Egy lepk’ember feljegyzései: Vallomások, reflexiók, reflexiósorozatok és nyögések
By Láng Csaba
()
About this ebook
Mindig többet akarok érezni annál, mint amit valójában érzek, és ezzel nemcsak hogy elrontom a stílust, hanem becsapom önmagam, elveszítve egy lehetséges fókuszpont élességét. Magyarul a valóságérzékem. A többi már ebből következik.
A közvetlen adottságaimat, érzelmeimet is képtelen vagyok helyesen megítélni, avagy átadni magam nekik. Egy gyászról szóló filmből kell megtudnom, hogy bennem is harag és fájdalom van. Ez az a közvetlen adottság, amibe nap mint nap beleütközik a szívem, mint valami falba. Én mégis, még ebből is valamiféle spirituális szószt kotyvasztanék. Még ezt is bekenném valamilyen mázzal. Nemcsak egy tiszta hiánnyal kell megküzdenem, hanem önmagam tisztátalanságával is. Mint aki ugyanazzal a mozdulattal, amivel örök útjára bocsájtja kedvesét, tovább ás, hogy kiássa önmagát. Önmagammal szembefordult harag az ásóm, a fájdalom a súly, amely a nyélre nehezül, és kifordítja hazugságaim rögeit…
FIC019000Ez a kis könyv, napló túlnyomó részben azokat a reflexiókat, vallomásokat és aforizmákat tartalmazza, amelyeket feleségem halála után vetettem papírra.
Related to Egy lepk’ember feljegyzései
Related ebooks
Test és tudat Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsA csönd imája Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsVilágok közt a szabad ég Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsNietzsche-menet: Teremtés és szenvedés Nietzsche filozófiájában Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsSzívharmóniák Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsSzerelemszivárvány: IV. kötet Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsA kristálynézők Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsSzereposzlás Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsRejtett működés - Esszék, cikkek, kisprózák Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsSzerelemszivárvány: II. kötet Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsMit tud a kert Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsWohl Stephanie hátrahagyott iratai Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsMélységek fölött Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsA Hétköznapok Ünnepe Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsKövesd a pillangót! Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsA hattyúölő Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsSelyemzsinór Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsHogy nekem jó legyen Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsFrankenstein Rating: 3 out of 5 stars3/5Lúd és orr Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsA maximalista (és más írások) Rating: 4 out of 5 stars4/5Thészeusz és a fekete özvegy Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsA Leviatán Rating: 5 out of 5 stars5/5Gondolatlépcső Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsPoeta naplója Rating: 5 out of 5 stars5/5Schiller válogatott versei Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsHajnali beszélgetések Lukits Milossal Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsÉnek a révben Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsAz önző I. kötet Rating: 0 out of 5 stars0 ratingsAdy Endre összes novellái I. kötet Rating: 0 out of 5 stars0 ratings
Reviews for Egy lepk’ember feljegyzései
0 ratings0 reviews
Book preview
Egy lepk’ember feljegyzései - Láng Csaba
Láng Csaba
Egy lepk’ember feljegyzései
Vallomások, reflexiók, reflexiósorozatok és nyögések
Impresszum
Kalota Művészeti Közhasznú Alapítvány
Napkút Kiadó Kft.
1027 Budapest, Fazekas u. 10–14.
Telefon: (1) 787-5889
Mobil: (70) 617-8231
E-mail: [email protected]
Honlap: www.napkut.hu
Szerkesztő: Szűcs Anna Emília
A Szerkesztő a Petőfi Irodalmi Múzeum
Oláh János-ösztöndíjasa.
Szöveggondozó: Kütsön Nikolett
Tördelőszerkesztő: Szondi Bence
© Láng Csaba, 2023
© Napkút Kiadó, 2023
ISBN 978 615 6555 91 5
Drága társam emlékére
„I want to hear the scream of a butterfly"
(Jim Morrison)
Vallomások
A vallomás egy költő-marszüasz utolsó bőre,
és nem véletlen, hogy a benne lévő Apollón nyúzza meg.
Egy költő önvallomásában az a visszataszító, hogy mintha élve nyúzná meg önmagát, abban a reményben, hogy legalább ebben az aktusban értékessé válik az élete. Fényt lobbant az ürességben, és arra kér bennünket, hogy pillanatnyi szenvedélyének gyufalángját lássuk, és ne a körülötte tátongó sötétséget. De nem megyek messzire. Valahányszor kivetettem magamból egy önvallomás ballasztját, abban a pillanatban az egekbe szökött a lelkem. Mintha épp a szenvedély, a költői vallomás tenne naggyá. A bensőségességbe menekültem, mintha ott még találhattam volna valamit, mintha elfelejtkezhettem volna arról, hogy kitől is, mitől is menekültem ide. Üres vagyok. A lelkem barlangban elveszett kiáltás. A vallomás egy költő-marszüasz utolsó bőre, és nem véletlen, hogy a benne lévő Apollón nyúzza meg.
Mindig is azt gondoltam, hogy a költő vallomásának erejében, intenzitásában, igen, ártatlanságában mutatkozik meg a szenvedő nagyság. Arra pedig még gondolni sem mertem, hogy a nagyságnak talán semmi köze a szenvedéshez. Arra pedig még kevésbé, hogy nem a nagyságot, hanem az alázatot kellene keresnem. És erről Nietzsche is tehet. Ha nem is ő vezetett félre – éppenséggel én csaptam be önmagam –, mégis ő volt az, aki a leghitelesebben megerősített ebbéli nézetemben. A romantika ezen végső bálványát nehéz ledönteni bennem, mert csakugyan ez az aszkézis és fanatizmus segített élni, ez adott célt, tehát erőt is.
Szenvedés és kiválasztottságtudat szigorú összetartozása. Veszélyes keverék. A zsidó méreg, amely élni segít. Élni? Mit beszélek, hatalmat akarni! Saját nézőpontodat rákényszeríteni mindenki másra!¹ Miközben a lelked odaadtad volna, hogy elfogadjanak.
Nem csoda hát, ha Rudolf Kassner könyvét olvasva (Az emberi nagyság elemei) épp ezzel a problémával kell a legkeserűbben szembesülnöm. Úgy érzem, egyenesen rólam beszél, amikor korának (1910) modern emberéről azt írja: „Állandó félelemben él, hogy bensője a külső valóság prédájává válik, és azt hiszi magáról, hogy mély, valahányszor magába száll, és vallomásra szánja magát."² Kassner világosan tudtunkra adja, hogy szerinte márpedig a szenvedélyes ember, az önmagát meghaladni akaró költői lélek, ez a túlbuzgó lázadó egyáltalán nem nagy. A nagyságot máshol kell keresni, és úgy látom, arról szól a könyv, hogy hol. „Az ókori értelemben vett nagyság veleszületett tulajdonság, s ha valaki egy ember nagyságát akarja felmérni, az ne kutakodjon vallomásokban, mert az emberi nagyság mértéke nem az érzelemben keresendő, amint azt az örök vallomástevők gondolják, hanem a csillagokban, és épp ez az, ami a nagy embereket oly csodálatos hallgatásba burkolja."³
Tehát nem a megnyilatkozás, megnyílás gyönyörű spontaneitása nagy, ahogy mindig is gondoltam, melyben nagy embernek lenni annyi, mint bőkezűnek lenni, túllicitálni a fényt, megelőzni azzal, hogy kimondod, mit gondolsz, s szavad aranypénze hamarabb csendül, mint a napsugár.
»«
Nem vagyok más, mint félelem és akarat. Ez ma kiderült a parkban. Végtelen fagyosság. Egy akaratszilánk, szálka, amely az élet bőre alá került, sajgok önmagamnak. Egy éhség rozsdás sikolya, írtam valamikor. Meztelen szilánk vagyok, beletörtem az életbe, és csak azon csodálkozom, hogy szeretnek. Egy végtelen beszéd rongyaiba göngyölöm az éles éhséget, hogy ne fájjon. Mit keresel még itt? Miért nem törsz már el, mint egy fogpiszkáló? Egyébként is úgy nézel ki. Igen, ma délután nem Láng Csaba, hanem egy szilánk meredt ki a padból, mintha maga is a pad