Бромне число
Бро́мне число́ (англ. bromine number; нім. Bromzahl f) — показник, який характеризує ступінь ненасиченості органічних речовин. Воно виражається у масі брому (в грамах), яка може приєднатися до 100 г органічної речовини.
Визначення бромного числа використовується, зокрема, для оцінки кількості ненасичених домішок у насичених полімерах, для визначення чистоти нафти.
Для бромування застосовують розчини брому у воді, а також в органічних розчинниках — оцтовій кислоті, тетрахлорометані та хлороформі. Використовують також суміш солей KBrO3 і KBr, яка у кислому середовищі утворюює вільний бром.
Зразок досліджуваної речовини поміщають у ємність із розчинником та додають відому кількість брому, який приєднується за ненасиченими зв'язками у сполуці:
Після завершення взаємодії до суміші додають надлишок йодиду калію. Наявний у розчині бром реагує з йодидом із утворенням йоду, який забарвлює розчин у жовтуватий колір:
Вільний йод титрують стандартним розчином тіосульфату натрію із концентрацією 0,1 моль/л:
Як індикатор кінцевої точки іноді використовуєть розчин крохмалю.
Аналогічні операції виконуються і для холостої проби: додаванням усіх реактивів, але без наважки досліджуваної речовини. Тоді увесь доданий бром відновить йод з надлишку йодиду калію і його відтитрують розчином тіосульфату, отримавши максимум.
- ,
- де V0 — об'єм розчину тіосульфату натрію, що пішов на титрування холостої проби, мл;
- V — об'єм розчину тіосульфату натрію, що пішов на титрування досліджуваної проби, мл;
- m — маса наважки досліджуваної речовини, г.
Бромне число перебуває у прямій залежності з йодним числом, за яким визначається вміст ненасичених жирних кислот в жирах або оліях.
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А — К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.
- Химический энциклопедический словарь / Под ред. И. Л. Кнунянц. — М. : Сов. энциклопедия, 1983. — 792 с. (рос.)
- ASTM method [Архівовано 3 березня 2016 у Wayback Machine.]