Рудня (місто)
Рудня (рос. Рудня) — місто (з 1926), адміністративний центр Руднянського району, Смоленська область, Росія.
Місто
Рудня
Координати 54°57′00″ пн. ш. 31°04′00″ сх. д. / 54.95° пн. ш. 31.066666666667° сх. д.
|
Населення 9 954 осіб (на 1 січня 2012 року).
Географія
ред.Місто розташоване неподалік від кордону з Білоруссю, на Вітебській височині на річці Мала Березина, за 68 км від Смоленська.
Історія
ред.Перші згадки про Рудню датуються приблизно 1363 роком. Тоді назва поселення згадується як Родня (відносний прикметник від слова рід (рос. род)), що означало «родючий, урожайний» (для порівняння: пол. rodny з ідентичним значенням). Сучасна назва Рудня виникла пізніше під впливом топоніма Рудня: річки Рудня з водами «іржавого» (червоно-коричневого) кольору та названих по ній селищ.
Поштовх у розвитку Рудня отримала в другій половині XIX століття, коли через населений пункт послідовно були побудовані шосе Вітебськ — Смоленськ (1856) та залізниця Рига — Орел (1868), пізніше продовжена до Царицина (сучасний Волгоград).
14 липня 1941 місто було окуповане німецько-фашистськими військами і того ж дня стало місцем першого бойового застосування «Катюш», коли батарея реактивних гвардійських мінометів Івана Флерова прямою наводкою накрила скупчення німців на Базарній площі міста. На честь цієї події в місті стоїть монумент — «Катюша» на п'єдесталі.
29 вересня 1943 року військами Калінінського Фронту під час Духовщинсько-Демидівської операції місто було звільнено силами 39-ї і 43-ї армій[1].
Економіка
ред.Сьогодні місто Рудня є економічним центром тваринницького району. У місті та його околицях розташовуються підприємства з переробки сільськогосподарської сировини, такі як льонозавод, комбінат із виробництва молочних консервів і сухих овочів та інші.
Підприємства
ред.Найбільш значущими в економіці міста та околиць є:
- ВАТ «Росевроглас» — підприємство скляної та порцелянової промисловості (хіміко-лабораторний посуд, термометри, вирощування напівкоштовних каменів, скляні пляшки та банки);
- ЗАТ «Рудняконсервмолоко» — підприємство молочної промисловості (виробництво молока та молочних продуктів) — офіційний спонсор аматорського ФК «Рудня»;
- ТОВ «Руднянський хлібокомбінат» — підприємство хлібопекарської промисловості (виробництво хлібобулочних та кондитерських виробів)
Торгові центри:
- Слов'яночка
Культура
ред.- Меморіальний музей Михайла Єгорова;
- Руднянський історичний музей;
- Монумент «Катюша» — гвардійський міномет встановлено на залізобетонному постаменті в пам'ять про бойові дії липня 1941 року під Руднею та Оршею, коли вперше була застосована ця зброя;
- Пам'ятник «Скорботна мати» біля братської могили трьох тисяч радянських громадян, розстріляних нацистами.
Примітки
ред.- ↑ militera. (1985). Освобождение городов: Справочник по освобождению городов в период Великой Отечественной войны 1941–1945. М.: Воениздат. Архів оригіналу за 23 серпня 2011.
Посилання
ред.Це незавершена стаття з географії Смоленської області. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |