Очікує на перевірку

Альсекко

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Леонардо да Вінчі. Таємна вечеря, 1498

Альсекко, асекко, а секко (від італ. al secco або італ. a secco — по сухому) — настінний живопис, який виконується, на відміну від фрески, по твердій, сухій штукатурці, повторно зволоженій. Використовуються фарби, розтерті на рослинному клеї, яйці або змішані з вапном.

Альсекко дає виграш в темпі, дозволяючи розписувати за робочий день велику площу поверхні, ніж при фрескового живопису, але є не настільки довговічною технікою.

Техніка альсекко склалася в середньовічнму живописі поряд з фрескою та була особливо поширена в Європі в XVIIXVIII століттях.

Альсекко також називають казеїновий та силікатний живопис по просохлій штукатурці. Застосовується для виконання робіт як на внутрішніх, так і на зовнішніх поверхнях будинків. Техніка допускає подальші поправки темперою та промивання чистою водою.

Оскільки пігменти не стають частиною стіни, як у буон фресці, картини фреско-секко менш довговічні. З часом кольори можуть зникати з картини, але ця техніка має переваги, пов'язані з довшим часом роботи та можливістю ретушування. В Італії фрескова техніка була знову запроваджена близько 1300 року, що призвело до підвищення загальної якості настінного живопису. Ця технологічна зміна збіглася з реалістичним поворотом у західному мистецтві та зміною літургійного використання настінних розписів.[1]

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Енциклопедичний словник юного художника / Упоряд. Н. І. Платонова, В. Д. Сінюков. — 416 с. — 500000 прим.


Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Bokody, Peter (1 січня 2014). Mural Painting as a Medium: Technique, Representation and Liturgy. Péter Bokody (ed.). Image and Christianity: Visual Media in the Middle Ages. Exhibition catalog. Pannonhalma: Pannonhalma Abbey, 2014. Процитовано 12 серпня 2022.