Wikipedija:Preverjevalci uporabnikov
Preverjevalci uporabnikov (angleško CheckUser) so wikipedisti, ki imajo dostop do orodij za preverjanje IP-naslovov in nekaterih drugih dnevniških zapisov o registriranih uporabnikih z namenom zaščite pred zlorabo uporabniških pravic.
Možnosti
urediPreverjevalec uporabnikov lahko:
- ugotovi, iz katerega IP-ja je prijavljen uporabnik zabeležil urejanje ali ponastavitev gesla,
- ugotovi, katera urejanja ali ponastavitve gesla je zabeležil nek IP, tudi če uporabnik ni prijavljen,
- ugotovi, ali je uporabnik poslal drugemu uporabniku e-pošto prek vmesnika MediaWiki, pri čemer je viden čas pošiljanja, zakrita pa ostajata naslovnikov e-poštni naslov in ID.
Preverjanje
urediPreverjanje nekega uporabnika se sme opraviti samo, če se pojavi utemeljen sum, da določen uporabnik krši pravila Wikipedije, recimo pravilo o prepovedi ustvarjanja marionetnih računov. Za preverjanje lahko zaprosi vsak uporabnik na naslovu Wikipedija:Prošnje za preverbo uporabnika.
V primeru, da wiki nima lastnih preverjevalcev, se za preverjanje lahko zaprosi na Steward requests/Checkuser na Meta-Wiki, kjer bo zahtevek prevzel stevard.
Pogoji za pridobitev funkcije
urediZaradi možnosti vpogleda v podatke zaupne narave mora biti po Pravilih Fundacije Wikimedija kandidat star vsaj 18 let. Status administratorja ni predpogoj za pridobitev statusa preverjevalca.
Po pravilih na Meta-Wiki morata biti na nekem wikiju hkrati vsaj dva preverjevalca, da lahko po potrebi bdita drug nad drugim. Če kasneje eden preneha z aktivnim sodelovanjem ali zaprosi za razrešitev s funkcije ali se mu le-ta odvzame, mora skupnost nemudoma izvoliti drugega kandidata.
Kandidat je izvoljen, če na glasovanju prejme vsaj 70 do 80 % podpore in vsaj 25 do 30 glasov. Po uspešnem zaključku poda prošnjo na strani Steward requests/Permissions na Meta-Wiki, kjer stevard prevzame in nadaljuje postopek. Za uspešen zaključek mora kandidat opraviti še preverjanje veljavnosti e-poštnega naslova.
Odvzem funkcije
urediStatus preverjevalca se uporabniku samodejno odvzame, če je neaktiven več kot eno leto.
Seznam
urediGlej tudi
uredi- Posebno:SeznamUporabnikov/checkuser
- CheckUser policy (na Meta-Wiki)
- Wikipedia:Access to nonpublic information (na angleški Wikipediji)