Hrady v České republice


Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn

Karlštejn

Říká se, že každý Čech by měl alespoň jednou v životě navštívit nejznámější památky, ke kterým zcela nepochybně patří i hrad Karlštejn. Jde o monumentální středověký královský hrad, který nechal vybudovat Karel IV. Hlavním motivem stavby tohoto monumentálního gotického skvostu byla ochrana korunovačních klenotů a svatých relikvií, kterým přisuzoval značný význam. Zájemci se mohou dostat k hradu například autem, z Berouna sem však vede i cyklistická trasa. V neposlední řadě se sem také dobře dopravíte vlakem.

Historie Karlštejna se začala psát v roce 1348 a už od počátku své existence měl ve srovnání s jinými českými a moravskými hrady zvláštní postavení. Sám Karel IV. sem přijel již v roce 1355 a osobně dohlížel na stavební práce a na výzdobu interiérů. Speciálně mu pak záleželo na podobě hradních kaplí, které patří k nejvyhledávanějším místům během prohlídek.

Ženy na Karlštejně byly a vždy budou

V době husitských válek pak byly české korunovační klenoty přesunuty právě sem, protože Karlštejn zaručoval, že budou za jeho zdmi v bezpečí. Zajímavostí je, že klenoty tu zůstaly ještě dlouho poté, co náboženské konflikty na nějakou dobu utichly. Říká se, že od jejich uložení do dalšího přemístění uběhlo téměř 200 let. Hlavním impulsem byla třicetiletá válka, během které již nebyl hrad považován za nedobytný. Málokdo také ví, že hrad prošel během staletí různými přestavbami. Ta historicky poslední proběhla v 19. století v duchu purismu a jejím cílem byl návrat podoby hradu do období gotiky. Od 50. let pak již docházelo jen k nezbytným úpravám, které vyžadovala jeho stále se zvětšující turistická popularita.

Během výletu na Karlštejn se můžete těšit na několik prohlídkových okruhů, které zahrnují Císařskou rezidenci Karla IV., Karlštejnské hradní kaple, Velkou věž s kaplí sv. Kříže, ve které je mimořádně cenný soubor deskových obrazů z dílny Mistra Theodorika, a mnoho dalších. Podívat byste se měli i na krásně obnovenou zahradu na parkánu. Ženy se navíc nemusí bát, že by je do hradu někdo nepustil, protože oproti populárnímu přesvědčení, které bylo ztvárněno v českém filmovém muzikálu Noc na Karlštejně, neměly dámy na hrad zapovězen přístup.

Nejlepší ubytování blízko hradu Karlštejn poskytují pohodlné chaty, chalupy i apartmány, do kterých lze přijet jak v páru, tak například v doprovodu celé rodiny. Určitě bychom Vám doporučili v zázemí několik dní setrvat, protože v okolí objevíte i mnoho dalších turistických lákadel, která by byla škoda během prázdnin vynechat. Patří k nim třeba Muzeum voskových figurín Karlštejn, Muzeum betlémů Karlštejn či Muzeum lehkého opevnění. Vzhledem k tomu, že je tu toho opravdu hodně k vidění, s odjezdem zpět domů byste rozhodně neměli spěchat.

Více

Hrad Pernštejn

Hrad Pernštejn

Nedvědice

Nedaleko malebné vesničky Nedvědice se vypíná krásný gotický hrad Pernštejn. Díky svým specifickým stavebním prvkům, bohaté historii i zajímavému okolí se stal dějištěm mnoha českých pohádek a filmů. Leží v Jihomoravském kraji v okrese Brno-venkov. Oblast je však známá nejen díky Pernštejnu, ale oblíbená je i u turistů, kteří sem každoročně v hojném počtu míří objevovat méně známé kouty Vysočiny.

První zmínky o Pernštejně Vás zavedou do konce 13. století, kdy byl hrad pouze menší stavbou s palácem a věží Barborkou. Postupem času, kdy došlo k nárůstu moci i finančních možností pánů z Pernštejna, byl hrad přestavěn na reprezentační politické a správní centrum. V 15. století se sídlo rozšířilo o další obytné budovy a okolo vyrostla i vnější hradební zeď. Na nádvoří pak vznikla nová reprezentativní místnost, která byla největší místností na hradě, tzv. Rytířský sál.

Další roky na Pernštejně se nesly ve znamení rozšiřování hradeb o účinné věže, překlenutí vstupu do přízemí a přibyla i knihovna a několik dalších obytných místností. Na počátku 18. století doplnily původní výzdobu Rytířského sálu štukové reliéfy G. A. Corbelliniho. Hrad Perštejn se tak postupně ze středověkého hradu měnil na moravskou zemskou pevnost. Možná jste se setkali i s označením "mramorový" hrad. Tento název dostal díky nedvědickému mramoru, který byl při jeho stavbě využíván ve velkém množství.

Svoje oficiální pojmenování získal hrad Pernštejn pravděpodobně od německého výrazu Bärenstein, což v překladu znamená "medvědí kámen". Pověst praví, že v dávných dobách, kdy hrad ještě neměl žádné jméno, žil v jeho okolí uhlíř. Jednoho dne našel v lese medvědí brloh a v něm opuštěná medvíďata. Přinesl je tedy svému synovi domů na hraní a následně na hrad, kde je daroval hradnímu pánovi. Když se medvědice k doupěti vrátila a nenašla svoje mláďata, vydala se po stopě, která ji dovedla až do domu uhlíře. Tam v zuřivosti sebrala malého chlapce a odnesla ho do lesa. Svého činu pak uhlíř mohl už pouze litovat.

Jiná pověst se váže k nedalekému tisu, který najdete blízko lesního kamenného chodníčku, vedoucí na hrad Pernštejn. Když se kdysi dávno jeden unavený poutník vracel z poutě domů, zaujal ho čilý ruch a spoustu dělníků na mohutném skalnatém kopci. Dozvěděl se, že mají v plánu zde postavit hrad. Zároveň ale nevěřil, že na skále je možné postavit další stavbu z kamene. Zapíchl proto svoji tisovou palici do země a prohlásil, že pokud zakoření, podaří se postavit i hrad.

Zanedlouho se objevili na palici první puky a zároveň byly vybudovány i první kolmé zdi Pernštejna. Z hole vyrostl postupem času krásný strom, pevně osudem spojený s Pernštejnem. Když prudká bouře jednoho dne zničila část koruny mohutného tisu, došlo zároveň i k poklesu klenby v hradní síni. Říká se, že až zahyne tento mohutní strom, zanikne i hrad Pernštejn.

Hrad Pernštejn čelil v průběhu staletí několika útokům. Pravděpodobně k největšímu útoku došlo v roce 1645, kdy hrad obléhali Švédové. Během ostřelování bylo zničeno nejvyšší patro a věž nad třetí hradní bránou, které již nikdy nebyly znovu obnoveny.

Pernštejna byl poničen i 15. dubna 2005. Toho dne došlo v depozitáři k požáru. I přes velmi rychlou mobilizaci místního dobrovolného sboru i profesionálních hasičů z nedaleké Bystřice nad Pernštejnem, bylo velmi obtížné se s těžkou technikou na třetí nádvoří dostat. Požár se však podařilo dostat pod kontrolu. Velkým štěstím byl fakt, že nejvzácnější předměty se nenacházely v depozitáři, ale byly rozmístěny po prohlídkových trasách. Nebyly tedy požárem zasaženy.

Prohlídkových okruhů Vám hrad Pernštejn nabízí až osm. Můžete si zvolit základní okruh - Od gotiky do 20. století, který Vám poskytne celkový přehled o vývoji hradu. Kratší okruh Vám nabídne to nejzajímavější ze základního okruhu. Je však časově méně náročný a vhodný i pro menší děti, které pozornost neudrží příliš dlouho. Vydat se můžete i na prohlídku Vrchnostenskou zahradou. Jedná se o nejmladší okruh, který byl zpřístupněný po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2021. V blízkých zahradách uvidíte, jakou podobu měly na začátku 19. století.

Hrad Pernštejn je velmi oblíbený i mezi filmaři. Natočeny zde byly pohádky jako Sedmero krkavců, Pták Ohnivák nebo Jak se budí princezny. Prostory hradu můžete vidět i v známém italském seriálu Princezna Fantaghiro. Pro nedvědické obyvatele už není žádným svátkem, když ve své vesničce potkají populárního herce nebo herečku. Zvykli si, že Pernštejn zkrátka přitahuje pozornost.

Pokud jste ještě hrad Pernštejn nenavštívili a nebo Vás sem během studií nezavedl některý ze školních výletů, určitě byste to měli co nejdříve napravit. Pernštejn totiž patří k nejkrásnějších hradům celé Moravy. V jeho okolí můžete najít i několik dalších historických staveb, které neměly takové štěstí a postupně se změnily na zříceniny. Je to například zřícenina hradu Zubštejn, která je zasazena v lese u nedalekých Pivonic, patřících k Bystřici nad Pernštejnem.

I výběr ubytování blízko hradu Pernštejna je poměrně rozmanitý. V nabídce jsou penziony, vhodné například pro školní výlety i pro pobyt větších skupin. Nebo se ubytujte v některé romantické chalupě a prozkoumejte nedvědické okolí křížem krážem. I malá obec totiž mnohdy překvapí.

Více

Hrad Loket

Hrad Loket

Loket (okres Sokolov)

Na úpatí Slavkovského lesaKarlovarském kraji se na kamenném ostrohu nad řekou Ohří tyčí královský gotický hrad Loket. Tento hrad v obci Loketokrese Sokolov patřil už ve 13. století k oporám na hranici s Chebskem, je dost dobře možné, že byl postaven jako pohraniční pevnost. Od roku 1989 je přístupný veřejnosti, která tu může zhlédnout expozici porcelánu, zbraní a působivou výstavu útrpného práva v prostorách bývalé věznice.

Přesné datum založení hradu Loket neznáme a nevíme s jistotou ani jméno jeho zakladatele, předpokládá se však, že historie hradu začala ve 2. polovině 12. století. Písemné zprávy máme z roku 1234, ale známější je pro nás až začátkem 14. století, kdy byl na hradě Loket vězněn budoucí král Karel IV. Hrad Loket ve středověku mnohokrát čelil pokusům o dobytí, ale veškeré útoky ustál a dobyt nebyl. V 16. století se stal majetkem loketských měšťanů, a dokonce tu zasedali městští radní. Po oblékání Švédskými vojsky během třicetileté války se hrad stal pohraniční pevností a na přelomu 18. a 19. století byl přestavěn na vězení, které fungovalo až do roku 1948. Od roku 1992 je hrad po několika změnách opět majetkem města, které zahájilo novou etapu pro hrad, vrátilo mu dávnou krásu a láká každoročně tisíce návštěvníků.

Hrad Loket nabízí několik „nej“. Například hradní rotunda sv. Anežky z 12. století, která byla objevena v roce 1966, je díky svému průměru 3,6 metru nejmenší rotundou na světě. Uvidíte tu také největší český meteorit, který údajně dopadl na loketské nádvoří. Nejvýraznější dominantou hradu Loket je 26metrová věž, která Vám nabídne výhled do širokého okolí. V minulosti tu byla místnost s krbem a středověkým záchodem. Pod hradní věží můžete navštívit stálou expozici historických zbraní, kde uvidíte zbraně palné i tzv. chladné. Výstava je doplněna také plátovou zbrojí, přilbami a střeleckými terči. Zejména maminky a babičky budou nadšeny z expozice porcelánu z 19. a 20. století, vyrobeného mimo jiné v místní loketské porcelánce. A taky se na hradě Loket skrývá poklad. Ne v truhlici, ale na stěnách. Byly zde totiž odhaleny nástěnné malby z počátku 15. století. Co ale nejvíce zajímá většinu návštěvníků, je expozice útrpného práva. Na Lokti je v nezměněné podobě dochováno několik kobek, které sloužily jako vězení mezi roky 1822 a 1948. Jen pro silné povahy je tu autenticky ztvárněn průběh mučení obžalovaných, kteří se měli doznat ke svým činům.

Při návštěvě hradu Loket však nemusíte spoléhat pouze na stálé expozice. Často se tu konají také kulturní akce, které nabízejí zábavu pro děti i dospělé. Můžete přijít na večerní nebo noční divadelní představení, děti budou milovat loutkové divadlo. V letních měsících se tu konají rytířské slavnosti, na podzim vinobraní a v zimě vánoční trhy. Zkrátka na hradě Loket to žije po celý rok.

Až se rozhodnete přijet, nezapomeňte si včas také vybrat ubytování blízko hradu Loket. Samotné městečko Loket má omezené ubytovací kapacity, ale necelých 7 kilometrů od hradu můžete využít ubytování v Karlových Varech, kde seženete jak ubytování v apartmánech, tak i penziony. Ty najdete také třeba v blízké obci Nová Role. Pokud byste plánovali výlet s větší skupinou a potřebovali byste pro sebe celou chatu, takové najdete v Hroznětíně nebo v Kolové.

Podle toho, kde přesně se ubytujete, můžete vybírat také nejbližší atrakce. V Karlových Varech byste neměli opomenout Sklářské muzeum Moser, kde uvidíte ty největší skvosty vyrobené ze skla. Ač by se to mohlo zdát nesmyslné, celoročně je tu v provozu také Vánoční dům, tak proč si nepřipomenout Vánoce uprostřed horkého léta. Děti nadchne Motýlí dům a pány zase Jan Becher muzeum. Až se Vám zachce přírody, můžete vyrazit na procházku kolem přehrady Březová, vyšlápnout si na rozhlednu Diana nebo se podívat, kde pramení pověstný nejteplejší pramen Vřídlo. Zábavy, historie i umění se najde v okolí hradu Loket skutečně mnoho.

Více

Hrad Bítov

Hrad Bítov

Bítov (okres Znojmo)

Na území obce Bítov okrese Znojmo, které byste našli na levém břehu Želetavky nedaleko Vranovské přehrady, stojí jeden z nejromantičtějších českých hradů. Státní hrad Bítov tu stál už na počátku 11. století, kdy o něm máme první dochované písemné zmínky. Byl součástí řetězce hradů, které chránily jižní hranici státu za vlády Přemyslovců.

Původní hrad Bítov byl dřevěný, až později byl nahrazen hradem kamenným. Nejstarší dochovanou částí je západní břitová věž datovaná do 13. století. V průběhu staletí prošel hrad několika přestavbami. Po vymření rodu Přemyslovců se dostal hrad do majetku rodu Lichtenburků z Bítova, kteří začali budovat na východní straně jádro hradu. Toto jádro dnes tvoří palác. V 17. století byl pak úpravami hrad proměněn na opevněný barokní zámek a od roku 1811 se postupně měnil v duchu novogotiky do podoby, jak jej známe dnes. Od roku 1945 je hrad Bítov ve správě státu a od roku 1949 je otevřen veřejnosti.

Když se vydáte na Bítov dnes, můžete si vybrat ze čtyř prohlídkových okruhů. Základní nese název Palác a seznamuje se životem hraběcího rodu Daunů a posledního majitele barona Haase, který zemřel v květnu 1945. Interiéry jsou jedinečné svou iluzivní výmalbou, která napodobuje dřevěné i kamenné obklady stěn. Obdivovat tu můžete také historický nábytek, a především unikátní sbírku českých i cizokrajných zvířat a trofejí bratří Daunů a největší sbírku vycpaných psů na světě, kterou založil již zmíněný baron Hass mladší. Bez průvodce se můžete vydat na okruh zvaný Vstup do hradu, kde uvidíte pivovar se sladovnou a dobovou hospodou, ale také voliéry s exotickým ptactvem. Mimo letní prázdniny je v sezóně součástí tohoto okruhu také prohlídka hladomorny, vězení a mučírny, která se dochovala v břitové věži. Bítovské zoologické sbírky doplňuje ještě v okruhu Zbrojnice sbírka zbraní z období 17. a 18. století. K vidění jsou tu však i starší, středověké zbraně z 15., ale i z 11. století.

Pokud už plánujete cestu na hrad Bítov, ještě se Vám bude hodit pár praktických informací. Co se týká parkování osobních aut, počítejte s tím, že od placeného parkoviště nad hradem si uděláte k hradu procházku dlouhou asi 600 metrů. Cesta vede z kopce krásnou lipovou alejí, takže určitě nebudete litovat. Osoby se sníženou schopností pohybu mohou parkovat přímo u hradu a bezbariérově jsou jim přístupná dvě nádvoří, dva výstavní sály a při menší pomoci také hradní kaple. Menší plemena psů, která se vejdou do tašky, mohou s Vámi na prohlídku, ovšem v celém areálu mají zákaz pobíhání, a to včetně zahrady. Kdo se vydá na hrad Bítov na kole, ten tu najde stojany až na 35 kol. Maminky pak zřejmě využijí přebalovací pult. Příjemným bonusem, který hrad Bítov poskytuje, je hradní restaurace a Vinotéka pánů z Lichtenburka, kde si můžete dopřát ochutnávku vybraných vzorků vín. Samozřejmě pokud jste nepřijeli autem.

Jestli chcete poznat další zajímavá místa a stavby v okolí, vydejte se Lesoparkem stezkou hrabat Daunů, která Vás dovede k saletům se zajímavými příběhy, které se jinde nedozvíte. Pokud zvládnete přibližně hodinovou procházku, můžete se z hradu Bítov vydat lesní cestou a přes most přes Dyji až na hrad Cornštejn. V místní zátoce se můžete v letních měsících také vykoupat a zpestřit si tak svůj výlet. Krásný pohled na okolní krajinu z výšky Vám umožní rozhledna Rumburak a po náročné turistice Vám přijde vhod relax ve Vodním parku Camp Bítov. Ani v případě nepříznivého počasí však nemusíte zoufat a můžete navštívit Tatra Museum nebo Muzeum Waldemara Matušky.

Teď už Vám zbývá pouze zajistit si ubytování poblíž hradu Bítov. Přímo v Bítově najdete množství chat a apartmánů. Ubytování u Vranovské přehrady však nabízí ještě širší paletu zařízení. Najdete tu chaty s wellness nebo hotely pro rodiny s dětmi. Až budete vyhledávat konkrétní obce, zkuste třeba Štítary nebo Lančov. Ačkoliv Vám názvy možná nic neříkají, věřte, že i stojí za to vyzkoušet také ubytování v Boskovštejně nebo v Lukově. Poznáte tak zase další, pro Vás nový kousek Jižní Moravy.

Více

Hrad Špilberk

Hrad Špilberk

Brno

Kdo přijede na výlet do Brna, které je druhým největším městem České republiky, ten kromě katedrály sv. Petra a Pavla záhy spatří i hrad Špilberk, v brněnském hantecu Špilas, který se tyčí na jednom z vysokých kopců nad centrem. Tato pevnost se nachází na území městské části Brno-střed, takže se k ní dobře dostanete pěšky. Stačí, když vystoupíte na stanici Husova, Česká či Pekařská. Cesty sem však vedou i ze zastávek na Úvozu a Obilního trhu. V případě, že Vás procházka kopcovitým parkem neláká, využít můžete i speciální městskou linku s číslem 80, která Vás dopraví až k jedné z hradních bran.

Historie hradu sahá až do 13. století, kdy jej nechal vybudovat český král a moravský markrabě Přemysl Otakar II. Hlavním cílem stavby hradu byla opora moci panovníka a vybudování důstojného sídla na Moravě. Zajímavostí je, že své jméno dostal po původním pojmenování kopce, ze kterého shlíží na Brno. Kupodivu však čeští panovníci nenacházeli v pobytu na hradě zalíbení a jezdili na něj spíše sporadicky. Na hradě se tedy ve 14. století postupně usadila moravská markrabata, ke kterým patřil třeba populární Jošt Moravský.

Barokní pevnost, Žalář národů i muzeum

Mnohem výrazněji se Špilberk zapsal do historie tím, že se z něj stala takřka nedobytná pevnost, která sehrála důležitou roli během třicetileté války. Opevnění objektu zdokonalil plukovník Radouita de Souches, díky čemuž obrana města přestála tříměsíční obléhání Švédy. A to i přesto, že cizí armáda byla vůči obráncům Brna ve značné přesile. Vzhledem k tomu, že šlo o významný historický moment, se kterým se pojí i vyzvánění poledne na Petrově v 11 hodin dopoledne, vítězství Brňanů se pravidelně připomíná i během akce zvané Den Brna. Ta se koná každý rok v srpnu a zájemců nabízí skutečně širokospektrální program. V jejím průběhu pochoduje městem kostýmovaná švédská armáda spolu s nachystanými obránci. Na vybraných místech se pak odehrávají rekonstrukce částí bitvy, které jsou pro veřejnost doplněny detailnějším výkladem. Do poloviny 18. století pak docházelo k dalším úpravám hradu na mohutnou pevnost, která Brno transformovala v dokonale chráněné území.

Vývoj hradu se však nezastavil ani posléze, jeho součástí bylo i velmi obávané vězení, kterému se také někdy říkalo Žalář národů. Mezi nejznámější vězně, na které se stále vzpomíná, patří například plukovník pandurů baron Trenck. A případně i známý loupežník Babinský. Ze známých evropských osobností tu byl vězněn i italský básník Silvio Pellico, který o své zkušenosti napsal knihu Mé vězení. Nejtěžší zločinci, kteří byli odsouzeni na doživotí, byli často umístěni v těch nejhorších hradních kobkách. Po odchodu posádky armády v roce 1959 pak byl Špilberk postupně transformován na Muzeum města Brna.

Špilberk od kasemat po věž

Venkovní části hradu jsou veřejně přístupné. Můžete se tedy projít po venkovních bastionech, ze kterých je nádherný panoramatický výhled na město. Na jednom z hradních nádvoří Vás také jistě zaujme zvonkohra, která hraje každou hodinu od 9 do 18 jednu z 32 melodií. Velmi oblíbený je i park, který hrad obklopuje, protože byl doplněn romantickým vodopádem a vyhlídkovými altány. Kdo se nebojí, ten se může podívat i do již zmíněných kasemat, ve kterých byli uvězněni zločinci. Unikátní podívanou také nabízí takzvaný Chrám kamene, který Vás zavede do opravených vodojemů. Velmi atraktivní je i vyhlídka na město z hradní věže, na kterou mohou zájemci v návštěvních hodinách taktéž vystoupat.

A to rozhodně ještě není všechno, co můžete během návštěvy Špilberku podniknout. Velmi pěkné jsou i prohlídkové okruhy, jejichž trasa vede například do Královské kaple. Také se zde nachází několik stálých expozic, mezi kterými je Brno — Žalář národů, Od hradu k pevnosti, Brno na Špilberku, která mapuje i nejstarší historii města, či O nové Brno — brněnská meziválečná architektura. Zajímavý program dále nabízí Galerie města Brna s galerií starého umění, moderního umění a současného umění. Během roku se pak také v areálu hradu konají nejrůznější společenské a kulturní akce. To z místa, které bylo dlouho obávané, činí populární turistický cíl, který Vás vždycky něčím překvapí.

Plánujete vyhledat ubytování blízko hradu Špilberk? Vyzkoušejte brněnské hotely, penziony či apartmány, které jsou vhodné i pro dlouhodobý pronájem. Ten se určitě hodí, tím spíš, že byste měli ve městě navštívit i další významné atrakce. K nim patří třeba drak na Staré radnici, u kterého nechybí ani kolo z pověsti. Mnoho lidí také chodí v 11 hodin dopoledne chytat skleněnou kuličku do ultra moderního Brněnského orloje. Těšíme se na Vás!

Více

Hrad Buchlov

Hrad Buchlov

Buchlovice

Jeden z nejstarších českých hradů, státní hrad Buchlov, najdete na Jižní Moravě nedaleko města Uherské Hradiště a obce Buchlovice, odkud se na hrad dostanete pěšky asi za 45 minut. Současně jde o nejvýraznější dominantu Slovácka. Navíc hrad leží na trase spojující Brno se Zlínem a se Slovenskem, proto ať už se cestujete odkudkoliv, zastávky na hradě Buchlov určitě nebudete litovat.

Kdy byl hrad postaven, se neví sice úplně s jistotou, ale odhaduje se, že mohl být založen v 1. polovině 13. století jako obranná pevnost na strategickém místě. Že to byl promyšlený nápad, dokazuje skutečnost, že hrad Buchlov nebyl nikdy úplně dobyt. Mezi nejstarší části hradu patří obranné věže, kaple a palác. V průběhu 15. a 16. století hrad vlastnilo hned několik moravských rodů, nejznámějšími jsou páni ze Žerotína. V 16. století byl hrad naposledy přestavěn v duchu renesance, a tak se zachovalo mnoho původních architektonických prvků. Od roku 2002 je Buchlov vyhlášenou národní kulturní památkou a je pod správou Národního památkového ústavu.

Zajímavostí je, že hrad měl od 14. století tzv. lovecké právo, díky kterému mohl soudit i trestat pytláctví a nedovolený rybolov. Později se dokonce seznam trestaných zločinů rozrostl a mohlo zde být trestáno i smilstvo, čarodějnictví, vraždy a loupeže. Zřejmě proto, že zločiny byly trestány smrtí, bylo jich v buchlovském panství o mnoho méně než v jiných oblastech českých zemí. Toto lovecké právo přecházelo spolu s hradem vždy na nového majitele a bylo zrušeno císařem až v roce 1749.

Hrad Buchlov je opředen několika pověstmi, z nichž jedna se váže k 400leté lípě rostoucí na nádvoří hradu. Traduje se, že tu byl za zradu odsouzen k smrti mladý muž, který chtěl svou nevinu dokázat tím, že lípa, kterou přesadí kořeny vzhůru, na jaře i přesto nasadí pupeny a rozkvete. Strom skutečně rozkvetl, mladík byl osvobozen, a tak vznikla pověst o „lípě neviny“.

Na první a druhé hradní nádvoří je vstup volný a můžete si tak prohlédnout hrad samostatně bez průvodce. Pokud však přijedete na hrad Buchlov cíleně, zřejmě budete chtít vědět více. Základní okruh s názvem Procházka starým hradem Vás provede gotickými i renesančními prostory, seznámí Vás s dobovou architekturou i uměním. Uvidíte knihovnu, černou kuchyň a také zbrojnici. Druhý okruh Vás zavede do rodinného muzea rodu Berchtoldů, kteří zde shromáždili pozoruhodné egyptologické a přírodovědné sbírky. Součástí okruhu je výstup na vyhlídku, takže počítejte s více než 300 schody a točitým schodištěm. Spojením prvního a druhého okruhu je prohlídka Buchlov v proměnách času, jde o exkluzivní prohlídku celého hradu včetně vyhlídkové věže. Na tento okruh si vyhraďte přibližně hodinu a půl času. Součástí hradního komplexu je také kaple sv. Barbory, která sloužila jako hrobka příslušníkům rodu Petřvaldů a již zmíněných Berchtoldů. Nachází se asi 1,5 km od hradu a také zde se pořádají prohlídky s průvodcem.

Hrad Buchlov myslí i na speciální požadavky svých návštěvníků. Pro děti je zde připraven dětský okruh S pastelkami po hradu Buchlov a pro zájemce o poznání dějin historických staveb je tu Buchlovská spirála, která Vás seznámí s postupným vývojem hradu a v ceně prohlídky je také stejnojmenná obrazová publikace. Děti, které se zúčastní dětského okruhu, dostanou také publikaci, ve které najdou omalovánky, hádanky a další úkoly. Navíc během prázdnin na okruh navazují krátká divadelní představení. Seznámí se s pověstí o lípě neviny, vystoupají na vyhlídkovou věž a uvidí mumii. Děti hradem je provází průvodce v historickém kostýmu.

Až budete shánět ubytování v okolí hradu Buchlov, zaměřte se na Buchlovice. Odtud to máte k hradu nejblíže. Nabízejí se však také okolní obce, například penziony Staré Hutě, dřevěnice Salaš nebo chaty Stupava. Vybere si každý podle svých preferencí. A když už budete ubytovaní, můžete vyrazit poznávat další atrakce na Slovácku.

Pokud nemáte historie ještě dost, navštivte zámek Buchlovice nebo zříceninu hradu Cimburk. Jestli jste přijeli v zimě, tak Vás určitě nadchne lyžařské středisko Stupava nebo Mendl Ski. A pokud se chcete jen tak procházet přírodou, můžete to vzít okolo vodní nádrže Koryčany nebo k rozhledně Brdo. Věříme, že nudit se nebudete, protože Jihomoravský kraj je rájem turistů.

Více

Hrad Valdštejn

Hrad Valdštejn

Turnov

Hrad Valdštejn se tyčí ve skalách a lesích Českého ráje nedaleko města Turnov v okrese Semily. K tomuto krásnému hradu, který by byl hřích nenavštívit pokud jedete kolem, se dostanete několika způsoby. Všechny barvy turistických tras můžete využít a přijít pěšky z okolí. Z Turnova půjdete po červené nebo zelené trase asi 4 km. Vede sem také několik cyklotras. Dorazit můžete i autem na parkoviště, které je od hradu vzdálené 700 m. Na hrad dojdete po zelené pěší stezce. Pro kočárky je vhodnější cyklostezka, která je dlouhá asi 2 km.

Valdštejn je považován za nejstarší hrad v této oblasti, jeho založení se odhaduje na rok 1260 rodem Markvarticů, předků rodu Valdštejnů. Hrad prošel svými vzestupy i pády, to podle dobových majitelů, kteří se často střídali. Díky historickým okolnostem byl hrad obsazen husity a později i vyhořel a zchátral. V 15. století byl opuštěn a jeho další znovuzrození přišlo až v 18. století zase až s Valdštejny. Ti vybudovali na ruinách poutní místo. V obnově zašlé slávy hradu pokračovali i další majitelé. Těmi byli v první polovině 19. století Lexové z Aehrenthalu. Hradní páni zvelebovali hrad ale i okolí. Vybudovali vyhlídky, turistické cesty nebo Lázně Sedmihorky. Aktuálně je hrad v dobrých rukou města Turnova a prohlédnout si ho přijde ročně kolem 60 000 návštěvníků. Pokud máte rádi pohádky, pak vězte, že se zde natáčela například pohádka Princ Bajaja nebo některé scény z druhé série Arabely.

Hrad leží na pískovcových skalách a tvoří ho několik částí propojených mosty. Z dálky je vidět kaple sv. Jana Nepomuckého, dominanta celého hradu. Venkovní prostory, sklepení s expozicí o historii pískovců a biliárový sál jsou přístupné návštěvníkům bez průvodce. Klasicistní palác a romantický palác jsou přístupné jen s průvodcem. Délka komentované prohlídky je asi 45 minut. Občerstvit se na hradě můžete v Hospůdce na Valdštejně, která nabízí místní speciální višňové pivo.

Návštěva hradu se může stát součástí výletu do Přírodní rezervace Hruboskalsko, tedy Hruboskalského skalního města, na jehož části se Valdštejn nachází. Český ráj nezklame žádnou svojí oblastí, pískovcové skály a historické památky Vás budou provázet na každém kroku. Valdštejn jistě ohromí jedinečným kouzlem a možná dostanete chuť podívat se i na nedaleký zámek Hrubá skála. Tento nápad si nenechte rozmluvit žádným členem výpravy. Okolí zámku je nádherné. Za návštěvu stojí Zámecká vyhlídka, Myší díra nebo Adamovo lože. Podobné, avšak jedinečné pískovcové útvary najdete v nedalekých Prachovských skalách.

Český ráj je výjimečný svou pestrostí přírodních i historických krás na malém území. Vyplatí se tedy přijet na déle a poznávat ho pozvolna. Rezervujete si ubytování v okolí hradu Valdštejn třeba u nás. Prohledejte naši rozmanitou nabídku chalup, penzionů, apartmánů či hotelů. Věříme, že si pobyt skutečně užijete.

Více

Hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát

Křivoklát (okres Rakovník)

Ikonický hrad Křivoklát, jeden z nejstarších středověkých hradů, tyčící se na skále v nadmořské výšce 290 m n. m.  najdete nad Rakovnickým potokem, v katastrálním území městyse Křivoklát. Tato malebná dědinka je zasazena do okresu Rakovník ve Středočeském kraji. Samotný hrad je chráněný jako kulturní památka a je přístupný veřejnosti. Díky své jedinečnosti byl v roce 1989 zapsán i na seznam národních kulturních památek ČR.

Jedna z legend hovoří, že počátky hradu Křivoklátu sahají až do 12. století. Již český kronikář Kosmas ho uvedl ve svém dílu jako místo, kde kníže Vladislav I. věznil svého bratrance Otu Olomouckého. Tato informace se však nepotvrdila a proto je pravděpodobné, že se jednalo o jiné místo se stejným názvem. Jak to bylo doopravdy se už asi nedozvíme.

Více uvěřitelné je to, že hrad Křivoklát byl založen až okolo roku 1230, na přelomu vlády krále Přemysla Otakara I. a Václava I. Už během první poloviny 13. století se hrad stal sídlem českých králů. Působil tu i Přemysl Otakar II., který provedl přestavbu hradu a vybudoval hradní kapli. Když v roce 1316 vyhořel Pražský hrad, byl to právě Křivoklát, kam se přesunula královna Eliška Přemyslovna se svými dětmi. Své dětství tu tedy prožil i Karel IV. (v tom čase ještě jako Václav). Ten ve 30. letech 14. století odcestoval do Francie, kde poznal svoji manželku Blanku z Valois. Po návratu na Křivoklát se jim tu narodila dcera Markéta. Až později se přesunuli na hrad Karlštejn.

Hrad Křivoklát prošel během své éry několika požáry.  Téměř každých 200 let byla díky tomuto živlu zničena některá z částí hradu. V 16. století hrad Křivoklát vlastnil rod Habzburků. Ti zde vybudovali státní věznici. Ze mnoha známých osobností si zde svůj trest odpykávali např. Jan Augusta - biskup Jednoty bratské, který se odtud pokusil uprchnout. Avšak byl dopaden a následně mučen. A věznili tu i Edwarda Kelleyho - anglického alchymistu, který nejen že nenaplnil slib, který dal císaři Rudolfu II. a sice že mu zajistí elixír mládí a promění kov ve zlato, ale navíc zavraždil i jednoho z dvořanů. V této době význam Křivoklátu značně upadal.

O záchranu hradu se postarali až Fürstenberkové, kteří vlastnili hrad až do 30. let 20. století. Hrad Křivoklát byl zrestaurován a poslední majitel Max Egon II. ho v roce 1929 prodal České republice. A nyní se z jeho návštěvy může těšit široká veřejnost. Hrad můžete navštívit během celého roku. V létě se zde konají noční prohlídky, koncerty i víkendové akce. Oblíbené jsou i Knížecí Velikonoce nebo Královský Advent. A nezapomenutelným zážitkem je i možnost, strávit na hradě celou noc.

Při běžné návštěvě hradu si můžete vybrat z několika prohlídkových okruhů. Nejvýznamnějším je základní okruh, který představuje reprezentativní prohlídku. Během ní navštívíte hradní nádvoří, Augustovo vězení, hladomornu, ale i kaple, Rytířský sál, knihovny nebo obrazárny. V rámci tohoto okruhu navštívíte i expozici gotických paláců s hradní kaplí a místností, věnované Filipíně Welserové, dámě z augsburské patricijské rodiny Walserů.

Gotické paláce, aneb nejstarší jádro hradu jsou i samostatným okruhem, během kterého navštívíte třeba i královskou konírnu. Pokud chcete vidět vše, co hrad Křivoklát nabízí, vyberte si 3. okruh. Projdete si celým hradem, navštívíte gotické paláce i hradby a věže. Proto je prohlídka fyzicky náročnější. Zdolání všech místností i značného množství schodů Vám zabere asi 100 minut. Sami bez průvodce pak můžete navštívit poslední okruh po hradbách i s velkou věží, která Vám poskytne krásný výhled do širého okolí.

Hrad Křivoklát se také může stát místem, kde zpečetíte svůj manželský slib. Svatba na hradě bude pro všechny svatebčany jistě nezapomenutelným zážitek. Vše potřebné projednáte na úřadu městyse. O tom, že se jedná o výjimečnou historickou stavbu, svědčí i fakt, že si Křivoklát rádi vybírají režiséři jako kulisu do svých filmů a pohádek. Prostory hradu tak můžete vidět např. v dílech Noc na Karlštejně, Báthory nebo pohádkách Třetí princ, Honza málem králem, Tři veteráni nebo Anděl Páně. Atraktivita celého hradu i okolí je tak zachována pro další generace.

Navíc, hrad Křivoklát se nachází v nádherné přírodě Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, který láká na svoje atrakce návštěvníky z celé republiky. Kromě Křivoklátu se můžete vydat i na další hrady, kterými jsou Žebrák, Točník nebo Krakovec, případně i zámek Zbiroh nebo zámek Nižbor. Pro turisty bude atraktivnější zdolání nejvyššího bodu CHKO, kterým je Těchovín s vrcholem ve výši 617 m n. m.

Na Křivoklátsku jsou možnosti výletů opravdu široké. Stačí si tedy najít ubytování u hradu Křivoklát a každý den vyrazit vstříc novým zážitkům. Spokojení budou nejen milovníci historie a turistiky, ale to své si tu najdou i rodiny s dětmi, páry a nebo skupiny přátel. Tak neváhejte a vyrazte i Vy.

Více

Horní Hrad Hauenštejn

Horní Hrad Hauenštejn

Krásný Les (okres Karlovy Vary)

Zajímavý středověký hrad Hauenštejn

Původně byl menším středověkým hradem, následně získal díky přestavbě podobu zámku. Řeč je o zámku Horní Hrad neboli Hauenštejně. Najdete ho v osadě Horní Hrad, části obce Krásný Les, v okrese Karlovy Vary, v Karlovarském kraji. Byl strategicky postaven na skalnatém ostrohu, aby mohl chránit zemskou stezku, vedoucí nedalekým údolím Ohře. Od roku 1964 je Horní Hrad chráněný jako kulturní památka a patří k významným turistickým cílům v Krušných horách.

O přesném původu hradu Hauenštejn nejsou žádné písemné zmínky. Při rozboru názvu "Hauenstein", který vznikl ze slov Haue (motyka, palice, sekera) a Stein (skála nebo v přeneseném významu hrad) dojdete pravděpodobně k závěru, že v blízkém okolí hradu probíhala těžba.

Nejpravděpodobněji se jevil scénář, že hrad vznikl v 2. polovině 13. století za Přemysla Otakara II. nebo jeho syna Václava II. Avšak nevylučuje se ani možnost, že byl založen loketským purkrabím Mikulášem Winklerem, který měl ve své správě hrad okolo roku 1320. Následně jej však postoupil klášteru v Doksanech. Později v roce 1336 přešel Hauenštejn do majetku českého krále Jana Lucemburského. Když později patřil hrad Karlu IV., ten jej postoupil na neznámého majitele a následně došlo k poměrně rychlému střídání majitelů. Hrad často sloužil jako zástava.

Od 16. století vlastnil hrad Hauenštejn mocný rod Šliků, kteří jej nechali přestavět z gotického hradu na jakýsi renesanční hrad se zámkem a byl vybudován i pivovar. Došlo k rozšíření zámeckého sadu a hospodářství. Následně byl Hauenštejn prodán vévodovi Juliu Jindřichovi Sasko-Lauenburskému, který ho nechal rozšířit a provedl zásadní stavební úpravy.

V roce 1689 zdědila Hauenštejn Francizska Sibyla Augusta a tím se dostal do majetku rodu Augustů. Když však v roce 1771 vymřeli po meči, připadl celý majetek Habsbursko-lotrinským. Následně ještě Hauenštejn vystřídal několik majitelů, po válce byl zabaven a od roku 1947 byl po rekonstrukci využíván jako rekreační středisko jáchymovských dolů nebo jako záchytný dětský domov.

Poté byl Hauenštejn nevyužívaný a postupně chátral. V roce 1982 se dokonce uvažovala o celkové demolici, pouze se zachováním věže. Ovšem na naléhání památkového ústavu k demolici nakonec nedošlo, Hauenštejn přešel pod správu obce Krásný Les a v roce 2000 se ho podařilo prodat panu Pavlu Palackému. Nový majitel usilovně pracuje na jeho obnově.

 

A jak se na Horní hrad Hauenštejn dostat?

Na Horní hrad Hauenštejn Vás dovedou pohodlné turistické trasy. Pokud přicestujete vlakem, dojedete do Stráže nad Ohří. Odtud vedou tři možné trasy. Modrá trasa je nejkratší a povede Vás přes Dubový vrch, kde se můžete kochat nádhernými výhledy na Doupovské hory i řeku Ohři. Červenou trasou půjdete podél Ohře směrem do Damic. Tato trasa je vhodná i pro kočárky, ovšem pouze za suchého počasí. Poslední - zelená trasa - míří ze Stráže nad Ohří na zříceninu hradu Himelštejn a do Osvinova až k turistickému odpočívadlu u silnice mezi Božím Darem a Krásným Lesem. Následně se kamenitou stezkou dostanete až na Horní hrad Hauenštejn.

Nad Hauenštejnem na kopci se nachází Hornohradská kaple. Z původního vybavení se dochovala pouze jedna dřevěná lavice, avšak nábytek byl do kaple doplněn a nyní se zde konají výstavy. Nachází se tu i dřevěná socha sv. Václava, která byla v roce 2007 požehnaná ve Vatikáně přímo od papeže. U této kaple byla v roce 1971 založena botanická zahrada a arboretum. Můžete tu obdivovat listnaté i jehličnaté dřeviny, pocházející z Japonska, Číny, Severní Korey i Severní Ameriky.

Na Horním Hradě Hauenštejn probíhá během letní sezóny řada kulturních akcí. Známé jsou hudební festivaly, noční prohlídky i letní tábory nebo školy v přírodě. V rámci běžné prohlídky se dostanete na hlavní nádvoří i na horní nádvoří s gotickou kaplí, ze které jsou nádherné výhledy do okolí. Navštívíte rytířský sál i desítky komnat, v kterých se koná několik stálých i putovních výstav.

Horní hrad Hauenštejn se také může stát místem pro Vaši svatbu. Z romantických prostor dokáže profesionální fotograf vykouzlit dokonalé fotografie Vašeho dne D. Vždyť jde přece o zážitek na celý život. Hauenštejn je možné si pronajmout i na pořádání různých rodinných oslav nebo kulturních příležitostí. Pokud máte zájem udělat tu soukromou akci, kontaktujte koordinátora, který Vám nabídne i širokou možnost doprovodného programu jako je např. pouliční divadlo, spolek šermířů nebo kejklířské vystoupení.

 

Vyrazte poznávat i okolí Horního hradu Hauenštejn

Po návštěvě Horního hradu Hauenštejn by se patřilo trošku si odpočinout. A proč nespojit příjemné s užitečným? V nedalekém Jáchymově na Vás čeká vodní relax. A máte dokonce na výběr, jestli dáte přednost lázním Jáchymov nebo Aquacentru Agricola. Obě možnosti jsou něčím zajímavé a užijete si v nich spoustu zábavy.

Pokud jste však vášniví turisté, neměli byste vynechat výstup na nedalekou horu Klínovec, která je nejvyšším vrcholem Krušných hor. Oblibě se těší během celého roku. V létě láká turisty, v zimě zase lyžaře, kteří si v místním Skiareálu Klínovec užívají sjezdovek všech náročností.

Zvýšenému zájmu návštěvníků je v této oblasti přizpůsobena i nabídka ubytovacích zařízení. Hledáte si ubytování u Horního hradu Hauenštejn? Pak jste u nás správně. Navštivte oblíbené stránky chaty a chalupy Krušné hory nebo ubytování Severozápadní Čechy a vyberte si ubytování, které Vám bude nejvíce vyhovovat. Jen tak se z dovolené vrátíte náležitě odpočinutí a obohacení o nové zážitky.

Více

Hrad Kost

Hrad Kost

Libošovice

Uprostřed malebné krajiny Českého ráje, nedaleko Libošovicokrese Jičín, stojí na skále hrad Kost. Ne příliš vysoko, ale v údolí mezi lesy a rybníky. Přesto je díky jeho výrazné siluetě a typické čtyřhranné věži nezapomenutelný. Tento nejzachovalejší gotický skvost u nás láká návštěvníky z několika důvodů, o nichž si povíme následně. Hrad, i když je v soukromém vlastnictví, je veřejně přístupný, podobně jako jiné památky. Na místo Vás může přivést několik turistických cest, cyklostezka, ale je tu i zastávka autobusu a parkoviště pro auta.

Venkovní prostory kolem hradu jsou skvělým výletním cílem samy o sobě. V pěkně upraveném podhradí najdete kolbiště, kde se v letním období koná pravidelný program s rytířským turnajem. Opodál sídlí Kostecký pivovar s restaurací, kde se vaří pivo podle původní receptury. Pod hrází Bílého rybníka jsou dva mlýny. Panský mlýn a Bývalý roubený mlýn.

Historie založení hradu se datuje do 2. poloviny 14. století. Místní průvodci Vás poutavým způsobem přenesou do minulosti hradu. Na výběr jsou hned 4 návštěvní okruhy vnitřních prostor objektu. První okruh Vás zavede do hradních paláců a zbrojnice. Podíváte se také na všechna nádvoří, kapli a černou kuchyni. Mimochodem, právě zdejší černá kuchyně je jedním z hlavních cílů návštěvníků hradu. První okruh trvá asi hodinu a seznámí Vás také se všemi majiteli hradu a významnými členy rodu Kinských. Zajímá Vás, jak vypadá taková středověká mučírna? Potom si vyberte druhý okruh. Vrátíte se v něm o stovky let zpět, prohlédnete si například funkční gilotinu nebo klec na čarodějnice. Dozvíte se vše o tajích českého hrdelního práva. Zároveň taktéž projdete všechna nádvoří, kapli a černou kuchyni. Neminete ani přízemí Velké bílé věže s modelem hradu a počítačovou animací jeho vývoje.

Druhý okruh Vám také zabere asi hodinu času. Třetí okruh zahrnuje prohlídku celého hradu. Uvidíte v něm vlastně vše, co zahrnuje první i druhý okruh dohromady a k tomu ještě kapli sv. Anny. Je na Vašem zvážení, zda tento téměř dvouhodinový okruh absolvovat s malými dětmi. Výklad je detailní a cesta dlouhá. Naopak poslední, tedy čtvrtý prohlídkový okruh hradu, je zkrácený a zároveň bezbariérový. Pokud jste na Kosti jen na skok, můžete si vybrat tuto asi čtyřicetiminutovou prohlídku. Nahlédnete do přízemí Bílé věže, kaple sv. Anny a na hradní nádvoří. Ať už si vyberete kterýkoliv okruh, vězte, že na tomto hradě jsou psi vítáni. Mohou se pohybovat jak na nádvoří, tak je možné s nimi absolvovat i prohlídky uvnitř. Je jen potřeba, aby byli pejsci na vodítku. Občerstvit se můžete v restauraci U Draka, která má i venkovní terasu. Hrad Kost nabízí i možnost ubytování, pořádání svateb nebo pronájem vnitřních i venkovních prostor pro různé příležitosti.

Výlet na hrad Kost Vás určitě nezklame. Celý Český ráj je bohatý na krásné hrady a člověk někdy váhá, který navštívit dřív. Mimo Kost můžeme doporučit Hrubou Skálu, zříceninu hradu Trosky nebo hrad Valdštejn. Návštěva Českého ráje není jednodenní záležitost. Chcete-li si užít místní skalní města třeba Prachovské skály, rezervujte si ubytování v okolí hradu Kost poblíž Sobotky alespoň na prodloužený víkend. Naše nabídka chat a chalup, penzionů i apartmánů je bohatá. Obraťte se s výběrem na nás, jsme Vám k dispozici.

Více

Hrad Houska

Hrad Houska

Blatce

Tajuplný hrad Houska najdete ve východní části Kokořínska, v katastru Houska, patřící pod obec Blatce. Díky rychlé dostupnosti z Prahy (necelých 50 kilometrů) se tento hrad těší velké návštěvnosti v rámci jednodenních výletů, avšak je oblíbeným turistickým cílem i během delšího pobytu v Severozápadních Čechách. V současné době je hrad Houska chráněný jako kulturní památka ČR a je jedním z nejlépe zachovaných hradů.

Na místě dnešního hradu stávalo původně hradiště. Postavit jej nechal Slavibor z rodu Pšovanů pro svého syna Housku. Současný hrad Houska byl vybudován za panování Přemysla Otakara II. někdy v 1. polovině 13. století, souběžně s nedalekým hradem Bezděz. Sloužil jako významný královský hrad, avšak následně přešel do majetku šlechty a tento stav trval až do roku 1924. Následně se hrad dostal pod správu Václava II. a později jej vlastnili páni z Dubé, Hrzánové z Harasova, Valdštejnové, rod Kouniců a mnoho dalších.

Během střídání majitelů procházel hrad Houska několika stavebními úpravami. Z původně nedobytného gotického hradu prošel postupně všemi slohy a to i pozdně románským. Nynější podoba Housky by se dala charakterizovat jako renesanční zámek s prvky gotického hradu.

V roce 1924 koupil hrad prezident Škodových závodů pan Josef Šimonek. Provedl na hradě Houska nutné úpravy a až do roku 1939 ho používal jako reprezentativní rodinné sídlo. Díky poloze v Sudetech byl do konce II. světové války využíván německou armádou. Od roku 1950 je na hradě Houska umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu. Počátkem 90. let minulého století byl hrad díky restituci navrácen původním majitelům - Ing. Jaromíru Šimonkovi a MUDr. Blance Horové.

A právě v tomto období (r. 1999) byl hrad Houska zpřístupněn i veřejnosti. Stal se místem konání nejrůznějších kulturních a společenských akcí. Například jarmarků, kde můžete potkat šermíře, tanečníky, vyzkoušet si různá dobová řemesla. Vašim uším ulahodí vystoupení zpěváků a hudebníků a spoustu zajímavých informací se dozvíte, pokud navštívíte některou ze stálých nebo sezónních expozic.

Hrad Housku můžete navštívit od dubna do října. Během prohlídky Vás průvodce provede typickými sestavami gotických trojdílných bytů, šnekovými schodišti i pavlačí v nádvoří. Pravděpodobně nejcennější částí je uzavřená obdélníková kaple s dochovanými nástěnnými malbami z 1. poloviny 14. století. i tzv. Zelená komnata, která taktéž obsahuje původní malby z roku 1520. Velmi zajímavý je i lovecký salón s dančími trofejemi, rytířský sál i jídelna s tanečním sálem, které prošly rozsáhlou rekonstrukcí.

Rozhodně byste neměli vynechat i samostatný prohlídkový okruh - Dantovo peklo. Nachází se v prostorách bývalé kočárovny a jedná se o ozvučené a ručně vyřezávané provedení Božské komedie od Danta Alighieriho. Na Housku umístil svůj román Cikáni i Karel Hynek Mácha, který sem zabloudil se svým přítelem Eduardem Hindlem při své cestě na hrad Kokořín.

Okolí Housky není nijak honosné, ovšem menší okrasnou zahradu tu přece jen najdete. Byla založena okolo roku 1590, kdy tu sídlil Tobiáš z Harasova. V současné době tu roste několik dřevin, mezi nimi i zajímavé kavkazské jedle, borovice nebo řada cypřišníků. Každopádně se jedná o pěkný výlet, který můžete spojit s návštěvou dalších atraktivních míst na Kokořínsku.

Mohou to být hrady, zámky nebo přírodní zajímavosti, ale i návštěva různých měst nebo malebných vesniček. Například takové Doksy Vám toho nabízí opravdu mnoho. Mimo jiné tu najdete i Muzeum Karla Hynka Máchy, mezi dětmi oblíbené Muzeum Čtyřlístku a v neposlední řadě také Mácháč, neboli Máchovo jezero. Zde si užijí malí i velcí, na vodě i na souši, v zimě i v létě.

Celé Kokořínsko i Máchův kraj jsou oblíbenými turistickými destinacemi. Najdete tu i řadu kvalitních ubytovacích zařízení. S jejich výběrem Vám rádi pomůžeme. Hledáte ubytování u hradu Houska? Není nic jednoduššího než si vybrat, zda Vám vyhovují spíše chaty a chalupy, apartmány nebo ubytování v soukromí. A nebo spíše preferujte hotely a penziony? Nebojte, pro méně náročné jsou i dispozici i kempy. Výběr je jen a jen na Vás.

Více

Hrad Svojanov

Hrad Svojanov

Svojanov

Hrad Svojanov, jeden z nejstarších kamenných hradů u nás, najdete nedaleko města Poličkaokrese Svitavy. Výlet si nenechte ujít, pokud cestujete do této části českomoravského pomezí. Hrad leží uprostřed lesnatých kopců nad meandry řeky Křetínky. Motoristé dojedou po silnici až na parkoviště, které leží přímo u hradu. Turisté se mohou dostat do Svojanova po zelené turistické trase. Ani cyklisté nezabloudí, pokud budou následovat značení cyklotrasy.

Hrad je na návštěvníky i kolem projíždějící zvyklý už od svého založení. Stalo se tak kolem roku 1224 královským purkrabím Svéslavem z Bořitova. V roce 1265 nechal král Přemysl Otakar II. založit královské věnné město Poličku. Protože se město i hrad nacházejí v těsném sousedství, jejich historie je společná. Král udělil hradu nové jméno Knížecí hora, to se ale neosvědčilo. Svojanov ležel na významné obchodní stezce z Brna do Litomyšle. Měl tedy zajišťovat ochranu jako strážní pevnost. Zároveň se nacházel na historické zemské hranici Moravy a Čech. Tento fakt připomíná mohutná hradba, která je místy široká až 8 metrů.

Středověký ráz si hrad zachoval velmi dlouho. V roce 1569 hrad vyhořel a byl z části opraven. Jeho osud zpečetil další požár, který proběhl v roce 1842. Tehdejší majitelé nechali hrad částečně přestavět v empírovém stylu. Na hradě, jako jediném u nás, se tedy setkáte s kombinací gotiky a empíru. Mezi významné majitele hradu patřil král Karel IV. Ten zařadil Svojanov na seznam 11 nejvýznamnějších českých hradů, které neměli být nikdy prodány. Jeho syn Zikmund ale závazek nedodržel, a tak se novými majiteli staly pánové z Boskovic. Ti hrad velmi dobře opevnili.

Pozdějšími majiteli byli Trčkové z Lípy, kteří přistavěli renesanční palác. Hrad vystřídal spoustu majitelů, některých více či méně významných. V roce 1910 hrad odkoupilo město Polička. Později byl Svojanov znárodněn a Poličce byl navrácen až v roce 1992. Od té doby jej město postupně a opatrně rekonstruuje.

Na hradě se stále něco děje. Zavřený bývá pouze v zimním období. Je to místo konání různých kulturních akcí, třeba šermířských slavností. Návštěvníci si mohou vybrat mezi třemi prohlídkovými okruhy. Ten první s názvem okruh A představuje život na hradě ve 2. polovině 19. století. Uvidíte komnaty a vybavení empírového paláce. Shlédnete sbírky loveckých trofejí, ale i dobovou toaletu. Součástí této prohlídky je zároveň okruh C, tedy procházka venkovním areálem hradu.

Okruh B ukazuje zázemí hradu. Uvidíte gotické sklepení včetně středověké mučírny. Prohlédnete si goticko-renesanční dům zbrojnošů, kde jsou vystaveny dobové zbroje, brnění a zbraně. Již zmíněný okruh C vede hlavně exteriérem hradu. Můžete vystoupat až do hradní věže na vyhlídkový ochoz. Pokocháte se překrásným výhledem do okolní krajiny. Pod hradbami navštívíte tradiční gotickou zahradu a další pěkná zákoutí hradu.

Hrad kromě běžných prohlídek a konání různých hudebních či divadelních akcí pořádá také svatby, či firemní akce. Nabízí i možnost ubytování přímo v prostorách hradu. Občerstvit se mohou hosté v místní restauraci. Přijeďte nasát kouzlo historie do pěkně udržovaného areálu. Výlet na Svojanov můžete spojit i s návštěvou Dobře utajené rozhledny Járy Cimrmana. V nedaleké Poličce si můžete zajít zaplavat na místní koupaliště, nebo si prohlédnout Městské muzeum a galerii Polička.

Zastavte se odpočinout v tomto jižním cípu Pardubického kraje. Svou dovolenou si můžete začít plánovat už nyní, a to s pomocí našeho portálu. Ten Vám usnadní výběr ubytování v okolí hradu Svojanov. Vyfiltrujte si to správné místo na oddech a vyberte si z nabídky chat, chalup, apartmánů, nebo ubytoven a kempů. Výhodou je, že termín si můžete dohodnout přímo s majitelem. Pokud budete chtít s čímkoliv poradit, jsme tu pro Vás.

Více

Hrad Štramberk

Hrad Štramberk

Štramberk

Štramberský hrad je zřícenina, tyčící se nad městem Štramberk, v okrese Nový Jičín, v Moravskoslezském kraji. Jeho původ není přesně znám. Předpokládá se však, že byl hrad vybudován po roce 1200 na obranu zemských hranic a za stavitele hradu je považován rod Benešoviců. Podle pověsti však měl hrad Štramberk stát původně na protějším vrchu, avšak jeho stavbu tu překazili trpaslíci z nedaleké jeskyně.

Od roku 1312 byl hrad v majetku českého krále Jana Lucemburského, později Karla IV. Dalším významným panovnickým rodem byly Benešovicové - páni z Kravař. Od roku 1533 začal hrad pomalu chátrat. O dvě století později se zřítila přední část hradu a zdivo bylo použito jako stavební materiál. Mezi lety 1901 a 1903 prošla 40metrová válcová věž, která byla dominantou hradu Štramberk, zásadní rekonstrukcí. Věž dostala novou střechu a byla upravena jako vyhlídkové místo. Tak vznikla gotická rozhledna Štramberská trúba. Postupem času se název "Trúba" ujal i pro celý hradní areál.

K Štramberské trúbě se váže i jedna z místních pověstí o třech bratřích. Jeden z nich působil na hradě Hukvaldy, druhý na hradě Starý Jičín a třetí právě na Štramberku. První dva se třetímu bratru stále posmívali. Oni měli hrady velké, dobře opevněné a byl z nich dokonalý výhled do okolí. Třetí bratr měl hrad bez věže a proto se rozhodl že si ji postaví. A ne tak ledajakou. Věž, která bude mít jen jednu stěnu, bez začátku a konce. Bratři mu zprvu nevěřili, ale kdy vyrostla na Štramberku kulatá věž museli uznat svého třetího bratra za sobě rovného. Později se všichni z věží na svých hradech dorozumívali na dálku pomocí vlajek. A mezi lidmi se této kulaté věži začalo říkat Štramberská trúba.

Obvodové hradby hradu, které potřebovaly rekonstrukci, byly postupně dostavěny a přibyli i dvě hradní brány. Součástí opevnění je i bronzová pamětní deska štramberského starosty a lékaře MUDr. Adolfa Hrstky. Hrad Štramberk s nepřehlédnutelnou věží tvoří jednu z významných ikon města. Od roku 1994 má město hrad ve své správě.

Areál hradu Štramberk je přístupný celý rok. V období od dubna do října jsou prohlídky organizované a můžete tak vystoupat i na vyhlídku, nacházející se ve věži. Pokud jste však méně fyzicky zdatní a nebo již dříve narození, měli byste exkurzi pořádně zvážit. Čeká Vás totiž až 180 schodů. Na hradě také probíhají různé kulturní akce jako např. přehlídka černých řemesel nebo Dni evropského dědictví. A můžete si toto místo vybrat i na uspořádání svatebního obřadu. Vše potřebné si dohodnete přímo na městském úřadě.

Město Štramberk a jeho okolí je díky svojí strategické poloze v podhůří Beskyd vyhledávanou turistickou destinací. Aby ne, atraktivními místy se to tady jen hemží. Jakmile tedy získáte potřebný rozhled ze Štramberské trúby, vyrazte do podzemí. Jeskyně Šipka je proslulá díky své archeologické výjimečnosti. Právě zde se totiž našly zkamenělé pozůstatky čelisti neandrtálského dítěte. A nebo se vydejte pokochat úžasnými barvami, kterými hýří akvária na stálé výstavě sladkovodních akvarijních ryb - Aqua Terra.

Najít si ubytování u hradu Štramberk pro Vás také nebude nic složitého. Malebné chaty a chalupy, vyhlášené penziony a hotely, ale i apartmány nebo ubytování v soukromí. Všechno najdete na jednom místě, přehledně popsané i s průkaznými fotografiemi. Portál MegaUbytko je připraven Vám pomoci s hledáním Vašeho rekreačního ubytování v Česku i na Slovensku. Finální výběr ale zůstává na Vás. Přejeme Vám šťastnou ruku.

Více

Hrad Hukvaldy

Hrad Hukvaldy

Hukvaldy

Hrad Hukvaldy je situovaný na kopci nad obcí Hukvaldy, v okrese Frýdek-Místek. V obci se narodil světově proslulý hudební skladatel Leoš Janáček. I proto se na hradě každoročně koná hudební festival Janáčkovy Hukvaldy. Hrad Hukvaldy je největší hradní zříceninou na Moravě a třetí největší v České republice. Prohlédnout si můžete nejenom hrad, atraktivní je i okolní obora s daňky a muflony.

Hukvaldský hrad se poprvé zmiňuje v roce 1285, postaven byl pravděpodobně v polovině 13. století, přičemž zakladateli měli být německá hrabata z Hückeswagen. Rytíř Arnold z Hückeswagen byl pozván do českých zemí králem Přemyslem Otakarem I., za účelem zprostředkování sňatku královy dcery Anežky a anglického krále Jindřicha III. I když k sňatku nedošlo, zůstal Arnold v diplomatických službách Přemysla Otakara, který mu daroval území na severovýchodě Moravy. Arnoldovy potomci, syn Frank nebo vnuk Jindřich, zde pak založili hrad Hukvaldy.

Nejčastějšími vládci hradu byli olomoučtí biskupové, kteří jej poprvé získali v polovině 14. století. Papežská bula v roce 1355 jejich vlastnictví potvrdila a zároveň zakázala prodej nebo zálohu hradu. V roce 1465 přešel hrad do vlastnictví českého krále Jiřího z Poděbrad, vzápětí ale došlo k zpětnému prodeji olomouckému biskupovi Tasovi z Boskovic. Jeho bratři Dobeš a Beneš Černohorští z Boskovic finančně přispěli na koupi hradu a po morové smrti biskupa přebrali hrad. Za jejich vlády byly na hradě provedeny významné stavební úpravy. V těch se pokračovalo i po jejich smrti, když se na začátku 16. století hrad znovu vrátil do rukou olomouckého biskupství. To bylo vlastníkem až do roku 1948, kdy došlo k znárodnění.

Od roku 1969 byl hrad postupně systematicky renovován a zpřístupňován veřejnosti. Došlo k opravě hradního paláce, obvodové zdi, brány i Kulatiny (předsunuté opevnění z 15. století), která v současnosti slouží pro kulturní účely. Postaven byl kamenný most přes příkop, vnitřní hrad v havarijním stavu byl konzervován, renesanční palác zastřešen. Od poloviny 90. let 20. století jsou díky kovovým schodištím zpřístupněny pro veřejnost obě vyhlídky i vyhlídkový ochoz. Kaple sv. Ondřeje ze 17. století je nejzachovalejším objektem areálu. V 19. století to byl jediný objekt kterému se dostalo obnovení a údržby.

Areál hradu si můžete prohlédnou samostatně nebo s průvodcem. Z věže hradu si vychutnáte krásnou vyhlídku nejen do blízkého okolí, ale uvidíte i hřebeny Beskyd, města Kopřivnice a Příbor a dohlédnete až k Ostravě. U kaple sv. Ondřeje najdete několik stánků se suvenýry. Nenechte si ujít návštěvu obory, ve které žijí daňci a mufloni. Hrad je otevřen pro veřejnost jenom v letním období, ale obora celoročně. V průběhu sezony se můžete těšit na různé akce, včetně strašidelné noci, vystoupení šermířů, pálení čarodějnic, Ondřejské poutě či vinobraní. Vždy na začátku léta je hrad místem konání Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy.

V obci Hukvaldy a okolí ale najdete i další zajímavé turistické atrakce. Zajděte si do Tropic Hukvaldy, abyste poznali exotickou fauny a flóru. V nedaleké Kopřivnici si přijdou na své všichni kluci, malí i dospělí, protože se tam nachází Auto Moto muzeum a také Technické muzeum Tatra. Ve Frýdku-Místku si prohlédnete zámek s Muzeem Beskyd. Do přírody Vás možná vyláká přírodní památka jeskyně Šipka. V letním období se zajděte osvěžit do Aquaparku Olešná nebo Aquaparku Franštát pod Radhoštěm.

S ubytováním poblíž hradu Hukvaldy to budete mít snadné, blízká obec je na turisty připravena, najdete zde jak hotelové ubytování, tak například i penzion nebo útulnou chatu. A pokud by se ubytování v Hukvaldech vyprodalo, tak klidně zamiřte do Kozlovic, Kopřivnice nebo Příboru. Historii Moravy ale i zajímavé aktivity, to všechno si užijete v okolí hradu Hukvaldy. Neváhejte dlouho a začněte plánovat dovolenou v této lokalitě. Hned poté jak si najdete ubytování na našich stránkách, můžete si začít sepisovat seznam všeho, co chcete během pobytu vidět a dělat.

Více

Hrad Dolní Štěpanice

Hrad Dolní Štěpanice

Benecko

Historickým jádrem obce Benecko v okrese Semily (Liberecký kraj) byl gotický Hrad Dolní Štěpanice u stejnojmenné osady. Hrad pochází z druhé poloviny 13. století, původně byl trojdílný a výzkum v prostoru věže potvrdil dílnu na výrobu olova pocházející z přelomu 14. a 15. století. Zdejší okolí totiž bylo ve středověku bohaté na těžbu drahých rud a zlata. 

První písemný záznam dokládá, že majitelem v roce 1304 (některé zdroje uvádí 1305) byl Jan z Valdštejna. Ten byl synem Zdeňka z Valdštejna, zakladatele hradu Turnova a Valdštejna. Stejnému rodu hrad náležel až do svého zániku. Stavba se dvěma příkopy byla postavena ve dvou výškových úrovních (horní a dolní hrad) a byla zbudována za účelem ochrany stezky do Slezska přes Krkonoše. Začátkem 16. století přestal být hrad obytným sídlem, začal chátrat a stala se z něj zřícenina se zbytky stěn a obranného systému. Hodně kamenů bylo spotřebováno na stavbu silnic v okolí. Za jedno století (1890-1990) klesla dle fotografií výška hradeb o jeden metr. Příčinou byl nejen člověk, ale i přírodní vlivy. 

Stavba je vedena jako chráněná kulturní památka. Stále je tu prostor pro objevy, protože archeologové narazili na zasypané přízemí horního hradu, který je skrytý v kuželu suti.  Níže položená část, kde byla studna, byla hospodářská. Hradbu uzavírala hranolová věž, kterou se farář z Horních Štěpanic pokusil neúspěšně ke konci 18. století odstřelit. Nakonec spadla sama v roce 1821 a následně byla upravena památkáři. Archeologický průzkum objevil ve věži schránku, která mohla být využívána jako spíž. Dalším zkoumáním bylo nalezeno mnoho dalších vzácností - pražské groše Václava IV. a Vladislava II. Jagelonského, stříbrné mince, části středověkých šípů do kuše a lovecké tesáky. 

Tajemnou atmosféru hradu umístěného ve vysokých lesích doplňuje mnoho pověstí o hradních strašidlech, pokladech a hradních chodbách. Byl postaven ve výšce přibližně 565 m n. m. asi 1,5 km na severovýchod od Dolních Štěpanic. Zřícenina je přístupná a vede k ní turisticky neoznačená lesní cesta z Horních Štěpanic od kostela. 

K dalším atrakcím v oblasti Krkonoš patří Rozhledna Žalý na stejnojmenné Hoře Žalý, v Jilemnici potom Zámek Jilemnice a u Špindlerova Mlýna Pančavský vodopád, který je nejvyšším v Česku. Je toho víc než dost, proto Vám nabízíme možnost ubytování v okolí Hradu Dolní Štěpanice. Vybírat můžete dle toho, co preferujete. Rezervujte si chatu či malebnou chalupu, pohodlný penzión nebo hotelový pokoj

Více

Hrad Velhartice

Hrad Velhartice

Velhartice

Již od konce 13. století se v obci Velharticeokrese Klatovy vypíná na skalnatém břehu řeky Ostružná původně gotický hrad Velhartice. Jeho dominantou je zřícenina věže Putna a paláce Rajský dům, které spojuje mohutný kamenný most s lomenými oblouky. Jeho zakladateli a majiteli byli páni z Velhartic, z nichž nejznámější je jistě Bušek z Velhartic, komorník císaře a krále Karla IV.

Páni z Velhartic vlastnili hrad Velhartice do roku 1390, kdy ho získal sňatkem odpůrce krále Jiřího z Poděbrad, Jan z Hradce. Jeho syn ve snaze sabotovat korunovaci krále ukryl na hradě Velhartice korunovační klenoty. Po třicetileté válce byl hrad zkonfiskován, prošel rozsáhlou přestavbou pod držením císařského generála Martina de Hoeff Huerty a byl postaven renesanční palác na horním nádvoří. Generál tvrdě rekatolizoval zdejší obyvatele, ale také například zrušil pro místní lidi robotu. Dnes je hrad Velhartice pod správou Národního památkového ústavu.

Při návštěvě hradu Velhartice se můžete rozhodnout, zda chcete absolvovat okruh Gotický hrad, který Vás přenese do středověku, nebo okruh Renesanční zámek, který Vám ukáže život šlechtické rodiny v období pozdní renesance. Během gotického okruhu uvidíte hradní spižírny, hradní cisternu, Rajský palác, obrannou věž Putnu a pokocháte se vyhlídkou z velkého kamenného mostu. Renesanční zámek Vám ukáže šatnu šlechtičny, jídelnu, taneční sál, rodinnou místnost i komůrku komorné. Nad rámec těchto dvou okruhů můžete také zhlédnout audiovizuální projekci, která Vám netradiční formou povypráví informace o historii, stavebním vývoji a obnově zdejšího areálu. Další prohlídkový okruh vede zvenku okolo hradního areálu a dovolí Vám prohlédnout si lidovou architekturu, tzv. skanzen. Výhodou tohoto okruhu je fakt, že není vázán na otevírací dobu a můžete jej absolvovat kdykoliv. Bez průvodce si pak můžete prohlédnout také venkovní prostory spodního i horního nádvoří a budovu bývalého hradního pivovaru.

Kromě prohlídkových okruhů pro veřejnost jsou prostory velhartického hradu také vhodné k pronájmu na svatební hostiny, firemní teambuildingy, společenské akce nebo také pro natáčení filmů a pohádek. V areálu probíhají některé již tradiční kulturní akce, výstavy a představení. Během letních prázdnin tu máte příležitost vyzkoušet si střelbu z kuše nebo z luku.

Až přijede na prohlídku hradu Velhartice, pohodlně zaparkujete na bezplatném parkovišti přibližně 300 metrů od hradu. Cesta k hradu i většina částí hradu jsou bezbariérové, takže je možné je absolvovat i na invalidním vozíku. Pokud přijedete se psem, kromě okruhu Renesanční zámek se s ním můžete po hradu za drobný poplatek pohybovat. Když dorazíte na kolech, je pro Vás připraven stojan v předhradí. Pro děti bývají v areálu připraveny venkovní hry a interaktivní expozice v budově pivovaru.

Když navštívíte hrad Velhartice, který je součástí tzv. Šumavského Trojhradí, neměli byste vynechat ani dva zbývající hrady, kterými jsou Kašperk, nejvýše položený český královský hrad, a Rabí, nejrozsáhlejší zříceninu v Čechách. Z jiného soudku je pak výlet naučnou stezkou k Werichově chatě, která začíná na velhartickém hradě a končí u chaloupky postavené po vzoru té, ve které bydleli Broučci Jana Karafiáta.

A jaké byste chtěli mít své ubytování u hradu Velhartice Vy? Šumava nabízí zejména kvalitní ubytování v chatách a chalupách. Ty najdete v Petrovicích u Sušice, v Kašperských Horách nebo v Železné Rudě. Jestli byste celý prostor chat nevyužili, vyzkoušejte třeba apartmány v Sušici nebo některý z penzionů v Hartmanicích či Dlouhé Vsi. Ať už se ubytujete kdekoliv, věříme, že si dovolenou u hradu Velhartice užijete.

Více

Hrad Veveří

Hrad Veveří

Veverská Bítýška

Hrad Veveří se náchazí nedaleko Brna, v obci Veverská Bítýška a je jedním z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů, dokonce se řadí mezi nejrozsáhlejší hradní areály v celé České republice. Stojí nad Brněnskou přehradou, severozápadním směrem od města, a jeho vznik se datuje na průlomu 12. a 13. století. V minulosti byl ve správě Veverského panství a sloužil šlechtě hlavně jako lovecký hrad.

Podle pověsti je právě hrad Veveří jedním z míst, kde by se měl ukrývat poklad v podobě dvanácti stříbrných soch apoštolů. Tyto sochy měly být ukryty původně v klášteře Porta Coeli v Podklášteří, následně templářskými rytíři převezeny na hrad Veveří. Pravdu se zatím nepovedlo odhalit. Jako zajímavost lze uvést, že hrad navštívil třikrát tehdejší ministr obchodu Winston Churchill, s manželkou zde dokonce trávili nějaký čas v rámci své svatební cesty po Evropě.

I když první písemná zmínka pochází z roku 1213, podle pověsti byl moravským knížetem Konrádem I. Brnianským založen již kolem roku 1059. Na hradě se střídali mnozí majitelé, z čehož nejvýznamnější byli asi Matej Korvín nebo český král Karel IV. Hrad obléhalo poměrně mnoho vojsk, stejně jako o další brněnské hrady, i o Veveří se vedly nelehké boje.

Během první československé pozemkové reformy se měli hrad a jeho okolí stát majetkem státu, proti čemuž se ale tehdejší majitel hradu, anglický baron Maurice Arnold de Forest, postavil. Po téměř šesti letech sporů a soudů s Československou republikou souhlasil v roce 1925 s odstupným a hrad i panství byli zestátněny. V letech 1942 až 1945 zabrali hrad Veveří nacisté pro své účely, vznikl zde rozsáhlý výcvikový areál. Po válce v rámci osvobozování Brna byl hrad poškozen. Poškodily střechy, fasády i nedaleký kostel. Hrad opět patřil státu a vznikl nápad z něj udělat kongresové centrum, které začaly v roce 1972 také budovat. Rekonstrukce hradu netrvala však dlouho, neboť necitlivé úpravy prostor hradu tuto památku výrazně poškodily ještě více. V roce 1989 byla tato výstavba přerušena a trvalo zastavena, od té doby byl hrad ponechán napospas osudu. A tak by tomu bylo dosud, kdyby v roce 1999 nevzal hrad Veveří pod svá křídla Národní památkový ústav, který postupně tuto památku rekonstruuje. Každý rok přibývají další zpřístupněné prostory a jiné novinky.

Hrad nabízí několik různých prohlídkových okruhů. První okruh, Apartmá prince Vasy, Vás provede reprezentačními salony, které obýval princ z Vasy s rodinou (v 1. polovině 19. století). Druhý okruh, Stavebně - historický vývoj hradu Veveří, Vám ukáže hrad od sklepu až po půdu. Třetí okruh, Areál hradu Veveří, je vlastně volná prohlídka celého hradního areálu. Čtvrtý okruh, Lev a orlice, se věnuje panovnickému rodu Lucemburků.

Hrad je také místem pořádání různých společenských a kulturních akcí, jako jsou výstavy, koncerty, vinařské slavnosti či košty. Při návštěvě hradu si můžete dopřát i občerstvení v jednom ze dvou bufetů nebo skleničku jihomoravského vína ve vinotéce. K dispozici jsou pro návštěvníky dvě parkoviště, nad hradem a pod ním, obě zdarma. Prohlídková trasa v 1. patře je po předchozí domluvě přístupná i bezbariérově.

Pokud se Vám na hradě Veveří líbilo natolik, že byste chtěli vidět další historické budovy, Brno jich má v nabídce hned několik. Začít můžete hradem Špilberk, pokračujte na zámek Belcredi a nevynechejte ani Palác šlechtičen a Dietrichsteinský palác. Pro rodiny s dětmi bude v Brně spíš zajímavější VIDA! science centrum a samozřejmě i zoologická zahrada. Pokud Vám ještě zůstane nějaký volný čas můžete se zabavit nebo odpočívat v Aquaparku Kohoutovice.

Jestli jste se rozhodli, že Brněnsko bude Vaší nejbližší dovolenkovou destinací, poohlédněte se po ubytování v blízkosti hradu Veveří. Snadno najdete menší penziony nebo prázdninové domy. Čím blíž půjdete k centru Brna, tím spíš najdete i hotelové ubytování nebo moderní apartmány. Pokud by Vám nevyhovovalo město, ubytování najdete i v okolních obcích Lažánky, Veverské Knínice nebo Popůvky. O ubytování se jistě obávat nemusíte, větší problém ale i zábava bude naplánovat Váš pobyt tak, abyste si Brno užili co nejvíc a nejkvalitněji, k vidění je tu toho skutečně hodně, hrad Veveří je ale zajistě téměř povinnou zastávkou.

Více

Hrad Kunětická hora

Hrad Kunětická hora

Staré Hradiště

Hrad Kunětická hora je umístěný, jak název napovídá, na Kunětické hoře, která spadá do katastru obce Ráby, v okrese Pardubice. Hrad je důležitým kulturním centrem Pardubicka, v areálu jsou pravidelně pořádané dobové akce - sraz sokolníků, řemeslný jarmark, historický šerm a další. Shlédnout zde můžete každoročně v létě několik představení Východočeského divadla v Pardubicích. V hradním areálu je v provozu i lukostřelnice. V Rytířském sálu nebo na nádvoří je pořádají svatební obřady i dobové hostiny.

Podle legendy se jednou ročně Kunětická hora otevírá a v jejích útrobách se projdete podzemním bludištěm. Tvoří jej prý bohatě zdobené chodby a sály se stěnami vykládanými drahými kameny. Přepychový labyrint má ale své strážce. Jsou nimi duchové mnichů z opatovického kláštera, který husité vypálili v roce 1420. Mniši drží ochrannou ruku nad pokladem, který vlastní vinou ztratili.

První hradní stavba stála na vrcholu Kunětické hory již v polovině 14. století, což dokazuji i archeologické průzkumy. Během husitských válek toto opevnění využíval jako důležitý opěrný bod husitský hejtman Diviš Bořek z Miletínka. Do rukou rodu Pernštejnů se hrad dostal roku 1491, posléze došlo k zásadní přestavbě. Vyrostl zde dvouvěžový hrad, jenž byl chráněn důmyslným systémem opevnění. Ve druhé polovině 16. století začal význam hradu klesat, v třicetileté válce došlo k jeho poškození švédskými vojsky. V dalších staletích byl hrad ohrožen lámáním kamene, to bylo zastaveno až začátkem 20. století. Krátce poté byly zahájeny záchranné práce, které prováděl na základě projektu arch. Dušana Jurkoviče Muzejní spolek Pardubice. Od roku 1973 do roku 1993 byl hrad pro veřejnost nepřístupný.

Základní prohlídkový okruh v západní části hradu s průvodcem je věnovaný životu a dílu Dušana Jurkoviče, jakož i rekonstrukci hradu, kterou právě on vedl. Druhým okruhem je Hradní palác s věží (v roce 2022 uzavřen), v rámci kterého projdete celý palác, počínaje sklepením a konče vyhlídkou ve věží. Cestou uvidíte hladomornu, zbrojnici i Rytířský sál, výstavu o útrpném právu i celé patro věnované rodu Pernštejnů. Tuto prohlídku můžete absolvovat samostatně, stejně tak i návštěvu Kaple sv. Kateřiny Alexandrijské.

V obci Ráby najdete i Muzeum perníku a pohádek v někdejším loveckém zámečku. Z Kunětické hory se snadno dostanete i do Pardubic, kde můžete pokračovat v poznávání historie, prohlédnete si zámek nebo Východočeské muzeum. V Pardubicích Váš výlet ale nemusí být jen o historii. Užijete si i rodinnou zábavu v Lumpáriu, lanovém centru či Aquacentru, poučení ve hvězdárně a Muzeu MHD a železnic. Pokud se od hradu dáte na sever, najdete tam golfový rezort Kunětická hora.

Když začnete hledat ubytování v blízkosti hradu Kunětická hora, zjistíte, že Vaše možnosti jsou poměrné dobré, a to díky blízkému krajskému městu. Ubytovat se tak můžete přesně podle Vašich představ, najdete hotely, penziony i apartmány nebo prázdninové domy. Pokud upřednostňujete klidnější prostředí, budou Vám vyhovovat například Lázně Bohdaneč. Pokud je Vašim cílem poznávaní východočeské historie, hrad Kunětická hora byste jistě měli navštívit. Najděte své ideální ubytování ještě dnes a začněte plánovat svůj poznávací pobyt.

Více

Hrad Bouzov

Hrad Bouzov

Bouzov

Hrad Bouzov patří mezi deset nejnavštěvovanějších hradů v Česku a je oblíbeným místem filmařů. Vidět jste ho mohli v například v pohádkách O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Třetí sudička nebo Princezna Fantaghiro. A pokud Vám tyto filmové skvosty unikly, vyrazte na hrad osobně. Najdete ho ve stejnojmenné vesnici Bouzov, ležící jihozápadně od města Loštice, v Olomouckém kraji. Rozhodně patří k historickým památkám, které byste při svém putování po Olomoucku neměli vynechat.

 

Něco málo z historie Bouzova

Hrad Bouzov byl založený na přelomu 13. a 14. století jako jeden z klenotů oblastí měst Litovel a Mohelnice. Prvním doloženým majitelem byl Búz z Bouzova, následně ho od poloviny 14. století vlastnili páni z Vildenberka. V roce 1382 byl prodán markraběti Joštovi, který ho v roce 1396 přenechal pánům z Kunštátu. Ti měli hrad Bouzov ve svém majetku asi 70 let, postupně jej upravovali a opevňovali. Následně se na hradě vystřídalo několik majitelů. V roce 1494 zde působil Jan Hanuš Haugvic z Biskupic, který později obdržel od krále Vladislava Jagelonského povýšení do českého panského stavu.

Během probíhající Třicetileté války sloužil hrad Bouzov jako pevnost a místo, kde věznili švédské zajatce. V roce 1649 se majitelkou hradu stala Eugenie Podstatská z Prusinovic a později Řád německých rytířů. Ti se však na hradě nezdržovali a proto došlo postupem času k částečnému zchátrání. Když skončila I. světová válka a rozpadlo se Rakousko - Uhersko, byl hrad Bouzov zkonfiskován. V roce 1929 jej navštívil i prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

V současné době je hrad Bouzov ve státní správě. Je chráněn jako kulturní památka. Řád německých rytířů se v roce 2016 neúspěšně pokusil o navrácení hradu do jejich majetku. I v případě, že by v budoucnu bylo žádosti vyhověno, bylo ze strany Řádu přislíbeno, že ponechají hrad Bouzov přístupný veřejnosti.

Významnou historickou událostí na hradě Bouzov byl požár, který jej postihl v roce 1558. Jelikož tehdejší majitelé měli finanční problémy a nemohli tedy do obnovy investovat, byl hrad plně obnoven až v roce 1620. Do současné podoby byl hrad upraven během přestavby v letech 1895 - 1910. Větší část původně středověkého hradu byla zbourána a vznikl nový romantický hrad podle předlohy jihoněmeckých hradů.

 

Prohlídkové okruhu na hradě Bouzov

Jestliže na hrad Bouzov vyrazíte, můžete si vybrat z několika prohlídkových okruhů. Jedním z nich je oblíbený okruh Zimní trasa, který Vás netradičně během zimní sezóny provede starou kanceláří, Alžbětiným křídlem, rytířským sálem i loveckou síní. Naopak, od dubna do října je Vám k dispozici Základní okruh, který Vás provází reprezentativními prostorami hradu nebo Velký prohlídkový okruh, ve kterém navštívíte i obytné prostory.

Oblíbenou mezi dětmi je Dětská trasa s Ohnivcem. Kostýmovaný průvodce děti seznámí s interiérem hradu a na konci prohlídky získá každý malý návštěvník rytířský glejt. Naopak, dospělí rádi využívají prohlídku hradu tzv. z ptačí perspektivy, kdy navštíví místnosti a ochoz věže Hláska. A ještě je tu jedna trasa, ta je však vhodná pouze pro fyzicky zdatné návštěvníky. Seznámí Vás s technickým zázemím hradu i obrannými prvky. Navštívíte mimo jiné umývárnu, studenou kuchyni, kotelnu i místnost nad padacím mostem.

 

Svatba na hradě Bouzov i zajímavosti v okolí

Oslavujete životní jubileum? Nebo chystáte svatbu a chcete, aby byl Váš den "D" opravdu nezapomenutelný? Máte možnost využít pronájmu hradu Bouzov právě na tyto účely. S organizací Vám na hradě velmi rádi pomohou. I pokud máte individuální požadavky na prohlídky, např. v rámci teambuildingu nebo školního výletu, neváhejte se obrátit na určenou osobu.

Z hradu Bouzov, zejména tedy z věže Hláska se Vám naskytne nádherný výhled na celé okolí, které skýtá mnoho významných míst, která rozhodně stojí za Vaši návštěvu. Z hradu rovnou do podzemí se dostanete, pokud cestou z Bouzova navštívíte nedaleké Javoříčské jeskyně. Určitě budete překvapeni jejich bohatou krápníkovou výzdobou. A nebo choďte za nosem. Typická vůně syrečků Vás dovede až do Muzea olomouckých tvarůžků v Lošticích, které jsou nezaměnitelným symbolem celé Hané.

A je toho mnohem a mnohem více, co můžete v této oblasti Českomoravského pomezí vidět. Pokud byste chtěli stihnout alespoň ta nejvýznamnější místa, jeden den Vám na to rozhodně stačit nebude. Doporučujeme Vám najít si vhodné ubytování u hradu Bouzov a důkladně si rozplánovat výlety tak, abyste se nejen pobavili, ale i něco dozvěděli. Důležité je, aby s plánem byli spokojeni všichni účastníci zájezdu. V okolí Bouzova najdete malebné chalupy, útulné penziony a během letních dní můžete využít i kempy, které už dávno nejsou pouze místem na přespání v nouzi. Je to jen na Vás.

Více

Hrad Helfštýn

Hrad Helfštýn

Týn nad Bečvou

Hrad Helfštýn u Týna nad Bečvou patří k nejnavštěvovanějším hradům v Olomouckém kraji. Hrad stojí na zalesněném kopci, a proto jej můžete vidět již z dálky. Jeho počátky sahají až do 13. století. Jméno hradu údajně propůjčil jeho zakladatel, loupeživý Helfried z Linavy. V současnosti má tato oblíbená památka charakter pevnosti. Plní funkci kulturního centra regionu, konají se zde různé společenské a kulturní akce.

Hrad Helfštýn byl pravděpodobně postaven koncem 13. století. V období kolem roku 1320 přešel hrad do vlastnictví Voka z Kravař, který pocházel z významného moravského rodu. Kravaři měli Helfštýl v držení víc než sto let a postarali se o rozsáhlé stavební změny. Na přelomu 14. a 15. století byla provedena přestavba na gotickou pevnost. Přibylo nové křídlo - Helfštýnský hradní palác i hradní kaple. Díky Kravařům bylo především zdokonaleno opevnění hradu, kolem pevnosti vyrostla silná kamenná zeď se čtyřmi baštami, hrad byl zabezpečen padacím mostem, vchod do hradu strážila hranolová věž, jižní stranu chránilo i opevněné předhradí a do skály vrchu byl vytesaný příkop.

V roce 1474 se stal hradním pánem Vilém z Pernštejna, který započal další epochu přestavby. Ke konci 15. století se hrad rozšířil o rozsáhlé opevněné hospodářské předhradí a také další předhradí, jenž plnilo funkci předsunuté obrany. Obrana se posilovala i dalšími baštami, věžemi a branami. Koncem 16. a začátkem 17. století bylo vnitřní jádro hradu přestavěno do podoby renesančního sídla. Za tímto účelem úplně zbořili starý hradní palác i část jeho opevnění. Vzniklý prostor umožnil výstavbu velkolepého renesančního paláce.

První demoliční práce, jenž započaly zkázu Helfštýna, začaly roku 1656. I když tyto práce nepoškodili opevnění, hrad pozbyl rázu panského sídla. Ve druhé polovině 18. století pokračovali v demoličních pracích i Ditrichštejnové. Nakonec roku 1817 dělostřelecká palba poničila částečně i vnitřní hrad.

Již od 19. století byla zřícenina hradu turisticky oblíbeným místem, v polovině století byly vyvíjeny snahy o zpřístupnění. Soustavnější zajišťovací práce začaly až v roce 1911. Hrad se dostal na seznam významných památek po druhé světové válce. Kromě rozsáhlých zajišťovacích prací byl pak prováděn i archeologický a uměleckohistorický průzkum objektu. Nejnovější rekonstrukce trvala tři roky a byla dokončena v srpnu 2020. Torzo paláce se dočkalo po dvou staletích zastřešení, přibyla soustava můstků a schodišť, která umožňuje dojít na místa, kde po staletí nevkročila lidská noha. Ochoz hradního paláce nabízí jedinečný výhled do údolí Moravské brány. Rekonstrukce umožnila i zlepšení podmínek uskladnění archeologických sbírek, díky tomu se počet vystavených exponátů z 18. až 20. století zdvojnásobil. Exponáty se zaměřují nejen na archeologii ale i umělecké kovářství.

Na hradě se pravidelně pořádají různé akce, mezi ty nejznámější patří Hefaiston - setkání uměleckých kovářů. Zažít můžete i šermířský festival či trhy a poutě. Hrad se těší i oblibě filmařů, Helfštýn uvidíte v pohádce O živé vodě (1987) či v lyrickém dramatu podle pověsti o Zelené paní Janek a Anežka (2010).

Pokud by návštěva hradu probudila ve Vás touhu po dalším poznávaní historie, navštívit můžete i nedaleké zámky Hranice a Dřevohostice nebo hrádek Kunzov, který byl sice postaven až začátkem 20. století, ale zato v romantickém stylu. Pro ty aktivnější z Vás se v blízkosti hradu nachází oblíbený horolezecký terén s mnoha jištěnými cestami. Daleko to není ani do Hranického krasu, který se může pochlubit takovými unikáty jako je Hranická propast a Zbrašovské aragonitové jeskyně. V létě se zchladíte na přírodním koupališti Jadran a Aquapark Plovárna Vás přivítá během celého roku a poskytne jak zábavu ve vodě, tak i relax ve wellnessu.

Najít ubytování poblíž hradu Helfštýn bude s našim katalogem snadné. Je libo naprosté soukromí a možná i se zahradou? Pak bude Vašim ideálem chata nebo chalupa. Pokud byste raději ubytování s nabídkou služeb, zaměřte svou pozornost na penziony. Dobrou volbou je i ubytování v soukromí, kde ve většině případů budete mít nejen vlastní pokoj a společnou kuchyň, ale i zahradní posezení a dobré rady místních.

Helfštýn a jeho okolí lákají návštěvníky už dlouhá léta a není se čemu divit. Přesvědčte se o tom i Vy. Najděte si ubytování na našem portálu ještě dnes a začněte s plánování výletu!

Více

Hrad Pecka

Hrad Pecka

Pecka

Hrad Pecka je nazývaný Perla Podkrkonoší a tento titul si jistě zaslouží. Jedná se totiž o jediný hrad v Krkonoších, jehož interiéry jsou přístupné návštěvníkům. Jeho majiteli byly významné české osobnosti, například známý spisovatel, skladatel a cestovatel Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic nebo Albrecht z Valdštejna. Dnes hrad nabízí dva prohlídkové okruhy a z jeho hradní vyhlídky dohlédnete prakticky za každého počasí na Sněžku a okolní hory.

Stejně jako spousta dalších českých hradů, také hrad Pecka byl vystavěn ve 13. až 14. století v gotickém slohu a později byl přestavěn na renesanční zámek. Původně měl sloužit jako ochrana zemské hranice a také dolů, ve kterých se ve středověku těžilo zlato. Od 15. století byl hrad rozšiřován zejména pro potřeby obývání, takže v 17. století se již jednalo o zámek se čtyřmi paláci okolo nádvoří. Největší zásluhu na výzdobách interiérů měl již zmíněný Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Po jeho smrti již zámek nikdo dlouhodobě neobýval a začal postupně chátrat. Bohužel ho v roce 1830 postihl požár, po kterém byl hrad prakticky rozebrán a zbyly z něj pouze ruiny. V průběhu 20. století získalo zříceninu město Pecka, které se zasloužilo o rekonstrukci. Ačkoliv památkový úřad doporučoval zachovat hrad jako zříceninu, obyvatelé Pecky se vzepřeli a díky nim je od roku 1968 veřejnosti přístupný západní Harantovský palác a v roce 2012 bylo zpřístupněno také hradní sklepení.

Historický okruh Vás seznámí se životem Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, začíná v jeho pracovně s renesančním nábytkem, kde nesměly chybět ani hudební nástroje, jelikož Kryštof Harant byl a je dodnes uznávaným hudebním skladatelem, který měl na svém dvoře orchestr. Prohlídka pokračuje přes renesanční obrazárnu do místnosti, která ilustruje život chudých lidí v Podkrkonoší, kteří se živili zejména zpracováním lnu, tkaním plátna a zdobením modrotiskem. Na prvním poschodí si ještě prohlédnete rytířský sál, který dnes slouží jako koncertní a oddací síň, a poté sejdete na nádvoří. Odtud zavítáte do černé kuchyně s funkčním krbem a dýchne na Vás historická atmosféra v průběhu hudební ukázky ze starého orchestrionu.

O hradu Pecka pověsti říkají, že jsou pod ním tajné chodby. Ty prozatím objeveny nebyly, ovšem jednu záhadu přinesla zdejší studna. Byla zasypána a zazděna někdy v průběhu středověku a novodobé výzkumy zjistily, že voda v ní nikdy nebyla. Zato je v ní i 56 metrů pod zemí čerstvý vzduch a průvan. Tak kdo ví, možná je na pověstech o tajných chodbách přece jen něco pravdy.

Druhý okruh nazvaný Harantovské sklepy mohl být vybudován především díky dochovaným soupisům Harantova majetku a textům přibližujícím, jak se tehdy skladovaly potraviny, jak se zásoboval zámek a také jak se připravovalo jídlo, jak se stravovalo a jak se řešila hygiena. Uvidíte malou hodovní síň a lázničku. Tato trasa je vhodná pro rodiny s dětmi, obsahuje totiž několik interaktivních prvků a atraktivní prohlídku mučírny. V určitých časech můžete zažít také večerní prohlídku s průvodci v dobových kostýmech.

Kromě prohlídek hrad žije poměrně čilým životem. Konají se tu na nádvoří hudební i historicko-šermířské akce. Prostory hradu je také možné pronajmout pro konání konferencí, seminářů i větších venkovních akcí až do počtu 200 osob. Na hradě je také možné mít tzv. zelenou svatbu, tedy svatbu bez aut. Pokud se nebojíte delší procházky před obřadem, můžete svůj velký den prožít právě na hradě Pecka.

Pokud se budete chtít porozhlédnout po ubytování v okolí hradu Pecka, doporučíme Vám bohatou nabídku chat a chalup přímo v obci Pecka. Ty se však hodí pro větší skupiny, proto pokud přijedete sami nebo v páru, možná Vám bude více vyhovovat pronájem pokoje ve zdejším hotelu nebo penzionu. Stejně kvalitní ubytování najdete i v nedalekých obcích Černý Důl nebo ve Vrchlabí.

A kam jinam ještě můžete vyrazit? Přijeli jste se podívat na hrad Pecka v zimě? Zamiřte do lyžařského areálu Lomnice nad Popelkou nebo do Ski areálu Máchovka. Od jara do podzimu stojí za výšlap zřícenina hradu Kumburk. A pokud prahnete po nějakém novém poznatku, možná Vás obohatí návštěva zámku Jilemnice nebo Muzeum techniky Loukov. Ať už zamíříte od hradu Pecka kamkoliv, přejeme Vám příjemný pobyt.

Více

Hrad Okoř

Hrad Okoř

Okoř

Okoř je romantická zřícenina hradu, která se nachází jen několik málo minut jízdy autem od Prahy. Většina lidí zná tento turistický cíl z textu trampské písně Okoř, se kterou se většina z nás setkala již ve školce. Zřícenina je situovaná do malebného prostředí Zákolanského potoka. Ve srovnání s mnoha jinými hrady navíc nebyla chráněna před případnými útoky z okolí. Jedním z mála dalších hradů, který byl na českém území v podobně výjimečné pozici, je třeba hrad Kost. Nejlépe se ke zřícenině dostanete, když se budete držet cesty z centra obce Okoř. Jelikož je torzo hradu dobře viditelné, nemusíte mít strach, že byste ho mohli během svého putování minout.

Hrad Okoř byl postaven ve 2. polovině 13. století, což doložily archeologické průzkumy. V tomto období byla vybudována věž, kaple a hradba. Kaple byla po stavební stránce vyhodnocena jako náročná, existuje tedy poměrně velká pravděpodobnost, že hrad nechal vybudovat král, případně jiná vysoce postavená osoba, která si mohla podobně extravagantní projekt dovolit. Zajímavostí je, že již ve 14. století hrad vlastnil jeden z bohatých pražských měšťanů, což bylo z hlediska společenských a finančních zvyklostí a poměrů velmi neobvyklé. Tím spíš, že si hrady mohli dovolit hlavně králové a šlechtici. Rodině Rokycanských Okoř patřila zhruba 50 let a posléze přešla do držení jiných měšťanů.

V roce 1421 se pak posádka hradu bez boje vzdala husitům. Jelikož neutrpěl žádnou vážnější újmu, střídaly se na něm další majitelé, kteří po sobě občas zanechali i nějakou tu přestavbu. První velkou ránu Okoři zasadila třicetiletá válka, v průběhu které došlo k vážným škodám. Po válce získali hrad do držení jezuité z koleje sv. Klimenta, kteří ho upravili do barokní podoby a užívali ho jako své letní sídlo. To ale nemělo dlouhého trvání, protože v roce 1733 po zrušení řádu papežem byla hradu stržena střecha a postupně se začal rozebírat na materiál. Kolem roku 1800 se dokonce zřítila část věže. V 19. století se tu ještě krátce nacházela chudinská obydlí, ale nakonec převážil turismus.

Zájemci, kteří budou chtít Okoř navštívit, se mohou těšit na prohlídku turistického okruhu, který lze projít buď samostatně, nebo v doprovodu průvodce, který poskytne doplňující výklad. Oblíbeným lákadlem je nejen torzo hradní věže, ale i již zmíněná raně gotická kaple. Hrad měl také předsunutou baštu s příkopem a valy. V průběhu roku se zde také konají historické slavnosti a další akce, ke kterým patří i oblíbený Open Air Festival Okoř.

Rádi byste našli příjemné ubytování blízko hradu Okoř? Líbit se Vám jistě budou lokální apartmány a další druhy ubytovacích kapacit, ze kterých je to blízko i do Prahy. Než však odjedete zase někam jinam, nezapomeňte se zastavit u šamanského kruhu Brána jednoho srdce. Rodinám s dětmi a milovníkům umění by se mohl líbit i Nový mlýn u Okoře, u kterého je soustava rybníčků a přírodní galerie soch. Věříme, že se sem budete i v budoucnu rádi vracet.

Více

Hrad Bezděz

Hrad Bezděz

Bezděz

Básník Karel Hynek Mácha si zamiloval kraj okolo obce Doksy v okrese Česká Lípa natolik, že sem zasadil děj mnoha svých známých básní. Pojmenováno po něm tak následně bylo mnoho významných míst, např. Máchovo jezero ale i celá oblast - Máchův kraj. Tato část Libereckého kraje je celoročně hojně navštěvovaným místem, kam míří turisté nejen z tuzemska, ale i ze zahraničí. Jedním z lákadel, zejména pro milovníky historie, je i zřícenina hradu Bezděz, který se vypíná nad stejnojmennou vesnicí.

Hrad Bezděz byl založen králem Přemyslem Otakarem II. v druhé polovině 13. století. Známý je jako místo, kde byl vězněn v mladém věku Václav II. Během následujícího období se na hradě vystřídalo několik šlechtických rodů - Berkové, páni z Michalovic, páni z Cimburka, Vertenberové nebo Valdštejnové. 

Na začátku třicetileté války byl hrad Bezděz poškozen. Ještě se ho krátce pokoušel zachránit Albrecht z Valdštejna, ale ten svůj plán, přestavět hrad na moderní pevnost, nakonec nedokončil. Chvíli byl hrad významným poutním místem, ale následně už jen chátral a postupně se měnil v ruinu. V současné době je však jednou z nejzachovalejších zřícenin v Česku.

I přesto, že se na hradě Bezděz podepsal "zub času", můžete zde vidět ucelené zbytky několika paláců, opevnění i dvě věže. Výjimečný je i prostor hradní kaple. Díky Státnímu památkovému úřadu proběhla na hradě Bezděz na začátku 20. století rekonstrukce střechy a následně byl za symbolickou cenu prodán Klubu československých turistů. I ti pokračovali v záchraně a opravách hradu. Následně byl v roce 1953 hrad předán do státní památkové péče.

Návštěvníci, kteří chtějí hrad Bezděz navštívit, mohou využít dobu od začátku dubna do konce října. Prohlídka probíhá bez průvodce. Orientovat se budete díky tištěnému plánku hradu. Navštívíte hradní kapli, ale i královský, manský, templářský nebo purkrabský palác. Poslední jmenovaný palác byl sídlem správců hradu. Nejvýznamnějším ze správců byl rytíř Oldřich Tista z Libštejna, s jehož pomocí se králi Karlu IV. podařilo založit rybník u Doks - dnešní Máchovo jezero.

Hrad Bezděz leží v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj. Je součástí Přírodní rezervace Velký a Malý Bezděz. Nachází se zde několik ohrožených druhů rostlin a živočichů např. populace tesaříka alpského. Proto je třeba dodržovat určitá pravidla, které jsou s návštěvou přírodních rezervací a chráněných krajinných oblastí spojené. Jen díky tomu zachováme pro naši faunu a floru přirozené prostředí s předpokladem dalšího rozvoje.

Samotný hrad Bezděz byl kromě Karla Hynka Mácha inspirací i dalším významným umělcům. Vidět ho tak můžete na obrazech Josefa Mánesa, Aloise Bubáka i Cína Jelínka. Dostal se i do libreta Elišky Krásnohorské, následně do opery Tajemství od Bedřicha Smetany a také do série historických detektivních románů autora Vlastimila Vondrušky. A na svoje si přijdou i děti. Hrad Bezzub, který jistě znáte z oblíbeného komiksu Jaroslava Němečka, je ve skutečnosti právě hrad Bezděz. Jeden z nejdéle vycházejících komiksů v Česku - Čtyřlístek, získal v Doksech dokonce i svoje muzeum Čtyřlístku.

Kromě hradu, muzea a jezera zde můžete navštívit ještě mnoho dalších zajímavých míst. Začněte v Doksech návštěvou zámku, jehož součástí je výše zmíněné muzeum a pokračovat můžete Muzeem Karla Hynka Máchy. Během letních dní si užijete vodní radovánky u Máchova jezera. Koho nebaví jen plavaní nebo vodní sporty, může se vybláznit v Aquaparku Staré splavy, které se nacházejí přímo na břehu jezera.

Pokud jste už dostatečně zaujatí tímto krajem, stačí jediné. Najít si vhodné místo, kde večer složíte hlavu a načerpáte síly na nový den, plný nových zážitků. Třeba ubytování u hradu Bezděz je výborným výchozím bodem. Den začnete historií, pokračovat můžete přes kulturu a odpočinete si u vody. Čekají na Vás komfortní apartmány, chalupy, penziony i mnoho kempů. Každý si vybere to svoje. Stačí tedy už jen naplánovat termín a můžete začít balit. Jsme si jistí, že se Vám tu bude určitě líbit.

Více

Hrad Grabštejn

Hrad Grabštejn

Chotyně

Hrad Grabštejn leží na skalnatém kopci nad obcí Chotyně, nedaleko Hrádku nad Nisou v Libereckém kraji. Historické prameny uvádí jako prvního majitele v roce 1286 Otu II., purkrabího z Donína a na Grabštejně. Další písemné zmínky jsou až z roku 1562, kdy těžce zadlužené panství i s hradem koupil Jiří Mehl ze Střelic. A pak se začaly dít věci. V roce 1564 byla zahájena velkolepá přestavba gotického hradu bergfritového typu na honosné renesanční sídlo. Právě z této doby pochází současná podoba hradu.

Během této přestavby byla vybudována i kaple sv. Barbory, která je patronkou horníků. Ti svého času na grabštejnském panství pracovali. Její přenádherná a rozsáhlá malířská výzdoba ji činí renesanční perlou Čech. Bohužel opět kvůli dluhům byl Jiří ze Střelic nucen hrad Grabštejn prodat svému příteli Ferdinandovi Hoffmannovi z Grünbüchlu.

Následně se vlastnictví hradu poměrně rychle střídalo. Od Pánů z Černous, během jejichž působení vyhořela hradní věž, přes Albrechta z Valdštejna, Jana Hartvíka z Nostic až po Matyáše Adama z Trauttmansdorfu. Za jeho působení byla v roce 1655 na příkaz Ferdinanda III. snížena středověká válcová věž a zbouráno opevnění. Vše pod dohledem vojenského inženýra Francesca Pieroniho, který v té době hrad navštívil.

V roce 1704 koupil hrad Jan Václav Gallas, který ho přenechal svému synovi Filipu Josefu Gallasovi. Ten odkázal celý svůj majetek příbuznému Kristiánovi Filipovi z Clamu. Během jeho vlády hrad opět vyhořel a proto musel být zrenovován a zároveň stavebně upraven. V té době se zde zdržovali pouze úředníci, panstvo na hradě nepobývalo. Během následujícího vlastníka, Kristiána Kryštofa Clam-Gallase byl starý úřednický dům v předhradí přestavěn na klasicistní zámeček a Clam-Gallasové jej využívali jako letní sídlo.

V roce 1843 došlo opět k požáru hradu z důvodu úderu blesku do hradní věže. Rozsáhlý požár zachvátil zejména střechy a nejvyšší patro severního křídla hradu. Proto během následných oprav dostala věž novou podobu s novogotickým zakončením, které jí zůstalo až do roku 1992. Když zemřel poslední mužský potomek Clam-Galasů, přešel celý majetek jeho sedmi dcerám. Po dohodě se majitelkou hradu Grabštejn stala Marie Clam-Gallasová se svým maželem. Po 1. světové válce zde vybudovali malé rodové muzeum a v roce 1943 zpřístupnili hrad veřejnosti.

V roce 1945 však byl na základě Benešových dekretů majetek Clam-Gallasům zabaven a začalo postupné chátrání hradu Grabštejn. Od roku 1953 až do roku 1970 sloužil hrad pro potřeby armády. Po úplném odchodu Československé armády se z hradu na několik let stala neobývatelná ruina. Nebylo to jen vlivem počasí, ale svoji vinu nesli i vandalové a různí hledači pokladů. V roce 1990 byl předán hrad pod správu Státního památkové ústavu v Ústí nad Labem a začala jeho rozsáhlá rekonstrukce.

V současné době je hrad přístupný veřejnosti a můžete si zvolit ze 4 prohlídkových okruhů. Základní okruh Vás provede historií hradu i s poukázáním na jeho uměleckou a archeologickou výjimečnost. Projdete historickými interiéry a zavítáte i do kaple sv. Barbory a archeologické expozice. Pokud sebou máte děti, pro ně bude jistě zajímavější dětská prohlídka s názvem U pana nadlesního. Ta Vás zavede do expozice bytu hraběcího nadlesního, který právě hledá šikovného pomocníka. Děti mohou pomocí zvídavých otázek a zajímavých úkolů zjisti, zda by práci u pana nadlesního zvládli a byli pro něj přínosem.

Samostatně můžete navštívit i kapli sv. Barbory nebo veterinární muzeum, které představuje polní veterinární soupravu z německé, sovětské a československé armády od 1. světové války až do 50. let. Uvidíte tu např. soupravu pro detekci a léčbu zvířat po zásahu bojovými chemickými látkami, narkotizační soupravu, léčbu poštovních holubů nebo současnou kynologickou výstroj.

Prohlídka hradu Grabštejn Vám nabídne opravdu zajímavou možnost, jak strávit krásný den na Liberecku. A pokud chcete v podobném duchu pokračovat dále, můžete navštívit i nedaleký zámek Lamberk nebo zámek Frýdlant. I nabídka ubytování u hradu Grabštejn je poměrně rozmanitá. Na našem portále si určitě najdete vhodný objekt na strávení příjemného pobytu. Ubytování si můžete vyhledat i v blízkých městech jako Liberec, Chrastava nebo Jablonné v Podještědí.

Více

Hrad Litice

Hrad Litice

Záchlumí (okres Ústí nad Orlicí)

Hrad Litice se tyčí na skalnatém kopci, nad meandrem řeky Divoké Orlice. Toto romantické místo najdete mezi městy Žamberk a Vamberk v podhůří Orlických hor. Přijeďte objevit kouzlo dávno zapadlé slávy tohoto hradu. Pojďme se podívat co Vás zde čeká. Dostat se do obce Litice nad Orlicí můžete autem po malé silnici klikatící se místními kopečky. Auto musíte zaparkovat ve vsi pod hradem. Poté se vydejte do kopce po červené turistické značce. Zdoláte asi 500 m stoupání, než se před Vámi otevře výhled na hradní bránu. Další možností je zvolit dopravu vlakem, po trati spojující Žamberk a Doudleby nad Orlicí. V tom případě můžete celodenní výlet klidně spojit s návštěvou sousedního hradu Potštejn. Kromě vlakové zastávky pod hradem, vede na hrad turistická i cyklistická trasa.

Strategické místo, obtékající řeka a vysoký kopec, se stalo ideálním místem pro založení hradu. To se událo přibližně koncem 13. století v době vlády posledních Přemyslovců. Stejně jako sousední hrady osídlil rod Půticů. Ti vybudovali také starší hrad Litice na Plzeňsku. Jména některých sídel přenesly na nově postavené hrady. První písemná zmínka o hradu se datuje do roku 1316. Významnou roli pro Litice představoval Jiří z Poděbrad. Ten si hrad velmi oblíbil a během své vlády se postaral o jeho rozkvět. Nechal vybudovat nové hradby, brány a mohutné věže. Opevněný hrad měl být jednou z obran východních Čech při bojích proti Matyáši Korvínovi. Ten vtrhl do Čech v roce 1469, kde se však ocitl v obklíčení vojsk krále Jiřího. Přesně se dodnes neví, kde se Jiří vlastně narodil. Jednou z možností zůstávají právě Litice.

V dalších stoletích hrad měnil své majitele velmi často. Od roku 1562 až do roku 1806 byl hrad v držení pánů z Bubna. Mikuláš z Bubna si hrad oblíbil natolik, že se stal jeho rodovým sídlem. Nechal však postavit zámek v Doudlebách a zámek v Žamberku, kde pobýval častěji. Hrad se stal nepohodlným a nevyužívaným místem, které rychle chátralo. V 18. století byl hrad v desolátním stavu. V 19. století proběhly snahy o záchranu hradu, ale ne příliš významné. Stejně tak ve 30. letech 20. století. V současné době je hrad v majetku státu.

Hrad nabízí celkem tři druhy návštěvnických okruhů. První nese název Hradem krále Jiřího. Můžete si zvolit, zda chcete absolvovat prohlídku s průvodcem, nebo sami se psaným textem. Délka tohoto základního okruhu je asi 35 minut a provede Vás po všech přístupných místech hradu. Další možností, která je určena pro mateřské školy a rodiny s dětmi je okruh s názvem Jak se staví hrad. Poutavou formou se dozvíte jak a z čeho byl hrad postaven. Tato prohlídka tvá asi 45 minut a je pouze na objednání. Poslední okruh je zaměřen na nejmladší návštěvníky a určen pro mateřské školy. Prohlídku je také nutné předem objednat.

Milovníci historie a přírody si výlet na hrad jistě užijí. Musíme však upozornit, že přístupová cesta pro pěší je příkrá a kamenitá. Hrad nemá bezbariérový přístup. Tato část Pardubického kraje je bohatá na památky a přírodní zajímavosti. Najít ubytování v okolí hradu Litice není nic těžkého. Vyberte si některou z možností ubytování přímo u nás. Budete tak mít dostatek času na výlet třeba na Nový zámek Kostelec nad Orlicí, nebo koupání v Aquaparku Žamberk. Přejeme Vám příjemný pobyt.

Více

Hrad Rožmberk

Hrad Rožmberk

Rožmberk nad Vltavou

Hrad Rožmberk se vypíná nad řekou v obci Rožmberk nad Vltavou, v okrese Český Krumlov, v Jihočeském kraji. V současnosti jej vlastní stát a spravovuje Národní památkový ústav, je národní kulturní památkou a je zpřístupněn pro veřejnost. Rožmberk je jedním z nejstarších hradů v Jižních Čechách. Byl postaven jako dvojhradí, Dolní hrad pochází z poloviny 13. století, z Horního hradu zůstala jenom kamenná hláska zvaná Jakobínka ze 14. století.

Hrad pochází z poloviny 13. století a patří mezi nejstarší hrady rodu Vítkovců, předchůdců Rožmberků - jednoho z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů. Postaven byl na důležité obchodní stezce. Zmínka o hradě s původním německým názvem Rosenberg je dochována z roku 1250. Tehdy byl jeho vlastníkem pravděpodobný zakladatel hradu Vok z Rožmberka. V roce 1551 získal rodová panství šestnáctiletý Vilém z Rožmberka, v té době započala na hradě intenzívní stavební činnost a zároveň se táto epocha řadí k nejslavnějším v rožmberských dějinách. Po jeho smrti v roce 1592 se panství ujal Petr Vok, který upravil některé interiéry ve stylu italské renesance. Petr Vok postoupil rožmberské panství Janu Zrinskému v roce 1601, nový majitel z gotického hradu vytvořil pohodlné renesanční sídlo, díky velkorysým interiérovým úpravám v duchu manýrismu. Na začátku 30-leté války (1620) se hrad Rožmberk dostal do rukou císařského generála Karla Bonaventury Buquoye a jeho rod jej vlastnil až do roku 1945. Jiří Jan Jindřich Buquoy, který zde žil v 19. století byl vášnivým sběratelem historických a uměleckých předmětů a rozhodl se uskutečnit velkolepý plán vytvořit na hradě rodové muzeum. Realizovaly se rozsáhlé stavební úpravy ve stylu romantizující gotiky, byl radikálně přestavěn do své konečné podoby a zpřístupněn veřejnosti. První patro hradu bylo nákladně upraveno pro muzejní účely, zatímco pokoje ve druhém patře si rodina vyhradila k soukromému užívání.

Rožmberský hrad se spojuje s Bílou paní, neboli duchem Perchty z Rožmberka, dcery Oldřicha II. z Rožmberka. I když na otcovském hradě prožila šťastné dětství a mládí, byl později provdaná za Jana z Lichtenštejna, na jehož hradě ji čekal nelehký život plný utrpení, těžkých prací a osočování. Po manželovy smrti se vrátila na rodný hrad, kde dohlížela na bratrovo hospodářství a stala se ochranitelkou trpících. Její smrt ve věku 49 let zasáhla nejen pány, ale také lid v celém kraji. Oplakávali ji a brzy ji začali vídat ve svých snech. Její duch v bílých šatech se zjevoval nejen na Rožmberku, ale i na dalších rožmberských hradech, a údajně uměla předpovídat budoucnost. Bílá paní zároveň chránila děti svého rodu, povídá se, že chůvy ji znaly a nebránily ji v tom, aby k dětem přistupovala a pečovala o ně.

V současnosti si na hradě můžete projít pět různých okruhů. Hlavní okruh prochází prvním patrem a prohlédnete si reprezentační místnosti někdejšího muzea rodu Buquoyů, včetně vstupní haly se zdobeným dřevěným schodištěm, Křižácké galerie, Rytířského sálu či zbrojnice se sbírkou zbraní. Další okruh, ve druhém patře, Vás provede soukromými pokoji, které pro potřeby rodiny nechal upravit Jiří Jan Jindřich Buquoy, když vznikalo rodové muzeum. Kromě jídelny, salonu, herny a pracovny je součástí okruhu i Anglická věž, ve které sice musíte zdolat 200 schodů, ale odměnou Vám bude výhled nejen na areál hradu ale i údolí Vltavy. Třetím prohlídkovým okruhem je Muzeum hrdelního soudnictví, kde se co to dozvíte o práci kata, hrdelním soudnictví a útrpném právu. Pokud by Vám výhled z Anglické věže nestačil, rozhlédnout se můžete i z věže Jakobínka, která má téměř 169 schodů a je jediným pozůstatkem někdejšího Horního hradu. Pro mladší návštěvníky je určen dětský okruh, který je vyskládán s ohledem na jejich věk a znalosti.

Pokud budete mít historie dost, můžete v této oblasti trávit dovolenou i aktivně, jste přece na Lipně a to je synonymem dokonalé dovolené. S dětmi můžete prožít den plný zážitků v Království lesa, dechberoucí výhled si užijete ze Stezky korunami stromů, adrenalin rozpumpujete na bobové dráze a zakončíte to zábavou a relaxem v Aquaworldu Lipno. I v případě, že přijedete v zimě, budete mít co dělat, vyplnění Vašeho volného času zabezpečí lyžařská střediska Lipno a Frymburk.

A co ubytování u hradu Rožmberk? Hračka. Začněte své hledání například přímo v obci Rožmberk nad Vltavou, kde jsou v nabídce apartmány i chalupy. Pokud by již nezbyly volné kapacity, zkuste štěstí v nedalekých obcích Dolní Dvořiště, Loučovice nebo Bohdalovice. Opravdu hodně možností objevíte i v Lipně nad Vltavou, počínaje levným ale komfortním ubytováním v soukromí po luxusní apartmánové domy. Hrad Rožmberk a jeho okolí je ideálním místem, ať už jsou zájmy členů Vaší výpravy jakékoliv, každý si zde přijde na své.

Více

Hrad Strakonice

Hrad Strakonice

Strakonice

Máte rádi českou historii a chystáte se na dovolenou do Jižních Čech? Potom pro Vás máme jeden tip. Zamiřte do Strakonicka! Vaši pozornost si jistě zaslouží hrad Strakonice, který se tyčí nad soutokem řeky Otavy a Volyňky ve Strakonicích.

O hradu ve Strakonicích máme zmínku v roce 1243, kdy existuje záznam o tom, že jeho majitel, Bavor I., daroval polovinu svého hradu řádu johanitů. Je tedy více než pravděpodobné, že hrad je ještě o něco starší. Zvláštností tohoto hradu je to, že původně byl striktně oddělen na světskou a johanitskou část, až v roce 1402 se johanité stali výhradními majiteli. V současnosti má hrad hned tři majitele, a to město Strakonice, Jihočeský kraj a církevní objekty vlastní Římskokatolická církev.

Jak už to u spousty hradů bývá, také strakonický hrad byl zpustošen během třicetileté války, následně ho zasáhl požár, postupně zpustnul, a tak prošel v průběhu staletí několika menšími i většími rekonstrukcemi. Poslední, nejrozsáhlejší rekonstrukce v roce 2005 odhalila archeologické nálezy ze 14. a 15. století a také bylo částečně odkryto pohřebiště z 12. století. Archeologické nálezy můžete dnes vidět v rámci expozice Muzea středního Pootaví, které se nachází přímo v areálu hradu.

Hradní komplex zahrnuje hned tři hradní nádvoří, kostel sv. Prokopa, který dnes patří katolické církvi, i bývalou převorskou rezidenci, ve které dnes sídlí základní umělecká škola. Pokud Vás čeká velkolepý svatební den, máte možnost objednat si obřad na hradě, kde je pro svatby určená obřadní síň. Kromě ní je k vidění také kapitulní síň, bavorský palác nebo bývalý panský pivovar.

Nejzajímavější atrakcí na hradě je však bezesporu věž Rumpál. Proč právě rumpál? Inu, zřejmě se právě rumpálem či obdobným zařízením spouštěli do hladomorny odsouzenci, kteří v této věži byli mučeni a vězněni. Věž sloužila však původně jako obranná. Zvenku můžete vidět chrliče v podobě různých oblud a neexistujících příšer, uvnitř na Vás čeká 96 schodů a na vrchu věže budete odměněni nádhernou vyhlídkou na celé Strakonice a také na předhůří Šumavy.

Druhou, neméně zajímavou prohlídku zažijete v černé kuchyni. Pochází přibližně ze 16. století a Vy v ní můžete vidět, jak zřejmě vypadala hradní kuchyně s komínem, sušárnou a chlebovou pecí o jedno až dvě století později. V tehdejší době se jednalo o moderní součást hradu. Dnes už se v ní samozřejmě nevaří, ale i tak můžete vyzkoušet některou ze specialit místní „hradní kuchyně“. Jelikož jsme v Jihočeském kraji, kraji rybníků, na jídelním lístku určitě nesmí chybět ryby, ale také si tu pochutnáte na koroptvích, bažantech nebo zajících. Zkrátka na všem, co mohli mít na talíři obyvatelé hradu před více než půl tisíciletím. Pokud by Vás honila mlsná, určitě neodoláte ani pravým posvícenským koláčům, koblihám nebo štrúdlům.

Jelikož na hradě Strakonice má v současné době kromě základní umělecké školy sídlo také Muzeum středního Pootaví, Šmidingerova knihovna Strakonice a Městské kulturní středisko Strakonice, v průběhu celého roku tu můžete navštívit podle aktuálního programu nejrůznější výstavy, vernisáže, přednášky nebo tvůrčí dílny nejen pro děti.

Pokud cestujete do Strakonic s dětmi, i pro ně je tu pestrá nabídka aktivit. Přímo v hradním příkopu se nachází hradní safari, které je otevřeno celoročně, a děti si tu mohou pohladit poníky, osly, zakrslé kozy, prasata či divoké kachny. Pokud byste chtěli zvířata nakrmit, je tu k dispozici automat, ve kterém zakoupíte vhodné krmivo. Další volnočasová aktivita vhodná pro děti se jmenuje Strakonická šifra, během níž Vás čeká 14 zastavení s hádankami. Pokud je vyluštíte, můžete potom správné řešení vyměnit v městském informačním centru za malý poklad jako odměnu za Vaše snažení. Jestli rádi jezdíte na kolech, projeďte se podél Otavy a v rámci akce Otavská plavba dětem a můžete sbírat po cestě razítka. Kolem koryta Otavy navíc vede naučná stezka Podskalí, kterou zvládnou po svých i předškolní děti, protože měří jen 3 km.

Pokud už máte děti odrostlejší a nemůžete je odlepit od displeje mobilu, vyzkoušejte Geofun. Jedná se o hru pro chytré telefony, která na různých místech republiky nabízí zajímavé úkoly s odměnou ve formě „geonků“. Místní hru najdete pod názvem Za Švandou dudákem do Strakonic. Pro celou rodinu nebo partičku přátel může být netradičním sportem discgolf, který také stojí za to vyzkoušet.

Jestliže se ubytujete ve Strakonicích v hotelu nebo penzionu a budete si chtít odpočinout od ruchu města, vyrazte do panské zahrady. Tuto relaxační zónu město vybudovalo teprve nedávno. Můžete si zde posedět i za horšího počasí na krytých lavičkách, naopak v případě pěkného počasí je Vám k dispozici například ohniště nebo vyhlídka.

Pokud tedy plánujete prázdniny nebo dovolenou ve Strakonicích, poohlédněte se určitě po ubytování v blízkosti hradu Strakonice. Jedná se totiž nejen o nejvýraznější dominantu města, ale také skvělý výchozí bod pro Vaše poznávací výlety po Strakonicku.

Více

Hrad Sovinec

Hrad Sovinec

Jiříkov (okres Bruntál)

Na okraji Nízkého Jeseníku, jižně od Rýmařova se nachází ve stejnojmenném vesničce hrad Sovinec. Katastrálně patří pod obec Jiříkov. Hrad Sovinec stojí v nadmořské výšce 500 m n. m. blízko historické cesty, která spojovala Slezsko a Moravu. O hradu se vypráví mnoho pověstí, zřejmě kvůli jeho temné minulosti z doby druhé světové války, dnes je však dějištěm mnoha zajímavých kulturních i historických akcí.

Hrad Sovinec byl založen okolo roku 1330 bratry Pavlem a Vokem ze Sovince. Tvořil ho jeden palác a válcová věž postavená na osmibokém základu. Od 15. století byly prováděny po mnoho let stavební úpravy, díky nimž získal Sovinec podobu pozdně gotického hradu a byly kolem něj také postaveny hradby. Ačkoliv písemnou zmínku o dobytí hradu nemáme, víme, že v 16. století byly osady v okolí hradu vypleněny, a tedy zřejmě utrpěl i hrad. V průběhu 17. století byl hrad opevněn palisádami, postaveny byly nové bašty a obezděné příkopy, ale ani takto opevněný hrad neodolal během třicetileté války nájezdům Švédů, kteří drželi hrad do roku 1650. Postupně klesal vojenský význam hradu, až byl v polovině 18. století odzbrojen. V roce 1784 zachvátil hrad Sovinec požár a po něm musela být snížena jak hradní věž, tak jižní palác. Hrad byl dlouhá léta v rozkladu, dokonce byl rozprodáván i na materiál. Za války byli na Sovinci drženi francouzští důstojníci, avšak v květnu 1945 Sovinec opět celý vyhořel. Požáru unikla jen budova bývalých koníren a budovy v předhradí. Od roku 1951 probíhají prakticky doposud rekonstrukční práce. V roce 1965 převzalo správu nad hradem bruntálské muzeum.

Dnes se na hrad dostanete prakticky všemi způsoby. Pokud přijedete autem, zaparkujte v centru Jiříkova, odkud dojdete pěšky asi 50 metrů. Autobusová zastávka je v těsné blízkosti hradu. Přijet můžete rovněž na kole. Na hradě probíhají pravidelné i příležitostné akce, proto je vhodné vyhledat si, jestli se právě v době kolem Vaší návštěvy nebude konat něco zajímavého.

Do hradu můžete vstoupit jak s průvodcem, tak i bez něj. Vlastním tempem si můžete projít venkovní prostory, nádvoří a také vystoupat na věž, odkud budete mít krásný výhled. S průvodcem pak můžete absolvovat okruhy hned tři. Základní okruh prochází stálé expozice, sezónní výstavy, vnější a vnitřní prostory za výkladu o historii hradu. Druhý okruh je zaměřený na vnější opevnění hradu, takže si projdete podzemní chodby, hradní příkop, dostanete se na baštu nazývanou Kočičí hlava, prohlédnete si parkány a bastiony. Jelikož se jedná o fyzicky dost náročnou prohlídku, není vhodná pro malé děti. Také se doporučuje mít pevnou obuv a na pokladně dostanete zapůjčenou přilbu a reflexní vestu. Z bezpečnostních důvodů je na tuto prohlídku zákaz psů. Aby dětem nebylo líto, je tu pro ně speciálně upravený základní okruh Pro práčata, který je vhodný pro věkovou skupinu 4 až 10 let. Obsahuje méně historických dat, více hádanek, pověstí a zábavných úkolů.

Jak už jsme naznačili výše, hrad Sovinec je pravidelně dějištěm mnoha zajímavých akcí. Hrají se tu divadelní představení, vystupuje tu skupina historického šermu a sokolníci s ukázkou výcviku dravých ptáků, brašnáři, hrnčíři, kováři a mnoho dalších. Na prvním nádvoří funguje hradní občerstvení Klippelova bašta, kde si dáte prakticky cokoliv, na co budete mít chuť. Dobrou zprávou je, že krytá zahrádka před občerstvením bývá v chladnějších měsících vyhřívaná.

Už se chystáte vyhledávat ubytování v okolí hradu Sovinec? Směle do toho. V Jiříkově najdete zejména ubytování v chatách a chalupách. Nedaleko je také ubytování Dolní Moravice, kde jsou k pronájmu stylové roubenky, nebo Malá Morávka se svými penziony i poměrně luxusními hotely.

Pokud navštívíte hrad Sovinec v teplých měsících, možná Vám dobře padne možnost vykoupat se v Chomoutovském jezeře. Pokud cestujete na hrad Sovinec s dětmi, pokračujte návštěvou ZOO Olomouc, nebo je vezměte do aquaparku Bohuňovice, kde si užití spoustu zábavy. A v zimě zřejmě neodoláte lyžování v Jeseníkách v nejbližším středisku Ski areálu Hlubočky.

Více

Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad

Ostrava

I na území Ostravy najdete jeden hrad. Nevěříte? Stačí, když si na GPS vyhledáte adresu Slezskoostravského hradu a můžete vyrazit! Nachází se u soutoku řeky Ostravice a Lučiny a prochází kolem něj velmi populární cyklistické trasy. Díky tomu se k němu můžete vydat jak pěšky, tak autem či na kole. Pokud se rozhodnete využít městskou hromadnou dopravu, doporučujeme Vám vystoupit na zastávce Hradní náměstí, ze které to budete mít do objektu doslova pár kroků. Druhou alternativu pak představuje zastávka Důl Zárubek.

První písemná zmínka o hradu pochází z 13. století, kdy sloužil jako zeměpanská pevnost. Během 16. století byl pak přestavěn na mnohem pohodlnější renesanční zámek, jenž později velmi utrpěl těžbou uhlí v této části města. Těžko věřit tomu, že od 18. století hrad klesl o neuvěřitelných 16 m. Následkem takto drastického poklesu původního terénu navíc došlo k vážným škodám, na základě kterých začal znatelně chátrat. Naštěstí se jej podařilo zachránit. V roce 2004 proběhla jeho kompletní obnova, po které se mohly brány otevřít pro veřejnost.

Návštěvníci ostravského hradu se mohou těšit na bohatý program, který bude vyhovovat i rodinám s menšími dětmi. Oblíbeným místem je například Erbovna, ve které si prohlédnete erby majitelů a ukázky dobových oděvů. Nejmenší si pak mohou zkusit vytvořit vlastní erb. Minout byste rozhodně neměli ani kapli Jana Czupryniaka, která je celoročně volně přístupná. Uvidíte v ní modlitebnu či sochu sv. Hedviky, která je patronkou Slezska. Milovníky řemesel zase pozveme do kovárny, ve které se příležitostně vyskytuje kovář, jehož si prohlédnete přímo při práci. Kdo se nebojí, toho nasměrujeme i do mučírny, ve které se seznámíte s technikami práva útrpného. Je tu toho ale mnohem víc. Na seznamu míst, která si můžete po příchodu prohlédnout, je třeba i zbrojnice, sklepení, ve kterém se seznámíte s nejstarší historií, či galerie, která slouží jako prostor pro pořádání výstav. Venku se zase potomci vydovádí na dětském hřišti, které má podobu dvouhlavého draka. Během roku se v areálu také konají nejrůznější společenské a kulturní akce. Rozhodně si tu tedy dokážete naplánovat hodně barvitý program.

TOP ubytování blízko Slezskoostravského hradu nabízí především městské hotely, penziony a odlehlejší prázdninové chalupy, které Vám umožní pobývat mimo okolní ruch. Po prohlídce hradu však nemusíte okamžitě odcházet, protože v jeho bezprostředním okolí dále objevíte Vojenské muzeum Ostrava a Ostravské muzeum. Tak si udělejte čas a na několik dní sem přijeďte. Bude se Vám tu dozajista líbit.

Více

Hrad Kašperk

Hrad Kašperk

Kašperské Hory

Znáte nejvýše položený královský hrad u nás? Víte, kde byste ho našli? Jedná se o hrad Kašperk nedaleko Kašperských Horokrese Klatovy na Šumavě, který byl postaven na příkaz Karla IV. Vypíná se v nadmořské výšce 886 metrů a jeho jedinečnost byste si určitě neměli nechat ujít.

Důvody, které vedly Karla IV. v roce 1456 ke stavbě Kašperku, byly politické i obchodní. Hrad měl stát na hranici s Bavorskem, aby ji střežil, dále měl chránit naleziště zlata a v neposlední řadě měl být součástí tzv. Zlaté stezky, tedy obchodní cesty. Hrad má sice v názvu „královský“, v historii byl však vždy obýván pouze šlechtou. To ho například zachránilo před zničením během husitských válek, jelikož držitelé hradu byli v té době stoupenci husitů. Z důvodu nedostatku financí bohužel tento krásný hrad již v 17. století chátral a v roce 1616 byl prodán městu Kašperské Hory, které jsou provozovatelem a vlastníkem dodnes.

Když navštívíte hrad Kašperk, můžete si vybrat ze tří okruhů s průvodcem. Okruh Život na hradě Vás seznámí s nejrůznějšími prostory, v nichž probíhal každodenní život obyvatel hradu. Uvidíte purkrabství s výkladem o přípravě jídla, východní věž s výkladem o středověké hygieně, vystoupáte až do jejího pátého patra, prohlédnete si také zříceninu paláce s erby držitelů hradu a celý okruh zakončí jedinečná videoprojekce, která Vám ukáže, jak mohl život na hradě skutečně vypadat. Prohlídka s názvem Proměny hradu Vás zavede do východní i západní věže, kde se přímo před Vašima očima zařídí nábytkem a poté opět zanikne středověká komnata. Také uvidíte obrazy z dějin hradu a pracovní nástroje s ukázkou opracovávání kamene. Oba tyto okruhu je možné absolvovat s menší rasou psa, která se vejde do tašky.

Pro děti na hradě Kašperk připravili Dětskou prohlídku, vhodnou pro děti ve věku přibližně 6 až 11 let. Jejich úlohou je řešit v průběhu prohlídky úkoly, a tím vysvobodit zakletou osobu, která se upsala čertovi. Na konci, po úspěšném vyřešení úkolů, čeká na děti odměna. Dětské prohlídky se konají během letních prázdnin a podmínkou je účast nejméně 10 dětí. V létě mají také děti i dospělí možnost vyzkoušet si na nádvoří střelbu z luku a vyhrát střelecký dukát.

V průběhu celého roku se na Kašperku konají divadelní představení, noční prohlídky, historické i kulturní akce. Některé prostory je také možno si pronajmout pro pořádání vlastních společenských nebo firemních akcí. Pro veřejnost bývá hrad otevřen od května do října, pro přesnější informace je vhodné sledovat aktualizovanou webovou stránku hradu.

Až budete s prohlídkou Kašperku hotovi, měli byste navštívit také další zajímavá místa. Jen 400 metrů od hradu Kašperk stojí tzv. Pustý hrádek, který sloužil jako předsunuté opevnění a ochrana hradu. Stojí ve výšce 924 m n. m, tedy výše než samotný Kašperk. a budete z něj mít krásný výhled na velkou část Šumavy. Takzvané Šumavské Trojhradí tvoří spolu s Kašperkem ještě hrad Velhartice a nejrozsáhlejší hradní zřícenina hradu Rabí, kde Jan Žižka přišel o druhé oko. V rámci dovolené na Šumavě byste je určitě neměli vynechat. A kdo se velmi rád kochá výhledy, toho pošleme ještě na volně přístupnou rozhlednu Na Sedle, odkud uvidíte Šumavu i Pošumaví.

Pokud si zajistíte ubytování v Kašperských Horách, dozvíte se během komentovaných prohlídek mnoho informací o tomto královském městě. Poskytnou Vám tu ubytování v chatách a chalupách nebo apartmánech. Penziony byste našli v nedaleké Kvildě i v Nových Hutích. Věříme, že ať se rozhodnete jakkoliv, s ubytováním v blízkosti hradu Kašperk budete spokojeni, protože každé z nich leží uprostřed nádherné šumavské přírody, která pohladí po duši a povzbudí na těle.

Více

Hrad Rabí

Hrad Rabí

Rabí

Nejrozsáhlejší zřícenina v Čechách je hrad Rabí okrese KlatovyPlzeňském kraji. Tento hradní areál byl vybudován někdy v pozdním středověku jako kombinace obytných a reprezentačních prostor s nedokončeným obranným systémem. Dominantou hradu Rabí byla a stále je obytná věž zvaná donjon, která je současně i vyhlídkou na předhůří Šumavy.

Historie hradu Rabí se zdá být poněkud tajemná, o jeho počátcích nevíme s jistotou totiž téměř nic. Doložené zmínky máme až ze 14. století o pánech z Rýzmberka. Ti stáli na straně proti husitům, a proto v letech 1420 a 1421 Jan Žižka hrad oblehl a dobyl. Při druhém dobytí však sám přišel o druhé oko. Ačkoliv byl hrad značně poškozen, majitelé dostali za oddanost králi Zikmundovi finance na jeho obnovu. Nejvýraznější osobností mezi majiteli hradu byl Půta Švihovský, ale po jeho smrti v roce 1504 se vedly o majetek spory a dědictví bylo postupně rozprodáváno. Tečku za slávou tohoto rozsáhlého hradu udělala třicetiletá válka, po níž se hrad už nikdy nepovedlo plně obnovit.

V 18. století byl pro majitele hrad méně pohodlným než sídlo v nedalekých Žihobcích, proto zůstalo Rabí opuštěno, později vyhořelo a jeho hradby využívali místní obyvatelé jako zdroj stavebního materiálu. Pokusem o záchranu hradu byly menší opravy v polovině 19. století, kdy na donjonu vznikla vyhlídková plošina, ale větších změn se hrad dočkal až ve 20. století. Nyní je hrad Rabí od roku 1954 ve správě státu a od roku 1978 je na seznamu národních kulturních památek.

Při návštěvě zříceniny hradu Rabí si můžete vybrat ze dvou základních okruhů. První okruh se jmenuje jednoduše Věž. Prochází velkým nádvořím, malým nádvořím se studnou, hospodářským zázemím, vystoupáte na vrchol obytné věže a okruh zakončíte v hradním sklepení, kde uvidíte přírodní krápníkovou výzdobu. S historií hradu a jeho stavebním vývojem Vás seznámí okruh Palác. Provede Vás místnostmi, kde jsou vystaveny modely hradu v různých časových etapách, kamnové kachle a archeologické nálezy. Poté, co z vyhlídkové věže sestoupíte do sklepení, je pro Vás připravena audiovizuální projekce o dobývání hradu husity a jako poslední si prohlédnete hladomornu. Tyto dva základní prohlídkové okruhy probíhají standardně s průvodcem v češtině, ale je možné předem rezervovat také průvodce v angličtině či němčině, popřípadě si zapůjčit textový překlad také v nizozemštině, ručně a francouzštině. Kromě komentovaných prohlídek se můžete neomezeně a zdarma projít po hradním nádvoří s dělostřeleckým opevněním, nahlédnout do bývalé hradní konírny a podívat se na výstavu v podzemní části kostela.

Jelikož se jedná o středověký hrad, bezbariérový přístup zde nenajdete, ovšem s pomocí se dostanou osoby na vozíku alespoň na velké nádvoří. Parkování je zajištěno mimo sezónu na náměstí městečka Rabí a v letních měsících jsou vyčleněny odstavné plochy na okraji města, odkud dojdete k hradu pěšky přibližně za 15 minut. Dobrou zprávou pro milovníky psů je, že pes s Vámi může na vodítku nebo v přepravce do všech částí hradu. Také fotografování je povoleno ve všech částech hradu, jen nesmíte zasahovat do soukromí jiných návštěvníků a personálu. Upomínkové předměty zakoupíte v domě č. p. 50 směrem cestou na náměstí, kde jsou také toalety. Na náměstí a v podhradí se také můžete občerstvit v hospůdce nebo využít dvě rychlá občerstvení.

Z hradu Rabí se můžete vydat stezkou Krajem Půty Švihovského. Čeká Vás příjemná nenáročná procházka z náměstí do Žichovic, odtud do Horažďovic, nad kterými se tyčí volně přístupná zřícenina hradu Prácheň. Také stojí za návštěvu zámek Horažďovice, v němž sídlí muzeum. A až Vás poznávání památek unaví, odpočinout si můžete v místním aquaparku.

Po celém tom náročném putování Pošumavím Vám jistě přijde vhod dobré ubytování nedaleko hradu Rabí. Kromě samotné obce Rabí můžete složit hlavu také v nedalekých Kašperských Horách či v Sušici. Také penziony v Nezdicích na Šumavě Vám poskytnou své služby. A pokud byste potřebovali ubytování spolu s větší skupinou přátel, přivítají Vás chaty a chalupy ve Strašíně.

Více

Obří hrad

Obří hrad

Nicov

Obří hrad, nejvýše položené keltské oppidum u nás, se nachází asi 6 kilometrů jihovýchodně od Kašperských hor, u osady Popelná, v okrese Prachatice. Od roku 1958 je místo chráněné jako kulturní památka. Nachází se jen pár desítek metrů pod strmým vrchem Valy, ve výšce 940 - 980 m n. m., čímž je nejvýše položenou archeologickou památkou v České republice. Není žádnou výjimkou, že díky horskému klimatu se tu drží sněhová pokrývka od října až do května.

Na Obří hrad se dostanete pouze z jižní strany. Ostatní přístupová místa jsou odříznuta díky říčce Losenici, která místo obtéká. Naleznete tu zbytky mohutného opevnění i původní vnější zeď hradby, která je jednou z nejstarších dochovaných staveb u nás.

Hradby byly v minulosti vybudovány z materiálu, dostupného na místních suťových polích. Venkovní konstrukci tvořili detailně vyskládané kameny a prostor mezi nimi byl vyplněn menšími kameny a sutí. Vznikla tak hradba až 4 metry široká a až 5 metrů vysoká. Není dokonce ani vyloučeno, že nad hradbami se nacházely ještě dřevěné nástavby.

Během prvního archeologického průzkumu, který proběhl již počátkem 20. století, zde byly nalezeny pozůstatky z doby halštatské. Z dalším výzkumů bylo patrné, že hradiště nebylo s největší pravděpodobností trvale osídleno. Nenašli se totiž žádné předměty, které by evokovali přítomnost obyvatelstva. Tento fakt dal za vznik myšlence, že hrad sloužil pouze jako posvátný prostor.

Mnoho století si také lidé nedokázali vysvětlit, jaký je původ mohutných kamenných valů. Mysleli si, že se jedná o sídlo obrů. V jedné místní pověsti se dokonce hovoří o tom, že nalezené 3 metrová kost byla použita jako lávka přes říčku Losenici.

Pokud chcete na Obří hrad vyrazit, připravte se na strmé stoupání. To začíná v osadě Popelná a k cíli vystoupáte 120 výškových metrů. Nachází se tu naučný okruh s informačními tabulemi, takže vše potřebné se dozvíte přímo na místě. Místo zároveň leží v první zóně Národního parku Šumava.

A Šumava znamená nekonečně možnosti turistiky a historických a kulturních zážitků. Jakmile zdoláte Obří hrad, vyrazte například na blízkou Klostermanovu rozhlednu na hoře Javorník. Dominantou Kašperských hor je jednoznačně hrad Kašperk, který byl postavený na příkaz českého krále Karla IV. a každoročně je hojně navštěvován turisty z celé republiky.

Přírodní bohatství objevíte v Hřibové rezevaci Stachy nebo Strašínské jeskyni. A pokud sem zavítáte v zimě, můžete si vybírat z řady kvalitních lyžařských středisek např. Ski areál Kašperské hory nebo Lyžařský areál Zadov.

Pokud Vás zaujal příběh o obrech na Šumavě, není nic jednoduššího, než si najít vhodné ubytování v okolí Obřího hradu a vyrazit prozkoumat vše, co z původního hradiště zůstalo. Odměnou za náročnější přístup Vám budou nejenom cenné historické informace, ale v případě dobrého počasí i výhled na vrcholky šumavských hor. A ty jsou opravdu nádherné.

Více

Hrad Šternberk

Hrad Šternberk

Šternberk

Na výběžku Nízkého JeseníkuOlomouckém kraji v městě Šternberk stojí hrad, který si žádá Vaši pozornost. Od roku 2001 je na seznamu kulturních památek a nabízí dnes pestrý program pro dospělé i děti. Můžete tu zažít romantickou středověkou svatbu, ale klidně přijeďte jen na prohlídku. Určitě nebudete litovat.

Hrad Šternberk byl založen začátkem 13. století, první písemnou zmínku o něm máme z roku 1269. Postavit ho nechal příslušník starého českého šlechtického rodu, Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka. Jak napovídá rok založení hradu, jednalo se o obranné středověké sídlo, ze kterého se dodnes dochovala válcovitá věž a zbytky opevnění hlavního paláce. Koncem 14. století byl však hrad přestavován, rozšiřován a sloužil jako sídlo biskupa, čemuž odpovídá i dobová výzdoba kaple ve stylu výzdoby na dvoře Karla IV. V průběhu 16. století byl hrad rekonstruován v duchu renesance, po požáru navíc bylo dostavěno renesanční křídlo a taktéž byly postaveny hospodářské a správní budovy v podhradí. V roce 1699 koupil hrad kníže Lichtenštejn, a tomuto rodu hrad patřil až do roku 1945, kdy jim byl hrad spolu s dalšími stavbami na území Čech a Moravy zabaven. Hrad se dočkal generální rekonstrukce v roce 1886, kdy byl vybaven nábytkem, plastikami, gobelíny, obrazy a mobiliářem. Výzdoba hradních interiérů je tedy skutečně bohatá a pokrývá styly od gotiky až po secesi.

Na Hradě Šternberk máte na výběr ze tří komentovaných prohlídek s průvodcem, případně si můžete samostatně prohlédnout expozici Liechtensteinská dominia střední Moravy, která prezentuje aktivity tohoto rodu v době, kdy byli majiteli hradu. Nezůstanete tu však úplně bez informací, během prohlídky hraje doprovodný komentář z reproduktorů. První prohlídkový okruh Šlechtické reprezentační prostory Vás zavede do kaple, chodby, rytířského sálu, pokojů v prvním patře a do kuchyně. Zhlédnete tu kompletně vybavené interiéry a dochované kolekce sbírek knížete Jana II. Lichtenštejna. Druhý zámecký okruh vede pokoji v druhém patře. Název Život na šlechtickém sídle napovídá, že se během prohlídky dozvíte něco o tom, jak žila šlechta na hradě v průběhu 19. a 20. století. Třetí, výběrový okruh celým hradem pak spojuje jak nejstarší gotické a renesanční interiéry hradu, tak novější od baroka po secesi. Na tuto komplexní prohlídku si vyhraďte přibližně dvě hodiny času.

Pro rodiny s dětmi na hradě Šternberk je bohatý výběr aktivit. Zejména v letních měsících tu můžete zhlédnout divadelní představení, filmové projekce na hradním nádvoří pod širým nebem, k příležitosti dne dětí nebo na začátku prázdnin si tu děti užijí jízdu na koni, lukostřelbu, rybolov nebo tvořivé dílničky. V doprovodu rodičů děti mohou absolvovat dva zajímavé okruhy. Prvním z nich je Technika je všude kolem nás, který seznámí děti s technickým zázemím na hradě, ukáže jim, jak se komunikovalo se služebnictvem, jak fungovalo na hradě osvětlení a jaká další drobná zařízení v domácnosti šlechtici používali pro usnadnění běžných činností. Druhý okruh pro děti s názvem Cestovatelé v čase zase ukáže, jak se na hradě žilo dětem, jak se oblékala malá knížata, s čím si hrála, součástí prohlídky je zapůjčení kostýmů a malé rukodělné aktivity. Jak vidíte, na děti jsou tu připraveni skutečně poctivě. Dětské prohlídky jsou však omezeny počtem, proto je dobré si je předem rezervovat.

Do areálu hradu se dostanete pěšky od parkoviště během 5 minut. Osoby se sníženou schopností pohybu mohou parkovat přímo v hradním parku a na invalidním vozíku se dá absolvovat první okruh, který je bezbariérový. Pokud přijedete na kolech, ta můžete zaparkovat na dolním nádvoří nebo v hradním parku. Navíc je možné zde uschovat i batohy po domluvě s personálem. Po prohlídce hradu můžete pokračovat dále po cyklostezkách 6009 a 6106, které tudy procházejí. Dobrou zprávu máme také pro majitelé psů. Menší rasy, které je možné nosit v tašce, můžete vzít s sebou dokonce na prohlídku hradu pod podmínkou, že nebudou rušit ostatní návštěvníky.

A teď, když víte vše, už stačí pouze najít ubytování v okolí hradu Šternberk, abyste si mohli svůj pobyt užít. Nejjednodušší bude hledat mezi penziony, hotely nebo apartmány ve Šternberku. Ze svého ubytování pak můžete ve volném čase ještě navštívit další atrakce. V létě se můžete zchladit na koupališti Bělkovice-Lašťany nebo obdivovat zvířata v ZOO Olomouc. Za nepříznivého počasí navštivte zajímavou Expozici času přímo ve Šternberku nebo multimediální expozici Ecce Homo Park. Věříme, že všude si užijete spoustu zábavy a dozvíte se nové informace, stejně jako na hradě Šternberk.

Více


















Nejvyhledávanější kategorie atrakcí

Pomůžeme Vám s výběrem nejvhodnějšího ubytování

  • Více než 6 000 zařízení

    Jen ověření ubytovatelé

  • Více než 120 000 hodnocení

    Zkušenosti a názory z první ruky

  • Nejlepší ceny ubytování

    Ceny bez navýšení, přímo od majitelů

  • Nejnavštěvovanější portál

    Více než 40 000 návštěvníků denně