Preskočiť na obsah

Wilhelm Wundt

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Wilhelm Wundt
nemecký psychológ a filozof
Wilhelm Wundt
Narodenie16. august 1832
Neckarau, Nemecko
Úmrtie31. august 1920 (88 rokov)
Großbothen, Nemecko
Odkazy
Projekt
Gutenberg
Wilhelm Wundt
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Wilhelm Wundt

Wilhelm Wundt (* 16. august 1832, Neckarau, Nemecko – † 31. august 1920, Großbothen) bol nemecký psychológ (zakladateľ experimentálnej psychológie) a filozof. Zaoberal sa psychológiou jazyka.

Wundt vypracoval voluntaristicko-evolucionistickú koncepciu, podľa ktorej všetko, čo je, patrí do tej istej jednoty prírody, ktorá sa zvnútra javí ako niečo duchovné, navonok je však telom. Každému fyzickému javu zodpovedá určitý psychický jav a naopak, každému psychickému určitý fyzický jav, pričom medzi nimi nejestvuje nijaký príčinný vzťah.

Svoju vedeckú psychológiu spájal spolu s experimentmi v laboratóriach. Preto je od roku 1879 psychológia považovaná za samostatnú vedu.

Najvyšším princípom rozhodujúcim o podstate vecí je vôľa ako činiteľ regulujúci každý jav a prameň rozvoja skutočnosti. Pod vplyvom vôľových činiteľov je vesmír v neustálom vývoji, ktorého najvyšším prejavom je človek. V ňom sa vôľa stáva spontaneitou vedome vplývajúcou tak na materiálne, ako aj na duchovné prejavy sveta prírody.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.