Пређи на садржај

Пољско просветитељство

С Википедије, слободне енциклопедије

Идеје доба просветитељства у Пољској су се развиле касније него у западној Европи, пошто је пољска буржоазија била слабија, а шљахта (племство) култура ( сарматизам) заједно са политичким системом Пољско-литванске заједнице (Златна слобода) у дубокој кризи. Период пољског просветитељства започео је 1730-1740-их година, достигавши врхунац за време владавине пољског краља Станислава II Августа Поњатовског (друга половина 18. века), опао је са Трећом поделом Пољске (1795) – националном трагедијом која је инспирисала кратак период сентименталног писања – и завршио се 1822, замењен романтизмом.[1]

Историја

[уреди | уреди извор]

Пољско просветитељство, иако је делило многе заједничке квалитете са класичним просветитељским покретима западне Европе, такође се разликовало од њих у многим важним аспектима. Велики део мисли западног просветитељства еволуирао је под опресивним апсолутним монархијама и био је посвећен борби за више слободе. Западни мислиоци су желели Монтескјеово одвајање и равнотежу моћи како би ограничили скоро неограничену моћ својих монарха. Пољско просветитељство се, међутим, развило у сасвим другачијој позадини. Пољски политички систем био је скоро супротан апсолутној монархији: пољски краљеви су били бирани и њихов положај је био веома слаб, са већином овлашћења у рукама парламента (Сејма). Пољске реформе желеле су елиминацију закона који су трансформисали њихов систем у скоро анархију, као резултат злоупотребе гласања консензусом у Сејму (либерум вето) што је паралисало Комонвелт, посебно у време династије Ветин, умањујући Пољску од главног европског играча марионете својих суседа. Дакле, док су људи просветитељства у Француској и Пруској писали о потреби за већом провером и равнотежом својих краљева, пољско просветитељство је било усмерено на борбу против злоупотреба које су проистекле из превише контроле и равнотеже.

Портрет породице Прозор, Францишек Смуглевич, 1789

Ту разликама није био крај. Грађани и буржоазија доминирали су западним просветитељским покретом, док је у Комонвелту већина реформатора долазила из шљахта (племства). Шлаљта Комонвелта (која чини 10% њеног становништва) сматрала је идеју једнакости једним од темеља своје културе, а реформатори су се борили да је прошире на друге друштвене класе. Верска толеранција је била идеал Шљахте.

Устав из 1791. године

[уреди | уреди извор]

Идеје тог периода су на крају довеле до Устава од 3. маја 1791. и других реформи (попут стварања Комисије за национално образовање, првог министарства образовања у свету) које су покушале да трансформишу Комонвелт у модерну уставну монархију. Иако су покушаји политичких реформи били осујећени грађанским ратом (Тарговичка конфедерација) и војном интервенцијом суседа Комонвелта, која је завршила поделом Пољске, културни утицај тог периода трејао је дуги низ година у пољској култури.[1]

Идеје пољског просветитељства имале су значајан утицај и у иностранству. Од Барске конфедерације (1768) преко периода Великог Сејма па све до устава од 3. маја 1791. године, Пољска је доживела велики учинак политичког, посебно уставног, писања.

Библиотека Залуских, прва јавна библиотека у Пољској, у изградњи . 1801 акварел Зигмунта Вогела. Народни музеј, Варшава

Важне институције просветитељства укључивале су Народно позориште које је 1765. у Варшави основао краљ Станислав II Август Поњатовски; а у области напредног учења: Комисија народне просвете коју је Сејм основао 1773; Друштво за основну књигу ; као и кадетски корпус (витешка војна школа) између осталих. У ширењу поља знања, убрзо након подела, 1800. године, основано је Друштво пријатеља науке. Популарне новине укључивале су Монитор и Zabawy Przyjemne i Pożyteczne (игре пријатне и корисне).

Значајне личности

[уреди | уреди извор]

Архитектура

[уреди | уреди извор]
Римско позориште на Острву (1790—1793), пратилац Палате на води .

Центар неокласичне архитектуре у Пољској била је Варшава за време владавине Станислава II Августа Поњатовског.[2] Класицизам је дошао у Пољску у 18. веку. Најпознатији архитекти и уметници који су радили у Пољској били су Доминик Мерлини, Јан Кристијан Камзецер, Шимон Богумил Зуг, Станислав Завадски, Ефраим Шрегер, Антонио Кораци, Јакуб Кубицки, Кристијан Пјотр Ајгнер, Вавржињец Гуцевич и Бертел Торвалдсен.

Прва етапа, названа станиславенским стилом, праћена готово потпуном инхибицијом и периодом познатим као класицизам Конгресног краљевства.[3] Најпознатије грађевине станиславског периода укључују Краљевски замак у Варшави, који су обновили Доминик Мерлини и Јан Кристијан Камзецер, Палата на води, Кроликарниа и палата у Јаблони.

Из периода Конгресног краљевства су Палата Коњецполски и црква Светог Александра у Варшави, Сибилин храм у Пулавима, обнављени замак Ланцут. Водећа личност у Конгресној краљевини био је Антони Кораци.[4] Кораци је направио комплекс Банкског трга у Варшави, зграде Трезора, Приходова и Владине комисије, зграду Сташићеве палате, палате Мостовски и пројектовао Велики театар.

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ а б Jerzy Snopek, "The Polish Literature of the Enlightenment." Архивирано 2011-10-05 на сајту Wayback Machine (PDF 122 KB) Poland.pl. Retrieved October 7, 2011.
  2. ^ John Stanley (March—June 2004). „Literary Activities and Attitudes in the Stanislavian Age in Poland (1764–1795): A Social System?”. findarticles.com. Архивирано из оригинала 2011-05-14. г. Приступљено 2009-04-23.  Проверите вредност парамет(а)ра за датум: |date= (помоћ)
  3. ^ Manfred Kridl (1967). A survey of Polish literature and culture. Columbia University Press. стр. 192, 343. 
  4. ^ Wojciech Słowakiewicz (2000). Wielka encyklopedia polski (на језику: пољски). Fogra. Архивирано из оригинала 14. 05. 2016. г. Приступљено 17. 05. 2022. 

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Manfred Kridl (1967). A survey of Polish literature and culture. Columbia University Press. стр. 192, 343. 

Додатна литература

[уреди | уреди извор]