Перейти до вмісту

Червінський Роман Григорович

Очікує на перевірку
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Червінський Роман Григорович

Роман Червінський у Шевченківському районному суді Києва, липень 2024 року
Народився2 грудня 1974(1974-12-02) (50 років)
Країна СРСР
 Україна
Військове звання Полковник
Нагороди
Орден Богдана Хмельницького II ступеня (Україна) Орден Богдана Хмельницького III ступеня (Україна)
Орден «За мужність» ІІІ ступеня
Орден «За мужність» ІІІ ступеня
Медаль «За військову службу Україні»
Медаль «За військову службу Україні»
Медаль «За бездоганну службу» ІІІ ступеня— 2022
Нагрудний знак «За доблесть» (СБУ)
Нагрудний знак «За доблесть» (СБУ)

Роман Григорович Червінський (нар. 2 грудня 1974(19741202)[1]) — український військовий, контррозвідник, полковник СБУ, колишній начальник 5-го управління Департаменту контррозвідки СБУ, куратор і керівник спецоперації «Авеню», колишній в. о. командира військової частини ССО.

Кар'єра

[ред. | ред. код]

Був переведений до ССО керівником одного з підрозділів, перебував на посадах заступника командира військової частини та виконувача обов'язків командира однієї з військових частин[2].

Операції за участю Червінського

[ред. | ред. код]

За даними Червінського, він причетний до ліквідації воєнних злочинців «Мотороли» (2016) та «Гіві» (2017).

Брав участь у виманюванні одіозної танкістки «ДНР» під позивним «Ветерок» (2019)[3].

Захоплення причетного до збиття Boeing 777 поблизу Донецька проросійського бойовика Володимира Цемаха (2019)[4].

Операція «Авеню» або «Вагнергейт» (2019)[5][6].

Спецоперація із захоплення літака повітряно-космічних сил РФ, що проводилася з ініціативи СБУ, та привела до втрат у ЗСУ (2022)[7].

Зовнішні відеофайли
СПРАВА ЧЕРВІНСЬКОГО Листи Залужного, нова підозра і помста за Вагнергейт на YouTube // Є ПИТАННЯ. — 2024. — 25 січня.
Зовнішні відеофайли
ГРИГОРІЙ ОМЕЛЬЧЕНКО про суд над Червінським на YouTube // Спецпроєкти Сергія Мамаєва. — 2024. — 6 грудня.

Згідно з публікацією The Washington Post Червінський міг координувати атаку на Північний потік, а саме керувати логістикою та підтримкою команди з шести осіб, яка орендувала вітрильник та використовувала водолазне обладнання для розміщення вибухівки. 26 вересня 2022 року три вибухи спричинили масові витоки на трубопроводах Північний потік-1 і Північний потік-2, які йдуть з Росії до Німеччини по дну Балтійського моря. У статті стверджується, що операція розроблена так, щоб Зеленський про неї не знав, а усі, хто був залучений до планування та виконання, підпорядковувалися безпосередньо Залужному. Червінський заперечив причетність до саботажу трубопроводів[8][9].

Розслідування

[ред. | ред. код]
Пікет біля Львівського апеляційного суду 23 травня 2024 року
Побачення Романа Червінського з дружиною Олею у Шевченківському суді м. Києва 16 жовтня 2023 року
Роман Червінський дає інтерв'ю у Шевченківському суді м. Києва 18 жовтня 2023 року
Акція на підтримку Романа Червінського біля посольства США 2 листопада 2023 року

24 квітня 2023 року СБУ затримала Червінського за підозрами в перевищенні службових повноважень (ч. 5 ст. 426-1 КК України)[10][11]. 25 квітня йому призначили арешт на два місяці без права на заставу[12]. 19 червня Шевченківський суд Києва продовжив арешт на місяць[13][14]. 18 липня Шевченківський суд Києва продовжив арешт на два місяці[15].

7 грудня 2023 року Київський апеляційний суд залишив Червінського під вартою без зміни запобіжного заходу[16]. Він перебуватиме під вартою ще 60 діб без права внесення застави — до 10 лютого 2024 року[17].

7 лютого 2024 року Шевченківський районний суд міста Києва продовжив запобіжний захід Червінському ще на 60 діб без права внесення застави[18]. Роман Червінський та його захист заперечують звинувачення й називають справу політично мотивованою[19]. Червінський називає справу політичним замовленням і помстою через оприлюднення 2021 року даних про саботаж на рівні Офісу президента й зриву спецоперації щодо затримання російських найманців із «Вагнер». Звинувачення проти нього вважає сфальсифікованими, спецоперацію називає погодженою[20].

19 квітня 2024 року Червінський, що на той час уже рік перебував під вартою, мав вийти на свободу, оскільки закінчувався термін запобіжного заходу. Через постійні повітряні тривоги підготовче судове засідання було відкладено, і суд 19 квітня не встиг би розглянути клопотання прокурора про продовження арешту, тож Романа мали випустити. Однак, цього не сталося. Адвокати Червінського заявили, що Роман зник, і де він перебував — було невідомо.

Виявилося, що Червінського все ще утримували в СІЗО Кропивницького тому, що суд за клопотанням прокурора скористався нормою, яка була введена після повномасштабного вторгнення, вона дозволяла автоматично продовжувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Але це рішення суд ухвалив без участі адвокатів Червінського. Адвокати заявили, що це незаконно, оскільки суд порушив конституційне право на захист. Крім того, суд апріорі не міг розглядати цього клопотання, тому що до цього йому був заявлений відвід зі сторони потерпілих, який він так і не розглянув[19]. За скаргою Романа Червінського КСУ відкрив провадження стосовно конституційності припису КПК, відповідно якого запобіжний захід у вигляді тримання під вартою вважається автоматично продовженим у разі неможливості проведення судового засідання.[21]

24 травня 2024 року у Кіровоградському районному суді провели першу частину підготовчого засідання у справі Червінського. Один із захисників Романа Костянтин Глоба сказав: «Заявляю заперечення на дії головуючого, бо справа розглядається колегією, яка є незаконною». Захисниця Людмила Куса розповіла, що одним із доказів сторони обвинувачення є новина російського пропагандистського каналу «Росія-24», в якій йдеться, що Червінський повідомив росіянам про розташування людей і техніки на аеродромі. Адвокат Костянтин Глоба заявив відвід прокурорам і сказав: «З матеріалів справи зникли деякі допити свідків, зокрема, два протоколи допитів, де вони повідомляють обставини, які повністю нівелюють обвинувачення Червінського». Адвокат Андрій Йосипов зазначив, що причиною ракетного обстрілу аеродрому «Канатове» були не дії Червінського, як йдеться в обвинуваченні, а те, що не спрацювала ППО[22].

Як повідомила МГО "Міжнародне об'єднання «Народний адвокат», адвокати Червінського подали звернення до Європейського суду з прав людини і ЄСПЛ почало розгляд скарги[23].

15 липня 2024 року Апеляційний суд Кіровоградської області скасував рішення Кіровоградського районного суду про утримання під вартою без застави, змінивши запобіжний захід на тримання під вартою до 4 серпня із заставою 9 млн 84 тис. грн[24]. 16 липня заставу було внесено благодійним фондом Петра Порошенка, Червінського мали відпустити того ж дня о 14:00. Попри це, його звільнили з під варти 17 липня[25][26][27]. Адвокат Андрій Йосипов повідомив, що суддя Ірина Олексієнко, яка визначила заставу, подала скаргу до Вищої ради правосуддя у зв'язку із втручанням в її професійну діяльність. Адвокат заявив, що втручання здійснюється прокурором із залученням оперативних підрозділів СБУ.[28] 24.09.24 Шевченківський районний суд Києва зобов'язав Державне бюро розслідувань (ДБР) розпочати кримінальне провадження щодо втручання в діяльність судді Кропивницького апеляційного суду Ірини Олексієнко[29].

18 липня 2024 року Шевченківський районний суд міста Києва відправив Романа Червінського під домашній арешт за звинуваченням у справі про хабар на $100 тис.[30]. Адвокат Костянтин Глоба заявив, що це провадження існувало кілька років, але без жодного руху. Про підозру в цій справі Роману Червінському було повідомлено в грудні 2023 року[31]. Роман Червінський назвав справу сфальсифікованою, вона стосується подій 2020 року. Костянтин Глоба заявив, що, відео щодо ймовірного хабарництва, яке виклали в інтернет, було записане незаконно, воно порізане та сфальсифіковане. До засідання мав долучитися один із потерпілих у провадженні. Згодом стало відомо, що він доєднається через онлайн зв'язок[32]. Клопотання про взяття на поруки Червінського заявили Петро Порошенко, всі народні депутати з фракції «Європейська солідарність», учасники Революції Гідності та війни проти росії, а також колишній політв'язень Кремля Володимир Балух. Під час судового засідання Порошенко вказав на суцільну брехню прокурорів, у залі мало не дійшло до бійки. Всі клопотання про взяття на поруки були судом проігноровані[33].

4 вересня 2024 року Кіровоградський суд на засіданні у закритому режимі продовжив Червінському дію обов’язків по запобіжному заходу ще на 60 діб[34].

23 вересня 2024 року у Печерському районному суді міста Києва мало відбутися чергове засідання по справі про "хабар". Роман Червінський перед засіданням розповів журналістам, що справу вважає політично-вмотивованою. За його словами хабар ніхто не просив, а усе, що на відео, було підставним. Однак засідання так і не відбулося. Суддя Гречана, аргументуючи це маленькою судовою залою, попросила залишитися на засіданні лише сторони у справі, родичів Червінського та журналістів, в той час як до суду прийшли з пів сотні друзів підозрюваного. Але велика зала, в котрій проходило попереднє засідання по цій справі, в цей час була вільна.[32] Між вільними слухачами та суддею розпочалася перепалка (зафіксовано на відео).[35] Суддя Гречана перенесла засідання на 18 жовтня. У розмові з журналістами Червінський назвав виділення на засідання суду приміщення, яке не змогло вмістити всіх охочих, “умисними діями, шахрайством та маніпуляціями”. Адвокат Червінського заявив:

Один із потерпілих, якого ми вважаємо провокатором і щодо якого ми подали заяву про вчинення злочину, він був на аудіозвязку із судом не просто так. Він мав повідомляти відомості. Так от, я вважаю, щоб не слухати особу, аби на цій стадії не виплила провокація — було зірвано засідання.[32]

Роман Червінський у Шевченківсьому суді м.Києва 18 жовтня 2024 року спілкується з групою підтримки
Роман Червінський дає інтерв'ю біля Печерського суду 18 жовтня 2024 року
Пікет у підтримку Романа Червінського навпроти посольства Великобританії 18 жовтня 2024 року

18 жовтня 2024 року в Печерському районному суді знов мало відбутися підготовче засідання по справі про ймовірне хабарництво Романа Червінського. Попри те, що засідання було відкритим і місць в залі вистачало, слухачів до зали не допустили. Як повідомив секретар судового засідання, суддя Гречана дала вказівку охороні суду не пускати вільних слухачів. Адвокати Червінського заявили відвід судді Гречаній. Засідання перенесли.[36]

Суддя Світлана Гречана звернулася до поліції із заявою про злочин, ніби то, скоєний стороною захисту. Вона стверджує, що адвокати тисли на неї як поза межами процесу, так і безпосередньо під час здійснення судового розгляду. На цій підставі суддя Гречана подала заяву про самовідвід. Адвокат Костянтин Глоба повідомив:

Заявляю, що ані я, ані адвокат Андрій Йосипов не мали спілкування із Гречаною жодного разу поза межами судових засідань, тому не здійснювали і не могли здійснювати тиск! Безпосередньо в судовому процесі вчинились дії виключно правового характеру з єдиною метою,- здійснення захисту прав Червінського! Цікаво, зараз ще сфабрикують докази на підозру адвокатам у справі Червінського?![37]

28 жовтня у Кіровоградському районному суді відбулось чергове закрите засідання. За словами адвоката Костянтина Глоби, засідання для Червінського було переможним. Спочатку суд прийняв ухвалу про повернення всього незаконно вилученого у нього на стадії досудового розслідування майна. Потім суд допитав двох військовослужбовців аеродрому "Канатове", що вважалися потерпілими. Військовослужбовці заявили, що їм невідомі факти якихось дій Червінського, які призвели до бомбардування аеродрому "Канатове" і вони не вважають себе потерпілими від дій Червінського. Суд продовжив запобіжний захід Червінському без обов’язку повідомляти про зміну місця проживання.[38]

Роман Червінський з членом групи підтримки у залі Печерського суду 30 жовтня 2024 року

7 листопада 2024 року суддя Білоцерківець (зам. голови Печерського суду) під час розгляду справи, котру перед цим розглядала суддя Гречана, проігнорував звернення Народних депутатів України та відомого журналіста-розслідувача Христо Грозева про взяття на поруки Романа Червінського. Суддя розголосив точну адресу, за якою проживає контррозвідник, і продовжив тримання його під цілодобовим домашнім арештом ще на 2 місяці. Дії судді викликали вибух обурення вільних слухачів.[39][40]

5 грудня 2024 року Кропивницький районний суд продовжив розгляд справи по ракетному обстрілу російськими військовими військового аеродрому в Канатовому. Суд проходив у закритому режимі. Біля будівлі суду зібралася група підтримки Романа Чевінського - люди з Києва та Кропивницького. Суд продовжив допит людей, котрих прокуратура називає потерпілими. Роман Червінський розповів:

Всі потерпілі, яких допитали на сьогодні, плюс двоє, яких ми ще можемо довести — а це вже шестеро — всі вважають себе потерпілими від російської агресії, тобто 100% не від моїх дій.

Як так сталося, що заяви потерпілих від російського обстрілу були використані для звинувачення полковника Червінського, пояснив адвокат Андрій Йосипов:

На етапі досудового розслідування слідчі не повідомляли обставини кримінального правопорушення. Фактично там "втемну" відібрані так звані заяви про визнання потерпілих, що давало можливість формулювати обвинувачення.[41]

9 грудня 2024 року у Шевченськівському районному суді міста Київа відбулося засідання за заявою полковника Черавінського про злочин. Ексрозвідник стверджує, що правоохоронці сфальсифікували кримінальне провадження щодо нього. Судове засідання стосувалося невнесення відомостей до реєстру досудових розслідувань. Але слідчий суддя відмовив у зобов'язанні слідчого у внесенні відомості до ЄРДР. Адвокат Глоба повідомив, що сторона захисту буде звертатися до апеляційного суду і прокоментував судове рішення:

Справа в тому, що якщо буде внесено все ж відомості за даною заявою, то кримінальне провадження в Печерському суді фактично розсиплеться. Тому Шевченківський суд саме і не вносить дані відомості оскільки повністю буде знівельовано кримінальне провадження в Печерському суді, оскільки вже буде наявний факт розслідування щодо провокації злочину, в якому ми будемо стороною, Червінський буде потерпілим. І відповідно це надасть змогу нам вже особисто збирати певні докази, в певному контексті доводити саме провокацію злочину. Мабуть Печерський суд цього боїться. Мабуть ще хтось опасається даних подій. Тому всіляко нам вставляють палки в колеса.[42]

10 грудня 2024 року у Печерському районному суді відбулося чергове підготовче засідання по справі про ймовірне хабарництво Романа Червінського. Запланований допит потерпілого знов не відбувся через його чергову неявку. Близько десятка заяв від людей, що просили передати їм Романа Червінського на поруки, судом були проігноровані. Попри те, що полковник Червінський знаходиться під домашнім арештом вже близько шести місяців і не скоїв жодного порушення, суд продовжив запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту до 5 лютого 2025 року.[43][44] На час оголошення судового рішення до зали суду був викликаний підрозділ судової охорони на чолі з підполковником. Суддя Білоцерківець покинув залу засідань під вигуки "Ганьба!" в оточенні співробітників охорони. [45]

16 грудня 2024 року у Кіровоградському районному суді засідання відбулось у закритому режимі. Біля будівлі суду ексрозвідника зустрічали кропивничани та кияни (зібралося 15 людей). На засіданні допитали трьох свідків та продовжили обов’язки ексрозвіднику на 60 днів. Крім того, захист надав суду звернення від фонду експрезидента Петра Порошенка, який вніс заставу, щодо зменшення розміру застави з дев’яти до п’яти мільйонів гривень. До клопотання додали рахунки-фактури про скерування залишку (чотирьох мільйонів гривень) на закупівлю понад 300 FPV-дронів для Збройних сил України та замовлення військових частин, які мають бажання придбати ці дрони, але суд його проігнорував. Адвокат Костянин Глоба вважає, що на потерпілих, яких слухали у суді, чинять тиск:

Один з них повідомив, що його за руку фактично слідчий привів до адвокатів і вказав, які треба діяти. Перший потерпілий сказав, що він не вважає себе потерпілим від дій Червінського, другий повідомив, що жодних договорів з адвокатами не підписував: констатуємо факт, що від даного потерпілого і адвоката з Кропивницького у суд надходять певні заяви, а потерпілий повідомив, що адвоката з таким прізвищем він не знає. Третя потерпіла повідомила про те, що заява про визнання потерпілим містить його підпис, але вона його не пам’ятає.[46]

18 грудня 2024 року у Конституційному суді України почався розгляд справи за скаргою Романа Червінського.[47] Суть скарги пояснив адвокат Костянтин Глоба:

Конституційний Суд України сьогодні розглядав скаргу Червінського щодо неконституційності ч. 5 ст. 615 КПК України, згідно якої Роману незаконно продовжували строк тримання під вартою без фактичного проведення судового засідання і участі адвокатів.[48]

Наразі рішення суду очікують.

Відомі діячі підтримують Романа Червінського

[ред. | ред. код]

2023 рік

[ред. | ред. код]

2024 рік

[ред. | ред. код]

Нагороди та відзнаки

[ред. | ред. код]

Державні нагороди

[ред. | ред. код]

Відзнаки СБУ

[ред. | ред. код]
  • Медаль «Ветеран служби»
  • Медаль «20 років сумлінної служби»
  • Медаль «15 років сумлінної служби»
  • Медаль «10 років сумлінної служби»
  • Нагрудний знак «За доблесть»
  • Нагрудний знак «Хрест Доблесті» II ступеня

Відзнаки ГУ розвідки Міністерства оборони України

[ред. | ред. код]
  • Медаль «За сприяння воєнній розвідці України» II ступеня

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. ⚡️Нові деталі спецоперації по вагнерівцям / Ексрозвідники в програмі Свобода слова Савіка Шустера. (укр.), архів оригіналу за 3 травня 2023, процитовано 3 травня 2023
  2. Шпигунські ігри та Роман Червінський. Як український офіцер хотів вкрасти російський літак, але закінчилось це трагічно. 21.04.2023. Архів оригіналу за 28 квітня 2023. Процитовано 28 квітня 2023.
  3. Секретні листи Генштабу та інтерв'ю з-за ґрат. Що відбувається в таємній справі Червінського. Архів оригіналу за 24 квітня 2024. Процитовано 25 травня 2024.
  4. Стали відомі деталі затримання терориста Цемаха. Архів оригіналу за 13 листопада 2023. Процитовано 25 травня 2024.
  5. Військовий намагався отримати російські літаки через завербованих російських пілотів, але спричив обстріл аеродрому. Що відбулося?. Архів оригіналу за 13 листопада 2023. Процитовано 25 травня 2024.
  6. Операція «Вагнергейт»: що відбулося і хто винен?. Архів оригіналу за 13 листопада 2023. Процитовано 25 травня 2024.
  7. Обстріл аеродрому «Канатове» спровокували українські військові: деталі справи. Главком | Glavcom (укр.). 20 квітня 2023. Архів оригіналу за 17 липня 2023. Процитовано 17 липня 2023.
  8. Анастасія Одінцова (11 листопада 2023). Зеленський не знав. Атаку на Північний потік координував полковник ССО Червінський — WP. NV (укр.). Процитовано 11 листопада 2023.
  9. Shane Harris, Isabelle Khurshudyan (11 листопада 2023). Ukrainian military officer coordinated Nord Stream pipeline attack. The Washington Post (англ.). Архів оригіналу за 11 листопада 2023. Процитовано 11 листопада 2023.
  10. Ексрозвідника, який намагався викрасти російський літак, взяли під варту на два місяці. hromadske.ua (укр.). 25 квітня 2023. Архів оригіналу за 30 квітня 2023. Процитовано 30 квітня 2023.
  11. Обстріл аеродрому "Канатове". Суд заарештував ексрозвідника Червінського. РБК-Украина (укр.). Архів оригіналу за 3 травня 2023. Процитовано 3 травня 2023.
  12. Суд заарештував Червінського без права внесення застави. Інтерфакс-Україна (укр.). Архів оригіналу за 30 квітня 2023. Процитовано 30 квітня 2023.
  13. Суд залишив Романа Червінського під вартою. 19.06.2023, 20:39. Архів оригіналу за 25 травня 2024. Процитовано 20 червня 2023.
  14. Суд залишив Червінського під вартою. 19.06.2023, 21:06. Архів оригіналу за 20 червня 2023. Процитовано 20 червня 2023.
  15. Суд залишив ексрозвідника Червінського у СІЗО ще на два місяці. // Автор: Ольга Даниленко. 18.07.2023, 20:24. Архів оригіналу за 25 травня 2024. Процитовано 18 липня 2023.
  16. Суд залишив під вартою ексрозвідника Червінського. 07.12.2023, 21:44. Архів оригіналу за 25 травня 2024. Процитовано 25 травня 2024.
  17. Військового, який невдало намагався переманити літак рф, залишили в СІЗО попри погіршення здоров'я. 13.12.2023, 23:18. Архів оригіналу за 24 грудня 2023. Процитовано 25 травня 2024.
  18. Полковнику Червінському продовжили термін тримання під вартою у справі про обстріл аеродрому Канатове. 07.02.2024, 21:38. Архів оригіналу за 7 лютого 2024. Процитовано 25 травня 2024.
  19. а б Судові баталії розвідника. Відповіді на 10 головних питань про справу Червінського. Архів оригіналу за 15 липня 2024. Процитовано 12 липня 2024.
  20. Апеляційний суд не ухвалив рішення щодо запобіжного заходу розвіднику Червінському: засідання продовжать 15 липня. Архів оригіналу за 11 липня 2024. Процитовано 12 липня 2024.
  21. КСУ відкрив провадження за скаргою Червінського щодо автоматичного продовження арешту. Укрінформ (укр.). Процитовано 17 жовтня 2024.
  22. В суд Кропивницького викличуть трьох основних свідків у справі Романа Червінського. Архів оригіналу за 12 липня 2024. Процитовано 12 липня 2024.
  23. Справа Червінського. Адвокат розповів, як вона просувається і де зараз перебуває полковник. Архів оригіналу за 12 липня 2024. Процитовано 12 липня 2024.
  24. Суд постановив випустити під заставу екс-розвідника Червінського. РБК-Украина (укр.). Архів оригіналу за 18 липня 2024. Процитовано 18 липня 2024.
  25. Ексрозвідник Червінський вийшов з Кропивницького СІЗО. Архів оригіналу за 17 липня 2024. Процитовано 17 липня 2024.
  26. Ексрозвідник Червінський вийшов із СІЗО. Архів оригіналу за 17 липня 2024. Процитовано 17 липня 2024.
  27. Екс-розвідник Червінський вийшов з СІЗО. РБК-Украина (укр.). Архів оригіналу за 6 серпня 2024. Процитовано 24 липня 2024.
  28. Суддя Олексієнко, яка визначила заставу як запобіжний захід для Червінського, поскаржилася на втручання у її роботу, - адвокат Йосипов. Архів оригіналу за 5 серпня 2024. Процитовано 5 серпня 2024.
  29. Суд зобов'язав ДБР розпочати кримінальне провадження щодо втручання в діяльність судді Олексієнко, завдяки рішенню якої звільнили Червінського. Остров (укр.). Процитовано 4 жовтня 2024.
  30. Відразу після виходу із СІЗО. Суд знову обрав запобіжний захід ексрозвіднику Червінському. РБК-Украина (укр.). Архів оригіналу за 28 липня 2024. Процитовано 28 липня 2024.
  31. Видавав себе за чиновника ДФС. Екс-розвідника Червінського підозрюють у схемі на 100 тисяч доларів. РБК-Украина (укр.). Архів оригіналу за 18 липня 2024. Процитовано 28 липня 2024.
  32. а б в Не було порядку у залі суду: засідання у справі Червінського про хабар перенесли на жовтень. Суспільне новини (укр.). Процитовано 24 серпня 2024.
  33. Суд відправив розвідника Романа Червінського під домашній арешт. Прямий (укр.). Архів оригіналу за 19 липня 2024. Процитовано 19 липня 2024.
  34. Суд на закритому засіданні продовжив Червінському дію обов’язків на 60 діб. 05.09.2024, 00:19
  35. Завдяки публічності. YouTube (укр.). Процитовано 11 листопада 2024.
  36. Суд щодо імовірного хабарництва Червінського знову перенесли, адвокати попросили про відвід судді. Суспільне новини (укр.). Процитовано 23 жовтня 2024.
  37. Справа Червінського: Суддя Гречана заявляє нібито про тиск, захист заперечує та припускає фабрикування доказів для підозри адвокатам (укр.). Процитовано 11 листопада 2024.
  38. Справа Червінського: Кіровоградський райсуд продовжив обвинуваченому запобіжний захід й допитав двох потерпілих. Суспільне новини (укр.). Процитовано 1 листопада 2024.
  39. Флюгерний Печерський суд…. Високий Замок (укр.). Процитовано 9 листопада 2024.
  40. РОМАН ЧЕРВІНСЬКИЙ! ГАНЕБНИЙ СУД! Чого чекати від феміди сьогодні (час 2:44.00-2:58.30). YouTube. 5 канал (укр.). Процитовано 11 листопада 2024.
  41. Допитали двох потерпілих. У Кропивницькому продовжили розглядати справу Червінського. Суспільне новини (укр.). Процитовано 5 грудня 2024.
  42. Шевченківський районний суд Києва розглядає справу Романа Червінського – трансляція. Час 46.53-47.25. 5 канал (укр.). Процитовано 11 грудня 2024.
  43. Суд продовжив ексрозвіднику Червінському домашній арешт у справі про хабар. Укрінформ (укр.). Процитовано 11 грудня 2024.
  44. Печерский суд СНОВА обвинил ЧЕРВИНСКОГО: детали прямо из зала суда. Телеканал Прямий (укр.). Процитовано 11 грудня 2024.
  45. Романові Червінському хочуть продовжити домашній арешт: засідання суду – трансляція. 5 канал (укр.). Процитовано 11 грудня 2024.
  46. Просили зменшити суму застави, допитали трьох свідків. У Кропивницькому триває розгляд справи ексрозвідника Червінського. 5 канал (укр.). Процитовано 17 грудня 2024.
  47. КСУ почав розгляд скарги ексрозвідника Червінського щодо автоматичного продовження арешту. Укрінформ (укр.). Процитовано 24 грудня 2024.
  48. {{Cite web|url=https://censor.net/ua/news/3525717/konstytutsiyinyyi-sud-rozglyanuv-skargu-chervinskogo%7Ctitle=Конституційний Суд розглянув скаргу Червінського на автоматичне продовження строку тримання під вартою |website=Цензор.НЕТ|language=uk|access-date=2024-12-24

Джерела

[ред. | ред. код]