Тергіт
Тергіт (лат. tergitis, від tergum — «спина») — спинна склеротизована частина сегментарного кільця членистоногих, на відміну від стернітів, склеротизованих утворів черевної поверхні сегменту, та плейритів, бічних частин.
Ступінь розвитку тергітів і будова їх у різних групах членистоногих різні. Наприклад, тергіти сегментів тіла двопарноногих багатоніжок (Diplopoda) покривають не тільки спинну сторону, але загинаються на бічну і навіть на черевну поверхню, утворюючи майже повне кільце, а тергіти грудних сегментів бабок (Odonata) настільки малі, що практично не помітні між основами крил.
Тергіти грудних сегментів крилатих комах утворюють нотум, або спинку. Таким чином, перший тергіт має назву пронотум, або передньоспинка; другий — мезонотум, або середньоспинка; третій — метанотум, задньоспинка.[1]. Пронотум добре виражений у таких комах як жуки, напівтвердокрилі, прямокрилі, богомоли тощо. Натомість у дорослих двокрилих та перетинчастокрилих часто редукований або розділений на два бічних склерити. Мезонотум часто містить такі структури як акротергіт, скутум (щиток) та скутелум.[2] Мезонотум та метанотум відіграють важливу роль в польоті (через них на основи крил передається зусилля від крилових м'язів непрямої дії) і мають досить складну будову.
Кількість тергітів черевних сегментів у комах часто не збігається з кількістю стернітів. Зазвичай 1—3 стерніти редуковані.[3]
- ↑ Бей-Биенко, 1980 та с. 28.
- ↑ Mesonotum. Mosquito Taxonomic Inventory [Архівовано 3 грудня 2018 у Wayback Machine.](англ.)
- ↑ Бей-Биенко, 1980 та с. 40.
- Бей-Биенко Г. Я. (1980). Общая энтомология. № 3-е. М.: Высшая школа. с. 416.(рос.)
- Щербак, Г. Й.; Царичкова, Д. Б.; Вервес, Ю. Г. (1996), Зоологія безхребетних: Підручник у 3 кн. Кн. 2, К.: Либідь, с. 320, ISBN 5-325-00663-0
Це незавершена стаття про безхребетних. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |