Трансцендентални аргумент за постојање Бога
Трансцендентални аргумент за постојање Бога (ТАБ) је аргумент који покушава да докаже постојање Бога позивањем на неопходне услове за могућност искуства и знања.[1]
Верзију је формулисао Имануел Кант у свом делу из 1763. године Једини могући аргумент у прилог демонстрацији постојања Бога. Аргумент из разума К.С. Луиса је такође врста трансценденталног аргумента.
Већина савремених формулација трансценденталног аргумента за постојање Бога развијена је у оквиру хришћанске апологетике претпоставке и сличних као што су Корнелијус Ван Тил и Грег Бансен.[2]
Трансцендентално расуђивање
[уреди | уреди извор]„Трансцендентални“ се у овом случају користи као придев који наводи одређену врсту аргумента, а не именица. Трансценденталне аргументе не треба мешати са аргументима за постојање нечег трансцендентног. Уместо тога, трансцендентални аргументи су аргументи који доносе закључке из способности мишљења и искуства.[тражи се извор]
Трансцендентални аргументи имају облик модус поненс:
- Ако је могуће П, онда нужно проистиче К.
- Заправо П.
- Стога, нужно К.
Такође се понекад каже да се разликују од стандардних дедуктивних и индуктивних облика резоновања, иако су то оспорили, на пример, Ентони Генова[3] и Грејем Бирд.[4]
Аргумент
[уреди | уреди извор]Постоје многе варијанте трансценденталног аргумента о постојању Бога, углавном постављене на следећи начин:
- Ако постоји трансцендентално јединство аперцепције, Бог постоји.
- Постоји трансцендентално јединство аперцепције.
- Дакле, Бог постоји.
Трансцендентално јединство аперцепције је наша способност да комбинујемо различита искуства у једну, кохерентну самосвест. Тврди се да само вера у постојање Бога може оправдати нашу претпоставку да је то могуће.
ТАБ се разликује од томистичких и евидентистичких аргумената, који постављају постојање Бога како би се избегло бесконачно назадовање узрока или кретања.
Аш'ари
[уреди | уреди извор]Средњовековни ашари исламски теолози формулисали су врсту трансценденталног аргумента заснованог на идеји да се морал, логика, итд. не могу у потпуности разумети одвојено од откривења и да је стога вера у Куран и исламске тврдње о истини била неопходна да би се тумачило спољашње свет. За ал-Ашарија и друге, нема смисла расправљати против религије користећи априорне претпоставке о моралу или научним вероватноћама када се оне могу разумети само у светлу божанског откривења.[5]
Видети још
[уреди | уреди извор]Референце
[уреди | уреди извор]- ^ Michael Martin (1997). „Does Induction Presume the Existence of the Christian God?”. Infidels. Приступљено 21. 4. 2011. „But what about The Transcendental Argument for the Existence of God (TAG)--the argument that logic, science, and objective ethical standards presuppose the existence of God?”
- ^ Martin, Michael (1997). „Does Induction Presuppose the Existence of the Christian God?”. Skeptic. 5 (2): 71—75.
- ^ Anthony C. Genova (1980). „Transcendental Form”. Southwestern Journal of Philosophy. 11: 25—34..
- ^ Graham Bird, The Revolutionary Kant: A Commentary on the Critique of Pure Reason (2006).
- ^ Roy Jackson (2014-02-05). What is Islamic Philosophy?. Routledge. стр. 32—33. ISBN 9781317814047.
Спољашње везе
[уреди | уреди извор]Чланци
[уреди | уреди извор]- Дерида, Ван Тил и метафизика постмодернизма. Процена постмодернизма, посебно деконструкције, у светлу Ван Тила Џејкоба Габријела Хејла.
Дебате
[уреди | уреди извор]- „Велика расправа: да ли Бог постоји?“ Аудио (формат за слушање/преузимање) формалне дебате између Кристијана Грега Бансена и скептика Гордона Стајна са Универзитета Калифорније, Ирвин .
- " Пресуда је у: Процена Бахнсен-Стеин дебате из 1985., 'Да ли Бог постоји? '" Видео (формат за гледање/преузимање) Бахнсен-Стеин дебате, који почиње техничком и реторичком проценом Бансенове уводне речи у којој је он брани свој трансцендентални аргумент за постојање Бога.
- Дебата Мартин-Фрам Писмена дебата између скептика Мајкла Мартина и Кристијана Џона Фрејма о трансцендентном аргументу за постојање Бога.
- Дебата о Дранге-Вилсону Писмена дебата између скептика Теодора Дрангеа и Кристијана Дагласа Вилсона.
- „Да ли је нехришћанска мисао узалудна?“ Архивирано на сајту Wayback Machine (4. фебруар 2012) Писмена дебата између Кристијана Дага Џонса и скептика Кита Парсонса и Мајкла Мартина у часопису Антитхесис (том 2, бр. 4).