Портал:Први светски рат
Први светски рат
Први светски рат је вођен од 1914. до 1918. године а у њему је учествовала већина светских великих сила, груписаних у два сукобљена савеза: Савезника (окупљених око Тројне Антанте) и Централних сила Више од 70 милиона људи је било под оружјем, а од тога преко 60 милиона људи у Европи је било мобилисано у један од највећих ратова у историји. Последице рата су биле да је више од 15 милиона људи је убијено, 20 милиона рањено, а директне учеснице рата претрпеле су и огромна разарања држава и економија. Први светски рат познат је и под именима Велики рат и Светски рат (до избијања Другог светског рата).
Изабрани чланак
Верденска битка је била најдужа и једна од најзначајнијих и најкрвавијих битака Првога светскога рата на Западном фронту. Одвијала се од 21. фебруара до 19. децембра 1916. у околини Вердена између Француске и Немачке војске. У бици је погинуло око 250.000 војника, а око 500.000 је рањено. Немци нису успели да победе брзо, одмах на почетку рата, како је било предвиђено Шлифеновим планом. Због тога се рат претворио у рововски рат, у коме ниједна страна није остваривала продоре. Током 1915. било је покушаја продора. Немци су покушали код Ипра у Другој бици код Ипра. Британци су покушали код Нев Шапел, а Французи у Шампањи. Сви ти покушаји су пропали, а завршили су огромним бројем жртава.
...даље...
Потребно урадити
Потребно написати: · Аристид Бријан (en:Aristide Briand) · Блискоисточни фронт (en:Middle Eastern theatre of World War I) · Битка код Нев Шапела (en:Battle of Neuve Chapelle) · Битка код Араса (1917) (en:Battle of Arras (1917)) · Дреднот (врста брода) (en:Dreadnought) · Прва битка код Ипра (en:First Battle of Ypres) · Друга битка код Ипра (en:Second Battle of Ypres) · Прва битка за Атлантик (en:Atlantic U-boat campaign of World War I) · Прва битка на Сочи (en:First Battle of the Isonzo) · Битка за Мегидо (1918) (en:Battle of Megiddo (1918)) · Битка на Висли (en:Battle of the Vistula River) · Луиђи Кадорна (en:Luigi Cadorna) · Робер Нивел (en:Robert Nivelle) · Армандо Дијаз (en:Armando Diaz) · Макс Хофман (en:Max Hoffmann) · Николај Николајевич Романов (en:Grand Duke Nicholas Nikolaevich of Russia (1856–1929)) · Николај Иванов (en:Nikolay Iudovich Ivanov) · Александар Самсонов (en:Alexander Samsonov) · Британске експедиционе снаге (Први светски рат) (en:British Expeditionary Force (World War I)) · Опсада Кута (en:Siege of Kut) · Сидни Сонино (en:Sidney Sonnino) · Флота високог мора (en:High Seas Fleet) · СМС Хинденбург (en:SMS Hindenburg) · Хинденбургова линија (en:Hindenburg Line) · Максимилијан од Бадена (en:Prince Maximilian of Baden) · Едвард Греј (en:Edward Grey, 1st Viscount Grey of Fallodon) · Хутијерова тактика (en:Infiltration tactics) · Багдадска железница (en:Baghdad Railway)
Клице: Божићно примирје - Херберт Хенри Асквит - Морис Сарај -
Потребно проширити: [[]] - [[]]
Учесници
Ако желите да доприносите овом порталу и чланцима о Првом светском рату, можете дописати своје име испод.
Изабрана биографија
Никола П. Пашић (Зајечар, 6/18. децембар 1845 — Београд, 10. децембар 1926) је био српски и југословенски политичар, дугогодишњи председник Владе Краљевине Србије и Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, оснивач и вођа Народне радикалне странке.
Пашић се школовао у Швајцарској, где је дошао под утицај идеја Светозара Марковића. Био је велики противник краља Милана Обреновића. После неуспешне Тимочке буне емигриграо је у Бугарску, а у Србију се вратио тек након што је помилован после абдикације краља Милана. Био је председник Владе Краљевине Србије од 1891. до 1892. и посланик у Русији. Из политике се повукао након Ивањданског атентата на бившег краља Милана, а политици се вратио након доласка на престо краља Петра Карађорђевића. До Првог светског рата био је председник Владе у 4 наврата. Током његових мандата Србија изашла као победник у Царинском рату са Аустроугарском, Балканским ратовима и у Првом светском рату. У својој политици ослањао се на Русију, а после Октобарске револуције на Француску. Учествовао је у стварању југословенске државе, коју је заступао на мировној конференцији у Версају. Од 1921. до 1924. био је председник Владе Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца.
Најзначајнији догађаји
Братски пројекти
Више о Први светски рат на другим пројектима:
Остава Слике и мултимедијални фајлови |