Очікує на перевірку

Повені в Європі (2021)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Повені в Європі 2021 року
Повінь у Берні
Початок12 липня 2021
ПричинаГлобальне потепління[1][2][3][4][5][6][7]
Жертви
Збитки200 000 об'єктів нерухомості залишилися без електроживлення[13]. Тільки у транспортній сфері Німеччини збитки близько 2 мільярдів євро[14].

Повені в Європі — серія повеней, що почалася 12 липня 2021 року після великих дощів, викликаних циклоном Бернд (Bernd). Кілька річкових басейнів вийшло з берегів. Основний збиток завдано Німеччині. Повінь визнано найбільшою за останні 100 років. Загинуло щонайменше 222 людини, з них 180 у Німеччині[8], 37 у Бельгії[9], 3 в Румунії[10], 1 в Італії[15] та 1 в Австрії[16], сотні людей зникли безвісти[17].

Перебіг подій

[ред. | ред. код]
Постраждалі райони Європи за інформацією Координаційного центру ЄС з реагування на надзвичайні ситуації (ERCC)

12–15 липня 2021 року сильний дощ пройшов всією територією Британії, західної Німеччини, Нідерландів, Бельгії та Люксембургу. Штормовий фронт перемістився з Франції до Німеччини і затримався над регіоном на два дні. Інтенсивні опади зафіксовано на сході Бельгії, у Північній Рейн-Вестфалії та Рейнланд-Пфальці в Німеччині, де опади протягом доби перевищили місячну норму (~100—150 мм). У Райффершайді випало 207 мм опадів протягом дев'яти годин, у Кельні — 154 мм за добу. У деяких регіонах не спостерігалося подібних опадів протягом останніх 1000 років[18].

Європейська система поінформованості про повені (EFAS) заздалегідь надсилала до національних органів влади оповіщення про небезпечні повені[19].

Станом на 18 липня в результаті повеней було зафіксовано щонайменше 180 жертв[20][21], до 20 липня стало відомо про 200 жертв та 700 травмованих людей[22][23].

Країни

[ред. | ред. код]

Німеччина

[ред. | ред. код]

Через великі дощі з 12 липня на заході й південному заході вийшли з берегів притоки Рейну: Ар і Мозель та кілька маленьких річок. Основний удар стихії припав на Північний Рейн-Вестфалію та Рейнланд-Пфальц. Понад 165 тис. людей лишилося без електропостачання, пошкоджено залізничні магістралі[24], зруйновано мости й житло. Міноборони оголосило режим військової катастрофи на заході країни[25]. Ця повінь стала найбільшим стихійним лихом Німеччини протягом 50 років[26][27].

До 18 липня було зафіксовано понад 150 жертв, понад 1,3 тис. зникло. Щонайменше 45 людей загинуло у Північному Рейн-Вестфалії, 110 — в Рейнланд-Пфальці (всі в районі Арвайлер), один — у баварському районі Берхтесгаден.

У деяких містах почалися проблеми з подачею питної води. На заході країни вийшли з ладу гідроелектростанції.

18 липня повінь сталася на сході країни, було зупинено залізничне сполучення з Чехією[28][29]. Того ж дня у Баварії було оголошено режим надзвичайного стану[30], продовжився підйом рівня води в річках Берхтесгаденер Ахе, Траун і Тіролер Ахен.

19 липня у Німеччині під час повеней стався розлив нафти на заводі у землі Північний Рейн-Вестфалія. В результаті забруднена вода могла потрапити до місцевих водосховищ[31]. За даними розслідування, розлив міг статися через підтоплення і селеві потоки, що пошкодили сховища нафтопродуктів[32]. Вночі проти 21 липня влада країни заявила про 169 жертв паводків[33]. Канцлер Ангела Меркель відвідала постраждале місто Бад-Мюнстерайфель[34].

Бельгія

[ред. | ред. код]
Повені та пошкодження в Тільфі, Бельгія, 16 липня
Пошкодження в Пепінстері, Бельгія, 17 липня

15 липня жителям Льєжу, де живе 200 тис. людей, було запропоновано евакуюватись через побоювання, що річка Маас може вийти з берегів і міст через дамбу може зруйнуватися[35][36][37]. До центру міста не впускали транспорт, а виїзд дозволявся лише для евакуації[38]. До 16 липня кілька менших муніципалітетів провінції Лімбург також отримали наказ про евакуацію[39]. Через сильну повінь та через те, що десятки домашніх паливних баків розбилися й почали витікати в річки, ряд муніципалітетів провінцій Льєж та Намюр залишилися без питної водопровідної води[40].

У Валлонії без електропостачання лишилося 41 тис. домогосподарств[41]. Фундаменти будівель біля річок зруйнувались. У містечку Пепінстер на березі річки Весдер бьуло зруйновано щонайменше 20 будинків, виявлено 23 жертви. Місто Верв'є також сильно постраждало[42].

Опади були найбільш інтенсивними на сході країни: за 48 годин у муніципаліті Джалей (провінція Льєж) випало 271,5 мм дощу, що є абсолютним рекордом для Бельгії, це майже втричі більше середньомісячної кількості опадів у цьому регіоні на липень. У місті Спа у Льєжі, протягом 48 годин випало 217 мм дощу. На території практично всієї провінції Люксембург випало від 150 до 200 мм дощів протягом 48 годин. У Фландрії максимальна кількість опадів становила 77 мм протягом 48 годин у Рансберзі. У Ділзен-Штоккемі річка Маас 16 липня досягла потоку 3300 м3 на секунду, це максимальний потік, на який розраховані місцеві дамби.

Порожній пасажирський потяг зійшов з рейок у Групонті, коли колію розмило паводковою водою, сміття розсипалося колією. Лінія Шарлеруа — Намюр — Льєж та всі залізничні лінії в Бельгії на південь від цієї лінії були закриті[43]. Сільськогосподарському сектору країни нанесено великі збитки, включаючи довгострокові наслідки, такі як ерозія ґрунту. Під час самої повені ферми та худобу довелося евакуювати, багато полів було пошкоджено, а врожаї було знищено[44]. Гонкова траса Спа-Франкоршам зазнала пошкоджень під'їзних шляхів та цифрової інфраструктури безпеки[45]. Тут мало відбутися Гран-прі Бельгії 29 серпня 2021 року[46].

20 липня прем'єр-міністр Александер де Кроо оголосив національним днем ​​жалоби[47]. В результаті повені загинуло 27 людей, близько 20 зникло безвісти[48]. Стихія торкнулася провінцій Льєж, Намюр, Валлонський Брабант, Люксембург, Антверпен і Фламандський Брабант. Десятки тисяч було евакуйовано. У постраждалих регіонах почалися проблеми з електропостачанням. Повінь була названа найкатастрофічнішою за всю історію країни[49].

Люксембург

[ред. | ред. код]

Кілька комун було евакуйовано[50].

Нідерланди

[ред. | ред. код]

16 липня почалася евакуація жителів у Лімбурзі. У провінції почалися проблеми з електропостачанням[51]. Евакуйовано 15 тис. людей[52]. Того ж дня на півдні країни в районі містечка Меєрсен повінь прорвала дамбу[53][54]. За даними влади, рівень води в Маасі і Рурі перевершивши рекордні рівні, зафіксовані під час великих повеней 1993 і 1995 рокку.

Італія

[ред. | ред. код]

В результаті негоди на північному сході Італії загинула одна людина, пошкоджено канатну дорогу та завдано шкоди сільськогосподарським культурам[55]. Довгі зливи з градом і грозами викликали зсуви[56]. У Трентіно-Альто-Адідже впало дерево пошкодило канатну дорогу та пошкоджено кілька доріг, а у Венето одна людина загинула[57].

Британія

[ред. | ред. код]

12 липня гроза зі зливами почалася в Лондоні, підтоплено вулиці, закрито кілька станцій метро[58].

Франція

[ред. | ред. код]

У східних регіонах (О-де-Франс, Гранд-Ест та Бургундія-Франш-Конте) почалася повінь, в департаменті Сона і Луара оголосили «помаранчевий» рівень погодної небезпеки. Підтоплення почалися в Ліоні. Муніпаліцети Бар-ле-Дюк та Арбуа, було затоплено, мешканцям пропонувалося лишатися вдома. Між департаментами Сона і Луара та Жура річки Сель та Брен піднялися до найбільшого за 15 років рівня.

За даними Météo-France, зранку 12 липня до обіду 16 липня у муніципалітеті Шатель-де-Жу випало 199 мм дощу, 159 мм у Ле-Ф'є (обидва в департаменті Жура) та 158 мм у Вілле-ла-Шевр у департаменті Мерт і Мозель, а також 7 мм у Пленфен (департамент Вогези)[59].

Чехія

[ред. | ред. код]

18 липня повінь досягла Чехії[60]. Евакуйовано жителів двох сіл в Ліберецькому краї на півночі країни. Припинено залізничне сполучення з Німеччиною.

Австрія

[ред. | ред. код]

17 липня повінь затопила Галлайн, завдавши шкоди кільком районам неподалік німецького кордону[61]. Рятувальники у федеральних землях Зальцбург і Тіроль були приведені в стан підвищеної готовності для відвернення повені, а канцлер Себастьян Курц написав, що сильні дощі завдають серйозних збитків у кількох місцях Австрії[62]. Одна людина загинула в Зальбах-Гінтерглеммі[12].

Наслідки змін клімату

[ред. | ред. код]

Європейські вчені заявили, що повінь в Європі може бути викликано змінами клімату[63][64]. Кілька тижнів перед зливами в Німеччині стояла сильна спека. Фридеріке Отто з Інституту змін навколишнього середовища Оксфордського університету пояснила, що інтенсивність злив посилилася внаслідок змін клімату. І надалі ця інтенсивність ростиме під час подальшого потепління[65].

ООН пов'язує також із змінами клімату смертельну спеку в США і Канаді[en], лісові пожежі в Сибіру[66].

Повені в Західній і Центральній Європі, відбулися також у Туреччині (загинуло шестеро людей), Індії (24 жертви[67]), Китаї, негода почалася в Україні та Білорусі.

Реакція

[ред. | ред. код]
  • Влада землі Рейнланд-Пфальц виділила 50 млн євро для подолання наслідків негоди.
  • Папа Римський висловив «духовну близькість всім постраждалим та аварійно-рятувальним службам, які беруть участь у ліквідації наслідків стихії».
  • ЄС заявив про готовність допомогти постраждалим районам[68].
  • 20 липня в Бельгії оголошено днем жалоби[49].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Binnie, Isla; Abnett, Kate (17 липня 2021). As floods hit western Europe, scientists say climate change hikes heavy rain. Reuters. Процитовано 17 липня 2021.
  2. Watts, Jonathan (16 липня 2021). What is causing the floods in Europe?. The Guardian (англ.). Процитовано 17 липня 2021.
  3. Talbot, Hope (15 липня 2021). Is the severe flooding in Germany and Belgium down to climate change?. euronews (англ.). Процитовано 17 липня 2021.
  4. Fountain, Henry; Schwartz, John (16 липня 2021). 'It Is All Connected': Extreme Weather in the Age of Climate Change. The New York Times. Процитовано 17 липня 2021.
  5. Bleiker, Carla (16 липня 2021). Hochwasser: Diese Rolle spielen Jetstream und Mondumlaufbahn | DW | 16 July 2021. Deutsche Welle (de-DE) . Процитовано 17 липня 2021.
  6. Climate scientists shocked by scale of floods in Germany. The Guardian (англ.). 16 липня 2021. Процитовано 17 липня 2021.
  7. Titz, Sven (17 липня 2021). Die Unwetter in Deutschland: Ein Zusammenspiel von Wetterlage, Klimawandel und geografischen Eigenschaften der Region. Neue Zürcher Zeitung (нім.). Процитовано 17 липня 2021.
  8. а б в German floods death toll hits 180, with 150 still missing. Expat Guide to Belgium | Expatica (амер.). 23 липня 2021. Процитовано 24 липня 2021.
  9. а б в DPG Media Privacy Gate. myprivacy.dpgmedia.be. Процитовано 24 липня 2021.
  10. а б Повінь у Румунії: вже 160 підтоплених сіл, 3 загиблих. Українська правда (укр.). Процитовано 24 липня 2021.
  11. Maltempo al Nord, danni e una vittima in Veneto. Albero cade su una funivia. Rainews. Архів оригіналу за 16 липня 2021. Процитовано 15 липня 2021.
  12. а б Hochwasser in Österreich verlagert sich nach Tirol. Bayerischer Rundfunk (нім.). 18 липня 2021. Процитовано 18 липня 2021.
  13. Germany and Belgium floods: At least 33 dead and more than 70 missing after heavy rain. Sky News. Архів оригіналу за 16 липня 2021. Процитовано 15 липня 2021.
  14. Повені в Німеччині завдали збитків мінімум на 2 млрд євро. Курс України. Процитовано 20 липня 2021. {{cite web}}: |archive-date= вимагає |archive-url= (довідка)Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  15. Maltempo al Nord, danni e una vittima in Veneto. Albero cade su una funivia. Rainews (italian) . Процитовано 20 липня 2021.
  16. Hochwasser in Österreich verlagert sich nach Tirol. BR24 (нім.). Процитовано 20 липня 2021.
  17. Повені в Європі: кількість жертв зросла до 183, негода поширилася на Чехію, Австрію та Швейцарію. Радіо Свобода. 18 липня 2021. Процитовано 19 липня 2021.
  18. German Floods Raise the Bar on Extreme Weather Events. The New York Times. 16 липня 2021. Процитовано 17 липня 2021.
  19. Mathiesen, Karl; Cokelaere, Hanne (17 липня 2021). 'How many dead will we accept?' European floods expose failure to heed climate warnings. Politico.
  20. Кількість жертв повеней в Європі перевищила 180 осіб. РБК-Украина (рос.). Процитовано 20 липня 2021.
  21. 'It's terrifying': Merkel shaken as flood deaths rise to 188 in Europe. Reuters. 18 липня 2021. Процитовано 20 липня 2021.
  22. Повені в Європі: кількість жертв зросла до 200 осіб. РБК-Украина (рос.). Процитовано 20 липня 2021.
  23. Almost 200 dead as Germany counts devastating cost of floods. NBC News (англ.). Процитовано 20 липня 2021.
  24. Железнодорожное сообщение осложнено в подтопленных регионах на западе ФРГ. ТАСС. Процитовано 16 липня 2021.
  25. На западе Германии объявили режим военной катастрофы. РИА Новости (рос.). Процитовано 16 липня 2021.
  26. Повінь у Німеччині стала найбільшим стихійним лихом за 50 років. РБК-Украина (рос.). Процитовано 20 липня 2021.
  27. Death toll rises to 170 in Germany and Belgium floods. Reuters. 17 липня 2021. Процитовано 20 липня 2021.
  28. Через повінь перервали залізничне сполучення на кордоні Німеччини та Чехії. РБК-Украина (рос.). Процитовано 20 липня 2021.
  29. tagesschau.de. Nach Starkregen: Überflutungen in der Sächsischen Schweiz. tagesschau.de (нім.). Процитовано 20 липня 2021.
  30. У Баварії через повені та зсуви оголошено режим НС. РБК-Украина (рос.). Процитовано 20 липня 2021.
  31. Unwetter: Hochwasser in Österreich! Flut-Schock in Hallein (Region Salzburg). bild.de (нім.). 18 липня 2021. Процитовано 20 липня 2021.
  32. У Німеччині на тлі повені стався розлив нафти з одного із заводів. РБК-Украина (рос.). Процитовано 20 липня 2021.
  33. Merkel defends German flood alerts as death toll climbs. The Local Germany (амер.). 20 липня 2021. Процитовано 21 липня 2021.
  34. Повені в Німеччині: кількість жертв зросла до 169 осіб. РБК-Украина (рос.). Процитовано 21 липня 2021.
  35. Eddy, Melissa (15 липня 2021). Floods in Germany and Other Parts of Western Europe Leave at Least 40 Dead. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Архів оригіналу за 15 липня 2021. Процитовано 15 липня 2021.
  36. Germany floods: At least 42 dead and dozens missing after record rain. BBC News. 15 липня 2021. Архів оригіналу за 15 липня 2021. Процитовано 15 липня 2021.
  37. 'Leave if you can': Mayor of Liège seeks to evacuate city. The Brussels Times (англ.). 15 липня 2021. Архів оригіналу за 16 липня 2021. Процитовано 15 липня 2021.
  38. Une partie de la ville de Liège en cours d'évacuation après les inondations. www.20minutes.fr (фр.). Архів оригіналу за 16 липня 2021. Процитовано 15 липня 2021.
  39. Walker, Lauren (16 липня 2021). Damage severe weather: At least 14 dead, four missing and thousands without electricity. The Brussels Times. Brussels. Архів оригіналу за 16 липня 2021. Процитовано 16 липня 2021.
  40. Severe rainfall: Tap water in some Walloon municipalities now undrinkable. The Brussels Times (англ.). 15 липня 2021. Архів оригіналу за 16 липня 2021. Процитовано 15 липня 2021.
  41. Inondations en Wallonie: au moins 23 morts, plus de 41.000 ménages sans électricité (direct) [Flood in Wallonia: at least 23 dead, more than 41,000 households without electricity]. Le Soir (French) . Brussels. 16 липня 2021. Архів оригіналу за 16 липня 2021. Процитовано 16 липня 2021.
  42. Europe floods. 17 липня 2021.
  43. Railways flooded in Western Europe. Raitech. 15 липня 2021. Архів оригіналу за 16 липня 2021. Процитовано 16 липня 2021.
  44. Flooding latest: 14 dead, four missing and thousands without electricity. The Bulletin. Brussels. 16 липня 2021. Процитовано 16 липня 2021.
  45. Hope, Alan (16 липня 2021). Heavy rainfall and flash floods: another catastrophe for farmers?. The Brussels Times. Brussels. Архів оригіналу за 16 липня 2021. Процитовано 16 липня 2021.
  46. Formula 1 announces provisional 23-race calendar for 2021. Formula1. 10 листопада 2020. Архів оригіналу за 10 листопада 2020. Процитовано 16 липня 2021.
  47. Europe floods: At least 120 dead and hundreds unaccounted for. BBC News. 16 липня 2021. Архів оригіналу за 16 липня 2021. Процитовано 16 липня 2021.
  48. Число погибших из-за наводнения в Бельгии увеличилось до 27. РИА Новости (рос.). Процитовано 17 липня 2021.
  49. а б Бельгия объявила 20 июля днем национального траура. lenta.ru. Процитовано 17 липня 2021.
  50. Floods to last as thousands forced out of homes. Luxembourg Times (англ.). 14 липня 2021. Процитовано 16 липня 2021.
  51. Heavy rains leave Limburg flooded; Some showers expected today. NL Times (англ.). Процитовано 16 липня 2021.
  52. «Такой катастрофы еще не было»: города Европы уходят под воду. Газета.Ru (рос.). Процитовано 16 липня 2021.
  53. Thousands flee as flood waters breach Dutch defences. Reuters. 16 липня 2021. Процитовано 20 липня 2021.
  54. На півдні Нідерландів повінь прорвала дамбу, людей масово евакуюють. РБК-Украина (рос.). Процитовано 20 липня 2021.
  55. Maltempo al Nord, danni e una vittima in Veneto. Albero cade su una funivia. Rainews (italian) . Процитовано 16 липня 2021.
  56. Екатерина Гусева (16 липня 2021). Жертвы непогоды. euronews (рос.). Процитовано 17 липня 2021.
  57. Maltempo al Nord, danni e una vittima in Veneto. Albero cade su una funivia. rainews.it. rainews.it. 14 липня 2021. Архів оригіналу за 16 липня 2021. Процитовано 16 липня 2021.
  58. Flash floods: Parts of London receive a month of rain in one day. BBC News. 13 липня 2021. Процитовано 16 липня 2021.
  59. Inondations catastrophiques en Allemagne et Belgique | Météo-France. meteofrance.com. Процитовано 18 липня 2021.
  60. Death toll from flooding in western Europe climbs above 180. CBS.
  61. Europe flood death toll tops 160, costly rebuilding ahead. AP NEWS (англ.). 17 липня 2021. Процитовано 18 липня 2021.
  62. Merkel to visit flood zone as western Europe death toll tops 180. France 24. 18 липня 2021. Процитовано 18 липня 2021 — через Agence France-Presse.
  63. Deutsche Welle (www.dw.com). Наводнение в Германии - следствие изменения климата | DW | 16.07.2021. DW.COM (ru-RU) . Процитовано 17 липня 2021.
  64. Наводнение в Западной Европе: 150 погибших, сотни пропали без вести, спасатели ищут выживших. BBC News Русская служба. Процитовано 17 липня 2021.
  65. Deutsche Welle (www.dw.com). Наводнение в Германии - следствие изменения климата | DW | 16.07.2021. DW.COM (ru-RU) . Процитовано 17 липня 2021.
  66. Дожди и жара в Европе: ученые изучают связь с антропогенным изменением климата. Новости ООН (рос.). 16 липня 2021. Процитовано 17 липня 2021.
  67. Число погибших из-за вызванных ливнями обрушений в Мумбаи выросло до 24 (Обновлено). Trend.Az (рос.). 18 липня 2021. Процитовано 18 липня 2021.
  68. Hans (15 липня 2021). EU supporting Belgium with flood response. European Civil Protection and Humanitarian Aid Operations - European Commission (англ.). Процитовано 16 липня 2021.