Перейти до вмісту

Чорноморськ: відмінності між версіями

Координати: 46°18′6″ пн. ш. 30°39′25″ сх. д. / 46.30167° пн. ш. 30.65694° сх. д. / 46.30167; 30.65694
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Галерея: Перевіримо, проковтнуть фапери чи не проковтнуть.
Рядок 122: Рядок 122:
Зображення:Illichivsk lighthouse.jpg|Іллічівський маяк
Зображення:Illichivsk lighthouse.jpg|Іллічівський маяк
Зображення:Illichivsk Council.jpg|Будівля міськвиконкому
Зображення:Illichivsk Council.jpg|Будівля міськвиконкому
File:Іллічівськ. приморські сходи.JPG|Приморські сходи
</gallery>
</gallery>
</center>
</center>





== Примітки ==
== Примітки ==

Версія за 19:18, 19 серпня 2015

Іллічівськ
Герб Іллічівська Прапор Іллічівська

Площа Стребка - найстарша частина міста
Основні дані
Країна Україна Україна
Область Одеська область
Район Іллічівська міська рада
Засноване XVIII століття
Населення 59 817 (01.03.2014)[1]
Агломерація Одеська агломерація
Площа 25 км²
Густота населення 2392 осіб/км²
Поштові індекси 68000—68094
Телефонний код +380-4868
Координати 46°18′6″ пн. ш. 30°39′25″ сх. д. / 46.30167° пн. ш. 30.65694° сх. д. / 46.30167; 30.65694
Висота над рівнем моря 29 м
Водойма Чорне море
Відстань
Найближча залізнична станція Іллічівськ
До обл./респ. центру
 - залізницею 46 км
 - автошляхами 29 км
До Києва
 - автошляхами 493 км
Міська влада
Адреса 68000, Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Леніна, 33
Міський голова Хмельнюк Валерій Якович

Іллічівськ у Вікісховищі

Карта
Іллічівськ. Карта розташування: Україна
Іллічівськ
Іллічівськ
Іллічівськ. Карта розташування: Одеська область
Іллічівськ
Іллічівськ
Мапа

Іллічі́вськ — місто обласного значення в Одеській області, відоме з XVIII ст. Історична назва — Бугові Хутори. Нині відомий як порт на поромній переправі Іллічівськ—Варна. Відстань до облцентру становить 29 км і проходить автошляхом Н04.

Історія

З грудня 1791 року територія північного Причорномор'я офіційно ввійшла до складу Російської імперії.

Наприкінці XVIII ст. та на початку XIX ст. тут оселилися греки, албанці, молдовани та німці.

В 1950 році прийнято рішення про будівництво великого військового заводу.
В серпні 1952 року селище, в якому проживало 3000 людей, було віднесено до категорії селищ міського типу і отримало назву Іллічівськ[2].

В 1956 році в Сухому лимані було розпочато будівництво торговельного порту, який було відкрито 5 серпня 1958 року.

12 квітня 1973 р. Іллічівську надано статус міста обласного підпорядкування.

Загальні відомості

Населення міста — приблизно 60 тис. ос. За національною приналежністю за останнім переписом у 2001 році було : 66,5% — українці, 28,5% — росіяни, 1% — болгари, та близько 4%  — молдовани, білоруси, румуни, гагаузи та інші.

Статусу міста Іллічівськ набув у 1973 році. З тих пір місто дуже змінилося. Іллічівськ дуже компактний, більшість будівель — багатоповерхівки. Місто швидкими темпами розбудовується. Нещодавно йому було надано статус місто-курорт, що створило великий стимул для розбудови і реконструкції рекреаційних зон.

У місті здійснено чітке зонування території: промислові райони розташовані уздовж лиману, житлові райони — уздовж моря, між ними широка смуга зелених насаджень, площа яких становить 325 га. Уздовж південного берега лиману простягнулися десятки причалів Іллічівського морського торговельного порту. Приморська зона міста добре упорядкована. У ній розташовані парк, пляж, водна станція. На узбережжі моря є численні бази відпочинку.

Найтепліший місяць року - липень, з середньомісячною температурою +21,9 °C, найхолодніший - січень - -1,1 °C.[3]. Протягом року випадає 449 мм опадів, з яких найбільше - у липні (48 мм).[4]

Важливий об'єкт туризму — музей художньої порцеляни різних періодів.[5]

Міська рада

До складу Іллічівської міської ради входять також 3 села:

  • Олександрівка (колишнє грецьке поселення Арнаутовка),
  • Бурлача Балка (утворено в кінці 18 століття колишніми запорізькими козаками і вільними людьми),
  • Малодолинське (або Мала Долина, колишнє німецьке поселення Мала Аккаржа).

Порт

Іллічівський морський торговельний порт — один із «наймолодших» на Чорному морі. Будувався в радянський час з кінця 1950-х (закінчений в 1960-х) років в основному для морського товарообігу з країнами соціалізму.

Має залізничні та автомобільні підходи, пов'язані з магістралями країни. Діють міжнародні поромні переправи Іллічівськ—Варна (Болгарія), Іллічівськ—Поті та Іллічівськ—Батумі (Грузія). У порту реалізовано міжнародний транспортний проект з обробки регулярного контейнерного потягу «Вікінг» за маршрутом Іллічівськ—КиївМінськВільнюсКлайпеда і в зворотному напрямку.

Вантажно-розвантажувальні комплекси порту, що складаються з 28 причалів загальною довжиною 5500 метрів, оснащені сучасним перевантажувальним устаткуванням, зокрема портальними кранами вантажопідйомністю від 5 до 40 тонн, тягачами, автомобільними кранами тощо.

До складу порту входить допоміжний флот, що включає буксири, плавучі крани вантажопідйомністю до 300 тонн, танкери-бункеровщики, плавучий зерноперевантажувач, лоцманські катери, нафтосміттєзбиральні та інші плавзасоби.

Порт має можливість перевантажувати за рік до 20 мільйонів тонн вантажів, основну частину яких становить різноманітна металопродукція, контейнери, автомобілі, тарно-штучні вантажі, важковагове обладнання, мінеральні добрива, зерно, рослинні олії, технічні рідини.

Освіта

У місті діють два професійно-технічних училищ ІПСЛ-15 і ІМКОНМУ-22, де навчаються понад 1500 учнів, філія університету ім. Мечникова, українська гімназія, шість середніх шкіл I-III ступенів: 3 російськомовних і 3 україномовних - і одна середня школа I-II ступенів, в яких навчаються 10 000 учнів, Школа мистецтв, Будинок творчості учнів, дитячий екологічний центр, дитячо-юнацька спортивна школа, центр культури і мистецтв, а також ряд муніципальних і відомчих дошкільних установ.

Музика

Незважаючи на невелику площу, Іллічівськ має дуже велику кількість музичних колективів, здебільшого андерграундних напрямів. Серед усіх музичних груп і композиторів особливо привабливі в якісному плані Shedding Tears, Хроніка, Good Chemistry[6], Ziegelstein. Також в Іллічівську з 2000 року (дата неточна) транслюється передача Metal Special[6]. Пізніше організатори цієї передачі успішно організували концерти для груп локальної сцени, які проводяться під назвою Metal Special Fest (MSF).

Спорт

Завдяки приморським пляжам в Іллічівську велику популярність завоювали пляжні види спорту. У 2007 році з метою розвитку цих видів спорту була створена Асоціація пляжних видів спорту м.Іллічівська.

У місті є футбольний клуб Старт, який виступає в чемпіонаті України з пляжного футболу.

У 2010 р. в місті було створено спортивне товариство «Здоров'я» з метою розвитку екстремальних і масових видів спорту. Головним проектом спортивного товариства на сьогодні є будівництво екстрим-парку «XS».

Крім цього, в місті працює 3 дитячі спортивні школи, безліч спортклубів, танцювальних шкіл, сім сучасних відкритих стадіону, яхт-клуб, дайвінг-центр і база моряків. В Іллічівську підготовлено 12 членів збірних команд України з різних видів спорту, у тому числі призери олімпійських ігор.

Засоби масової інформації

З 1977 року видається газета Іллічівської міської ради «Черноморский маяк». Інші газети — «Ильичевец» (видається морським портом), «Вечерний Ильичевск».

Питання перейменування міста

Згідно з законом «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки» місто Іллічівськ підлягає перейменуванню[7][8].

Серед пропозицій щодо перейменування — повернення історичної назви — Бугове (Бугові Хутори), а також новітні назви — Скіфполь і Святослав.[9]. Натомість мер міста Валерій Хмельнюк запропонував визнати, що Іллічівськ названий не на честь Володимира Ілліча Леніна, а на честь християнського пророка Іллі, і, в такий спосіб, фактично уникнути перейменування.[10][11].

Міста-побратими

Галерея

Панорама південної частини іллічівського порту

Примітки

Шаблон:Інші проекти

  1. Головне управління статистики в Одеській області
  2. Указ Президії Верховної Ради Української РСР від 11 серпня 1952 р. «Про віднесення населеного пункту будівництва заводу № 490 Овідіопольского району Одеської області до категорії селищ міського типу».
  3. Climate: Illichivsk
  4. Climate: Illichivsk
  5. http://touregion.od.ua/index.php?&content_id=9966/
  6. а б [1] Помилка цитування: Некоректний тег <ref>; назва «a» визначена кілька разів з різним вмістом
  7. 42 міста з радянськими назвами, які перейменують (карта)//fakty.ictv.ua
  8. http://www.unn.com.ua/uk/news/1490775-nini-stoyit-pitannya-pro-peremeynuvannya-dnipropetrovska-illichivska-ta-kirovograda-v-vyatrovich
  9. ВО «Свобода» вимагає перейменувати Іллічівськ на Бугове, Скіфополь або Святослав
  10. Влада Іллічівська хоче лишити місту радянську назву за допомогою церкви
  11. http://www.unn.com.ua/uk/news/1490775-nini-stoyit-pitannya-pro-peremeynuvannya-dnipropetrovska-illichivska-ta-kirovograda-v-vyatrovich


Посилання

Див. також

Вулиці Іллічівська

Шаблон:Іллічівськ