Атмосферна хімія
Атмосфе́рна хі́мія, хімія атмосфери — галузь науки, що вивчає хімічні процеси, що відбуваються в атмосфері. Атмосферна хімія — міждисциплінарна наука, що знаходиться на стикові хімії навколишнього середовища, фізики, метеорології, комп'ютерного моделювання, океанографії, геології, вулканології тощо. Дослідження в атмосферній хімії також тісно переплітаються з такими науками, як кліматологія.
Склад і хімія атмосфери є важливими з багатьох причин, але головне — через взаємовплив між атмосферою і живими організмами. На склад атмосфери Землі сильно впливають антропогенні фактори, і деякі зміни в атмосферному складі шкідливі для людського здоров'я, впливають на врожаї та, загалом, на екосистеми.
Прикладами проблем, якими займається атмосферна хімія, є:
Атмосферна хімія досліджує причини, що викликають ці проблеми, і в разі їх розуміння та теоретичного обґрунтування, пропонує можливі шляхи вирішення цих проблем. Методи вирішення згодом перевіряються та пропонуються для застосування.
Еталонна атмосфера (controlled atmosphere) — у атмосферній хімії — штучно виготовлений газовий зразок чистого повітря, який може містити чітко визначені кількості певних контамінантів, що звичайно використовується як стандарт для калібрування аналітичних приладів.
- Інститут космічних досліджень імені Годдарда. NASA. (англ.)
- Університет Йорка. Каліфорнія. (англ.)
- Wayne, Richard P. Chemistry of Atmospheres (3rd Ed.). Oxford University Press. (2000). ISBN 0-19-850375-X (англ.)
- Глосарій термінів з хімії // Й. Опейда, О. Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет. — Донецьк: Вебер, 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0