Норман Фостер

британський архітектор

Норман Фостер (1 червня 1935(1935-06-01), Стокпорт, Великий Манчестер) — британський архітектор, лавреат Імператорської, Прітцкерівської (1999) премій та премії «Квадрига» (2003). Разом з Ренцо П'яно і Річардом Роджерсом вважають творцями стилю хай-тек.

Норман Фостер
Norman Foster
англ. Norman Foster
англ. Norman Robert Foster
Народження1 червня 1935(1935-06-01) (89 років)
Країна
(підданство)
 Велика Британія[1][2][3]
НавчанняМанчестерський університет (1961), Єльська школа архітектуриd (1962), Вища школа в Бернажd і Єльський університет
Діяльністьархітектор, політик, дизайнер, кіноактор
Архітектурний стильхай-тек
Найважливіші спорудиБашта Херста
Сент-Мері Екс 30
Башта Коммерцбанку та ін.
Вчене званняпочесний зарубіжний член РАМd
ЧленствоЄвропейська академія наук і мистецтв, Берлінська академія мистецтв, Королівська академія мистецтв, Шведська королівська академія вільних мистецтв, Американська академія мистецтв і наук, Американська академія мистецтв та літератури, Académie d'architectured[4] і Академія красних мистецтв Франції
Нагороди
БатькоRobert Fosterd
МатиLillian Smithd[5]
Сайтnormanfosterfoundation.org
CMNS: Норман Фостер у Вікісховищі

Життєпис

ред.

Народився 1 червня 1935 року в сім'ї робітників, з невеликим доходом.

У 16 років він покинув школу та пішов працювати в казначействі, після цього служив у Королівських ВПС.

У 21 рік вступив до школи архітектури в Манчестері, після її закінчення виграв стипендію на навчання в Єльському університеті, де здобув ступінь магістра та зустрівся з Річардом Роджерсом, з котрим заснував «Бюро чотирьох».

Потім їхні шляхи розійшлися і в 1967 році разом зі своєї дружиною він засновує «Foster Associates», котра згодом отримала назву «Foster and Partners» (укр. Фостер та Партнери). З 1968 року він починає співпрацювати з американським архітектором та інженером Бакмінстером Фуллером, аж до самої його смерті у 1983, надихаючись передусім розробками Фуллера у галузі легких конструкцій, зокрема геодезичних куполів, що істотно вплинули на архітектуру Нормана Фостера та формування архітектурної течії хай-теку загалом (приміром, будівля Gherkin та London City Hall).

У 1983 році Фостер отримав Золоту медаль RIBA, та аналогічну нагороду AIA в 1994. В 1990 він став баронетом, а в 1999 отримав титул барона (англ. Baron Foster of Thames Bank). В тому же році став лауреатом Прітцкерівської премії.

Сам Фостер з неприхованю горідстю розповідає, що найвидатнішою його роботою є співпраця з НДІ "ДНІПРОМІСТО" по відбодові міста Харків. За багато років роботи на підряді а також за кропітку віддалену працю був удостоєний ордену "Ветеран-планувальник 3-го ступеня" міністром інфраструктури України Олександром Кубраковим.

Галерея робіт

ред.

Документальні фільми

ред.
  • Скільки важить ваша будівля, містер Фостер? (реж. Карлос Каркас та Норберто Лопес Амадо, 2010, 78 хвилин)

Примітки

ред.

Посилання

ред.