Indeksni sklad
Indeksni sklad je vrsta vzajemnega sklada, ki sledi indeksni naložbeni strategiji.[1] Pravila indeksnega sklada določajo vrsto podjetij, ki so primerna za sklad.[2] Najbolj znan indeksni sklad, Vanguard 500 Index Fund, temelji na indeksu S&P 500.[3]
Zgodovina
[uredi | uredi kodo]24. maja 1967 je Richard Allen Beach ustanovil družbo Qualidex, Fund, Inc. Oktobra 1970 je bilo podjetje objavljeno kot sklad, ki temelji na indeksu Dow Jones 30 (DJI 30). Ustrezna registracija je bila opravljena 31. julija 1972. To je bil prvi indeksni sklad.[4]
Prednosti
[uredi | uredi kodo]Z vidika vlagatelja je glavna prednost indeksnih skladov čim večja enostavnost strategije, kar ima za posledico najnižje stroške upravljanja. Običajne provizije se gibljejo od 0,1 % za velika ameriška podjetja do 0,7 % za nastajajoče trge.[5] Vzajemni sklad z aktivnim upravljanjem v povprečju zaračuna 1,15 % pristojbine. Večina vlagateljev si tudi prizadeva preseči indeks S&P 500[6].
Takšna naložbena strategija samodejno vključuje razpršitev portfelja, saj ima vlagatelj, ki kupi indeks, majhen delež v vseh podjetjih, vključenih v indeks[7].
Slabosti
[uredi | uredi kodo]Glavna pomanjkljivost indeksnih skladov je, da slepo in samodejno igrajo na trgu, zaradi česar je vlagatelj zelo ranljiv za tržne mehurčke.
Če pravila za izračun indeksa niso pravilno določena, se lahko zgodi, da se indeks poveča, čeprav podjetja v indeksu na splošno upadajo. V tem primeru bi lahko izgubili tisti, ki so vlagali v indeks. Povprečna napaka pri izračunu indeksa za vse indeksne sklade je 38 bazičnih točk.[8]
Zaradi povečanega povpraševanja po indeksnem skladu lahko podjetje, ki je dodano priljubljenemu indeksu, doživi šok zaradi povpraševanja, podjetje, ki je odstranjeno iz podobnega indeksa, pa šok zaradi ponudbe, kar spremeni ceno.
Sklici
[uredi | uredi kodo]- ↑ »What Is an Index Fund?«. investopedia.com. Pridobljeno 29. marca 2022.
- ↑ »Do-It-Yourself Index Funds: A Smarter Way to Own the Index?«. kiplinger.com. Pridobljeno 29. marca 2022.
- ↑ »Vanguard 500 Index Fund Admiral Shares (VFIAX)«. investor.vanguard.com. Pridobljeno 29. marca 2022.
- ↑ »Brokers for Trading Indices Guide«. comparebrokers.co. Pridobljeno 29. marca 2022.
- ↑ »Introduction to Fees«. ifa.com. Pridobljeno 29. marca 2022.
- ↑ »Stock Pickers Have Tough Time in 2014«. wsj.com. Pridobljeno 29. marca 2022.
- ↑ »What's an index fund?«. theconversation.com. Pridobljeno 29. marca 2022.
- ↑ »Tracking Errors of Exchange Traded Funds and Index Funds«. digitalcommons.sacredheart.edu. Pridobljeno 29. marca 2022.