Některá auta jsou drahá na servis z důvodu poruchovosti. Jiné značky a modely jsou nákladnější, protože jde o unikátní technologii.
Je to naivní a možná i lehce vulgární přísloví, nicméně je platné – kdo chce opici, musí mít na banány. Kdo ho nezná, vysvětlení je jednoduché. Koupě jedné věci neznamená mnohdy konečné výdaje. Nejde jen o opice, stačí se podívat na koně. Už tam je zřejmé, že koupit si koně je jen začátek. Musíte ho někde ustájit, starat se o něj, krmit ho. S autem je to podobné. Koupě automobilu je vždy významnou investicí, to bezpochyby přizná každý.
Koupit auto je jen začátek výdajů, počítat se musí se servisem
Jak z hlediska počáteční ceny, tak ovšem i následných nákladů na údržbu a opravy. Existují určité značky a modely, které jsou atraktivní zejména svým výkonem. V rovině servisu ale mohou znamenat značné finanční zatížení pro majitele kvůli vysokým nákladům na opravy. Vím o tom své, sám jsem majitelem několika z nich. Zlí jazykové říkají, že je třeba se jim vyhnout. Není to ale podle mého názoru až tak úplně pravda. Jde o úhel pohledu.
Rozdělil bych totiž tyto finančně nákladnější automobily do dvou skupin. Část z nich je prostě drahá na servis z důvodu vyšší poruchovosti. Těm by se potenciální kupci měli raději vyhnout, pokud nechtějí čelit pravidelným a drahým opravám. Druhá skupina aut je také drahá na servis, ale tam už to může souviset s tím, že jde prostě o unikátní stroj. Člověk ví, do čeho jde, ví, že prostě bude platit víc, než když si koupí třeba naftovou Fabii.
Nissan GT-R
Mezi prvními je značka Nissan, konkrétně model GT-R. Nissan je obvykle spolehlivou volbou pro střední třídu, GT-R je výjimkou. Tento sportovní vůz se stal ikonou již od svého uvedení na trh v roce 1969 jako Skyline. Byl a je nejen drahý na pořízení, ale i na údržbu. Cena ojetého GT-R se může pohybovat od 1,6 milionu Kč klidně do 3,5 milionů, v závislosti na ročníku, stavu. Náklady na servis jsou velké, zejména pokud se jedná o motor. Popřípadě převodovku, spojky. Servisní intervaly jsou krátké, 15 000, popřípadě 30 000 kilometrů. Podceňovat či prodlužovat je nelze, to je cesta do finančního pekla.
BMW (X)
Dalším často zmiňovaným výrobcem je BMW. Značka známá svými výkonnými a luxusními vozy se pravidelně objevuje na seznamech nejdražších automobilů na servis. Podle analýz profesionálních servisů patří BMW s průměrnými ročními náklady na údržbu okolo 30 000 Kč mezi dražší značky. Pozor, nemyslím teď špičkové modely divize M. Jde o průměr, berte na zřetel nejvyšší řady, malé motory.
Modely řady X mohou vyžadovat opravy a údržbu klidně v řádech stovek tisíc Kč. Mám v živé paměti rozhovor s jedním českým zpěvákem a bubeníkem (teď už bývalým) asi nejslavnější české kapely. Říkal, jak měl BMW X6 a jezdil s ním jen do servisu. Průměrný účet byl vždycky kolem 250 000 Kč. Když mu byla tahle faktura vystavena potřetí za sebou, rozhodl se auto prodat. Nedivím se.
Mercedes-Benz
Mercedes-Benz je symbol luxusu a pokročilých technologií. A také nepatří mezi levné vozy na servis. Tyto automobily nabízejí výkonné motory a prvotřídní materiály. Tedy nabízely, když si vzpomenu, jak jsem sáhl zespodu na „dřevo“, a byl to laciný plast, tak se musím poopravit. Každopádně za deset let mohou náklady na údržbu a opravy Mercedesu překročit dvojnásobek toho, co by majitel zaplatil třeba za Opel. Tady se prostě za příslušnost k hvězdné značce platí.
Land Rover a Range Rover
Land Rover je známý svými odolnými SUV. Opravdu jsou vozy tak odolné? Dobře, Defender, ta stará plechovka, je něco jiného. Ale Discovery, popřípadě Range Rover, to jsou finanční tasemnice. Už jsem to zmiňoval kdysi v jiném článku, jak jsem pracoval pro jinou firmu. A jak tam patřilo k bontonu, že nejvyšší vedení jezdí Range Roverem. Měl ho každý a každý ho měl neustále v servisu. A hledal, jakým náhradním autem by mohl jezdit. Rádoby renomé je jedna věc, popravdě se Land Rover řadí mezi nejméně spolehlivé značky. Minimálně já ho tam řadím. Takže tak.
Porsche
Jak je na tom Porsche? Tohle je moje citová záležitost. Mám Porsche rád. A vlastně nejde o nějak drahou značku, pokud se nic neděje. Průměrný servis na Porsche stojí vlastně ročně podobně jako třeba BMW. Pravidelný servis zvládnete do 30 000 Kč. Pokud se nic neděje. Když se něco začne dít, pak už to leze s Porsche trochu do peněz. Více než polovina všech vozů Porsche potřebuje během prvních deseti let zásadní opravu.
To je o 16 % více než u jiných luxusních značek. Zvláště modely Cayenne a Macan jsou náročné na servis, ačkoli by se dalo očekávat, že nejdražší bude oprava modelu 911. Není tomu tak. Je pravdou, ale to platí dnes asi pro všechna auta, že čím novější, tím horší. Tím méně kvalitní. Když si vezmu 911, tak tam poslední generace 992 podle mého názoru skutečně není tak kvalitní jako generace předchozí. Zpracování, kvalita laku.
Čím novější, tím horší. To platí dnes napříč všemi značkami aut
I proto nadšenci této značky, i když mají finance na nové auto, kupují raději starší. Zeptali jsme se na to v servisu Porška, kde nám toto potvrdili. Skutečně platí, že pokud chce člověk kvalitní Porsche 911, leckdy a velmi často raději volí nějaký starší kus, nějakou starší generaci. Jinou kapitolou jsou SUV, to už jsem zmínil. Anebo model Panamera. Když dojde na poruchu automatické převodovky, nelze opravovat, nelze sehnat dílčí.
Porsche nabízí pouze celý komponent. A tam se bavíme o ceně 250 000 Kč a více. Podobná částka souvisí s generální opravou motoru u Porsche 911. Když někdo koupí generaci 996 za relativně dobré peníze, ve špatném stavu. Dá za ni třeba 500 000 Kč. V případě poruchy motoru ať zaplatí částku, kterou jsem zmínil výše. Což už svým způsobem docela postrádá smysl. Nové keramické brzdy? Minimálně 300 000 Kč.
Audi (S a RS)
Ale to platí třeba i pro Audi. Ty „obyčejné“ modely jsou také nákladnější na servis, ale jde to. Sportovní a unikátní specifikace se blíží svou nákladností Porsche.
Bentley
Bentley, luxusní značka, také není výjimkou z „drahé“ společnosti. Modely jako Bentayga a Continental GT stojí miliony Kč. A mají také velmi vysoké náklady na údržbu. Během deseti let může údržba těchto vozů stát až milion Kč. Ferrari je synonymem pro rychlost a exkluzivitu. A vysoké náklady.
Ferrari
Ferrari nepatří mezi levné vozy na údržbu. Roční náklady na údržbu Ferrari se pohybují ve vyšších desítkách až stovkách tisíc Kč.
Subaru STI (a další ultimátní verze „běžných“ značek)
Závěrem bych zmínil ještě Subaru. To je obecně dražší značka z těch obyčejnějších, pokud to takhle můžu říct. Ale platí, že třeba model STI je dražší. Ale to je přirozené. To je přesně ten případ, o kterém jsem mluvil. Je to unikátní auto, má speciální technologii.
Není možné čekat, že STI bude na servis stejně levné jako základní Forester. S tím si ho ale člověk kupuje a počítá s tím. To je vlastně v pořádku. A tak je to i u jiných sportovních či výkonných modelů jinak relativně běžných značek. Tam se prostě s nějakou tou korunou navíc počítá. Naopak mi přijde pikantní, když si koupí člověk auto prémiové třídy a spoléhá na to, že ona prémiovost rovná se i spolehlivosti. Tak to ale bohužel není.