Піт Хейн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Піт Хейн
Piet Hein
Народився16 грудня 1905(1905-12-16)
Копенгаген, Данія
Помер18 квітня 1996(1996-04-18) (90 років)
Фюн, Данія
КраїнаКоролівство Данія[1][2]
Діяльністьматематик, поет, письменник, фізик, винахідник, дизайнер
Галузьматематика[3], література[3], поезія[3] і дизайн[3]
Alma materЄльський університет, Копенгагенський університет[4], Данський технічний університет, Інститут Нільса Бора і Шведська королівська академія вільних мистецтв[4]
Знання мовданська[3], англійська і іспанська[5]
БатькоHjalmar Heind
МатиEstrid Heind
У шлюбі зGunver Holckd, Gerda Ruth Cohnheimd, Anne Cathrina Krøyer Pedersend і Gerd Valborg Heind
Нагороди
IMDbID 1283239
Сайтpiethein.com/page/piet-hein-16/

Піт Хейн (дан. Piet Hein; нар. 16 грудня 1905 — пом. 18 квітня 1996) — данський науковець, письменник, винахідник, художник та інженер; найбільше знаний за написання коротких віршованих афоризмів, які він називав «груками». Вони здобули велику популярність у всьому світі і саме за них він тричі висувався на здобуття Нобелівської премії (хоча цієї найвищої літературної відзнаки він так і не отримав).

Біографічні дані

[ред. | ред. код]

Народився в Копенгагені в Данії. Навчався в Інституті теоретичної астрономії, фізики і геофізики (пізніше Інститут Нільса Бора) Копенгагенського університету і в Технічному університеті Данії. Єльський університет нагородив його почесним ступенем в 1972 році. Помер у себе вдома на острові Фюн в 1996 році.

Він був прямим нащадком Піта Пітерсона Хейна, данського моряка і народного героя XVII століття.

Творчість

[ред. | ред. код]

Свої груки Хейн почав писати під час німецької окупації Данії під псевдонімом Кумбель. Залишаючись незрозумілими для ворогів, вони давали можливість висловлювати для співвітчизників всі ті почуття і думки, які хвилювали автора. Творець кібернетики Н. Вінер, який захоплювався поетичним талантом Хейна, так сказав про цю особливість його віршів: «Хейн великий майстер епіграми. Його слід читати принаймні на двох рівнях — зовнішньому і більш глибокому. І в тому і в іншому випадку він викликає в мене захоплення. Яке багатство значних думок міститься в них!»[6]

Кожен грук супроводжувався малюнком автора, що сприяло ще більшій популярності його творів. За своє життя Піт Хейн написав близько семи тисяч груків данською і близько 400 англійською мовами, видав близько 40 книг, половина з яких — збірники груків. Вони перекладалися німецькою, французькою, українською, російською, японською, китайською, есперанто та іншими мовами.

Автором українського перекладу груків Піта Хейна є рівненський поет Віктор Марач[7].

ХТО ТАКИЙ ВЧЕНИЙ?[6]
Хто і вночі не може спать,
Де б він не був — на роботі чи вдома, —
І риється в книгах, щоб те хоч знать,
Що й так всім відомо.
СТВОРЕННЯ НОВОГО[6]
Нове — теж процес, і коли його знать,
Здійснить легко й те, що вважатимуть дивом:
Слід в певних пропорціях лиш поєднать
Удавано хибне із явно правдивим.
ДВА ВІРШІ ПРО ФОРМУ І ЗМІСТ[6]
Звичайний дизайн — мистецтво підробки:
Ховає ретельно всі недоробки.
А гарний дизайн — не тільки проформа:
В нім зору доступні і зміст, і форма.

Також Піт Хейн малював, займався дизайном, придумував ігри. Відомий своїми головоломками та іграми (кубики сома, гекс, тік-такс тощо). В 1964 р., працюючи над проектом шляхової розв'язки для центральної частини Стокгольма, П. Хейн застосував нову геометричну форму — супереліпс[8], математично описаний і досліджений вперше французьким математиком Габрієлем Ламе, а також першим використав тіло обертання супереліпса «суперяйце» як частковий випадок супереліпсоїда, що знайшли широке застосування в сучасному дизайні.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]
  • Piet Hein Homepage (англ.)