Перейти до вмісту

Ольга Федорівна (велика княгиня)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Цецилія Августа Баденська
нім. Cäcilie Auguste von Baden
Ім'я при народженніангл. Princess Cäcilie Auguste of Baden Редагувати інформацію у Вікіданих
Народилася20 вересня 1839(1839-09-20)
Карлсруе, Баден
Померла12 квітня 1891(1891-04-12) (51 рік)
Харків, Російська імперія
ПохованняПетропавлівський собор Редагувати інформацію у Вікіданих
Країна Російська імперія Редагувати інформацію у Вікіданих
Діяльністьаристократка
Знання мовдавньоруська Редагувати інформацію у Вікіданих
Суспільний станаристократія Редагувати інформацію у Вікіданих і Член королівської родини Редагувати інформацію у Вікіданих
ТитулGrand Duchessd Редагувати інформацію у Вікіданих і принцеса Редагувати інформацію у Вікіданих
Конфесіяправославна церква Редагувати інформацію у Вікіданих
РідЦерінгени Редагувати інформацію у Вікіданих
БатькоЛеопольд (великий герцог Баденський) Редагувати інформацію у Вікіданих
МатиСофія Шведська Редагувати інформацію у Вікіданих
Брати, сестриАлександріна Баденська Редагувати інформацію у Вікіданих, Марія Баденська Редагувати інформацію у Вікіданих, Prince Wilhelm of Badend Редагувати інформацію у Вікіданих, Фрідріх I (великий герцог Баденський) Редагувати інформацію у Вікіданих, Людвіг II (великий герцог Баденський) Редагувати інформацію у Вікіданих і Prince Karl of Badend Редагувати інформацію у Вікіданих
У шлюбі зМихайло Миколайович Романов Редагувати інформацію у Вікіданих
ДітиМикола Михайлович (Романов) Редагувати інформацію у Вікіданих, Анастасія Михайлівна Романова Редагувати інформацію у Вікіданих, Михайло Михайлович (Романов) Редагувати інформацію у Вікіданих, Георгій Михайлович (Романов) Редагувати інформацію у Вікіданих, Олександр Михайлович (онук Миколи I) Редагувати інформацію у Вікіданих, Grand Duke Sergei Mikhailovich of Russiad Редагувати інформацію у Вікіданих і Олексій Михайлович (Романов) Редагувати інформацію у Вікіданих
 Редагувати інформацію у Вікіданих

Велика княгиня О́льга Фе́дорівна, при народженні Цецилія Августа, принцеса і маркграфиня Баденська (20 вересня 1839, Карлсруе — 12 квітня 1891, Харків) — дружина великого князя Михайла Миколайовича Романова.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народилася в родині великого герцога Баденського Леопольда і його дружини Софії Вільгельміни. Виховувалась у суворих умовах. Отримала домашню освіту.

У серпні 1857 року стала дружиною великого князя Михайла Миколайовича, молодшого сина російського імператора Миколи I. Прийнявши православ'я, отримала ім'я Ольги Федорівни і титул великої княгині. Велика княгиня Ольга Федорівна присвятила себе турботі про сім'ю та вихованню дітей.

У 1862 році разом з чоловіком переїхала на Кавказ, у Тифліс, де провела майже 20 років, займаючись благодійністю.

У 1881 році разом з сім'єю повернулася у Санкт-Петербург.

Несподівано померла від раптового серцевого нападу, що стався під час перебування у Харкові. Похована в Санкт-Петербурзі у Великій усипальниці собору Святих першоверховних апостолів Петра і Павла.

Шлюб і родина

[ред. | ред. код]

В шлюбі з великим князем Михайлом Миколайовичем народила семеро дітей:

Благодійність

[ред. | ред. код]

Не займаючи офіційно жодних державних посад, велика княгиня займалася благодійницькою діяльністю, витрачаючи, переважно, свої власні кошти.

Вже за рік по переїзді на Кавказ, під опікою Ольги Федорівни була утворена Рада товариства Святої Ніни, в якому вона стала головою. Благодійне товариство дбало про виховання і освіту дівчаток по всьому Кавказу. Особлива увага приділялася дітям з бідних сімей і сиротам, які отримали можливість навчатися в початковій школі, а багато і продовжити освіту коштом товариства. Крім того, Ольга Федорівна стала августійшою покровителькою Товариства поширення християнства.

Зусиллями Ольги Федорівни у 1865 році в Тифлісі відкрилася перша на Кавказі жіноча гімназія, яка отримала згодом ім'я великої княгині — Ольгинська. Згодом відкрилася прогімназія. За кілька років чисельність учениць в цих навчальних закладах сягала тисячі. Гімназія утримувалась коштом великої княгині Ольги Федорівни. За навчання дівчат із заможних сімей стягувалася плата у 150 карбованців на рік, тоді як дівчата з бідних сімей, при хорошій успішності і поведінці, звільнялися від плати і навіть отримували стипендію.

На початку 1870-х років відкрився Закавказький Ольгинський повивальний інститут, який також перебував під августійшим заступництвом Ольги Федорівни.

У 1877 році, з початком російсько-турецької війни, велика княгиня взяла на себе турботи про мобілізованих і поранених солдатів. Вона стала покровителькою Товариства Червоного Хреста на Кавказі.

У 1878 році зусиллями великої княгині Ольги Федорівни в Тифлісі відкрився ще один навчальний заклад — 2-га великої княгині Ольги Федорівни жіноча гімназія.

Література

[ред. | ред. код]
  • Пчелов Е. В. Романовы. История династии. — М.: ОЛМА-ПРЕСС, 2004. (рос.)
  • Григорян В. Г. Романовы. Биографический справочник. — М.: АСТ, 2007. (рос.)

Посилання

[ред. | ред. код]