Галерея мистецтв Вокера

Галерея мистецтв Вокера (англ. Walker Art Gallery) — художня галерея у місті Ліверпуль. Галерея Вокера — один з найбільш значущих музейних закладів поза межами Лондона.

Галерея мистецтв Вокера
53°24′36″ пн. ш. 2°58′47″ зх. д. / 53.410067° пн. ш. 2.979647° зх. д. / 53.410067; -2.979647
Типхудожня галерея[1] і національний[2]
Назва на честьAndrew Barclay Walkerd
Статус спадщиниреєстрова будівля II* ступеняd
Країна Велика Британія[2]
РозташуванняЛіверпуль, Велика Британія
АдресаWilliam Brown Street, Liverpool, England, United Kingdom
АрхітекторCornelius Sherlockd[4] і Henry Hill Valed[4]
ЗасновникAndrew Barclay Walkerd[5]
Засновано1877
Відкрито1877
Відвідувачі337 799 (2012)
Директор(з 2009)
Сайтliverpoolmuseums.org.uk/walker
Галерея мистецтв Вокера. Карта розташування: Велика Британія
Галерея мистецтв Вокера
Галерея мистецтв Вокера (Велика Британія)
Мапа

CMNS: Галерея мистецтв Вокера у Вікісховищі

Заснування і розвиток закладу

ред.
 
Мартин Арче Ши. «Банкір Вільям Роско», до 1817 року.

Галерея відкрилась для відвідувачів 6 вересня 1877 року. Але збори колекцій почалися раніше. Ліверпульський Королівський інститут скористався нагодою і 1819 року придбав тридцять сім (37) картин банкіра Вільяма Роско, що був примушений продати приватну галерею позаяк потерпів фіаско у банковській справі. Ліверпульський Королівський інститут розмістив картини колишнього банкіра у окремому приміщенні, вибудованому 1843 року поряд із інститутом. 1850 року почалися перемови щодо створення у новому приміщенні мистецької бібліотеки і музею. Мерія міста 1851 року придбала колекцію дипломних творів у місцевої художньої академії.

Бібліотека Вільяма Брауна та музей відкрились для відвідувачів 1860 року. Цим актом мерія міста уважила місцевого комерсанта Вільяма Брауна, завдяки щедрості котрого були отримані кошти на створення у місті публічної бібліотеки, музею та галереї мистецтв. Через одинадцять років (1871 р.) Музейна рада організувала у місті першу Ліверпульську Осінню виставку, експонати котрої показали як у бібліотеці, так і у музеї. Галерея збільшувалась повільно, так, до 1910 року галерея змогла придбати близько ста п'ятдесяти (150) картин.

Народження галереї Вокера

ред.
 
Джошуа Рейнольдс «Луїза Пітт», 1782 рік

Галерея мистецтв названа на честь колишнього мера Ліверпуля, сера Ендрю Барклая Вокера (1824—1893), що походив з заможних підприємців-пивоварів. Будівлю для галереї мистецтв вибудували у стилі пізнього британського класицизму місцеві архітектори.

1893 року Ліверпульський Королівський інститут передав у галерею мистецтв власну збірку картин без картин збірки банкіра В. Роско. В роки Другої світової війни галерею вимушено зачинили, а колекції були вивезені у безпечні місця. Почалася реконструкція у повоєнний період. 1948 року сюди передали також і картини колишньої збірки Вільяма Роско та частку інших творів. Галерея була зачинена на реконструкцію до 1951 року.

2002 року в приміщенні галереї мистецтв провели капітальний ремонт.

Фонди

ред.

Галерея мистецтв Вокера має у власних фондах твори митців Нідерландів від 13 до 16 століть, невелику кількість творів художників доби бароко, переважно північних шкіл, позаяк бароко як стиль католицьких країн в протестантській країні не користувався повагою за винятком декількох майстрів (Пітер Пауль Рубенс, Клод Лоррен, Франческо Солімена, художники Голландії). Хронологічно мистецтво країн на континенті охоплює період від 1550 до 1900 рр. (той же Рубенс, Ніколя Пуссен, Лукас Кранах старший, Джамбаттіста Піттоні, Едгар Дега тощо) . Серед них митці Фландрії, Голландії, Німеччини, Франції .

Окрему зацікавленість викликають твори художників-іноземців, що працювали у Британії та місцеві художники, надто погано представлені у майже всіх збірках на континенті.

Розташування

ред.

Так сталося, що історична за архітектурою споруда галереї мистецтв вибудована на вулиці Вільяма Брауна, де розташовані лише бібліотеки та музейні заклади Ліверпуля.

Місце в музейній системі Ліверпуля

ред.

Галерея мистецтв Вокера посідає важливе місце в музейний системі, позаяк її розглядаюит як Національну галерею на півночі Британії. До того ж її фінансують з коштів столичного уряду. Галерея не збирає сучасне мистецто, позаяк твори мистецтва кінця 20 і початку 21 століть зосереджені у Альберт-доку Ліверпуля, де працюють з мистецтвом означеного періоду.

Збірка живопису (характеристика)

ред.

З урахуванням хронологічних меж, в галереї мистецтв представлені твори раннього і пізнього відродження, бароко, різні стилі 19 століття переважно на британському матеріалі (класицизм, прерафаеліти, академізм), твори митців французького імпресіонізма (останні поодинокими зразками — Клод Моне, Едгар Дега), символізма.

Декоративно-ужиткове мистецтво галереї Вокера

ред.
 
Сервіз дл чаювання, золочене срібло, до 1871 року.

Твори 16-19 ст

ред.
 
Майстер з Франкфурта. «Свята родина і янголи», 1515 р.
 
Британський анонім. «Портрет сера Джорджа Дельве на тлі з садом і лабіринтом», 1577 рік

Див. також

ред.

Джерела

ред.
  • Edward Morris: The Walker Art Gallery, Liverpool. Scala Books, London 2007, ISBN 978-1-85759-037-1.
  • Mary Bennett: Walker Art Gallery Liverpool. Merseyside County Council, Liverpool 1978, ISBN 0-901534-60-9

Примітки

ред.

  Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Галерея мистецтв Вокера