeden z nejkrásnějších viaduktů v České republice. Přemosťuje údolí za smržovským nádražím v okrese Jablonec nad Nisou na trati LiberecTanvaldKořenov. Jeho jedinečnost spočívá nejen v technických parametrech, ale zejména ve vyváženosti, s jakou je uměle vybudovaná stavba vyvážena s okolní krajinou podhůří Jizerských hor.

Výstavba viaduktu ve Smržovce byla zahájena v roce 1893. Mostaři a tuneláři, kteří na jeho stavbě spolupracovali, byli Italové, kteří měli již v té době velké zkušenosti s podobnými stavbami. O rok později byl most hotov a 11. října 1894 byl uveden do provozu. O kvalitní práci Italů svědčí skutečnost, že první opravu most potřeboval až v roce 2008.

Pokud právě nepojedete vlakem z Jablonce nad Nisou do Smržovky po viaduktu, můžete se z jiného úhlu pokochat jeho nádherným vzhledem. Na délku totiž měří úctyhodných 123,5 m a půlkruhové kamenné klenby přemosťují 9 otvorů. Celková výška viaduktu ve Smržovce je 26,5 metru. Jako materiál byla použita žula, jejíž zásluhou most vydržel celé století bez výraznějšího poškození. Nyní je železniční most ve Smržovce zařazen na seznamu národních technických památek a určitě stojí za to vidět ho na vlastní oči.

Když budete hledat ubytování blízko železničního viaduktu ve Smržovce, zaměřte se především na apartmány Smržovka. Nedaleko se také nacházejí Lučany nad Nisou, kde se pohodlně ubytujete v hotelu. Atraktivní a žádané jsou také chaty a chalupy v Albrechticích v Jizerských horách či penziony v Josefově Dole. Nabídka ubytování v Jizerských horách je pestrá a vybere si tu každý podle svých představ.

Vyrážet na výlety v okolí železničního viaduktu ve Smržovce můžete jak v létě, tak v zimě. Ačkoliv patří Smržovka k menším městům, na atrakce je poměrně bohatá. V zimě si tu zalyžujete ve Ski areálu Smržovka nebo využijete sáňkařskou dráhu, průběhu celého roku příznivci vojenství rádi navštíví Muzeum obrněné techniky a krásné výhledy na okolí si vychutnáte z rozhledny Černá Studnice. V blízkém Jiřetíně pod Bukovou stojí za návštěvu Muzeum výroby hraček, což bude jistě zajímat děti i dospělé. A pokud toužíte po pořádné turistice, pak si vyšlápněte k rozhledně na Tanvaldský Špičák, kam Vás dovede zelená turistická trasa. Pro všechny v každém období je tu zábavy a zážitku dostatek.

Více

Zřícenina skalního hradu Vranov

Zřícenina skalního hradu Vranov

Malá Skála

Zřícenina skalního hradu Vranov se tyčí nad obcí Malá Skála, v okrese Jablonec nad Nisou. Leží na pravém břehu řeky Jizery a najdete ji také pod označením Skála, Skály, Malá Skála či Pantheon. Původně se jednalo o pozdně středověký hrad, který byl největší svého druhu v Čechách. Do dnešní doby se však dochovaly pouze zbytky, navíc upravené přestavbou v romantickém duchu z počátku 19. století. Díky nádherným výhledům a členitému terénu s mnoha schodišti, skalními můstky a terasami, je zřícenina oblíbeným turistickým cílem v oblasti Přírodního parku Maloskalsko.

Není přesně známé datum, kdy byl hrad Vranov vybudován. Podle archeologických dokladů je však zmiňován už během 15. století. Je však pravděpodobné, že některé skalní bloky tu stály už dříve. I obec Vranové je zmiňovaná v archivech od roku 1382 a v té době patřila pod dominikánský klášter sídlící v Turnově. Svého času hrad splňoval všechny obranné požadavky, zejména díky výhodné poloze na vrcholu strmých skal. Na základě zbytků zářezů ve skalách se historici domnívají, že budovy byly na Vranově převážně dřevěné a postupem času byly zničeny. Do dnešní doby se dochovaly pouze jejich sklepní prostory.

V 15. století vlastnil skalní hrad Vranov rod Valdštejnů - Heníček ze Skály s jeho otcem, Heníkem Štepanickým z Valdštejna. V roce 1538 jej koupil Jan z Vartemberka, který však o hrad postupem času ztratil zájem a ten v průběhu 16. století zpustl. Až v roce 1802 koupil celé maloskalské panství podnikatel František Zachariáš Römisch, který se zasloužil o obnovu hradu.

Původně se do skalního hradu Vranov vstupovala dvěma opevněnými branami. Celému objektu dominovala dřevěná hradní věž, stojící na nejvyšší skále. Römisch nechal přístup k hradu upravit a vysoko nad řekou byla vybudována vyhlídka. Do pískovcové skály dal vybudovat letohrádek ve tvaru kaple. Na hradě i v jeho okolí nechal umístit množství náhrobků a pomníků, jež připomínali různé historické události i osobnosti. Svoje místo tu například mají historické artefakty připomínající Napoleonské války, spisovatelé Shakespeara, Goetheho a řadu dalších.

Po této úpravě se hrad začal označovat jako Pantheon. Avšak nástupci Römische nevěnovali hradu až takovou pozornost, jakou by si zasloužil a potřeboval a proto většina z vybudovaného podlehla zkáze. Nádherný výhled na řeku Jizeru a celou oblast Jablonecka mu však už nikdo nevezme. A můžete tu vidět i netopýry, kteří se na hradě Vranov usídlili.

Na zříceninu skalního hradu Vranov se dostanete pěšky z Malé Skály. Červená turistická značka Vás povede z nádraží asi dva kilometry. Na konci obce se dáte směrem na Harrachov a příjemným lesním schodištěm vystoupáte až na mohutné skály. Přístup na zříceninu je možný i pro cyklisty. I v tomto případě je trasa dobře značená a vede malebným údolím okolo krásného mlýna.

A pokud chcete poznat i další zajímavé zříceniny, které jsou nedaleko, vyrazte třeba na zříceninu hradu Frýdštejn, nacházející se u obce Hodkovice nad Mohelkou. Zajímavá je i zříceninu hradu Zbirohy. Najdete ji i obce Koberovy, stejně jako skalní bludiště Chléviště a vyhlídku Kde domov můj. Kromě historických a přírodních krás Vám oblast nabízí i spoustu kulturního a sportovního vyžití. Stačí jen vyrazit a objevovat skrytá místa i turisticky vyhlášené lokality.

S výběrem ubytování u zříceniny skalního hradu Vranov Vám rádi pomůžeme. Hledáte chatu, penzion, apartmán nebo ubytování v soukromí? Navštivte třeba stránku ubytování Liberecký kraj, případně oblíbenou kategorii ubytování Český Sever. Určitě najdete to, které Vás chytí za srdce a kde strávíte příjemný pobyt.

Více

Rozhledna Slovanka

Rozhledna Slovanka

Lučany nad Nisou

Víte, kde byste našli nejstarší železnou rozhlednu v Čechách? Stojí v katastru města Lučany nad Nisou, to znamená, že byste měli zamířit do Libereckého kraje, konkrétněji do okresu Jablonec nad Nisou. Stojí tady rozhledna Slovanka a její výhodou je, že je otevřena celoročně a vstup je zdarma, takže se sem můžete vydat, kdykoliv Vám bude vyhovovat. Navíc její osudy tvoří skutečně zajímavý příběh.

Historie rozhledny Slovanka se začala psát v roce 1887, kdy ji vybudovaly tři sekce Německého horského spolku. Důvod, proč stojí rozhledna právě na vrchu zvaném Seibtův, je prozaický. Majitel pozemku, pan Seibt, ho spolku nabídl bezplatně. Stavba byla hotová rekordně rychle, jelikož během pár dní postavil jediný zedník 3metrovou kamennou podezdívku, na kterou byly poté sestaveny díly konstrukce, zakoupené od vídeňské firmy. Tato jedenáctimetrová litinová konstrukce byla smontována během 17 dní. Celková výška rozhledny je tedy 14 metrů a můžete z ní dohlédnout na blízký Jablonec nad Nisou, ale i vzdálenější Liberec. Porozhlédnout se můžete po CHKO Český ráj, ale uvidíte i vrchy Jizerských hor a Krkonoš. Při dobré viditelnosti jistě rozpoznáte i typický Ještěd.

V den slavnostního otevření, 14. srpna 1887, dorazilo k rozhledně více než 5 tisíc návštěvníků, kteří věnovali formou dobrovolného vstupného více peněz, než kolik činily náklady na výstavbu. Vznikl tak fond na každoroční údržbu. Po roce 1945 však začala být Slovanka zanedbávána, začala chátrat a dostala se až do stavu, kdy se uvažovalo o jejím zbourání. Záchrana začala převodem do majetku města Lučany nad Nisou v roce 1999 a tentýž rok byla rozhledna Slovanka zapsána mezi kulturní památky. Díky občanskému sdružení, které připravilo projekt rekonstrukce a peněžní sbírku, mohla být v roce 2000 rozhledna Slovanka znovu slavnostně otevřena turistické veřejnosti.

Rozhledna Slovanka je velmi dobře přístupná z několika okolních měst. Doporučujeme Vám tedy udělat si několikadenní výlet a zajistit si ubytování blízko rozhledny Slovanka. První možností je ubytování v Janově nad Nisou, odkud se vydáte po zelené turistické značce. Využít můžete zdejší apartmány, které jsou vhodné i pro ubytování s dětmi. Z Josefova Dolu, kde najdete pestrou nabídku penzionů, vede ke Slovance červená trasa a z Dolního Maxova modrá. V samotných Lučanech nad Nisou Vás jistě okouzlí útulné chaty uprostřed lesů a nadstandardně vybavené roubenky.

Výšlap na rozhlednu Slovanku můžete spojit i s výletem na rozhlednu Bramberk, na kterou se dostanete nejprve po zelené a potom po červené značce. Pěkná procházka vede i kolem Seibtovy studánky, o které už nyní víte, jak získala své jméno. Pokud jste se vydali na dovolenou v zimě, zalyžovat si můžete ve Ski areálu Bukovka nebo Smržovka. V každém ročním období byste se měli zvěčnit fotkou s nejkrásnějším železničním viaduktem ve Smržovce. A kdyby Vám počasí během pobytu příliš nepřálo, můžete čas zaplnit třeba prohlídkou Muzea výroby hraček nebo Muzea místní historie Josefův Důl. Výčet možností trávení volného času je však mnohem pestřejší, stačí si jen zamluvit ubytování a můžete směle plánovat výlety.

Více

Ski areál Severák

Ski areál Severák

Janov nad Nisou

Jizerské hory jsou atraktivním místem pro návštěvníky během celého roku. Láká je sem mnoho značených turistických a cyklistických tras i nejrůznější přírodní zajímavosti. Nejvíce navštěvované jsou však během zimního období, zvláště díky tomu, že se zde nacházejí lyžařská střediska, kde si bezvadně zalyžují jak malé děti, tak i lyžařští mistři.

Jedním z nich je i Ski areál Severák, nacházející se v Hraběticích u města Janov nad Nisou. Nemůže se sice velikostí rovnat s lyžařskými areály jako je např. Skiareál Špindlerův Mlýn v Krkonoších nebo Skicentrum Říčky v Orlických horách, ale i toto lyžařské středisko má jedno "nej". Jedná se totiž o nejchladnější místo v Jizerských horách.

Pro lyžaře je připraveno celkem 11 vleků, které Vás rozvezou na 12 sjezdovek. Svojí náročností jsou většinou označené modrou barvou. Díky tomu jsou vhodné hlavně pro rodiny s dětmi nebo pro začátečníky. Ale s klidem s sebou můžete na lyžovačku vzít i zkušenějšího lyžaře. Ten ocení spíše jižní část střediska.

Další zajímavostí tohoto lyžařského střediska je sjezdovka Přemostěná. Jak už z názvu vyplývá, most zde hraje důležitou roli. Sjezdovka i její vlek totiž vedou přes most, klenoucí se nad silnicí, vedoucí do střediska od Janova a Jablonce nad Nisou.

Ski areál Severák disponuje moderní zasněžovací technikou. Lyžovačka je tedy zajištěna i během zimy, která je na sníh chudobnější. Samozřejmostí je i dokonalá úprava sjezdovek, abyste nový den začali na neporušených tratích.

Toto lyžařské středisko nabízí i večerní lyžování, takže pokud Vám nestačila denní lyžovačka, můžete vyrazit na svahy i po setmění. Pro snowboardisty je připraven snowpark s překážkami a skoky, kde předvedou svoje umění.

A i na děti se samozřejmě myslelo. Dodatečně vybudovaný dětský areál nabízí dětskou lyžařskou školičku, kde hravou formou naučí lyžovat i Vaše nejmenší. A pokud lyžovat nechtějí nebo jsou ještě opravdu malí, můžete je svěřit do rukou odborných babysitterů, kteří se o využití jejich času postarají. A vy můžete mezi tím nerušeně brázdit zasněžené svahy.

A když Vás chytí žízeň nebo hlad, nasměrujte svoje lyže do restaurace nebo k rychlému občerstvení. Dostupné jsou samozřejmě i toalety a pokud po třebujete poradit, zajděte do infocentra.

I pro běžkaře nabízí Ski areál Severák možnost, jak aktivně strávit celý den. Lyžařské středisko přímo protínají trasy Jizerské magistrály. Stačí jen naskočit na stopu. Trať Vás povede po hřebenech Jizerských hor i přes lyžařské areály.

Od roku 2012 je Ski areál Severák součástí konceptu Ski aréna Jizerky. Došlo k propojení několika jizerských lyžařských areálů a tak můžete na jeden skipas využívat mimo Severáku i Skiareál Tanvaldský Špičák nebo Ski areál Bedřichov.

Že to nemůžete za jeden den stihnout? Souhlasíme. Nic Vám však nebrání naplánovat si dovolenou v Jizerských horách a využít všechny svahy naplno. S výběrem ubytování u Ski areálu Severák nebo v širším okolí Vám rádi pomůžeme. Kromě Janova nad Nisou najdete komfortní ubytování i v blízkých obcích např. Josefův Důl, Bedřichov nebo Lučany nad Nisou.

Vybírejte opravdu pečlivě a hlavně rychle. Kvalitní ubytování na lyžovačku v Jizerských horách se rychle rezervuje a nechat výběr vhodného objektu na poslední chvíli se nevyplácí. A pokud nemáte čas hledat, využijte našeho bezplatného vyhledávacího agenta. Pak už můžete začít plánovat, co všechno chcete v Jizerkách zažít. Věřte nám, možností je tu opravdu mnoho.

Více

Rozhledna Tanvaldský Špičák

Rozhledna Tanvaldský Špičák

Tanvald

Nejznámější rozhlednou v Jizerských horách je krásná kamenná rozhledna Tanvaldský Špičák. Je součástí turistické chaty z roku 1909, která byla v pozdějších letech přestavěna. Nachází se na vrcholu oblíbeného a hojně navštěvovaného Ski areálu Tanvaldský Špičák. Katastrálně patří městu Tanvald, ležícímu v okrese Jablonec nad Nisou v Libereckém kraji.

Na vrchol Tanvaldského Špičáku vede zelená turistická značka z Jiřetína pod Bukovou. Odtud se můžete dostat nahoru i sedačkovou lanovkou, která Vám ušetří čas, který nahoře využijete třeba v restauraci, která se nachází přímo v rozhledně.

Samotná rozhledna je vysoká 18 metrů. Ve výšce 14 metrů se nachází vyhlídková plošina. Abyste se mohli kochat nádhernými výhledy, musíte vystoupat 69 schodů. Ale nebojte, opravdu to stojí za to. Za pěkného počasí se Vám otevře nádherný kruhový výhled na Jizerské hory, Krkonoše i Ještědský hřbet. A uvidíte samozřejmě i města v okolí Tanvaldského Špičáku např. Desnou, Smržovku nebo Lučany nad Nisou.

Jejich návštěvu Vám také doporučujeme. Najdete v nich krásná náměstí, historické památky a malebná zákoutí s příjemnými kavárnami. Když tedy absolvujete výstup, případně výjezd na Tanvaldský Špičák a dostatečně se pokocháte výhledem do okolí, vraťte se pěkně znovu do nižších poloh a pokračujte v poznávání krásného prostředí Jablonecka.

Najde se tu něco pro každého z Vás. Zajímají Vás muzea? V okolí je jich několik. Vyberte si třeba Muzeum obnovitelných zdrojů energie, Muzeum socialistických vozů nebo oblíbené Muzeum Járy Cimrmana. Určitě ve Vás zanechají krásné vzpomínky. A je toho mnohem více, čím se tato oblast může pyšnit.

Přijeďte poznávat zajímavá místa Jablonecka i vy. Ubytování v blízkosti rozhledny Tanvaldský Špičák bude zárukou, že se na rozhlednu dostanete časně z rána a zbývající část dne můžete vyplnit dalšími výlety po okolí. Krásné chaty, útulné apartmány i vyhlášené penziony jsou místa, kde si po dni plném zážitků příjemně odpočinete a načerpáte síly na nový den. Přejeme Vám příjemný pobyt!

Více

Ski Areál Josefův Důl

Ski Areál Josefův Důl

Josefův Důl (okres Jablonec nad Nisou)

Ski Areál Lucifer Josefův Důl najdete na severním okraji obce Josefův Důl uprostřed Jizerských hor. Je to menší rodinné lyžařské středisko, které je určené malým i velkým. Nejmenší děti, které s lyžováním jen začínají, využijí lyžařský pás nebo 100 m dlouhý vlek u hotelu Peklo. Pro děti a začátečníky je vhodný i Malý vlek s délkou 210 m a mírným sklonem, ideálním pro výuku lyžování. Pro zkušenější lyžaře je určen Velký vlek. Sjezdovka dlouhá 500 m je pestrá, natrefíte na ní jak na pozvolné tak i prudší úseky, milovníci adrenalinu ocení i možnost zkusit si dva skoky. Sjezdovky v středisku jsou částečně zasněžovány.

Součástí ski areálu je i půjčovna sportovního vybavení (lyže, snowboard, běžky) a lyžařská škola pro děti i dospělé. Ve středisku najdete restauraci a parkování je zdarma. Obec Josefův Důl se nachází v samém srdci Jizerských hor. Díky klimatickým podmínkám má sněhovou pokrývky až 100 dní v roce, čímž je vhodným místem k lyžování. A to nejen tomu sjezdovému. V obci a okolí natrefíte na síť tras pro běžecké lyžování, z nichž některé navazují na Jizerskou magistrálu.

Ptáte se co dalšího byste mohli v zimě v Jizerkách dělat? Co tak třeba zajít k jednomu z nejhezčích vodopádů v Jizerských horách? K vodopádu na Jedlové Vás z Josefova Dolu dovede modrá stezka. Pokud byste raději něco pohodlnějšího a s hezkým výhledem, vyvezte se lanovkou na Tanvaldský Špičák, kde najdete rozhlednu i s turistickou chatou. Za zmínku stojí i to, že existuje Jizerská oblast tmavé oblohy u Kořenova, takže pozorování hvězd je jedna z možností trávení času během dlouhých zimních nocí. Za zábavou, kulturou i odpočinkem jednoduše dojedete do Liberce. Tam najdete zoologickou zahradu, pobavení i poučení pro děti v iQLANDII a dokonalý relax ve vodě v Centru Babylon.

V případě, že tohle lyžařské středisko se jeví jako to pravé pro Vaší rodinu, budete potřebovat ubytování u Ski Areálu Josefův Důl. Nabídka je skutečně pestrá, najdete zde malé romantické chaty, kde budete mít dokonalé soukromí, ale také větší horské chaty nebo boudy, které fungují jako penziony nebo ubytovny. Nezapomínejme na ubytování v soukromí, někteří místní nabízejí pokoj a sdílené prostory, jiní Vám poskytnou celý samostatný apartmán ve svém rodinném domě. Josefův Důl možná není to první, co Vám napadne, když je řeč o lyžování, ale v tom je právě jeho výhoda. Turistů zde není přespříliš, svahy nejsou přeplněny a tak můžete sjezdovky brázdit v klidu a bez čekání na vlek. Najděte si na našich stránkách Vaše ideální ubytování a běžte si zkontrolovat lyžařskou výbavu!

Více

Ski areál Tanvaldský Špičák

Ski areál Tanvaldský Špičák

Tanvald

Najvětším lyžařským areálem v Jizerských horách je Ski areál Tanvaldský Špičák. Středisko leží v okrese Jablonec nad Nisou, v Libereckém kraji, v blízkosti města Albrechtice v Jizerských horách. Díky sjednocenému odbavovacímu systému je propojeno s nedalekými lyžařskými areály Ski areál Severák a Ski areál Bedřichov. Na jeden skipas tak můžete využít všechna zmíněná střediska.

Ski areál Tanvaldský Špičák Vám nabízí kvalitní sjezdovky v celkové délce přes 6 kilometrů. Většina z nich je mírné obtížnosti. Jsou vybaveny zasněžovacím systémem, takže lyžování je zajištěné i při nedostatku sněhu. Vyvézt na vrchol se můžete ze dvou nástupních míst - Tanvaldský Špičák I. a II. Středisko je obsluhováno dvěma sedačkovými lanovkami i několika vleky.

Pro malé lyžaře je ve středisku k dispozici pojízdný koberec Sunkid, kde probíhá výuka dětské lyžařské školy. Využít můžete i večerní lyžování, takže není nutné vyrážet na svahy brzy z rána. Můžete se tak pořádně vyspat a nebo stihnout návštěvu jiné atrakce v Jizerských horách ještě předtím, než obujete lyžáky.

Potřebné lyžařské i snowboardové vybavení Vám rádi poskytnou v místní půjčovně. A pokud potřebujete svoje vybavení doladit a nebo nastavit, využijte ruce šikovných pracovníků místního skiservisu.

Může se stát, že přijete s výbavou na sjezdové lyžování, ale zlákají Vás běžky. Neváhejte a vyzkoušejte kvalitně upravenou běžeckou stopu. Napojit se na Jizerskou magistrálu můžete třeba v Albrechticích.

Ski areál Tanvaldský Špičák je snadno dostupný autem z několika směrů. Pravidelně tak vítá návštěvníky přijíždějící od Desné, Josefova Dolu nebo Jablonce nad Nisou. Samozřejmostí jsou tedy dostačující parkovací plochy.

I nabídka ubytování u Ski areálu Tanvaldský Špičák Vás jistě potěší. Najít zde můžete vhodné ubytování pro rodiny s dětmi, chatu na teambuilding i objekty vhodné pro páry. Pokud Vás tedy láká víkendový pobyt nebo dovolená v Jizerských horách, jistě si najdete místo, které bude všem členům výpravy vyhovovat. Stačí jen poslat rezervaci, zabalit kufr a vyrazit směr Jizerky. Určitě svého rozhodnutí nebudete litovat!

Více

Rozhledna Královka

Rozhledna Královka

Janov nad Nisou

Rozhledna Královka, v podobě kterou má dnes, stojí na hoře Nekras (859 m) od roku 1907. Je náhradou za původní dřevěnou Königovu vyhlídku z roku 1888, která právě na začátku 20. století shořela. Leží v blízkosti obce Bedřichov, v okrese Jablonec nad Nisou, v Libereckém kraji.

K vyhlídce Vás zavedou značené turistické trasy. Kromě Bedřichova můžete vyrazit i z Rýnovic nebo Janova nad Nisou. A pokud nejste zastánci turistiky a nebo jste časově omezeni, dostanete se přímo k rozhledně pohodlně i autem.

Samotná rozhledna Královka je vysoká 24 m a musíte vystoupat 102 schodů. Odměna pak bude stát za to. V případě příznivého počasí se Vám naskytne výhled nejen na Jablonec nad Nisou, Jizerské hory a Krkonoše, ale i na Český ráj, Ještěd, do Polska i Německa.

Rozhledna Královka se postupem času stala jednou z nejznámějších rozhleden v Jizerských horách. Její okolí láká turisty během celého roku. V létě kromě turistiky nabízí i ideální podmínku pro cyklistiku, v zimě zase oceníte upravované běžecké stopy Jizerské magistrály i možnost sjezdového lyžování v Ski areálu Bedřichov.

I nedaleký Janov nad Nisou nabízí různé možnosti vyžití. Např. bobovou dráhu, zajímavý přírodní útvar skalní hřib u Jindřichova nebo příjemnou procházku obcí. A najdete tu i místa, kde se můžete ubytovat v případě, že sem vyrazíte na víkendový pobyt nebo delší dovolenou.

Oblíbené ubytování v Jizerských horách nabízí především chaty a chalupy i komfortní apartmány. Vyšší standard včetně služeb Vám zajistí penziony a hotely. Naopak levnější možností je ubytování v soukromí. Najít i ubytování blízko rozhledny Královka tak pro Vás bude hračka.

Více

Liberecká přehrada

Liberecká přehrada

Liberec

Liberecká přehrada, která leží v krajském městě Liberec v Severních Čechách, nese několik dalších označení. Někdo ji zná jako vodní nádrž Starý Harcov, právě díky potoku Harcov, který ji napájí i podle přilehlé čtvrti Starý Harcov. A nebo se také nazývá Harcovská přehrada. V současné době slouží především jako místo na relaxaci a odpočinek obyvatel Liberce a blízkého okolí.

Původním účelem Liberecké přehrady byla ochrana Liberecka před povodněmi a také jako zásobárna vody pro městský průmysl. Když se oblastí v červenci roku 1897 prohnala katastrofální povodeň, která zničila všechny ochranné prvky a řeka Nisa s přítoky způsobila milionové škody na českém i německém území, bylo v Liberci založeno Vodní družstvo k regulování říčních toků a ke stavbě přehrad v povodí Zhořelecké Nisy. Povodeň totiž zničila i Liebiegovu továrnu (Textilanu) a zanechala drastické škody i ve středu Liberce.

Členy Vodního družstva byli průmyslníci, které ničivá povodeň zasáhla i další významné osobnosti této oblasti. Kromě Liberecké přehrady bylo v plánu postavit ještě pět dalších hrází. Projektantem vodního díla byl pověřen v té době nejvýznamnější evropský přehradář Otto Intze z Cách. Myšlenka postavit tíživé, zděné přehradní hráze, které by byly prvními ve střední Evropě vzbuzovala ze začátku značné obavy. Nakonec však došlo k úspěšné realizaci a první takovou hrází byla právě Liberecká přehrada. Výstavba byla financována z nenávratných příspěvků a pomocí bezúročných půjček.

Oficiální výstavba Liberecké přehrady začala 27. června 1903 a zkolaudována byla za 10 měsíců. Na stavbu byly důkladně vybírány ty největší a nejkvalitnější kameny z lomů v zátopové ploše. V levé části přehrady bylo vybudováno pět otvorů bezpečnostního přelivu. Hned koncem roku 1904 prošla přehrada zatěžkávací zkouškou, kdy během povodně zadržela vodu o objemu 230 000 m³.

Jakmile bylo vodní dílo dokončeno, vznikla na pravém břehu promenádní cesta i městská plovárna, jejíž součástí byla řada vodních atrakcí. V roce 1906 se Liberecká přehrada stala součástí Německo - české výstavy a na hladině probíhali ukázky námořních bitev. O tom, že výstavba přehrady byla provedena opravdu kvalitně svědčí fakt, že za prvních 100 let její existence nebylo třeba provádět žádné zásadnější opravy nebo rekonstrukce. V roce 1986 byla kvůli čištění dna od sedimentů přehrada na čas vypuštěna. Nyní v jejím okolí žijí i chránění živočichové jako např. ropucha, strakapoud, ježek nebo čolek.

Dnes je Liberecká přehrada obklopená z jedné strany lesem a z druhé klidnou vilovou oblastí. Je významným místem, který dodává Liberci atraktivní nádech. Lidé sem chodí nejen na procházky, ale využívají přehradu i ke koupání nebo během zimy na její zamrzlé hladině bruslí. A využití tady najdou i rybáři. Pro milovníky vodních radovánek je k dispozici travnatá a písčitá pláž na pravém břehu v blízkosti hráze. A najdete tu i hřiště na plážový volejbal, občerstvení a restauraci.

A to zní jako plán na příjemně strávenou dovolenou. Liberecko je totiž poměrně atraktivní lokalitou a to nejen díky možnostem rekreace. I blízkost polských a německých hranic Vám umožňuje vybrat se na výlet za hranice a poznat příhraniční města i s historickými centry nebo vyrazit do trochu jiné přírody.

Ale za zážitky samozřejmě nemusíte jezdit za hranice, byť jsou odtud celkem blízko. Když už budete v Liberci, vydejte se na horu Ještěd s typickým vysílačem s rozhlednou. Odtud budete mít všechny krásy Libereckého kraje jako na dlani. A pokud cestujete s dětmi, rozhodně byste neměli vynechat ZOO Liberec, která je nejstarší zoologickou zahradou v České republice.

Tak co? Nalákalo Vás toto místo dostatečně na to, abyste tady strávili svoji příští dovolenou? Rádi Vám pomůžeme s výběrem ubytování. Útulné penziony, apartmány nebo chaty a chalupy jsou rozesety po celém Liberecku a provozovatelé nebo personál jsou připraveni Vám splnit všechna Vaše přání. A když si najdete ubytování v blízkosti Liberecké přehrady, můžete každé odpoledne zakončit pěkně relaxačně - plaváním nebo odpočinkem na pláži.

Více

ZOO Liberec

ZOO Liberec

Liberec

Nejstarší zoologickou zahradou v České republice i bývalém Československu je právě ZOO Liberec. Jak už název napovídá, leží v krajském městě Liberec, v Severních Čechách. Na začátku jejího vzniku byl ornitologický koutek. V roce 1904 se v městském parku nacházela voliéra, která byla přístupná veřejnosti. Postupně byla fauna v Liberci rozšířena o labutě na blízkém jezírku a výběh srnčí zvěře na okolních loukách. První stavbou byl dřevěný domek tzv. Čapí hnízdo, kolem kterého se postupně začalo s rozšiřováním areálu.

A právě v tomto čase se začala rodit myšlenka vybudovat zoologickou zahradu. Plány však kvůli nedostatku financí padly během první světové války. Otevřena byla až v roce 1919 za účelem zvýšení prestiže Liberce. V následujících letech se ZOO Liberec příliš nerozšiřovala. Negativní vliv na její fungování mělo i otevření ZOO Praha v roce 1931, kdy postupně ustupovala do pozadí. Jednalo se spíše o jakýsi zvěřinec, kde sehrávalo roli několik ne příliš šťastných faktorů. Zvířata byla chována na velmi malé ploše. Mezi lety 1939 a 1945 jich bylo asi 500 např. lvi, lachtani, medvědi nebo papoušci. Většina zvířat se vystavovala pouze během letního období a na zimu byla prodávána.

Po druhé světové válce se ZOO Liberec nacházela ve špatném stavu a dokonce se uvažovalo o jejím zrušení. Naštěstí se do čela dostal nový provozovatel a ředitel a začalo se s její obnovou. Zahrada se vydala směrem záchrany ohrožených druhů zvířat. V roce 1957 vybudovali výběh pro oblíbená medvíďata i pavilon ptáků. V roce 1960 se dočkali svého prostoru i zebry a zubři. Postupně přibudli paviáni, šimpanzi, sloni i šelmy. O něco později doplnili osazenstvo ZOO Liberec i tučňáci, nosorožci a žirafy. V roce 1987 začala zahrada s chovem sněžných levhartů a o rok později i vzácných bílých tygrů.

V současnosti je ZOO Liberec domovem více než 170 druhů zvířat. Nachází se zde několik pavilonů, např. pavilon tropů, šelem, žiraf, opů a slonů. Pavilon ZooExpo byl vybudován v roce 2015 a můžete zde schlédnout stálou výstavu o výstavbě zahrady. Také zde pravidelně probíhají prednášky ZooObjektiv, přístupné veřejnosti.

Zoologická zahrada Liberec nabízí pro své návštěvníky den plný zážitků. Můžete se například stát na část dne ošetřovatelem a dokonce si i vybrat, o které zvíře se budete starat. Mimo to probíhají v zahradě i komentované prohlídky s průvodcem, můžete si zde naplánovat firemní teambuilding, dětskou oslavu nebo si říct svoje "ano".

K dispozici pro malé i velké je ZOO kino s poutavým programem nebo expozice veterinární péče, kde se dozvíte to, co zaměstnanci ZOO Liberec řeší během pracovních dní. Zapojeni jsou i do několika záchranných projektů na které můžete přispět i vy svým finančním darem a nebo cíleným sponzorstvím.

Celý areál zoologické zahrady je protkaný dětskými hřišti, stánky s občerstvením i se suvenýry a několika odpočinkovými místy. A tak Vám tu během celého dne určitě nic chybět nebude. Takže pokud vyrážíte na Liberecko, byla by škoda ZOO Liberec obejít. A doplnit Vaši zážitkovou dovolenou můžete o další atrakce Liberce jako například horu Ještěd, centrum Babylon nebo oblíbený Dinopark Liberec.

Nudit se tedy v Liberci rozhodně nebudete. Proto věnujte důraz i na výběr kvalitního ubytování. Na výběr máte krásné apartmány u ZOO Liberec i penziony v širším okolí. Jen neváhejte s rezervací příliš dlouho, abyste si zajistili to nejlepší ubytování v Liberci a Vaše dovolená neměla chybu.

Více

Vodní nádrž Souš

Vodní nádrž Souš

Desná (okres Jablonec nad Nisou)

Vodní nádrž Souš najdeme na řece Černá Desná nad městem Desná Libereckém kraji. Cesta podél Soušské přehrady spojuje Frýdlantsko a Tanvaldsko na druhé straně Jizerských hor, ovšem musíte počítat s tím, že v zimě se komunikace neudržuje a je uzavřena. V letních měsících však okolí přehrady láká k výletům.

Na místě dnešní nádrže Souš stávala už v 18. století stejnojmenná osada, kde dokonce fungovala sklářská huť. Osada však musela ustoupit výstavbě dvou přehrad – jedné na Bílé Desné, druhé na Černé Desné – spojených štolou. Přehrady byly vystavěny v letech 1911 – 1915 jako protipovodňová ochrana Jizerských hor. Přehrada na Bílé Desné se však pouhých 10 měsíců po dokončení v roce 1916 protrhla, smetla 100 domů a vyžádala si 65 obětí. Po této katastrofě místní obyvatelé trvali na vypuštění Souše a opětovném napuštění až po důkladné kontrole stavu nádrže, aby se katastrofa již neopakovala. Znovu byla tedy přehrada Souš napuštěna až po přestavbě v letech 1924 – 1927. V 70. letech 20. století původně sloužila přehrada mimo jiné k rekreaci, ale od roku 1973 je rezervoárem pitné vody pro Tanvaldsko a Jablonecko. Rybolov a koupání je tu tedy pochopitelně zakázáno a okolí přehrady Souš je přísně chráněno.

Přehrada Souš zabírá plochu skoro 86 hektarů. Její hráz je sypaná a betonová zeď sahá do hloubky 8 metrů. V přehradě stojí věžový objekt vysoký 19,1 metru, který se používá pro odběr vody k vodárenskému využití. Jelikož se jedná o nádrž s pitnou vodou, na jejím pravém břehu stojí úpravna vody, kde se snižuje její tvrdost a upravuje se oxidovatelnost a barevnost. Až takto upravená voda pokračuje dál potrubím do vodojemu v Tanvaldu a odtud do Jablonce nad Nisou.

Hledáte-li ubytování v okolí vodní nádrže Souš, můžete si vybrat z velké nabídky chat a chalup v Desné. Pro poznávání přírody Jizerských hor případně využijte také některý z apartmánů či penzionů. Okres Jablonec nad Nisou je rájem lyžařů, proto jsou tu na turisty dobře připraveni. I díky tomu si v letním období můžete být jisti, že ubytovací zařízení Vám poskytnou dostatek kapacit a komfortu.

Pokud budete trávit dvou dovolenou v blízkosti přehrady Souš, jistě oceníte pár tipů, kam se vydat. V průběhu zimy tu funguje několik lyžařských středisek, z nichž nejbližší je Ski areál Černá Říčka, pouhých 400 metrů od Souše. V létě se nabízí návštěva Ranče pod Štěpánkou a přírodní památky Tesařov. Pokud chcete vědět něco o obraně tohoto území v průběhu 2. světové války, navštivte Muzeum lehkého opevnění Na Pomezí, které zahrnuje 50 bunkrů vybudovaných proto, aby zabránili průniku nepřítele. A jestli toužíte po troše adrenalinu, potom v nedalekém Harrachově můžete vyzkoušet lanové centrum, ve kterém si ověříte svou fyzickou zdatnost. Věříme, že v tomto turisticky oblíbeném kraji spojíte návštěvu vodní nádrže Souš s dalšími tipy na výlet a užijete si zde příjemný pobyt.

Více
































Nejvyhledávanější kategorie atrakcí

Pomůžeme Vám s výběrem nejvhodnějšího ubytování

  • Více než 6 000 zařízení

    Jen ověření ubytovatelé

  • Více než 120 000 hodnocení

    Zkušenosti a názory z první ruky

  • Nejlepší ceny ubytování

    Ceny bez navýšení, přímo od majitelů

  • Nejnavštěvovanější portál

    Více než 40 000 návštěvníků denně