Пређи на садржај

Југославија на избору за Песму Евровизије 1991.

С Википедије, слободне енциклопедије
Југовизија 1991. одржана је у студију телевизије Сарајево.

Југовизија 1991. је фестивал забавне музике на коме се бирала песма која ће представљати Југославију на Песми Евровизије 1991. године. Југовизија 1991. се одржала 9. марта у Сарајеву.[1] То је било последња Југовизија са свим југословенским републикама.

Такмичење

[уреди | уреди извор]

Оригинални назив такмичења је био ЈРТ избор за пјесму Евровизије – Сарајево '91. Такмичење се одржало у студију Телевизије Сарајево. Водитељи су били Драгиња Балаћ и Сенад Хаџифејзовић,[2] водитељ сарајевског ТВ Дневника. Уредници програма су били Слободан Терзић и Исмет Арнауталић, а редитељ Славиша Матић. Само такмичење је урађено у тадашњем стилу фестивала у Сан Рему. Маркетинг телевизијског преноса имао је 16 спонзора распоређених тако да је свака композиција имала свог. У Сарајеву су снимане разгледнице са сваким извођачем посебно, које су емитоване док је одређени извођач излазио на сцену. Хрватска телевизија и Телевизија Београд су имале по 3 представника, Телевизија Црне Горе и Телевизија Приштина по једног, док су остали тв центри имали по два представника.[3]

Композиције

[уреди | уреди извор]
Редослед Композиција Извођач тв центар
01 Господе мој Теди Спалато ХТВ
02 Ритам љубави Зорана Павић ТВ БГ
03 Шта ће небо рећи Милица Милисављевић-Дугалић ТВ ПР
04 Бразил Беби Дол ТВ БГ
05 Не реци Goodbye Миран Рудан РТВСЛО
06 Чувај се љубави Јелена Џоја ТВ СА
07 Дај ми криља Маргарита Хртистова ТВ СК
08 Име Весна Ивић ТВ НС
09 Дај поведи ме Ивана Банфић ХТВ
10 Наваден мајски дан Хелена Благне РТВСЛО
11 Да ли већ спаваш група Шери ТВ БГ
12 Пјесма о теби Поноћни експрес ТВТ
13 Марина Тони Цетински ТВ НС
14 Ма дај обуци левисице Даниел ХТВ
15 Молитва Анастасија Низамова ТВ СК
16 Без тебе Зерина Цокоја ТВ СА

Правилник о гласању

[уреди | уреди извор]

Гласање на Југовизији било је утврђено правилником Југословенске радио-телевизије. Југословенски жири бројао је 24 члана. Сваки телевизијски центар именовао је жири од по три ауторитативне личности које су гласале појединачно. Два члана жирија морала су професионално да се баве забавном или поп музиком, а један од чланова жирија је морао бити млађи од 30 година. Према правилнику, сваки члан жирија је морао појединачно да гласа за пет композиција без обзира из којег је телевизијског центра, да их рангира и додели бодове тако што би петој композицији доделио један бод, четвртој два, трећој три бода, другој пет бодова, а првој, најбољој композицији, 7 бодова. Побеничка песма била би она којој је додељен највећи број бодова. У случају да две или више песама освоји исти број бодова, односно поделе прво место, за песму ЈРТ проглашава се она композиција којој је додељен највећи број највиших оцена, идући редом од највишој ка најнижој оцени. Гласање је контролисала особа која је била постављена за секретара гласања у ЈРТ жирију.

Проверу исправости гласања на Југовизији 1991. обављао је секретар Југословенског жирија Душан Хрен, уредник Телевизије Словенија. Записник је водила Драгана Антоновић, представник радне заједнице ЈРТ-а, код које су се налазили ковертирани гласови жирија.

Чланови жирија

[уреди | уреди извор]

Нетрепељивост између република СФРЈ осетила се током гласања. Прво укључење је било у Загреб, у студио Хрватске телевизије. Чланови хрватског жирија су били:

Они су гласали тактички. Највише поена су доделили својим представницима, а представницима ТВ Београд ниси дали ни један бод.

Укључење из Београдског студија водила је Мајда Ропрет. Чланови жирија су били:

Тактичко гласање је било и овде присутно. Све троје је дало највише поена представнику РТБ-а, песми „Бразил“.

Треће укључење је било студија ТВ Приштина. Чланови жирија су били:

  • Љиљана Ђорђевић, музички уредник Радио Приштине,
  • Драган Николић, музичар и
  • Анђела Караферић, студент медицине из Приштине.

Сваки члан жирија је највећи број поена дао песми „Бразил“.

Укључење из студија ТВ Словенија водила је Миша Молк, водитељка ТВ Словенија , која је водила Југовизију 1988. године. Чланови словеначког жирија су били:

Ниједан бод нису добиле песме које су представљале ТВ Београд.

Жири ТВ Сарајево су чинили:

Сваки члан жирија највеће поена дао је представницима ХТВ-а, Ивани Банфић и Даниелу, а ниједан бод представницима РТБ-а.

Жири ТВ Скопље чинили су:.

  • Марио Липша, музичар,
  • Јана Андреевска, композитор и
  • Столе Попов, филмски режисер

Поново су изостали гласови представницима РТБ-а.

Жири Телевизије Нови Сад био је у следећем саставу:

Двоје од три члана жирија највише бодова дало је песми „Бразил“, представнику РТБ-а.

Последње укључење је било у Телевизију Црне Горе. У жирију су били:

Победника је одлучило гласање жирија ТВ ЦГ. Беби Дол је добила 2 поена од Горана Пејовића и Аца Ђукановића. У том моменту песме „Бразил“ и „Дај обуци левисице“ имале су исти број бодова, 66. Трећи члан жрија из ТВ ЦГ песми „Бразил“ дао је 2 поена, док песми „Дај обуци левисице“ није доделио ниједан бод. Тиме је победила Беби Дол са песмом „Бразил“.

Поредак првих пет на табели

[уреди | уреди извор]
Место Композиција Извођач тв центар број бодова
1 Бразил Беби Дол ТВ БГ 68
2 Ма дај обуци левисице Даниел ХТВ 66
3 Дај поведи ме Ивана Банфић ХТВ 57
4 Без тебе Зерина Цокоја ТВ СА 52
5 Господе мој Теди Спалато ХТВ 29

Победник Југовизије 1991.

[уреди | уреди извор]
Беби Дол на Југовизији 1991. са песмом „Бразил“

Гласањем последњег члана жирија из ТВ ЦГ одлучено је да победник Југовизије са 2 бода разлике буде Беби Дол са песмом „Бразил“.[4]Музику за песму „Бразил“ написао је Зоран Врачевич, текст Беби Дол, аранжман Слободан Марковић.[5] На табели по тв центритма било је приказано да је песма „Бразил“, представник тв Београд, добила укупно 7 бодова од чланова жирија ТВ Црна Гора, 21 бод из ТВ Београд, 21 бод из ТВ Приштина, из ТВ Нови Сад укупно 19 бодова, док из осталих тв центара ЈРТ-а није добила ниједан бод.

Неуспех на Песми Евровизије

[уреди | уреди извор]

На Песми Евровизије 1991. године у Риму, Беби Дол је наступила прва уз тотално другачији аранжман. Наиме, ЈРТ је Евровизији послала песму са другацијим аранжманом и коригованим текстом од оне која је победила на Југовизији, да би Беби Дол у Риму 4.маја 1991. извела песму са сасвим трећим аранжманом. Дошло је до неслагања оркестра РАИ-а и диригента Слободана Марковића, тако да је испало да је на Југовизији практично изгласана једна песма, а да се на Песми Евровизије чула потпуно друга. Један бод са Малте био је довољан за претпоследње, 21. место на Песми Евровизије.[6] Управо су овако лош пласман песме Бразил енглески критичари искористили за доказивање тврдње да је Песма Евровизије превазиђена форма затворена за савремене трендове у поп музици.[7]

Занимљивости

[уреди | уреди извор]
  • Сваки члан жирија је могао да гласа за представнике свог тв центра.
  • На крају такмичења, водитељ Југовизије 1991., Сенад Хаџифејзовић је позвао победника РТБ-а, Беби Дол да изађе на сцену и изведе победничку песму Бразил са речима: „Изађите на сцену да изведете победничку композицију. Мислим, ако хоћете“. Беби Дол је изашла на сцену и извела победничку композицију након чега је уследила одјавна шпица, док водитељи нису ни одјавили програм.
  • Југовизија 1991. је последња Југовизија на којој су учествовале све југословенске републике.
  • На дан одржавања такмичења у Београду су се одржавале велике опозиционе демонстрације против владавине Слободана Милошевића.[8] Непосредно пред почетак Југовизије, на улице Београда изашли су тенкови. Док су тенкови на улицама главног града разбијали демонстрације, у Сарајеву је постојала могућност да се такмичење не одржи.
  • Александра и Кристина Ковач, ћерке Корнелија Ковача, данас популарне певачице су на Југовизији 1991. певале пратеће вокале свим трома представницима ТВ БГ. Такође, оне су певале пратеће вокале Беби Дол на Песми Евровизије 1991. у Риму.
  • РТБ је снимио чак три музичка спота за песму Бразил. Два спота су била снимљена за песму на српском језику, док је трећи спот био снимљен за енглеску верзију песме. У то време је био снимљен филм Емира Кустурице Дом за вешање, па је један од спотова за песму отпевану на матерњем језику био кратка форма филма. Тај спот је послат као званични спот представника ЈРТ-а.
  • За лош пласман на Песми Евровизије многи су кривлили лошу ситуацију у Југославији. Два дана пред само такмичење дошло је до инцидента у Боровом Селу, између хрватске полиције и српских снага, где је погинуло 12 хрватских полицајаца. Тај догађај су пренеле све светске станице, па је на конференцији за штампу Беби Дол морала да одговара на неугодна питања везана за политичку ситуацију у Југославији.

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ „Шеснаест нада за Рим”. Слободна Далмација. 1991-03-09. 
  2. ^ „Југовизија 1991, најзанимљивији детаљи са сарајевског такмичења: Ко се разголитио, а ко - замонашио?”. Приступљено 2023-09-11. 
  3. ^ „Пред Југовизију 1991: Да ли је ово последњи пут да Југославија бира свог представника за Еуросонг?”. Приступљено 2023-09-11. 
  4. ^ „Драгана Шарић / Беби Дол, животна прича: Победа на Југовизији са "Бразилом" дошла је у несрећно време” (на језику: енглески). Приступљено 2023-09-11. 
  5. ^ „Непринципијелна (глазбена) коалиција”. Слободна Далмација. 1991-03-11. 
  6. ^ „Побједа Шведске, дебакл Беби Дол”. Слободна Далмација. 1991-05-05. 
  7. ^ „Роме 1991”. Еуровисион.тв (на језику: енглески). Приступљено 2022-03-13. 
  8. ^ Раyкофф, Иван; Тобин, Роберт Деам (2007). А сонг фор Еуропе: популар мусиц анд политицс ин тхе Еуровисион сонг цонтест. Асхгате популар анд фолк мусиц сериес. Алдерсхот Бурлингтон, ВТ: Асхгате. стр. 95. ИСБН 978-0-7546-5879-5.