Gzip: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
Вилучено вміст Додано вміст
InternetArchiveBot (обговорення | внесок)
Виправлено джерел: 1; позначено як недійсні: 0.) #IABot (v2.0.8.7
сирий переклав виправлено, шаблон прибрано
 
(Не показано 3 проміжні версії 3 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
{{lowercase|title=gzip}}
{{Infobox_Software
{{Infobox_Software
| name = gzip
| name = gzip
Рядок 11: Рядок 10:
| website = [http://www.gnu.org/software/gzip/ gnu.org/software/gzip/]
| website = [http://www.gnu.org/software/gzip/ gnu.org/software/gzip/]
}}
}}
'''gzip''' (скорочення від ''[[GNU]] [[zip]]'') — [[утиліта]] [[стиснення даних|стиснення і відновлення (декомпресії)]] [[файл]]ів, що використовує [[алгоритм]] [[Deflate]]. Використовується в основному в [[UNIX]]-[[операційна система|системах]], у ряді яких є [[стандарт]]ом [[де-факто]] для стиснення даних. Була створена [[Жан-Лу Гаї]] (Jean-Loup Gailly) і Марком Адлером (Mark Adler). Версія 0.1 була вперше випущена [[31 жовтня]] [[1992]], а версія 1.0 — в лютому [[1993]].
'''gzip''' (скорочення від ''[[GNU]] [[zip]]'') — [[утиліта]] [[стиснення даних|стиснення і відновлення (декомпресії)]] [[файл]]ів, що використовує [[алгоритм]] [[Deflate]]. Використовується в основному в [[UNIX]]-[[операційна система|системах]], у ряді яких є [[стандарт]]ом [[де-факто]] для стиснення даних.
== Історія ==
Була створена [[Жан-Лу Гаї]] (Jean-Loup Gailly) і Марком Адлером (Mark Adler). Версія 0.1 була вперше випущена [[31 жовтня]] [[1992]], а версія 1.0 — в лютому [[1993]].
[[Зображення:Targzip.svg|thumb|Схема роботи з архівом .tar.gz з кількома файлами]]
[[Зображення:Targzip.svg|thumb|Схема роботи з архівом .tar.gz з кількома файлами]]


== Основні характеристики ==
Відповідно до традицій UNIX-програмування, gzip виконує тільки одну функцію: стиснення і розпаковування одного файлу, він не вміє упаковувати декілька файлів в один архів. При стисненні до оригінального розширення файлу додається суфікс .gz. Для упаковки кількох файлів зазвичай їх спочатку архівують в один файл утилітою [[tar]], а потім цей файл стискають gzip. Таким чином, стиснуті архіви зазвичай мають подвійне розширення .tar.gz.
Відповідно до традицій UNIX-програмування, gzip виконує тільки одну функцію: стиснення і розпаковування одного файлу, вона не вміє упаковувати декілька файлів в один архів. При стисненні до оригінального розширення файлу додається суфікс .gz. Для упакування кількох файлів зазвичай їх спочатку архівують в один файл утилітою [[tar]], а потім цей файл стискають gzip. Таким чином, стиснуті архіви зазвичай мають подвійне розширення .tar.gz.


З другого боку, вказана особливість дає gzip можливість працювати з безперервним [[потік (програмування)|потоком даних]], стискуючи/розпаковуючи їх «на льоту». Це широко застосовується в UNIX-системах: за допомогою перенаправлення потоків можна працювати з упакованими файлами так само легко, як і з розпакованими (розпаковувавши їх в пам'яті при читанні і упаковувавши при записі); багато UNIX-утиліт мають вбудовану підтримку цього механізму. Останнім часом gzip активно застосовується для стиснення [[Інтернет-трафік]]у. Зараз gzip підтримує більшість сучасних [[браузер]]ів. Завдяки повсюдному впровадженню [[скриптова мова програмування|скриптової мови програмування]] [[php]], кількість [[сайт]]ів з підтримкою gzip постійно збільшується.
З іншого боку, вказана особливість дає gzip можливість працювати з безперервним [[потік (програмування)|потоком даних]], стискаючи/розпаковуючи дані «на льоту». Ця можливість широко застосовується в UNIX-системах: за допомогою перенаправлення потоків можна працювати з упакованими файлами так само легко, як і з розпакованими (розпаковувавши їх в пам'яті при читанні і упаковувавши при записі); багато UNIX-утиліт мають вбудовану підтримку цього механізму. Останнім часом gzip активно застосовується для стиснення [[Інтернет-трафік]]у. Зараз gzip підтримується більшістю сучасних [[браузер]]ів. Завдяки повсюдному впровадженню [[скриптова мова програмування|скриптової мови програмування]] [[php]], кількість [[сайт]]ів з підтримкою gzip постійно збільшується.


Існують також версії утиліти gzip з [[ліцензія BSD|ліцензією BSD]]. Для версії [[OpenBSD]] використовувана утиліта [[compress]] з доданим алгоритмом [[Deflate]]. Літера «g» у OpenBSD gzip означає «gratis» (вільний, безплатний). Операційні системи [[NetBSD]], [[FreeBSD]], [[DragonFly BSD]] використовують gzip, написаний Меттью Р. Гріном для NetBSD. Ця версія також BSD-ліцензована та використовує вільну [[бібліотека (програмування)|бібліотеку]] [[zlib]].
Існують також версії утиліти gzip з [[ліцензія BSD|ліцензією BSD]]. Для версії [[OpenBSD]] використовувана утиліта [[compress]] з доданим алгоритмом [[Deflate]]. Літера «g» у OpenBSD gzip означає «gratis» (вільний, безплатний). Операційні системи [[NetBSD]], [[FreeBSD]], [[DragonFly BSD]] використовують gzip, написаний Меттью Р. Гріном для NetBSD. Ця версія також ліцензована за умовами ліцензії [[Ліцензія BSD|BSD]] та використовує вільну [[бібліотека (програмування)|бібліотеку]] [[zlib]].


== Дивись також ==
== Дивись також ==

Поточна версія на 21:04, 6 жовтня 2024

gzip
Типархіватор
АвторЖан-Лу Гаїd
РозробникGNU Project
Стабільний випуск1.7 (28 березня 2016; 8 років тому (2016-03-28))
Платформакросплатформова програма
Операційна системакрос-платформовий
Мова програмуванняC
ЛіцензіяGPL
Репозиторійhttps://git.savannah.gnu.org/cgit/gzip.git, https://svnweb.freebsd.org/base/head/usr.bin/gzip/, http://cvsweb.netbsd.org/bsdweb.cgi/src/usr.bin/gzip/
Вебсайтgnu.org/software/gzip/

gzip (скорочення від GNU zip) — утиліта стиснення і відновлення (декомпресії) файлів, що використовує алгоритм Deflate. Використовується в основному в UNIX-системах, у ряді яких є стандартом де-факто для стиснення даних.

Історія

[ред. | ред. код]

Була створена Жан-Лу Гаї (Jean-Loup Gailly) і Марком Адлером (Mark Adler). Версія 0.1 була вперше випущена 31 жовтня 1992, а версія 1.0 — в лютому 1993.

Схема роботи з архівом .tar.gz з кількома файлами

Основні характеристики

[ред. | ред. код]

Відповідно до традицій UNIX-програмування, gzip виконує тільки одну функцію: стиснення і розпаковування одного файлу, вона не вміє упаковувати декілька файлів в один архів. При стисненні до оригінального розширення файлу додається суфікс .gz. Для упакування кількох файлів зазвичай їх спочатку архівують в один файл утилітою tar, а потім цей файл стискають gzip. Таким чином, стиснуті архіви зазвичай мають подвійне розширення .tar.gz.

З іншого боку, вказана особливість дає gzip можливість працювати з безперервним потоком даних, стискаючи/розпаковуючи дані «на льоту». Ця можливість широко застосовується в UNIX-системах: за допомогою перенаправлення потоків можна працювати з упакованими файлами так само легко, як і з розпакованими (розпаковувавши їх в пам'яті при читанні і упаковувавши при записі); багато UNIX-утиліт мають вбудовану підтримку цього механізму. Останнім часом gzip активно застосовується для стиснення Інтернет-трафіку. Зараз gzip підтримується більшістю сучасних браузерів. Завдяки повсюдному впровадженню скриптової мови програмування php, кількість сайтів з підтримкою gzip постійно збільшується.

Існують також версії утиліти gzip з ліцензією BSD. Для версії OpenBSD використовувана утиліта compress з доданим алгоритмом Deflate. Літера «g» у OpenBSD gzip означає «gratis» (вільний, безплатний). Операційні системи NetBSD, FreeBSD, DragonFly BSD використовують gzip, написаний Меттью Р. Гріном для NetBSD. Ця версія також ліцензована за умовами ліцензії BSD та використовує вільну бібліотеку zlib.

Дивись також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]