Перейти до вмісту

Мартен ван Гемскерк

Очікує на перевірку
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Мартен ван Гемскерк
нід. Maarten Jacobsz van Heemskerck
Автопортрет, Аргентина, Розаріо, музей Кастаньїно
Народження1 червня 1498(1498-06-01)
Гемскерк
Смерть1 жовтня 1574(1574-10-01) (76 років)
 Гарлем[1]
ПохованняЦерква Святого Бавона
Національністьголландець
КраїнаНідерланди
Жанрпортрет, релігійна, міфологічна композиція
Діяльністьхудожник, рисувальник, художник-гравер, архітектурний кресляр, дизайнер, візуальний митець
Напрямокроманизм, маньєризм
Роки творчості15201570
Впливіталійський маньєризм, Ян ван Скорель
ВчительЯн ван Скорель
ЧленГарлемська гільдія святого Лукиd
Творипортрети, релігійні, міфологічні композиції
Роботи в колекціїМузей Бойманса - ван Бенінгена, Штедель, Міннеаполіський інститут мистецтва, Музей Прадо, Художній інститут Чикаго, Музей мистецтв Нельсона-Аткінсаd, Оклендська галерея мистецтвd, Музей Тіссен-Борнемісса, Національна галерея мистецтв, Національний музей Швеції, Палац витончених мистецтв[2], Музей мистецтва Метрополітен[3], Королівський музей витончених мистецтв, Музей витончених мистецтв, Музей Грунінгеd, KBR, Fries Museumd, Juan B. Castagnino Fine Arts Museumd, Museumslandschaft Hessen Kassel, Museum Catharijneconventd, Bisschoppelijk Museum Haarlemd, Музей Фіцвільяма, Музей Франса Галса, Рейксмузей, Мауріцгейс, Художній музей Волтерс, Державний музей мистецтв, Музей мистецтв Філадельфії, Берлінська картинна галерея, Ермітаж, Національний музей у Варшаві, Реннський музей образотворчого мистецтва, Музей історії мистецтв, Національна галерея, Музей образотворчих мистецтв, Національна галерея Вірменії, Rijksmuseum Twenthed, Страсбурзький музей образотворчого мистецтва, Художня галерея Єльського університету, Клівлендський музей мистецтв, Allen Memorial Art Museumd, Детройтський інститут мистецтв, Королівські музеї витончених мистецтв[4], Michael C. Carlos Museumd[5], Міський музей «Лакенхал» (Лейден)[6][7][…], Chrysler Museum of Artd, Музей Вальрафа-Ріхарца, New Orleans Museum of Artd, Princeton University Art Museumd, Nederlandsch Museum voor Geschiedenis en Kunstd, Центральний музей Утрехта, National Art Gallery of the Netherlandsd, Aartsbisschoppelijk Museumd, Музей Принценгоф, Художній музей Базеля, Національна галерея, Stedelijk Museum Alkmaard, Британський музей, Гравюрний кабінет (Берлін), Sanssouci Picture Galleryd, Національний музей Кардіффа, Манчестерська художня галереяd, Музей фюрера, Музей Боуз, The Boxd, Музей Ґетті, Print Collectiond[9], Musea Brugged[10] і Центр Ґетті
Автограф

CMNS: Мартен ван Гемскерк у Вікісховищі

Марте́н ван Ге́мскерк (нід. Maarten Jacobsz van Heemskerck; 1 червня, 1498 — 1 жовтня, 1574) — нідерландський художник XVI ст., прихильник маньєризму, відомий представник нідерландської мистецької течії романизм. Робив релігійні та міфологічні композиції, був серед найкращих портретистів доби. Відомий графік.

Життєпис. Ранні роки

[ред. | ред. код]

Народився в маленькому місті на заході Нідерландів — Гемскерку. Він розташований на відстані 14 кілометрів південніше від Алкмара та північніше від Амстердама на 22 кілометри. Гемскерк відокремлюють від Північного моря широкі дюні, тому над усім в економіці переважало сільське господарство. Небагатим фермером був і його батько, Яків Віллем ван Він. Син не наслідував справу батька, а зажадав навчання, що викликало спротив родини.

Навчання у Яна ван Скореля

[ред. | ред. код]
Портрет родини Фопсен з дітьми, бл. 1530 р., Кассель

Перший вчитель Мартена — Ян Лукаш, до кого молодик просто втік з дому, пішки діставшись Делфта. Але потім перебрався до Гарлема (Нідерланди). Художню освіту опановував в майстерні відомого художника Яна ван Скореля. Учень виявився настільки здібним, що наблизився до рівня майстерності власного вчителя, котрий свого часу вдосконалювався в Італії. Тому важко розпізнати автора творів майстерні періоду перебування там Мартена ван Гемскерка. Серед таких — привітний портрет маленького, невідомого школяра з червоним капелюшком. До першого періоду творчості молодого художника відноситься і релігійний образ «Св. Лука малює Богородицю». Відомо також, що художник робив ескізи до вітражів та картони для створення аррасів.

Серед перших меценатів молодого художника — Пітер Ян Фопсен, багата особа, що володіла значними земельними ділянками на батьківщині талановитого юнака. Він і оселився в будинку Яна Фопсена, а пізніше створив портрет родини Фопсен з трьома дітьми, один з перших подібних в країні. Духовна особа, побожний Ян Фопсен мав значний вплив на молодика і як священник. В останні роки життя в Гарлемі і сам художник тривалий час буде церковним старостою в церкві Святого Бавона.

Італійський період ван Гемскерка

[ред. | ред. код]
«Тріумф Вакха», 1536—1537, Музей історії мистецтв, Відень

Хужожник дістався Італії і перебував в Римі та в Пармі, відомих центрах італійсього маньєризму. В Римі працював в період 15321536 рр. Перебування в Римі полегшили рекомендаційні листи Яна ван Скореля до впливового кардинала Віллема Енкенворта, голландця за походженням. І художник зробив все належне, щоб не розчарувати нового мецената.

Перебування в Римі використав як для вдосконалення майстерності (про що свідчать численні замальовки архітектури та уламків давньоримських скульптур), так і для співпраці з італійськими художниками і митцями, серед яких Антоніо да Сангалло (молодший), Баттіста Франко, Франческо де Россі, відоміший як Франческо Сальвіаті. Всі вони — талановита генерація перших віртуозних майстрів італійського маньєризму. Схвальний відгук про твори італійського періоду Мартена ван Гемскерка залишив навіть Джорджо Вазарі, який підозріло ставився до всіх нефлорентійців.

Приватне життя

[ред. | ред. код]

Останні роки життя провів у місті Гарлемі, де був деканом гільдії Св. Луки та церковним старостою. Був двічі одружений. Перша дружина померла під час пологів і художник узяв шлюб удруге.

Монумент на батьківщині

[ред. | ред. код]

В невеликому навіть в XX ст. місті Гемскерк біля Реформатської церкви XVI століття городяни створили монумент на честь відомого художника Мартена з Гемскерка.

Вибрані твори

[ред. | ред. код]
«Поклоніння пастухів немовляті Христу», гравюра. Ескіз до килима (?)
«Покладання у труну», триптих

Малюнки ван Гемскерка

[ред. | ред. код]
Стара базиліка Св. Петра та Ватиканський палац пап. малюнок 1530-х рр. Альбертіна, Відень.
Мартен ван Гемскерк. Спорудження собору Св. Петра
(1532 —1537)

Галерея портретів

[ред. | ред. код]
Гіллегонда Геррітс. Музей Франса Галса, Гарлем

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Ilja M. Veldman: Maarten van Heemskerck and Dutch humanism in the sixteenth century. Maarssen 1977
  • Rainald Grosshans: Maerten van Heemskerck. Die Gemälde. Berlin 1980

Посилання

[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Мартен ван Гемскерк