Гевог
Ця стаття є частиною серії статей про державний лад і устрій Бутану |
---|
Категорія • Інші країни |
Гевог (дзонґ-ке རྒེད་འོག་, Вайлі: rged-'og, лат. gewog) — адміністративно-територіальна одиниця Бутану, яку створюють група населених пунктів. Гевог становить проміжну адміністративно-територіальну одиницю між населеним пунктом і дзонгхагом. В Бутані налічується 205 гевогів, їх середня площа території — 230 км².
Згідно з «Законом про місцеве управління» від 2009 року, кожен гевог знаходиться під управлінням Ради гевога (Gewog Tshogde), яка підпорядковується Раді дзонгхага (Dzongkhag Tshogdu). В Раду гевога входять гап (голова, англ. Gup), його заступник (англ. Mangmi) і від п'яти до восьми обраних членів ради з населених пунктів, що входять до складу гевога. Всі члени Gewog Tshogde обираються на п'ятирічний терміни простою більшістю голосів від загального числа виборців (але проголосувати має не менше двох третин від загального числа виборців). Кандидати повинні бути громадянами Бутану у віці від 25 до 65 років, проживати в даній місцевості не менше одного року і отримати дозвіл виборчої комісії, а також відповідати «Закону про вибори»[1].
Хоча Рада гевога має право розподіляти ресурси, керувати охороною здоров'я і безпекою, стягувати податки з землі, пасовищ, худоби та розважальних заходів, але йому заборонено приймати закони. Адміністрація гевога володіє юрисдикцією щодо доріг, будівель (у тому числі архітектури), зон відпочинку, комунальних послуг, сільського господарства, а також розробляє місцевий п'ятирічний план розвитку. Кожен гевог має власний бюджет, який затверджується і знаходиться під контролем міністра фінансів[1].
Починаючи з кінця 1980-х років король Джігме Сінг'є Вангчук почав проводити програму децентралізації країни. В 1991 році, згідно з цією програмою, король заснував першу місцеву адміністрацію — Yargay Tshogchung. Гевог став офіційною адміністративною одиницею, а їх керівниками стали старости гап. Під час перших на той час виборів представники від кожного домашнього господарства вибирали гап свого гевога.
У 2002 році парламент Бутану прийняв закон, згідно з яким до адміністрації гевога увійшли гап, його заступник мангмі, представник села або групи сіл цогпа, а також не маючий голосу листоноша чупон і клерк гевога. Гап і мангмі обираються строком на три роки, а решта представників адміністрації — на рік. Вони обираються простою більшістю голосів (не менше 2/3 від загального числа виборців). Адміністрація гевога стягує податки, підтримує і розподіляє природні ресурси, а також керує спільнотою і її культурним життям.
Законом про місцеве самоврядування від 2007 року були розширені повноваження місцевих чиновників,. Також було введено правило дотримання Дріглам Намжа[2]. Після прийняття «Закона про місцеві органи влади» від 2009 року кожен гевог був розділений на чевоги, які включають декілька сіл[3].
У 2002 році було 199 ів у 20-ти дзонгхагах[4], в 2005 році — 205 ів[5].
и дзонгхага Циранг, Chanautey, Gairigaun, Цокхана і Циранг-Дангра були скасовані. З дзонгхага Чукха був виключений Bhulajhora, але зараз включений Сампхелінг. В дзонгхазі Самце замість ів Ghumauney, Mayona і Nainital включені Уг'єнце та Єселце . Із дзонгхага Тхімпху був виключений Бапбі. З дзонгхага Самдруп-Джонгхар зникли и Bakuli і Hastinapur, але замість них в дзонгхазі Трашіянгце були створені три додаткових а: Бумделінг, Кхамданг і Рамджар[4][5].
До складу дзонгхагу входять 4 гевоги:
До складу дзонгхага входять 8 гевогів:
До складу дзонгхагу входять 12 гевогів:
|
До складу дзонгхагу входять 5 гевогів:
- Драгтенг
- Корпху
- Лангтхіл
- Нубі
- Тангсібджі
До складу дзонгхагу входять 8 гевогів:
До складу дзонгхага входять 12 гевогів:
|
|
До складу дзонгхагу входять 11 гевогів:
- Деченлінг
- Дунгмаед
- Зобел
- Кхар
- Нанонг
- Норбуганг
- Чхімунг
- Чоекхорлінг
- Чонгшінг
- Шумар
- Юрунг
До складу дзонгхагу входять 11 гевогів:
|
|
Деякі гевоги об'єднані в два дунгхаги: Самдрупчоелінг і Джхомоцангкха.
До складу дзонгхагу входять 15 гевогів:
- Барцам
- Бідунг
- Канглунг
- Кангпара
- Кхалінг
- Луманг
- Мерак
- Пхонгме
- Раді
- Сактенг
- Самкхар
- Трімшінг
- Удзоронг
- Шонгпху
- Янгн'єр
Деякі гевоги об'єднані в три дунгхаги.
До складу дзонгхагу входять 8 гевогів:
- Бумделінг
- Джамкхар
- Кхамданг
- Рамджар
- Тоецо
- Томжангцен
- Трашіянгце
- Яланг
До складу дзонгхага входять 10 гевогів:
До складу дзонгхагу входять 16 гевогів:
|
|
До складу дзонгхагу входять 1 місто (Тхімпху) та 8 гевогів:
- Ген'є
- Дагала
- Каванг
- Лінгжі
- Меванг
- Наро
- Соє
- Чанг
При цьому гевоги Лінгжі, Соє і Наро об'єднані в дунгхаг Лінгжі.
До складу дзонгхагу входять 6 гевогів:
До складу дзонгхагу входять 11 гевогів:
|
|
До складу дзонгхагу входять 15 гевогів:
|
|
|
До складу дзонгхагу входять 4 гевоги:
До складу дзонгхага входять 14 гевогів:
|
До складу дзонгхагу входять 11 гевогів:
- Барп
- Гоеншарі
- Гума
- Дзомо
- Кабджіса
- Лінгмукха
- Тало
- Тоеванг
- Тоепіса
- Чхубу
- Шенга-Бджіме
До складу дзонгхагу входять 12 гевогів:
|
|
- ↑ а б Local Government Act of Bhutan 2009 (PDF). Уряд Бутану. 11 вересня 2009. Архів оригіналу (PDF) за 16 липня 2013. Процитовано 30 жовтня 2011.
- ↑ Assignment of Functional and Financial Responsibilities to Local Governments (PDF). Уряд Бутану, Gross National Happiness Commission. 2007. Архів оригіналу (PDF) за 13 червня 2010. Процитовано 24 січня 2011.
- ↑ Local Government Act of Bhutan 2007 (PDF). Уряд Бутану. 31 липня 2007. Архів оригіналу (PDF) за 30 липня 2012. Процитовано 20 січня 2011.
- ↑ а б [Ninth Five Year Plan] Part Three: Dzongkhag and Geog Health Sector (PDF). Уряд Бутану, Ministry of Health. 2002. Архів оригіналу (PDF) за 13 травня 2012. Процитовано 22 січня 2011.
- ↑ а б The Kingdom of Bhutan – Administrative Units. Geo Hive. Архів оригіналу за 27 листопада 2010. Процитовано 22 січня 2011.
- [Ninth Five Year Plan] Part Three: Dzongkhag and Geog Health Sector (PDF). Уряд Бутану, Ministry of Health. 2002. Архів оригіналу (PDF) за 16 липня 2013. Процитовано 29 жовтня 2011., listing 199 Gewogs existing through 2002.
- The Kingdom of Bhutan – Administrative Units. Geo Hive. Архів оригіналу за 27 листопада 2010. Процитовано 2011-10-292., listing 205 Gewogs according to a census in 2005.
- Namgyal, Gembo (11 травня 2010). Farm road goes to Dechiling Gewog. Bhutan Observer online. Архів оригіналу за 30 липня 2012. Процитовано 19 жовтня 2011. reporting Nganglam Gewog in 2010, absent in older gewog lists.