Рувікі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рувікі
рос. Рувики
Посиланняruwiki.ru
Типонлайн-енциклопедія і MediaWiki-сайтd
Мовиросійська
ЗасновникВолодимир Медейкоd[1]
Започаткованолипень 2023[2]
Ліцензія контенту🅭🅯🄎 4.0d, GNU Free Documentation License, version 1.2d і all rights reservedd
CMNS: Рувікі у Вікісховищі

Рувікі (рос. Рувики) — російська інтернет-енциклопедія[3]. Запущена в липні 2023 та є практично повною копією російської Вікіпедії на той час[3]. Проєкт називають прокремлівським[4] та дружнім до Путіна клоном Вікіпедії[5].

Керує проєктом Володимир Медейко, який раніше брав участь у проєкті російської Вікіпедії та був директором Викимедиа РУ[3][6]. Повідомляється, що Медейко створив Рувікі як більш дружню до російської влади альтернативу російській Вікіпедії. Передбачається, що проєкт дотримуватиметься російської цензури[5].

Створення

[ред. | ред. код]

24 травня 2023 року багаторічний директор «Викимедиа РУ» Володимир Медейко оголосив про створення Рувікі[7]. Депутат Держдуми РФ Антон Горєлкін оголосив, що цей сайт знаходитиметься на російських серверах та керуватиметься з Росії[8]. Медейко заявив, що Рувікі дотримуватиметься російських законів, але начебто не залежатиме від російської влади[5].

Контент та редакційна політика

[ред. | ред. код]

Рувікі була створена шляхом копіювання 1,9 мільйона статей з російської Вікіпедії. Тобто майже всіх статей, що були в цьому розділі Вікіпедії в липні 2023. Статті, теми яких суперечать російській військовій цензурі, були видалені[3][5]. Зокрема була видалена інформація про заколот Пригожина, різанину в Бучі, кричалку «Путін — хуйло!». А у статті про вторгнення Росії в Україну не використовується слово «вторгнення», натомість використовується офіційний російський вираз «спеціальна воєнна операція»[4].

На момент запуску Рувікі, на відміну від Вікіпедії, було закрита для редагування учасниками-добровольцями. За словами Медейка, він планує відкрити редагування більшості статей для учасників-добровольців у майбутньому, а також створити експертну раду для перевірки редагувань[5].

Антиукраїнська пропаганда

[ред. | ред. код]

Журналіст Ілля Давлятчин зазначає, що в «Рувики» Україна і пов'язані з нею теми і події є окремим пропагандистським пластом: статті нерідко кардинально переписуються, в деякі з них додаються отсустствующие у вихідних текстах фрази без посилань на джерела:

  • у статті про неонацизм в Україні «Рувики» вказується, що неонацизм з 2014 року став частиною державної політики на Україні;
  • у статті про зміну влади на Україні в лютому 2014 року вона називається неконституційною, події в цілому називаються державним переворотом з відсиланням на думку багатьох експертів і статті в пропагандистському ЗМІ РІА Новини; однак сам текст держагенства вказівок на експертів не містить;
  • стаття про вторгнення Росії на Україну майже повністю переписана з використання наративів російської пропаганди, в тому числі і хибних. Факти викладаються вибірково — наприклад, у статті в оповіданні про попередню війні промови Володимира Путіна не наводиться заява про обіцянку не окупувати територію України, яке згодом не було виконано. Не згадані багато супроводжують бойові дії події, зокрема провали російських планів (наступ на Київ, збільшення кордону з НАТО). Масові вбивства мирного населення російськими військовими в Бучі названі інцидентом, стаття містить неправдиві відомості, при цьому є нелогічною і внутрішньо суперечливою, з-за чого навіть з'являються коментарі з пропозицією визначитися у статті, є події фейком або наслідком дій «Азова».[9]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. https://3dnews.ru/1087299/anonsirovana-ruviki-tretiy-po-schyotu-rossiyskiy-analog-vikipedii
  2. https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-07-12/russian-wikipedia-editor-leaves-to-launch-a-putin-friendly-clone
  3. а б в г Corfield, Gareth (12 липня 2023). Russia launches Wikipedia rival in new censorship crackdown. The Telegraph (брит.). ISSN 0307-1235. Архів оригіналу за 12 липня 2023. Процитовано 12 липня 2023.
  4. а б Jankowicz, Mia. Russia has launched its own version of Wikipedia, called Ruwiki, which is notably more sympathetic to Putin. Business Insider (амер.). Процитовано 13 липня 2023.
  5. а б в г д Cohen, Noam (12 липня 2023). Russian Wikipedia's Top Editor Leaves to Launch a Putin-Friendly Clone. Bloomberg. Архів оригіналу за 13 липня 2023. Процитовано 12 липня 2023.
  6. Wikipedia Russia, Other Sites Protest Proposed Internet 'censorship' Law. PCWorld (англ.). Архів оригіналу за 20 березня 2023. Процитовано 12 липня 2023.
  7. У Росії запустили провладного конкурента вікіпедії. Детектор медіа. 24 травня 2023. Процитовано 17 липня 2023.
  8. Resource "Ruviki" will become a new analogue of "Wikipedia" in Russia. Orient (англ.). 24 травня 2023. Архів оригіналу за 13 липня 2023. Процитовано 12 липня 2023.
  9. Большая энциклопедия Z. pointmedia.io. Процитовано 31 липня 2024.

Посилання

[ред. | ред. код]
  • Рувікі(рос.)