Перейти до вмісту

Цитіпаті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 11:51, 19 листопада 2024, створена InternetArchiveBot (обговорення | внесок) (Виправлено джерел: 1; позначено як недійсні: 0.) #IABot (v2.0.9.5)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Цитіпаті
Час існування: пізня крейда,
~75–71 млн р. т.
Модель Citipati osmolskae у Американському музеї природничої історії.
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Завропсиди (Sauropsida)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящіротазові (Saurischia)
Підряд: Тероподи (Theropoda)
Родина: Овірапторові (Oviraptoridae)
Рід: Цитіпаті (Citipati)
Clark, Norell, & Barsbold, 2001
  • C. osmolskae (Типовий вид)
    Clark, Norell, & Barsbold, 2001
  • C. sp
    vide Clark, Norell, & Barsbold, 2001
Посилання
Вікісховище: Citipati
Віківиди: Citipati
EOL: 47458594
Fossilworks: 57023

Цитіпаті (Citipati, зі санскриту «господар похоронного вогню») — рід овірапторових динозаврів. Жили у пізній крейді, єдині залишки цитіпаті знайдено на території сучасної Монголії, у пустелі Гобі. Це один з найвідоміших овірапторидів, через кількість добре збережених скелетів, зокрема декількох екземплярів, знайдених над кладками яєць у позиції висиджування. Ці зразки допомогли підтвердити зв'язок між непташиними динозаврами і птахами.

Цитіпаті були завдовжки приблизно 3 метри. Це найбільші після гігантораптора відомі овірапториди. Як і в решти овірапторидів, цитіпаті мали довгу шию та короткий хвіст (порівняно з більшістю інших тероподів). Череп короткий, пневматичний (усіяний отворами у кістковій структурі) і закінчувався міцним, беззубим дзьобом. Можливо найбільшою особливістю Citipati був високий гребінь, схожий до таких у сучасних казуарів. Гребінь був порівняно низьким у типового виду, C. osmolskae, та вищим і тупішим в екземпляра, якому ще не унікальну назву (тимчасово названий Citipati sp.).


Назва

[ред. | ред. код]

Назва Citipati складена зі слів на санскриті citi, що означає «похоронний вогонь, вогонь для кремації» та pati, що означає «хазяїн». У фольклорі тибетських буддистів, цитіпаті називалися двоє аскетів, яких обезголовив злодій, поки ті були глибоко у трансі[1]. Цитіпаті часто зображаються як пара танцюючих скелетів, оточених полум'ям, звідси назва добре збережених овірапториних скелетів. Типовий вид Цитіпаті, Citipati osmolskae, названий Clark et al., в честь Halszka Osmólska, видатного палеонтолога, який спеціалізувався на овірапторидах та інших монгольських тероподах[2].

Палеобіологія

[ред. | ред. код]
Яйце зі збереженим ембріоном Citipati osmolskae

Гніздування, яйця, та ембріони

[ред. | ред. код]
Гніздо екземпляра Citipati osmolskae у Американському музеї природничої історії у Нью-Йорку.

Як мінімум чотири екземпляри Citipati знайдено у позиції висиджування, найвідоміший з яких, великий екземпляр на прізвисько «Велика Матуся», був вперше анонсований у 1995[3], описаний у 1999[4], та віднесений до роду Citipati у 2001[2]. Усі ці екземпляри, що гніздились, розташовані зверху кладок яєць, з кінцівками, розставленими симетрично на сторонах кладки, передні кінцівки прикривали периметр кладки. Ця поза використовується сьогодні тільки птахами і підтримує поведінковий зв'язок між птахами та тероподами[4]. Висиджувальна позиція Citipati також підтримує гіпотезу про те, що овірапториди мали оперені передні кінцівки. Руки, які розгортаються уздовж боків гнізда, не могли б покрити собою усіх яєць, якби вони не мали покриття з пір'я[5].

Оскільки закам'янілі яйця динозаврів є рідкісними, яйця цитіпаті та овірапторидів загалом є досить відомими. Разом з чотирма відомими висиджуючими екземплярами в пустелі Гобі було відкрито десятки ізольованих овірапториних гнізд. Яйця Citipati за формою подібні до витягнутих овалів і за текстурою та структурою шкаралупи нагадують яйця страусинових. У гнізді вони зазвичай лежали концентричними колами (до 3 шарів), а весь виводок міг складатися з 22 яєць[6]. Яйця цитіпаті найбільші зі всіх овірапторидних (бл. 18 см). Для порівняння, яйця овіраптора були лише до 14 см завдовжки[4].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 29 вересня 2008. Процитовано 24 серпня 2007.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) [Архівовано 2008-09-29 у Wayback Machine.]
  2. а б Clark, J.M., Norell, M.A., & Barsbold, R. (2001). «Two new oviraptorids (Theropoda: Oviraptorosauria), upper Cretaceous Djadokhta Formation, Ukhaa Tolgod, Mongolia.» Journal of Vertebrate Paleontology 21(2):209-213., June 2001.
  3. Norell, M.A., Clark, J.M., Chiappe, L.M., and Dashzeveg, D. (1995). «A nesting dinosaur.» Nature 378:774-776.
  4. а б в Clark, J.M., Norell, M.A., & Chiappe, L.M. (1999). «An oviraptorid skeleton from the Late Cretaceous of Ukhaa Tolgod, Mongolia, preserved in an avianlike brooding position over an oviraptorid nest.» American Museum Novitates, 3265: 36 pp., 15 figs.; (American Museum of Natural History) New York. (5.4.1999).
  5. Paul, G.S. (2002). Dinosaurs of the Air: The Evolution and Loss of Flight in Dinosaurs and Birds. Baltimore: Johns Hopkins University Press.
  6. Varricchio, D.J. (2000). «Reproduction and Parenting», in Paul, G.S. (ed.). The Scientific American Book of Dinosaurs. New York: St. Martin's Press, pp. 279—293.

Посилання

[ред. | ред. код]