Пређи на садржај

Епископ утешитељевски Акакије

С Википедије, слободне енциклопедије
Акакије (Станковић)
Основни подаци
Помесна цркваСрпска истински православна црква
ЕпархијаЕпархија утешитељевска
МанастирУтешитељево
Чинепископ
Лични подаци
Световно имеНемања Станковић
Датум рођења(1971-06-22)22. јун 1971.(53 год.)
Место рођењаОсијек, СФР Југославија

Епископ утешитељевски Акакије, рођен Немања Станковић (Осијек, 22. јун 1971) поглавар је Српске истински православне цркве.

Биографија

[уреди | уреди извор]

Станковић је рођен 22. јуна 1971. у Осијеку, од оца Мирољуба и мајке Слађане. Основну и средњу уметничку школу (одсек графички дизајн) завршио је у Новом Саду. Образовање је наставио у Атини где је на Уметничкој академији (Схоли Калон Технон) успешно завршио вишу школу византијске уметности (иконе, фрескопис, мозаик) у класи познатог професора Константина Ксенопулоса (ученика Фотија Кондоглуа).

По повратку из Атине (1993) постаје искушеник у манастиру Ковиљ у Бачкој епархији Српске православне цркве. Ту проводи око осам месеци. Затим из манастира Ковиљ одлази на Свету гору (Скит Кавсокаливија и Кареја). За време боравка на Светој гори прекида општење са Православном црквом и придружује се светогорским зилотима из манастира Есфигмен (1995). Као светогорски зилот, услед прогона, бива замонашен у катакомбним условима добивши монашко име Акакије (по преподобном Акакију Кавсокаливијском). Због озбиљне болести одлази за Атину где у грчком старокалендарском манастиру Ваиофорос (Атичка област) од архимандрита Филарета прима велику схиму. Потом се враћа у Србију где на Фрушкој гори, на родитељском имању, оснива манастир Светих Методија и Кирила.

Године 1997. у Грчкој бива рукоположен у чин јеромонаха од стране Грчке старокалендарске цркве којом је председавао Хризостом (Киусис), архиепископ атински и целе Јеладе. Његовим залагањем по Србији ниче још неколико „истински православних манастира“ и парохија за чије је опслуживање рукоположено неколико нових свештенослужитеља. Од самога почетка, уз борбу за препород истинског православља у Србији, борио се и за право Српске истински православне цркве на самосталност у односу на Грчку ИПЦ. Био је један од иницијатора и активни учесник преговора о успостављању јединства двеју истински православних цркава, Грчке и Руске. Временом, пријатељски односи са Руском истински православном црквом све више су јачали.

Епископску хиротонију Акакија извршили су јерарси Руске ИПЦ под председавањем владике Тихона, архиепископа омског и сибирског. Хиротонија је обављена 15. августа 2011. године у Свето-Богородичином манастиру Лесна[1] — историјском манастиру Руске заграничне цркве који се налази у Нормандији у Француској.

Поред манастира Утешитељево најчешће место његовог боравка је манастира Нови Стјеник на Кучају чије је он оснивач и духовник. Епископска резиденција у манастиру Нови Стјеник је молчаница на стени подно Микуљског камена посвећена светом Јовану Богослову .[2]

Епископ Акакије за време богослужења

Августа 2014. због организовања „Светолазаревог православног кампа“[3], у којем су деца носила униформисана одела, учена да пуцају из ваздушних пушака, полиција је рекла да ће испитати случај.[4]

Седиште му је манастир Утешитељево у селу Раљи.

На Црквено-народном Сабору Српске ИПЦ октобра 2013. изабран је за председника Архијерејског Савета Српске ИПЦ. У састав Архијерејског Савета СИПЦ улази још и епископ Нектарије Шумадијски (Иванковић).


Епископ Акакије - заједничка фотографија са делом клира, монаштва и верног народа

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]