Divadla v České republice


Divadlo Bolka Polívky

Divadlo Bolka Polívky

Brno

Do Divadla Bolka Polívky si zajdete v Brně, na Jakubském náměstí. První sezóna započala 17. září 1993, kdy byla odehrána autorská hra principála Bolka Polívky s názvem Trosečník. Za léta existence divadlo uvedlo řadu projektů a to nejen z pera zakladatele, ale i od mladých českých autorů.

Budova, ve které sídlí divadlo je zasvěcena divadlu již od roku 1947, kdy zde vzniklo Svobodné divadlo. Po roce se přejmenovalo na Městské oblastní divadlo, následně na Krajské oblastní divadlo, pak dostalo jméno na počest klasiků české literatury a pyšnilo se názvem Divadlo bratří Mrštíků (dnes jej znáte pod jménem Městské divadlo Brno). To se v roce 1965 odstěhovalo a na Jakubském náměstí 5 se zabydlelo Satirické divadlo Večerní Brno. V tomto převážně hudebním divadle vystupovali osobnosti jako Eva Pilarová, Waldemar Matuška či Ljuba Hermanová. Roce 1989 přinesl změnu jména na Divadlo U Jakuba, tento název vyplynul z vedle stojícího chrámu. Divadlo ale z finančních důvodů ukončilo provoz. Po něm pak už následovalo Divadlo Bolka polívky, které úplně první představení uvedlo již v květnu 1993, hostoval zde Činoherní klub s proslulou inscenací Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho.

Současný repertoár má v nabídce autorské hry Bolka Polívky jako DNA, Šašek a syn či Pro dámu na balkoně. K těm se přidávají i představení vytvořené ve spolupráci s dalšími divadly (Mínus dva, Mindgame, The Naked Truth). Taktéž zde hostují české a zahraniční soubory. Program doplňují i koncerty českých a slovenských hudebníků s nejrůznějším žánrovým zaměřením. Divadlo nabízí celosezónně i výtvarné umění, v podobně výstav významných malířů a fotografů, které se pořádají ve foyer divadla. Divadlo a jeho partneři se věnují i charitativní činnosti. Zisk z některých představení je věnován organizacím na pomoc a podporu tělesně postiženým, rozvoj a výchovu dětí nebo pomoc starým lidem.

Brno nabízí i celou škálu dalších divadel, takže se zde můžete skutečně kulturně vyžít. Kromě toho si zajdete i do nejrůznějších muzeí a galerií. Kdo má rád historii, toho nadchnou brňenské historické budovy, jako Dietrichsteinský palác a zámek Belcredi. Pro děti jsou tu sportovní a zábavní centra nebo zoologická zahrada. Zkrátka toto město má pro každého něco. A podobně je to i s ubytováním v Brně, všichni si poblíž Divadla Bolka Polívky najdou přesně to co jim vyhovuje. Nezáleží na tom, jestli hledáte bezstarostný pobyt v hotelu nebo dostatek prostoru a soukromí v prázdninovém domě. Vyberete si ze široké nabídky penzionů, apartmánů ale i levnějšího ubytování v soukromí. Ať se zabydlíte kdekoliv a ať zvolíte jakékoliv atrakce, Váš pobyt v Brně bude zaručeně stát za to a jistě nebude poslední.

Více

Národní divadlo Brno

Národní divadlo Brno

Brno

Centrum Jižní Moravy - město Brno je rájem pro milovníky umění. Kromě mnoha zajímavých muzeí a galerií se tu nachází i poměrně široká síť divadel. Nejznámější z nich jsou Divadlo Husa na provázku, Divadlo Bolka Polívky a Národní divadlo Brno. A právě o posledním jmenovaném budou následující řádky.

Národní divadlo Brno je zřizováno samotným městem. Jedná se o instituci, která v sobě soustředí tři soubory - činohru, operu a balet. Každý soubor je samostatný, má vlastní vedení i dramaturgii. Jeho součástí jsou tři divadelní budovy - Mahenovo divadlo na Malinovském náměstí, nedaleké Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Předlohou pro jeho vznik bylo Národní divadlo v Praze. První návštěvníky přivítalo v roce 1884.

A nebyla to cesta jednoduchá. Počátkem 80. let 19. století bylo ve městě založeno Družstvo českého Národního divadla v Brně. Získalo povolení k provozování divadelních přestavení v Besedním domě, kde do té doby působili české ochotnické spolky. Postupem času a se zpřísněním bezpečnostních předpisů přestalo místo svému účelu vyhovovat a divadlo na nějaký čas přerušilo svoji činnost.

Díky houževnatosti tehdejších představitelů družstva byly nalezeny nové prostory, které byly využívány jako restaurace a tančírna. Budovy nechali upravit, aby alespoň částečně vyhovovaly potřebám divadla. V prosinci roku 1884, kdy mělo dojít ke slavnostnímu otevření, však došlo k požáru, který otevření oddálil. Naštěstí jen o pár dní. A tady začíná samostatná éra Národního divadla Brno. Jako první byla uvedena hra českého divadelního režiséra Josefa Jiřího Kolára s názvem Magelona.

Prostory však v následujících letech opět přestaly vyhovovat a proto se rozhodlo o výstavbě zcela nové budovy. Výběrový proces zhotovitelů a vyřizování potřebných povolení však trval desetiletí. Ale podařilo se. Začátkem roku 1960 začala stavba a v roce 1965 již bylo dokončeno dnešní Janáčkovo divadlo. Slavnostní otevření proběhlo dne 2. října 1965 operou Příhody lišky Bystroušky od Leoše Janáčka. Janáčkovo divadlo pravidelně uvádí operní a baletní představení a je zároveň i místem, kde vystupuje Filharmonie Brno, která zatím nemá své vlastní prostory.

I Mahenovo divadlo má poměrně zajímavou historii. Bylo otevřeno již v roce 1882 jako první plně elektricky osvětlené divadlo v Evropě. Součástí scény Národního divadla Brno se stalo v roce 1919. Svoje jméno získalo divadlo podle Jiřího Mahena, dramaturga, který zde v letech 1918 - 1922 působil. Mahenovo divadlo se soustředí především na činohru.

Do výčtu nám chybí už pouze Divadlo Reduta. První zmínky o něm najdeme už v roce 1608 a jedná se tak o nejstarší divadelní budovu ve střední Evropě. Budova sloužila původně jako krčma a poskytovala ubytování pro významné návštěvníky. Ale již od 60. let 17. století se zde nepravidelně konaly divadelní produkce. Následně budovy zasáhlo několik požárů. Po jejich obnově na konci 19. století sloužil zrekonstruovaný taneční sál jako městská tržnice. Až po roce 1918 došlo k zásadní přestavbě na scénu, kde byly uváděny hry v českém a německém jazyce. V roce 1993 musela být Reduta znovu uzavřena a zrekonstruována. Otevřena byla znovu až v roce 2005 a postupně se stala jednou z nejoceňovanějších scén u nás.

V současné době uvádí Národní divadlo Brno pravidelná představení českých i světových autorů. Pokud tedy toužíte po kulturním zážitku, rozhodně byste na některé z nich měli vyrazit i vy. Nejste-li z Brněnska najděte si ubytování v blízkosti Národního divadla Brna, abyste nebyli limitováni časem. K dispozici jsou různá romantická ubytování i útulné penziony. Jelikož představení probíhají většinou ve večerních hodinách, doprava do vzdálenějších míst bývá komplikovaná. Budete tak mít čas i na to, abyste po představení zašli ještě na skleničku do některé útulné brněnské restaurace.

Více

Valašské národní divadlo

Valašské národní divadlo

Karolinka

Budovu Valašského národního divadla najdete ve městě Karolinka, v okrese Vsetín, ve Zlínském kraji. Město, ležící zhruba 18 kilometrů od Vsetína a 20 kilometrů od Rožnova pod Radhoštěm, je atraktivní pro svoje návštěvníky během celého roku. Základní kámen budovy Valašského národního divadla byl položen už v roce 1930.

Divadlo na počátku stavěli dobrovolníci za pomoci různých sbírek. Dluh, který na budově zůstal, odkoupil pan Cyril Orság a divadlo dostavěl. V roce 1944 mu byla budova na základě znárodňovacích dekretů odebrána a divadlo bylo znárodněno. Stále však sloužilo svému původnímu kulturnímu účelu. V roce 1989 požádal jeho syn Jan o navrácení majetku. Když pak Jan Orság zemřel, převzala správu nad divadlem jeho dcera Marie Chovanečková. I ona se snažila jít ve šlépějích svých předků a provozovat divadlo nikoli pro peníze, ale vždy pro diváka.

Valašské národní divadlo jako takové vzniklo registrací v roce 2004. Snaha, aby divadlo sloužilo lidem nejen z Beskyd, ale i ze širšího okolí, nebyla marná a tak vzniklo toto unikátní místo, které spojuje lidi, kteří mají rádi představení na prknech, co znamenají svět. Zároveň se snaží o zachování kulturních tradic na Valašsku, podporuje činnost mládeže a příhraniční kulturní spolupráci se Slovenskem.

Aby bylo divadlo na Valašsku dostupnější, je v provozu i divadelní autobus. Ten pravidelně ve dnech, kdy se koná nějaké představení, vyjíždí z autobusového nádraží ve Vsetíně a sbírá všechny, kteří se rozhodli vyrazit za kulturou. Vystoupení divadelních souborů, které do Karolinky zavítají, je už neodmyslitelnou místní tradicí.

Valašské národní divadlo podporuje i řada umělců. Například nadace Munzarových, která podporuje a rozvíjí výkony umělců a jejich aktivit, nemalou mírou přispěla k rozvoji tohoto divadla. Kulturních akcí, pořádaných samotným divadlem, se účastnil například i Jan Čenský nebo Pavel Zedníček.

Karolinka je zkrátka zajímavým městem a pokud Vás divadlo neláká a nebo před jeho návštěvou chcete vidět i další zajímavá místa, můžete vyrazit například do Muzea sklářství. Zde se Vám přestaví na 2 000 exponátů. Od výrobků ze skla až po nástroje uměleckých sklářů. Během léta Vás naláká i vodní nádrž Karolinka. Pro svoji průzračnou vodu svádí ke koupání, avšak díky tomu, že je zdrojem pitné vody, je tu vstup do vody a provozování vodních sportů přísně zakázané. Kochat lesklou hladinou a malebným okolím se však můžete do sytosti.

I okolí Karolinky nabízí spoustu zajímavých míst, která byste během svého pobytu na Valašsku rozhodně měli poctít svojí návštěvou. Jeden den rozhodně nestačí a tak neváhejte, naplánujete si třeba ubytování u Valašského národního divadla a poznejte tento kraj křížem krážem. Pokud chcete být styloví, vybírejte z nabídky v sekci chaty a chalupy nebo roubenky v Beskydech. Nabízí báječné splynutí s přírodou a dopřejí Vám potřebné soukromí. Jiným typem ubytování na Valašsku mohou být například apartmány nebo ubytování v soukromí. I ta mají jistě svoje kouzlo. No a pokud jste o něco náročnější, jsou pro Vás připraveny i hotely nebo penziony. Věříme, že si svůj pobyt určitě užijete.

Více

Zámecké barokní divadlo

Zámecké barokní divadlo

Mikulov

Zámecké barokní divadlo v Mikulově je zajímavou ukázkou toho, jak významnou památku může velmi snadno odvát sled událostí a čas. Šlo o nejstarší zámecké divadlo v Evropě. Mnozí návštěvníci zámku Mikulov však mnohdy netuší, že na jeho místo se nakonec přestěhovala bohatě vybavená knihovna. Co byste tedy měli o tomto barokním skvostu vědět?

Divadlo se nacházelo na zámku v Mikulově, ve kterém dnes sídlí Regionální muzeum. Nejlepší cestou, jak se dostat do jeho bývalých prostor, je tedy absolvování prohlídkového okruhu, který Vás zavede v průběhu výkladu do knihovny. Uměleckou scénu na zámku nechal vybudovat kardinál František Dietrichstein v první půlce 17. století. Vzhledem k tomu, že do budovy nechal přestěhovat úřad i se svým dvorem, divadlo hrálo významnou reprezentativní úlohu. Nemohl si jej totiž dovolit jen tak někdo. Scéna kromě jiného sloužila i ke vzdělávání, protože zde fungovala úzká spolupráce s řádem mikulovských piaristů. Zajímavostí je, že i přes značnou proslulost se divadlo na zámku udrželo pouhých sto let, posléze bylo nahrazeno již zmíněnou knihovnou. S velkou pravděpodobností mohl za tuto velkou změnu požár v roce 1719.

Kvůli jeho krátké existenci se dokonce nedochovala ani jeho podoba, proto odborníci v současné době nejčastěji vychází z jeho jednoho kusého popisu. Na půdě nad knihovnou se také nachází pozůstatky zlacených štuků. Při speciálních příležitostech, mezi které patří například významná výročí, se pak divadlo připomíná v rámci různých výstav.

Mikulov můžete navštívit například spolu s dětmi v rámci letní dovolené. Navštívit ho mohou i senioři, dá se přijet na wellness pobyt a vítané jsou i zamilované páry, které na sebe chtějí nechat zapůsobit mimořádně romantickou atmosféru zámku a okolí. Nejlepší ubytování blízko zámeckého barokního divadla Mikulov pak seženete v mikulovských penzionech, apartmánech či ubytování v soukromí, které díky cenové dostupnosti ocení i mladí studenti. Během volna se pak můžete jít vykoupat do areálu letního koupaliště Riviéra Mikulov. Litovat určitě nebudete ani výstupu ke kapli sv. Šebestiána. Už víte, kdy se sem přijedete podívat?

Více

Divadlo Boženy Němcové

Divadlo Boženy Němcové

Františkovy Lázně

Kulturu hledající návštěvníky potěší Divadlo Boženy Němcové. Nachází se v Karlovarském kraji, 5 km severně od Chebu na okraji města Františkovy Lázně, které bylo od svého počátku vyhledávaným místem spolků umělců. Od začátku 19. století vábilo svými inscenacemi všechny milovníky kultury a umění. Významným kulturním centrem je dodnes. Divadlo své jméno dostalo po spisovatelce Boženě Němcové, která se ve městě Františkovy Lázně léčila.

Poprvé vystoupili kočovní herci v přizpůsobené hospodářské stavbě v roce 1808. Budova stála blízko společenského domu. Tehdejší úroveň i prostředí bylo nevalné. Představení byla sezónní a improvizovaná s fraškovitými scénkami. Na vyšší úrovni potom dle repertoáru a vystupujících bylo nové divadlo postavené místo původní stavby. Otevřeno bylo v roce 1868 podle návrhu architekta  Hügla z Vídně. Úvodním představením byla opereta Franze Suppého - Krásná Galathea. Dále byly uváděny operety jako Krásná Helena, Cikánský baron, Orfeus v podsvětí, Netopýr, Modrovous, Boccaccio, Ptáčník, Postillon z Lonjumeau, Velkovévodkyně z Geroldsteinu a jiné. Františkolázeňské divadlo mělo profesionální řízení, představení byla i pro náročné diváky. Mezi vystupujícími byli umělci z Prahy, Mnichova, Berlína i Vídně.

Stávající budova přestala být vyhovující, nedostačovala ani prostorově. Proto ji v roce 1928 vystřídala technicky moderní stavba navržená Arturem Payerem v neoklasicistickém stylu. Interiér byl navržen s dekorativními prvky v duchu art deco od Johanna Adolfa Mayerla. Hrálo se téměř denně, nechyběly ani žánry jako opera, činohra a další. Divadlu zůstalo do současnosti kouzlo i útulné prostředí. Objevují se zde představení místních ochotníků i velkých pražských scén, vybírat můžete v celoroční nabídce z žánrů jako jsou muzikály, balet, operetky nebo taneční show.

Naše stránky Vám nabízí ubytování v okolí Divadla Boženy Němcové, vybírat můžete z velkého množství kapacit Karlovarského kraje. Nechybí vyhledávané chalupy, apartmány, penziony i kvalitní hotely. Ve Františkových Lázních naleznete oblíbená místa, mezi které patří Aquaforum Františkovy Lázně, městské muzeum nebo místní městské lázně.

Více









Nejvyhledávanější kategorie atrakcí

Pomůžeme Vám s výběrem nejvhodnějšího ubytování

  • Více než 6 000 zařízení

    Jen ověření ubytovatelé

  • Více než 120 000 hodnocení

    Zkušenosti a názory z první ruky

  • Nejlepší ceny ubytování

    Ceny bez navýšení, přímo od majitelů

  • Nejnavštěvovanější portál

    Více než 40 000 návštěvníků denně