Координати: 41°25′5.88″ пн. ш. 02°47′25.01″ сх. д. / 41.4183000° пн. ш. 2.7902806° сх. д. / 41.4183000; 2.7902806

Каплиця Сан Бауделіо де Берланга (Іспанія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Каплиця Сан Бауделіо де Берланга
41°25′5.88″ пн. ш. 02°47′25.01″ сх. д. / 41.4183000° пн. ш. 2.7902806° сх. д. / 41.4183000; 2.7902806
КраїнаІспанія
Містопоряд із селом Берланга де Дуеро.
Типhermitage churchd і музей[1]
Тип будівлікаплиця
Стильроманський стиль
Автор проєктуневідомий 10 ст.
Перша згадка10 ст.
Дата заснування11 століття
Побудованооблаштування для огляду в 20 ст.
Основні дати:
11-12 ст..
Статус Культурне надбання Іспанії
Станзадовільний

Каплиця Сан Бауделіо де Берланга. Карта розташування: Іспанія
Каплиця Сан Бауделіо де Берланга
Каплиця Сан Бауделіо де Берланга
Каплиця Сан Бауделіо де Берланга (Іспанія)
Мапа
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі[2]


Каплиця Сан Бауделіо де Берланга (Іспанія)( ісп. Ermita de San Baudelio de Berlanga) — каплиця св. Бауделіо де Берланга, відома дивом збереженими фресками романської доби у Іспанії, провінція Сорія, поряд із селом Берланга де Дуеро.

Передісторія

[ред. | ред. код]
Каплиця Сан Бауделіо де Берланга, поземний план

Каплиця висвячена на честь святого Бауділуса або Бауделіо, як його називають у Іспанії. Він — християнський мученик, чернець, що мешкав в 2-му чи 3-му ст. у місті Нім. Про нього знайдені легендарні згадки у двох документах 12 століття. За легендарними переказами за проповідь християнства місцевим мешканцям йому відрубали сокирою голову, а на місці його страти виникли джерела питної води. В спекотній Іспанії це вважали за диво.

Під час дослідження місцевості, де побудована каплиця, знайдена печерка, котра могла бути первісним місцем усамітнення для ченців. Знайдені тут і невеликі джерельця. В 10 ст. тут міг зупинитися чернець для усамітненого служіння християнському Богу, коли почала скорочуватись влада арабів на півночі Іспанії. Згодом до нього хтось приєднався, що стало каталізатором для ідеї побудувати в цій місцевості капличку. Будівництво розпочали на зламі 10-11 століть. Християнський храм, однак, мав помітні впливи арабської архітектури і міг бути створений мосарабами.

Архітектура каплиці

[ред. | ред. код]

Спрощені форми споруди зовні справляють оманливе враження спрощеності і в інтер'єрі. Насправді це не так. Романська архітектура успадкувала в урізаному варіанті знання про архітектуру пізньої античності і по своєму розвинула залишки тих знань. Єдина нава каплиці має розподіл на хори та на прямокутну апсиду зі сходу. Впритул до аркади хору в інтер'єрі вбудовано стовп, на котрий спираються вісім арок, котрі підтримують склепіння, що надало інтер'єру краси і ускладненості. До того ж стовп з арками - гілками нагадує спрощений образ пальми, а пальма і сокира вважались атрибутами святого Бауделіо. За припущеннями каплиця остаточно вибудована у 11 столітті. Використано грубо відколотий місцевий камінь, зашліфованими були лише брили, використані для створення кутів. Дещо більше оброблені камені, котрими створили арки склепіння та заокруглений стовп посередині. Нетиповість інтер'єру надавала і галерея н невеликих кам'яних колонах, що відокремлювала на західному боці каплиці окреме приміщення, хор в християнській храмовій термінології. На хори ведуть східці, прибудовані до південної стіни. Будівничі каплиці були знайомі з арабською архітектурою, а її елементи наближені до архітектури Великої мечеті у місті Кордова. Нетиповість інтер'єру каплиці Сан Бауделіо сприяла записам по найбільш арабізований тип храму в Іспанії.

Каплиця вибудована на схилі пагорба. Тому апсида розташована на чотири метри вище за підлогу каплиці.

Вхід до церкви створено в північній стіні споруди. Він має підковоподібний отвір, характерний для арабської кам'яної архітектури.

Про будівництво каплиці Сан Бауделіо письимових джерел не збережено. Каплицю, деякі науковці, включають у перелік мосарабських храмів, котрі масово виникали на Півночі сучасної Іспанії в 10 - 11 століттях.

Цикли фресок

[ред. | ред. код]

Приблизно через сто років після побудови храму він був прикрашений фресками. Розрізняють два збережених цикли стінописів. Верхні частини стін були присвячені сценам з епізодами житія Христа. Нижні частини віддані зображенням південних тварин та сценам екзотичного полювання на них[3]. За припущеннями, вони були створені в один період художниками або з одної майстерні, або навіть одним обдарованим митцем з помічниками. Його умовно називають Майстром Сан Бауделіо де Берланга.

Залишки фресок в апсиді

[ред. | ред. код]
Фрески «Не торкайся мене» та образ «св. Миколая» на троні, 1125-1150 рр.

В апсиді утворене невелике вікно-амбразура для освітлення. Це примусило розташовувати фрески обабіч вікна. Ліворуч на троні сидить св. Миколай. Про ідентифікацію святого подбали художники, залишивши напівстертий напис. Праворуч від вікна був розташований святий Бауделіо та орнаментальна смуга, що поєднувала обидва зображення. Ідентифікація святих не викликає заперечень, незважаючи на втрати фрескового живопису понизу. Фреска з зображенням св. Бауделіо пошкоджена понизу. Обидва образи святих створені за аналогічною композицією з люнетом, що дозволяє домалювати втрачені частини в уяві.

Історія побутування фресок

[ред. | ред. код]
Орнаментальний декор порталу до апсиди

В 17 столітті стан фресок помітно погіршився. Дах храму тривалий час не ремонтували і волога змочувала тиньк з розписами. З часом покриття відремонтували, а стіни каплиці вибілили, що сприяло їх тимчасовій консервації.

В 19 століття каплиця, котра певен час навіть використовувалась як приміщення для овець, перейшла у приватне майно. Придбання сталося 1893 року дванадцятьма мешканцями села Касильяса де Берланга. Про каплицю, де дивом збережені старовинні фрески, дізналися і були оприлюднені наукові статті у 1884 та в 1907 роках. 1917 року каплиці з комплексом романських фресок надали статус пам'ятки культури.

Статус пам'ятки культури не уберіг цикл фресок від продажу. У період 1922-1926 років двадцять три фрески були зняті зі стін і продані дилеру. Останній передав їх на аукціон, де комплект розрізнили і вони потрапили до різних музейних збірок.

1949 року капличку у приватних власників придбав Фонд Ласаро Гальдіано і передав під руку держави. Пошкоджені частини фресок були частково реставровані на місці, частково зняті зі стін і реставровані в спеціалізованих реставраційних майстернях.

В інтер'єрі каплиці частка фресок, котрі придбано до музеїв, замінена на копії.

Галерея романських фресок

[ред. | ред. код]
Церква Сан Бауделіо де Берланга, інтер'єр, Північна Іспанія
Фреска з зображенням св. Бауделіо

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Directorio de Museos y Colecciones de España
  2. https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Hermitage_of_San_Baudelio_de_Berlanga
  3. Lee, Ellen Wardwell; Robinson, Anne (2005). Indianapolis Museum of Art: Highlights of the Collection. Indianapolis: Indianapolis Museum of Art. ISBN 0936260777

Джерела

[ред. | ред. код]
  • http://collection.imamuseum.org/artwork/41072/ [Архівовано 10 квітня 2017 у Wayback Machine.] (опис фрески на сайті музею Індіанаполіса)
  • Day, Holliday T. (1988). Indianapolis Museum of Art Collections Handbook. Indianapolis: Indianapolis Museum of Art. ISBN 0936260203.
  • Lee, Ellen Wardwell; Robinson, Anne (2005). Indianapolis Museum of Art: Highlights of the Collection. Indianapolis: Indianapolis Museum of Art. ISBN 0936260777
  • Jacques Fontaine: L'Art Mozarabe. L'Art Préroman Hispanique, Bd. 2., La Pierre-qui-Vire (Zodiaque) 2. Auflage 1995
  • Juan Zozaya: La Ermita de San Baudelio de Berlanga, Soria 2003
  • Augustín Escolano Benito: San Baudelio de Berlanga. Guía y Complementarios, Salamanca 2. Auflage 2005
  • Jaime Cobreros: Guía del Prerrománico en España, Madrid 2006

Посилання

[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Каплиця Сан Бауделіо де Берланга (Іспанія)